Windows Vista je špatný systém

Update: Pro jistotu to napíšu hned na začátek a následně rozvedu: článek Windows Vista je špatný systém jsem nemyslel vážně a byla to jen parodie na sociosystém lůzy … vysvětluji to celé podrobně zde 🙂 Gratulace těm, co to pochopili …

Chtěl jsem napsat už delší dobu nějaký článeček věnovaný Windows Vista. Jenže jsem nevěděl, jak na to. Co na tom, že Windows dva roky nepoužívám a problémům jejich uživatelů se jen směju. Chce to nějaká neotřele kontroverzní článek, něco, kde budete moci obdivovat můj skvělý rozhled, jedinečnou uštěpačnost a skvělý vhled do situace. 😉

Nakonec jsem si poradil. Hádejte, jak … (odměna pro správné řešitele pochvalou!!!)

Disclaimer: tento článek je psán záměrně přehnanou formou. Pokud vlastníte Windows Vista, a budete se jím cítit uražen, předem se omlouvám, nebylo to opravdu mým cílem. Cílem článku je pouze poukázat na řadu sporných momentů s Microsoftem spojených, což v žurnalistické nadsázce lépe vynikne.

Radek Hulán si pořídil Windows Vista a rozplývá se nad softwarem tohoto systému. Nerozumím lidem, co používají Windows Vista počítače, Microsoft systémy jsou totiž nesmírně zaostalé a zcela hloupě lpějí na tradicích, dávno překonaných.

Zastaralý operační systém – GUI

Microsoft již 10 let nabízí v podstatě stejnou koncepci GUI (akorát ve verzi Vista přidal nové barvičky a průhlednosti oken), a nutno říci, že mimořádně špatnou. Pod Windows existuje jen jediné menu aplikací, a to je vždy umístěno nahoře okna. Šílené. Na normálním systému, ať už to je Gnome 2.x, KDE 3.x, XFce, Solaris CDE, prostě má každá aplikace svoje menu, které si můžete posunout v ní kamkoliv, včetně funkce autofocus a autoraise, a nemusíte pořád jezdit myší sem a tam jako blázen a ničit si Vaše zápěstí a nervy.

Tragická myš

Microsoft podporuje sice myš s více tlačítky (napojíte tam přes USB dvoutlačítkovou myš s kuličkou třeba od Apple, což je poměrně vtipné, pro odpůrce Apple), nicméně, na notebooku máte většinou jen hloupý touchpad a jediné zmáčknutí. To jediné mačkání je doslova tragédie, protože buď musíte s myší jezdit kamsi aby jste se posunuli ve stránce nahoru či dolů. Na Apple s Mac OS X jednoduše posunete stránku dvěma prsty na touchpadu.

Pomalý software

Přestože se příznivci Microsoftu budou snažit blábolit, že procesor Pentium 1.5GHz je s Vistou více výkonný než s XP na stejné frekvenci (není!), fakt je ten, že za tu samou cenu si u Apple koupíte sestavu, kde se vám okna Windows pod Parallel Desktop budou překreslovat rychleji, než u Vista sestav.

Dalším faktorem proti Microsoftu je to, že používá často neodladěné komponenty software (známé jsou třeba špatné prohlížeče), pomalé GUI, a především je možné počítač nekontrolovaně rozšířit o viry či adware, až ho naprosto zavaříte a rozvrtáte.

Neexistující software a ovladače

To, že podpora periférií pod Windows Vista je zhruba stejná jako pod Linuxem není pravda, Linux je na tom lépe, máte k dispozici zdrojové kódy, a pokud mám problém s rychlostí Quallcom CDMA modemu, 3 řádky kódu to napraví.

Je sice možné i na Vista počítače instalovat Linux, kdo by to ale proboha dělal? Proč si kupovat drahé železo s OEM systémem, když Linux poběží rychleji na 2x levnějším PC?

