Drobné novinky v rámci možností

První drobnou novinkou je vzhledová úprava Marigolda. Pravý blok, který byl na titulní stránce a graficky se nevyvedl, jsem přesunul doleva. Dvousloupcový design is back. Bohužel až dneska jsem si všiml, že úprava nedopadla dobře v MSIE, kde se druhý článek zarovnává až na konec menu, což je zjevně chyba. V čem, to budu muset ještě poštelovat.

Seznam a Stream

To druhou novinkou, kterou mi bylo vyčteno, že zde neanoncuji, je majetkový vstup Seznamu do Stream.cz. Neanoncoval jsem to záměrně z několika důvodů. Tak za prvé lidé s přehledem o dění na internetu to věděli už nějakou tu chvíli. A za druhé sprška osobních útoků, která se na mne snesla v hloupě provokativním článku Davida Antoše na Lupě mne dost znechutila, už proto, že se tak dělo se souhlasem redakce. A do třetice, vše podstatné, co se dozvíte, bylo řečeno už oficiálně. Pro lidičky o to se zajímající jsem to přidal skrze Delicious do levého boku Marigolda…

Seznam a.s. majetkově vstoupil do společnosti Global Inspiration, provozovatele Stream.cz. Kolik a za kolik nebylo oznámeno. A není to ani podstatné pro nezúčastněné.

Vstup Seznamu znamená několik změn a všechny také byly zveřejněny. Tak především obchod a marketing přechází na Seznam. Pro mne je důležité a milé, že na Seznam přechází také návrh a správa webu, což byl jeden hlavních úkolů na Streamu v poslední době. Vzhled i logo chce Seznam změnit, ale to já už snad dělat už nebudu.

Jak by mohl Stream vypadat v novém designu :)
A tady je takové malé preview, které spáchal Japan, aby bylo vidět, že jsme realizačně rychlí a změny nám nedělají problém 🙂

Poslední redesign Streamu se připravoval poměrně dlouho a nasazený byl někdy v polovině září (tuším tak devatenáctého). Nahradit měl předchozí nepřehlednou a temnou směsku stránek, interně mu říkám zimní design. Ne kvůli tomu, že přežije zimu, ale kvůli vzpomínce na zimního krále, protože bylo jasné, že strategický partner Streamu, ať už to bude kdokoliv, ho bude chtít změnit. Ale dívat se na tu hrůzu už nedalo a odkládat se to taky nedalo. Takže jako většinu úkolů, do kterých se nikomu moc nechce, jsem si to vzal na starost já a spolu s řadou dalších lidí dotlačil do stavu, který na Streamu vidíte. A co je na tom vtipné? Že ten vzhled vypadá skoro tak, jak vypadaly první návrhy vypracované z mého zadání vloni v srpnu. Proč se to už tehdy tak neudělalo? To je námět na slušně napínavý třídílný román na téma „souboj televizní a webové koncepce“. Někdy ho možná sepíšu, alespoň jako základní průvodce nástrahami redesignu koncepčně složitějších projektů to může být poučné.

Objevit se mají nové pořady, které čekaly na uvedení na všechny tyto změny. Na tiskové konferenci bylo zmíněno Peklo s Danielem Landou, což je streamácká variace na reality show. Chtěli jsme se svézt na vlně realityshow, ale neměli jsme sílu na pokračování v koncentrované nudě, slazení vztahů nebo šmírování goril. Takže jsme zkusili něco jiného. V Pekle budete mít možnost sledovat, jak se parta ztroskotanců vrací do života pod tvrdým drilem Daniela Landy. Téma je slibné, kulisy atraktivní, je to přeci jen něco jiného, než ty normální dojáky, co právě v realityshow frčí, záleží ale taky na tom, jak se to sestříhá a dodělá. Taky jsem zvědav a nerad bych chválil předem…

Další věci nebyly oznámeny, takže tak.

Na závěr se vrátím k zmíněnému článku Davida Antoše. Teď už je asi trochu více zřejmé, proč ho považuju za mimořádně nepodařený. Autor ho dnes obhajuje jako odhalující a vysvětlující to, co se stalo. Nemá smysl, abych dlouho argumentoval informacemi, které stejně nemůžete ověřit. Celou událost můžete vykládat ve všech extrémech, když do ní nevidíte. Počínaje tím, že zoufalý Seznam koupil zoufalý Stream, konče čímkoliv smysluplnějším. Jako důkaz nesmyslnosti toho článku uvedu něco, co si můžete ověřit snadno a hned.

