Marigoldí léta

Letos bude Marigoldovi pět let. Původně jsem to ani nechtěl nějak podstatně slavit, však co na tom. Jenže pak mi několik lidí nezávisle na sobě připomenulo můj někdejší slib, že články z Marigolda vytisknu a dám jim je.

A tak jsem oprášil starou myšlenku vybrat „to nejlepší z Marigolda“ a vytisknout to jako knihu, kteroužto úvahou jsem sledoval dvě hlavní stopy: ponejprv přátelé dostanou marigoldí výbor a po druhé vyzkouším takové ty knižní služby na malonákladový tisk.

Dva večery jsem strávil tím, že jsem procházel celého Marigolda, až jsem vybral osmdesát článků (z dvou tisícovek), které jsem považoval za zajímavé, nadčasové a vůbec všelijaké hodné tisku v takovém výboru. A tento víkend jsem oprášil zkušenosti se sazbou. Zkušenosti? V roce 1990 jsem měl nakladatelství (na živnosťák kamarádovy sestry) a vydávali jsme vesele knihy v programu Ventura Publisher. Oplakal jsem ho, když jsem se pokoušel v moderních DTP programech vysázet něco tak triviálního, jako černobílá kniha prakticky bez obrázků. Skončil jsem u applovských Pages, to je něco jako Word, akorát dělit slova jsem ho moc nedonutil, což na sazbě je poněkud vidět. Inu, to DTP je dnes už něco zcela jiného a i když víte, co a jak, ne každý program donutíte.

Marigoldi-leta-predi.pngZajímavého spichu se dočkala obálka. Rozhodl jsem se, že použiju něco absurdního a tak jsem spojil vyjásaně marketingovou obálku vhodnou na web2.0 knihy se snivou techno-fotkou. Tu se uvolil udělat Marko, celý večer kvůli tomu muselo jeho nebohé dítě stát modelem a kreslit po iPhone fixkou. Naštěstí se ukázalo, že se fakt dá smýt (fixka). Fotografie se podařila, do toho pečeť BETA produktu, protože jak souhlasil Marko, „nápisem Beta neurazíš“.

S knihou je to na obě strany. Na jednu stranu nikdy nevíte, kdy to dotyčný vezme jako nebetyčnou chlubivost a namyšlenost, že své myšlenky považujete za natolik důležité a nesmrtelné, aby jich měl papír zachovat. A to i když nepovažujete. Na druhou stranu jsou tam myšlenky, o kterých si myslíte, že k něčemu byli a někoho potěší si je v klidu přečíst. Řešil jsem to. Netoužím ty věci někomu vnucovat, netoužím někomu tlačit svůj názor. Kdo chce, ať si ho poslechne a zváží ho, to je tak všechno, co očekávám. Šťasten budu, když se lidé alespoň zamyslí. Další kamarád to rozsekl: „Hele, můj děda měl taky kámoše, co furt něco patlal. A vždycky se s ním hádal, aby když mu ty svý výtvory dává, tak aby to taky i podepsal.“ Unikala mi pointa, tak jsem se po ní přeptal. Kamarád se zamyslel a děl: „Ten patlal se jmenoval Zrzavý.“

Chraň Bůh, abych tím chtěl naznačit, že mé dílo a dílo Zrzavého je zhruba stejný význam. Ponaučení z příběhu je v tom, neřešit to, když to dělá radost. A tak se i stalo. Kniha šla do tisku, já vyzkouším, jak takový malotisk dneska funguje, což se na další zamýšlené projekty bude hodit, protože po Marigoldích létech by měla přijít na řadu další, seriosněji myšlená záležitost, kterou ale oznamuji právě v Marigoldích letech.

Nu a když jsem byl v tom nadšení ze staré dobré knihařské profese, tak jsem se rozšoupl a objednal jsem rovnou velkonáklad, padesát kousků, z čehož sám mám udání tak na polovinu. Ten zbytek půjde do volného prodeje zde přes Marigolda, takže se dostane na všechny zájemce. Nebo, v případě nezájmu, půjde do kamen.

