Proud member of Czech Internet Stupids Group

Občas natrefím na vtipné věci. Například nově jsem narazil na Dvoranu slávy hlupáků českého internetu. Mám tu čest být na druhém místě. Má hruď se dme pýchou a kvačím vám toto štěstí zvěstovati, neboť jsem se zařadil po bok takových lidí, jako je František Fuka nebo Adam Javůrek. Proč jsem pyšný? Inu, kdysi jsem se svého moudrého dědy Františka ptal, jestli mu dneska nevadí, že byl komunista.

Malá vsuvka. Děda se komunistou stal v dobu nejméně lukrativní, v průběhu druhé světové války. Skrzevá to to i chvíli vypadalo, že se mým dědou nikdy nestane a místo toho se seznámí s pečkárnou zevnitř s fakultativním výletem na popraviště. Nakonec, pro pokročilý vývoj války k tomuto nedošlo a tak mohl být mým dědem. Otázka je, co by bral více, kdyby si mohl vybrat 🙂

Nu, moudrý děda mi tehdy odpověděl, že není přece důležité, jak nazývali tu skupinu lidí, ale kdo v ní byl. Měl pravdu. I v případě téhle skupinky je mi jedno, jak ji kdo nazval, ale je milé být v ní s fajn lidmi 🙂

Stránku dělá jakýsi Ross Hedvíček, což je ten typ emigranta, u něhož jsme rádi, že vlast opustil. Zkráceně se říká blbec. Zařazení na stránku jsem si zasloužil tím, že jsem ho označil za spamera. Udělal jsem to proto, že je spamerem – tedy člověkem, který mi zasílal nevyžádanou elektronickou poštu. Vtipné bylo, že si dovolil mi s tím napsat a dohadovat se o tom – a o pár dní později mi od něj zase přišel nějaký spam s jeho úchylným článkem, jenž mne vůbec nezajímal a který jsem vůbec nechtěl odebírat.

Vysvětlujícímu textu tedy rozumím. Ospamoval mne, já řekl, že je spamer a proto jsem hlupák. Chápu taky, že jsem o značován za neúspěšného podnikatele (prakticky žádná moje firma nevykazuje nějaký enormní zisk a většinou pokud možno žádný). Nechápu ale, proč jsem označen za neúspěšného mystika. Jednotlivým slovíčkům rozumím, ale nějak nechápu to spojení s mojí osobou. Copak já jsem mystik? I když neúspěšný? To jsou nedělní šoky 🙂

PS: Ještě by bylo fajn, kdyby na tom seznamu byl Ondřej Neff, Jan Sokol a O. A. Funda. Tím bych byl spokojený. Na Sokola a Fundu asi Hedvíček nic nemá, ale na Neffa se nějaký klerofašismus vždycky najde, ne?

Aktualita bez komentáře: Mlynář dostal 5,5 roku. Natvrdo.

Noname píše: iDNES: Exministr Mlynář dostal u soudu pět a půl roku vězení

Babelgum – Bábelská žvýkačka je další zajímavý TV platform projekt

V poslední době je už potřeba rozlišovat, co který dobrodruh s internetovou televizí dělá, zda jen platformu pro její šíření, nebo samotný obsah, či obojí.

Babelgum

BabelGum patří do té první kategorie a je přímou konkurencí Joost a ačkoliv to není úplná novinka, hlavní novinkou je, že v poslední době začaly vycházet betaverze jeho software, které jsou velmi použitelné. A to je správná chvíle i u nás uznat BabelGum za rovnocenného bojovníka v ranku P2PTV a poukázat na fakt, že Zenstromův Joost není zdaleka jediný a ani nijak napřed. Spíš naopak, Joost zatím zejména proti asijské konkurenci zaostává ve všech parametrech a jen fakt, že asijské verze P2PTV na euroamerický trh příliš nepronikaji (rozsypaný čaj v menu nám nevoní) dává Joostu šanci. A taky dobré jméno jednoho ze sponzorů. To asi nejvíc.