David Antoš ve článku uvádí, že ze situace Streamu nevidí jiné východisko, než ho zavřít: „Racionálním řešením by bylo přiznat prohru, vyklidit pole a přestat vyhazovat peníze.“

Jiné racionální východisko zjevně bylo. Jen ho dotyčný autor článku neviděl. A to znamená jedno: špatná úvaha, špatný článek.

Inu, je to o zkušenostech. Jiří Hlavenka ve svém článku o Streamu došel k mnohem přesnějšímu zhodnocení situace a ve svém východisku jen dosadil špatné jméno. Je mu třeba přiznat k dobru, že vzorově.

Inu, znovu říkám, je to o zkušenostech. Ne o tom snažit se napsat co nejprovokativnější článek a vyburcovat k němu co nejhustší diskusi. I když, i to někdy může být cíl.

Mobilní Gmail v novém

Google přichystal příjemný update mobilní verze Gmailu. Ta dlouho byla v dosti light podobě, nově vypadá takto:

Mobilní verze Gmailu

Hlavní změny: nově lze provádět skrze ta zaškrtávátka vlevo skupinové operace, například označení za spam či archivování, což mi v předchozí verzi vadilo, že nejde. I další operace jsou lépe dostupné, rozhraní je příjemnější.

Rozhraní pro velký Gmail by mělo být nasazeno veřejně také v nejbližší době, to se ale zatím jen testuje. Česká verze navíc bude zřejmě tradičně zpožděná. Kolik novinek a jakých bude, o tom se zatím neví, o to živěji se však diskutuje. Co bych uvítal já? Tak třeba možnost fotky rovnou přesunout do svého fotoalaba tak, jako to umí Gmail už s dokumenty do Docs 🙂

Nokia Conversation umí se SMS pracovat jako s chatem

Normální SMS klient pracuje se sms zprávami podle data doručení. Existují (a existovaly) pokusy pracovat se zprávami i podle odesilatele, například na Palm Treu a nově a úspěšněji také na Apple iPhone. Nokia si povšimla oblíbenosti konverzačního řazení SMS zpráv, kdy zprávy se primárně shlukují podle adresáta a teprve v rámci tohoto řazení podle data zpracování zprávy. A urychleně připravila vlastní aplikaci nazvanou Conversation pro telefony vybavené S60 3rd Edition. Dostupná je zdarma přes Nokia Beta Labs zde.

Aplikace vypadá následovně:

Přehled zpráv

Na obrázku vlevo je přehled konverzací shlukovaných podle odesilatele, přičemž odesilatel, s nímž jste konverzovali (= posílali nebo přijali zprávu), je na prvním místě, ostatní za ním dle času konverzace. Můžete to zaměnit i za abecední pořadí, ale já sám mám radši to první.

Pokud jméno rozkliknete, vidíte už chronologicky seřazené zprávy. To je ta pravá obrazovka (nebo též spodní, jak se vám zalomila stránka). Ikonka naznačuje, zda zpráva je přijatá, vámi odeslaná nebo zda se právě odesílá. Odesílání zpráv je další finta. Můžete si vybrat kontakt a zprávu mu poslat, jako obvykle. Nebo když jste ve vláknu zpráv, stačí zprávu napsat ve spodním okénku a zmáčknout potvrzení (ten středový čudlík v prostředku čtyřsměrné klávesy). Zpráva se ihned odešle.

Nu, za tu cenu to vypadá dobře 🙂

Vodafone šlápl do UGC a úsměvu konkurentů

UGC je kryptická zkratka značící User Generated Content, tedy obsah tvořený uživateli. Úsměv konkurentů značí hypotetický stav pro případ, že O2 by se trendu na českém trhu ještě mohla smát a T-Mobile kdyby sehnal nějakou kreativní reklamku. Tolik počáteční definice.

Teď zase popořádku. Vodafone představil tarif Vodafone SMS Grátis nabízející zadarmo posílání SMS zpráv. Můžete namítnout, že limit je 300 SMS zpráv denně, já bych zase namítl, že limit je natolik benevolentní, aby zprudil tak akorát zájemce o vytvoření spammerské SMS brány. I mne by tohle množství SMS zpráv stačilo.

