O příštích letech Marigoldích

Je to vlastně na den přesně měsíc, co jsem odešel z Lupy. Užil jsem odpočinku, pohasil problémy tlačené před sebou včetně lahůdek jako vydání osobních dokladů a zbylo i místo, rozmyslet, co bude s Marigoldem dále.

Pravda je, že za časů Lupy trpěl. Málokteré neosobní téma bylo takové, že nešlo jej mírně upravit a vylepšit jím článkové skóre a tématům osobním jsem se, po pár ponaučeních, vyhýbal. Takže Marigold skomíral.

Snad bude lépe. Rád bych se vrátil k tématům, která nabývají na síle a důležitosti, ale která jsou pod čarou pozornosti mainstreamových médií nebo nad čarou mé chuti, jejich čtenářům o nich dávat vědět. Ano, vrací se cimrmanovský problém s hospodou, který je v médiích stejný: problémem média jsou čtenáři. A psal jsem to i do svého rozlučkového článku na Lupě.

Kdysi, ještě z časů Mobilu a poté i ranných let Marigoldího blogu, jsem měl tendenci považovat technicky orientované čtenáře na internetu za intelektuální elitu. Aby mne pak praxe v médiu pohybujícím se v mainstreamovém věku přesvědčila, že tomu tak není a nakonec i moje věta o tom, že součet IQ a EQ jest konstantou, se stala hojně akceptovaným memem. Lupa má tvrdé jádro komentujících čtenářů, kteří zvládnou zhnusit dojem ze sebelepšího článku, ze sebelepší práce. Zpacifikovat je, udělat prostor pro ostatní čtenáře a konstruktivně naladěné komentátory, není vůle a není možno, jenže tady se projevuje platnost mého dalšího memu: když se někam házejí hovna, bude z toho při nejlepším žumpa.

Proto se s chutí vracím k svému malému světu a malým, přízemním tématům. Namísto WiFi, které už se stalo komoditou a až na drobné výstřelky do standardu AC nebo Direct je málo zajímavým, nás začne přitahovat svět LTE a dalších bezdrátových technologiích. A ponoření do nich si dlužíme. Mne to zajímá i  profesně, takže si chci o internetu, mobilech, LTE a radiových technologiích udržet povšechnou povědomost. A k tomu sepsání vždy pomůže.

A nakonec by se mělo mírně změnit i pojetí. Dlouhodobě mi už nevyhovují krátké odstavcové „blogposty“, protože neumožňují připomenout a respektovat kontext. Přitom kontext je něco, co se nám stále více při pohledu na detaily vytrácí. Je to logické, ale je to nepříjemné a na rozdíl od těch médií, která se musí věnovat mnohému, využiji toho, že zde se mohu věnovat jen tomu, čemu se věnovat chci a v rozsahu, jaký já uznám za vhodný. Což je nakonec kouzlo osobního blogu.

Marigold ani nadále nebude prostředkem osobní obživy, bude to jen digitalizace témat, která mne zaujala, která je pro mne vhodné uvážit (a v neposlední řadě také možno publikovat) a je jen na vás, zda i vás osloví. Chtěl bych se držet i nadále toho, s čím mám více než osobní zkušenost, tedy rádiové mobilní technologie (a zvláštní přihlédnutí k LTE), elektronické knihy a publikování, mobilní technologie a prolnutí toho všeho skrze moderní internetové projekty.

Ano, můžete přispět příspěvky na provoz Marigolda, pokud informace na něm budete považovat za hodnotné, což obnáší pro mne závazek věnovat tomu adekvátně více času, než jsem uvažoval. Chci dát Flattru šanci, ačkoliv si nemyslím, že dobrovolné příspěvky jsou schéma, jakým se publicisté do budoucna uživí (kdy jste dobrovolně uvážili, kolik zaplatíte instalatérovi). Doplním k tomu nějaký infobox.

Ano, chci aktualizovat design tak, aby byl jednak bezproblémově funkční (dnes se často posune první odstavec pod menu, což je chybka, kterou jsem za pět let neměl čas eliminovat) a druhak aby fungoval i na mobilním telefonu.

Ano, chtěl bych tu mít jednou za týden nějakou zajímavou informaci v obsáhlejším, byť kompaktním provedení. Na ty krátké stále zůstává můj Twitter účet.

