Patrick Vodafone nastupuje proti O2 Kvídovi

Zatímco Telefonica O2 přináší sponzorované hovory o délce jedné minuty pod heslem
Platí to Kvído
, Vodafone jde v zuřící reklamní válce telekomunikačních společností dále. Vodafone byl vždycky připraven posouvat limity a výzvy v reklamní branži a poslední jeho akce „Vodafone Život“ je toho jen dobrým příkladem. Měl jsem příjemnou možnost přihlásit se do pilotního provozu a máte se věru na co těšit.

Vodafone ŽivotCo je to „Vodafone Život“? Jednoduchá nabídka. Přejmenujte se. Pokud si jako své střední jméno zvolíte Vodafone (nebo si střední jméno doplníte), získáte zdarma volání, MMS a SMS do sítě Vodafone. Pokud si Vodafone zvolíte jako příjmení, získáte zdarma volání i SMS do všech českých mobilních sítí a v promo balíčku do konce letošního roku navíc i mobilní data zdarma.

Viceprezident pro marketing Chris Vodafone Robbins v tiskové zprávě prohlásil: „Žít svůj život s Vodafone dostává vyšší smysl. Zákazník se stává výkladní skříní společnosti, nechceme skončit jen u toho, že bude zdarma telefonovat nebo esemeskovat. V průběhu roku představíme další služby pro účastníky Vodafone Život jako jsou fitness centra, kadeřnictví nebo slevy na oblečení. A samozřejmě slevy na akce, které doplní plnohodnotný Vodafone Život, jako je koncert Daniela Vodafone (bohužel v O2 Aréně), nebo pro milovníky dobrého folku Jarka Vodafone.“

Takhle vypadá nabídka oblečení ve Vodafone Obchodu:

3123246E-D718-4E25-B3B2-9980E7555B49.jpg

Akce zatím vypadá velmi zajímavě, štvou mne na ní vlastně jen pár věcí. Zaprvé na ni neexistuje smlouva (prý do koše se smlouvama), za druhé musím nosit červenou košili nebo tričko, aby mi fungovala hlasová schránka (ale to nevadí, nepoužívám ji) a navíc se ukázalo, že JV Doležal má zdarma i roaming. Můj Vodafone Život poradce to zdůvodnil tím, že JV Doležala často zatýkají, takže má ještě bonus za styk se státní správou. V každém případě službu doporučuju vaší pozornosti, z každé takové reklamní akce přeci těžíme hlavně my, zákazníci.

Patrick Vodafone

mBank spustil SMS a email notifikace

V souvislosti s nákupem Nintendo Wii jsem vyrazil do online bazarů a nakoupil pár her. Přitom se nedalo přehlédnout, že všichni prodávající měli účet v mBance a záležitost se vyřídila prakticky online během chvíle. My Sims jsem platil tak, že jsem si na Chodově nahoře v tatínkovském kouktu otevřel notes (je tam WiFi) a zaplatil. Jako za starých dobrých eBanka časů. Akorát zadarmo. Navíc je mBanka jedním z nejpoužívanějších příchozích dotazů do vyhledávačů na Marigoldu (první je iPhone samozřejmě). Tím se oslím můstkem dostáváme k tomu, že dneska oficiálně mBanka spustila SMS a emailové notifikace o zůstatku na účtu. Email notifikace chodí jednou denně, esemesková snad hned po události. Emailová notifikace je zdarma, SMS stojí 1,40 Kč, můžete si koupit balíček, kde to vyjde levněji. A když jsme u těch mBank novinek: mají také Inkaso, ale už delší dobu, já si ho nevšiml, bo to nepoužívám.