Jak se ukazuje v diskusích, ne každý zcela jasně pochopil, kde je finta celé záležitosti. Oprostěte se od mobilního telefonu jako od služby. Mobilní telefon je médium. Médium, na kterém si sami uživatelé zpravidla generují vlastní obsah tím, že si telefonují, esemeskují atd. Jako bylo před pěti sty lety moderním médiem papír, před stoletím rádio a před půlkou televize, teď je médiem mobilní telefon. Médium, které vás informuje, spojuje, baví. Z definice tedy dělá to samé, co papír, rádio, televize. Mimo jiné si z mobilu můžete zatelefonovat, ale podobné rozdíly najdete napříč médii – papír užijete například dobře na záchodě, televize je zase mnohem lepší podstavec na vázu. Každé má své.

Pokračujte ve čtení článku…

Sveasoft uvolnil alternativní firmware pro WiFi routery Talisman Basic

Konečně něco trochu více zajímavého v oblasti WiFi, než plejáda 802.11Nkových karet. I když, možná už mimo dozor zájmu řady lidí. Sveasoft právě uvolnil alternativní firmware pro WiFi routery Talisman ve verzi Basic zdarma. To je dobrá zpráva, dva roky staré Alchemy a tři roky staré Satori už si nějakou tu správku vysloužilo. Talisman ve verzi 1.3.1 už je stabilní, od 1.2.9 ostatně problému pozoruju minimum.

Nejdříve drobný úvod. Řada domácích routerů běží na Linuxu a lze do nich ledasco dobastlit. Sveasoft se do bastlení pustil ve větším a nabídl už před lety celou plejádu firmware modifikací pro různé účely. Navíc si za to účtuje 20 dolarů, nově pak 25 dolarů ročně za podporu a download čehokoliv, což je sympatická cenová politika. Jeho firmware s chutí implementují řízení šířky pásma, QoS, WDS a další funkce, které výrobci nepodporují. Má speciální firwmare pro tvorbu hotspotů (jmenuje se Talisman Hotspot) a pokud chcete blbnout s Meshem, doporučuji mrknout na Talisman Mesh, kterým zasíťujete i hodně velkou plochu v řádu kilometrů.

Talisman Basic je dostupný i zdarma, je to v podstatě sada užitečných funkcí pro domácí router, nejsou tu hotspot funkce (pomněme, že paměť v routeru je omezená, nenacpete tam všechno, takže se musí preferovat). Talisman podporuje tyto routery:

 • Asus WL500 G/GD/GL/GP/W
 • Buffalo Technology WHR-G54, WHR-HP-G54, WLI-TX4-G54HP, WZR-RS-G54 a WZR-G300N
 • Linksys WRT54G V2-V4, WRT54GL, WRT54GS, WRT300N, WRT150N, WRT350N
 • Netgear WNR834B

Mezi další zajímavé funcke patří vytváření bezdrátových VLAN, tedy možnosti použít až 15 SSID z jednoho wifi routeru včetně separátní autorizace. Síťaře zaujme podpora BGP, OSPF a RIP2 nebo snadná správa propustnosti nejrůznějších P2P sítí a regulace různých druhů provozu. Výčet funkcí je dlouhý, doporučuji prostě otestovat nebo načíst zde. Nová verze se bude jmenovat Elysium a zaměří se na meshování v duálně v A a B/G/N sítích, podporu externích USB médií a dostane Web 2.0 interface. Vida, i v routerech už to bez Web 2.0 není ono 🙂

Komentáře jen pro registrované

Bývaly časy, kdy na Marigold chodilo málo lidí a před tím, než něco napsali do komentářů, si to důkladně rozmysleli. Ty časy jsou bohužel pryč. Pokud si vzpomínáte, tak před nějakým rokem jsem přemýšlel o tom, že Marigold bude jen pro registrované a pozvané čtenáře. Jelikož mne návštěvnost neživí a netrápí, mělo to své opodstatnění, protože něco jiného je diskutovat s konkrétními lidmi a něco jiného je čelit anonymnímu davu. To člověka (=autora webu =mne) rychle omrzí. Hlavně proto, že to člověku nic nedává. Anonymita v tomto případě je jednosměrná. Vám napíšou, že jste debil, ale vy tohle odpovědět nemůžete, aby hned na dalších serverech nezačla partička debílků rozebírat, jak si můžete dovolit o někom prohlásit, že je debil.

Marigold na pozvánky a registrace ztroskotal na tom, že k tomu nakonec není soft. Bez toho to zjevně nefunguje. Příkladmo Pixy si udělal blog, který rozeslal pár známým a zamýšlel ho jen pro ně. A stejně se to vykecalo a leze tam zase kdekdo. Ano, stále bych radši, kdyby se vrátily časy ranného Marigolda, kdy jsem všech pár čtenářů znal jménem a oni zase na oplátku mne.

