Cafe Bajer a Velikonoce

Byl jsem na velikonoční svátky v Pardubicích za rodinou. A jestli si v Pardubicích nenechám něco ujít, tak je to Café Bajer. Původně jsem se rozhodl jen o něm napsat letmou zmínku, protože jsem si dal závazek, čtouc poslední články, že bych tu mohl také napsat někdy něco pozitivního a pochvalného. A Café Bajer si to zaslouží. Jenže když už jsem tam seděl, tak mi to přišlo příliš jednoduché.
Pokračujte ve čtení článku…

DVB-H doporučené, preferované, standardizované, schválené, jediné?

Bylo prima nechat si tuhle zprávu tři dny uležet, protože ve slovíčkách nebylo jasno. Ostatně, stále není. V zásadě je to tak, že Evropská komise se vyslovila v tom smyslu, že doporučeným technickým standardem pro mobilní televizi v zemích EU je DVB-H. Což některé, jako Kamojeda, přivedlo k výlevům nechutenství nad neuvážlivostí EU.

Nejprve o co jde. Evropská komise doplnila DVB-H na seznam standardů platných v EU. Tisková zpráva a další info zde. Což má dalekosáhlý dopad v tom smyslu, že nestandardizované technologie by se neměly používat (to zvratné zájmeno se je tam důležité, protože to neznamená, že nemohou vždy a nikdy), takže to otevřelo DVB-H cestu do eurounijního (=i našeho) etéru. DVB-H se tak v EU stává doporučené a preferované a napříště jsou „členské státy povinny podporovat používání DVB-H“. Mírný problém vzniká ve výkladu, zda je možné podporovat jiné technologie, prootože „preference“ v rámci EU není právně závazná a na rozdíl od „preference“ v rámci Ruské federace nebo Číny nemá ani tu pachuť „dobrovolnosti“. Totéž platí i „povinnosti podporovat“ – tato povinnost má mít primární následek v tom, že se vymetou patřičná frekvenční spektra pro mobilní televizi a teprve v návaznosti na to se vítěž tendru rozhodne, co zde zprovozní. S ohledem na to, že patřičná frekvenční spektra respektují náležitosti DVB-H, nikoliv nutně jiných technologií, které by musel dodavatel přebastlit.

Pokračujte ve čtení článku…

Nový tarif nabídne neomezené SMS a 500 minut v ceně

To všechno za poměrně slušný poplatek 800 Kč měsíčně. Pokud je vám těch minut málo, dostanete dražší paušál za 1100 Kč, kde dostanete v ceně SMS zprávy a 750 volných minut měsíčně. K tomu zdarma (za symbolickou kačku) Sony Ericsson K660i nebo Nokia 6500 dle vaší volby. Tím se dostáváme ke dvěma nevýhodám této tarifní nabídky. Tak za prvé je podmíněna úpisem na 12 či 18 měsíců (za 18 měsíců úpisu jsou i lepší mobily). Tahle podmínka by asi vadila méně. Více vadí geografické omezení, nabídka pochází od britské 3 a jde o tarifní plán Short & Sweet. Takže se týká její britské sítě.

Picture 10.pngJen tak pro pořádek jsem si klepnul na tarifní kalkulátor na Mobil.cz, nahodil 100 minut ve špičce do pevné i tří mobilních sítí, 20 mimo spičku, přidal 200 SMS (s tím někdo vystačí?) a nejlevnější nabídka vyšla od T-Mobile Kredit 1200 HIT za 1400 Kč bez DPH, následováno Vodafone Nabito 1150 za 1568 Kč a T-Mobile Kredit 1200 za 1640 Kč. Nejbližší nabídka O2 se mimochodem probojovala až na symbolické třinácté místo, kdy O2 M. Simple 1350 vyšel na 1782 Kč.

Co k tomu dodat? Není to tak dávno, co jsem náš mobilní trh označil za spící. Neprosazují se u nás ani atraktivní nabídky nových datových technologií ani tarifů. Dvojnásobná cena oproti britské 3 budiž dobrým (či snad špatným) příkladem. Zjevně to nikomu nevadí, nejméně pak zákazníkům. Samozřejmě s výjimkou Adama a jeho akce O2Off, kdy vzkázal O2, že vyjebávat s ním nebudou.

Mimochodem, kdybyste chtěli vědět, co je mi na 3 tak sympatického, tak si tu nabídku tarifu projděte podrobněji. K dispozici máte pro vybrané telefony Skype (zdarma), podporu IM klientů atd. Za pětikilo přihodíte 3GB dat na 3G sítí měsíčně, pro běžného surfera postačí za 350 Kč 1GB dat. Vše dohledáte vcelku přehledně, s ohledem na rozsah nabídky.

