Zálohování počítače v době internetu: co uděláte, až vám ukradnou USB disk?

V posledním půl roce jsem se setkal se třemi případy vykradení bytu a ukradení počítače. Stane se, pojišťovny to nějak pořeší. Jenže… data. Ještě před pěti lety bylo spíše výjimkou, aby člověk měl na počítači „všechno“ – fotky, videa, svoje dokumenty. Najednou tam máme všechno, nebo skoro všechno. Emaily, co stahujeme na počítač, fotky, dokumenty. 

Mě tahle situace postihla před nějakými patnácti lety. Prakticky všechno, co jsem za svůj tvůrčí život vytvořil, mám v digitalizované podobě, kromě videí a fotek do roku 1995 (což řeším postupně a je to samostatná kapitola). Mám určitou zkušenost. Přesto mi lidi nevěří. Nevěří, že notebook, který stejně potřeboval upgrade, vezme čert, ale co s těmi dokumenty na něm? Ty už se vám nevrátí. A nakonec vás mrzí nejvíce. 
Příkladmo jeden kamarád, člověk počítačově zkušený. Zálohoval. Na USB disk. Moc hezký, stříbný Iomega USB disk, moc si pochvaloval, jak to s TimeMachine jde samo. Zloději se jeho disk líbil taky a protože ležel na stole vedle počítače, přibral ho. Věřte-nevěřte, ukradená záloha je na nic. Co s tím, jak máte zálohovat?
 
Postupem doby jsem vyvinul určitý postup při zálohování, který se mi osvěčuje, takže vám ho popíšu, neb s dotazy na tohle téma se setkávám stále častěji.
 
Záloha počítače musí splňovat tři podmínky: 
1) bezpečně uložená
2) operativně dostupná
3) fungovat pokud možno bez zásahu obsluhy
 
Tyto podmínky jsou, za rozumných finančních předpokladů, obtížně kompatibilní. Většinou máte splněny dvě najednou, ale málokdy tři najednou. Nakonec jsem přišel na to, že nejlepší je zálohování rozdělit do dvou technologií a to následovně:
 
Za prvé mám k počítači připojený USB disk, který provádí zcela autonomně zálohy pro operativní využití. Jelikož mám Mac, používám TimeMachine a můj pracovní Mac odkládá zálohy na tento USB disk. TimeMachine je velmi příjemný produkt (s některými zvláštnostmi), který je integrován do systému a při každém zápisu souboru a jeho změně si systém poznačí, že ho má změnit v záloze, což záhy udělá. Velmi praktické. Něco podobného, jen ne tak jednoduchého, mají Windows 7, takže to využijte – záloha neprobíhá tak kontinuálně, ale pro většinu případů to bude stačit.
 
Když se mi stane havárie, jako že si instalací nějaké pitominky rozkvedlám systém, stačí zmáčknout tlačítko, říct TimeMachine, aby věci uvedla do předchozího stavu a je to hotovo, než dopiju kávu. To je ta operativnost. Nevýhodou je, že každého zlodějíčka asi napadne ten USB disk přibrat k mému iMacu a bude po zálohách, experiment s umístěním zálohy do šuplíku ztroskotal na problémech s přehříváním a také s přetrvávající nedůvěrou, že si ho někdo nesebere i tak. A řešit trezory či skryté skříně, to se mi nechce, navíc stejně taková záloha neochrání před požárem. 
 
