Zlatá éra weblogů 3: Příchod politického a společenského aktivismu

Jedním ze zajímavých rysů české weblogerské scény v ranném období (2002-2003) byla její vyhraněnost. Z velké části šlo o weblogy zaměřené na webdesign, diskutující témata validity, kaskádových stylů a rozvoje prohlížečů v rámci ACID testů. Je to ale logické, jen technicky orientovaní lidé schopní tvorby vlastního HTML vzhledu a instalace potřičných nástrojů, mohli začít blogovat.

Pokračujte ve čtení článku…

Centrum by Babišovi dávalo smysl

Lidovky přinesly informaci o tom, že Andrej Babiš je jedním ze zájemců o koupi Centrum Holdins. Zejména kvůli zpravodajskému Aktuálně. Babiš si kromě toho údajně koupil slovenské Hospodárské noviny, jejich vydavatel Ecopress to ovšem odmítá. Tuzemské Hospodářky s těmi slovenskými nejsou spojené, ty české ovládá Bakala (trochu se to plete). Podrobněji je to zde.

Co to dává za smysl? Babiš vydává týdeník 5+2, údajně se tiskne v nákladu milionu kusů, je k dispozici zdarma a je hustě obsazen reklamou na Babišovy firmy, takže minimálně z tohoto důvodu to čistý prodělek není. V posledním čísle už začala i reklama na politické uskupení Ano2011.

Vstupem do Aktuálně by Babiš rozšířil své mediální impérium i do internetu, navíc by získal nadmíru kvalitní novinářskou základnu vlastně na cokoliv. Na to, aby ze svého týdeníku udělal libovolný formát tiskoviny včetně kvalitní protiváhy Savovových mladofrontážních titulů (zejména E15 a Euro). Euro prý chtěl Babiš koupit také.

Pro Centrum Holdings by to zřejmě bylo dobře s tím, že bychom viděli, jaké tlaky by Babiš uplatňoval směrem k prosazení svých politických vizí v Ano 2011. Centrum potřebuje nového majitele, který bude uplatňovat ostřejší ekonomický diktát kombinovaný s vizí, jako prase drbání.

Je ale také dobré poznamenat, že vlastnictví médií či uplatňování vlivu v nich se stalo v České politice standardem, ať již jde o zjevné náklonnosti CME/TV Nova, levicově orientované Právo či v tom nejdrsnějším případě městské informační bulletiny, které se bez výhrad staly hlásnou nástěnkou ve městě vítězící koalice. Středočeské magazíny postulující jako téma seriosního mediavýzkumu „bude i na příští stránce MUDr. Rath?“ jsou toho skvělým dokladem.

Kdo chce do politiky, musí si koupit média. Přímo či nepřímo. Co z toho plyne pro nás? Počítejme s tím, že cokoliv, co o politice čteme a budeme číst v nejbližší budoucnosti, by mělo být ověnčeno otázkou „komu to slouží“. Je to nepříjemné, je to paranoidní, ale je to také česká realita. To, že jsme paranoidní, ještě neznamená, že po nás nejdou 🙁

Zlatá éra weblogů 2: Flashmob v Carrefour

Chvilkové okouzlení „subkulturou weblogů“ vedlo až k tomu, že někteří alternativní optimisté je začali považovat za nový projev občanské společnosti či novou formu kultury a intelektuálního projevu, který prosakuje i mimo internet. Nejnižší demonstrací takových tužeb byly weblogerské formy řetězovek, kdy bylo třeba zodpovědět pár otázek či přepsat dvacátou větu dvacáté stránky rozečtené knihy a poslat štafetu dále, tedy vyzvat další blogery, aby udělali totéž.

To byla ta jednodušší varianta. Složitější variantou byly právě průniky weblogů do reality. Jedním z prvních viditelnějších byl příběh Flashmobu v Carrefoure, dnešním Tescu na Novém Smíchově. V září roku 2003 se několik autorů weblogů nadchlo pro zahraniční flasmoby, tedy náhlé akce, jejichž účastníci činili něco legitimního, nicméně podivného. Například se prostřednictvím internetu vyzvali lidé, aby přišli do obchodního domu a žádali si k vyzkoušení postel, jak se jim v nich bude ležet. Jeden po druhém přicházeli a zkoušeli.

Pokračujte ve čtení článku…

Hry pro děti nemusí mít výsledek

Tu a tam používám iPad jako nástroj dětského zájmu. Asi jako každý rodič jím vybavený jsem přešel z fáze „na tak drahou věc mi nesahej“ přes fázi „no dobře“ a fáze „kde je sakra můj iPad“ není daleko.

Hry pro starší jsou dobré, tam nabídka je. Ale aplikace pro děti 1-4 roků, tam je to bída. Přitom i Vojta chce matlat prstem, když to vidí u starších sester. Jenže většina her je na něj složitá, má děj a ovládání, které nechápe.

Pamatuji si, jak před deseti lety hrála Vanda (tehdy 3 roky) Age of Mythology či tak něco. Nepotřebovala vidět skóre, ale líbilo se jí, když její vojáci poslouchali její rozkazy a někoho mydlili. Když se něco jí inspirovaného dělo. Mne otravovalo, že po každém Game Over jsem jí hru musel znovu pustit.