Zkuste se naopak prokousat presentací britského O2 a zjistit, jaký by byl nejlevnější tarif z jeho nabídky v těchto intencích (500 minut/200 SMS). Místní Scotland Yard by s pátráním měl mnoho práce. Nakonec se povede. 400 minut a 500 SMS zpráv je u britského O2 za 960 Kč (kontrakt na 18 měsíců), polovinu toho, co vypláznete u českého kyslíku.

WTF?

Nové služby na českém internetu

Občas bych zase rád zmínil zajímavé nové služby na českém internetu. Tedy to, co mne zaujalo, abych byl přesnější. Tak pojďme na to.

Tak především systémy pro domácí správu financí doplnila služba eUcty.cz. Zajímavostí je nejenom podpora přístupu přes mobilní telefon, ale také import dat z CSOB. Jestli tím pádem i z Poštovní spořitelny, to nevím, nezkoušel jsem to, ale formát je to stejný (bo celé to bankovnictví je stejné).

Mapa cen piva v Praze je další věc, o které si dlouho slibuju blognout. Má ji na svědomí Jack DeNeut a je to takové pilotní prověření jeho technologie pro vyhledávací službu Nelso.cz. Vypadá to jako fajnový mashup, ale jak se Jack svěřil, vytvořit tu mapu dalo víc práce, než si původně myslel. Především v tom bylo badatelské úsilí, obejít hospody a zapsat ceny piva. Jenže samotná ta mapa se počítala dalších deset hodin. A Jacků závěr? Vyhněte se centru a dostanete dobré i levné pivo. Ale mapa, ta je parádní na každý pád 🙂

Za zmínku také stojí blog věnovaný hypotékám a nazvaný Hypotékař.cz – když jsem ten název viděl poprvé, tak jsem myslel, že se nějaký lékárník překlepl v momentě doménového zoufalství, ale pak mi to došlo.

Jeden ze čtenářů vytvořil gadget pro iGoogle pro Stream.cz, takže pokud chcete používat přehled o nejnovějších vybraných videích ze Streamu i přímo na Google včetně přehrávání videí, stačí si přidat klikem tento gadget na svou iGoogle stránku. Při té příležitosti jsem chtěl poznamenat něco o poradě věnované RSS kanálu, ale necháme to tak 🙂

Tahle novinka není výslovně česká, ale řekl bych nadnárodní. Pokud nakupujete zboží v USA, vznikla nová služba na přeposílání zboží do Evropy a Česka. Jmenuje se Shipito a doplňuje tak Zásilovou službu. Zkušenosti s ní nemám, používám Zásilkovou službu, ale dělá to člověk, který píše blog o Podnikání v USA, takže snad to bude OK. Jen tak na okraj, mezi tipy na nákup jsem našel článek věnovaný možnosti nákup a přeposlání iPhone a zajímavé je, že po všech taxách, přirážkách za kartu atd vyjde iPhone 16 GB místo na 499USD na 571 USD (pak plus cca 45 USD poštovné). Nu, je dobré si to spočítat, naštěstí kurz dolaru je právě vhod a tak nakupovat můžete vesele. Pokud totiž do Apple Store dorazíte přímo v USA s myšlenkou, že vás pohodově obslouží a ušetříte, tak houbičky: vyrazí vás, protože máte českou platební kartu a kešovku neberou.

Marigold dostal nový server. Už neběží na hostingu, ale na vlastním železe. Pikantní je, že server jsme s Petrem koupili před rokem, ale až letos jsme se dostali k tomu, abychom našli někoho, kdo ho instaluje, zprovozní a hodí na net. Sami bychom se k tomu nedohrabali. Naštěstí jde o slušnou mašinu, takže jí ta chvíle čekání neublížila a mezi tím si ji půjčili potřebnější přátelé 🙂 Zato s tím designem budu muset něco udělat. Ne snad, že bych nutně potřeboval nový, ale spíš takový, co se nerozpadá.

Google Analytics Benchmarking

Novinkou v Google Analytics je funkce nazvaná „benchmarking“, tedy porovnání (informuje Google na blogu). V daném případě jde o porovnání vašeho webu s provozem na jiných webech ve stejném odvětví. Odvětví si můžete vybrat ze seznamu kategorií v seznamu.

Graf pak vypadá nějak takhle:

9C4D27B1-1A70-4C58-A3E7-04C7F5CBC939.jpg

Živý graf vám zatím bohužel neukážu, tohle je nějaký Google vzor, protože benchmarking je třeba si aktivovat (povolit Google vás zařadit do srovnání) a teprve za nějaké dva týdny se bude zobrazovat výsledek v živém grafu. Takže mám ještě tak týden čas.