Tak a to jsou snad všechny podstatné instrukce, užijte jich i léta ve zdraví 🙂

Applacká cesta k mobilům je už i jako ebook

Moje poslední vydaná kniha Apple: cesta k mobilům je už dostupná i jako ebook ve formátech ePub, Mobi a PDF, tedy jak pro iPad/iPhone a jiné tablety, tak pro Kindle a čtečky. DRM není přítomno, takže není snad problém použít to na všem. A v záloze je samozřejmě papírové vydání.

Ekniha je dostupná na Palmknihách i na KosmasueReading. Na iBookstore se objeví časem, Apple to dlouho trvá a v tomhle případě se rozhodně nepřetrhne…

Takže si ji užijte a pište své dojmy… 🙂

 

Ebookmakerovo nekrobloudění

O tom, jaká bude skutečná podoba elektronické knihy, si můžeme mnoho myslet, ti bystřejší z nás už ale pochopili, že nevíme prakticky nic dozajista. Veškeré inside či outside znalosti, o nichž si můžeme nakrásně myslet, jak hlubový (či z odstupu) vhled nám umožňují, nakonec poslouží snad jen k tomu, abychom byli schopni se rychle adaptovat na novou situaci, přijde-li a budeme-li schopni se vůbec adaptovat.

Už mnohokrát jsme trpěli iluzí, že o budoucí podobě knihy máme jasno a nezbývá, než čekat, až sestoupí. Dám tři příklady z minulého století a snad jeden z tohoto. Tím prvním byl rozhlas: čekalo se (ani já to už nepamatuji ex prima line, ale zprostředkovaně, že knihy budou čteny v rozhlase a tím vymizí ty papírové. Cena? Více lidí se sejde u jednoho přijímače. Vázanost na čas? Co by ty lidi večer dělali. Bylo to tak jasné. Jenže se nic takového nestalo. Vznil sice žánr rozhlasových adaptací, který se v našem století úspěšně přetransformoval na CD do auta, ale knihu to nevypudilo.

Pak televize. Kniha bude na stránkách televize! Bájo. Jenže se to nedalo používat z důvodů, které dnes už jsou nám zřejmé a kde vhodnost pro knihu koliduje s hlavním zaměřením televize. Nehodilo se mít oskarový velkofilm do ruky, zatímco knihu ano. I to se dalo vylepšit v době, kdy přišel teletext. Knihy se budou vysílat v něm, bude jich mnohem více, než šlo v televizi. Jenže ani teletext neprorazil a pokud z televizních knižních vysílání nám zůstaly televizní adaptace nebo v nejhorším chvilky nedělní poezie, po teletextovém pokusu s knihami nezůstalo prakticky nic.

A v našem století? To už si možná pamatujete. Dokumenty distribuované na disketách a později na CD na počítače. Ne snad, že by to chcíplo, ale asi si dáme za pravdu, že web byl mnohem větší šlágr.

Propojovacím znakem všech těchto pokusů je, že tištěnou knihu nenahradily, to ponejprv. A za druhé, zůstal z nich tu více, tu méně úspěšný žánr, který byl spojený s novou technologií. Proč neuspěly? Důvodů bylo více, pojí je souhrnné označení „nedostatečné naplnění podmínek pro substituci“. Kdo by si chtěl číst z blikajícího monitoru nebo si sebou tahat televizi? Kdo by chtěl čekat na určitou dobu, než poběží jeho kniha?

Elektronická čtečka, zdá se, mnoho těchto problémů řeší. Je mobilní, vcelku přijatelně levná a nemá časovou vázanost, naopak umožňuje pohodlnější distribuci knih i jejich skladování a konzumaci. Nevýhody jsou rázu spíše psychologického (nevoní to, nešustí to) a v některých případech praktického – nelze počítat s proměnlivostí formátu, hůře se listuje, hůře se poznámkuje. Ale tyto výhrady jsou řešitelné, nebo nejsou ve většině případů nijak zásadní. Suma sumárum, beletrie se na čtečce čte lépe, lékařský anatomický atlas zase zle. V úhrnu nás to vede k dojmu, že tentokráte je o formě elektronické knihy opravdu rozhodnuto a ladit budeme už jen detaily. Opravdu? Nechvalme dne před večeří.

Čtečka má ale také své možnosti, které kniha nemá a zjevné je to především na iPadu. Barvy, interaktivita, video, hudba. To vše stojí k autorově použití. Hypertextová navigace, variantní pokračování, hudební ukázky, to vše je možné. Apple tlačí přes svůj iBookCreator k tomu, aby těchto možností lidé používali a podobnou cestou se dává Amazon a jeho Kindle Fire i ostatní. Kniha napříště už nebude jen souvislým tokem textu, což přinese starosti nejenom publisherům, ale i autorům.

