Prvomájové streamování polibků

Když už nevíte, jak vyzkoušet streamovací technologii, tak vezmete za vděk sebepitomějším důvodem. A to je i náš případ ve firmě. Víte, streamovat odněkud z klubu, jak to děláme dnes, je pohodka. Máte tam internet, elektřinu, místnost, kam zamknete počítač, prostě labůžo. Jenže co když chcete streamovat odněkud, kde nic z toho není, už to tak jednoduché není. A tak prvomájový streaming připomíná spíše ostré cvičení.

O co jde? Na prvního máje budeme od deseti do dvanácti hodin streamovat polibky, jež si zamilované dvojice vymění na Petříně u sochy K. H. Máchy (proč já si ho pořád pletu…). Polibky uvidí zájemci i ze záznamu a dostanou tam nějaký dárek. Viz ostatně web Streamu.

A teď si to představte: nejbližší zásuvka je půl kilometru daleko, internet se řeší vzdušnou cestou, kameru musí někdo hlídat, jinak ji někdo šlohne, protože hned po nás je u Máchy demonstrace politiků z ODS …

Jak to dopadne? No, to uvidíme toho prvního května 🙂

Kniha na dlouhé chvíle: Hádanky naší minulosti

Nejsem žádný knižní recenzent, ačkoliv se sluší říci, že pár knížek jsem za svůj život přečetl. Tuhle zmíním proto, že mne zaujala a také proto, že v knihkupectví ji najdete zpravidla tam, kde byste ji přešli s opovržením.

Hádanky naší minulostiKniha Hádanky naší minulosti má totiž trochu záhadologický titulek a podle toho ji i v knihkupectví umisťují, hned vedle Odhalených tajemství templářů a podobné literatury. Zož je chyba.

Narazil jsem na tuhle knihu náhodou. Sháněl jsem pro svoji vlastní knihu další podrobnosti o vládě Boleslava I, tedy o ranně přemyslovském státu. Což je pro naše dějepravce terra incognita. A tak jsem narazil na Hádanky naší minulosti. Nejdříve jsem je přešel, ale pak, když se ukázalo, že v knihkupectví nemají na tu dobu nic, co bych neznal, jsem knihu vzal znovu do ruky. Napsal ji Jiří Bílek, což mi něco trochu říkalo.Až, když jsem knihu otevřel, mi prozradila popiska, že k Bílkově jménu už se nevešlo ani PhDr, ani CSc. To sice není záruka ničeho, protože i jistý můj oblíbený český záhadolog je CSc a na kreativní bájesloví jeho textu se to nijak korektivně neprojevuje, na druhou stranu se nestává často, aby takto otitulovaný zmagořil.

Pokračujte ve čtení článku…

Hodinářský veletrh a vlastní videostřih …

Vrátiv se z cest, popatřil jsem v práci na četné změny, jež nastaly. Snad budou ku užitku, jistěže budou, takhle už to nešlo. Růst byl příliš rychlý a chtělo to odkalit vodu.

V pátek jsem se konečně dostal k tomu, abych se dal do stříhání videí z basilejského hodinářského a klenotinckého veletrhu Basel World 2007, což bylo jedno z mých švýcarských zastavení. Do Basileje jsem se těšil, hodinářský veletrh jsem už dlouho chtěl vidět a nikdy mi to nevyšlo.

S hodinářskými veletrhy to máte tak. Za něco stojí jen ty ve Švýcarsku, zbytek nemá smysl uvažovat, pokud nejdete po vyslovených zvláštnostech jako je přehled šanghajských manufaktur vyrábějících z recyklovaného plechovkového materiálu prvotřídní hodinové strojky. A ve Švýcarsku mají veletrhy dva, jeden v Ženevě, jeden v Basileji. Jdou si po krku a aby tento fakt zdůraznily, konají se prakticky ve shodný termín. A tak část výrobců najdete v Ženevě, která je komornější, druhou a to větší najdete v Basileji duben co duben.

Pokračujte ve čtení článku…

Jagg prodán za 33100 Kč

Omluvte grafickou úpravu, jsem tu z mobilu. Ale stojí za konstatování, že Jagg.cz byl prodán za 33 100 Kč. To je zatím poslední známá cena, protože jak praví dobré obchodnické přísloví, „deal is done, when money are at home“… Ovšem vzhledem k osobě kupujícího nepředpokládám velkých potíží.

