Nova kupuje Jyxo a především Blog.cz

Update: David Grudl o číslech Blog.cz pochybuje a poukazuje na robotické generování bložínků. Má k tomu pádné důvody a stojí to za promyšlení… čtěte zde…

Malý dáreček pro své výsledky v Netauditu koupila mateřská CME pro TV Nova. Jedná se o společost Jyxo provozující především vyhledávací službu Jyxo.cz (návštěvnicky zajímavou málo) a dále Blog.cz, návštěvnicky zajímavý moc. Velmi moc. Šikovným součtem čísel se Nova se svými internetovými projekty vytáhne hned na třetí pozici (protože Centrum a Atlas již jedno jsou). Cena má být v rozmezí 163 – 200 milionů Kč podle dosažených výsledků. Tisková zpráva zde.

Co je podle mne hlavní, je skutečnost, že dosavadní evangelizátor Jyxa Michal Illich bude „head technical business development and help the channel enhance its Internet service offering.“ (ať už ten výraz znamená cokoliv) To přináší do teamu Novy velmi zkušeného člověka a snad mu bude ve věci internetového portálu popřáno sluchu.

Všem zůčastněným na celé akci blahopřeji, Michalovi Illichovi zejména. Je to rána, která by se měla vyplatit, pokud ji Nova odborně nezazdí. Dva a půl milionu unikátních návštěvníků se už dneska jen tak na českém internetu nešežene a vlastně kromě Líbímseti.cz byl Blog.cz poslední projekt s opravdu pořádným množstvím uživatelů, který nepatří do velké mediální skupiny. Začít akvírování českého internetu s ním byl logický a rozumný nápad. A 200MKč? Čert je vem, za loňský rok CME vydělala 1,2 mld Kč a tahle investice by se měla vyplatit. Jen ta integrace bude porod…

Když jste Bezkreditu.cz – free SMS brána a spořitelna nemajetných

Chvilku to vypadalo na takový hezký pirátský projektík, pak zase na reklamní kampaň O2 upozorňující na výhody přechodu od předplacených karet k tarifům. Respektive konkrétně na ten nový O2 Cool tarif, kde je za 250 Kč paušálu esemeskování v síti O2 zdarma. Mluvím o serveru Bezkreditu.cz. A ani jedna varianta není špatně.

Bezkreditu.cz jako esemesková brána zdarma je hezky udělaná aplikace, kde si vyberete nosiče své SMS zprávy (třeba láhev hozenou do moře, nebo sukničkářského holuba Artura (jako by Arturovi Dentovi z oka vypadl, co tím kdo chtěl říct?). A zprávu odešlete, ona dojde podle toho, jakým způsobem jste ji poslali. Když ji pošlete morzeovkou, přijde jako tečkačárka … a buď cool, pro morzeovkované zprávy tu mají i zpětný překladač. Akorát opisovat to z displeje bude asi pěkná pruda.

bezkreditu-cz.png

Vraťme se ale k tomu podstatnějšímu: k reklamní messagemaságe Telefonicy, protože to, co nám web bezpochyby chce připomínat a dělá to vytrvale a nepřehlédnutelně, je otázečka: proč mít prepaid, proč nejít do tarifu, když je to výhodnější…

Opravdu, O2 v poslední době u mobilních služeb mělo z mého pohledu mírný problém jasně „odkomunikovat“ své konkurenční výhody mladým, což si řada zákazníků mohla vyložit tak, že nejsou. Nebo že O2 je jen pro firmy, kde nasadí korporátní tarify. Nová řada tarifů O2 Cool a Neon to měla změnit a chtělo to i nějakou kampaň, která by na to upozornila. Což O2 napravilo sadou nových TV spotů a dalších doprovodných ads. Chybu bych spatřoval v jednom (jiní v tom zase spatřují výhodu): celá kampaň byla vedena v jednotném duchu Telefonicy: bublinky, naleštěný luxus, korporátní identity jako vyšité. Proč jsem to považoval za chybu? Protože řada lidí automaticky už na takové sdělení vypíná. Vědí, že to nebude produkt pro ně.

Jít do změny TV kamapaně na mladé je drahé, těžko průchozí, protože brand manager z experimentů typu „dáme tam méně korporátní barvy a méně vytlemené geronty“ musí šílet hrůzou. Zkusit si to přes internet, kde se nějaký ten experiment ztratí, je dobrá prověrka podobných teorií. Navíc v tomto případě vydařená, protože Bezkreditu.cz probublalo internetem a zejména diskusními fóry, jsa divoce komentováno.

Zda zůstane u jednoho experimentu, nebo se O2 v komunikaci svých novinek pro mládež přikloní k jim bližšímu stylu, ještě uvidíme. A kdo ví, třeba je nedávné potěšení či spíše naděje mladých zvané Hellomobile.cz bude jen dalším pokračováním téhle reklamní kampaně 🙂

Jaký byl první pražský TechCrunch

V pátek se mi nakonec poštěstilo dorazit (už to jednu chvíli nevypadalo) na první český TechCrunch, setkání lidí kolem internetu pořádané pod záštitou webu TechCrunch. Už začátek byl zajímavý. Na iPhone jsem si v aplikaci Maps našel Zvonařku (cílová destinace), pak nejbližší parkoviště mimo ty debilní modré zóny, abych auto nemusel vyzdvihovat za dva litříky na odtahovce u Nuseláku. To se mi do večerního programu nehodilo.