Ohledně ostatního software je to podobně, to že Mac OS X nabízí nejlepší software je fakt, a na druhém místě je XP a pak Linux. Windows Vista je až někde hodně vzadu, kromě pár aplikací typu Microsoft Office na něj neexistuje nic, co by fungovalo spolehlivě a mohli byste tomu důvěřovat. Už jste zkoušeli Adobe Suite CS3 na Vistách?

Špatná podpora

Protože Windows Vista používá méně lidí než Linux, a je to uzavřený systém, je pro něj mnohem menší komunita lidí a supportu než pro Linux. O Mac OS X nemluvě…

Nemožnost volby

Windows Vista je totálně uzavřený systém, kde vše lze dělat jen jediným způsobem nebo vůbec ne. Pro jednoduché uživatele toto může být paradoxně i výhoda, nicméně, pokud chcete něco mírně nestandardního nebo něco udělat jinak, než chtěl programátor Visty, máte smůlu. Mac OS X jsou mnohem více přizpůsobitelná než Windows Vista, o Linuxu už vůbec nemluvě.

Microsoft / Windows Vista je prostě totalita, kde můžete jen to, co je explicitně povoleno.

Znáte ještě nějaký důvod, proč by vaše příští PC nemělo být Apple?

A protože „někdo“ zase hackuje realitu, tak ještě link, kde je vše tak, jak má být 🙂

Česko má první videofenomény

Videofenomén je něco, co vzniká v oblasti video produkce řízeně a dostavá se tomu značné pozornosti. Ze světa známe řadu videofenoménů, od videoblogujícího důchodce, přes osmnáctku k nakousnutí, až po maníky natáčející videoklip na rozdivočeném náčiní z posilovny. U nás bylo zatím vymeteno. Tomu je konec. Lakmusovým papírkem pro mne je zájem mainstreamových médií, protože i když mi bylo už nějakou dobu jasno, kdo to bude, teprve mainstreamová média aprobují fakt, že se tak stalo. Tím, že si povšimnou. Ten český fenomén se jmenuje Noisebrothers.

Namítli byste, že první vteřiny mediální slávy přinesla česku „macka“ – tedy facka Miroslava Macka Davidu Rathovi. Dlužno říci, že macka byla sice první, ale nesplňuje kritéria fenoménu. Za prvé to nebyla řízená videoprodukce, ačkoliv tady záleží na úhlu pohledu. A za druhé kdyby jeden z pánů nebyl v té krátké chvíli ministrem zdravotnictví a zároveň během té (naštěstí) krátké chvíle si národ neuvědomil, jak ubohý zoufalec to je, nebylo by se jí dostalo pozornosti. Dnes se oba pánové mohou fackovat po libosti a kromě povzdechů „více krve na obou stranách“ by to asi více pozornosti nepřineslo.

Kromě macky máme jen dvě videoudálosti, které stojí za pozornost a na stránky denníků se shodou okolností dostaly tento týden. A ačkoliv v obou událostech má svým způsobem Stream prsty, berte toto prosím jako můj soukromý názor, ačkoliv jistě ovlivněný tím, že do toho vidím mírně více, než ti, kdo plavou na povrchu.
Pokračujte ve čtení článku…

14 volných vstupenek na bezdrátové Broadband Monday

Příští pondělí pořádá TUESDAY Business Network akci s všeříkajícím názvem Broadband jde i bez drátů, milí uživatelé. Tématem tedy budou bezdrátové sítě (nejen WiFi). Program akce je následující:

Broadband jde i bez drátů, milí uživatelé

16.30 Registrace
17.00 Úvod
Tomáš Nielsen (ROWAN LEGAL)
17.05 Novinky: Start čtvrtého mobilního operátora U:fon
Marek Sláčík (MobilKom, a.s.)
17.20 Anketa Stream.cz
17.25 Přehledová přednáška o bezdrátovém broadbandovém trhu v ČR
Tomáš Kapler (Internet Pro Všechny)
17.40 Vývoj technologií bezdrátového broadbandu
Miroslav Semrád (-)
17.55 Bezdrátový broadband pohledem malého operátora
Filip Malina (WIA spol. s r.o.)
18.10 Diskuse: Vývoj bezdrátového broadbandu v následujících 2 letech
Miroslav Semrád (-)
Filip Malina (WIA spol. s r.o.)
Pavel Dvořák (Český telekomunikační úřad)
Tomáš Kapler (Internet Pro Všechny)
Pavel Píštěk (IPEX)
18.50 Networking
21.00 Konec

