The Simpsons Movie 2007 CZECH CAM XVID – kde stahovat

Že Simpsonovi jsou už na torrentu, vám asi neuniklo. Respektive cokoliv dneska přijde do kin, je ihned na torrentu. Nedávno se ale objevili i v češtině – s českým dubbingem, ne jenom s titulky. Je to natočené v kině, kvalita není nijak excelentní, jak ostatně kino ripu přísluší , ale na domácí produkci pro děti před spaním to bude stačit.

Trochu mne vyděsila věta z prohlášení, kterou k celé události vydal BontonFilm: „ČPU podle vyjádření společnosti Bontoflim postupně likviduje internetové odkazy na uložené soubory a společně je připravováno trestní oznámení na neznámého pachatele.“

V této souvislosti stojí za zmínku, že publikování odkazů není trestné stejně, jako stahování obsahu. Zodpovědnost je i v tomto případě na straně poskytovatele obsahu, který podle zákona má mít práva vyrovnána. Zda je má či nemá vyrovnána, nemůže koncový uživatel nijak ověřit.

„Zpráva ČTK zprávu o úniku i s odkazem na informaci, kde se adresy stránek s ilegální kopií objevily, může naši společnost významně ekonomicky poškodit a zároveň i narušit řádné vyšetření celé záležitosti. Obáváme se, že díky takové medializaci může stoupnout počet lidí, kteří se k ilegální kopii filmu dostanou. Film přitom vstoupil do českých kin teprve včera,“ uvedl v tiskovém prohlášení ředitel Bontofilmu Ladislav Hrabě. „Směšné, paně Hrabě“, říkám já i bez tiskového prohlášení.

„Každopádně tento případ poškodil dobré jméno České republiky i v zahraničí. Podle vyjádření společnosti FOX International (součást News Corp.) to bude především znamenat zpřísnění bezpečnostních opatření pro český filmový trh,“ obává se Hrabě. Kecy v kleci. Fox si ještě nenašel Česko ani na mapě a jestli ho něco trápí na torrent serverech, tak nekvalitní rip v obskurním jazyce tabulce trápení rozhodně nevévodí. Zpřísnění bezpečnostních opatření? Jo, příště nebudou do kina pouštět návštěvníky!

Takže abychom si to zrekapitulovali: distribuční společnosti nenabízejí možnost běžnému internetovému uživateli koupit si legální kopii digitálně. Stejně tak nenabízejí možnost zklamanému divákovi získat zpět peníze utracené návštěvou kina v případě, kdy naletěl na klamavý a zavádějící trailer slibující něco, čemu pak film nedostál. Bylo to tolerovatelné v době, kdy návštěva kina stála dvacetinu ceny filmu na záznamovém médiu, ale v době, kdy je návštěva dvou lidí v pražském multiplexu cenově srovnatelná s novinkou uvedenou na DVD, bych už to za problém považoval. Obojí dvojí citelně více nahrává takzvané nelegální distribuci více, než skutečnost, že zprávu o úniku vydala ČTK. Pan Hrabě to ví, o tom nepochybuju. Žalovat by měl ty, kdo obojímu dvojímu brání a nikoliv ty, kteří se s tím ve svém vlastním zájmu nějak vyrovnávají.

A abych svůj dluh společnosti splatil i já, torrent pro The Simpsons Movie 2007 CZECH CAM XVID najdete zde. Slušná průměrná rychlost stahování, jen ten obraz by mohl být lepší, zato má film jen půl giga.

Vydírání opravdu nemám rád. A prosba na závěr: když umíráte v křeči, nekopejte při tom laskavě do ostatních.

Sundejte ty černý huby, zavolal na celý Karlín

Abych byl přesný, zavolal to z pátého patra domu na nejrušnější Karlínské ulici náš administrátor sítě. Už je to řada let. Musel řvát, protože jsme stáli dole u náklaďáku a vykládali. Smůlu měl v tom, že vůkol procházela hlídka policistů, kteří se rozhodli zakročit proti tomu odpornému rasistovi, který provokuje celý Karlín, jenž v Praze už tehdy neslul zrovna rasovou vyvážeností.