Neptejte se, kde se to bude dát koupit, kolik to bude stát. To uvidím podle toho, jaký ve skutečnosti přijde účet a jak ve skutečnosti vytištěná kniha bude vypadat a kdy opravdu přijde. Teoreticky to má být za dva týdny, což se poněkud kryje s dobou, kdy na několik týdnů zmizím ze země do Nikdykde. Prostě nevím. Až je budu držet v ruce, budu vědět. A neříkejte mi, že jsem naivní. To vím sám.

Prostě jsem to chtěl.

Kam kráčí české bezdrátové sítě právě živě

V Rábí na Šumavě právě probíhá dvoudenní konference Kam kráčí české bezdrátové sítě. Živé vysílání najdete zde, takže se můžete účastnit, i když tam nejste.

Videodrobky: Joost balí klienta, On2 představuje nový kodek a české videomámení

Přehlídka událostí z videosvěta nemůže začít ničím jiným, než oznámením, že Joost vzdal specializovaného klienta pro svou P2P televizi a napříště bude k dispozici jen plugin pro prohlížeč, samozřejmě ale také založený na P2P technologii (zdroj zde). Zda to lze interpretovat jako ústup Joostu ze slávy? Po pravdě, tu mu přinesl jen fakt, že mezi jeho zakladateli jsou lidé, kteří skvěle vykešovali ze Skype. Podobných projektů existuje více a všechny zatím zklamaly v zobchodování své technologie, nebo působí na specifických trzích jako Čína a Jižní Korea. Za hlavní slabinu Joostu byl považován právě desktop klient, který neměl žádnou výhodu desktop klienta a nedostatek obsahu. Ten ostatně trápí většinu legálních videoprojektů. Nu a nakonec právě zvolená technologie, protože P2P sítě pro video se zkrátka potýkají s velkou asymetrií širokopásmových přípojek. A to nejenom v Evropě.

Technologicky druhou zajímavou zprávou je představení kodeku VP8 firmou On2. Firma slibuje, že tento kodek nabízí o 20% – 40% lepší výsledky v kompresi, než srovnatelné kodeky VC-1 či na bázi Realvideo a H.264. Poučné příklady jsou zde. Dlužno poznamenat, že VP6 ve Flashi zaznamenal slušného rozšíření, VP7 se už nedařilo. VP8 je zajímavé hlavně tím, že ho licencuje sama On2, takže podmínky jsou více zřejmé, než u MPEG-4. Zda se chytne na webu, ještě moc jasné není.

V českém rybníčku čeří vodu Centrum Holding a Nova – obě firmy ohlásily, že představí český videoportál podobný Youtube, samozřejmě každá zvláště, ne dohromady. To je samozřejmě závažné ohlášení v době, kdy ceny Youtube-like scriptů na PHP aukcích klesly pod 500 USD a kdy je stále více zřejmé, že o úspěchu rozhoduje jen síla tlačit projekt kupředu a mít do něj obsah. Z téhle dvojky bych tedy spíše vsázel na Novu, jenže ta už několik videoportálů má, kromě Tn.cz také Klub.cz a ani v jednom případě nedosáhla nějak excelentních výsledků. Centrum na to jde více od lesa. Brousí kolem dodavatelů videoobsahu a kontrahuje jej, na tvorbu amatérů příliš nespoléhá. Statistika jim dává za pravdu: na Youtube (a nakonec i na Streamu) dělá amatérská tvorba naprostou menšinu návštěvnosti. Na podobném poli už delší dobu a s různými přestávkami a změnami intenzity brousí i iDNES se svou TV. Na amatérskou tvorbu zde rezignovali hned a je tu pár pořadů, na které se dá koukat podstatně lépe, než se dají najít. I to je obvyklý problém videoportálů…

A když jsme u toho, tak asi nejlépe z videoportálové mánie vybruslilo Internet Info, které se svezlo na hřbetě své Bomby. Minimální investice, minimální očekávání, cca 3-4000 návštěvníků za den, to jsou stejné výsledky, jako má mnohem médii citovanější a provozně dražší N-Joy. Warforum, odkud já beru rapidshare linky na své oblíbené TV seriály, má bez jakékoliv reklamy desetinásobek, to jen pro porovnání. (Můj odhad po třičtvrtě roku provozu Bomby byl a stále je 10K RU denně)