Nabyvatelem se stala společnost Internet Info s.r.o., provozovatel například Lupy a dalších služeb. Je to vtipné, zatím ale není známo, zda se administrátorem Jaggu stane Jilm, jeden z velkých příznivců služeb tohoto typu 🙂

Ke spekulaci v diskusi ohledně převodu dat: podmínky stanovují, že data nejsou převáděna na třetí strany mimo situaci, kdy to vyžaduje provoz takovéto služby, což změna administrátora zjevně je. V každém případě před transakcí bude možné účet smazat, pokud máte z nového provozovatele z libovolného důvodu strach. To považuji za jednoduchou slušnost. Součástí služby nejsou žádná osobní data, dokonce ani jméno nutně ne, pouze email, heslo, login a záložky.

Zbytek v úterý / středu, až se doklepu do republiky, případně z mobilu. Teprve pak se začne řešit přesun, uživatelé se zatím nemusí nijak děsit.

Jagg.cz bude prodán v neděli po osmé večerní

V neděli ve 20 hodin a 37 minut skončí dražba služby Jagg.cz. Mezi tím jsem prověřil zájemce a vyškrtal je, takže jsme se v nabídkách dostali na 17 100 Kč.

Dražba je zde na Aukro.cz.

Co je podstatné: vysvětlilo se, jak je to s tím „banem“ od Google – žádný není, Jagg.cz se v Google indexuje, takže nabyvatel se nemusí ničeho bát. Jen doporučím udělat pořádný sitemap, aby se rychle zaindexoval celý server, já jsem provizorně jako sitemap dodal RSS zdroj.

Samozřejmě stále zůstává v platnosti nabídka vyvážení vydražené ceny Jaggu reklamou na Jagg na našich serverech. Zatím tu prakticky žádnou neměl, s výjimkou občasné textové reklamy na Marigoldovi.

Podstatné také je, že až do středy budu aktivně mimo internet, pouze na emailu, takže si nejsem jistý, jak se mi podaří vyrozumět nabyvatele/vydražitele, všechno bude záležet na tom, co všechno za informace mi pošle Aukro emailem, nějak si už nepamatuju, co tam bude. Na www se efektivně asi nedostanu, bo jsem ve Švýcarech – a ne snad, že by tam internet neznali, ale já nebudu mít notebook, jen mobilní telefon s aplikací Google Mail Mobile, což je mimochodem naprostá bomba. od té doby, co mám tuhle aplikaci a Operu Mini, jsem s klidným svědomím zavrhl smartphone… (ačkoliv ho mám pořád, ale to jen proto, že jsem líný ho vyměnit) 🙂

Nu a poslední zpráva: výtěžek z dražby Jaggu jsem se rozhodl použít na internetový projekt podporující nové trendy na internetu. A Martin Malý se přidal a rozhodli jsme se, že si s tím užijeme trochu srandy. Narozdíl od některých jiných lidí a v souladu s dalšími jinými lidmi si totiž myslíme, že mít český zdroj informací o nových internetových projektech a sloužící jako místo k podpoře nových internetových technologií je potřeba. Že ne každý to začne studovat hned anglicky a navíc o těch českých věcech se nikde nepíše. Zatím jsem registroval debilní doménu a podtitul bude něco jako „tam, kde Lupa ztroskotala, ztroskotáme lépe a radostněji!“

A tak jsme oprášili kdysi nadhozenou myšlenku „akciového webu“ a zatím dáváme do latě systém a základ, aby ostatní se mohli přidat, pokud budou chtít. I se spoluvlastnickými právy 🙂

Takže pokud máte nějakou myšlenku, kterou byste chtěli publikovat na webu věnovaném novým internetovým technologiím (což je to, čemu se dnes zkráceně říká Web 2.0), tak si ji už chystejte do textové formy…

A do středy na shledanou, tedy zřejmě.

