ISDN router – nepřebývá vám někde archiválie

Update: děkuju všem, co se ozvali s tipem, nakonec jsem ráno od Davida Veselky nafasoval Asuse a snad to poběží 🙂

Řeším zvláštní problém. Potřebuju napojit do internetu několik počítačů, jenže přípojná linka je možná jen ISDN (nebo satelit, ale to mi přijde overkill). Chtěl bych to ISDN připojení sdílet přes ISDN router, jenže ho nemůžu sehnat. Kde jsem se ptal (včetně Telecomu/O2) mi řekli, že tohle už nevedou. Mají jen samotný ISDN modem, ale připojovat k tomu ještě nějaké PC jako router mi nepřijde to pravé. A tak se ptám, neválí se vám někde někomu plonkový ISDN router, tedy krabička s ISDN a ethernetovým rozhraním? Třeba Zyxel P-202 nebo ASUS INET-850… cenu bychom poladili 🙂

Trocha testování na lidech: nový Chronomag a Stream Hudba

Letošní rok jsem se rozhodl věnovat konsolidaci webů, které provozujeme či spravujeme jako Ariga. Ne každý si toho všiml, ale nakonec jsme vybudovali ne zase tak nenavštěvované portfolio webů zaměřených na slušné „tržní niche“. Úhrnem dva miliony zobrazených stránek měsíčně, dvě stovky tisíc návštěvníků. Marigold je na první pohled vlajková loď. Chyba lávky. Vlajkovou lodí je Chronomag, na který jsem kvůli pracovnímu vytížení musel kašlat hodně moc. A letos jsem se rozhodl mu to vynahradit.

Už vloni na podzim došlo ke změnám u diskusního fóra, které jsme převedli z PunBB na placený ale skvělý Invision Power Board. Proč? Už se to nedalo rozumně administrovat. Diskusní fórum Chronomagu má přes 2600 registrovaných členů a přes 121000 příspěvků, starají se o něj čtyři moderátoři a uchladit občasné vášně například mezi „fake-tolerujícími a „fake-hatery“, na to potřebujete propracovaný moderační systém. Navíc – i když jsem tomu nechtěl věřit, diskusní fórum Chronomagu je jedním z mála míst na českém internetu, kde se dají slušně prodat slušné hodinky, nebo koupit. Myslel jsem si, že tady bude kralovat Aukro, ale to je zoufale zamořené „značkami podvrženého luxusu“, takže prodávat opravdu slušné hodinky nemá moc smysl.

O tomto víkendu jsem nastoupil na titulní stránku Chronomagu. Design dodal příjemný novozélanďan, kterého jsem si někde vygoogloval, z části už připraveno do WordPressu, zbytek jsem dodělal a doupravil ze svých skromných znalostí. A v pondělí ráno jsem to přehodil, protože ten starý design už byl opravdu otřesný. Ten nový je … representativní, alespoň pro zatím, soudím. Chybky ještě má, musím zapracovat na shrnutí kategorií a převod na tagy, protože to zlobí v menu, ale posun k lepšímu tu je. Teď už jen obnovit provoz reklamního systému …

Picture 7.png

Z pracovních záležitostí streamáckých si dovolím zmínit Stream Hudbu. Hudební streamy jsme přepracovali z již nepostačující flash verze na Windows Media Player, což zvýšilo kvalitu, stabilitu a odstranilo možnost používat je mimo Windows (nefungují ani na Mac OS X). Vyzkoušejte je – zatím to berte jako technologické demo, po stránce dramaturgické se s tím teprvne něco udělá, až ověříme, že to funguje. Zkoušejte zde. Komentáře uvítám.