Málem z toho tehdy chudák administrátor dostal flastr a od té doby používá striktně českou nomenklaturu a tak místo huby říká rozbočovače. Auto jimi bylo naložené až po strop a museli jsme rychle vykládat, protože jsme jich měli dost a před těmi téměř patnácti lety to bylo hodně drahé zboží. Horká novinka pro desetimegové sítě. Nakoupili jsme černé, ty šly do racku a pak bílé, ty šly do kanceláří, kde se nedostalo zásuvek nebo jsme byli líní je přidělávat.

Ostražité hlídce jsme ten zádrhel vysvětlovali pěkně dlouho. Nechtěli nám to věřit. Nakonec je udolala tautologie, když jsme jim osvětlili, že jejich předpoklad rasistického podtextu vychází pouze z toho, že pro ně je černá huba pejorativní a rasistická. A tedy rasistický problém je u nich, nikoliv u nás. A navíc jsou nahluchlí, protože musel řvát „haby“ anžto tak se to vyslovuje íngliš. Nakonec si admina pouze zapsali, ale dá se předpokládat, že dnes je na seznamu rasistů jen pár kolonek pod Miroslavem Sládkem.

Podobné rasistické lovy prožívají čeští novináři posledních několik měsíců. Tu a tam na některého politika či rádobypolitika (bez určení pohlaví) vyplave, že měl nějakou rasistickou hlášku. Politik se následovně vymlouvá na přílišnou znalost latiny (zpravidla myslivecké), když má více kuráže nebo už je důkaz příliš zjevný, tak říká, že to prostě je tak a že opálení občané průkazně dělají větší brajgl. Rasismus je zjevně v módě a podle sobotní MF Dnes to bude i tahák dalších předvolebních kampaní. V jakém slova smyslu? Budou se politici předhánět v ostrých prohlášeních nebo v hledání systémových řešení? Na to první lze vsadit, na to druhé méně. Poslední rasistický výrok našich politků je starý pár dní, systémové řešení naposledy nabízel zastupující říšský protektor, než mu to Kubiš zeširoka rozmluvil.
Pokračujte ve čtení článku…

Jeden z největších příběhů lidstva se právě uzavřel

Sedmým dílem se měla úder srdce po páteční půlnoci uzavřít sága Harryho Pottera. Právě v ten moment se totiž po prakticky celém světě začal prodávat poslední díl Harry Potter and the Deathly Hallows a fanouškové se mohli přetrhnout, aby byli první ve dveřích svých knihkupectví, která výjimečně otevírala bez problémů o půlnoci.

 Harry Potter and the Deathly Hallows
Nepatřím mezi fanatické fanoušky. Knihu jsem si koupil v klidu v sobotu odpoledne, číst dcerám z ní začnu ostatně teprve dneska. Sám jsem zvědav a mám řadu zaručených názorů, jak bych knihu jako autor ukončil. A jsem zvědav, jestli Snape je ve službách Voldemorta a Brumbál se mýlil … atd.

Proč hovořím o jednom z největších příběhů lidstva? Před dvěmi tisíciletími jsme pro podobný příběh potřebovali muže narozeného z panny, který vykoupil lidstvo jizvami po hřebech v rukách a nohách. Ukřižovali ho, byl to právoplatný rozsudek vládnoucí jurisdikce.

Harry Potter vykoupil lidstvo jizvou na čele, přičemž život mu zachránila mateřská láska. V době tak turbulentní, nejednoznačné a rychlé je jeho příběh srozumitelnější, než dva tisíce let starý bestseller kvarteta Jan, Matouš, Lukáš a Marek. Jazyk je přizpůsoben dnešnímu čtenáři, myšlenka o naději a spasení, jako by vypadla z oka všem těm mýtům, ať už v nich píší o Ježíši nebo Gilgamešovi.

Příběh čarodějného učně je novodobým mýtem, který okouzluje děti i dospělé, dává jim naději v to, že všechno zlé se může změnit k lepšímu, že svět nejsou jen peníze a rádobycelebrity. Že kouzla žijí nejenom v knihách, ale i v srdcích lidí.

Výhrad můžete mít ke knize tisíce. Strčte si je někam – nebo napište lepší.

Už dnes je ale nesporné, že minimálně jednu generaci dětí držel za ruku čarodějný učeň. Už dnes je jisté, že kniha vyšla v prvních deseti letech ve větším počtu vydání, než kolik obyvatel měla římská říše v době po ukřižování Ježíše.