Nová generace autorů

S tím souvisí změna, které si zatím nevšímáme, nebo všímáme pramálo. Střídání generací. Autorských i technologických. Starší autoři jsou striktně papíroví, ti mladší už zase striktně elektroničtí. Vydavatelé starších autorů jsou sami staromilci a papíru se vyhýbají, mladí autoři zase papír prakticky neznají. V době, kdy začínali, je do papíru nikdo nepustil a když už se nyní vypsali, je pro ně konverze do papírové knihy těžko procesně pochopitelná (kdo nezkusil, nepochopí), nota bene tu nemají „své publikum“. Vznikají tím dva světy, které se protínají málo jak z pohledu čtenářů, tak inspiračně. Existují vedle sebe, míjejí se. Rozštěpují literaturu nejenom myšlenkově, ale dokonce i jazykově pohledem na přejímání slov z cizích jazyků, slovosled, novo/patvary. A protože se nepotkávají, ani si toho nevšímají. Dokonce ani jejich čtenáři se nepotkávají nejenom fyzicky, ale ani myšlenkově. Kupte si Literární noviny a budete zírat, nemusíte ale jít do tak extrémní polohy, přečtěte si recenzi Mirky Spáčilové na nějaký cyberfilm. Neříkám, že co se dočtete, bude špatně – ale bude to úplně mimo to, co byste hádali, že byste se měli dočíst. Jiný svět.

Otázka do pranice je, zda je to dobře nebo špatně. S dovolením na ni neodpovím, pouze konstatuji, že je to logické. To staré odchází, to nové přichází. Prodělávají na tom ti, kteří jsou poslední na hraně odcházejícího, vydělávají ti, kdo jsou první na hraně přicházejícího. Tolerujeme a vítáme v elektronicky publikovaném autorské zjevy, které by v „kamenném světě“ neměli mnoho šancí. Jenže tím, že šanci najednou dostali, dostává se jím odezvy, se vypracují a s pochopením k žánru, do něhož vstoupili a jehož konzumenti jim dali z nedostatku jiných autorů tu šanci (to je třeba můj příklad). Pak tu máme migranty, kteří pochopili vyhasínání kamenného světa a dobrovolně či shodou okolností se přesunuli do digitálna, už jsou to zruční autoři, kteří pravidla nového žánru pochopili (nebo jako Ondřej Neff sami spoludefinovali). Pro příklady není třeba chodit daleko, na Twitteru třeba Irena Hejdová nebo webově Ute Zikmundová (ať už si myslíte, že je to kdokoliv). A v knižní tvorbě prakticky všechna jména, se kterými se nově a postupně setkáváme.

Hledání cesty

Takto vyvinuvší se situace bude důvodem, proč jednou budou dvacátá léta jednadvacátého století považována za klasickou dobu českého epubu, kdy jste na netu mohli konverzovat s Koubským, Zandlem, Grudlem, Sedlákem, Úvalským nebo Kyšou (a kdo z vašich dětí vám to bude věřit?). Protože při zpětném pohledu bude zřejmé, že se vše diametrálně změnilo. Pro nás, kdo „v tom“ žijeme, je nepříjemná jediná věc – nevíme, kam přesně a jak se to vyvine. Bloudíme, hledáme.

Jak jednoduchý ten přechod mezi dvěma epochami bude, bude také záležet na tom, jak aktivně se pokusíme hledat. Pokud budeme jen vyčkávat, až cestu prorazí zahraniční firmy a s odstupem deseti let přejmeme v americe osvědčené, tak budeme… ano, tak budeme prostě v odstupu mnoha let. Budeme si něco šmrdolit na našem místním písečku bez naděje na to, než že bychom zasáhli do mezinárodních sfér tak, jako jsme to před sto lety udělali s jinou kulturní r/evolucí, jakou byla Kafkova reportážní tvorba (mimo Česko mylně chápána jako absurdní drama).