Drobná zrada: Zvonařka v Maps není TA Zvonařka, protože ta hospoda se jmenuje U zvonařky (ale to jsem ještě + už v tu chvíli nevěděl). Zjevně jsem nebyl sám, kdo na ten problém narazil, protože mne oslovil jakýsi mladík, že se přidá k mému hledání. Poté, co Maps + moje vzpomínky zklamaly, jsem využil klasickou navigační metodu, zeptal se paní a ta nám řekla, že je to za rohem. A bylo. Až v sobotu jsem zjistil z Twitteru, že ten mladík byl David Grudl, kterého jsem na akci hledal a nenašel…

Oficiální program nebyl přehnaně dlouhý. Začalo to presentacemi sponzorů, kteří akci zaplatili, z hlavy si vzpomínám na GoodData, Geevu, Wirenode, Ataxo, Newstin a samozřejmě Nelso + TechCrunch. Nebylo to špatné, protože většina lidí měla asi poprvé možnost užít si profi presentaci Romana Staňka poprvé a záměry ostatních taky stálo za to si poslechnout, nejsou to tak obecně známé a provařené firmy, jako běžní sponzoři, takže to bylo spíš zajímavé, než nudné (jako tyhle povinné reklamní bloky bývají). Jen ten Newstin jsem nepochopil, je to nějaký newsreader, ale tak přesocializovaný, že ani po třech klikách jsem to nepobral a z webu odešel, když jsem to zkoumal.

Pak byl „Elevators pitch“ – kdo chtěl, dostal dvě minuty aby mluvil o svém projektu. Pár se jich tu sešlo, zaujal mne AbakoWiki, což má být wiki pro organizace, ale zatím se to jen programuje, takže zda mi zaujetí vydrží, ještě nevím, na webu je kulové vidět. Ostatní projekty jsem už podle slyšení znal, například Michal Bláha (ex-Atlas.cz) si pořád hraje se svým cestovatelským projektem ontheroad.to a už ho prý hodlá spustit. Má to hezky vyšmajchlované, tlačí na celosvětovost (angličtina) i když publikovat tam můžete v jakémkoliv jazyce. Jsou to blogy a zápisky z cest – třeba tady hezký cestopis z Jižní Ameriky. V Česku by tomu chtěl konkurovat Cestuje.org – i to se na TechCrunchi představilo. Jsem na to zvědav, který koncept vyhraje: zda celosvětovost a prosazení se na celosvětovém netu, nebo lokální zaměření a čeština.

Pak už mne veřejně presentované startupy přestaly bavit, takže jsem začal obcházet lidi a zjišťovat, co kdo zajímavého dělá nebo dělat hodlá, to je taková dobrá součást podobných akcí. Pár lidí se sice tvářilo vyplesknutě, když jsem se u nich zastavil a začal se ze zvědavosti ptát, zřejmě na to nejsme moc zvyklí. Dva mi dokonce řekli, že jejich idea je tak skvělá a úžasná, že mi ji nemohou prozradit a sdělí ji jen pod rouškou největšího utajení investorovi s penězi na prkně, protože jinak bych jim ji najisto ukradl. Na to se nelze, než zdvořile usmát, protože pokud ta idea nespočívala v tom, že pikolík nechal na záchodku prkenici s dnešní tržbou, lze jen těžko předpokládat, že se investor vydá do kopírování oné invenční myšlenky. Sám jich má dost a celé je to o lidech (ten dotyčný) a o penězích (ty má zase ten investor). Kdyby měl investor i ty lidi, tak si realizuje své skvělé idee, ne ty vaše … atd atd 🙂

Nakonec jsem skončil u stolečku, kam se po různu trousili lidi a povídalo se o všem možném. Nápadů jsem slyšel hromadu a jestli jen desetina z nich bude realizována, hned bude na internetu celá řádka dalších služeb a bude to prima. A protože to nejde asi reprodukovat, tak jen heslovitě:

Martin Snopek se přiznal, že ví, že mu Linkuj.cz zaplevelují odkazy na nejvtipnější videa a že chystá novou verzi, kde hodlá podobným spamerům zatnout tipec. Už aby!

Roman Staněk se přiznal, že první betaverzi GoodData software pro business analýzu chystá na říjen. Zatím ukázal výjezd jedné sestavy, která byla hezká, ale nikdo ji nepochopil. To byl asi účel.

Ano, byli tam kluci z Google, poznali jste je podle toho, že měli trička Google. Chyták mohl být jen v jednom případě, kdy ne každý věděl, že Blogger patří Google, ale tričková definice platila.

Tomáš Zeman byl ze sponzorské přednášečky o Wirenode nervozní, ale zvládl ji bravurně. Michal Bláha ho pak zpovídal, proč „mobilizují“ internetové stránky a proč software na překopání obsahu z internetu pro mobily nenabízejí jako platformu. Tomáš ho ujistil, že to začli dělat.

Miloš Enderle z Geewy si posteskl, že Google AdSense for Games by mu zjednodušilo monetizaci Geewa portálu. Je obdivuhodné, jak se konceptu her drží. Drobná úprava: už nejenom na mobilech, jako dříve, ale i jako webové hry pro občasné hráče. Jak je to s reklamou Novy do jeho her, jsem ho zapomněl vyzpovídat.

Jiřík vyprávěl, jaké je to dělat eshop pro zbrojařskou firmu a že největší problémy jsou s placením. Ne za jeho práci, ale PayPal prostě neakceptuje převod třiceti milionů dolarů ze Somálska. Nikdo z PayPalu tu nebyl, abychom to rozebrali a navíc situace s mistrem Becherem už popojela natolik, že bychom ho nenašli.

Několik lidí se mne ptalo, co je pravda na tom, že od července budeme na Streamu vysílat čtvrtého Indiana Jonese. Mé vytrvalé zapírání si vysvětlili jako přiznání a původce fámy se mi nepodařilo do konce večera vypátrat. Ne, nebudeme.

Petr Mára byl zvědavý, kdy a jak bude pokračovat Lomítko. Když zjistil, že to je tajné tak, že sami nevíme, posmutněl. Prý byla naše hlavní chyba v tom, že jsme měli dobrý zvuk, takže nám je rozumět a lidi mohou polemizovat s tím, co říkáme. Něco na tom bude.