Takže jsem sáhl po alespoň prvním kroku, který mi WordPress dovoluje. Do komentářů mohou psát jen registrovaní uživatelé. Zatím je registrace možná automaticky, do budoucna to nemusí být pravidlem. Pitomé komentáře budu podle své úvahy vyhazovat – výkřiky typu „výrobek XY je humus“ tu opravdu nemají co dělat. Asi chápete rozdíl, kdyby autor k tomuto výkřiku přidal řekněme tři důvody, proč si to myslí…

Beru to jako kampaň za trochu slušnější internet.

Apple iPhone unlock v Česku

Tohle je téměř komerční sdělení, nicméně zajímavé nejenom pro mne. Pokud máte Apple iPhone a potřebujete ho odblokovat čistě softwarově, stačí k tomu IMEI a penízky. Za 900 Kč dostanete aplikaci, která telefon odblokuje, za 1500 Kč vám ho v Praze sakumpikum odblokují, pokud s tím nechcete laborovat vůbec. Jde o aplikaci Iphonesimfree, ne o tu open-source aplikaci. S ní to není zatím stále jednoduché. Ale laborovat s ní samozřejmě můžete taky 🙂 Zájemci nechť píšou na iphoneunlockCZ -zavináč- gmail.com. Podotýkám, že to není moje služba, ale ty lidi znám, nakonec kdybyste chtěli iPhone, napište tam taky, třeba ještě nějaké zbyly 🙂

Lomítko – takový pokus o video podcast

Tak jsme si onehdá s b00leanem říkali, že bychom zkusili video podcast. Něco podobného, jako je Diggnation, nebo jako je český Digit. Já osobně už jsem nad tím špekuloval delší dobu, protože jsem si pořád říkal, že to musí být zajímavé si to vyzkoušet. A tak jsme špekulovali, až jsme na to včera vlítli. Ve firmě jsem zkonfiskoval tři kamery, kolegu jsem nejdříve vyštval z jeho kanceláře, pak jsem ho pokorně šel poprosit, aby se vrátil a obsluhoval ty kamery. Připravili jsme si témata, porty, lampu, notebooky, matonku a šlo se na to.

Pořad jsme promptně nazvali Lomítko. Přišel na to b00lean, akorát původně navrhoval Zpětné lomítko, ale já mám radši jednoslovné, takže zůstalo jen Lomítko.

První díl se věnuje seriálu IT Crowd, iPodům a iPhone, novinkám ve Flashi a českým twitter klonům. Má stopáž 37 minut, 37 vteřin – nepodváděl jsem, vážně to tak vyšlo.

Co od toho čekáme? Chceme si vyzkoušet něco nového: film. Chceme okomentovat novinky, chceme si pohrát s filmováním, zkusit něco nového. Jestli to zaujme i nějaké diváky, bude to prima a přežije to i delší dobu, než jen tu, kterou vyměří naše bezmezné nadšení.

Video si můžete pustit zde rovnou ze Stream.cz nebo přímo vložené zde:

Known Buglist:

 • Musíme příště zkontrolovat, jak to vypadá v celkovém pohledu, protože
  B. měl za hlavou krabice (v detailu), já zase divnou flašku před
  sebou… takže to budeme muset trochu optimalizovat.
 • Na notebooky asi něco nalepíme, třeba jmenovky nebo tak… je to velká
  plocha, která vypadá nijace.
 • Příště to ale asi rozsekáme na více krátkých dílů, aby jedno téma byl
  jeden díl… se mi zdá. Takhle je to dlouhý…
 • Sřih je nakonec docela v pohodě, jen si člověk musí včas připravit dodatečné materiály.
 • Chce to sehnat „lepší studio“ – uklizenější kancl a kde se hlavně nemusí točit proti oknu!
 • Existuje i verze pro iPody a Quicktime k offline stažení, ovšem pozor, je to cca 430 MB dat. Soubor jen zvuku MP3 o velikosti 52 MB je zde.

  Pokoušel jsem se vytvořit i podcast registrovaný na iTunes, ale nějak se mi nejde zalogovat, chtějí ověřený účet s adresou v USA, což nějak nemám. Takže je to ve stadiu řešení.