Je dobré, že se pokoušíme, je dobré, že se snažíme. Máme tu Palmknihy, eReading, Wooky, kteří se snaží v podobě distributorské a technologické a je jedno, že třeba já Wooky považuji za slepou cestu. Nejsem neomylný, Amazon byla stejně slepá cesta. Máme tu knihaře, kteří jsou partička poděsdíl s brutálním odpichem a téměř nezvladatelnou manévrovatelností, jako je Kniha Zlín, Freetimepublishing nebo Melwil. Pokud někdo udá a spoludefinuje trend, budou to oni, ne velká vydavatelství, která si teprve začala vybírat přeplněné emailové schránky s žádostmi čtenářů o to, zda by jejich oblíbenci nemohli přeci jen vyjít v tom tikitálu. Druhou stranou věci je, že to budou velká vydavatelství, která pak tyto štiky v rybníce pravděpodobně koupí, z jejich průkopnických majitelů udělají rentiéry sbírající prvovýtisky a z jejich ex-firem mastodontní dceřinky. Ale pár těch velkých to nevydýchá, pár těch malých se přeci jen stane velkými a do příští revoluce v knihách (a to bude dozajista ta telepatická?) budou udávat tón.

Může se vám zdát, že je jasno, že je vyřešeno. Že jde jen o to, kdy se poprvé v Česku prodá více knih digitálně, než papírově. Ale nic jasné není, zbývá mnoho k dořešení na to, aby substituce papírových knih těmi elektronickými mohla pro/do/běhnout. Už jenom… co třeba autorsky signované výtisky? Jak chcete odlišit (pro sebe, pro děti i kamarády), že jste _U TOHO BYLI_? I já si doma schovávám krabici Windows XP s podpisem Billa Gatese. Co budu schovávat u provovydání elektronické knihy? Jirka Vlček tuhle soudil, že by bylo zajímavé dělat jen přebal knihy, který byste si mohli dát do knihovny, já byl názoru, že k digitální knize patří digitální podpis. Tedy něco nehmotného. Nemyslím digitální certifikát, ale co třeba takový web, něco na způsob Miliondolarové stránky, kde by byli uvedeni všichni, kdo přišli na autogramiádu? A kam by je přepsal autor osobně s věnováním, nebo kam by se checkli přes NFC na fyzické autogramiádě (protože cesta je cíl, Skype pouť za podpisem nenahradí). A už máte další kus infrastruktury, který chybí, který nám možná v té či oné podobě bude připadat stejně samozřejmý, jako našim předchůdcům exlibris a nám třeba vizitka? Cožpak bychom mohli s papírovými vizitkami fungovat bez vší té infrastruktury, kterou máme dnes za tak samozřejmou a která je tiskne, katalogizuje či dokonce v práci schvaluje, co si na ni můžeme dát?

Jsme na počátku a je dobré připustit si dvě věci: za prvé, že to je opravdu počátek, v němž nevíme ničeho a s pokorou přijímáme, že vše, co se dozvíme a co si myslíme, máme v hlavě proto, abychom to mohli rychle a se stejnou pokorou změnit tak, jak se situace vyvinula. A za druhé, že jsme na počátku něčeho, co nás bude bavit. Protože by byla škoda prožít něco tak nového, tak jedinečného a být z toho zpruzený…

Ochraňuj nebe nad námi, cestu před námi a přátele kolem nás

Byly to jen tři dny, ale osvěžily. Po staru, tak, jak jsme to vždycky měli rádi. Tři kluci s batohem nacpaným vším pro každý případ, boty s podrážkou vzor zetor a tři biletky do lůžkového vozu směr Žilina. A odtud už místním busem do Terchovej, rodiště prvního to československého ministra financí, který ještě bohatým bral a chudým dával minust dvacet procent na režii. Oj Juro Jánoši, vela sa zmenilo od tých čas.

Pokračujte ve čtení článku…

Hvězdy a kameny v nás

Balil jsme si včera věci. Odjíždíme na tři dny na Malou Fatru, takový malý výlet, řeklo by se. Přemýšlel jsem, kdy jsem byl naposledy na takovém výletě. Takovém po staru. Pár kluků s bágly na zádech, pohorky, celta, kus chleba a zavírák. Vlastně jsem si už ani nemohl vzpomenout. Od té doby, co se narodily děti, se všechno změnilo. Příležitostí takhle vyrazit s kamarády, bylo zatraceně málo. V lepším případě výlety s dětma, ale to je jiná klasa, když je dětem šest, osm. A když je jim přes deset, nechtějí se vzdalovat od datové přípojky, ukazuje zkušenost, je těžké je přemlouvat, je těžké v sobě tu chuť najít.