A když jsme u toho, VÚČAKO zkoumalo, jak je to s bezpoplatkovitostí služeb a přišlo na trik, jak přiúčtovává mBanka 2% na platebních kartách u operací mimo Kč a euro …

Skype přichází s klienty pro Symbian, UIQ i Java mobily

Skype dramaticky rozšířil dostupnost svého klienta na mobilní telefony a to oficiální cestou. Firma před několika dny představila nativní klienty pro zhruba padesátku mobilních telefonů vybavených podporou Javy (tedy J2ME MIDP 2.0), Symbianu a UIQ. Oficiálně podporovaná je řada mobilních telefonů firmy Nokia (N95, 5200, 5200, šestková řada atd), Sony Ericsson (K, W i Z modely), Samsung a Motorola. Kompletní seznam všech cca 50ti mobilů včetně těch, pro které se podpora chystá, najdte zde na webu Skype.com. Pokud byste chtěli stahovat software přímo do mobilu, použijte stránku mobiledownload.skype.com. Pozor: i verze pro Symbian i UIQ telefony je Java, ne nativní aplikace!

Na těchto verzích jde přijímat hovory, zprávy psát i odesílat. Odchozí hovory jak na Skype kontakty, tak na telefonní čísla (Skype Out) v Česku nejdou, to je limitováno jen na vybrané země, kde má Skype mnoho zákazníků a kam umístil patřičnou techniku.

87818F85-24EB-49C3-B40F-4A1B1E5AB582.jpg

Hovory fungují na bázi klasického mobilního telefonního hovoru. Když přijímáte hovor na mobilním Skype klientu, tak vám prostě zavolá telefonní číslo aplikace Skype a vy hovor normálně přijmete, není to žádné VoIP. Stejně tak, kdybyste byli v zemi, kde je podporované volání z klienta (nejblíže v Polsku), tak odchozí hovor by šel jako klasické volání na místní číslo dle vašeho tarifu, není to VoIP. To také znamená, že jak příchozí, tak odchozí hovor si musíte zaplatit podle svého SkypeOut tarifu jako volání na mobilní telefon. Není v tom žádná VoIP.

D28752E6-9EF3-494B-AAD2-6D516A2F9631.jpg

Sám jsem to netestoval, mám doma jen iPhone, pro který oficiální klient nebyl zatím uvolněn, neoficiální podporu Skype tu nabízí Fring. Ten byl ostatně dostupný i pro další platformy jako třeba Symbian a fungoval vcelku hezky jako nativní aplikace. Klidně pište svoje zkušenosti.

Pokud si kladete otázku, proč Skype přišel s podporou mobilů tak pozdě, je na to vcelku snadná odpověď. Skype má celou řadu nativních klientů hotových již delší dobu, zatím ale očekával, že se mu podaří dohodnout se s operátory na nějakým revenue share. Operátory to ale nezaujalo a spatřovaly v tom spíše kanibalizaci svých hovorových příjmů, které jim momentálně dělají cca 75% výnosů, zbytek dělají SMS služby, které by to mělo kanibalizovat také. V podstatě jediná dohoda stojící za zmínku je 3, ta má telefony s integrovaným nativním Skype klientem v nabídce už dlouho. Německý Eplus je v podpoře vlažný, ostatní spíše hledají cestu, jak Skype vyřadit ze hry.

Kolem Skype se v poslední době spíše stahovala mračna. Ebay investici do Skype z části do ztrát a nabourává mu to hospodářské výsledky. Dokonce se hovoří o tom, že Skype prodá. Komu, to se zatím neví, ale důvody jsou nasnadě: čísla nerostou tak, jak si Ebay představoval a pro aukční síň nemá vlastnictví takové služby smysl.

Mobilní klient je jednou z cest, jak nepříznivé zprávy trochu přebarvit. Do mobilů se nepodařilo zatím sériově proniknout žádnému klientovi, většinou díky nepřízni operátorů a chybějícímu obchodnímu modelu. Skype ho právě hledá: za tři eura měsíčně můžete volat bez omezení v Česku, za čtyři bez omezení po celé Evropě na pevné linky (nikoliv na mobily). Vypadalo by to slibně, kdyby se tenhle tarif dal použít z mobilního telefonu, jenže z mobilního telefonu platíte přes Skype klienta v oněch podporovaných zemích tarif za místní mobilní hovor (tím voláte na Skype bránu) a dál tarif dle SkypeOut, takže pokud nemáte mobilní minuty zdarma či ve velkém balíku, moc vám to nepomůže. Na běžného člověka je to složité dost.