BabelGum má za sebou také dobré jméno, i když u nás asi ne tak známé. Silvio Scaglia je zakladatel Fastwebu a Omnitelu a Babelgum si založil jako další píseček na hraní.

Babelgum je také založen na P2P technologii šíření videa a jde o přehrávač videa, který mimo jiné slibuje poskytovatelům obsahu vyřešit i placení za přístup k jejich obsahu, pokud si to budou přát. Například již do startu slibuje pět dolarů za tisíc stažení klipů všem blogerům, větší publishing house si mohou přijít na více.

Obsah má být zajištěn zatím nespecifikovaným DRM, pokud si to majitel obsahu přeje. Nároky na hardware jsou podobné, jako u Joostu, cca 1 GHz procesoru, co nejrychlejší linka, ale stačí prý 200 Kb/s, tedy citelně méně, než Joostu. Měl jsem na testování pomalejší konfiguraci a přehrávání moc luxusní nebylo.

Pro přehrávání videa je důležité ještě mít instalovaný Quicktime 7, což je pikantní.

Pro infrastrukturní projekty není ani tak důležité, jak dobré jsou v betaverzi, jako spíš koho do spuštění umluví, aby se přidal a nabízel přes ně svůj obsah. Takže se nechme překvapit, znovu připomínám, že pro český obsah tyhle projekty moc nejsou. Proč? Protože za tři hodiny spuštění Joosta máte v trapu týdenní limit půlmegového ADSL od OuJé.

A kdo jste nedohledali investici Google do P2PTV, tak vězte, že je to čínský Xunlei, akorát nevím, zda info je oficiální. Google sem nasypal cca 5M USD za 4% firmy, další investoři do toho dali dalších 15M USD.

Lekce pro telco průmysl: Apple a jeho iPhone

Apple iPhone Steve Jobs představil před pár dny nový Apple produkt nazvaný proti všem očekávání a po všech očekáváních iPhone. Akcie Apple ihned posílily o tři dolary, komentátoři se mohou přetrhnout v názorech, zda heslo provázející Apple iPhone „redefining mobile phones“ je nadsazené nebo nevystihující.

iPhone je pro telekomunikační průmysl zjevení. Zda apokalyptické, nebo spásné, to záleží na tom, na které straně telekomunikačni barikády stojíte. Firmám jako Nokia bude z iPhone mírně nevolno, jejich akcionářům pak o poznání více. Mají pro to řadu dobrých důvodů a reakce, které by se daly nazvat jako hysterické, se již objevily.
Pokračujte ve čtení článku…

V krátkosti: statistika, WiFi v Praze a iPhone

**Noname píše:** jen v krátkosti – zajímá-li vás rozšiřování broadbandu v ČR a ve světě, koukněte na „aktuální článek Míly Sovy na Internet Pro Všechny“:http://www.internetprovsechny.cz/clanek.php?cid=181, opět čerpá ze spolupráce s agenturou Point-Topic. Na můj vkus to vidí možná trochu černě, samozřejmě že ADSL u nás ještě stále značně pokulhává, celkový počet broadband přípojek ale podle mého průměrný evropský trend kopíruje a letos se pravděpodobně dočkáme „normalizace“ trhu s připojením k internetu.