Pavel Doležal z Ataxa měl kromě presentace Weebeny další tahák: dva Mac Airy. To bylo štěstí, protože až na druhém počítači mu presentace naběhla správně. Ale byl bych se vsázel, že to byl normální MacBook, na čem to rozběhly, Airy jsem viděl až pak (a to jsem byl ještě čerstvý).

Na četné emailové dotazy stran oné delikátní SMS aplikace s Tomášem svorně odpovídáme: ne, nemohli bychom podkladová data rozeslat …

Z ještě podnětných rozprav vybírám: proč neexistuje na Českém internetu nějaký specializovaný a všeobecně přístupný affilate systém? Neuživil by se? Nebo je prozatímní nevyužívanost Google AdSense Doporučujeme známkou toho, že o to webmasteři na obou stranách nestojí?

Všechny ostatní nejmenované zdravím a děkuji za možnost s nimi promluvit pár slov. Fotky nejsou, chtěl jsem si popovídat, ne fotit.

Marigold chytil vira (nebo spíš malware)

Tak se mi zase něco s Marigoldem podařilo. Chytil jsem virus. Tedy abych byl přesný, Marigold.cz chytil virus. Nebo ještě přesněji malware, škodlivý script šířený tentokráte přes webové prostředí. Pokud jste navštívili Marigolda a měli jste starší verzi MSIE, začal browser bláznit. A to bylo ono.

Jak se to stalo? Vcelku jednoduše. Používám pro Marigolda WordPress, častý to terč útočníků. A bohužel v docela staré verzi 2.0.5, na kterou se vyrojilo pár exploitů, díky nimž bylo možné přes webové rozhraní změnit šablony i bez administrátorských práv. A tak se do patičky dostal i škodlivý javascript. Řešení je dvojí: rychlé bylo udělat CHMOD 644 na postižené soubory a editovat je ručně via FTP. Chyba postihuje uživatele, kteří kvůli svému pohodlí umožňují editaci šablon přes webové rozhraní. Změnou práv (nelze zapisovat do souboru přes web) se toto odstraní. Druhým krokem bude upgradovat na nejnovější WordPress 2.5.1, k čemuž ale sbírám zatím spíše odvahu, protože to znamená zazálhovat – a to je u Marigolda na hodinu stahování dat i v práci na rychlé lince. Jenže tam na to totálně není čas. Od té doby, co jsem si omylem uspěchaným updatem vymazal hromadu dat z Chronomagu jsem už opatrnější.

Google bude ještě chvíli na Marigolda reagovat podrážděně, ale už je to snad všechno opravené, takže jde o to, až to googlisti opět zvalidují jako normální web. Uvidím, jak jim to dlouho bude trvat.

Je to pro mne zajímavé memento, byť přišedší zrovna v blbou dobu, kdy je dost práce na jiných věcech. Tak především je zřejmé, že malware se stává stále častějším problémem, narážím na takto „hacknuté“ weby kolem sebe stále častěji. Navíc proti tomu existuje z hlediska webmastera špatná obrana, webmaster je většinou člověk mající aktuální verze prohlížeče i OS, do kterých se malware hůře boří. Naopak aktualizaci webslužeb rádi odbýváme, vím to podle sebe. Jak by také ne, aktualizovat WordPress chvíli chce, i když u posledních verzí už je to jen přepsání starých souborů novými. Chtělo by to automatickou aktualizaci. Ta u Wordpressu zatím funguje spíše jen pro pluginy a tak trochu poloautomaticky. Ale hezky. A do třetice, ukazuje se, že monokultura už není škodlivá jen pro operační systémy, ale i pro webové aplikace. Díra ve WordPressu je lépe zneužitelná, než díra v proprietárním CMS. Kam se přikloňí výhoda: k rychlým záplatám u Wordpressu se širokou základnou hackerů, nebo problematickému záplatování propietarit, které zajímají málokoho?

Co by bylo hezké? Nějaký webové scaner na malware. Zadáte adresu, zaplatíte paypalem, ono ji to sleduje, až se tam objeví malware, tak vám to napíše, co s tím udělat. Antivir pro webserver, řekl bych. Asi se časem nějaký objeví, proč by ne, je to díra na trhu. Stejně jako firewallscripty, které se snaží ošetřit nejčastější místa potenciálních průniků a slouží jako firewally pro webové aplikace. Možná jsem ho měl za 120 doláčů koupit. Ostatně, co si kdo o tom myslíte? Máte zkušenosti? Konkrétně třeba s Firewallscript.com?

A všem se omlouvám za ten malware.

Adobe Flash ve verzi 10 přináší podporu P2P

Tento týden představila firma Adobe betaverzi Flash 10 (kodové jméno Astro), to jste jistě nepřehlédli. Řada vylepšení se týká renderovacích schopností, filtrů, 3D zobrazení a efektů, od toho nyní abstrahujme, protože žádná z těch novinek není přelomová, v tomto ohledu Flash prostě jde s dobou (a začasté na špici). Detaily zde.

Co pozornosti většiny médií uniklo, je podpora P2P technologie ve Flashi. A to je něco, co (u)dělá z desáté verze Flashe stejně přelomovou verzi, jako z verze deváté AS3 + podpora H.264, ačkoliv na využití té technologie si počkáme. Však používat H.264 ve Flash 9 se jednotlivé projekty teprve učí a to je rok od doby, co se devítka objevila.

Pravda také je, že o P2P se přímo v popisu novinek v desítce nedočteme. Adobe ji nijak nezdůrazňuje, proč, o tom lze spekulovat.

Trochu popořádku. Klíčové změny ve Flash 10 souvisí právě s videem a P2P. Tak za prvé Flash 10 umožní ukládat soubory na disk klientského počítače. Zjevné bezpečnostní riziko, řeknete si, ale také zjevná možnost, jak s Flashem jít dále k plnohodnotným aplikacím. Za druhé jsou tu nové funkce pro média:
dynamický streaming, RTMFP a audio kodek Speex. A to jsou slušné změny.

