iKobo je předplacená VISA karta na posílání peněz

iKobo je služba nabízející netradiční peněžní převody. Namísto peněz je na místo určení poslána předplacená platební VISA karta, kterou můžete přednabít a později dle libosti dobíjet. Stojí za to ji zmínit z několika důvodů, ačkoliv to není česká služba, ale funguje i pro český trh.

Tak především jak to funguje. Zaregistrujete se, uvedete o sobě pár údajů. Následně vyplníte, komu chcete peníze poslat, což obnáší další vyplnění jeho adres a kontaktních údajů. Na tento kontakt je poslána předplacená VISA karta přednabitá částkou, kterou jste stanovili a zaplatili. A na kartě je jméno adresáta. Ke kartě dostane dotyčný PIN (emailem, odděleně od karty, kartu do Česka dostane FedEx). Pak už karta funguje jako běžná VISA karta jen s tím rozdílem, že k ní není potřeba bankovní účet a platby i výběry jsou možné jen do výše kreditu. Kredit můžete kdykoliv doplnit bankovním převodem na americký účet (poplatek 5 USD plus poplatek vaší bance) nebo z vaší platební karty (poplatek 5 USD plus 3%).

Transakce vidí na internetu majitel účtu, za platbu u obchodníka se neplatí nic, za výběr z bankomatu cca dolar, tedy standardní VISA poplatky.

Proč je služba zajímavá? Tak především jde o VISA kartu vydanou americkým subjektem, takže se s ní může platit i zboží, které kartou vydanou v Česku nejde – to se týká hlavně eshopů v USA.

A za druhé jde o dostupnou předplacenou VISA kartu, kterou sice česká VISA opatrně slibovala na dávno minulé vánoce, ale nějak to asi nedopadlo a předplacenou platební kartu na českém trhu zatím neseženete (výjimkou jsou prakticky nepropagovaná Maestra u ČS). Přitom je to docela škoda, pro mládež jde o dobrý platební prostředek.

Web: iKobo

Štastné a veselé

Přidržel jsem se vánoční tradice a vánoční přání vám všem vyšlo na Lupě, takže čtěte tamtéž. A ve zkratce i tady: hezké prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku.

MyMiniCity je další mor … tedy vlastně online hra

S projektem MyMiniCity se už setkal nebo rychle setká kdokoliv, kdo provozuje nějaké diskusní fórum či komentáře. Tenhle projekt se už i českojazyčným internetem šíří jako mor. O co jde?

MyMiniCity vypadá jako webová obdoba simulátoru města SimCity, ve skutečnosti ale funguje (zatím) jinak. Proč zatím? Protože je to webová věc, která se vyvíjí, rozvíjí a nevíme dopředu, kam vás autorovy nápady zavedou. Pokračujte ve čtení článku…

Dorazila mi mBank Visa karta

Ačkoliv mne varovali, že mi platební karta mBank dorazí někdy v půlce ledna, dorazila teď. Dneska. Obyčejným dopisem, který jsem málem automaticky hodil do koše, protože ho posílala polská firma a byl barevný (ergo podezření na letáky). Naštěstí jsem si dřív všiml, že mBank, takže jsem to pro jistotu otevřel.

Ano, přišel jako obyčejný dopis. A tady je vidět, jak se názory liší. Někdo si na to stěžuje, mi to přišlo super, protože jít na poštu bych nezvládl. Včera jsem tam trčel hodinu a to byl přede mnou 1 (slovy jeden) člověk. Samozřejmě karta není aktivní, takže kdyby ji někdo šlohl, bez aktivace přes internetové bankovnictví se neobejde (musí znát login, heslo a mít můj mobil pro SMS autorizaci), což považuji za dostatečné riziko pro kus plastu versus návštěvu pošty.

mBank karta Visa - sorry, foceno iPhonem narychlo

Prý nefunguje placení PayPalem, tvrdí Kamojedov, tomu ale došla ke kontu eMax, mně k mKontu. Prima je, že hned v dopise je jasně napsáno, jaké jsou limity. Limity pro internetové platby tam ale chybí, ty jsou nastaveny na nulu (nelze používat) a musíte si to aktivovat na mLince, což jsem neudělal.

Karta není embosovaná (ach jo) a není čipová (ach jo dvakrát), platí dva roky (mno…), je na ní delfín a stručně řečeno lidé, kteří si zakládají na vzledu platební karty z ní asi vyskakovat nebudou do stropu. Vypadá lacino, jako každá neemboska. My, co platíme elektronkou Poštovní spořitelny, jsme nad tohle povzneseni – je to kus plastu, ten má platit a kdo vás podle něj soudí, nechť do pr… ráčí jíti.

Kartu ozkouším, co a jak PayPal a placení na netu a věděti dám. Předpokládám, že jestli to nechodí, vychytá se to rychle, protože v mBance pracují soudní lidé, kteří chápou, že polští mistři si mohou za klobouk srčit kartu, co s PayPalem nepremává.