Chybička

Když jsem psal včera o HSDPA v O2, byly moje intelektuální schopnosti na bodu mrazu. Jednak jsem to vysvětlil tak, že jsem to ani já teď nepochopil a navíc zásadní problém byl v tom, že jsem před pár dny upgradoval Nokia N95 z nějakého prastarého beta firmware na poslední verzi. Což se ukázalo být hlavním důvodem zlepšení všeho. Přijměte omluvu za zmatek… (Jen pro pořádek připomínám 3GPP TS 22)

Opravník fantasmagorického glosování

Často mne nemile překvapí, jaké obskurní konstrukce umí vymyslet lidé, kteří mají jednoduchou možnost se zeptat, jak se věci mají. Už jsem vyrostl z toho, že by za tím mohla být nevědomost. Neznalost a povrchní informovanost je základem takových konstrukcí, žárlení stojí někde v teple v pozadí. Slovy Shreka, co si tím kdo kompenzuje…

Abych to dokumentoval na dvou příkladech. Prosím, berte vše dále uvedené jako můj soukromý názor, není to oficiální stanovisko Global Inspiration (provozovatele Streamu) ani nikoho jiného než mne sama (proč, k tomu se dostaneme na závěr pro ty, co to zaujme).

Hostovinky o pornu

Prvním je Zdeněk Cendra, který na svých Hostovinkách píše: „Stream.cz se z poskytovatele video obsahu, začíná stávat poskytovatelem video porno obsahu. Více na www.sex-doma.cz.“

Abyste tuto informaci vyhodnotili správně, je vhodné ji uvést do kontextu. Zmíněný Stream.cz byl po nějakou dobu připojený přes Cendrův Superhosting. Už tehdy, když jsem se o tom kdysi zmínil, padla řada komentářů, že Cendra není partner z nejseriosnějších. Nemám tyhle řeči moc rád, navíc v tu dobu byl Superhosting jednou z mála firem, která byla schopna akceptovat naše poměrně náročné a specifické požadavky a vybočit z tabulkových specifikací i cen.

Postupem času se ukázalo, že Superhosting je sice v některých aspektech silný, v jiných ale velmi rozporuplný. Rozhodli jsme se vybudovat vlastní nezávislou infrastrukturu pro distribuci obsahu, což jsme realizovali registrací vlastního autonomního systému a vytvořením vlastní distribuční sítě, jejíž strukturou a architekturou tu nebudu zdržovat, takže snad jen tolik, že jejím základem je přímé propojení do NIXu a k několika většími ISP pro broadband zákazníky (proto těžko provoz hodnotit podle grafů na NIXu, protože velká část jde mimo něj). Tím jsme se rozloučili se službami Superhostingu.

Záhy se ozvalo několik klientů, kteří si našeho odchodu povšimli a naše distribuční síť je zaujala a kteří se Superhostingem udělali podobnou zkušenost, jen za něj nemohli najít náhradu a stavět vlastní síť se jim nechtělo. Slovo dalo smlouvu a připojili se skrze naši síť. Zjednodušeně řečeno jsme se stali velkoobchodním poskytovatelem odbavovací obsahové sítě (CDN) či připojení do netu a prvními zákazníky se stal například zmíněný Sex-doma.cz. Proč porno? Důvod je prostý: jen Seznam, video a porno generuje na českém internetu signifikatní datový tok (abstrahuji od uzavřených IPTV). A Seznam svůj vlastní distribuční systém a housing má.

Zdeněk Cendra svou zmínku tedy zamýšlel jako pomstu Streamu za odchod, který způsobil i odliv lukrativních zákazníků. Ačkoliv píše o tom, že Stream.cz se stává poskytovatelem pornoobsahu, dobře ví, že to není pravda. GI je na úrovni ISP a na obsah svých zákazníků tedy nemá žádný vliv. Ani těch erotických, ani neerotických poskytovatelů.

Je to dobrá upomínka pro všechny potenciální klienty Superhostingu, aby si uměli představit, jak se s nimi firma při jejich odchodu vypořádá.

Bláboly na Lupě

Druhým obskurním glosátorem byl na Lupě o víkendu David Antoš. I v jeho případě je článek demonstrací nezkušenosti spolu s osobními přáními a nenaplněnými ambicemi, namísto faktů. Osobním přáním a přesvědčením je domněnka, že žádný lokální server nemá právo na existenci oproti těm globálním. Šmahem počínaje Seznamem, Centrem, přes všechny lokální linkovací služby, emaily, až po služby na sdílení videí. Co na tom, že tuhle myšlenku už soudně uvažující lidé spatřují jako neprůchozí, minimálně na základně zkušeností z minula. Historie vždy najde dalšího svého žáčka, který se z ní nepoučil.