O myších a webových lidech 2.0

Někdy mne napadá, proč vůbec nad něčím přemýšlím. Už samo o sobě je přemýšlení nad přemýšlením kacířskou myšlenkou, což o to. Ale vždycky mně potěší, když čtu na webu řadu dobrých tipů, rad a závažných zamyšlení nad věcmi, na kterých tak či onak pracuju. Potěší ironicky i skutečně, jak kdy. Proč vymýšlet, když na internetu ví spousta lidí všechno líp, než vy…

Většinou nad tím mávnu rukou, to když jde o projekty, které jsem dělával pro klienty, kteří zaplatí a odejdou. Poslední rok se věnuju nejvíce Streamu a také tam často najdu hutné myšlenky sdělované břitkým jazykem, zhusta i úšklebkem směřované na mne. Zvyknul jsem si, že s generace kritizujících se přestěhovávám na stranu kritizovaných, protože už jsem stár velmi, na internet mnoho-li velmi. Baže, třicítka je za mnou.

Uvykl jsem si komentátory rozškatulkovávat podle jména. Ty, na jejichž názor publikovaný na webu bych přísahal jako na písmo svaté, bych spočítal na prstech svých končetin. Budiž, často s nimi nesouhlasím, protože se lišíme v úhlu pohledu, což neznamená, že bych si jejich názoru nevážil a nenutil mne se znovu zamyslet nad promyšleným.

Pak mám rád něco, čemu říkám korektiv. To jsou momenty, kdy se situace zastaví, všichni se vyjádří, pak se situace pohne a vynajednou víte, kam se pohnula. Víte, na čem jste, protože vidíte dovnitř. Nedávno jsem jeden takový případ popsal o Zvědavec.org, jenže připusťme, že tenhle web těžko brát vážně, takže korektura nebyla veliká a nebyla neočekávaná.

Takové případy se stávají málokdy. Pokud pracujete jako analytik či komenátor (což je obecně v telco moje role), většinou když nastane situace, již jste analyzoval, už je dávno zapomenuto, co kdo řekl. Okecat to lze následně různě, což si pamatuji velmi zřetelně z případu Eurotelu a zavádění CDMA-2000 EV-DO.

Jagg.cz má prý bann

Pak jsou korektivy nečekané a o to zajímavější. A nad jedním takovým bych se zastavil. Přinesl mi ho Jagg.

Že prodávám službu Jagg.cz by zatím nestálo za zmínku, protože nevím ještě, kdo ji vydraží, ani co s ní udělá. Zajímavá byla diskuse, která se kolem toho rozjela v jednom bodě. Jagg totiž absentuje v indexu vyhledávače Google. To znamená, že Google neodkazoval na žádnou stránku z této domény (minulý čas je momentálně na místě).

První, kdo si toho povšimnul a dal tuto informaci veřejně v plen, byl Misha (na Marigoldovi) a zřejmě týž člověk ji uvedl i v diskusi na serveru WebTrh.cz. Misha suše konstatoval, že Jagg není v Google indexu a zde na Marigoldovi se zeptal, čím to. Veskrze dobrá a investigativní informace, protože já jako majitel serveru jsem si toho nikdy nevšiml.

Pak už je zajímavá diskuse na fóru WebTrhu, kde se záhy stal z absence Jaggu v Google indexu „ban“ – tedy nějaká forma aktivního zákazu indexace Jaggu ze strany Google týmu. První mluví o „banánu“ admin diskuse Retail, pak se přidává v používání tohoto termínu i pár dalších diskutujících jako Master, Dysmusax a další. Naopak někteří jako Jilm či Kovboj se důsledně podezření z „banu“ vyhnuli.

Také na Marigoldovi v diskusi se to přetřásalo, byť mírněji.

První, kdo udeřil hřebíček na hlavičku, byl Tomáš Krause, když konstatoval, že může vyhledávačům vadit, že dotaz na soubor robots.txt hodí ISE. Pro ty, kdo nepracují v IT oddělení Global Inspiration jen dodávám, že ise = internal server error. Další, kdo přišel s tímto názorem, byl Marek Sovavsíti Prokop.

Naopak na druhém břehu řeky stál Hannes, který ihned do diskuse napsal „ban z googlu bez udání důvodu“…

A pak přišla ta chvíle rozuzlení. Slovo dalo slovo s člověkem z Google a já jsem se dozvěděl, že Google vyžaduje, aby soubor robots.txt na serveru buďto byl, nebo chyběl (= hláška 404 file not found). Pokud vrací jinou hlášku, například 500 Internal Server Error, Google se na indexování dotyčného webu vykašle.

