Outbreak prozradil, proč se Jägermeister pije na ledu. Snižuje to jeho toxicitu.

Českými médii se nedávno prohnala tajemná ledová koule, která se našla u Milovic. Nakonec se z toho vyklubal zábor veřejného prostoru a mediální manipulace agentury Outbreak na nápoj Jägermeister. Kluci z Outbreaku už se veřejně stihli pochválit, jak moc jim ta provokace a zpitomnění lidí vyšlo, jak skvěle ušetřili, když zabrali veřejný prostor, do něhož pronikli falešnou smyšlenou zprávou a mediální manipulací nutili lidi, aby se o “událost” zajímali.

3309.jpg

Zábor veřejného prostoru je dnes oblíbeným trikem značek, jak reagovat na reklamní slepotu lidí, kteří vytěsňují přetížení reklamní palbou ze všech stran. To se značkám nelíbí, takže se vnucují i jinudy, snaží se proniknout tam, kde nemají co dělat. Používají na to lež, mystifikace, podvody a tlačí na média, aby si takových věcí všímaly. Bude zajímavé zjistit, jak se budou značky tvářit, až nastane opačný efekt, až veřejný prostor udělá zpětný hup a vnikne na území značek tímtéž: manipulací, lží a dalšími prostředky sebezáchovného rázu.

Ostatně, případ Jägermeisteru je toho zajímavý doklad. Lidé z Outbreaku mi prozradili, proč zrovna v Česku vrcholí tlačenice stran “ledově namraženého”. Jägermeisteru se celosvětově propadají prodeje kvůli problémům s jeho zvýšenou toxicitou. Je to stejný problém, jako u umělých dochucovadel, která se také vyrábějí z fermentovaných kostních hydrolyzátů (=česky zkvašených zbytků rozdrcených kostí). Tyhle výrobky jsou ve vyšší míře toxické, jenže u dochucovadel to tolik nevadí, protože těch si člověk kápne pár kapek, maximálně vám v čínské restauraci trochu víc napuchne huba. Horší je to u Jägermeisteru, jenž typické barvy a chuti dosahuje rovněž fermentovaným kostním hydrolyzátem, ale pije se ve znatelně vyšším množství. Ledasco se dá schovat pod projevy opilosti, ale v EU už hrozil zákaz Jägermeisteru.

Firma tedy přišla s trikem, kdy doporučuje jeho pití “ledově namraženého”, což sice z části potlačuje chuť, ale především toxicitu. Na druhou stranu alespoň z panáka necítíte tu nahnilou kližku. A spotřebitelské kampaně mířily hlavně na východní Evropu, v té Západní už se Jägermeister zpravidla nedá koupit. Pokud vás téma zajímá do detailu, progooglujte si “Jägermeister toxicity”.

Vlastně to není žádné převratné zjištění a asi nic, co byste nevěděli nebo vám nedošlo, to je ten důvod, proč se to ledové namražení tak propaguje a proč bylo nutné natlačit nám ho do zpráv. Abychom zdravotně netrpěli při konzumaci fermentovaných kostí. Díky klukům z Outbreaku, že mi to téma připomněli a zájemcům o tato témata mimo jiné doporučuji ke koupi knihu Doba jedová.

O chcípáctví novinařiny, proč jsou noviny hnůj a co s tím konkrétně vy můžete udělat?

Kritika novinářů je dnes velmi oblíbená záležitost. Od premiéra Zemana ji postupně převzala většina politiků a z politiky proniklo přesvědčení o tom, že novináři jsou nemakačenskovská lemplovská žumpa společnosti i dále. V českých sociálních sítích nemine den, aby se někdo neopřel do novinářů s něčím, co je prý „klasický fail“, „jeden příklad z mnoha“ a další krásné paušalizující soudy.

Jsem novinář a teď přišla chvilka, nalít si čistého vína. Ano, česká média jsou žumpa, čeští novináři v zásadě břídilové. Jenže to je jen ta první půlka sdělení. Ta druhá, kterou už vy sami jste nedořekli zní: „stejně jako vy“. O tom bude tento článek, jenž jsem neměl čas napsat krátkým: o společenské situaci, novinářích a médiích.

Tento článek asi nemá smysl číst, pokud vám není přes třicet, to je takové malé varování do začátku. Nepopisuju problém, kterého byste si všimli a nedotknu se věcí, které umíte rozlišit. Tenhle článek už je opravdu jen pro starý nebo pro zajímající se.
Pokračujte ve čtení článku…