Jak jsem ukradl Windows koupené od Microsoftu

Je to jen osobní povzdech, malá frustrace po dvou zbytečných hodinách práce. Nic vážného nečekejte.

Mám nového iMacka doma, starého v práci jsem předal při svém odchodu. A tak jsem na něm v poslední době instaloval veškerý software, co používám. A narazil jsem na zajímavý problém končící ve smyčce.

Potřeboval jsem aktualizovat mapy v GPS od Navigonu. Aktualizaci lze provést jednoduše softwarem, který běhá jen pod Windows. Takže bude potřeba instalovat na iMacka Windows. To je lehké, na to mám legální licenci VMWare i Parallels Desktop, takže jsem se do toho dal.

Lehké to je teoreticky. Praktický problém je v tom, že v práci jsem instaloval z nového CD se servis packem 2. Doma mám ovšem jen původní Windows XP bez service packu, tak, jak jsem je v roce 2002 koupil, když je Microsoft uvedl na trh. Připomínám, že jsem si koupil plnou verzi, ne žádný OEM, abych si to mohl přenášet z počítače na počítač. Až do roku 2006, kdy jsem platformu Windows prakticky opustil, mi full verze dobře sloužila.

Zádrhel je na snadě: WMvare i Parallels podporují až CD se Service Pack 2 a vyšší. To já ovšem nemám. Vcelku legitimní řešení je si takové CD vytvořit z původního CD, což jde snadno pod Windows, ale nikoliv na Macku. První nekonečená smyčka je tady.

Volím tedy další variantu. Dívám se po warez verzi Windows XP v přesvědčení, že je to přípustné řešení: stáhnu si ISO verzi Windows XP SP2 a nainstaluju si ji. Warez verze je z rapidshare záhy doma i v patřičné jazykové verzi, jenže další malér: neakceptuje moje seriálové číslo. Adam objasňuje: Microsoft mezi tím stihl s/n číslování změnit, bo mu došla čísla a tak číslo ze starého CD na nové použít nemůžu, ačkoliv jej mám.

Po konzultaci s Googlem a Adamem mi nezbývá, než zadat warez sériové číslo, protože bez „správného“ sériového čísla Windows nenaistaluji. Pak už jde všechno hladce, instalace proběhne, jen na Windows Update nemám s nelegální licencí odvahu.

Nyní malá hádanka do pranice: jak se celá situace dá vyřešit? Myslíte, že když zavolám na infolinku Microsoftu a prokážu se legální instalací, že mi vygenerují nový CD key? Nebo mi pošlou nové CD? Nebo mne pošlou někam?

(Pozor, není to OEM, mám nárok na profi radu MS infolinky).

Nebo pomůže, když podle různých návodů změním sériové číslo ve Windows na své legální? Akceptují to? S reaktivací na hotline jsem smířen, protože před tím byla XP instalována na naprosto jiný počítač, takže to asi bude protestovat instalovat se automaticky.

Nebo u mne zítra zabuší pánové od Policie s udáním od BSA, seberou mi počítač a půjdu bručet, protože kromě dvou legálních Windows XP mám nainstalované jedny nelegální, což je čin nepříliš vzdálený od vraždy?

Je nějaké jiné řešení?

Přemýšlím, kde jsem v celém postupu udělal chybu. Chtěl jsem toho tak moc? Chtěl jsem něco nestandardního? Je chybný můj právní výklad, že když mám CD s Windows XP bez SP2 a SP2 je zdarma při dalším stažení, tak bych mohl mít rovnou i SP2 při instalaci? Nebo je to prostě jen jeden z případů, který se nedá standardně řešit a uvidíme, zda půjde vyřešit nestandardně? Kde jsem postupoval špatně?

PS: Perlička na konec. Když po dvou hodinách všechno proběhlo, jak má a já spustil Navigon Fresh, abych si zaktualizoval mapy ve svém Navigon 7110, všechno se propojilo, já všechno odklikal, odsouhlasil, aktivoval, všechno to krásně šlapalo. Až do momentu, než mi program ohlásil, že musím dát do GPS SD kartu s kapacitou alespoň 2GB, protože aktuální mapy se na stávající kartu nevejdou.

A tomu už žádné čachry se sériovými čísly nepomohly 🙂

Qualcomm zastavil UMB (píše Reuters)

Se zajímavou zprávou z mobilního ranku přišel Reuters. Qualcomm podle ní zastaví vývoj technologie Ultra Mobile Broadband (UMB), která měla být konkurencí pro LTE a dalším vývojovým stupněm CDMA sítí. Soustředit se bude v dalším vývoji právě na LTE.

Důvodem k ukončení vývoje má být snaha o snížení nákladů v souvislosti se snížením odbytu mobilních telefonů a snižováním investic do infrastruktury vyvolaných krizí na trhu. Dalším (a podstatným důvodem bude), že Verizon Wireless, významný klient Qualcommu, se k LTE přiklání rovněž.

Pro mobilní sítě čtvrté generace by takovéto kontumační vítězství LTE bylo zajímavou zprávou, nalilo by mírného optimismu do žil, že svět nebude rozdělen na tři soupeřící technologie, ale jen na dvě, z nichž WiMax zatím stále tahá za kratší konec. Jak se změna dotkne samotného Qualcommu, ještě uvidíme.

Jen tak na okraj, je to pár dní, co Qualcomm ohlásil, že by rád dal světu další alternativu k přenosným počítačům, platformu Kayak. Ta vypadá jako zajímavý hybrid notebooku a žaluzií, podrobněji referuje třeba CD-R server.