Jak jste si asi všimli, druhým přednášejícím jsem já, moji přednášku jsem ale pojal spíše ‚úvodně‘, tedy budu shrnovat vývoj bezdrátů (hlavně tedy WiFi), v posledním slajdu se zmiňuji jestli vůbec a za jakých podmínek mohou s nimi bojovat ostatní soutěžitelé.

Při té příležitosti se mi pro vážné zájemce podařilo sehnat několik volňásků, zbývá mi jich teď 14. Jestli je tu nějaký vážný zájemce z řad wifi operátorů, isp či jiných telco firem, který si je jistý, že bude mít v pondělí v pět čas a bude se pohybovat okolo pražského IP Pavlova, napište mi na tomas zavináč kapler tečka cézet a já vám volňásek zařídím, jinak je cena 500 Kč.

Skutr do Prahy, jak moc zlý nápad to je?

Mám takové osobní dilema. Už delší dobu si říkám, že bych měl změnit způsob dopravy Prahou. Až do letošního roku se to nějak dalo ustát, ale v posledních měsících se mi zdá, že se doprava v Praze horší skokově. Pozoruju to statisticky, na dopravě do práce. Vzdálenostně to mám podle tachometu osm (číslem 8) kilometrů. Ještě vloni jsem to jezdil průměrně za třicet minut v ranní špičce. Poslední měsíce se pohybuju přes 40 minut, zpravidla ještě více. A to zapomínám prozradit, že v Římské prakticky nelze zaparkovat, takže parkuju tak kilometr od kanceláře. Když nemám pech. Hodinová doprava do práce se začíná stávat spíše pravidlem, než výjimkou a to bez ohledu, zda jedu v sedm, nebo v deset.

Východiska jsem nacházel různá. Chvíli jsem si dopřával luxusu dopravy v MHD. Což se ukázalo být jednak neflexibilní a navíc nad moje nervy a ochotu se uskrovnit. Pak jsem si říkal, že si koupím Smarta. Ten se líp parkuje, ale v provozu má pořád stejné problémy. Prostě se neprotlačí a po chodníku se s ním cpát nebudu.

Kolo jsem zavrhl jako příliš velké dobrodružsví. Poté, co mi kamarád v pitevně pár cyklistů ukázal. Bavit jsem se s nimi už o tom nemohl, ale stejně mne to nenavnadilo přistoupit na pražský cyklismus.

Nyní mne pár lidí přesvědčuje, že východisko je ve skutru. Na padesátku kubaturu nemusím mít extra řidičák, mám ještě ten starý a dokud mi zbývá skoro polovina bodů, mám naději, že bych na něj ještě pár kilometrů najezdil. Skůtr je více karosovaný, než kolo, navíc je samohybný, žere málo a rychlostně taky moc přes padesát nedá, když odmyslím volný pád. Praktické demonstrace mne nalomily.

A tak otázka do pléna. Máte někdo praktickou zkučenost s pohybem na skůtru prahou? Teď nemyslím chopry, nadupané mašiny a další podobné zázraky, ale ty klasické skůtry. Kamarád patolog pravil, že jich buďto je v Praze mnohem míň, než cyklistů a motoristů, ale že ještě žádnýho na sále neměl. Nevím, zda mne to má uklidnit, ale zní mi to slibně.

Takže praktické zkušenosti uvítám …

Stream umožní vložit video do vašich stránek a příklad U-fona

Tahle funkce nakonec trvala o něco déle, než jsme čekali, protože nás pohltila příprava virtuálního studia. O něm ale někdy jindy, protože je to dost zajímavé na to, aby se to dalo odbýt pár slovy.