Na druhou stranu je tu velký potenciál pro lidi, kteří Skype používají hlavně jako kecálka. A takových je dost. V Česku Skype obstojně vytlačuje ICQ a co jsem si tak povšiml, většinou se používá právě pro psaní textový zpráv, volání je po počátečním nadšení doplněk, i když velmi důležitý. Uvidíme, jak se Skype zadaří – z vítězství na poli textových zpráv plynou jen potenciální zákazníci, ne hotové peníze. A  Skype by potřeboval ukázat potenciálnímu kupci, že ví, kde peníze vydělat. Zatím mu to nejde.

Článek o testování jsem sundal

Abyste se vy pozornější nedivili, sundal jsem článek o testování celovečerního filmu. Zjevně tam někde něco nezafungovalo, vypadá to na banální problém v nastavení, ale přes víkend to nemám jak řešit, takže pokračovaní po víkendu. Zbytečně byste se divili, že vám to nejde … díky všem, pokračování příští týden 🙂

Setkání TechCrunch proběhne v květnu v Praze

Tohle je milý husarský kousek. Setkání lidí kolem internetu TechCrunch proběhně 23. května v Praze. A to je věc, která stojí za pozornost, protože narozdíl od nejrůznějších konferencí, je tohle zcela neformální setkání, kde máte šanci přijít a potkat se s lidmi z „velkého internetu“ na všech možných stranách oceánů (taky všech možných).

Setkání TechCrunch pořádá stejnojmenný a velmi renomovaný blog TechCrunch založený Michaelem Arringtonem v červnu 2005 (ano, Marigold je starší :). Přirovnání k Marigoldovi není tak od věci, píše se tam o spoustě zajímavých věcí kolem internetu a kdo umí anglicky a internet ho zajímá, tak tam alespoň jednou za čas zavítá. To je také důvod, proč setkání TechCrunche bývají zajímavá: prostě tam vždy narazíte na lidi, se kterými stojí za to si popovídat. A kromě toho se tam neplatí vstupné, je to prostě v nějaké hospůdce, tam vlezete a bavíte se s kým chcete.

Zažil jsem jedno takové setkání v Barceloně, kam dorazil další z významných postav TechCrunche John Biggs. Potkal jsem tam asi dvacítku lidí, většiny z nich jsem se stihl vyptat na to, co dělají a většinou to bylo hodně zajímavé, protože dělali něco, o čem jsem netušil, že jde. Co třeba portál o sociální zodpovědnosti firem? Geolokační hra pro mobily, která se na konec roku spustí na německém trhu. Portál pro automatické refinancování hypoték (ve Španělsku) atd. Bylo to zajímavé, akorát nezvyklé v tom, že bylo potřeba za každým přijít a ptát se ho, co dělá. Všichni odpovídali rádi, ale to, že to nemělo pevně danný program mne chvíli mátlo 🙂

Zvažte to. Příležitostí k setkání s lidmi z cizojazyčného internetu bývá málo a je to tedy něco jiného, než Open Coffe. Přitom kontakt s „internetem tam venku“ potřebujeme jako sůl, se mi občas zdá. K nám většinou zavítají markeťáci velkých firem a krmí nás powerpointovou moučkou, ze které na mne už občas leze nemoc šíleného investora. Takže změna přijde vhod.

Místo a čas setkání bude upřesněno, uvažuje se Restaurace Zvonařka a večer. Fórum k tomu vzniklo i na Facebooku, já ještě budu reportovat a dorazím tam.

Twitter soutěž a Twinkle jako killer app

Sám jsem nikdy nepřišel Twitteru a mikroblogování na chuť. Účet tam mám, z povinnosti, abych zkoumal. Použil jsem to jedinkráte, když jsem z Barcelony přes Twitter psal postřehy, od té doby ležel ladem. Až v poslední době a může za to Twinkle. A Twinkle může také za první Twitter soutěž u nás.

Kromě Twitteru za ni může ještě barovo-hospodový vyhledávač Nelso a jeho provozovatel Jack DeNeut. Je pro všechny Twitteristy, kteří si přidají soutěžní profil mezi sledované a v určenou dobu se ozvou z baru. Proč tak? Protože Nelso umožňuje prohledávat bary i přes Twitter. Stránky jsou zde, vyzkoušejte sami, iPod Touch může být váš. Mimo jiné se tím snad zhruba zjistí, kolik Twitteristů v Česku je, osobně to odhaduji do dvou stovek.