Tolik asi k poslednímu vývoji z toho, co mne zaujalo. Dvě divoké karty pro projekty, co mne zaujaly: Panda Open source video platformVideosurf. A aby nechyběl tip na video z Youtube: už jste viděli Oktapodi? Dvě a půl kreslených minut, které stojí za shlédnutí 🙂

Drobky: článek na Lupě a z práce

Na Lupě vyšel můj článeček věnovaný vývoji kolem 4G technologií, jako je LTE, UMB a WiMax. Je obsáhlejší, zájemcům o problematiku zejména ve světle posledního prohlášení T-Mobile o vynechání 3G a přechodu rovnou na LTE (o tom někdy příště) jej doporučuji. Pod článkem do mne někdo hustí, že jsem nezalinkoval zdroj obrázků a tabulky (což nešlo, já to měl v mailovém PDF), ale že jsem pitomě přeložil Fractional Frequency Reuse jako „částečné znovuvyužití frekvencí“, to dotyčnému nevadilo.

Na Streamu se dokončilo nasazování nové CDN a zmiňuji to jednak proto, že si toho málokdo všimne a také proto, že je to vlastně jedna z posledních věcí, které vznikaly ještě za mne a Péti. CDN je síť starající se o odbavování provozu videí, u videoserveru uznejte věc podstatná. Jaký to má hlavní přínos pro normálního uživatele? Ten viditelný okamžitě je seeking ve videích, tedy možnost přetočit video i mimo tu část, co jste si už stáhli. U delších videí jako jsou pořady Primy je to prakticky nezbytné. Dlužno dodat, že funkci seekingu jsme sušili asi rok, jenže s původní CDN to vážně nešlo. Spolu s trvajícím zahlcením CDN Youtube směrem do českého internetu další bod pro Stream. K tomu přidejte flash přehrávač přepsaný do Action Scriptu 3 s podporou hardwarové akcelerace videa a máme přechod na HD video v základu hotový. Až na to, že na tom už se nijak nepodílím a pokud jsem si všiml, vývoj v tomhle ohledu nijak nepokračuje.

Tím se dostávám k tomu, abych připomněl, že od července už s podobou Stream.cz jako webu a jeho dalším rozvojem nemám prakticky nic společného (s pořady jsem neměl ani před tím). A až vyjede nová podoba, tak na to prosím pamatujte obzvláště, s tím nemám NIC společného. Mojí starostí ve firmě je jiný projekt, který nyní vidět není a zda a jak bude, to uvidíme dle okolností, které já mnoho neovlivním.

Včerejší představení nových hraček od Apple mne mírně zklamalo. Tedy, dost rád bych, aby se Apple zase začalo věnovat počítačům, nejenom hudbě a telefonům. MacBook má po roce práce u mne plné zuby a hodlá dát výpověď, chtělo by to třináctku v plechovém provedení nebo nějaký Mac Cube. Tu i onde nic. Asi budu muset přeci jen jít do iMacka … ač se mi nechce.

Chtěl jsem dodat ještě nějaká důležitá támeta, ale čas vyměřený blogování, který neomylně odměřuje dcera rachtající se ve vaně, je over. Takže zase příště.

Český Vodafone možná nabídne WiFi síť

Český Vodafone je na tom s nabídkou vysokorychlostního připojení zatím poměrně špatně, pokud odmyslíme EDGE, nemá nefiremním klientům zatím mnoho co nabídnout. Na firemní scéně by měl situaci změnit dnes oznámený odkup BroadNetu, který provozuje FWA síť s plošným pokrytím v pásmu 26 a 28 GHz, tahle technologie ovšem není laciná tak, aby mohla pokrývat i nefiremní trhy – a vzhledem k frekvencím to zatím ani moc nevypadá.

Novinkou v nabídce Vodafone se zřejmě stane WiFi síť, která se právě buduje a je v pilotním provozu. Slovíčkem „zřejmě“ předesílám výhradu: s WiFi v minulosti Vodafone koketoval již několikrát, dokonce formou zvažovaných akvizic zavedených firem, vždy nakonec ale vycouval. Může se stát, že i tento poslední projekt tak dopadne, ačkoliv je poměrně daleko.

