Včerejší Communication Wednesday a Barcelona

Včera jsem byl na akci zvané Communication Wednesday, kterou pořádá sdružení Tuesday Business Network. Byl jsem požádán, abych rekapituloval zajímavosti z Barcelony, takže jsem tam udělal maličkou presentaci. Tu najdete zde.

Read this doc on Scribd: MWC Barcelona 2008

Chtěl bych to sepsat i pro Marigolda, nějak uceleně a srozumitelně, ale nedaří se mi s časem vyjít.

Vtipné je, že na víkend jedu do Jilemnice, kde mne přátelé požádali o přednášku na téma Vlivu moderních komunikačních prostředků na lidskou společnost. Jsem na to sám zvědav, to bude masakr, protože ani nevím, kdo tam přijde, ani nevím, jestli tam někdo přijde, ani nevím kdy a v kolik to je, všechno se dozvím na místě. Akce, jak má být 🙂 Takže pokud jste z Jilemnice, přijďte 🙂 Tím totiž zase na nějakou dobu přetekla moje ochota účastnit se veřejných akcí.

Jak urazit přátele prostřednictvím sociálních sítí (nebo vědět, co dělají)

Již nějakou tu dobu používám službu Plaxo – jde o americký server určený původně k uchovávání a aktualizaci obchodních kontaktů, v poslední době se ale rozhodli svést se na vlně zájmu o sociální sítě a přidali rozhraní přetvořené i na ostatní typy kontaktů. V poslední době do toho Plaxo pořádně šlape, v zahraničí a mezi pokrokovými businessmany i u nás je to dost používaná služba a někoho moudrého v Plaxu napadlo, že businessman netouží vést si odděleně business kontakty a přátele a také, že nechce, aby se to nějak směšovalo, což bylo doposaváde jedinou možností, jak obojí v Plaxu vést.

Tak byl přidán socialnetworking na úrovní přátel a Plaxu se teď práší za kočárem. Novinkou se stala integrace ostatních komunit do Plaxa. Plaxo sleduje pro vaše kontakty, jaké aktivity vyvíjejí v rámci jiných komunit a například se dozvíte, zda přidali nové fotky na Picasu, co si hrají za hudbu nebo zda nemají nový příspěvek na blogu. K dokonalosti Spokea (bude o něm řeč za chvíli) to má ještě daleko, ale pro běžný přehled to postačuje, zejména když jste US citizen (Bloguje a další české sociální servery to nepodporuje).

Plaxo

Nu a jak urazit přátele prostřednictvím Plaxa? Povedlo se mi to nechtěně, ale vcelku snadno a masově. Další fintou Plaxa totiž je možnost importu stávajícího adresáře a například ten z Gmailu je podporován nativně, takže jen vyplníte email adresu a heslo, ono se to připojí ke Gmailu, stáhne to váš adresář a napíše, které lidi z vašeho adresáře používají Plaxo. S těmi se pak můžete propojit, což má výhodu od jiných komunit zřetelnou: pokud uživatelé aktualizují svá kontaktní data, dostanete je vy automaticky aktualizované také. A protože Plaxo má synchronizátor pro Mac (i Windows), synchronizují se mi kontakty přes Plaxo až do mobilu. Výhoda: mám je nejenom zálohované, ale u propojených lidí i aktuální.

Podotýkám, že jsem k podobnému nasosávání informací z Gmailu opatrný, není to tak dávno, co se přehnala aférka se sociálním webem, který si takto nasosal data a pak všechny lidi obeslal vaší pozvánkou, že se na něj tutově musíte přijít podívat. Ale Plaxo považuji za důvěryhodné, takže jsem to provedl bez uzardění.

Plaxo mne ujistilo, že našlo cca 120 kontaktů v Plaxu a zda je chci oslovit žádostí o propojení. A vykreslilo formulář, kde jsem pro každý kontakt měl zvolit, zda ho považuji za obchodní kontakt, za přátele nebo rodinu. Pointa už je asi zřejmá. Nechtělo se mi to celé procházet, takže jsem zaškrtl globální volbu Všechny kontakty jsou business a celé jsem to odeslal.

