Dovolená čili vyčistit hlavu od práce

Odjíždím na dovolenou, což bude mít za následek nejenom to, že Marigold se nebude aktualizovat (to byste snadno přehlédli – jen twitty nahoře možná budou přibývat), ale také to, že nebudu odpovídat na emaily ani na telefonáty. Prostě se to tu bude muset beze mne nějakou dobu obejít, zatímco já se budu cachtat v moři, upíjet Cuba Libre, mazat se krémem a vůbec dělat všechny ty věci, co se u národu turistů sluší. Zejména, pokud zjistím, co se skrývá pod označením Terminál Sever 1 na pardubickém letišti 🙂 (jo, to já zjistím, jsem nějaký pardubák přeci!)

Předání mojí práce, jak vypadá v praxi :)Letošní dovolená přišla vhod, zrovna v době, kdy se maximálně hodí na chvíli vysadit. Před dvěma týdny se prohnala firmou tradiční vichřice změn, při níž jsem přestal být „ředitelem produktu“ a stal jsem se řadovým zaměstnancem. Ti, kdo Stream znají, vědí, že to nic neznamená, ti, kdo znají mne, vědí, že to znamená nutnost zamyslet se. Hodnotit teď horkou hlavou nemá moc smysl, na první pohled zevnitř se mi zdá, že změny v práci jdou směrem, který se mi nelíbí. To samozřejmě nevypovídá nic ani na jednu ani na druhou stranu. Právě proto je dobré dát si odstup, celou věc vyhodnotit a v klidu se rozhodnout, kudy dále kormidlovat.

Takže jsem před dvěma týdny předal svou práci, vyřídil rozdělané věci, resty a teď si užiju dovolenou s rodinou. Má to něco do sebe, klid v duši, že nic nezůstalo nerozdělaného na mne.

Mimochodem, kdybyste chtěli vidět, jak vypadá balíček mojí práce, tak tady je hezká fotka – celý statut report a procesy mojí práce ve Stramu se vešly na nějakých a pouhých cca 50 stran 🙂

PS: Kvůli trvalým pokusům (a dosti úspěšným) zbourat mi WordPress ze strany čínských hackerů, jsem totálně zablokoval administraci i databázi. Jde maximálně přidávat komentáře a to kdo ví jestli. Situaci budu řešit až se vrátím… zatím alespoň snad nepřibude žádný závadný kód do stránek.

Google Knol je tady

Samozřejmě je to náhoda, ale vtipná. Pár dní poté, co jsem si postěžoval, že Google Knol po roce od oznámení stále není, ho Google uvolnil a najdete ho na knol.google.com.

Nejprve, o co jde. Knol má být encyklopedie, všeobjímající vědění nebo spíše publikační platforma pro všechna možná témata, která by někoho jiného zajímala. Na první pohled to vypadá podobně, jako Wikipedia, ale už na ten druhý pohled na samotný web zjistíte, že je to jiné. O dost.
Pokračujte ve čtení článku…

iPhone s firmware 2.0 je fajn, ale s update počkejte

O víkendu vyšla utilitka Pwnage určená k přechodu na nový firmware pro Apple iPhone a jeho odemčení. A tak jsem upgradoval na 2.0. Těšil jsem se a moje očekávání byla více méně naplněna. Ačkoliv přechod doporučuji, doporučuji také ještě pár dní počkat, až se vyladí drobné problémy, jako nemožnost pohodlně vypnout automatický opravovač psaní (zde nepohodlný postup), u něhož původní postup vypnutí nefunguje. Návod pro upgrade firmware pro uživatele Mac sepsal Petr Mára zde.

Z novinek, které se mi líbí: synchronní fungování u Exchange (zdarma Exchange schránku založíte zde) nebo s MobileMe – obojí funguje parádně, na telefon mi ihned dojdou jakékoliv úpravy kalendáře či emailu.

Lze také instalovat oficiální aplikace, akorát mi je nejde kupovat, mám australský iTunes a nebere mi to českou kartu, přehodit se na český iTunes mi nejde. Oficiálních aplikací je už slušné množství, zatím přes 500 kousků, jsou mezi tím i slušné hry, utility pro práci s počítačem, například rozhraní pro OmniFocus, velmi slušný jednoduchý plánovač nebo EverNote, schraňovač poznámek. Poznámky i projekty to drží synchronní s vaším stolním počítačem. Prostě tak to má být.

A zbytek už je pro mne jen příjemný zbytek, jako třeba vyhledávání v kontaktech podle … ano, podle vyhledávání 🙂

Prý chybí MMS zprávy, mi někdo posměšně psal. Ano, chybí vám možnost odeslat text a obrázek za deset korun, musíte to udělat zadarmo. Jaká to škoda.

