Nová aplikace pomůže s korupcí na pražském magistrátu

Po velkém úspěchu aplikace pro iPhone, která má odhalovat nepoctivé taxikáře a pomoci návštěvníkům metropole orientovat se v cenách taxislužby, přichází na trh další aplikace. Ta má pomoci zorientovat se v úplatnosti magistrátních úředníků.

Aplikace má dvě verze. Zdarma ke stažení na App Store pod názvem Magistrátní investiční průvodce je verze pro běžného občana, na kterou se detailněji podíváme, varianta pro firmy (pod jménem MIP pro firmy) je placená a obsahuje i moduly Výběrové řízení, Developerské povolenkyZměna územního plánku, které ve zdarma verzi nejsou.

Aplikace funguje ve dvou režimech. Buďto pomocí GPS detekuje vaši polohu v budově úřadu a dynamicky vás informuje o službách, čekacích lhůtách a úplatcích, které jsou v místě, kde se právě nacházíte, očekávány. Zde je aplikace kolaborativní, můžete zapnout režim anonymního sdílení dat a lhůty i částky budou zpřesňovány podle výsledků, jakých uživatelé MIPu dosáhli. Tohle využití je praktické pro uživatele, kteří již mají kontakt s nějakou částí úřadu a hodlají jej flexibilizovat ke své spokojenosti.

MIP_pro_obcana.png

Pokud potřebujete vyřídit konkrétní problém, stačí jej vyhledat v databázi a interaktivní průvodce vám nabídne jak informace, kde záležitost vyřídit, tak běžné taxy, lhůty i klíčová slova indikující zájem o speciální režim vyřízení. Zatímco na drobnější úkoly stačí mít v klopě obrázek modrého ptáka, například na dopravním odboru pomůže slovní spojení „kapr není na suchu“, i to se dozvíte z názorného průvodce.

Vývoj aplikace stál necelých 8 milionů Kč, ale magistrát očekává, že část z nich se vrátí z placené verze aplikace pro firmy. Občanům pomůže zpříjemnit pobyt na úřadě, přehledně jej aplikace provede životními situacemi a povšechně mu zpříjemní život v hlavním městě.

Lze aplikaci něco vytknout? Snad jen to, že je příliš pragocentrická. Ale dodavatelská firma ScheiderWare již ohlásila, že bude průběžně monitorovat zájem i z jiných měst, ještě do konce roku hodlá uvést mezi placené firemní moduly „Karlovarskou losovačku“, takže snad se dostane i na ostatní regiony. Zatím nezbývá, než poradit jen obecně: zkuste heslo „modrý pták“ nebo „růže“…