Někteří zasvěcení vědí, že není pravda, že by „WiFi internet v Praze měl zelenou“:http://www.internetprovsechny.cz/blesk.php?cbl=253. Pravda je přesně opačná – v současné době se projekt usilovně šetří v EU, Praha má dotaci zastavenou, nicméně už staví, ale za vlastní peníze (čti za naše daně), a snaží se lobbovat a argumentuje (čti lže) EU komisi, aby ji přiklonila na svou stranu. Co neví téměř nikdo je, že aktivně jednám s EU komisí a dávám jí správné údaje a odpovědi na jejich otázky. V té souvislosti mám prosbu na všechny ISP v Praze, zejména ze „zasažených oblastí“ (Praha 1, Praha – Březiněves; Praha – Ďáblice; Praha – Dolní Chabry, Praha 12; Praha – Libuš, Praha 14; Praha – Dolní Počernice, Praha 15; Praha – Dolní Měcholupy; Praha – Dubeč; Praha – Petrovice; Praha – Štěrboholy, Praha 19; Praha – Čakovice; Praha – Satalice; Praha – Vinoř, Praha 20, Praha 21; Praha – Běchovice; Praha – Klánovice). **Ozvěte se mi prosím na „e-mail“:tomas@kapler.cz**, potřeboval bych probrat pár údajů a případně připojit pro komisi vaše stanovisko.

Koho ani broadband, ani WiFi nezajímá, možná jej zaujme nová reklama na iPhone. 😉

Dva takové… ze života …

Mám tu dva příběhy ze života, které stojí za zaznamenání.

Lída a VandaLída, má druhorozená dcera, měla v pondělí zápis do školy. Od září bude školačkou. Jel jsem si ten zápis užít s ní. Bude chodit (stejně jako Vanda) do pohádkově krásné školy s věžičkou, hezkými malými okny a zlacenými hodinami ve věži. A při té příležitosti jsem se dozvěděl, že Lída už si sama nechává zadávat početní úkoly a počítá si je. Pokýval jsem hlavou, pilné to je dítě. Jen tak dále. Vzal jsem si do ruky kartičku s těmi příklady, v duchu se otřásl, zda to zvládnu projít bez kalkulačky, ale šlo to. A pak jsem se přeptal: „Ludmilo, můžeš mi říct, proč ty první čísla jsou tak naškrábaná, zatímco ten výsledek už je docela hezky napsaný?“ Lída vzala kartičku do ruky, chvíli ji studovala a pak řekla: „Ta první čísla psala maminka…“

Druhý příběh je takový pracovní. Jel jsem z práce, bylo příjemně pozdní odpoledne a já jsem se tetelil blahem, jak dobře jsem dnes pochodil, kolik jsem toho zařídil a že jsem mohl takhle hezky brzy vypadnout z práce. To je tak, když si někdo umí práci zorganizovat, přátelé!

Pak jsem se podíval na noviny.

Byla sobota…

The Venice Project je nově Joost

Věděl se od počátku, že The Venice Project se nebude takto jmenovat definitivně. Benátský projekt se dneska oficiálně přejmenoval a jeho nové a sexy jméno je Joost. Nic jiného se zatím nemění, projektu se účastní testeři (třeba já), běžní uživatelé k němu přístup zatím nemají. Jasně, změnila se grafika webu, jestli vás to zaujme.

Dlužno dodat, že s Joostem mám v Česku značné problémy. V práci na Windows mi nechodí, nevím proč. Prostě se nepřipojí na server. Doma mi nechodí – stejný problém. Doma UPC, v práci Dial Telecom. Hlášky od dvou mých známých uživatelů O2 drát/bezdrát jsou stejné. Je tu vlastně někdo, komu to u nás v pohodě chodí?

A co je to Joost / The Venice Project – je to P2P infrastruktura pro šíření videa po internetu. Zajímavý projekt, ale vůbec ne jediný svého druhu. Není to tak dávno, kdy jeden podobný v tichosti koupilo Google.

Prostuduju si podmínky, které jsem podepsal, myslím, že jsem tam viděl něco o tom, že nebudu publikovat screenshoty, jestli je to povolené, tak je vytípu – přes VPN do Říše mi to totiž paradoxně jede 🙂

Jen tak na okraj: Joost se vyvíjí i na Macovi – zejména vzhled a web, části API. Mac klient bude také, až se sám veliký uvolí jej publikovat. Zatím se neuvolil ani pro mne 🙁

Vývojové prostředí webu Joost z macka

UMPC jasně ukazuje, proč jsou Windows špatnou volbou tabletového světa

V pátek jsem si pořídil novou hračku. Jmenuje se Asus R2H a v rodném listu má poznámku UMPC aneb UltraMobile PC aneb Origami.