Jen tak na okraj: v 38 zemích, kde se iPhone 3G začal prodávat (firmware je funkčně totožný, přibylo jen 3G a GPS, což jsou funkce, které měl starší iPhone v horší verzi, ale měl) je vyprodáno. Za první tři dny se prodalo přes milion kusů, britský O2 přestal přijímat objednávky, když mu padl objednávkový server.

Česká Wikipedie je někdy zvláštní (a proč by se mi líbil Knol)

Nedávno doputovala na internet zpráva, že česká Wikipedie se přehoupla přes 100 000 záznamů v encyklopedii. Zaujalo mne to z několika důvodů. Tak zaprvé je to chvályhodný a bohulibý počin, taková otevřená encyklopedie. Za druhé jsem přemýšlel, kam se poděl Google Knol, po němž rok není ani vidu, ani slechu. A za třetí mne to zaujalo proto, že po delší době jsem nedávno začal maličko více s českou Wikipedií pracovat – v tom smyslu, že jsem tam občas něco napsal, nejenom našel. Po delší době je v tomto případě výraz pro tři roky. Před třemi lety jsem s českou wikipedia scénou udělal ne zcela dobrou zkušenost. Byl jsem zvědav, jak se situace změnila.

Ponejprv malá deklarace. Nejsem žádný velký wikipedista a protože je dost dobře možné, že na tenhle článek za chvíli narazí nějaký zanícený wikipedista a rozhodne se mne setřít či mi to natřít stylem „co si to dovoluješ, když nepřispíváš…“, takže začnu těmito výhradami (nedůtkliví wikipedisté nemívají trpělivost dočítat do konce). Mám rád anglickou Wikipedii, podporuji její chod oním banálním způsobem ($) a příležitostně v ní něco málo opravím. Mám rád německou Wikipedii, i tam něco málo opravím, penízky jí už zvláště neposílám. České Wikipedii moc nerozumím. I zde čas od času něco opravím a dokonce zde vytvářím samostatná hesla. Jistě ne mnoho, je řada výrazně aktivnějších, o tom žádná. Ale princip Wikipedie už je takový rovnostářský.

A o tom bude tenhle článek. O mé osobní zkušenosti a nechuti do české Wikipedie přispívat.

Pokračujte ve čtení článku…

Servisní menu telefonu Ubiquam U-400

Dal jsem se v posledních dnech do zkoumání toho, proč má U:fon někdy tak mizerný zvuk. Původně jsem si toho nevšiml, nejsem natolik citlivý, abych takové věci bezpečně rozeznával a ani prostředí, kde telefonuju, nebývá akusticky ideální. Ale pak se ta plechovost místy nedala přehlédnout.

K šetření (které ještě neskončilo, ale podezření je na primitivní audiokodek) jsem potřeboval aktivovat si servisní menu telefonu. Bylo potřeba chvíli pátrat, protože Ubiquam U-400 nepatří zrovna mezi světově nejprodávanější modely, nakonec pomohli lidi z ruského SkyLinku, kterým pár těchto kousků straší v síti a navíc je telefon podobný modelu U-200, co do firmware. A protože u nás se o servisním menu telefonu asi mnoho nenapsalo (se vzácnou výjimkou GSMwebu), uděláme si malé shrnutí.

Pokračujte ve čtení článku…

Jak nakupují fajnšmekři (jako já třeba)

O víkendu se Dita rozhodla, že bychom mohli vyrazit na nákup do IKEA. Orosil jsem se. Ne snad, že by mi vadilo zboží z ikei, je to zboží pro mladé, což v newsspeaku těchto firem znamená, že to moc nevydrží a rozpadne se to tak rychle, jako se mění móda a vkus (true story), takže nám to doma místo dlouho zabírat nebude. Jenže ten nákup, to je něco, co nemám rád (eufemismus). Dita mne sice utěšovala, že všichni vypadli z Prahy a IKEA bude prázdná, ale to mne neuklidnilo. Asi to na mne bylo vidět, protože ještě na jižní spojce Dita navrhla, že by vlastně bylo lepší, kdybych si šel vedle sednout do kavárny a ona v klidu nakoupí. Pochopil jsem, že v klidu pro oba, protože jestli jsem na něco velmi špatný partner, tak na vybírání košíčků ze sedmi velikostí a sedmi barev. Co se dalo dělat, souhlasil jsem a vyrazil jsem do Centra Černý most, což je hned vedle, abych si dal kávu na uklidnění a dostal tlak i tep do normálu (jo, v tomhle případě na to kafe funguje).
Pokračujte ve čtení článku…