Komentovat bez hlubší znalosti je tak svůdné…

Nyní lze snadno udělat dělící čáru a komentátory „Jagg banu“ rozdělit na patřičné strany: na ty, kdo publikovali nepravdivou informaci, na ty kdo publikovali pravdivou informaci a k cíli se nedobrali a na ty, kdo publikovali pravdivou informaci a k cíli se dobrali.

Na jedné straně tedy máme Mishu, který fakt zjistil a korektně uvedl s tím, že neví, jak se to stalo – dostává zmíněné (a bohužel jen pomyslné) body za investigativu. Nebo také Davida Antoše (aka Jilma)Jiřího Macicha, kteří s touhle informací nepracovali, ačkoliv o ní věděli a ačkoliv by jim umožnila si levně odplivnout. Body za to, že se vyhnuli komentování něčeho, čemu nerozuměli nebo si nemohli prověřit dostatečně.

Pak máme Tomáše Krause a Marka Prokopa. Ti, když už se rozhodli komentovat, tak komentovali z pozice svých zkušeností a dobrali se pravé podstaty věci. Cenné body za to, protože komentovali, znajíce.

Nu a do třetice máme například toho Hannese, který neověřenou informaci hned využil ke sžíravému komentáři. Body dolů na to, že naletěl.

Někde na pomezí stojí třeba Widlák, který informaci o bannu převzal bez ověření do článku, ale v momentě, když jiní přišli na to, jak tomu je, to alespoň blogersky správně opravil včetně ponechání původního textu!

Všímaví, znalí a trubky

Povšimněte si prosím, že celé to rozdělení na všímavé, znalé a trubky se nezakládá na nějaké diskutabilní otázce typu „je Jagg službou budoucnosti“ – na kterou může být po právu mnoho subjektivních názorů. Zakládá se na prosté a ověřitelné skutečnosti. Jilm si může dovolit sžíravý komentář k Jaggu, se kterým já nemusím z mnoha důvodů souhlasit, ale nenechal se zlákat laciným komentářem „bannu“. Podobně sžíravý Hannesův komentář vychází z falešných informací. Hádejte, nad kterým se zamyslím více?

Nakonec mi stálo za to pročíst si Mishovy komentáře na dalších webech. A jedno z jeho prohlášení bych podepsal vlastní krví: „Tvůrci webu u nás naprosto nemají ponětí, co se děje ve světě. Zaznamenají možná existenci nějakého youtube, myspace, a v nejlepším případě digg a del.icio.us, ale o desítkách jiných služeb, které by je mohly inspirovat naprosto neví. Kdo v Česku čte pravidelně Techcrunch, Thinkvitamin, kdo sleduje zahraniční blogy nebo konference“. Kdo? Já. Kdo ještě? Málo takových… 🙁

S tím souhlasím. Kde jsou ty časy, kdy jsem s nábožným zaujetím pročítal české blogy věnované webdesignu a CSS. Pryč, nenávratně. Ti staří a dobří „umřeli“ – už nepíšou. Komentář Marka Prokopa mne přesvědčuje o tom, že nejsou mimo, ale holt to asi dělají, nepíšou o tom. A jiná generace našich pisálků nenaskočila – není tu asi nikdo, kdo by sledoval a komentoval trendy v zahraničí, když odmyslím své skrovné a nesystematické síly. Přitom je to pole neorané. Ano, souhlasím znovu s Mishem, když říká: „kopírování by pro začátek stačilo, jak třeba ukazují ti poláci. Problém je v tom, že některé věci má smysl kopírovat jen pokud máš dostatečně velkou masu komunitu, jak o tom byla řeč, a navíc, člověk musí vědět, proč a co kopíruje.“

Člověk musí vědět, proč a co kopíruje

Zejména to Proč a co kopíruje podtrhuji znovu.