Dodavatelem platformy pro správu a organizaci WiFi sítě je německá firma Cuculus a pokud nejste latiníci či ornitologové, pak jen dodám, že to jméno znamená kukačka. Což zhruba odpovídá, protože technologie Cuculus, jejím embedded OS Zonos jsou založeny na tom, že mohou vytvářet na jednom zařízení privátní i veřejnou bezdrátovou síť.

A tím se dostáváme k pointě nabídky Vodafone WiFi. Firma ji sice z části buduje z vlastních zdrojů (v rámci svých prodejen a dalších prostor), z části s pomocí partnerů jako je Cafe Heaven. A do třetice, především s pomocí samotných uživatelů, kteří se mohou stát Hotspot Hostem.

Hotspot Host

CC820742-880B-46CE-8F4B-28ABEEF45CBC.jpgHotspot Hostem je kdokoliv, kdo má širokopásmové připojení (zatím určeno pro DSL) a připojí si k němu access point zvaný DRIN-box, který vyrábí Cuculus. DRIN-box vytvoří jednu síť privátní pro užití uživatele a druhou, zcela odddělenou, jako veřejnou, ke které mají přístup zákazníci Vodafone WiFi, v praxi tedy všichni zákazníci Vodafone, demo přístup 15 minut je tu i pro ostatní klienty. DRIN-box se stará o oddělení obou WiFi sítí, tedy o to, aby z veřejné WiFi se nešlo bourat do nějaké vaší domácí síťky a také o to, aby se spravedlivě podělila šířka pásma a zákazníci vás neomezovali. Jak přesně tento traffic shaping bude fungovat, není známo, ale šířka DSL pásma je dostatečná a provoz na WiFi bývá malý, takže by to nemělo v praxi majitele omezovat.

Pokrytí sítě

Pokrytí je zatím omezeno na Prahu, jeden hotspot jsem zahlédl v Českých Budějovicích.

vodafonewifi.png

Jelikož nabídka je vyloženě založena na partnerském šíření signálu, může se snadno zvětšit. Takhle nějak si to představuje Cuculus …

6953A1B9-81E4-40D9-BB9F-0CB12FA537BA.jpg

Tak, tady někde zatím známé informace končí. Nevím, jaký model účtování Vodafone převezme vůči partnerům, německé implementace této služby počítají s mírnou slevou na DSL konektivitě. I český Vodafone by nabízel připojení přes DSL, otázkou je, zda by si nějaké atraktivnější slevy mohl vůbec s velkoobchodní nabídkou O2 dovolit. WiFi připojení je pro Vodafone klienty prakticky zdarma, placená služby pro všechny je 50 Kč za 24 hodin platné připojení. Zda bude Vodafone nabízet DRIN-box za nějakou dotovanou cenu (běžná prodejní je cca 1000 Kč), netuším.

Partnersky budované sítě většinou závisí právě na tom, jak atraktivní kombinaci ceny za WiFi AP a případných provizí z ceny připojení partner získá, případně jaké jsou jeho výhody z celé akce, do níž dává své připojení a nějaké (byť většinou malé) investice. Provize z provozu, ačkoliv často zmiňovaná, nemusí být hlavním motivem, proč by do toho parteři šli, protože provize z WiFi provozu bývají v absolutní částce malé i pro fyzické osoby, WiFi má malý dosah a na hotspotech nebývá narváno.

Modulační technologie pro uplink sítí 4G: LTE a WiMax

V další části povídání o vývoji situace v mobilních datech jsem se chtěl podívat na rozvoj WiMaxu a LTE, jenže jsem si s hrůzou povšiml, že o LTE jako technologii je na Marigoldovi jen málo. Takže musíme splatit dluh. Ještě před tím, než si nové 4G technologie (LTE, WiMax a UWB) porovnáme – to asi někdy příště – tak se mrkneme na rozdíly mezi způsobem modulace signálu.
Pokračujte ve čtení článku…