Přišla mi asi desítka rozhořčených reakcí od lidí, které rozlítostnilo, že jsem je označil za obchodní kontakt a ne přátele. Omluvil jsem se, že tento podtext to opravdu nemělo. Dalších pár lidí si to prostě přehodilo ve formuláři, mně to v Plaxu přišlo ke schválení a bylo vyřešeno.

Ponaučení: i sociální sítě mohou lidi pozurážet. Není to nakonec důkaz jejich sociálnosti?

A pokud svoje kontakty potřebujete zpracovávat, tak Plaxo.com je dobrá volba …

A nakousl jsem Spokeo

Spokeo používám zřídkavě, tak jednou týdně. Není to sociální síť, je to agregátor sociálních sítí. Spokeo slouží k tomu, abyste se podívali, co vaši přátelé dělají (a po netu to vystavují). Naimportujete si svůj seznam z Gmailu, AOL, Yahoo atd, své komunity z LinkedIn a třicítky dalších), vyberete si z toho nebo si ručně přidáte své kontakty a kamarády a ono to projde několik desítek komunitních služeb (žádné české) a ukazuje vám to, který váš kamarád kam přidal co za obsah – nové video na Youtube, nové fotky, nové příspěvky na blog, novinky v životopise na LinkedIn, nové záložky atd atd.

Můžete sociální sítě nenávidět, opovrhovat jimi, ale je to docela hezké, protože jedním pohledem za týden zjistíte, co se kolem vašich kamarádů dělo.

Spokeo

České služby si přidáte obtížně, nemají většinou žádné API, pokud mají RSS pro konkrétního kamaráda (většinou blogy), tak si prostě přidáte to RSS.

Pozor na to: Spokeo vyšťárá neuvěřitelné množství věcí a služeb – fotky, hodnocení knížek, wishlisty, komentáře, spoustu toho spoustu. Jen je potřeba pospojovat kontakty pod jméno, protože často se stane, že člověk používá různou email adresu na různé služby.

Osobně bych jako dobrého investičního partnera pro tuhle službu viděl NSA (sami mají lepší systém, ale ne tak krásně zpracovaný). 🙂

Lomítko /3 – Mobilní marketing

Tak jsme natočili a sestříhali třetí díl Lomítka a tentokráte se s Tomášem bavíme o mobilním marketingu, kterého je na MWC plno. Takže, pokud vás to zajímá, nechte si chutnat 🙂

Formát tentokráte je Flash, DivX vás zjevně nějak nezaujal … 🙂

Lomítko /2 – video z Barcelony

Tak tu máme první naše video z MWC 2008. Spousta problémů s jeho rozchozením, zapoměl jsem znělku doma, takže je tam nasmažená provizorní, přemázl jsem si rozloučení, takže končíme dost náhle atd. Chtěli jsme si to vyzkoušet, pohrát si trochu s videem. Stříhat to v sedě na posteli je něco jiného, než ve střižně, navíc od půlnoci a po malé párty, hm, má to své vady. Navíc iMovie 08 mne pěkně zklamalo. Musel jsem downgradovat na iMovie 6 a asi se budu muset naučit FinalCut 🙁

Máme verzi v DivX přes webplayer a také flash verzi, použijte, co je libo, obě mají cca 28 MB dat a video trvá zhruba pět a půl minuty…

První díl je o tom, co nás zaujalo na Mobile Inovative Forum…

Své dodává také Tomáš na svém blogu.

Twitter z výstaviště MWC

Pokud vás zajímají i drobnější postřehy z výstaviště, zprovoznil jsem Twitter na adrese twitter.com/tangero – můžete se tam přihlásit k odběru zpráviček přes SMS, email, RSS atd – nebo to samozřejmě číst přes web.

Drbz mi funguje z iPhone strašně pomalu, Twitter má speciální iPhone verzi, která je dost komfortní, takže zůstanu u něj, nemám moc času s tím experimentovat.