Tentokráte se do dozorného pole Davida Antoše dostalo video Wendy Zapletalové z VyVolených, předělané a publikované na Streamu. Podle něj porno. Výsledné znění článku, že Stream je úplně zoufalý a nechutný, se dal čekat – tohle v mírných obměnách píše Antoš o každém českém projektu. Vlídné slovo má jen pro Facebook, ovšemže ten není český.

Takže abychom si to upřesnili. Vzali jsme video „amatérského domácího porna“ s Wendy Zapletalovou (které jsme zakoupili), vystříhali jsme z něj porno scény (respektive všechny pohledy na nejrůznější údy atd jsme rozkostičkovali k nepoznání) a naši redaktoři to doplnili komentářem, který Antoš označil za „mimořádně oplzlý“. Takovýmito slovy lze bíti libovolného psa, totéž můžete napsat o Monty Pythons, Fimfáru nebo posledních zprávách libovolné televize. Je to manipulace vydávaná za objektivní fakt. S objektivitou to nemá nic společného.

Objektivní je, že v komentáři se záměrně nepoužil žádný vulgární výraz. V komentáři se hodnotí například vybavení bytu, nejde o jadrný popis sexuálních scén, jak se snaží Antoš naznačovat. Nakolik je komentář vtipný, je samozřejmě na osobním zvážení jednotlivce, který to viděl. Mně to přišlo „místy úsměvné“, někdo se „válel smíchy celou dobu“, jinému „podařené“ či „trapné“ (citace od lidí, kterých jsem se ptal). Uživatelé dali videu hodnocení 4,23 bodů z maximálních pěti, takže video bylo hodnoceno velmi příznivě i přes to, že vlastně nic ze „styku“ neukázalo. To ostatně ani nebyl jeho účel, na to jste si mohli koupit od specializovaného serveru „plnou“ verzi.

Antoš k tomu píše: „Jenže Stream šel nejdál, video jednoduše zveřejnil. Dvanáctiminutový klip obsahující orální sex i normální soulož. Rozmazáno je přitom jen velmi málo, vlastně jen pánská nejchoulostivější část.“

Z toho je zjevné, že video buďto neviděl, nebo lže. Ono totiž i původní video moc porna neobsahuje, ze zmíněné stopáže 12 minut se cca. 8 minut řeší, zda bude zapnutá kamera a kam se umístí. Místy se mihnou prsa v podprsence, posléze i bez, vše na úrovni reklamy v televizi (rozsahem zobrazení). Necelé čtyři minuty je pokus o nějakou akci, kterou kolega nazval „uspávání hada“, „otlapkávání“ nebo „reklama na Viagru“ – ani v původní verzi není nic moc erotického, oběma protagonistům se moc nedařilo. Fakt je, že naše parodie přijde vtipnější těm, kdo viděli původní nekomentovanou verzi, než těm, kdo ji neviděli.

Uveďme si na pravou míru další Antošova tvrzení:

Stream je na tom s návštěvností mizerně: cca. 10 000 návštěv Stream.cz v pracovní den s cca 10% meziměsíčním růstem není skutečně nic, co by nás uspokojilo. Na druhou stranu v tomto čísle není započteno zobrazování našeho obsahu u našich klientů, kteří jej odebírají a kteří mají návštěvnost o několik řádů vyšší.

Slabiny Streamu spatřujeme (nebo spíš spatřuji – je to jen můj názor) ve dvou oblastech:

1) marketing
2) vlastní obsah
3) přehlednost webu

Fakta: na Stream.cz nebyla prakticky žádná reklama, jediná maličká kampaň byla při spuštění. Nechtěli jsme inzerovat něco, s čím jsme nebyli spokojeni. Snad se to po přechodu na novou verzi změní, budeme spokojeni my i potenciální diváci.

Vlastní obsah: máme kvalitní i mizerný vlastní obsah. Vytvářet video obsah není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Mezi to lepší se počítají seriály jako Gynekologie 2, (což je parodie na Nemocnici na kraji města s Petrem Čtvrtníčkem, J. Poláčkem, Nebřenským a dalšími) nebo Jak se co dělá, což je představení výrobních postupů u takových „samozřejmostí“ jako jsou párky nebo bezešvé trubky. Máme i „kontroverznější“ obsah, jako je Inseminátor, což je velmi realistické znázornění práce inseminátora, příjemně výmluvného chlapíka zažraného do své práce, o níž povídá s nadšením. Tady už je to o gustu. Někomu to přijde vtipné a zajímavé, někomu příliš naturalistické, ale přesně to odpovídá tomu, co inseminátor opravdu dělá.