Benchmark zjednodušeně řečeno ukáže vaše hodnosty v porovnání s ostatními weby daného odvětví. tedy počet návštěv, zobrazených stránek, poměry shlédnutých stránek na návštěvu atd.

Takže si to račte aktivovat a zkoušet, nezapomínejte na ty dva týdny, které budete muset čekat. A pozor: benchmark se schvaluje pro všechny weby, které spravujete, najednou, ale je anonymní, takže to snad nevadí.

iPhone a podpora Javy či Flashe … hm…

O tom, že by iPhone měl podporovat Flash i Javu se v minulých pár dnech mluvilo. A když už jsem se pustil do iphonování, tak dokončím i tohle, ostatně po přečtení článku Jirky Macicha mi přišlo, že ne každý pochopil pointu Javy v mobilních telefonech.

Vzpomínejme: pointa Javy měla kdysi být v tom, že seberete kód z jednoho počítače a on poběží na jiné mašině i v případě, že operační systém nedodala ta samá firma. Byla to vznešená idea, která oslovila i vývojáře pro desktop, než se ukázalo, že start Java Virtual Machine starajícího se o „interpretaci“ spouštěného programu, vytíží systém běžného tehdejšího počítače na dost dlouho na to, aby uživatele bavilo čekat. Chystané „office“ like balíky, které měly v Javě pokořit nativní Office na Windows, odpískal Corel/Wordpress i IBM a bylo po žížalkách. Pamatuju si je, byly hezké, ale víte, co je komické? Neuměly o mnoho více, než dnešní Google Docs a jim podobné aplikace. Ani nebyly hezčí. A už vůbec ne rychlejší.
Pokračujte ve čtení článku…

Telefonica O2 ruší limity FUP pro ADSL

No vida, že to jde. Telefonica dnes oznámila, že ruší limity FUP pro všechny staré i nové zákazníky ADSL a to od prvního dubna. Snad to není apríl, protože jestli ne, tak bychom rovnou mohli říci, že je to dobrá zpráva. I když můžeme dodat, že mohla přijít dříve, díky za to, že vůbec přišla.

„Průběžným sledováním požadavků trhu a především díky novým technologiím implementovaným v síti jsme schopni přizpůsobit se rostoucím potřebám zákazníků. Proto jsme se rozhodli zrušit objemové limity pro přenos dat, jejich existence nadále není nutná,“ říká v oficiální tiskové zprávě Matts Johansen, výkonný ředitel pro marketing společnosti Telefónica O2 Czech Republic a dodává: „Jde o další významný krok v postupném zkvalitňování datových služeb ADSL směrem k zákazníkům.

A co jsou ty nové technologie? Podle mne kvalitativně prověřenou technologií pro podporu zrušení FUP je především agregace dat 1:50 na domácích linkách. Ono přeci jen, když si na UPC stahuji film plnou rychlostí linky, tak je to pošušnáníčko. Až tak velký, že už dávno ani nemám tu nejrychlejší přípojku od UPC. Tak ať jsou zákazníci bublinkového království rovněž spokojení.

Apple iPhone dále provokuje – a co změní SDK?

Apple představil svůj vývojářský kit pro iPhone a ucelených informací o tom na českém netu pomálu, pokud odmyslím z kontextu vytrhané informace blábolila Hulána. Přitom šlo o očekávanou událost a v oboru telekomunikací relativně slušně sledovanou.

Nejprve si rekapitulujme, proč tolik povyku kolem iPhone. Když odmyslíme tu trochu hype, která každý Apple výrobek provází, tak jsou tu dva hlavní důvody. Tím prvním je totální arogance Apple ke zvyklostem telekomunikačního světa. iPhone je maličký osobní počítač doplněný o telefonní rozhraní. Není to opačně, jak bylo dodnes zvykem: telefon doplněný o počítačové oškubávanky.

Pokračujte ve čtení článku…

Apple iPhone SDK

Noname píše Dnes se bude uvolňovat dlouho očekávaný SDK pro iPhone, těšit se také můžeme na představení firemních fičur. Firemní fičury je to co mě osobně na iPhone chybělo nejvíce, těšit se ale už nyní můžete na podporu Microsoft Exchange a ActiveSync, „Push“ pro e-maily a kontakty, globální adresář, podporu pro Cisco IPsec VPN, autentikaci s certifikáty atd., dostupné to bude pro všechny hned, jak vyjde nová verze firmware.