AEDE9AEB-0F80-4B20-88D3-0B952F6551FC.jpg

Datová vrnění: T-Mobile na nás peče via LTE, Vodafone vypéká a O2 vybulbává

Situace s mobilními daty je v Česku velmi tristní. Když odmyslíme veskrze nahodilé způsoby jako WiFi a orientovali bychom se podle nabídky „profesionálních“ firem aka mobilních operátorů, zjistíme, že situace je nerůžová a to dokonce i ve firmách, které magentu mají v popisu identity.

Začneme tedy u ní. T-Mobile nedávno prohlásil, že do 3G sítí nepůjde, že půjde rovnou do LTE, tedy dalšího vývojového stupně mobilních sítí. Můžeme slovíčkařit, jestli lze jít do LTE bez 3G, zákazníkovi jsou tyhle normohrátky vcelku ukradené a zajímá ho, koliko bude koštovat rychlý net z přístroje, koliko tento přístroj a kdy bude obé na trhu. Vyjádření T-Mobile lze přeložit také (a především) tak, že v nejbližších třech letech nehodlá T-Mobile svou datovou nabídku nijak inovovat: zákazníci budou odkázáni na EDGE/GPRS, pokud zainvestují do slepé vývojové větve, tak na externí a s ničím neslučitelné krabičky hrdě, marketingově a lživě zvané Internet 4G. Jejich maximální rychlost je dnes 1 Mb/s a v nejbližším výhledu žádné rychlování není, navíc investice do nich není nepodstatná.

Kde je vada na kráse LTE?

Především v tom, že existuje zatím v laboratořích. Sice se hezky ukazují dema sítě T-Mobile, na něž je milo vzít pár redaktorů, kteří se už nepídí po tom, že „mobilní telefon podporující LTE“ má velikost malé ledničky a rozhodně nepatří do ranku přístrojů, lež by mohl do své nabídky zavést byť i jen U:fon. LTE má před sebou ještě dlouhou cestu a ačkoliv je opravdu možné, že dnes nakoupené prvky mobilní sítě půjdou za cenu jistých (různě vysokých) nákladů upgradovat na LTE, u mobilů bude situace jiná. Chcete časový odhad? Čipové sady pro LTE jsou teprve na rýsovacích prknech, teprve se navrhují. Než půjdou první vzorky výrobcům mobilů, potrvá to minimálně 15 měsíců, další rok potrvá výrobcům, než dodají na trh první mobily v množství obchodovatelném, tedy ne jen vzorky. Rozumný člověk se nevrhne na tyto první výrobky, neboť již naznal, že uvnitř jsou to bastly sestavené pro rychlé „jsme_první_s_lte“ powerpointové statementy. Lépe počkati na druhou či třetí generaci, která bude mít již novější čipové sady a lépe optimalizovaný firmware. I největší optimisté tedy nečekají LTE před třetím rokem od teďka, výjimkou je jedině místní T-Mobile. A i v jeho případě nejde o víru, nýbrž o potřebu zaretušovat fakt, že po nebližší dva tři roky firma nechce do mobilních dat nic investovat a je třeba podat to zákazníkům jako benefit, nikoliv jako disadvantage. Zákazník, nechť se nenechá obalamutit a pamatuje na výše uvedené, pakliže nehodlá používat kufříkové provedení mobilního telefonu.

Jestli si myslíte, že O2/Eurotel a nebo Vodafone nějak využijí mezery v bonnské obraně, jste na omylu. Mobilně datové klimakterium vyhovuje všem zúčastněným, protože umožňuje účtovat zákazníkům stávající slušně vysoké ceny na již amortizované technice. O2 bude pokračovat s budováním 3G „v průběhu roku 2009“, Vodafone 3G odkládá na sv. Dyndy a místo toho zavádí nějakou další obskurní rekuperaci mobilních dat, čímž „zvýší rychlost až na šestinásobek“. Nu to je pohádka jak od bratří Grimmů: hezky se to rozjíždí, ale ke konci je to už slušný krvák.

A kde tkví příčina v malé investiční ochotě? Podle mne především v tom, že místní operátoři jsou sice nomenklaturně silné kádry, v praxi ale smrdí korunou. Tu totiž jejich majitelé přetavují do eurogeldu a sanují jí datové smrště s místech, kde sebou zákazníci nedali tak houpat, což je bohužel region počínající až za městečkem Cheb či Dolní Dvořiště.

Takže největší výhrou pro mobilní data má být půlroční pardon na Vodafoní 100 MB/měsíc fupovaný paušálek a tříměsíční pardnon na totéž u O2. Alespoň k tomu že jsme se dohrabali, spolu s přenositelností čísla je to slušná nabídka, jak nejbližší rok s internetuchtivým mobilem přežít sice na pomalých datech, ale za obstojné peníze…

Deset aplikací, co by neměly chybět na iPhone plus šest her

Už delší dobu si říkám, že sepsat takový základní seznam aplikací k instalaci na iPhone by nebylo od věci. Tak jsem se do toho dal, snad to ostatním pomůže. Pokud máte nějaké vlastní tipy na aplikace obecné užitečnosti, dejte jistě vědět do komentářů … Všechny tipy jsou na aplikace instalovatelné přes App store, žádné hackované věci sem nedávám, mimo jiné i proto, že je tam jen málo těch, co stojí za to.
Pokračujte ve čtení článku…