Spouštíme energomonitor.cz aneb šetříme elektřinu online

Je to taková libůstka, která začala jako všechny hezké věci začínají. Abych to zkrátil, spouštíme s Pavlem Štorkem energomonitor.cz, službu na online monitoring spotřeby energie a její brutální šetření. Nebo-li si koupíte krabičku, strčíte ji k elektroměru a na webu sledujete, kolik “pálíte” a po chvíli také, co máte dělat, abyste pálili méně.

Toť v krátkosti message pro ty, co to nezajímá mnoho a kdo elektřinu šetřit nepotřebují. Pro ty, koho by to zajímat mohlo, to pojednám poněkud šířeji, jak je u mě zvykem 🙂

Snímek obrazovky 2011-11-21 v 12.02.07.png
Energomonitor, akvárium a rybičky: jsme ryba ve vodě, když jde o analýzu spotřeby energií.

Energomonitor.cz vznikl jednoduše. Chtěl jsem si spočítat, zda se mi nevyplatí přejít se spotřebou elektřiny k jinému dodavateli, neřku-li změnit sazbu a tarif. Myslel jsem, že na to bude stačit kalkulačka a pár minutek práce s ceníky a porovnávači sazeb elektřiny, jenže to jsem se hrubě spletl. Pro velmi povšechné srovnání, kdy usoudíte, že ten váš dodavatel je drahý, to stačí, ale na to, abyste spotřebu elektřiny opravdu efektivně snížili, je to na nic. Tedy, pokud se nedonutíte jednou za dva dny opisovat kolečko elektroměru, což se já nedonutím.

Konzultoval jsem celou věc s Pavlem Štorkem, kterýžto snoubí pro tahání rozumů dva základní předpoklady: 1) studoval fyziku (takže ví, že ampér je něco s elektřinou a ne architekturou) a za 2) má hotel, takže jeho zájem na snížení spotřeby elektřiny je eminentní. Ukázalo se, že věc sice řešil, ale nedořešil zásadně úspěšněji, než já.

“Bylo by fajn, kdybychom online spotřebu sledovali,” soudil jsem, což Pavel odpálil s tím, že je to nemožné, vyloučené a debilní nápad. Asi za dva dny psal, že mírně googloval, nakupoval po elektroshopech a zbastlil krabičku, která něco takového dokáže. Postupem času a ladění jsme si sflikovali hromadu součástek, které byly schopny zjistit v reálném čase spotřebu elektřiny, odesílat ji na internet, přiřazovat k tomu ceny a porovnávat cenové nabídky.

Tady malá odbočka. Ve světě existuje celá řada služeb, které se o něco podobného snaží, z nejznámějších můžeme jmenovat Google Powermeter, který ovšem Google v září zařízl. Služby měly z našeho pohledu většinou nějaké ale – například fungovaly jen na externím displeji, data nebylo možno posílat na net. Nebo na netu měly příšernou presentaci, kterou nešlo dále analyzovat, a navíc neuměly řešit vysoký a nízký tarif. Nejčastěji to nefungovalo v Česku a byl s tím všelikerý různý opruz. Ve výjimečném případě to vypadalo parádně, stálo hromadu peněz a bylo to určeno pro fabriky.

Zpět k nám. Nějakou dobu jsme si spokojeně s Pavlem optimalizovali spotřebu, dali to dále do rodiny, jenže celá věc se poněkud rozkecala, takže za chvíli ten náš bastl chtělo pár dalších lidí. Takže jsme dodělali více krabiček, už bylo potřeba předělat administraci a když už jsme se přehoupli přes desítku instalací, bylo nám stydno presentovat to v tom vzhledu, jaký tam byl. Takže jsme to předělali a při tom jsme si řekli, že energomonitor.cz pustíme ven. Takže se od počátku roku vyšívalo na tom, aby z bastlu byla seriosní krabička a webové rozhraní aby vypadalo jako v civilizované zemi. A zformovali jsme kolem toho malou firmičku.

Výsledek? Výsledek můžete vidět sami. Koupíte si krabičku, kterou vám nejspíše připojíme (jestli nejste elektrikář, asi si ji nebudete chtít připojovat sami, ačkoliv stačí na fáze “cvaknout” kolíčky, v hodinách bývá nepřehledno a ne každému se chce v tom hrabat a bez „padesátky“ byste do toho vrtat neměli vůbec). Krabička má dvě části: čtečku, kterou vám namontujeme do “hodin” a pak rádiem připojenou základnovou stanici, kterou si dáte někam tam, kde máte ethernetové připojení do internetu. Základnová stanice má zároveň displej, kde se vám ukazuje okamžitá spotřeba a cena za spotřebu (v eurech, je to paradox, ale udělat si vlastní displej ukazující v Kč, to zatím řešíme, problémem byla cena). A tahle základnovka všechno posílá do webové aplikace, do které se přihlásíte a vidíte spotřebu v kilowatthodinách nebo v penězích. Vše v hezkých grafech a tabulkách, které vám řeknou, kolik je spotřeba trvale zapnutých spotřebičů (tedy odběrové minimum místa), kolik jsou průběžně zapínané spotřebiče. Můžete si hrát, analyzovat, studovat. A dopředu vidíte, kolik “pálíte”.