Dynamický streaming umožní vybrat přehrávači kvalitu videa (či audia) ve kvalitě přiměřené stavu linky a získávát ze serveru tu. Drobný zádrhel: dle dokumentace to potřebuje FMS v nové verzi, nepůjde to asi s jinými streamovacími servery. Zda to tak skutečně bude, se uvidí, tohle se říkalo i o podpoře H.264 a nakonec chodí i z jiných serverů, ne jen z FMS.

Zvukový kodek Speex je důležitý pro VoIP aplikace, je to open source kodek vytvořený Xiph.org a kontajnerovaný v rámci Ogg. S oblibou používán v Asterisku na PBX.

Zkratka RTMFP vypadá nenápadně. Jako maličké rozšíření protokolu pro streamign videa. Není to tak jednoduché, Real Time Media Flow Protocol je zvláštním protokolem vyvinutým firmou Amicima. Jde o síťový rozšířený point to point protokol založený na UDP pro komunikaci mezi klienty a klientem a serverem. Důležité je, že firmu Amicima koupil v roce 2006 Adobe, její produkty pro VoIP a IM postavené na tomto protokolu zmizely z webu, doposud open-source protokol MFP zmizel z očí a dva roky se viditelného nedělo nic.

Až zmínka v Release Note pro Flash 10 přinesla rozuzlení. Adobe do Flash 10 integruje podporu P2P komunikace na bázi MFP. Ve Flash 10 bude možné nabídnout P2P aplikace používající autentizaci vůči serveru, komunikaci mezi klienty, AES kódování, klíče RSA, QoS a to znamená vyvíjet aplikace velmi podobné Joostu nebo Skype.

Jak daleko podpora P2P půjde, není zatím vůbec jasné. Oficiální zprávy Adobe jsou velmi stručné, je tu jen zmínka o RTMFP a o tom, že její využití „bude zpřístupněno přes budoucí verzi FMS nebo jiné serverové produkty Adobe“.

Blogy, které si této věci povšimly, už spekulují, jak Adobe nechá zkrachovat business CDNkových firem jako Akamai, tak jednoduše to ale nevidím. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že Flash 10 by nasadil P2P nějak bezhlavě, plošně. Zatím to spíše vypadá tak, že AŽ když se Flash 10 aplikace přihlásí na FMS s podporou RTMFP, bude aplikace schopna používat P2P distribuci dat, které servíruje danná FMS aplikace. FMS bude koordinátorem, takovým supernodem – a také bude mít kompletní sestavu dat. P2P distribuce serveru ulehčí, ale zatím to nevypadá tak, že KAŽDÝ, kdo bude mít instalovaný Flash 10, se automaticky stane členem superinternetové P2P sítě ovládané Adobe. Ačkoliv je to zajímavý model, podle dokumentace Amicima (baže už staré dva roky) se uživatel k P2P síti musí dobrovolně přihlásit, jinak to nejde.

Do toho Adobe ještě podepsalo smlouvu s VeriSignem, majitelem CDN Kontiki, což mi do hypotetických plánů na likvidaci sítí na distribuci obsahu (CDN) moc nezapadá. Výklady ve stylu Adobe tím získá páteř pro podporu P2P mi připadají příliš přitažené za vlasy.

V každém případě s podporou MFP v rámci Adobe produktů bude ještě švanda. Ano, nemýlíte se. Ve Flash 10 si budete moci vytvořit P2P aplikaci velmi obdobnou ke Skype, Joostu, nebo cokoliv vás napadne. Obsluhovat ji budete farmou distribuovaných FMS serverů, vyvíjet budete v Adobe nástrojích, na webu to nasadíte ve Flashi, časem se podpora MFP dostane do Airu, tím jsem si jist, takže i na klientské stanice.

Prostě s P2P ve Flashi podle mne bude legrace, ačkoliv vážně k nám tahle technologie začne promlouvat tak za dva roky.

Datovánky aneb dobrá vůle k použití mobilních dat

S mobilními daty je to u nás trochu na palici. Kdysi jsme byli země tahounů, ale ta doba je dávno pryč. Trochu s nevolí jsem pročítal včerejší zprávu, že v Rakousku zprovoznila Trojka rychlost 10 Mb/s na 3G s HSDPA. Mírně to brzdí menší dostupnost patřičných terminálů (většinou jde o modemy), ale třeba Huawei nedávno vydal update firmware a ovladačů pro i u nás prodávané HSDPA USB modemy Huawei E220, takže zvládnou rychlost až 7,2 Mb/s. Nenadskakujte radostí, k něčemu je to zatím jen u O2 a jen v případě, že si připlatíte. A i za ten příplatek 178 Kč (incl. VAT) se vyšplháte z klasické 3G rychlosti 384 Kb/s na 512 Kb/s, protože Eurotel (O2) prostě víc pro HSDPA nepouští. A to vynechávám fakt, že služba je „regionálně omezená“ – pár měst a dost.

U Vodafone je to totální průšvih, nabízejí jen GPRS/EDGE, ačkoliv HSDPA modemy vesele prodávají. Alespoň že tak – za dva roky je nemusíte vyhazovat. T-Mobile o něco zrychlil své 4G, jenže je to takový techno-skanzen. Papírově úžasná a perspektivní technologie, v praxi bez široké podpory.

Pro firmy už je nabídka asi vcelku dostatečná (jsou „cenově flexibilnější“), jenže si představte problém majitele notebooku – freelancera: má notebook, mobilní telefon a chtěl by používat data mobilně. Nechce za to ovšem utratit hromadu peněz. Vysmátější jste, pokud máte O2: koupíte 3G telefon a propojíte si ho s notebookem a zaplatíte si paušál 653 Kč měsíčně. To je vcelku únosné. Pokud jste Praha, Brno, Ostrava, Ivanovy Vary, kde 3G běží.