F6A698DA-F435-4A38-A917-D42595906973.jpg A teď k Twinkle. To je totiž opravdovská klíčová aplikace pro mne, abych Twitter používal. Je to klient pro iPhone, který umožní číst / psát twitter zprávy, automaticky k nim přidává polohu a můžete k nim přidat i fotku. Twinkle vypadá trochu jako SMS klient, jen je vylepšený o ikonky a profily uživatelů, řekl bych rovnou, že jde o takové SMS 2.0 😉

Vtip je dvojí. Jednak si spustíte program, on vám stáhne všechny Twitter příspěvky lidí, které máte ve svém seznamu a můžete na ně ihned odepisovat a s těma lidma se bavit. Zadarmo, ne za kačku / messáž. A multimediálněji. Kromě toho tam máte ikonku, z níž pochází obrázek – Near Me. Tím se zobrazí lidé, kteří jsou v zadaném okruhu od vás. iPhone si vás lokalizuje a Twinkle spočítá, kdo kde je. Pak zobrazí lidi, kteří vyplnili svou polohu (například používají Twinkle). V okruhu 50 mil mám v Praze zhruba dvacítku lidí, jak se záhy ukázalo, většinu z nich znám.

K čemu to je? Nu, zatím pro legraci. Píšu si tak s kamarády a známými. Mohl bych emailem, ale v emailu je spousta bordelu a navíc email není broadcast. V Twitteru prostě napíšete, co děláte, nad čím přemýšlíte, prostě co chcete. A lidi reagují veřejně, nebo píšou přímo vám, jak chtějí. Vidí to zase jen lidé, kteří pisatele mají v twitteru v seznamu sledovaných, takže žádný spam.

Twinkle těžko pochopíte, dokud ho neuvidíte běžet na iPhone, takže je to spíš pro iPhonisty – instalujte si ho, v installeru je hned na úvodní obrazovce.

A pokud jste začali používat FriendFeed, o kterém jsem psal nedávno, zkuste si instalovat aplikaci Alert Thingy napsanou v Adobe Air. Není to tak vyčůraně integrované, jako Twinkle, ale přehledně to zobrazuje, kdo co právě napsal a vytvořil z vašich přátel 🙂

Nintendo Wii vás naštve vším. Kromě hraní. To je na něm parádní

První bitva marigoldí války konzolí byla vybojována. Půjčený Xbox jsem vrátil (díky, Ivono!), chvíli jsem nad tím ještě špekuloval, dlouho porovnával Xbox a Playstation 3, až jsem se na to vykašlal a v pátek si koupil Nintendo Wii. Vsadil jsem na to, že to, co mi lidi říkali, je pravda, že je to prudce víc hratelné. Dovolte mi pár zkušeností, možná přijdou vhod i dalším váhajícím.

Už jsem psal, že jsem prototyp občasného hráče se všemi klady a zápory tohoto oboru. Profesionální gamesníci nade mnou ohrnou nos. Moje preference u konzole jsou prostě jiné.

Pokračujte ve čtení článku…

Nerozumění si s 3G iPhone pro T-Mobile a novinkám z O2

Nějak mám dojem, že tomu v poslední době zase nerozumím, že se mi rozjela realita s tím, co se dočítám. Tak například český T-Mobile včera skrze Hospodářské noviny dal najevo, že hodlá do vánoc na trh uvést iPhone. Ovšem že se čeká na 3G verzi, která by měla být brzy. Jak brzy, to se neví. Chvíli jsem to bral jako positivní signál, že už by se konečně mohla spustit normální 3G síť od T-Mobile, přičemž slovem normální rozumím takovou variantu, kterou podporují telefony výrobců jako Nokia, Sony Ericsson nebo Samsung. Pak se ukázalo, že příčinou čekání je fakt, že Apple do uvedení nového modelu nebude otevírat nové trhy. Takže českému T-Mobile je 3G nadstavba nového iPhone málo platná. Leda až to jednou spustí… až …