A jak celá série končí? To by si každý měl prožít sám.

Už existují i dvě fanouškovské české stránky, které překlad provádějí, takže nemusíte čekat na oficiální vydání české knihy plánované na zimu 2007.

Tady se překládá rychleji, ale méně kvalitně. Tady to jde mírně pomaleji, ale kvalita překladu je citelně lepší.

Apple iPhone recenze – může být delší, než manuál? Musí! Tady je…

Nebude to klasická recenze. Zejména z toho důvodu, že telefon, který recenzuji, se na českém trhu pravděpodobně nikdy prodávat nebude. Pro Evropu bude existovat jiná verze, která přijde na trh na přelomu roku a bude se lišit. Jak moc, to jistě nevíme, ale pár zvěstí si probereme na závěr tohoto článku. Je důležité zmínit, že přitom vůbec není jisté, jestli evropský prodej telefonu bude zahrnovat i Česko. A nakonec ani to, zda nějaký evropský prodej bude existovat.

Celková fotka, převzato z Engadget

Proč je ale Apple iPhone zajímavý, ačkoliv se zde nebude prodávat? Především proto, že si od něj slibujeme zhruba tytéž změny, které Apple vyprovokoval před dvaceti lety ve světě osobních počítačů: zlidštil je. Může se nám zdát, že mobilní telefony tohle zlidštění nepotřebují, ale spolu s tím, jak nabízejí stále více funkcí, je jejich ovládání stále obtížnější a lidé jednoduše další funkce obecně moc nepoužívají. iPhone tohle všechno chce změnit. Konečně je to první chytrý telefon, který není chytřejší, než vy 🙂

Na českém internetu se pár recenzí Apple iPhone objevilo, ale jejich autoři většinou měli telefon k dispozici na pár minut, v lepším případě hodin (na rozdíl ode mne se jim ale podařilo udělat podstatně lepší fotky, což nepřekvapí, já iPhone fotil pomocí Nokia N95, což bylo děsné). Slušně zrecenzoval MaLér, skvěle nafotila MobilMania.

V mém případě mám za sebou tři dny velkého používání iPhone a měl jsem k dispozici i SIM kartu AT&T, takže jsem na telefonu mohl vyzkoušet většinu služeb – kromě nákupu přes iTunes snad všechno. Dlužno ale říci, že data jsem testoval přes WiFi připojení na mém domácím hotspotu, protože v roamingu je za mega dat účtováno 20 dolarů, takže stažení titulní stránky iDnesu mne stálo sedm dolarů a to je částka, za kterou jsem si mohl nechat poslat sobotní MF DNES messengerem. Proto jsem tedy přešel k používání WiFi.

Jako druhou výhradu bych poznamenal, že součastně s iPhone (a pár měsíců před ním) používám Nokia N95, dnes zřejmě nejchytřejší z chytrých telefonů, nadupaný funkcemi od spodního konektoru až po vrchní vypínací tlačítko. Nokia N95 se často uvádí jako iPhone killer. Co je na tom pravdy, si také povíme – zatím jen tolik, že opravdu mohu srovnávat „napříč telefonním spektrem“.

Zhodnocení závěrem (dáme ho na začátek)

Zhodnocení se má psát na závěr, vím to. Taky jsem ho na závěr napsal, ale v recenzi ho přesunuju na začátek, protože nevěřím, že by všichni čtenáři měli tu trpělivost dočíst až do konce. Recenze je prostě opravdu dlouhá. Takže důkazy k těmto mým tvrzením se můžete dočíst netradičně po zhodnocení.

K Apple iPhone se můžete stavět odmítavě, pokud jste alergičtí na hype, který kolem sebe vyvolal. To ale nic nemění na tom, že jde o mobilní telefon, který je nejvýznamnějším počinem v mobilech za posledních několik let. Ani nové technologie jako HSDPA nebo mobilní televize nebudou pro mobilní telefony tak určující, jako iPhone. Proč? Protože o samotné technologie nejde. Jde o služby a o snadnost, s jakou se používají. A v tom je chytrost iPhone. Ne v množství služeb, jaké nabízí, ale v jednoduchosti, jakou jsou jím používané služby zpřístupněné.