Otevřel jsem krabici s mapami. Mám tam všechny mapy, kde jsem byl, pro případ, že tam pojedu znovu. Malou Fatru mám vzorově prochozenou, říkal jsem si, i když si z Marka dělám legraci, že je to překlep z Tatry. V té krabici ležela dvoudílná mapa. Podíval jsem se na rok vydání: 1993. A ještě zastrčená nějaká účtenka z téhož roku. Takže? Takže jsem v Malé Fatře byl naposledy před dvaceti lety…

Když jsem si o víkendu procházel věci, které si vezmu sebou, otíral jsem prach z vlastních vzpomínek na život. Pohorky, které jsem si naposledy vzal na nohy tak před pěti lety, spíš útrpně, než že bych je potřeboval. Vzal jsem si je tedy znovu na nohy, prošel se v nich po Brandýse, abych ověřil, zda ještě „jsou“. Byly. Akorát zpuchřelé, v nějakém výkopu brandýského náměstí jsem utrhnul první podrážku, za poštou pak podrážku druhou. Putovaly do popelnice, musel jsem pro nové. Celta, jejíž impregnace dávno vzala za své, nepromokavá bunda z echtovního silonu, kterou mi mamka šila ještě na kanoistiku. Ani, kdyby se mi podařilo ji obléknout, bych jí nevěřil, že ještě nepromokne. Spacák do mínus dvaceti. Kupoval jsem si ho jako vrchol luxusu, když jsme v zimě odjížděli autem přes půlku Evropy do Egypta (abychom tam nikdy nedojeli). Když jsem v něm tehdy spal ve stanu v deseti stupních, musel jsem jít spát ven, jaké v něm bylo vedro. Dneska je to cár kompresovaného thinsulitu, ve kterém budu klepat kosu i za horkého poledne. Stejně jsem ho zabalil, však jsou to vzpomínky a na tři dny bude dobrý.

Stojím ve specializovaném krámě, mladík mi se shovívavým úsměvem nabízí nejmodernější „technické ponožky“, samonafukovací karimatku, celtu, do které se balí vesmírná stanice i teflonovou sadu příborů, kterou stačí po použití otřít, nemusí se mýt. Říká si, fotr jede poprvé na čundr, bude unešen. Koukám na tu nádheru a přemýšlím, k čemu by mi to bylo. Kolik těch vzpomínek, které mám tak rád, se zakládá na tom, že jsme promokli na kost a sušili se pod vojenskou celtou v ceně dvacky nad táboráčkem, který nešel tak dlouho zapálit. Že jsme i bez excelentní výstroje prolezli, prošli a prochodili všechno, co se dalo i nedalo. A že co nešlo pohodlně, šlo nakonec nepohodlně. Že nás to neobtěžovalo, mít puchýře z netechnických ponožek, promočené kalhoty, protrhané pončo ze sprintu v dešti a mapu, která byla na papíře a ne na displeji gpsky.

Bojím se doby, kdy mě to obtěžovat bude. Bojím se toho, jestli ta doba už nepřišla a jestli zvládnu jí utéct. Zda obstojím ve společnosti, kde ostatní na kopce létají vrtulníky či jezdí SUVčky, zatímco já tam tlapám po svých nebo vlakem. Jestli jsou to ještě zážitky, které se mohou protnout a společně sdílet. Jestli touha po pohodlí není znakem změkčilosti, zatímco touha po občasném nepohodlí není jen nedospělým návratem do dětství.

Našel jsem zápisky z jedné z posledních takových výprav, kterou jsem takhle „po staru“ absolvoval. Sugestivně se v nich ptám, zda pojedete také. V létě 1997. V létě 1997 jsem tam nejel, místo toho jsem letěl do Řecka a probloumal ho autem, odsunul jsem to o rok, protože jsem měl dost práce s Mobil serverem. A pak o další, místo toho jsem zase nějak jel autem. A znovu a znovu, pokud se právě kvůli dětem někam vůbec dalo jet.

Pak jednou otevřete National Geographic a dočtete se tam poděkování za upozornění na objev, který jste učinili a u kterého jste nebyli. Otočíte stránku mapy a zjistíte, že je to dvacet let, co jste tam byli. Otevřete pas a zjistíte, že všude, kde jste byli, jste byli jen jako turista, člověk bez národnosti, identity a zájmu o něco jiného, než jsou místní highlits.

Budou mi ještě stačit kameny v cestě a hvězdy nad hlavou? Unesu i to, že nejsou srovnatelné s dnešním způsobem cestování?

Já nevím.

