Cena novinářské hrdosti

V poslední době se mi zdá, že se všeobecně rozšiřují propasti mezi lidmi a skupinami a v novinařině se to projevuje tak, že mezi píáristy koluje řada hemzů na to, že novináři se chodí na tiskovky jen nažrat a loudí obědy zdarma. Proti čemuž bojuju tím, že na tiskovky si nosím vlastní jídlo, když už tam jdu a mám hlad (tiskovky jsou, víme, v redakcích na úkor jídla, bo práce se sama neurobí). Naposledy jsem takto ostentativně požíral vlastní bagetu na tiskové konferenci H1, když jeden ze spolumajitelů na Twitteru brblal, že novináři se tam přijdou jen najíst. Každý novinář má svou hrdost a řada z nich ji má postavenou více, než na cenovce dvou paukertových chlebíčků.

Tu svoji jsem naposledy otestoval nedávno. Měl jsem oběd s šéfem větší telekomunikační firmy – abych to upřesnil, je to takový ten oběd s člověkem, se kterým si tu a tam píšu, dobře se známe, ale v rámci košér vztahů si vykáme a respektujeme, že jsme přeci jen na jiné straně herního pole. No a v rámci zamezení pochybností jsem nedávno učinil vnitřní rozhodnutí, že i s těmito lidmi, kde většinou mohlo dobře fungovat „jednou platí on, jednou já“, bude lepší přestoupit na důsledné „platím vždy za své, nikoho nezvu, nikdo nezve mě ani příště na oplátku“. Což jsem dopředu sdělil a bylo přijato s úsměvem.

Akorát jsem zapomněl, že minule jsme se také dohodli, že příště restaurant volí on. Což mi připomněl a udal jméno, které mi něco říkalo. Už fakt, že jde o podnik na Praze 1 mi měl napovědět, že nejde jenom o „sejdeme se v půli cesty“.

Znovu, když jsem si objednával polévku v ceně, za jakou běžně obědvám i s kávou, mi nabídl, že to klidně zaplatí z firemní karty, neb hodlá beztak oběd vydávat za pracovní. Namítl jsem, že to by nebylo fér a přemýšlel jsem, jestli bude možno zůstat u polévky s pečivem. Když jeden z pětice číšníků, co orbitovali kolem našeho stolu nabídl, zda nechceme prosek, ukázalo se, že nemyslel investici do realit v pražské čtvrti, ale takový ten italský šumák ve skleničce, ovšem v ceně realit. Rezolutně jsem odmítl takovou slivku pít a pravil jsem furiantsky, že ke steaku by se hodilo něco červeného vína, pokud ovšem o něčem takovém mají v podobném bufáči páru. Dorazil šestý pán, otevřel přede mnou ceník místní automobilky a já rezolutně zapíchl prst do čehosi, kde se psalo Merlot a cenou to odpovídalo jen mírně vybavené Fabii. Nepletl jsem se, byla to sedmička vína.

Partner se dobře bavil. Poodbědvali jsme, porozprávěli, co je kde nového, já při placení odolal svodům nabídky „firma platí“, pomodlil se, aby brali Visa Electron a odešel jsem s dobrým pocitem, že jsem pro svou novinářskou hrdost zase jednou něco udělal.

Bonus na závěr pro mne: při odchodu z restaurace, když mi číšník kombinovaný se šatnářkou pomáhal do bundičky, na mne tento spiklenecky zamrkal, pronesl heslo hodinářského fanklubu a pravil, že poznal jak mě, tak hodinky na mojí ruce. Tím se alespoň setřel trapný pocit z toho, že si nemůžu vzpomenout na to, jaký mám PIN od karty 🙂

Kniha Apple: cesta k mobilům

A69D2B59-A288-4E4F-A1DA-6B1703A26E4B.jpgPřišlo mi líto, že existuje jen velmi málo knih, které se věnují novodobé historii Apple a musím se přiznat, že mě pravěk a modely jako Apple I/II nebo Lisa vlastně vůbec nevzrušují. Kdyby bylo jenom jich, byl by Apple sice zajímavou, ale jen mrtvou položkou počítačové historie.

Nebylo jen jich. Přišlo trio iPod, iPhone a iPad. Jenže proč a jak? Jak se stalo, že Apple prosadil hudební přehrávač, který před ním vyráběla řada jiných firem? Jak to, když nebyl ani první, ani nejlevnější? Jak to, když se nejdříve prodával jen nevalně? Kde přišel zlom a jak to, že se Applu podařilo tento zlom zreplikovat? Vytvořil dost velký hnací motor, aby se neopakovala historie a platforma iOS se nestala postupem času marginální platformou stejně, jako kdysi „vítězící“ Mac OS? Nebudeme jednou na reklamy Apple z roku 2010 koukat jako dnes koukáme na reklamu „Apple 1984“ – tedy na fascinující preludium před koncem legendy?

Prošel jsem svůj archiv a našel jsem řadu článků, přišlo mi, že bude možno z nich sestavit knihu. Vzal jsem je, nabídl jsem je Mladé Frontě a ta pravila, že ano, že by se dalo takovou knihu vydat. Podepsal jsem smlouvu, znovu si přečetl články, vyhodil jsem jich většinu a začal psát znovu.

Své zádrhely to mělo. Ve stejnou dobu jsem se rozhodl rozkopat dům, abychom jej přestavěli k obrazu našemu, do toho se Vojta rozhodl, že bude špatně stát a vyžadovat noční péči. Když píšete v patnáctistupňovém mrazu na schodech domu, abyste nikoho nerušili a víte, že máte hodinu na to, než kleknou baterky, poučíte se mnohé o tom, jaké je to psát v presu. Díky i za to.

Nakonec jsem místo 250 000 slíbených znaků (cca 160 knižních stran) odevzdal přes 400 000 znaků, což uvidíme, jak moc věc komplikuje, kniha tím nabobtná na nějakých 250 stran. Namísto stručného příběhu už je to větší macek. Odbíhal jsem po zdrojích, abych vysledoval dějové linie, rozklíčoval, co je a co není pravda, co jsou mýty a falza, které se postupem času nabalily a častým opakováním se stávají pravdou. Vznikl myslím docela přehledný příběh, který vás provede mobilní desetiletkou Apple, pokud budete samozřejmě chtít.

Kdy kniha vyjde, nevím – tak za dva měsíce, myslím. Snad vám přijdou k chuti nějaké ukázky, jednu jsem dal vykrácenou na Lupu i jako článek. Další ukázka: Mám zde tři revoluční produkty….

PS: Kniha se na konec jmenuje Apple: cesta k mobilům. A na obálce je Jobs, který drží v ruce Macbook Air. Každá doba má své paradoxy 🙂 Svůj důvod to ovšem má.

PPS: Ano, má vyjít elektronická verze, ale vliv na to zřejmě mám pramalý.

PPPS: Z odezvy prvních zkušebních čtenářů vybírám: „Debile!!! Sem se začet a ve tři ráno jsem šel spát, porada od osmi byla horor!“ 🙂