A je to mnohdy až fantaskní, s jak málem si iPhone vystačí. Vezměme si tolik kritizovanou absenci GPS navigace. Mám navigaci vestavěnou do Nokia N95 a práce s ní je utrpení. Než GPS spočítá polohu, uběhne několik minut, někdy až deset. Teprve pak se dostanete k nějaké smysluplné mapě. Za navigaci z bodu do bodu si musíte zaplatit tři tisícovky, aplikace sama o sobě se dlouho načítá, prostě něco, co využijete jen v krajní nouzi či jako velký fanoušek. Pravda je, že nová verze firmware slibuje snížit spočtení polohy na desítky vteřin, ale ještě se mi ji nepodařilo instalovat (odmítá se mi telefon updatovat). Navíc GPS je obrovský žrout baterek a telefon musíte mít otevřený, aby dobře chytal signál. Hodně nepraktické na používání, věřte mi. Zkuste si chodit po horách s telefonem v ruce, protože otevřený ho jinam dát nemůžete, aby viděl na oblohu.

Oproti tomu iPhone nemá GPS. Polohu, kde jste, musíte zadat sami. Uprostřed Sibiře jste jistě v prekérní situaci, protože se nedozvíte, zda k nejbližšímu městu je to dva tisíce nebo jeden tisíc kilometrů, obvykle ale zhruba tak víte, kde jste a kam míříte, takže telefon necháte zadarmo vypočítat, kudy na to. Práce s ortofotomapou je krásná, hezčí než s vektorovými podklady. A hlavně vše probíhá okamžitě, stahování mapových podkladů netrvá dlouho ani přes EDGE a aplikace nemá žádné velké jádro, takže se spustí OKAMŽITĚ.

Pro běžného uživatele je užitná hodnota mapové aplikace v iPhone vyšší, než navigace v Nokia N95 a ještě na tom Apple ušetřil. Na druhou stranu si ale zase hodně lámal hlavu s návrhem aplikace. Povedla se mu.

Podobných fint najdete v iPhone oproti N95 spoustu. Můžete namítnout, že je jednodušší nechat polohu spočítat GPS, než ji zadávat do telefonu ručně, ale nevěřte tomu. Ruční vložení polohy je ve většině případů rychlejší a dostatečně přesné.

Základním poznatkem je, že iPhone dělá všechno, co slibuje a všechno z toho dělá perfektně. Přehrávání videa je komfortně rychlé, přepínání úloh naprosto bezproblémové, odezva zařízení naprosto příkladná a nepostřehnutelná.

Z hlediska evropského uživatele lze mít výhrady k tomu, co iPhone neslibuje a tedy k tomu, co nedělá. Lze namítnout, že telefon by měl mít podporu 3G sítí a lepší podporu ostatních jazyků. Mohl by mít videohovory, MMS zprávy, podporu Flash, Javy a hromady dalších záležitostí. Jistě, mohl. Otázka je, proč. Problém integrace 3G je ve výdrži baterií. Mohu potvrdit, že provozování Nokia N95 v 3G síti namísto v GSM zplundruje baterku minimálně o třetinu rychleji a to jen tím, že jsem do sítě přihlášený a občas přenesu trochu dat a stavových informací. Druhak je telefon určen pro americký trh a síť AT&T, která má pokrytí 3G sítí jen o málo lepší, než Eurotel/O2 – a tihle slibovníci mají pokrytí UMTS opravdu mizerné.

Základní režim
To také vysvětluje podporu pouze angličtiny, absenci videohovorů a MMS zpráv. V americe se tyhle krávovinky prostě moc nepoužívají. Ani posílání SMS zpráv není v USA nijak rozšířené, lidé prostě volají, jsou tak zvyklí a tenhle návyk se mění spíše směrem k emailu a k IM, ne k drahým SMS zprávám. Natož směrem k videohovorům.

Proč Apple nepodporuje Javu a Flash, na to se pokusím odpovědět v nějakém jiném článku. Zatím se spokojte s mým konstatováním, že problém to způsobí spíše těmto jazykům, než iPhone.

Telefon je výrazně svázán se sítí AT&T. Dokonce má speciální přístup do nastavování služeb této sítě přes internet. Hodnotit telefon tedy z evropského pohledu nemá smysl – pro evropské sítě není určen a řada funkcí v Evropě nebude fungovat ani po případném odblokování (typu hlasová schránka via AT&T).