Když jste T-Mobilní, tak jste na tom hůře. 3G telefon vás připojí na úrovni GPRS/EDGE, rychlost se bude pohybovat kolem 50 Kb/s a to už je pro práci s dnešním internetem poměrně málo. Spíš opruz, než práce. Pro rozumnější použití si musíte připlatit alespoň 475 Kč měsíčně za připojení službou „Internet 4G“ – pak máte linku 512 Kb/s a obstojné pokrytí. Zní to dobře, jenže jestli chcete používat internet i v mobilu, čeká vás další platba za ten: stovka nebo dvě za tarif Surf podle toho, zda používáte i POP3/IMAP a nevystačíte si s 50MB dat. Já osobně bych musel jít do SurfMail+ za 239 Kč měsíčně, protože na iPhone natankuju měsíčně mírně pod 100 MB přes GPRS – a to bych řekl, že jsem připojený pořád přes WiFi. Abyste tedy byli mobilní s notesem i s mobilem o rozumné rychlosti, vyhodíte u T-Mobile netriviálních 714 Kč měsíčně, podobný komfort u O2 vás vyjde o více jak kilčo dráže (832 Kč na HSDPA) – výměnou získáte mizernější pokrytí a možnost tahat s sebou jen jeden mobil.

Poznámka: vyskytla se teorie, že u T-Mobile Internet 4G si můžete nechat aktivovat neomezená data na GSM kartu a zároveň používat 4G kartu za cenu 4G tarifu). To je pravda, ale nefunguje to u toho nejlevnějšího tarifu, jen u těch od 666 Kč (Internet Standard). Což se vyplatí, protože ušetříte asi padesátku oproti Surf-Mail a 4G Internet Basic.

U Vodafone si můžete hodit mašli, aby vás snadno našli. Datová tarifní nabídka Vodafone je bezkonkurenčně nejhorší a buďto zákazníci Vodafone data vůbec nepoužívají, nebo se firma bojí, že by to hapalo, kdyby začli. Nakonec nazřete, že nejlepší způsob jak u Vodafone používat data, je nepoužívat je, nebo přejít jinam. Za 200 Kč s DPH dostanete 15 MB dat ve 2,5G síti (porovnej se 100 MB u T-Mobile), za 650 Kč jste připojení neomezeně (= s běžným FUP trikem). Rychlost přenosu je použitelná jen z mobilu, na nic jiného to nestačí, 3G zatím stále v nedohlednu. Výsledek: z mobilu používat za ty dvě kilča, z notebooku koupit připojení jinde nebo to oželet. Kombinace Vodafone Na dlouho + T-Mobile 4G karta přijde na 674 Kč, to je sice mírně méně, než podobná kombinace u T-Mobile, ale také s menším prostorem na telefonu. Jestli máte smartphone, rychle přijdete limitu 15MB dat na dno.

Poslední regionálně rozlezlejší variantou je U:fon, se všemi výhradami, co k němu můžete slýchat. Za Fofr internet dáte 594 Kč měsíčně, tedy o 119 Kč měsíčně více, než u T-Mobile 4G Basic, máte ale FUP 2GB týdně oproti 2GB měsíčně. Navíc U:fonův Axesstel MV110L je mírně kompaktnější, než IP Wireless 4G modem dodávaný T-Mobile, na druhou stranu T-Mobile má PCMCIA kartu kombinující 4G a GPRS/EDGE (modem 2G sítě a UMTS TDD nazývané 4G kombinovat neumí).

Vybrat si dobře je tedy oříšek. V praxi volíte mezi neperspektivními sítěmi a neperspektivními nabídkami, ať už fandíte komukoliv. Nejkompaktněji dopadnete u Eurotelu, ovšem s nejmizernějším pokrytím použitelně rychlými daty – vystačíte s 3G telefonem, což už je dnes běžná hračka. V závěsu je T-Mobile, kde kupujete IP Wireless techniku jinde nepoužitelnou, opět je třeba dát pozor na pokrytí, které není vždy dostatečné.

O2 (3G, 384 Kb/s): 653 Kč měsíčně
T-Mobile (GPRS+TDD): 714 Kč měsíčně (lepší pokrytí, vyšší rychlost)
Vodafone (GPRS+TDD od T-Mobile): 674 Kč měsíčně (malý limit pro data na mobilu, dva účty)
U:fon (EV-DO): 594 Kč měsíčně (jen notebook, nepřipojí mobil)

Co s tím? Ze strany koncového uživatele těžko něco. Pokud mobilní data potřebujete, dobře kombinujte, na 1E4796D2-B949-49C5-9BD7-2E1DB1DA3CAC.jpgtechnice i vyšších paušálech provaříte snadno tisícovky ročně, které na hlasu budete šetřit těžko. Chtělo by se mi teď prohlásit, že dlouhodobě je neudržitelné, v jakém stádiu rozvoje se u nás nachází 3G/HSDPA, ale bylo by to zbytečné. Trh uživatelů mobilních dat je v současné době odhadem u 200 000 zákazníků, kteří ale nemají jinou možnost, konkurence je v nedohlednu. Mobilní připojení se lidé učí obcházet tím, že navštěvují kavárny a prostory s WiFi, na stažení pošty skřípají zuby u GPRS, firmy opravdu potřebným zaplatí paušály a zařízení navíc.