Takže pro to mám druhé řešení, online zálohu. Online záloha je fenomén pár posledních let, kdy internetové přípojky se dostaly na slušnou kapacitu a umí inkrementálně zálohovat i GB kapacity z harddisku. Samozřejmě to chce trochu s rozumem: nezálohují se programy, ty si nainstalujete znovu, nezálohují se filmy a většinou ani hudba, protože to si znovu stáhnete z distribučních míst. Zálohují se vlastní unikátní data, tedy fotky, dokumenty, nastavení atd. A s takovou zvládnete zazálohovat většinu podstatných dat z počítače i na megabitové lince. Pravda je, že když se naše domácí kapacita linky dostala na 100 Mb/s a největší brzou je momentálně rychlost WiFi připojení doma, přestal jsem úplně detailně dbát i na tahle pravidla a zálohuju si i hudbu, k tomu mám hromady fotek. Ale to nebude obecný případ, nicméně i z dob datově chudších si pamatuju, že se přes tyto online úložiště dá v pohodě zálohovat počítač. Samozřejmě, když přijedete z měsíční expedice a zálohujete třicet SD karet fotek, chvíli potrvá, než se záloha odloží do úložiště po sítí. 
 
Hlavní výhoda? Maximální bezpečnost, nulové pořizovací náklady a přiměřené náklady měsíční. Většina těchto služeb stojí 5-10 dolarů za měsíc bez omezení kapacity. Nevýhodou je nutnost internetového připojení, výhodou pak naprostá automatizovanost. Doinstalujete si software, který data ukládá a ukládá… (a dělá to sám).
 
Osobní zkušenost mám se dvěma službama. Mozy.com používám stabilně čtyři roky. Nula výpadků, velmi slušná spolehlivost, nikdy neztratili moje data, jen někdy jde upload pomaleji, než by kvůli mojí lince bylo nutné. Software pro Win/Linux/Mac a umí odkládat data nejeno do datového cloudu, ale i na váš USB disk, takže na Windows nemusíte řešit Windows backup. Cena 5USD měsíčně za počítač bez omezení množství dat. 2GB dat dostanete zdarma, což na samotné dokumenty většinou stačí. A patří EMC, což je také slušná reference.
 
UPDATE 2/2/2011: Mozy zrušilo cenové nabídky zálohování bez omezení dat a nabízí už jen 50GB za 6USD měsíčně. Což je dost změna v úvahách. Proto jsem přešel na CrashPlan, který popisuju dále, zatím jsem s ním spokojen, ale někdo říká, že mu zálohuje pomalu. Jelikož je měsíční plné demo k dispozici, vyzkoušejte, než zaplatíte, já zatím na Macku nemám potíže.   
 
O čem přemýšlím, je CrashPlan. Oproti Mozy.com má lepší práci se zálohováním externích disků (Mozy jejich zálohu po určité době bez připojení prostě smázne) a hlavně má family program, tedy možnost mít více počítačů za zvýhodněnou cenu. Mozy má paušál 5 dolarů za zálohovaný počítač, zatímco CrashPlan mi za 10 dolarů umožní až 10 počítačů bez omezení zálohovaných dat, navíc neexpirují zálohy externích disků (kde já mám uložené fotky, do hlavního počítače se nevejdou, tam mám jen zálohy). K dispozici je plná měsíční zkušební verze, žádný free program není, ale nejlevnější s omezením uložených dat přijde na necelé tři doláče. 
 
Sluší se dodat, že existuje celá řada jiných služeb, které jsem ale v porovnání cena/výkon bez speciálních požadavků nevyhodnotil jako potřebné, nebo jsou moc podobní a ničím nevybočují od těchto dvou, tak jsem neuvážil za potřebné se jimi zabývat. Mozy funguje a funguje dobře, CrashPlan zaujal možnostmi navíc, oba jsou multiplatformní a oba umí zálohovat i na externí disky (žádný z nich ovšem do sítě vyjma firemního cloudu).