Pak ke mně doputovaly dvě tiskové zprávy vydané Telefonica O2. V té první O2 milostivě sdělovalo, že své WiFi hotspoty po přechodnou dobu zpřístupní všem. To mne zaujalo. Při dalším čtení se ukázalo, že přistupovat z nich bude možné jen na weby státní správy a jen po dobu konference ISSS. Představa, že si sedím na Vyšehradě v parku a náhle potřebuju na web státní správy je zajímavá. Sedím tam často, nadávám na WIA, že hotspoty už nenabízejí ad-hoc na čas, ale potřebu webu státní správy jsem ještě fakt neměl… (možná jsem tržní výjimka).

Ta druhá tisková zpráva mne spíše rozesmutnila. Telefónica O2, podala ústavní stížnost směřující ke zrušení části exekučního zákona. Důvodem je především fakt, že hodnota blokovaného majetku během exekuce je zcela nepřiměřená sporné částce. Takže abyste chápali, o co jde: Telefonica O2 je nesmírně arogantní společnost a když pro ni něco děláte, není vůbec jisté, jak to s vašimi penězi dopadne. Když se O2 něco nelíbí, jde do toho smlouva nesmlouva a k placení se prostě nemá. Pokud nechcete zkrachovat, musíte přistoupit na její podmínky, protože soudit se budete několik let, Telefonice to nijak neublíží, pro ni jsou to zanedbatelné peníze a vás to poškodí hodně.

Jedinou zbraní proti takové aroganci je exekuce – v exekučním řízení nesmí firma nakládat s majetkem a ani nesmí jít do státních tendrů. Telefonicu to už párkrát postihlo, odmítla někomu vyplatit penízky, ten ji dal do exekuce a znepříjemnilo jí to život. Samozřejmě by se tohoto rizika chtěla zbavit poukazem na rozdíl vymáhané částky a obestavěného majetku, jenže jak bude exekutor oceňovat, co tu hodnotu má a co nemá? Navíc k exekuci se přistupuje po přezkoumání nároku na platební titul, tedy v době, kdy je nárok vlastně uznaný. Telefonice by stačilo zaplatit dlužnou částku. Jenže to by se jí nehodilo k jejím velkopanským tržním hrátkám.

Doufám, že si toho Ústavní soud povšimne a odkáže Telefonicu tam, kam s tak oprsklým požadavkem patří.

PaySec ještě neběží a už má na triku podvody s identitama

Sám jsem se do nové platební služby PaySec registroval teprve včera, abych ji trochu prozkoumal. Dlužno říct, že především pod dojmem investigativního článku Adama Javůrka na Online Žurnalistice. Byl to kapitální úlovek, všechna čest Adamovi.

O co jde? Zjednodušeně o to, že PR agentura Bison & Rose pracující pro ČSOB a Poštovku vytvořila blogy se smyšlenými identitami, v nichž se navážela do konkurenčních služeb jako Premium SMS a nadšeně tleskala PaySecu. Bylo by to tabulkově povedené, i když málo účinné PR (blogy si přečetly stovky lidí), kdyby na to Adam Javůrek nepřišel, celé to nezdokladoval a nepublikoval. Od něj už to převzala E15 a řekl bych, že nějakou chvíli se ostuda ještě poveze. Přeci jen podvádět s identitama kolem platební služby, to není zrovna dobrá vizitka.

Ráno jsem si ještě přečetl glosu Martina Kopty na Lupě věnovanou témuž. Martin Kopta PaySec chválí. Musím říct, že důvod nevidím. Je to velmi primitivní systém, který striktně odděluje obchodnické a běžné účty, pro obchodníka je nesmírně opruzoidní a pro běžného uživatele zase prakticky nic neumožňuje kromě toho někomu zaplatit.