Google Analytics v češtině (a hlavně nový kód)

Český Google to maličko Google Analytics zavařil. Vydal tiskovou zprávu, že GA jsou v češtině. Což je fajn. Tím se ale trochu přehlédlo, že Google Analytics má i nové funkce založené na novém kódu. Takže to pro jistotu připomínám, protože češtinu jsem si zapnul a zase vypnul. Nové funkce ale stojí za pozornost. Pokračujte ve čtení článku…

mBank – reálné zkušenosti s účtem

Mám to za sebou. Ozvali se mi z mBanky s tím, že vše jest připraveno, mohu naklusnout na Vinohradskou 37 do zbrusu nového finančního centra mBanky a několika podpisy stvrdit naši úmluvu, která změní bankovní svět. I učiniv tak, mám založený účet. Proto bych si dovolil pár zkušeností pro váhající.
Tak především, na mBank se opravdu musí čekat. Mně to trvalo deset dní než jsem se probojoval k otevření vlastního účtu, řada věcí je ještě ve stádiu rozpracovanosti a co jsem tak pochopil, systém uzavírání smluv zatím drží hlavně silou vůle zaměstnanců, než komfortem zpracovatelského systému. Což, naštěstí, je problém pracovníka. Pokračujte ve čtení článku…

Návod, jak padělat SMS jízdenku snadno a rychle

… po mne požaduje v poslední době celá řada lidí. Tak mne napadlo, že bychom si mohli trochu zabádat a zalaborovat, jak je to se zabezpečením SMS aplikace na pražské SMS jízdenky.

Pokračujte ve čtení článku…

mBank má zatím vřelejší přijetí než služby

Veřejných konferencí a vystoupení se už prakticky neúčastním, ale v pátek jsem měl něco dávno domluveného, takže jsem tam dorazil a pokoušel se uvést pár lidí do obrazu, jak internet mění svět. A kromě velmi poučné Apple iPhone LiIont story jsem vytáhl i příklad mBanky.

Povšimli jste si toho? Banka ještě nic sama o sobě neudělala, co by bylo na veřejnosti viditelné, kromě toho, že spustila reklamu, webové stránky s blogem a fórem. A přesto jí masa lidí vůkol drží palce. Neobvykle kladné přijetí nové banky způsobilo co? Logo s kytkou? Kdepak. Cena. Banka není levnější. Je zadarmo. Toť celé. Levnější není totéž, co zadarmo. Být levnější je umění managementu, být zadarmo je vize a vizi má na rozdíl od managementu internetová komunita zvláště v oblibě.

Sama o sobě mBank nic signifikantního nepředvedla. Jistě, spustila reklamní kampaň, ale první zákazníky upsala ve skutečnosti až v pátek, dva dny jim trvalo jenom potvrzení, že žádost o otevření účtu přijali. Mně se zatím nikdo neozval, možná jsem udělal tu chybu, že jsem chtěl účet otevřít v provozovně na Vinohradské, když už to mám za rohem, přišlo mi to lepší, než kurýr.

mBank nenabízí (prý zatím) SIPO, inkaso, žádné zvláštní internetové nebo bezpečnostní prvky, platební kartu člověk dostane snad v půlce prosince, jak si bude ukládat peníze v hotovosti mi zatím nedošlo (jo, poslat poštou, to mi došlo), ale stejně už má řadu příznivců. Kdyby se tohle povedlo někomu jinému, už by ho v novinách namazali dehtem a posypali peřím, v případě mBank ale všude člověk slyší a čte nabádání k trpělivosti.

Není se čemu divit. České banky jsou nesmírně rozežraná stvoření, které mají poplatky za cokoliv. Deset let jsem byl poctivým zákazníkem eBanky, protože jsem si říkal, že jednou se mi bude hodit mít historii u bankovního ústavu, která mi pomůže k lepší hypotéce, nebo co já vím k čemu. A když ten den přišel a já jsem hypotéku opravdu potřeboval, eBanka se na mne vykašlala. Nakonec všechno vyřídila Spořitelna za citelně výhodnějších podmínek, s menším papírováním a to i když jsem u ní naposledy měl účet v roce 1992. Od té doby si říkám: bankovní historie? K ničemu. Jen k tomu, aby mi zavolali, jestli nechci osobní kontokorent 80 000 Kč.

Opustil jsem nostalgii a ideu bankovní historie. Bankovní osobní účet je pro mne otázka ceny, bezpečnosti a služeb. Bankovní karta? Chci neembosovanou čipovou s platností po netu (PayPal). Kontokorent či spotřební úvěr? Děkuji nechci. Inkaso a SIPO? Děkuji, také nechci. Chci správu účtu přes internet, nekonečnou historii výpisu účtu (kterého blba v Poštovní spořitelně či spíše v ČSOB napadlo držet ji jen za tři měsíce?), možnost zrealizovat platební příkaz v momentě, kdy jsou na účtu peníze a podobné praktické věci.

Dá se takováhle věc udělat zdarma? Jistě, dá. Dá se uživit z prodeje nadstandardních služeb? Myslím, že dá. Je to o přístupu.

Jaký přístup zvolí mBank, zda je současná finanční strategie jen vábnička na nové klienty a za rok či dva jim zasolí stejně, jako ostatní české banky, to se uvidí. Někteří fantastové šli až tak daleko, že si myslí, že mBank je skoro open source hnutí. No nevím, tak daleko bych to neviděl, spíše se jednoduše rozhodli vyslechnout, co si lidé opravdu přejí za služby.

V každém případě mBank vyzkouším a o dojmech budu informovat, svůj účet v eBance si ale ponechávám, to zatím rozhodopádně. Protože: jestli mBank má účet s pomlčkou a nenabídne mi rozumné číslo účtu, tak si neporozumíme. Nesnáším čísla účtu s pomlčkou (zkuste si na ně rutinně platit), proto taky nemám rád KB a její 19- …