Řada služeb se navíc zaměřuje na sychronizaci dat, což je úloha navíc, příkladmo SugarSync. Já ale na zálohách oceňuju jednoduchost a to, že do nich běžně nelezu, čímž zůstávají odolné i proti tomu, že si na nich něco zmrvím sám. Na synchronizaci jsem pořídil Dropbox, který je jednoduchý a funguje perfektně na to, že potřebuju mít synchronní jeden adresář a ne celý počítač. Navíc Dropbox nabízí 2GB dat zdarma a to mi zatím stačí na to, abych si sdílel pár dokumentů a fotek, které přenáším mezi prací a domovem. A co je pardání, řada programů (pro Maca) umí ukládat své nastavení do Dropbox adresáře (však se tváří jako normální adresář), takže si nastavení synchronizuju mezi více počítači. Nejvíce se to týká manažeru hesel 1Password, který takhle šetří vážně hromadu času a zvyšuje mi bezpečnost. Opět, Dropbox doporučím vyzkoušet a dát mu šanci, pro Macisty je to velmi praktická věc.  

 Update k ukončení Mozy bezlimitních programů: LifeHacker přinesl soupiskuzajímavých alternativ, které stále nabízejí bezlimitní zálohy za ceny cca 6USD měsíčně. Jsou tu reference jako Carbonite, navíc třeba zmíněný CrashPlan nabízí 15% slevu pro migrující klienty Mozy. Nakonec jsem použil CrashPlan a používám jej ke spokojenosti tři roky. 

 

Tak. Výsledek výše napsaného:

 

Koupíte si USB disk (náklad cca 2000 Kč, při životnosti 2 roky = cca 100 Kč měsíčně. Dále platíte cca 100 Kč měsíčně za online zálohy jednoho počítače. Za 200 Kč měsíčních nákladů máte záležitost obstojně pokrytou a zálohujete do dvou oddělených lokalit, přitom máte data vždy při ruce. 

 

Poznámka na závěr: leckdo se snaží řešit to backupem přes FTP na svůj vlastní server. Osobně to nepovažuji za zcela moudré, jednak FTP není extra spolehlivé, jednak se vaše citlivá data povalují kdo ví kde (Mozy/CrashPlan mají AES šifru a váš klíč) a navíc si tím zaděláváte server. A není to zrovna bezúdržbové řešení, pokud tomu dost nerozumíte a nemáte chuť se tomu občas více věnovat. Což já nemám. 

 

Druhá poznámka: rozumnou částí strategie je, jednou za stanovenou periodu (rok, max dva) dotyčný USB disk vzít, smazat a prodat (ihned, jak zazálohujete na jiný), abyste se vyhnuli jeho selhání. Dříve jsem je prodával jednou za rok, nyní jsem tomu dal tři roky a o víkendu mi disk se zálohami exnul. Takže pro nový jdu až dneska 🙂

 

PPS: Výše uvedené není tutový návod, ale to nejlepší za rozumných technicko-organizačních a cenových parametrů, k čemu jsem se za léta intenzivního řešení výše uvedeného dobral. A mohu říct, že už několikrát mi to zachránilo zadek. Ostatně, na Mac jsem přešel tehdy, když mi s Windows systémem zhavarovala celá napsaná knížka, kterou jsem neměl zálohovanou jinde (moje chyba, vím, ale XPčka nebyla na user-stressless zálohování zrovna nejlepší).

Pokus zvaný Koncernová pětiletka

Je to socialistický závazek pro letošek. Vyzkoušet elektronické knihy, povrtat se v jejich vydávání, udělat s tím zkušenosti. Přestat teoretizovat, vyzkoušet, spočítat, vyhodnotit. Myšlenková poznámka stran toho je zde, na Facebooku jsem k tomu

Obalka-knihy-Koncernova-petiletka.jpg

i udělal stránečku, jenže spíše než jejím aktualizováním se zabývám doděláním té knihy. Bude se jmenovat Koncernová pětiletka, někteří už ji možná četli a zásadní zádrhel, proč se vydání zdrželo je, že se ukázalo, že jsem kdysi ve vzteku vyhodil kus konce. Takže to píšu znovu. A taky si hraju s tím, jak to celé udělat, do toho se starám o věci, o které se starat mám a chci. Nu, nejde to tím pádem extra rychle. Ale cíl je na dohled …

Právě přemýšlím nad tím, jestli součástí knihy udělat i povídání o tom, jak vznikala, proč a co kolem toho všeho bylo. A že toho vůkol bylo dost, se samotným děním okolo jsem si užil vlastně víc, než se samotným výsledkem.