Abych nestřílel do větru: jsa klientem Poštovní spořitelny, poslal jsem vnitroústavním převodem na PaySec dvě stokorunky. Prý dojdou nejdříve za jeden den. Byla to správná informace, ještě nedošly. Paráda, tomu říkám online transakční systém. Měl jsem zaplatit kartou. Na to ovšem nepotřebuju PaySec…

paysec.png

Roční limit plateb je 63 000 Kč. Považuji ho sice za dostačující (zatím s PaySecem nejde nic moc platit, to se zlepší), ale kdyby náhodou nestačil, tak musíte podepsat hromadu papírů a odnést je někam na poštu nebo finanční centra, prostě opruz. O digitálním podpisu v ČSOB nikdy neslyšeli?

Ten samý případ je to ovšem s obchodnickým účtem. Pro jeho otevření si nejdříve musíte zavolat na nějakou linku, kde by vám měli sdělit, jaká procenta si budou s PaySecem strhávat. Pak vytisknout, napodepisovat a započtovat smlouvy a za pár týdnů to můžete používat. Technické rozhraní jsem ještě nedohledal, ale snad to nebude takový otřes, jako smluvní podmínky. Viděl někdo z PaySecu PayPal nebo Moneybrookers? Registrace přes web, uzavření smlouvy přes web, propojení s platebním systémem přes web, aktivováno, zprovozněno a vyřízeno za deset minut.

Takovýchto připomínek bych měl hromadu. Samotná logika placení mi přijde … zvláštní …

Namítnete, že PaySec ještě neběží, že to jistě do startu změní. Na to já odpovídám, že to jsou věci tak hluboko v návrhu a v systému, že nebude trivialita je změnit. Už jen ta myšlenka, že někam pošlu peníze, pár dní čekám, než tam dojdou a pak je teprve pošlu jinam, je pro obchodování … nu, nevhodná. Pro mikroplatby snad, ale co chcete mikroplatit? Ta loga a zvonění, jak o nich brečí na fake blozích píáristka od Bison & Rose?

Nu dobře, nechám se překvapit. Třeba přeci jen ještě s něčím přijdou, aby si mohli převléct ten kabát z ostudy…

FriendFeed, mít přehled o přátelích

Není to tak dávno, co jsem tu v rámci novinek psal o webu Spokeo.com, který umožňuje sledovat, co vaši přátelé zrovna dělají na webu, tedy kam nahráli fotky, kde napsali co na blog atd. FriendFeed je něco podobného, ale jiného v principu. V poslední době je o něm také více slyšet a myslím, že stojí za to ho zmínit samostatně.

6F9F9BAE-C165-48CA-A54A-692E5FD84D1C.jpgFriendFeed spustila koncem roku 2007 skupina lidí dříve pracujících pro Google. Což byl dost možná i jeden z faktorů, proč získali tolik pozornosti médií: proč by odcházeli z ráje zvaného Google, kdyby neměli excelentní ideu, ptají se místy i dost nepokrytě média. Koncem února 2008 získali na svůj projekt i něco hmatatelnějšího, než uznání médií: investici 5 milionů dolarů.

Jak už jsem řekl, je tu podstatný rozdíl od Spokeo nebo dalších podobných služeb jako Zoolit, MyLifeBrand nebo Fuser. Vlastně je FriendFeed podobné Twitteru, s ním je také často srovnáváno a jestli byl rok 2007 označován za rok Twitteru ve web aplikacích, pak rok 2008 má být údajně webem FriendFeedu. Zatímco Spokeo znamená, že služba sama prohledává všechny možné komunitní weby, zda tam někdo z vašich přátel něco nepáchá, FriendFeed na to jde opačně. Sami hezky naboznujete, které služby používáte a vaši přátelé vlastně sledují to, co kde děláte, podle toho, co jste sami zadali. FriendFeed má rozhraní pro většinu velkých amerických komunitních serverů a co je novinka, má také API, díky němuž mohou majitelé menších serverů vytvořit vlastní rozhraní do FreindFeedu. Samozřejmě pro případ, že nevystačíte s nadstavbou v podobě standardních formátů typu RSS.