Jak jsem to vyřešil já? Nakonec jsem si koupil Huawei E220 a připojuju se přes O2 a 3G. Jen musím prohazovat SIM kartu, musím ji vyndávat z iPhone, ten nemá 3G. Do včera jsem uvažoval o tom, že bych počkal na U:fona a jeho mobil, jenže když se ukázalo, že půjde o frekvenčně upravený Ubiquam U400, který nabízí jen CDMA rychlostí 153 Kb/s, tak jsem od těchto nadějí upustil. Ostatně, kdo ví, jak to s jeho hlasovými službami bude co do spolehlivosti. I když, pro tu srandu… 🙂

Nova a Tn.cz už jdou dolů

Původní opravdu zajímavé výsledky spuštění zpravodajského portálu Nova.cz (inzerovaného jako Tn.cz) se radikálně proměňují. Na následujícím grafu vidíme výsledky provozu domény Nova.cz v Netmonitoru – doména Tn.cz se na Nova.cz přesměrovává kvůli součtu provozu.

Protože do hry vstupovaly svátky, navíc jeden pracovní den mezi volným dnem a víkendem, což výsledky provozu vždy deformuje, pro příklad jsem přidal výsledky Stream.cz a Zpráv iDnesu, abyste to viděli v kontextu serverů se stabilní návštěvností.

1F33A6C3-D5BE-4D0D-BC80-BBAD5A32F00B.jpg

Z grafu jsou vidět mírné korekce dané odlišným typem Zpráv iDnesu od Streamu (zpravodajství versus zábava), kdy o Zprávy iDnesu byl mírný vzrůst návštěvnosti v průběhu pátku mezi volnými dny (tedy je silnější v pracovní dny), jinak jsou tendence obdobné. U Novy je tomu jinak. Špička vygenerovaná 5.5. při startu portálu se okamžitě láme a zajímavé výsledky drží jen další dva dny. V pátek 9.5. už Tn.cz (a tím i Nova.cz) klesá návštěvností na úroveň Streamu a Zpráv iDnesu. Situace se postupně stabilizuje na sestupném trendu.

Další graf ukazuje poměr mezi zobrazenými stránkami a počtem reálných uživatelů, tedy počet stránek, které si prohlídne jeden uživatel. Pravda je, že u videoportálu to není tak podstatný ukazatel, protože řada videí se může natahovat do stránky bez jejího reloadu, ale praxe zatím ukazuje, že Tn.cz tohle nevyužívá (a například i Stream velmi málo).

CFFFFE77-F5E1-46E7-9DC4-2EC2C19781D2.jpg

Z grafu je patrné, že touha zkoumat opadává. Původně se spuštěním obsahu pod značkou Tn.cz podařilo Nově nahnat čtyři stránky na návštěvu navíc, oproti původnímu stavu portálu Nova, to bylo ale jen přechodné – zjevně lidé zkoumali a zjišťovali, co je zaujme. V průběhu dní konzumace na hlavu klesla o dvě stránky a dostala se na úroveň čtrnácti stran na hlavu. To nevypadá zle, ale v kontextu už to tak růžové není.

Ačkoliv Nova investovala cca 100 milionů do Tn.cz, jeho výsledky jsou zatím nepatrně lepší, než původních stránek.

Za masivní zvýšení návštěvnosti může také masivní propagace, tam se skutečně návštěvnost zatím drží na dvojnásobku, i když můžeme čekat, že to ještě padne v průběhu dní, pokud opět nepřijde masivní propagace a něco nového. Horší je, že desítky článků a videí denně navíc oproti původnímu rozsahu portálu Nova.cz ve výsledku znamenají, že lidé se v  průměru podívají jen na dvě další věci. Zjednodušeně řečeno na to, na co se dívali doposud na Nova.cz a dále na jedny pornozprávy a jedno zemětřesení v Číně, jak umírají lidi (= na jednu hlavní zprávu). Zbytek je tam pro ně už opravdu jen zbytek. A pro Novu vyhozené peníze.

Nu, bude to tvrdá a drahá lekce.

1. Live stream koncert na mobilech v ČR

Noname píše: Je to přes dva roky, co má Praha 6 vlastní „televizi“ – online zpravodajský kanál, který informuje 3× týdně o zprávách z Prahy 6. Před několika měsíci jsme tam doprogramovali i mobilní verzi televize, s níž můžete tytéž zprávy sledovat na prakticky všech typech mobilů (je k dispozici WMV, RealTime, 3GPP v.6 a 3GPP v.6 s automatickou detekcí typu mobilu (v databázi je aktuálně přes tisíc různých typů) a až se 3 různými kvalitami podle rychlosti (kvality) připojení (od 24 kb/s do 500 kb/s).

Nedávno získal tento projekt ocenění jako Nejlepší elektronická služba ČR v soutěži Zlatý Erb 2008. Stále se ale jednalo o „dead“ streamy (jako že ne „live“), prostě to bylo „jen“ pouštění nějakého statického videa byť optimalizovaného i pro mobily. A protože máme rádi výzvy, je tu další krok – živý přenos.

Dnes od 14:00 probíhá Dejvická slavnost – koncert s hvězdami jako Buty, Eva Pilarová atd. Tento přenos můžete sledovat „živě“ jak přes počítač na TV6.cz, a nebo opět přes mobil na mobil.TV6.cz (opět v několika kvalitách a optimalizováno pro různé mobily). Samozřejmě nejlepší zážitek budete mít, když tam budete živě, s tím prostě ještě hodně dlouho žádné „živě“ nemůže soupeřit. Adresa je Dejvická ulice, Dejvice, program končí v cca. 20:00, začíná ale už ve dvě, takže honem honem.

P.S.: uvítám, když nám dáte vědět, jak dopadlo vaše testování s různými typy mobilů, třeba tady v diskusi a nebo na tomas@kapler.cz. Váš report bude použit k dalšímu vylepšování.

Včerejší výsledky Tn.cz

Když odmyslím, že komentáře na Tn.cz byly veskrze negativní, stojí za to se podívat na výsledky Tn.cz v ohledu návštěvnosti. Ty totiž byly vesrkze positivní a jako prohnaný webista bych radši bral návštěvnost, než kladné ohlasy…

Takže za 6.5.2008 podle Netmonitoru:

Počet reálných uživatelů (RUest): 248 681.
Počet zobrazených stránek: 3,99 milionů

Oproti včerejšku mírný, leč prakticky nepodstatný pokles: z 298 000 reálných uživatelů (estimated, očištěno, takže zhruba skutečných lidí) a 4,45 milionů zobrazených stran.