Takže ještě chvíli držte palce.

A princip pokusu v kostce?

Zjistit, co všechno dneska obnáší vydání knihy v elektronické podobě a její distribuce bez opruzoidního DRM. Zjistit, co to všechno stojí, co je s tím za práci, jak to udělat (ono už jen formátování v ePub/Mobi dá něco zkoumání) a pak také, kolik se toho dnes prodá a kolik se toho rozkrade.

Sám jsem na to zvědav. Pokud to bude alespoň trochu rozumná záležitost, nebude to poslední pokus tohoto charakteru v letošním roce.

A jak to všechno začíná? Jak jinak, než prologem:

Denně si kupujete moje noviny, díváte se na moji televizi, posloucháte moje rádia, večer si sednete k mnou vydávaným časopisům nebo si otevřete knihu z mého nakladatelství.

Když zavolám premiérovi na mobil, přeruší zasedání vlády a dokonce i zubařka na mne má čas ještě tento týden.

Vedu mediální koncern zaměstnávající tolik lidí, že by dali dohromady menší městys.

Kdybych vám řekl, kolik je můj plat, záviděli byste mi.

A víte co?

Já udělám něco lepšího.

Řeknu vám, jak žiju.

 

Abyste mi závidět přestali…

Humorná storka z pamětnického archivu o resetování serverů

Jak jsem tak dával dohromady podklady k Siteláckému data centru a zmínil tam Podivný mlýn PVTčka, vzpoměl jsem si na le-gen-dární historku, která se k tomu pojí (a inspiroval Petr Koubský vzpomínkovým článkem). A tak ji dám k lepšímu.

Datuje se někdy k počátkům GSM sítí v Česku, rok 1997-8 řekl bych. Měli jsme server v PVT, takovou děsivou krabici, ale zakrytovanou, takže z venku to vypadalo dobře. Jen tím, jak to byla sbírka vyřazených dílů (short budget, pamatujete?), tak se to prostě občas kouslo.
A kouslo se to zase. Petr se nakvasil, žhaví línku do PVT, jenže už bylo pozdě večer, takže tam chytnul jen nějakého vrátného. Důležité bylo, že měl kartu od sálu, takže se dostal do bunkru k mašinám.
„Mohl byste nám resetovat server?“ zeptal se úlisně Petr pod vidinou toho, že se zbalí a pojede přes celé město to resetovat sám
Vrátný byl úslužný a ochotný. Petr se autorizoval podle procedury a pán šel dolů k serverům. Jenže si nevzal ty papíry, jaký číslo má náš server. Takže ho nemohl najít podle čísla. A to si zase nepamatoval Petr, protože to bylo nějaký interní číslo PVT.
„Co je na něm napsáno?“ zeptal se pán, kterému se nechtělo šlapat nahoru pro papíry?
Petr se zamyslel: „Je na něm nápis Mobil server“, vzpomněl si na viditelné odlišení.
„Už ho vidím,“ děl dobrý muž. „Co s ním mám dělat?“
„Velký tlačítko vidíte? Natvrdo ho stiskem a podržením resetujte,“ požádal Petr.
„Vidím, zmáčknu to,“ řekl pán a v tu chvíli spojení vypadlo.
Dalších deset minut se nedařilo do PVT dovolat a co bylo divnější, nedařilo se vůbec nikam dovolat. A protože server nenaběhl, Petr odjel do Podivného mlýna.
Co se stalo, se vysvětlilo až na místě. Pán dobře našel server a částečně odpovídal i popisu. Jen na něm nebylo napsáno Mobil server, ale RadioMobil, což je skoro stejný.
A byl to jeden z řídících a v té době nezálohovaných serverů mobilní sítě RadioMobilu.
To aby se vysvětlilo, proč se nedalo dovolat.
Akorát to reset tlačítko se muselo zmáčknout pořádně, jenže pán byl fakt ochotný pomoci 🙂

Tak se zase někdo pokusil se mnou vydrbat…

Tohle je příběh hodný zaznamenání, pro ponaučení soukmenovců i potomků.