Abych udělal nějaký kloudný závěr úvodem tohoto článku: Apple iPhone splnil očekávání. Je to přelomový mobilní telefon v jednoduchosti, s jakou se používá a s jakou nabízí funkce, které nabízí. Věřím tomu, že řada uživatelů bude ochotna jej používat i jen jako mobilní přehrávač hudby a videa a WiFi komunikátor s prohlížečem a emailem, protože tyhle funkce se tak krásně používají. To se nedá vysvětlit, to se musí zažít s otevřenou myslí a bez předsudků, teprve pak uvidíte, že tento telefon opravdu není o počtu funkcí ale o tom, jak vás udrží při používání těch, které nabízí.

Až přijde do Evropy, koupím ho. Stojí za to. Americkou verzi jsem s poděkováním vrátil. Přeci jen fakt, že z mobilu nemohu telefonovat bez roamingu, mi trochu vadil…

A dál pokračujeme recenzí, dá-li se můj text tak nazvat… Pokračujte ve čtení článku…

Dal jsem se do recenzování Apple iPhone

Myslel jsem, když je iPhone dva týdny na trhu, že nějaká slušná česká recenze bude. Oba hlavní mobilní servery ale zklamaly a na místních „recenzích“ je vidět, že jejich autoři drželi telefon v ruce jen na chvíli. Hodně se snažil MaLér, který dopadl o řády lépe, ale i tam mi pár poznatků chybí. A tak jsem se dal do psaní vlastní recenze. Navíc, poté, co jsem viděl výsledky fotek (nemám doma foťák, tak jsem iPhone musel fotit Nokia N95 a podle toho to dopadlo), jsem si radši zajel do práce pro kameru, možná něco sestříhám (jestli najdu kazetu a firewire kabel a čas ovšem).

Takže jestli to dopadne, něco k iPhone ještě napíšu. Dlužím si to 🙂

Apple iPhone

Spotřební zboží

Přemýšleli jste někdy o tom, kdy se z počítače stane spotřební elektronika? A kdy se stala z mobilního telefonu? Definic je mnoho, ale já mám jednu soukromou: spotřební elektronika je výrobek, u něhož nás vlastně nezajímají žádné parametry. Například takový DVD přehrávač. Schopnost přehrávat DVD disky vyplývá z jeho názvu a většinou je to také to jediné, co běžného uživatele zajímá. To splňují všechny DVD přehrávače a tak se při nákupu uživatel rozhoduje většinou podle vzhledu. Pokud nemá smůlu / štěstí a nepotřebuje splnit specifická kritéria.

Mobilní telefon

Když se budeme držet téhle definice, ušetříme si mnoho zklamání a bolesti. Například takový mobilní telefon. Když se mne dneska lidé ptají, jaký si mají koupit mobilní telefon, většinou jim řeknu, že takový, jaký se jim líbí. Skutečně, dnes neexistuje telefon, který by nenabízel dostatek i přebytek funkcí pro „běžného uživatele“. Běžný uživatel telefonuje, posílá a přijímá SMS, pokud je vzdělanější, tak trochu wapuje. Neběžný uživatel využije (nikoliv požaduje, to je rozdíl!) i prohlížeč, což dnes spolehlivě na všech telefonech řeší Opera Mini, případně email klient. Snadno nazříme, že tohle jsou funkce dnes dostupné na všech telefonech, takže běžný a vlastně i neběžný uživatel si může telefon v klidu vybrat podle vzhledu, sympatií k firmě, ceny nebo podle čehokoliv jiného. Technické parametry mobilu ho zajímat nemusí, případně jen marginálně. Víme, že pro SMS fanatiky není dobré kupovat si Motoroly, protože iTap je systém rychlého psaní k zbláznění, nevhodné jsou také S60 telefony, které SMS zkracují. Atd. Drobnosti, někdy podstatné. Jen výjimečně je zákazníkem „specialista“ – a to už není uživatel. Specialista požaduje, aby telefon měl HSDPA, GPS nebo podporu MPEG-4/AVC. Specialistovi jde z různých důvodů o specializovanou funkcionalitu, nikoliv o službu jako takovou.