Mobile World Congress 2008 právě začal

Každoroční Mobilní kongres pořádaný GSM Asociací právě začal na výstavišti Fira di Barcelona pod bývalou letní rezidencí barcelonského prince Montjuic. A jako každým rokem i zde se budou psát a aklamovat trendy, které mají telekomunikace provázet v příštích letech. Ale nenechme se blamovat. Stejně jako každý rok i letos je to spíše výstava tužeb výrobců, než přehlídka požadavků zákazníků. A to mějme na paměti: jsou zde představovány věci, u kterých se spíše doufá, že se na trhu chytí, jejichž konkurenceschopnost potvrzují spíše prognózy analytiků, než údaje o počtu prodaných kusů.
Pokračujte ve čtení článku…

Směska odjezdových nálad

Beru si dovolenou. Když odmyslím pár dní v loňském roce s holkama u moře, tak je to vlastně poprvé, co si ve Streamu beru nějakou dovolenou. I když, abych byl přesnější, není to dovolená, ale služební cesta, jedu do Barcelony na kongres, mám tam hromadu schůzek s lidmi kolem videa, jenže se tam těším a tak jsem si uvykl ten týden považovat za dovolenou.

Odlétáme zítra dopoledne a dali jsme si socialistický závazek obnovit pořad Lomítko. Tentokráte přímo z Barcelony, z výstaviště. Střih bude o to otřesnější, informace by mohly být o to zajímavější, tomu prvnímu moc nehovíme, tomu druhému snad trochu. Držte palce, abychom nezapomněli kabely, já našel pas ani kreditku a když se tyhle všechny nutné podmínky splní, budou i skorolive přenosy …

Kongres v Barceloně se přejmenoval. Teď je to Mobile World Congress, ale podstata zůstává stejná, pořád je to světově největší každoroční konference věnovaná telekomunikacím a dnes už i souvisejícím oborům, letos je tam právě dost věcí kolem videa, protože každý se snaží video nacpat do mobilů a jakkoliv kolem nich. To nás samozřejmě s Petrem zajímá, bo videem je Stream živ.

Včera večer mi pár lidí z firmy poslalo odkaz na článek, jak skvěle se mají zaměstnanci Google. Pročetl jsem si ho, při té příležitosti mne napadlo, že bychom mohli z kanceláře vyházet hromadu beden a koupit do ní stoleček a křesílka, protože je pitomé pořádat každodenní porady v sedě na bednách od monitorů. Navíc od zavedení LCD už ani ty bedny nejsou, co bývaly v době CRT. Sypat si balonky na podlahu nehodlám, pro mne zaměstnanecký nadstandard představuje přístup ke kávovaru Krupp, ze kterého je opravdu fajnová kávička.

Ale dneska jsem ocenil další zaměstnanecký benefit. Vezl jsem Sofku do školky, bylo ráno namrzlo a byv večer leniv dát auto do garáže, musel jsem škrabkovat okno. Samozřejmě firemní škrabkou. Kdybych dělal v Google, víte, kde bych tohle ráno byl? 🙂
IMG_0052.JPG

Čtečky elektronických knih, ebook readery v roce 2008

Vloni jsem publikoval článek se stejným nadpisem, jen letopočet v něm byl jiný. Rok s rokem sešli se a myslím, že je čas udělat si malý update, co nového jest v oblasti e-ink zařízení a čteček elektronických knih. I když mám pár schůzek na tohle téma sjednaných v BArceloně na 3GSM, není na škodu rekapitulovat si základní dění.
Pokračujte ve čtení článku…

Mikroblogování po česku: Drbz a Teidu

Bylo jen otázkou času, kdy mikroblogovací systémy dorazí i do Česka. Po slušném celosvětovém úspěchu Twitteru a Jaiku (ve smyslu návštěvnosti a citovanosti v médiích) se i u nás něco urodilo, ale byly to spíš drobnosti reklamního charakteru jako staropramenný reklamní ŽiješJenJednou.cz nebo velmi jednoduché CoDělám.cz. Zatímco oba dva tyto projekty jsou už spíše neaktuální, dva nové přicházejí.
Pokračujte ve čtení článku…