Stejně tak dnes kreslicí programy pro děti. Je to Photoshop v malém, děti si mají volit štětec, barvu a tak, malé děti pořád vyvolávaji omylem nějaké nabídky, které ne a ne zmizet. Je to frustrující. Přitom by stačilo, aby se něco dělo, čeho by dítě bylo hybatelem a co by nekončilo, z čeho by se nedalo vyskočit jinak, než stiskem HW tlačítka. To i Vojta v roce a půl pochopil, že jeho stiskem věc zmizne. Senzorová tlačitka na Lumii jsou pro děti tragedie, pořád si omylem pouští debilní vyhledávání, já ostatně taky.

Kreslení pro malé děti? Postě se kreslí, prstem se matlá po displeji a tím se kreslí. Štětec se sám mění, stejně tak i barva, hezky pastelově, to děti pochopí. Jedním gestem vše smažou, zatřepají tabletem. Toť vše. Extended verze pustí na pozadí pohádku jako audio.

Hra? Děti posouvají panáčky, ale nemá to konec, žádné menu a nic takového. Prostě se bez velkého úsilí něco děje.

Zatím jsem nic podobného nenašel. Možná je to nepedagogické, možná mají vývojáři málo dětí, co já vím. Jenže i malé děti si chtějí matlat a rodiče jim to dovolují…

 

Zlatá éra weblogů I. – počátky weblogů v Česku

Tichý skon českého blogovacího systému Bloguje.cz připomněl, že blogování jako fenomén internetové publicistiky je tu s námi už docela dlouho. Zažil strmý vzestup plný nadějí ve zrod občanské žurnalistiky, pak vystřízlivění, kdy se ukázalo, že novinářem nebude každý, kdo sežene klávesnici, pak vytlačování sociálními sítěmi a nakonec – a asi i u nás – prožívá určitou renesanci.

Pokračujte ve čtení článku…

Příští dějství Apple se vybojuje v mobilním kontextu

Pochybnost, zda Apple ví, kam kráčí, je v komentářích po vydání Mountain Lionu všudypřítomná. U nás ji nejsrdnatěji presentoval Petr Staníček v blogpostu, který následně převzala i Lupa, takže ptaní po tom, zda je Apple bezradný, můžeme považovat za mainstreamovou otázku. 

Odcitoval bych závěr Pixyho zamyšlení, který zřejmě rezonuje v srdcích mnoha Mackařů a jenž je základem posměchu ovčích blech: Ani zdaleka nezahazuju své macy do kontejneru a neběžím s jásotem do prvního supermarketu pro Dell s Windows 7. Jen pořád intenzivněji vnímám jakýsi pomyslný graf, na němž dvě křivky radikálně mění svůj vzájemně se vzdalující směr a náhle nečekaně míří k sobě, k možnému bodu protnutí kdesi v budoucnu…

Ponechám stranou polemiku toho, zda je situace skutečně taková, jakou ji Petr Staníček popisuje, důležité je, že ji tak zjevně vnímá nemálo lidí, kteří mají s platformou Apple dalekosáhlou zkušenost. Sám musím souhlasit s tím, že situace se tak jeví a s oficiálními informacemi, které Apple vydává, se nutně musí zdát, že něco není v pořádku. Že Apple tápe, zatímco Microsoft se zorientovává a Google běží. 

Potíž tohoto vnímání souvisí s rozdílnou časovou presentací firemních vizí. Zatímco v případě Apple je situace jednoduchá a firma žádné své budoucí plány nepresentuje, Microsoft se v mobilním světě snaží průběžně představovat své plány s výhledem minimálně rok dopředu a širokým spektrem vizí, zatímco Google se soustředí především na vize a mírně ubírá z konkrétních plánů. O Apple jistě víme jen to, co se právě prodává. U Microsoftu tušíme, jak skvělé výrobky dá na letošní vánoční trh a u Google víme, že jednou budou Google brýle fakt v prodeji. A porovnávat iPhone 4S s Windows 8 nebo Google Glasses, to je opravdu záležitost využití stroje času. 

Dost lkaní. Zkusíme se teď podívat suše a bez emocí na to, kam Apple kráčí, abychom si laťku srovnali. Řeč bude právě a jenom o Apple. 

Pokračujte ve čtení článku…

LTE Direct neboli přímé propojení mobilních terminálů v LTE

O tom, že by mobilní terminály mohly fungovat bez závislosti na síťové infrastruktuře operátora, se uvažuje poměrně dlouho. Technicky vzato by to nebyl žádný problém, otázka je, jak celou věc pojmout obchodně. Podobné projekty existovaly již před dvaceti lety v rámci Ericssonu (psal jsem o nich zde), jenže k začlenění takových nápadů do standardu 3G nikdy nedošlo. Nebyl důvod, obcházeli by se operátoři, výrobci infrastruktury a to nebylo záhodno. .

Nyní s iniciativou mobilního peer to peer přišel Qualcomm a kromě technického nápadu má i nápad obchodní. Technologie původně nazvaná FlashLinQ vznikla ještě ve Flarionu, společnosti, kterou Qualcomm v lednu 2006 koupil a FlashLinQ byla jednou z technologií firmy, o které se Qualcomm živě zajímal (kromě něj to bylo hlavně řešení femtocell a Flash-OFDM). Qualcomm vloni posunul návrh jako Studijní příspěvek do 3GPP a pokud by bylo uváženo, že jde o zajímavou záležitost, mohla by se tato specifikace stát součástí standardu LTE v některé z následujících Release, pracovně pod názvem LTE Direct. A to už by věc činilo zajímavou, ačkoliv si přiznejme, že velká část technologií, které se do standardu dostanou, se nikdy nepřeklopí do praxe.

Pokračujte ve čtení článku…