Hraju si s tím přes den a došel jsem k několika závěrům, zatím předběžným:

  • tabletové počítače mají před sebou velkou budoucnost. Velký dotykový displej umožňující standardní rozlišení, možnost přídavné klávesnice a hlavně dělání poznámek na displeji perem, to všechno člověka láká.
  • Windows XP je přes všechny úpravy do Tablet verze velmi nevhodný operační systém.

Asus R2H

Pokračujte ve čtení článku…

Arctos NATO Felduhr

Tradice výroby hodinek německé značky Arctos se datuje od roku 1923. V tomto roce v centru německé hodinářské a šperkařské výroby v Pforzheimu založili Philipp Weber a Jakob Aeschbach podnik „Arctos Uhrenfabrik“ na výrobu hodinek zpočátku pod názvem „Weber & Aeschbach“, později pod značkou Arctos. V roce 1928 už vyráběli 260 strojků pro kapesní […]

Fring – VoIP pro 3G mobily via Skype a Google Talk

Fring je zajímavá aplikace, se kterou si nějakou dobu hraju. A mám z ní trochu rozpačité dojmy.

FringFring je VoIP klient pro mobily vybavené Symbianem a S60 v Release 2. To nakonec vzhledem k jeho určení není na škodu, ostatní prostě mají smůlu. K provozování Fringu potřebujete také dostupnou 3G síť. Což má svůj logický důvod.

Vtip Fringu je v tom, že se nesnaží o vlastní standard pro VoIP, ale využívá stávajících služeb Skype a Google Talk. Když si Fring spustíte, můžete volat Skype a GTalk uživatelům za cenu svých datových přenosů, nikoliv za cenu hlasového hovoru. A můžete také hlasové hovory ze Skype či Google Talk přijímat, můžete také chatovat textově.

Dlužno dodat, že lépe to funguje v Gtalku, se Skype mám na Fringu velké problémy. Dlouho trvá, než se Fring do Skype přiloguje, také dlouho trvá, než se sestaví hovor a často se to ve Skype nepodařilo. Textová komunikace ale běží jak po drátkách a pokud hledáte Symbian mobilní klient pro alespoň textovou komunikaci, Fring je fajn. A hlavně, zdarma.

Takže vyzkoušejte – Fring.com … pro Symbian stejně zatím nic jiného pro Skype komunikaci není…

Čtečky elektronických knih, ebook readery v roce 2007

Pomalu každý rok to v oblasti elektronických knih vypadá na to, že už-už přijde průlom. Jenže pak to nějak vyšumí do ztracena a původně nadějný projekt se odpíská či posune. Jednou za čas si jdu osvěžit svůj přehled o oblasti elektronických knih, protože mne zajímá a považuju ji za perspektivní do budoucna, ale v současnosti za mrtvý trh.

Východisko mého zájmu je velmi triviální. Doma mám obsáhlou knihovnu čítající několik tisícovek svazků nejrůznější literatury. V posledních pěti letech jsem začal tvrdě budovat paralelní knihovnu elektronickou, ta dnes čítá tisícovku titulů z oblasti mého zájmu a zhruba 20 GB dat. Zpravidla v PDF formátu.

Vtip je v tom, že s PDF se dobře strojově pracuje ve smyslu vyhledávání – ihned najdete citaci či info, kterou jste chtěli. Jenže ku čtení to moc není. Nevím jak vy, ale na čtení na displeji si u delšího textu nemohu zvyknout. Nechci sedět u počítače, chci si zalézt do postele. Nechci tam brát notebook, chci se různě převalovat a manipulovat se čteným předmětem, k tomu notebook opravdu není.
Pokračujte ve čtení článku…