Snímek obrazovky 2011-11-21 v 11.13.42.png
Stručná verze tabulky se spotřebou v korunách, projekcí na rok a graf: povšimněte si rozdělení na vysokou a nízkou sazbu (tmavší a světlejší barva) a na trvalou spotřebu (zelená) a nárazovou, okamžitou spotřebu (růžová)

Další etapa přijde za několik měsíců, kdy aplikace nasbírá dostatek informací o vaší spotřebě, tedy především spotřební křivku a začne vám aktivně radit, co byste měli dělat pro její snížení. Noční proud, výměna světel, přepojení mrazáku.

Pokud vás to dále zajímá, doporučím k přečtení naši sekci věnovanou tomu, jak vám energomonitor.cz pomůže uspořit elektřinu a kolik – je to sekce pro otrlé povahy držgrešlového typu případně pro hračičky. No a vy ostatní se můžete podívat na demo, což jsou živá data jednoho nejmenovaného odběrného místa ve střední Evropě 🙂

Ať se líbí a hlavně, ať slouží, vyzkoušejte na Energomonitor.cz. A pokud budete mít nějaké náměty, co a jak přidat, co by se vám hodilo, pište.

PS: Plyn a voda? Jsou v plánu, došlá faktura za hotel implementaci značně urychlí…

PPS: Zatím je to takový betaprovoz, chceme ozkoušet naškálování logistiky, ale co dneska není beta…

Historie Nutella a náhražky náhražek

Miluju historii náhražek. Když tu byl před dvěma týdny otec a snídali jsme Nutellu, kterou jsem na jeho počest koupil a já četl nějaký její reklamní slogan, připomněl mi, že Nutella je vlastně náhražka. Proslavila se po válce, kdy ceny čokolády byly tak vysoké, že se vyplatilo nahradit čokoládové máslo máslem oříškovým a vytvořit pomazánku převážně z oříšků. Ořechy tak nahradily kakaové boby, ovšemže jen z větší části, jinak by to nebylo hnědé. Takže chuť ořechů byla dlouho chutí lacinou, jenže v poválečných letech se nedalo si moc vybírat. A tak si generace zvykly. Dneska je Nutella klasika na pokraji luxusu, náhražkou jsou nejrůznější krémy, kde ořechové máslo nahrazují ztužené řepkové či jaké tuky, takže sklenička stojí polovinu toho, co opravdová Nutella. Ta klasická, luxusní.
Tfujhotfujho, kam jsme to dopracovali, chtělo by se odplivnout moralistovi a škarohlídskému staříkovi mého ražení. Ale až si někdy vlezete do opravdového, nefalšovaného a echtovního barokního kostela (třeba ten svatého Mikuláše na Malé straně v Praze), všimněte si barevného mramoru, ze kterého bývá obklad stěn či sloupy. Je umělý. Nadrcený mramor s pryskyřicí a barvivem. Náhražka? Kdeže, znak luxusu. Umělý mramor byl dlouho dražší, protože bylo složitější ho vyrábět a mohl nabídnout barvy, jaký přírodní nabídnout nemohl. Nebojte, pokud jste do mramoru investovali, i přírodní neztratil na ceně, pořád je to slušná náhražka došků 🙂
Co platilo v baroku, platí i dnes. Náhražka musí nabídnout větší užitné možnosti, pak se smíříme i s tím, že nemá vlastnosti originálu. Umělý mramor nemá takovou tuhost, nosnost, komu to na obkladech vadí, hlavně, že může být barevný a tvarovatelný. A takové Nescafe? Dnes je to presentováno jako luxus. Jeho výrobce si na náhražkách kávy udělal jméno, přidanou hodnotou je snazší příprava, záporem mizerná chuť. Zvykli jsme si. Pomohlo i to, že instantní káva je zpravidla dražší, než ta obyčejná, což je oblíbený postup, jak dodat náhražce statut luxusu. Stejně postupují výrobci umělých korkových zátek. Milovníci vína by je nepřijali. Tak je začali nejdříve dávat do drahých vín, teprve pak klesnou umělé korkové zátky i do vín levnějších, ačkoliv cena říká, že by to mělo být opačně. Inu, kouzlo marketingu. Takže se nyní stává, že přijdu na návštěvu, je mi nabídnuto kafe a pak dodají, že dneska mají i instantní kávu. To, abych nepřehlédl, že mají i luxus. Poděkuji a skromě si dám obyčejné kafe z prášku. To laciné. To, co chutná jako kafe a ne jako … jako instantní kafe…
Nemám žádný podstatný závěr tohoto malého pozastavení nad náhražkami a čekali-li jste jej, budete zklamáni. Tohle všechno mě napadlo teď, když opravuju starou skříň, almaru startou asi 200 let, kterou jsme si pořídili i s naším palácem. Dřevo tak bytelné, tak echtovní, že srdce plesá. Kousek od ní necháváme dělat skříň a protože bude skrytá a i kvůli rychlosti, bude z lamina. Náhražka. Tfuj, tfuj, už jsem to dneska tuším říkal.
A co mě na tom napadlo? Že za osmdesát – sto let, až tu už dávno nebudu a moje pra-vnoučata v pokročilém věku budou přemýšlet, že budou barák rekonstruovat, se najde alespoň jedno z nich, které při pohledu na tu laminovou skříň namítne: „Ale tohle nemůžeme vyhodit. Vždyť se podívejte, to je OPRAVDOVÉ lamino, žádné laciné náhražky, jako dneska! Trochu poškrábané, ale takovou kvalitu bychom už dneska nesehnali.“
A já si zalezu zpět do kotle a budu vědět, že je všechno na světě v pořádku.