Nakolik masivní je kampaň v TV, to nevím. Na Rapidshare jsem ji neviděl a to byla včera jediná TV, co jsem sledoval (How I Meet Your Mother dva díly byl můj program). Budeme to dále bedlivě ze zájmu sledovat, protože by mne zajímalo, jak se offline médiu podaří prosadit online verzi v konkurenci. Zatím se to nikomu u nás nepovedlo.

Otestujte si: celovečerní film Renesance online

Update: našli jsme chybu, kvůli které nám to vyhazovalo testery. Poté, co jsme všechno rozkopali, se ukázalo, že u jedné komponenty jsme špatně zkopírovali konfiguraci balanceru a ten nám vyhazoval uživatele. Už jest to opraveno, takže:

A máme tu pravidelnou testovačku pro natěšené experimentátory s videem. Úkol: jak inteligentně distribuovat celovečerní film po internetu v dostatečné kvalitě a komfortu. Naše řešení je zde ve formě technického testu … není to ostrý provoz, jen chceme na zkušenějších uživatelích netu (=vás) vyzkoušet, co na to říkáte. Takže než tam vlezete, možná si přečtěte následující.

Naši filmoví géniové si s tím hráli a hráli. Nechtěli jsme to řešit tak, že si uživatelé budou muset film nejdříve celý stáhnout a pak na něj koukat, jako je tomu u českých platforem videopůjčoven. Chtěli jsme, aby si uživatel kliknul na stránku a hned koukal. Jediný další krok je, že když se nechce dívat na film v malém okénku, klikne si na zvětšení do full screen režimu. Výhoda koukat hned podle nás převažuje nad výhodou moci koukat znovu bez stahování (kterou navíc jinde kripluje DRM omezení, takže další den je soubor k vyhození). Ano, to je zjednodušení našeho problému: nepředpokládáme, že se u nás za film bude platit, takže ho nepotřebujeme obskurně kriplovat. Použili jsme standardní Flash s H.264 (potřebujete verzi 9.0.115 a vyšší) – přehrávač je napsaný ve Flash s AS3, podporuje tedy i hardware akceleraci grafickou kartou. Významný posun v plynulosti obrazu na slabších procesorech.

Celovečerní film přinesl nutnost nasazení streamingu oproti jinak na Stream.cz používanému progresivnímu downloadu. Technicky je to náročnější na nás, ale u progresiv downloadu mají soubory tendenci ukládat se do cache a až se vám tam uloží celovečerní film, podivíte se, jak hospodaříte s diskovou kapacitou. Navíc to prohlížečům (či spíše plugin přehrávačům) nedělá dobře a rády si žuchnou. Streaming také přinesl výhodu komfortního seekingu, tedy přeskakování na libovolné místo. Myslím, že nám to funguje velmi slušně, i když je tam malá prodleva, kterou se už nedaří odladit: je to tak půl vteřiny, dost na to, aby si uživatel všimnul, že se ukazatel posunul, ale ne film a začal panicky klikat. To už se bude muset holt doladit graficky nějakým nápisem „Přetáčíme film“ – ostatně, kde u VHSky nebo DVD přejedete tak rychle a komfortně, tohle už je jen o optimalizaci uživatelského rozhraní.

Berte to prosím jako technologické demo. Zajímají nás vaše zkušenosti z praxe: z různých počítačů, linek, operačních systémů. Když budete psát postřehy, nezapomínejte napsat, jakou přípojku a rychlost máme, co máte za OS a prohlížeč. S rezervou berte grafiku, ani přehrávač ani stránka žádnou nemá, pudrovat se to bude, až budeme spokojeni s technickým provedením.

Aby bylo na co se dívat, vybrali jsme sci-fi film Renesance Christiana Volckmana (v českém znění). Až poněkud pozdě jsme si uvědomili, že to není zrovna barvou hýřící film, ale snad i tak oceníte, že kvalita obrazu je velmi dobrá i ve full screenu. To je ten čtvereček vpravo dole vedle ovladače zvuku.

Abych nezapoměl URL, testovat můžete tady, své připomínky a náměty, jak by podle vás mělo vypadat a chovat se přehrávání celovečerních filmů pište zase sem. Nepište si o filmy, tohle je technologický test 🙂

Tn.cz má být další pokus Novy o internet

Update o statistiky na konci. TV Nova v případě internetu prokazuje excelentní bezradnost. Web Tn.cz má být dalším pokusem, jak toto změnit, protože tímto webem se má TV Nova stát trojkou českého internetu, alespoň ve vizích managementu. Portál odstartoval včera krátce po sedmé (oficiálně v 19:45) a trochu jsem si ho prolezl ze zájmu profesního a z důvodu validace svých tezí.

Tak především Tn.cz je charakterem zpravodajský server se silným příklonem k bulvárnímu pojetí zpravodajství, nikoliv nějakou internetovou televizí. Videa zde hrají silně podružnou roli, jsou spíše přívažkem a doplňkem. Typická stopáž je do dvaceti vteřin, zbytek videí se pohybuje do jedné minuty – to v případě, kdy tým redaktorů nastavoval nějaké podařené záběry. Příkladmo první dnešní zpráva: Policejní honička, auto nalezeno. Je v ní video o stopáži 1:18, přičemž prvních šestnáct vteřin jsou autentické policejní záběry z „honičky“ (pokud se tak dá říkat rychlému odbočení za roh), pak výpověď svědků (rozuměj děda, co sedí za stolem), pak zase úhrnem dvacet vteřin autentického záběru jak jede auto a někdo utíká, do toho různé prostřihy na „práci vyšetřovacího týmu“. Vcelku řečeno nic, co byste museli vidět a co nestačí číst.