Mobily jsou spotřební zboží.

Počítače

Jsou počítače spotřební zboží? Pokud se podíváte na stále více kralující doménu notebooků, nemůžu se ubránit dojmu, že jsou. I u notebooků stále častěji rozhoduje vzhled, než jeho výkon – výkon většiny notebooků dostačuje pro běžnou práci, jako je psaní textu, excelování atd. Všechny už dnes mají barevný displej, bezdrátové připojení a pokud nejste fajnšmekr, neoceníte informaci o rychlosti sběrnice nebo počtu otáček pevného disku. Výkon je prostě většinou dostatečný a většina uživatelů se s tímto faktem smiřuje. Eliminačním kritériem bývá tedy velikost operační paměti, méně pak pevného disku. A snad ještě rychlost procesoru, jakkoliv je to zavádějící údaj.

Když vynecháte specialisty (kam bych zařadil i hráče – a ti mají své konzole), i tady můžeme konstatovat, že počítače jsou spotřební zboží.

Operační systémy

A když už jsme u toho – co operační systémy? Pokud nepotřebujete řídit vesmírnou loď nebo administrovat jadernou elektrárnu, moderní operační systémy vyhoví vždy, ať sáhnete po jakémkoliv. Kde jsou ty doby, kdy jsme se smáli Windows, že nemají podporu TCP/IP. Také operační systémy se díky tomu stávají otázkou vkusu, osobního postoje či osobní pohodlnosti, nikoliv ale chladné úvahy bedlivě zvažující optimalizaci operačního systému na „krev“. Ať zvolíte Linux, Windows nebo Mac OS X, vždy můžete pracovat, jak je třeba.

Velkou výhodou pro Windows je, že lidé jsou na ně zvyklí. Ne náhodou začínají vypadat grafická prostředí moderních Linux distribucí podobně, jako GUI Windows a ne nadarmo se Windows přibližují Mac OS X. Převládající styl práce běžného uživatele je jeden – a k tomu všechny systémy konvergují. Psát dokument, editovat grafiku, dělat běžnou práci, můžete na všech rodinách operačních systémů a drobné výkonnostní nebo funkční odchylky běžného uživatele těžko ohrozí. Většinou na ně ani nenarazí, ani si je neuvědomí. To, jaký operační systém používáte, je stejně jako u mobilního telefonu nebo značky notebooku spíše vyjádřením osobního pohodlí (neučit se nové programy), osobního prospěchu (dostal jsem ho od zaměstnavatele) nebo osobního postoje (nepodporuju firmu XY!).

Operační systém je spotřební zboží.

Otevřenost

A předpokladem úspěchu spotřebního zboží je jeho otevřenost všemu a všem. Tam tam je vázanost na určitý hardware, na určitou sadu funkcí, kterou nelze rozšiřovat. Jistě, jsou limity dané cenou zařízení a tedy i limity, za jaké nelze jít bez navýšení ceny. Ale přesto, jestli něco nemá smysl, tak jsou to uzavřené formáty, patentové ochrany funkcí a ostentativní vzbuzování nekompatibility napříč zařízeními různých výrobců. Zařízeními, které by se měla propojovat, která by měla kooperovat. Protože zkuste si kupovat zařízení, když si nejste jisti, jestli bude fungovat zrovna s jinými výrobky. Jak by vypadal svět spotřební elektroniky, kdyby video Sony nešlo připojit k televizi Panasonic? Spotřební zboží, to je otevřenost.

Není ten svět paradoxní? Musíte být otevření, abyste mohli prodávat. Každé odvětví spotřebního zboží na to dříve či později přišlo, pokud přežilo období své uzavřenosti.

A je po dovolené

Dvanáct dní u moře je za mnou. Všem se líbilo, holky si užívaly sluníčka, moře a písku. Základní poznatky pro budoucnost: když let začíná kodem QS, znamená to Travel Service a je důležité významně se přeptat, kdy člověk letí (hodinu!) a když nenabídnou slušný termín, vykašlat se na to. Proč? Tam jsme letěli ve dvě ráno, zpět o půlnoci. Bohužel cestovka nebyla schopná ani za příplatek nabídnout let s jinou společností a hlavně v jiný čas. A zkuste si cestovat s malýma dětma v noci zejména, když časový rozptyl při přepravě s Travel Service činil až dvě hodiny – letadlo se prostě opozdilo. Jen při letu zpět jsme se trefili přesně do času přistání, ale pak to zase podělalo pražské letiště a zavazadla vykládalo přes hodinu. Což je na Ruzyni v nočním časech zřejmě standard, stalo se mi to znovu a znovu. Jenže zatím vždycky bez Sofie, která moc chtěla spát.