Picture 10.png

Uživatelé služby FriendFeed si vás mohou přidat mezi sledované a vidí, jak jste aktualizovali vámi zadané zdroje. Například jaký máte statut na Google Talku, jaké máte nové záložky v Del.icio.us nebo nová videa na Youtube či změny oblíbených písniček na Last.fm. A opačně zase můžete vidět vy je. A taky můžete komentovat, co dělají tak, že oni i ostatní vaše komentáře uvidí. Můžete okomentovat post na blogu přímo na FF, místo abyste ho komentovali přímo na blogu, to jsou kouzla … 🙂

Tento jednoduchý princip fungování uvádí řadu komentátorů včetně mne v rozpaky. Oproti Spokeo.com totiž FriendFeed očekává, že někdo dobrovolně nabonzuje, kam nějak přispívá. Jenže internet překvapuje. Sám jsem se do FF zaregistroval někdy počátkem roku a dneska jsem se domníval, že tu mám odkazy tak na dva svoje zdroje, kde nějak participuji. Skutečost je taková, že jsem našel a vyplnil osm zdrojů, které na sebe v podstatě dobrovolně práskám. Inu, lidé na sebe zhusta práskají rádi – čím více, tím lépe to vypadá, že na internetu fungují. Snadno se tedy může stát, že FriendFeed bude nakonec úspěšnější, než programátorsky složitější a náročnější Spokeo – pravě proto, že je jednodušší.

Když jsem u té jednoduché vlezlosti: pokud máte email účet na službách jako Gmail, Yahoo, AOL nebo Hotmail, stačí zadat svůj login a heslo, naimportuje se váš adresář a prohledá se, zda uživatelé nepoužívají FF. Když ano, můžete si je jednoduše přidat, pokud ne, můžete je pozvat. Jednoduchá a praktická vlezlost. Pokud se pod dojmem tohoto článku do služby registrujete a jste v mém adresáři na Gmailu, dostanu o tom automaticky avízo a mohu si vás přidat mezi sledované. A vy mne naopak. Takhle se generují propojení, takhle snadno to jde. Jak jinak by si mne také mezi své zdroje přidal Roman Staněk, než že mu to vlezle Zandla nabídlo a zase tolik čechů tu službu neodhalilo 🙂

O FF by se dalo ještě chvíli psát. Má řadu funkcí, můžete si vytvořit virtuální osoby, k nimž vyplníte sledované zdroje – to pro lidi, kteří FF nepoužívají a přitom je zde chcete sledovat. Můžete sledovat statistiky zdrojů, které vytváříte, viz obrázek mých aktivit…

Tady je například graf mých činností na internetu. Snadno zjistím, že nejvíce bloguji, poté blogy sleduji přes Google Reader (vskutku, každý den při jízdě v MHD), používám Delicious a na fotky Picasu.

BECA9075-A9D2-4E2C-A1F9-CBAD3965E8E8.jpg

Jak to vypadá s mým profilem, se můžete podívat zde.

Přichází závěr článku a s ním i prostor pro komentáře. Nejdříve ten můj. Jistě vás napadne, že je to blbost. Proč byste měli sledovat, co dělají vaši kamarádi a známi po internetu. Že ta služba celá k prdu jest. Ano, jako celý internet, opravdu k prdu jest. Pokud byste se mne zeptali, pro koho tato služba je určena, pak bych odpověděl, že pro nikoho. Leda by někdo na internetu komunikoval s jinými lidmi, známými, přáteli – a občas na něm ukládal i něco, co by jeho přátele a známé mohlo zajímat. Jestli do této množiny patříte, zkuste FF i Spokeo a uvidíte, co vám bude vyhovovat. Jestli ne, je zbytečné nad tím špekulovat a nadávat, co je to za další kravinu na netu.

Jen je dlužno konstatovat, že vzhledem k nárůstu návštěvnosti to asi tak plonková služba nebude. Jen přemýšlím, zda by mělo smysl pro ni vytvořit rozhraní i do českých služeb. Co takový Stream.cz – že by lidé šmírovali, na co tam jejich kamarádi čučí, nebo co tam nahrávají? 🙂

Experimentování s H.264 ve Flashi

Už jsem kdysi psal, že s tímhle bude jednou sranda – H.264 ve Flashi. Připravili jsme (tedy Franta, abych byl přesný v rámci elaborování s vyšší kvalitou) takový malý pokus, abyste si to uměli lépe představit …

