Vysokorychlostní data HSPA+ aneb 3GPP Release 7

V přehledu vývojových verzí UMTS/3G sítí jsem se zadrhl u Release 6 – další Release měly už tu smůlu, že jsem měl dost jiné práce. Tak alespoň zpětně a s ohledem na to, že funkcionality (vybrané) z nových Release se pomaličku dostávají i do českých mobilních sítí.

Pokračujte ve čtení článku…

Koordinované vícebodové spojení v LTE

Jednou z uvažovaných novinek pro vysokorychlostní datové mobilní přenosy v bezdrátových sítích je takzvané “koordinované vícebodové spojení”, anglicky Coordinated MultiPoint (CoMP). Jde o další cestu, jakou by se mohly bezdrátové sítě dobrat vyšší rychlosti i efektivity (rychlostní i kapacitní).

Pokračujte ve čtení článku…

Není dobrý sedět prdelí na více židlích

Občas mě to dožene. Jako nedávno. Šel jsem na schůzku s šéfem jedné společnosti, vyptával jsem se, co nového, co starého, co ty nové a budoucí projekty, výsledky, předpoklady. Tak, jako vždycky. Dotyčný brousil opatrně kolem, sem-tam ťuknul, konkrétního neřekl vcelku nic, jak už to tak bývá.

Loučíme se na recepci, pán ještě praví, že přinese vizitku, běží do kanceláře.
V tu chvíli se na recepci otevírají dveře. Obchodník a projekt manažer z jedné firmičky, oba vykulení, že mě vidí a halasně mě zdraví, že je super, že jsem jim přišel pomoci doladit ten projekt, který pro tuhle firmu děláme. Zuřivě vrtím hlavou, snažím se naznačit, že moje role zde byla jiná – a z jejich ještě vykulenějšího výrazu poznávám, že ano, stojí za mnou a nechápe. Au.