Jinak mne mile překvapilo, že cestování letadlem s dětmi, jehož jsem se bál, je vlastně v pohodě. Až k letadlu si můžete zajet kočárkem, u dveří ho složíte, dítě dostalo svoje sedadlo, i když na něj asi nemělo nárok, mile se postarali a kdyby si Travel Service nelítal naprosto bez ohledu na čas, neměl bych jim co vytknout. Za ty peníze. Ale příště už raději ne…

V práci už jsem se prokousal hromadou emailů. Podařilo se mi dodržet své předsevzetí a za celou dobu dovolené jsem se nepodíval na internet, nepřijal jsem jediný telefonní hovor a pouze jsem esemeskoval a i to jen výjimečně. Zdá se, že se svět bez toho nezhroutil. Na druhou stranu, jak se koukám do vyřízené rozdělené práce, ani se nikam neposunul. V žádném ohledu. Taky žádná škoda.

A díky dovolené jsem prošvihl i uvedení iPhone. Kupodivu, i s tím se dalo přežít. Dostanu ho teprve zítra. A vidíte, i s tím se dá přežít. Takových objevů člověk na dovolené udělá 🙂

iPhone – čísla z víkendu

noname píše: nechci nijak komentovat kvality či jiné velmi subjektivní dojmy které se k iPhone váží, důležitá a měřitelná jsou čísla

iPhone se začal prodávat v celé Americe v pátek v 6 hodin večer (v každém časovém pásmu, tedy fakticky v různé časové okamžiky s časovými posuny). Očekávaný prodej o víkendu byl 200 tisíc kusů.

Za první víkend se ovšem prodalo 500 tisíc kusů, tedy 2,5 násobek předpokladů, 95 % kupujících koupilo dražší model (8 GB disk, 599$), jen 5 % lidí sáhlo po levnější variantě. Celkem se tedy prodalo iPhone za 297 000 000 dolarů.

To ještě není všechno – pro to, abyste si mohli pořídit iPhone jste se museli na 2 roky upsat AT&T. Nejlevnější tarif je za 60$ měsíčně. AT&T si tak za tento víkend zajistila tržby v minimální výši 720 000 000 dolarů, fakticky ještě více, podle toho kolik lidí provolají, něco z toho bude navíc ještě dávat podle kontraktu firmě Apple. Přitom 50 % všech zákazníků přešlo od jiného operátora, takže AT&T si za víkend polepšila o 250 tisíc lidí, které ztratila jejich konkurence.

Prodeje přitom neustávají a mohly by být ještě větší. 26 % všech Apple obchodů hlásí vyprodáno, odhaduji, že ve skutečnosti bude číslo ještě vyšší, protože lidé chtějí téměř výhradně ty dražší modely, takže v některých obchodech budou mít pravděpodobně jen už levnější 4 GB varianty (499 $).

Co z toho vyplývá? Nevěřte blbcům, kteří odhadují špatné či dopré prodeje podle vlastností výrobků. Historie už mnohokrát dokázala, že důležitý je „feeling“ – pocit z výrobku, marketing, vzhled atd. Funkce jsou podružné, 95 % funkcí jakéhokoliv výrobku stejně nepoužíváte, polovinu z nich ani neznáte.

Apple si zajistilo velmi silnou půdu pro vyjednávání podmínek pro prodej mimo US. Zajímavé by bylo zjistit, kolik majitelů iPhone jsou vlastníci Apple, zajímavé také bude sledovat, jak se budou vyvíjet synergické efekty pro prodej ostatních jejich výrobků. Fandím jim ač žádný jejich výrobek nemám, konkurence je vždy potřebná a Apple často nastoluje trendy, které pak ostatní s několikaletým zpožděním kopírují. Škoda jen jejich neschopnosti uchopit zahraniční trhy (už se to ale zlepšuje). Jinak tedy „well done Apple“.