Máme tu talkshow Úžasňáci, kterou já osobně místy považuju za slabší, jiným se zase líbí jako nepříliš vlezlá a ne-bulvární (což já osobně shrnuji pojmem „povrchní“) – jsou to rozhovory se zajímavými osobnostmi jako je Jana Kirschner nebo David Neff. Jestli se vám tenhle formát nelíbí, podívejte se na Limuzínu, kde otázky pokládali náhodní kolemjdoucí, i to byl zajímavý formát.

Máme tu věci, které jsou mimo hranici mého vkusu a zájmu zcela, jako je seriál „30 dní nemyté vlasy“ – nemám na něj žádný názor, nezaujalo mne téma, neviděl jsem ani jeden díl. Stejně tak Buranov – narážky na lokální zvyklosti, jsem nějak nedocenil.

Máme tu věci, které zajímají úzkou skupinu lidí, jako nejrůznější hudební žánry – reportáže z koncertů či celé písničky hip-hopu. Máme tu většinové hudbení žárnyvýběry menšinových témat.

Máme tu hnusy, jako Bůh Sexu nebo Na plný kule, bez kterých já osobně bych se obešel.

Máme tu Tlučhořovi, což je „nekonečný seriál“ Kaisera a Lábuse (uvozovky jsou tam proto, že před koncem jsme ho zachránili), na němž mi vadí fakt, že jde jen o zvukovou stopu a pak pár dementních příznivců, který mne připravují o chuť tento seriál dál jakkoliv podporovat.

Máme tu reportáže z módních přehlídek, z premiér filmů, ze srazů autotuningu. Jsou tu rozhovory z rádobycelebritami, loosery, s lidmi, kteří jednou budou dobří nebo už jsou dobří teď. Máme tu informace od lidí, kteří dokázali neuvěřitelné věci (co takhle freediving do hloubky 112 metrů – víte, co to je? to je potápění na nádech, bez přístroje, safra delikatesa) a z akcí, které normálním televizím ujdou a přitom jsou zajímavé. Co takhle Mistrovství ČR v rodeu na divoké vodě?

Máme tu filmy z filmových škol, první díla lidí, kteří jednou možná budou udávat takt v českém filmovém světě.

A máme tu Erotiku a Sex. Máme tu filmové trailery a různé remixy nejlepších scén, které nám dodávají filmoví distributoři, máme reportáže z filmových festivalů, které si děláme sami. Máme tu ledasco. Zdaleka jsem nevyjmenoval všechno. Stream.cz je především rozmanitý. Což může být slabina.

Nová titulní stránkaA tím se dostáváme k třetímu bodu, tedy k přehlednosti webu. Ačkoliv si to možná řada lidí myslí, se stávající podobou Streamu nemám prakticky nic společného. Jsem zodpovědný za novou podobu, která v době psaní tohoto textu ještě nebyla publikována. Sám starou verzi považuju za nepřehlednou a velmi nefunkční. To je také důvod, proč bude radikálně změněná. Až v  momentě, kdy bude nová verze odladěná a osazená novými obsahy, které se tu nějakou dobu připravovaly, bude na server spuštěna i marketingová kampaň. A nová verze má za úkol zvýšit přehlednost, tedy donavigovat uživatele k obsahům, které ho zajímají a vyhnout se těm, které se mu nelíbí.

Je třeba si také uvědomit, že Stream nemá ambice nahradit vám denodenní posezení u televize. Chceme nabízet alternativu, nemáme touhu nahradit celodenní vysílání klasické televize už proto, že to není finančně realizovatelné a také proto, že je to nesmysl. Konkurovat televizi jejími vlastními prostředky je kravina a to by si mohl i Antoš uvědomit.

David Antoš píše, že „Stream prohrál, protože neumí nabízet kvalitní obsah. Neumí to nyní a nebude to umět ani v budoucnu. Proto nemá uživatele, a proto je nebude mít.“ To je nosná myšlenka. Vidím ji z druhé strany, kdy náš video obsah od nás nakupují třetí strany, vytváříme ho pro ně na zakázku zcela, nebo jen na volné zadání, jak kdo chce. Vidím to ze strany připravovaných novinek a také z toho, že výběr je dneska už tak dost široký a spíš je problémem, jak ho uživateli nabídnout tak, aby sám se nemusel přehrabovat horami pro něj balastu.