Vkládání videí do vašich stránek je funkce, kterou proslavil už Youtube. Video stačí nahrát na server a pak vzít vygenerovaný HTML kód ze stránky videa a vložit jej do stránky. Takto například vypadá, když vložím do stránky reportáž Stream TV věnovanou startu U-fona (který jsem jinak nestihl zapsat, takže to berte jako náhradu mého komentu, což je pro MobilKom výhoda, nebyl by tak kladný, jako repka):

Jaké jsou výhody a nevýhody uložení videa na Streamu

Přehrávač určený pro cizí stránky je graficky neutrální.

Do stránek lze vložit jen uživatelská videa (nově u nás v menu označená za Vaše videa). Sám jsem reportáž o U-fonovi musel přehodit i do Uživatelských videí, což ostatní udělat nemohou. Proč to tak je? Prvně považujeme za důležité, aby lidi mohli vkládat do svých stránek hlavně svůj vlastní obsah, aniž by si k tomu museli vytvářet nějakou infrastrukturu nebo zabírat místo na disku. Omezení z naší strany je pořád 100 MB dat na jeden snímek, počet snímků nemáte omezený. A po druhé je tu problém technický: naše vlastní reportáže jsou zaobálkované a skládají se z více videí, jenže do stránky lze vložit přes tento kód jen jedno konkrétní video. Jak to udělat u více, zatím filosoficky řešíme, ale není to priorita, protože stejně si asi lidé budou vkládat hlavně vlastní obsah.

Proč používat vkládání videí přes Stream? Správná otázka. Můžete použít Youtube, když se smíříte s nižší technickou kvalitou (nižší bitrate a nižší rozlišení obrazu) a především nižší přenosovou rychlostí. Tohle bych považoval za hlavní argumenty pro český / slovenský trh, protože máme distribuční síť podstatně lépe vytvořenou pro pokrytí lokálního trhu a na slušnější lince (cokoliv nad 512 Kb/s včetně, s průměrným jitterem) se můžete na video dívat online bez přerušení.

Vlastností (kterou můžete brát jako výhodu a také jako nevýhodu, záleží na vás) je obtížná možnost uložení videa z distribuční sítě Streamu na lokální disk. Ne, že by to nešlo, ale jde to podstatně hůře, než z Youtube a jiných zahraničních distribučních serverů.

Pěkně vyřešený máme full screen režim, to jsou ty dva čtverečky úplně vpravo. Ten je fakt fajný.

Pro vkládání do HTML stránky se používá Script. Ten nám umožní plynule upravovat podle požadavků vlastnosti distribuce videa. Z několika důvodů to nechceme vkládat přímo přes embeded object jako Flash prvek, snažili jsme si zmapovat výhody a nevýhody. Zatím jedinou nevýhodou pro Script nám vychází, že některé redakční systémy příkazy scriptu odstraňují, což ale dělají někdy u object.

Komentáře jsou vítány, otázky zodpovíme.

Jednou upozornění: script se odvolává zatím na adresu test.stream.cz – tento týden bude změněna na ostrý server, takže si klidně to test opravte na www. Jinak lze měnit šířku a výšku videa atributy W a H s tím, že stranový poměr by měl být 4:3 – jinak se video deformuje, tak na to pamatujte :).

Takže, chcete si udělat vlastní televizi po svém a ušetřit náklady za infrastrukturu? Nyní máte možnost. Jděte do toho, ukažte nám, jak to uděláte lépe 🙂

Poděkování: Franci, Péťa, Japan, Michal, Ethan 🙂
Next task: Live video upload.

WordPress má novou verzi 2.2 Getz

1. Jak vesměs víte, Marigold běží již 6 měsíců na CMS WordPress
2. Nejpozději zítra dopoledne překročí WordPress na Marigoldu hranici 100 000 spamů, které za tu dobu úspěšně zablokoval, a to fakticky bez jediné chyby.
3. A právě dnes byla vydána nová velká verze WordPressu, pořadové číslo 2.2, kódové jméno Getz (po známém jazzovém muzikantovi).