K tomu bulvárnímu pojetí: dneska se stává zvykem, že se cokoliv, co nevypadá jako svodka CIA, označuje za bulvár. Bulvár sám o sobě se zaměřuje „zaměřuje na rychlé šíření senzačních zpráv, pochybných, laciných, často ne dost dobře ověřených, či přímo smyšlených informací“ (říká Wikipedia). Tohle Tn.cz doslova nejsou, ale bulvarizace je zde patrná: veškeré podávané informace jsou zjednodušené, nejdou nijak do hloubky, jsou povrchní. Tematicky to sice s klasickým bulvárem překryv nemá velký, ale do zpravodajství to má daleko. Dnešním Tn.cz vévodí rubrika Krimi (Nehoda ve Zlíně, Policejní honička), erotické Red News, kde se šlapky svlékají za čtení zpráv, jakékoliv tematicky náročnější zprávy jsou odbyté. Příklad: Čechům v Afghánistánu pomůže bezpilotní letoun je článek se dvěma kratičkými odstavci mizernou mikrofotkou a bez videa. Vsadil bych se, že jde o přebastlenou agenturní zprávičku. Ale buďte klidní, všechny tématicky náročnější zprávičky jsou dostatečně maličké a dost hluboko na to, aby na ně padl zrak rychle.

Poněkud výsměšně působí kurzy měn – namísto typicky dovolenkových měn jako „leva“ nebo „kuny“ tu jsou tradiční business měny, což zřejmě má přitáhnout businessmany. Nebo zaplácnout místo, co já vím.

tn-nova.png

Struktura webu: neoriginální, Amerika nebyla nalezena, svatý grál dále spočívá pod pyramidou a kolo stále drncá vinou těch čtyř rohů. Tři sloupce hojně rozchlívečkované, jak si nadiktovaly jednotlivé části redakcí, bez ladu a skladu, který by uživatel chtěl pochopit. Srovnání s BBC, je případné, až na ty detaily, které z BBC činí alespoň použitelný a přiměřeně originální web. Toho se Tn.cz nedočkaly, přechlívečkováno, přerámečkováno, všechno se muselo vecpat na titulku, všechno co nejvíce vybalené. Grafiku nekomentuji, nejsem grafik.

Co se distribuce videa týká, tady je Tn.cz zatím v jednoduché pozici: má videa krátká, posílá je přes progresivní download (neumí seekovat ani pauzu) a dělá jich málo. Přesto se jim včera po startu systém zadýchal, ale to se stává, teď ráno to běží. Video je Flash ve VP6 (modernější než Sorenson) kódované na bitrate 640 Kb/s, tedy o 120 Kb/s více, než Stream. Je dělané 16:9, často různě letterboxované, aby se vešlo do rozměru přehrávače 440 x 248 bodů. Jeho kladem je slušivá grafika ve videu, nevýhodou nezkušenost s internetovým formátem (při rychlých střizích a akcích je třeba kódovat video jinak, nebo jinak stříhat, kvalita jde dramaticky dolů). To všechno se asi (snad) doladí.

Možnost nahrát své video na server jako Vaši zprávu je zatím zřejmě jediná interakce s divákem, pokud odmyslím diskusní fóra, která se rychle stihla zabydlet spodinou vyhnanou odjinud.

Zatím tedy nic originálního a hezký nápad jediný: režim jednoho přehrávače ve full screenu, kde nabízí průchod menu dalších videí. Závěr: nic, kvůli čemu byste museli opouštět svůj oblíbený zpravodajský server. Alespoň zatím. Ale to dobré se přeci má nechávat na start, takže co nám ukážou dál?

Pokud chcete ozkoušet zpravodajskou internetovou TV v podání Streamu a Novinek, zkuste video.novinky.cz, když jsme u toho 🙂 … zatím nejúspěšnějším videem zde byl Záběr, který stál život kameramana Reuters v Gaze (pozor, hustší video) – přes půl milionu diváků…

Na výsledky Tn.cz si musíme zatím počkat. Nebojte, budu to sledovat. Prozatím považuji za moudré, že doména ve skutečnosti přesměrovává na doménu Nova.cz, která je auditována a má už nějakou návštěvnost. Fakt, že se Tn.cz budou podle mne zle chytat, tedy nebude tak patrný … Řešení? Opravdu masivní masírka. Ale fest masivní. Z těch sto milionů investic by jich tak pade mělo jít do reklamy, aby se povedlo to alespoň trochu chytit …

Update o statistiky: Tak ty výsledky za včerejšk jsou opravdu fajné (podle Netmonitoru): 298 000 reálných uživatelů (estimated, očištěno, takže zhruba skutečných lidí), dále 4,45 milionů zobrazených stran. Jedenácté místo v přehledu návštěvnosti dle reálných uživatelů. Navštěvovanější je blog.cz (nákupní tip pro TV Nova na honičku návštěvnosti), hůře na tom byl Mapy, Atlas ,Líbímseti, Stream a hromada dalších. Před jsou Seznam, Novinky, Centrum, Super, Idnes, Lidé, Sport, Spolužáci, Firmy a Blog.cz. Je to ovšem výsledek opravdu výjimečné reklamní kampaně (přímé spuštění v prime time v TV = 2M diváků) a řekl bych, že trendově budou zajímavější výsledky tak po týdnu, čtrnácti dnech. Osobní tip: vážený průměr v týdnu po uplynutí tří týdnů provozu tak 130-150 000 RUest. Pokud se to bude dál počítat jako nova.cz a tvrdě tlačit… Vaše tipy?

A na závěr: doporučuju k přečtení článek Porno Nova Petra Koubského. Pravda, pornem se ta návštěvnost šroubuje dobře, víme své … a souhlasím, že na mainstream medium se to poněkud nehodí. Hezky napsáno.

Update 2: A Vrecova megarozbor …