Moje kniha Apple: cesta k mobilům právě vyšla

Už delší dobu vás tu taktně připravuji na svůj další literární počin. Kniha věnovaná Apple vznikla jako mírná frustrace z oficiálního životopisu Steva Jobse i obecného stavu Applistické literatury nejenom české, ale i anglicky psané. Většina knih je dneska už beznadějeně zastaralých (autor je dopsal sice skvěle, ale v roce 2005), nebo se veze na momentální vlně Jobsománie, to jsou takové ty tituly „myslete jako Jobs“. Ne, že by to nebylo dobré, takové knížky si počíst, ačkoliv přínos knih o myšlení Steve Jobse psaných lidmi, kteří ho osobně neznali a denně nepotkávali, nemusí být nejvyšší. Ostatně, proto stačí si přečíst jednu takovou.
 

Jestli mi něco chybělo, pak kniha o novodobé historii Apple. Ne o době prvního Macintoshe nebo ještě dřevnějších dobách letování prvních Apple I, ale o digitální hudební revoluci a následující revoluci mobilní. V oficiálním životopise nelze přehlédnout, že z nějakého důvodu Isaacsson vzal tuhle část už dosti hopem. Těžko říct, zda spěchal, aby životopis dopsal včas, nebo zda si uvědomil, že s takovou detailní prací by mu kniha narostla na dvojnásobek. Je to jedno, o iPodu, iPhone a iPadu se dozvíte už jen pár humorných historek, pár historek z poza opony, které dotvářejí legendu. A to je vše.

První čtenář mé knihy

V tomhle by měla být moje kniha jiná. Začíná vlastně rokem 1997, kdy znovu Jobs začíná pracovat v Apple a začíná preludiem pro digitální hudbu: vysvětlením toho, jak se Jobs vlastně dostal k zájmu o digitální hudbu i o úspěchu iPodů. Začíná tím, že úspěch iPodu dlouho nebyl samozřejmostí, dlouho šlo spíše jen o slušně se prodávající produkt, než fenomén. Dozvíte se, že za fenomenální úspěch vlastně mohou spadlé trenky. Dozvíte se o tom, jaký byl trh digitální hudby před iPodem a také to, že prvotní důvod, proč začít pracovat na iPhone, byla obava, že mobilní telefony s přehrávačem zkrátka iPod vytlačí z trhu. iPhone původně neměl být ani tak svébytnou internetovou entitou, jako způsobem, jak nechat iPod přežít integrací do mobilu.

Může se vám zdát, že tím Jobsovu jasnozřivost, genialitu a vizi shazuji a pochybuji, zda jich kdy měl. Jenže to je právě to. Vize není jenom to, že něco bezhlavě uskutečníte za každou cenu, ale také to, že se poučíte z chyb, správně rozpoznáte signály a celou věc dopracuje tak, aby se z ní skutečně fenomén a geniální produkt stal. A to bylo přesně to, co s iPhonem a později iPadem Jobs udělal. I o tom je kniha.

Na dotaz, zda je v knize něco jiného, než v oficiálním životopise, není tedy jednoduchá odpověď. Pokud vás Apple nezajímá, nebude to kniha pro vás. Pokud jste spíše příznivce Apple, bude určitě pro vás, i když vás některé pasáže mohou urážet (nebyl to Bůh a další podobné). Pokud Apple nenávidíte, nekupujte si ji, bude vás nasírat tím, že vám vezme většinu důvodů kromě „ale Radek říkal“. Pokud máte rádi moderní techniku, provede vás kniha érou moderních mobilních telefonů a tabletů z tak komplexního pohledu, že jí možná odpustíte, že kdybyste měli těch pár set hodin času, napsali byste ji klidně sami.

Kniha bude v prodeji u knihkupců cca od příštího týdne, právě se rozváží z tiskárny. Bude i její elektronická verze, ta se právě dodělává a až bude venku, dám vám to vědět. Na iBookstore to potrvá, protože Apple schvalování knížek prostě trvá (kdybyste věděli, co mi v Apple udělala knížka za peklo…). Kniha má cca 260 stran, stojí cca 240 Kč a bacha na jednu zradu – kniha nemá obsah. Proč, netuším 🙂

Na Kosmasu už ji hlásí skladem za 206 Kč, zda je to jen optimismus, nebo ji fakt mají skladem, to nevím. Podobně NeoLuxor.

Ještě sem přidám obsah (až ho najdu já doma), abyste mohli uvážit, zda je to něco pro vás…