Tak, a kam jsme se to dostali od toho momentu, kdy jsem si dovolil ověřit svoje rozškatulkování českých internetových komentátorů, kteří se zúčastnili komentování prodeje Jaggu? Zase k tomu starému. Český internet je na hony pozadu za tím americkým. Když řeknu tři roky, nejsem mimo. A když řeknu, že náskok ani náhodou nestahujeme, nejsem také mimo. A mohl bych připomenout to, co Jilm nepochopil: bez Web 2.0 pochcípá český internet na zatuchlost. V čem to nepochopil? V tom, že nestačí kopírovat. Musíme vědět Proč a Co kopírujeme. Nestačí se ohánět pojmem Web 2.0 – musíme vědět, že je to nový přístup ke službě uživatelům, ne jen zrcadlové písmo a nápis beta.

Abych skončil nějak positivně, kromě toho, že jsem dopil Veltlínské: za prvé si přečtěte komentář Martina Malého Web2.0 nepřijde: hovoří o tomtéž, co si myslím já. Tedy o tom, že Web2.0 se vžilo jako spásné zaklínadlo, ale přitom to znamená něco jiného, než si myslíme. Mít uživatele na prvním místě a použít na to všechny moderní technologie, abychom mu vyšli vstříc. A nakonec si tam můžete pročíst i ty komentáře, stojí to za to. Konečně pár lidí, kteří asi pochopili, o co u Web2.0 jde. Škoda, že je jich tak málo.

A za druhé se podívejte na Media Blog. Název trochu zavádějící, ale je to dobrá konkurejce pro Linkuj.cz – tedy systém Diggu, ale dotaženější, než Linkuj.

A za třetí: až příště budete číst vrcholně odborné a vtipně napsané komentáře, přemýšlejte o tom, co má autor za sebou. Vtipně napsaný komentář není všechno. Ani u mne, ani u kohokoliv jiného…

A v posledku: proč je ten náš internet tak chcíplý? Proč se tu nic neděje? Opravdu je stav tak rovnovážný, že ho nelze vychýlit? Nemyslím si to. Znám řadu hezkých projektů se slušnou návštěvností a dobrým potenciálem, o kterých se v mediální rovině moc nemluví. Proč? Proč tu safra není web, který by sledoval zahraniční trendy? Chjo. Těch proč je moc. Hlavně, že žijeme v hezké iluzi, jak jsme technicky ve předu 🙁

Jagg.cz je na prodej formou dražby

Jagg.cz je zhruba rok stará služba pro ukládání a sdílení záložek, obdoba americké služby Del.icio.us.

Dorazila upomínka k zaplacení domény Jagg.cz. Doménu jsem prodloužil a přitom jsem se zamyslel nad tím, že za celý ten rok Jaggu jsem na službu ani nesáhl. Tedy, pár úprav jsem tu udělal, přidal jsem AdSense (14 USD měsíčně není žádný šlágr), upravil antispam. Ale v zásadě na to nemám čas, abych s tím něco dělal. A je to škoda. Vůkol se objevuje řada podobných služeb a aby Jagg držel krok, musí se ho ujmout někdo, kdo ho potáhne dál programátorsky i administračně.

Kdybych tu službu používal sám, jako dříve, asi by mi to nevadilo. Takhle je to trochu škoda, protože má zhruba svých 1000 věrných uživatelů a bylo by fajn Jagg dál rozvíjet. Má šanci, může růst – ale někdo se mu musí věnovat. Otázkou je, kdo. Mám tu věci, které mne pálí více, než Jagg a tak jsem se rozhodl Jagg poslat dále. Prodat. Někomu, kdo ho posune dále.

Jak se prodávají firmy, to bych věděl. Párkrát jsem takovou cestu prošel. Jenže jak prodat službu, jejíž hodnota je opravdu velmi spekulativně stanovená a zejména nízká, to už mi zcela jasné není. Přitom v poslední době se mne na to ptá čím dál více lidí, kteří nějaký ten pátek provozují server, shop, službu a chtěli by se jí zbavit, protože už je to neba.

A tak jsem učinil pokus. Jagg.cz je k prodeji v nabídce na Aukro, vyvolávací cena je jedna koruna česká. Bude mít pro někoho alespoň cenu té domény? Uvidíme, jsem na to zvědav víc, než na ty penízky.

Prodejní „prospekt“ už je přímo na Aukru … Aukce končí 15. dubna…

PS: Byť jsem to napsal prvního dubna, tak to není apríl. Jen jindy nebyl čas 🙂