Větších či menších změn je na 250, tou asi nejviditelnější je podpora widgets přímo v jádře (předtím na to byl velmi populární plugin) – jde vlasně o malé kusy kódu, které si můžete jednoduše zapínat / vypínat / posouvat (normálně myší díky AJAXu),na webu se jich dají sehnat mraky, a určitě se jejich rozvoj nyní ještě více akceleruje. Na vytvoření unikátního webu tak stačí hosting, wordpress a klikání myší.

Osobně začínám WordPress používat na všechny weby co dělám (poslední třeba DSL připojení k Internetu) tedy nikoliv jen blogy, ale i weby pro firmy. Jediný složitejší problém je integrace dalších databází (máte jen články / stránky, nemáte možnost vytvořit další typ stránek – produkty, rešerže, videa …) a omezením pro mnoho náročnějších aplikací je také nedostatečná podpora uživatelských skupin. Existuje ale mnoho pluginů a občas pomůže i ohromná uživatelská základna (i v česku).

Jděte už s tím rebrandingem k šípku

Původně jsem chtěl napsat, aby s ním šli někam jinam, ale to se do nadpisu nehodí, je to příliš explicitní vyjádření názoru, přesvědčení. Dneska se rebranduje kde co. Stačí, aby si někdo koupil nějakou firmu a hned si myslí, že zákazníci „benefitovat ze sjednoceného brandu“. Zákazníkům je to ale fuck.

Příkladmo sousedka. Přišla se onehdá poradit, že asi něco hrozného provedla, protože jí najednou Telekom přestal posílat vyúčtování. Jak by ne, začalo jí ho posílat O2, jenže tomu nějak nevěnovala pozornost, protože ty nezná a když v televizi šla seznamovací kampaň bublinek, tak šla prohodit prádlo z pračky do sušičky. Kromě poznatku, že jí pračka pere zatraceně rychle, protože reklamy jdou dneska už po dvaceti minutách, je z toho docela zásadní poznatek, že je jí nadnárodní brand naprosto ukradený. Naprosto.

Nedávno jsem byl v nějakém diskusním panelu, kde jsem hovořil chviličku o počátcích DSL a obratem jsem se vrátil k situaci v ADSL u Českého Telecomu, abych konstatoval, že firma dlouhodobě nedrží krok se světovými trendy, ač to o sobě ráda tvrdí a representovat to na instalaci španělského Imagenia je zcestné.

Následně na mne vyjel nejmenovaný manažer, který mne jízlivě upozornil, že jsem asi v telekomunikacích ledasco přehlédl, například to, že Český Telecom už nemáme, ale že ta firma se jmenuje Telefonica O2. Ujistil jsem ho, že jsem to nepřehlédl a že jmenné rozdělení na Telecom a Eurotel se stále používá všude tam, kde je potřeba rozlišit obě firmy. Ačkoliv jsou nomenklaturně integrovány, zatím stále jsou to diametrálně jiné firmy. Zatímco lidé z Eurotelu jsou veskrze akční a positivní, staří telekomáčtí zaměstnanci jsou… nu… staří 🙂 A pak jsem dodal, že by si mohl pamatovat, že jeho zaměstnavatel se ve skutečnosti jmenuje Telefonica O2 Czech republic. Což ho dojalo dostatečně. Skutečně, ponaučení druhé: v rebrandingu se ztrácejí i vlastní zaměstnanci společností.

Nedávno mne v eBance upozornili, že od příštího roku budou plně integrování s Raiffkou. To je ta žluto-černá nádhera. A na můj vyděšený dotaz, co se stane s elektronickým bankovnictvím mne ujistili, že integrovaný systém bude mít to nejlepší z obou systémů.

Banka GringottovýchAbych řekl pravda, bojím se toho jako čert kříže. Toho, co nějaký manažer v Oberoesterreichu vyhodnotí jako nejlepší z obojího. Protože objektivně vzato, po shlédnutí obou systémů, je volba jednoduchá. Převeďte všechno na systém eBanky, protože minimálně v zákaznickém front-endu je deset let před vším, co tu banky nabízejí za elektronické bankovnictví. Jak je na tom back-end, to je mi lhostejné, klidně ať tam mají skřety co jezdí v podzemí na horské dráze jako u Gringottových.