Pokud vám výše vložené video nehraje po stisku buttonku, nemáte patřičnou verzi Flashe (9 final a vyšší, tedy od 9.0.115) a dál se bez ní nepohnete, pokud tam nemáte nic, nemáte ani flash a bez toho se video ve flashi demonstruje fakt blbě. Ani to sem nepište, že ho nemáte rádi 🙂

Když se vám bude video přehrávat, povšimněte si pár věcí:

1) Zátěž procesoru jde dramaticky nahoru
2) Video má skoro stejnou kvalitu, jako původní Flash VP6 video.
3) Obraz se bude asi trhat, což souvisí s bodem 1 a s tím, že je to z testovací platformy

Ad 1 – to je pravda, o tom žádná. To se ladí a nepomůže ničehož menšího, než přepis do AS3.

Ad 2 – z tohoto omylu vás vyvede stisknutí toho rámečkového tlačítka vpravo dole, které video roztáhne na celou obrazovku (v malém to nepoznáte). Záhy zjistíte, že s nepatrným navýšením bitrate (z 520 na 600 Kb/s) je rozdíl kvality dramatický a řekl bych, že je to velmi podobné kvalitnímu příjmu analogové TV. Ostatně, posuďte sami. Čím to? Kodek H.264 je dramaticky účinnější a takové kvality standardní VP6 nedosáhne ani při bitrate dvojnásobném.

Zádrhel? Flash 9 má jen 70% uživatelů …

Marigoldí válka konzolí: Xbox, Playstation a nebo Wii

Řekl jsem si onehdá, že bych si docela zahrál nějakou počítačovou hru. A byl to proces, jakému není rovno, jak u mne jinak. Proč? Protože nejsem typický pařan. Čas, který mohu/chci věnovat hře na počítači, je spíše v úrovni několika minut, maximálně desítek minut denně, počítám-li v to klidný sobotní večer. Proč tak málo, to je jiná otázka kombinující rodinu (item primo) a práci (item secundo) v odpovědi. A za tuhle dobu na PC hru většinou ani nespustím, natož abych ji stihl instalovat. Rozumějte: mám plnou poličku her pro PC, šlágry jako Balldurs Gate, Diablo 2, Sacred, všechno originálky. Jenže na ně nemám čas. A od jisté doby už ani doma nemáme PC, musel bych Macka spouštět ve Windows. Pár her na Macka mám taky, ale mají jedno shodné s Windowsáckýma: nebaví mne to. Nemám čas na to je hrát a vím, že to jsou hry, které čas vyžadují. Jsem prostě „občasný hráč“ – casual gamer.

A tak jsem po jistém váhání a oťukávání přišel na to, že je opravdu vhodné oddělit práci a zábavu i hardwarově. Pokud sedám k Mackovi, nedá mi to, abych juknul na poštu, nechal pro každý pád puštěný Skype, Adium a další kecaslužby a nakonec po hodině vstávám, aniž bych hru spustil. Slabá vůle, řeknete, může být, jenže posilovat ji zrovna takhle nehodlám. Řešení mne napadlo: pořídit herní konzoli. Což se snadno řekne, ale pokud máte evaluační a validační proces jako já, pak vězte, že je to na dlouho. A tím začala marigoldí válka konzolí, která trvá a trvá …

Záhy zjistíte, že technické parametry jsou jedna věc, praktická použitelnost herní konzole pro občasného hráče je věc druhá a ověřitelnost praktické použitelnosti v návaznosti na evaluaci rozpočtových zdrojů je věc třetí. Zkráceně: nechci si koupit za desítku další lapač prachu ne proto, že bych nemohl, ale že mne to principielně štve. A tak jsem se rozhodl si herní konzoli zapůjčit a otestovat.
Pokračujte ve čtení článku…

PaySec – mikro/platby ČSOB na internetu

Oříšek obživl a hned sólokaprem. Po dvou letech bez článku vyšťáral a publikoval informace o novém českém internetovém platebním systému, který připravuje ČSOB. Bude se jmenovat PaySec a určen je pro klienty všech bank. Takže jsem zvědav, jak to dopadne ve skutečnosti, až odstartuje, zatím detaily na Oříšku.