SDK bude také bomba, vývojáři budou mít přístup ke stejnému Cocoa Touch frameworku a všem ostatním API používaným při vývoji iPhone, včetně hardwarově urychlované 3D grafiky, 3D akcelometru i všem mediálním schopnostem iPhone. Vývojáři mohou používat programovací prostředí balené ke každé kopii OS X – Xcode. Navíc bude dostupný iPhone Simulátor, který bude fungovat jako plnohodnotný emulátor pro testování zařízení, bez ohrožení vašeho miláška (vše via Engaged).

Takže tu najednou budete mít asi nejlépe rozšiřovatelné a mobilní mobilní zařízení všech dob, jsem zvědav co všechno na tom bude vymyšleno. Poslední obavy tak (alespoň u mě) panují k přístupu k externímu hardware. Podle mého názoru má ale iPhone potenciál dostat se i do oblastí jako jsou mobilní herní konzole. Když jsem viděl hru na iPhone jako na kytaru, tak už mě asi nepřekvapí nic.

Video HDanky pro letošní rok

Letošní rok bude ještě více rokem videa, než ten loňský. Soudí tak nejenom zahraniční odborníci, ale vposledku i tuzemský tisk, který asi nepřehlédl vzestup návštěvnosti Streamu. Nu a pokud se podíváte na odhady provozu soudící, že Youtube.com dělá až 40% provozu na celosvětovém internetu, začínají být úvahy o HD videu zajímavé i pro síťaře samotné. HD video znamená čtyřikrát větší kvalitu obrazu oproti klasickému SD (či po televizácku PALu), což znamená také podstatně větší soubory a tím i podstatně větší provoz. Představa, že by Youtube přešel na HD kvalitu, je tedy ze síťařského hlediska jistě zajímavá.
Pokračujte ve čtení článku…

Sofistikovaně ospamován

Minulý týden byl týden plný bojových událostí, nenadálých zvratů a akcí hodných pár facek. Podle toho také dopadl, nic jsem nestíhal. Už ani odpovídat na emaily. Skončilo to horečkou a ležením v posteli. A při té příležitosti jsem procházel administraci serveru a všimnul jsem si nového sofistikovaného druhu spamu v češtině. A teď trochu morálního „co s tím“.

Takže popořádku: na Chronomagu, serveru věnovanému hodinkám, se objevil diskusní příspěvek pod článkem o hodinářích od písmene G s připomínkou, že tu není hodinářská firma Guess. A detailně vylíčil, jak ženě tyto hodinky koupil a že je koupil na jednom českém obchodě. Na příspěvku mne zarazilo několik věcí. Tak především byl literárně příliš cizelovaný, ale s gramatickými chybami. Málokdo píše do diskuse takový příspěvek z voleje, leda by si ho připravil předem, ale pak už nestačil na gramatiku. Zdůvodňování ve stylu „protože mě nebaví chodit nakupovat do obchodů ( fronty a tlačenice )“ je prostě na běžného diskutéra výjimkou. Mrkl jsem se na IP adresu odesilatele a tu máš čerte kropáč, záznam vedl na jméno jednoho z největších českých eshopů. Neuhodli byste – shodou náhod i toho, na kterém dotyčný nakupoval.

Nejdřív jsem to pustil z hlavy, jenže za chvíli přišel další podobný komentář. Tentokrát ve článku o vodotěsnosti hodinek někdo (jiné jméno, jiný freemail, stejná IP adresa) odkazoval na hezké Wengery s ponorem do 1000 metrů. Quartzové. Co říct na příspěvek ve znění „Takové s velkou vodotěsností mají taky tady, ale tak hluboko bych asi neplaval…“ A týž shop.

Otázka je, co s tím. První komentář jsem byl ochoten propustit smířlivě s tím, že holt si koupil hodinky u zaměstnavatele, protože jinak by ho v práci neviděli rádi. U druhého už jsem zapochyboval. U ostatních nepochyboval spam filtr, který je vymazal sám a za mne.

Resumé? Budu to vymazávat. Chronomag má něco jako partnerský program pro eshopy a firmy živící se hodinařinou, kdy za pár stovek ročně můžete psát do speciálně určených fór své firemní nabídky a nemusíte s tím prudit lidi, kteří to číst nechtějí.

Chápu, že pro provozovatele je výhodnější vydávat se za řadové čtenáře, kteří referují o něčem, s čím byli spokojeni a že nejde o těch pár blbých stovek, ale z mého pohledu je to prostě podvod. Zbytečně to bude jen dělat problémy s důvěryhodností uživatelské skupiny kolem serveru a serveru samotnému…