Jenže co si budeme povídat. To nejlepší je vždycky systém kupujícího. Jinak by přeci dotyčného nekoupil, kdyby nevyhrál svojí kvalitou, říká si integrační managor. Jenže nemá pravdu. Ale líp se propouští a likviduje u právě koupené firmy, než ve vlastních řadách, tak už to chodí.

Jestli se Raiffeisen banka opravdu rozhodne elektronické bankovnictví eBanky zlikvidovat, bude to velmi smutné. A známí z eBanky mne už na to pomalu připravují, že se s komfortem jejich aplikace mám rozloučit. Pak ať se mnou jako se zákazníkem Raiffka nepočítá. Mne je totiž silný nadnárodní brand ukradený. Já měl rád ten ebankovní. A taky jejich skvělou aplikaci. Brand oželím, ale aplikaci bych želel nerad – a rozhodně ne jako zákazník banky. Poučení třetí: změna brandu není nic, co ospravedlní zhoršení služeb.

Co je vyvážením těchto tří ponaučení? Opravdu rebrandovaná firma tolik ušetří na marketingu? Opravdu běžný uživatel dá přednost Vodafone přes Oskarem a O2 před Eurotelem? Nebo je to jen chvilková mánie? Snad jen marketingoví mágové vědí…

Slíbený web2.0 zpravodaj je zde a jmenuje se Čertoděj

Před pár dny jsem tu slíbil v souvislosti s prodejem Jaggu, že zkusíme zprovoznit zpravodaj o moderních internetových aplikačních trendech (tedy o tom, čemu říkáme web2.0). Ještě to není zcela hotové, pár chybek zůstává, ale což už s tím, než to publikovat první květnový den. Web se jmenuje Čertoděj a je o čertovských dějích v internetu, jak jinak.

A co je na něm zajímavého: s Martinem Malým jsme se rozhodli pojmout jej formou akciového webu. Tedy vlastníky se stávají ti, kdo o web pečují. Jak? Nu, zbytečné tu to rozebírat, je to podrobněji rozepsané zde na Čertoději. Když se akciový web osvědčí, aplikujeme ho i jinde, jmenovitě Chronomag ten systém čeká, jen ho ověřit jako funkční 🙂

A proč takový web? Nu, i já si myslím, že něco takového je potřeba. Proč, to se mi nechce teď psát, mám toho za ten prodloužený víkend až nad hlavu, takže to zase někdy příště.

Líbačka právě běží online na Stream.cz (Update: už je konec)

Sledovat můžete rovnou zde, slibně se to rozjíždí a lidí chodí dost 🙂

http://www.stream.cz/libacka.html

Na titulce Stream.cz je ten přenos taky, ale v menším okně, tenhle link vede na větší okno.

Update: vypadá to, že všechno skončilo, jak mělo. Já jsem finále neviděl, takže netuším, zda se něco nevysypalo těsně před koncem, to asi finálně zjistím, až zítra, ale zatím nula stížností. Co bylo hlavní, TTčka i Karo byli přiměřeně vtipní, takže se na to dalo koukat, i když člověk nebyl puberťák, takže z tohoto pohledu to předčilo očekávání a toho jsem se bál po pravdě nejvíce – že na to koukat nepůjce. To je běžný problém dnešního streamingu 🙂

Při zahájení přenosu se po první čtvrthodině dívalo v průměru zhruba dvěstě lidí, což předčilo moje očekávání. Pak už jsem se zapoměl zeptat, zjistím podrobnosti zítra, bo tyhle statistiky nemám online. Nicméně návštěvnost se kolem poledne pohybovala o pět set lidí nad víkendovým průměrem, takže tahle čísla asi budou odpovídat. Na to, že jsme nepohřbívali Svobodu a minimální promo, jsem spokojen.