Mám z nějakého historického důvodu polnosti o slušném rozměru, bohužel nikoliv polohou na Václavském náměstí. Nestarám se o ně valně, jen co bych dostál zákonným povinnostem a i to jen na poslední chvíli, jenže co byste chtěli. Rozum dá, že na polích nehospodařím. O to se starají zemědělci, kteří si na nich hospodaří sami, odmítají se mnou komunikovat a spoléhají na to, že než abych z nich vymáhal pytle zrní, mávnu nad tím rukou, což posud slušně vycházelo.
Občas se stran těch pozemků vyskytne nějaký piškuntál a je zajímavé to sledovat. Většinou se nad tím pousměju. Kupříkladu onehdá mě někdo upozornil, že mojí zákonnou povinností je udržovat průseky kolem vedení vysokého napětí a že když mu podepíšu papír, udělá to za mě a zdarma. Málo kdy za mě někdo udělá zdarma, tak jsem studoval, o co jde. A ejhle, zákonnou povinnost mám. Jenže na druhou stranu provozovatel těch drátů mi za to musí platit. A firma pána se specializovala na to, že ulehčila zaneprázdněným a za cenu přiměřenou si práci vyfakturovala energetikům. Čert to vem, nejsem kazišuk, souhlasil jsem, zbylo mi nakonec i trochu dříví z průseku, asi na půl roku provozu elektrárny.

Poslední piškuntálie mě ovšem dojala, protože tam už jsem měl vyloženě dojem, že jsem za pitomce z Prahy. Ozval se mi jakýsi pán věku důstojného a líčil mi tklivě, kterak se rozhodl obnovit farmu svých předků, kterak moc bio tam bude pěstovat a jak moc by se hodilo, kdyby své pozemky mohl rozšířit o moje, aby pole byl pořádný lán a mohl traktor u lesa otočit ještě na svém. Poslouchal jsem té báji a slza by i skápla, kámen by se ustrnul. Taková víra v odkaz předků!

Pak nebyl čas. Řešil jsem jiné věci, na pána jsem zapomněl. Pán se dovolal i k nám domů a Markéta naléhala, abych ušlechtilosti dal průchod. A ve mně se rozezněl fuckingbell. Především proto, že jsem byl příliš pamětliv toho, jak zemědělci dbají mých práv a bez ostychu zasejí na mém poli, aniž by se mě ptali. A pročpak to stejně neudělá ten pán? Nebijte mě, vím, že kdekoliv za Aší by mě jeho postup neudivil, ale tady… nu, prostě a zkrátka mi to přišlo divné.

A tak jsem si udělal chvíli času, prošel si relevantní informace, zpravil se po známých, katastrech a zdrojích. A čeho jsme se nenadál. Ještě, že jsem pánovi pozemky neprodal, protože bych mu udělal velkou škodu. Celá oblast bude od příštího roku vyjmutelná z pozemkového fondu a nový územní plán tam očekává možnost rekreační výstavby zájemců o bydlení v lůně přírody. Pán by koupil pozemky pod vidinou rodinné farmy a nemohl by na nich najednou hospodařit. Chudák.
A co hůř, pán nefiguruje nikde jako zemědělec, jediná jeho firma se zabývá developerskými projekty. Ještě by přišel ke škodě stran neoprávněného podnikání.

Otázka je, co s tím. Pána jsem se otázal, jakou nabízí cenu a neuvědomil jsem ho o tom, že mé pozemky pro něj nejsou vhodné (ano, to je skoro podvod z mé strany). Nabídl pár korun za metr. Přemýšlím, za jaký šos budu tahat já jeho…