Steve Jobs představil nový MacBook Air a také půjčování filmů

Letošní hlavní projev Steva Jobse na americkém MacWorldu přinesl řádově čtyři novinky. Jedna z nich je zajímavá hlavně pro filmový průmysl a jako něco, co bude formovat strategii téhož, si ji rozebereme trochu víc. Nový notebook MacBook Air bude na český trh přeci jen velké sousto, soudím, ale pro mne osobně jde o něco, na co jsem čekal. Takže o tom už jen tak z osobního zájmu.

iTunes Movie Rental

iTunes Movie Rental je služba, o které se spekulovalo již dříve. Jde o možnost půjčit si film a nekupovat si ho natrvalo. Technologicky nejde až o takovou bombu, i když uživatelská přítulnost je podle prvního dema příkladná, jenže samo o sobě to není nic tak neuchopitelného. Uživatel si vybere film, zaplatí za něj, stahuje ho a během stahování už může koukat. Tohle umí už ledasco a i český Topfun od toho není tak daleko. Narozdíl od něj se ale Apple domluvil se VŠEMI majors, tedy se všemi studii, která nabízejí lidmi nejpožadovanější filmy. A to je něco, co váhu má.
Pokračujte ve čtení článku…

Oživení bezdrátových sítí: Sony TransferJet a There is something in the air

Minulý týden Sony představila na veletrhu CES2008 svoji novou technologii nazvanou TransferJet. Většina médií ji pasovala na konkurenta Bluetooth 3.0, ale tak jednoduché to zase není… Jak to tak vypadá, v dnes již poklidném bezdrátovém světě přijde v nejbližších letech trocha vzrušení. Nejdříve Sony a zítra možná přijde i kouzelník, protože na Mac Expo v SF už jsou k vidění plagáty Apple hlásající, že There is something in the air. Jenže co je to ten MacBookAir? Lepší vzduch pro naše jablíčka asi těžko.
Pokračujte ve čtení článku…

Digitální televize poškodí samotnou podstatu televize

Jestli něco má šanci popostrčit netradiční formy distribuce videa po českém internetu, tak je to především nástup digitální televize. A situace na českém televizním trhu, ať už s předešlým souvisí nebo nesouvisí.

Proč? Inu, je to prosté. Zatím jsme od televize očekávali, že ji zapnete a ona běží, něco na ní hraje. Třicet let stará dědova Tesla stejně jako vaše fungl nová plasma.

S digitální televizí to taková prča není. Musíte si koupit set-top box. Pokud televize v sobě digitální tuner nemá. Dědova Tesla ho pravděpodobně mít nebude a nákupem tuneru zvýšíte hodnotu této televize trojnásobně. A kupovat si teď plazmu bez digitálního tuneru je nerozum. Že by?

Pokračujte ve čtení článku…

Ale ano, SMS jízdenku lze obelstít

Na jedné vánoční párty se mi chlubil vývojář aplikace pražských SMS jízdenek, že to mají tak chytře vymyšlené, že to nelze obejít. Zdvořile jsem se usmál té sebevíře a namítl, že obejít lze všechno a je to jen o vůli toto obejít. Prý ne, prý to nejde obejít.

Takže si postavme modelový příklad, jak lze pražskou SMS jízdenku obejít (je to jen modelové řešení s četnými pozdravy dotyčnému):

Pokračujte ve čtení článku…

SMS jízdenka – změna čísla a Java aplikace

Noname píše: Patrick tu nedávno psal o nových SMS jízdenkách, hodně lidí to zajímalo a asi to začalo i používat, takže upozornění – protože ke zdražení jízdenek z 20 na 26 Kč, změnilo se i telefonní číslo, na které je třeba zaslat žádost o jízdenku, nově je to 9020626 (oněch 26 na konci je cena za odeslanou SMS), vše ostatní zůstává. Bonus info – pro větší komfort pro objednávání jízdenek doporučuji tuto Java aplikaci, je zdarma, nehrozí překliknutí (jediná nevýhoda je, že autor s tímhle odkazem spamuje všechny stránky, které o SMS jízdence píší).

Jinak přeji vše nejlepší do nového roku.

Charita aneb mikroinvestice

Web je plný zajímavých služeb, které ukazují, čeho všeho je komunita schopna, když se jí dá zajímavý názor a nespolehnete se jen na všemocnost internetu. Mikroinvestice a mikroúvěry jsou toho dobrý příkladem. A jelikož je po Silvestru a naše duše by se měly obrátit k bohulibé činnosti, abychom odepsaly své hríšky, tak něco o mikroinvesticích napíšu. Protože je to takový zajímavý způsob charity, bych řekl – někdy dokonce spojený s nulovou ztrátou či i se ziskem.

Pokračujte ve čtení článku…