David Antoš ve svém článku hýří knížecími radami jako „Racionálním řešením by bylo přiznat prohru, vyklidit pole a přestat vyhazovat peníze“ a názory o „neschopnosti tvůrců Stream“ či že „Stream vykazuje všechny znaky mrtvého projektu“. Je vidět, že pán nikdy nepodnikal. Jen projektům se státní účastí je souzeno být rychle ziskovými.

Asi jsme poněkud benevolentnější v přístupu k business plánu, než Antoš čekal. Nespoléháme se na příjmy z inzerce, jak ve článku naznačuje, příjmy bych rozdělil do těchto směrů:

1) pronájem infrastruktury
2) pronájem či další zpeněžení technologie
3) všelikerá různá forma inzerce na Stream.cz
4) příjmy ze zakázkové tvorby obsahu pro třetí strany

Antošovi kupodivu jsme velmi flexibilní v tom, který z těchto příjmových modelů se stane majoritním, pokud vůbec nějaký. Zajímavý je pro nás součet a jeho trend. Na stahování rolety je poněkud brzo. A k informování o detailech nejsem asi kompetentní, takže se do toho nebudu pouštět, nicméně bystřejší si již povšimli.

Po přečtení článku se lze s Antošem shodnout snad na jediném. Stream.cz má svoje problémy. Diametrálně se ale rozcházíme v názoru na to, jaké příčiny ty problémy mají. Z povrchního pohledu a bez znalosti řady věcí, postupů a technologií, je totiž obtížné se k čemukoliv pravdivému dobrat. A znalost i v tomto případě autorovi chybí, nahrazuje ji sarkasmem a manipulací. Což stačí pro článek na Lupu, ale ne pro analýzu.

Vytrhnout z desítky tisíc videí sporné kousky, ty rozcupovat a jejich hodnocení vztáhnout na veškerý obsah, je sice správný postup pro podporu přesvědčení, že veškeré lokální služby jsou odsouzeny k zániku v boji s globálními, s realitou to ale nemá nic společného.

A o tom celý Antošův článek byl. Povýšit osobní obsesi na celospolečenský názor.

Na závěr jsem slíbil vysvětlit, proč toto není žádné oficiální stanovisko.

Tak především proto, že nejsem zaměstnancem Global Inspiration (provozovatele Stream.cz). Pak také proto, že tu nejsem v žádné vedoucí pozici (což nejde mimochodem ze zákona). Jako externista jsem měl na starosti implementace workflow, tedy zavádění pracovních procesů souvisejících s IT a také interaktivní služby. Podílel jsem se na přípravě testovacího webu, což byl také důvod, proč jsem o Streamu referoval před rokem na Broadband Monday. V současné době mám na starosti něco, co nazýváme interaktivní aplikace (ty kritizovat zatím nemůžete, žádné nejsou spuštěné), dále z části internetový marketing (toho se brzy zbavím) a správu webu.

To je také důvod, proč bylo video Wendy publikováno pod mým profilem. Jsem za to oddělení zodpovědný a pokud video nemá přiřazeno jiného „autora“, jsem jím já. Moje chyba, že mi nedošly potenciální souvislosti, nepředpokládal bych, že když na videu nejsem ani vidět, ani slyšet, že budu považován za jeho autora, ale zase tak moc mne to nemrzí, kdo chce psa bíti, hůl si najde. V každém případě je to moje zodpovědnost a schovávat se za nic nebudu. Kdyby video bylo porno, nebylo by možné ho publikovat v žádném případě a stojím si za tím, že to porno není.

Při předstartovních zkouškách bylo na 24 hodin publikováno v uživatelských videích, na dalších 24 hodin v redakčních. Změřili jsme odklikovost videa při jednotlivých typech reklamních odkazů a z jednotlivých částí našeho serveru. Možná jsme se spíše mohli bavit o tom, že inzerce na Lista.cz má účinnost mezi 0,02% až 0,08% a tedy CPC se pohybuje v rozmezí 0,50 – 2 Kč v návaznosti na konkrétní politiku nasazování kreativy. Ale nebudeme, jsou zajímavější témata, jako třeba to porno s Wendy. To bylo pro nás jedním ze součásti pokusů, (přičemž o praktické zkušenosti s nimi se podělím s účastníky říjnového kurzu internetového marketingu).

Celá aférka měla tak jediný praktický výsledek: video s Wendy bylo staženo i z archivů stejně tak, jako pár striptýzků, které si sem nahráli uživatelé. Toliko rozhodnutí nejvyšších.

A druhý praktický výsledek je osobní. Že jsem Antoše zařadil do plejády internetových krmičů, po bok jemu rovných.