Picasaweb si konečně můžete zaplatit

Nikdy jsem nepřišel na chuť Flickeru pro skladování fotek. Když Google spustil Picasaweb, zalíbil se mi promptně ten. A ještě více v momentě, kdy Google přidal možnost uploadu z iPhoto (Picasa je jediná Windows aplikace, která mi přijde lepší, než Mac aplikace), nebylo co řešit.

Jenže Google dává pro fotoalbum zdarma „jen“ 250 MB. Možnost zaplatit si přes Google Checkout další prostor se sice časem objevila, ale nefungovala s českými kartami nebo pro české zákazníky.

Od nedávné doby to jde. A tak jsem vytáhl platební kartu, utratil 25 dolarů a mám dalších 6GB místa pro fotky.

Doporučuji 🙂

Škoda je, že služby Google nelze platit přes výnosy z AdSense. Kdysi jsem někde zahlédl možnost převodu AdSense výnosů do AdWords, ale buďto to byla vlčí mlha a šalba, nebo už to nemůžu najít. Jestli o tom někdo něco víte, dejte do komentářů echo…

Stream TV beta odstartovala

Stram TV včera večer odstartovalo. Dvorní astrolog propočítal postavení hvězd, dvorní technici update DNS a tak je termín otevření ochutnávky pro veřejnost symbolický: 21.12. (dneska) ve 21 hodin, 12 minut. Teď se jděte podívat na www.stream.cz.

Spuštění Stream TV je zatím třeba chápat jako poloveřejný provoz. Chtěli jsme vám dát nějaký hezký dárek k vánocům, protože dotazů na to, jak to bude vypadat, padá celá řada.

To, co uvidíte v prosinci na www.stream.cz ale není zdaleka všechno, co chystáme. Zatím zde najdete ochutnávku našeho zpravodajství, našich seriálů a pořadů či hudby. A když říkám ochutnávku, myslím tím ochutnávku. Nenajdete zde například možnost se zaregistrovat, protože registrace zpřístupní některé funkce, které zatím nebudou veřejně dány v plen. Řada věcí je také určena k otestování naší technologie a tezí či předpokladů. Chceme vidět, jak se liší reakce „profesionálních“ uživatelů internetu od reakcí méně zkušenějších uživatelů.

Připomínky mi pište do komentářů. Uvítám je, ale nejsem si jistý, jak na ně stihnu reagovat.

Oficiální spuštění Stream TV do provozu bude následovat v roce 2007 …

Jen pro pořádek připomínám, že pro sledování Stream TV je potřeba linka alespoň 512 Kb/s a Flash Player verze 8 a vyšší.

Zítra se k tématu vrátím snad obšírnějším vysvětlením.

(Nejenom) školy nemají na Internet

Noname píše: Jak si můžete přečíst třeba na Jankově blogu nebo na iDnesu, školy teď mají velký problém – kromě mnoha jiných věcí, nový rozpočet nepočítá nově s dotacemi na státní a informační politiku ve vzdělávání (SIPVZ), tedy s penězi na připojení škol a tak dále. Možná trochu píchnu do vosího hnízda, ale mám k tomu trochu „alternativní pohled“.

Rozhodně je špatně, že nejsou přiděleny peníze, které byly slíbeny na dlouhodobé projekty – zcela to znehodnocuje celý tento institut, nyní se může každý investor bát, že dostane dotaci s opcí na x let (jinak to nejde, dotace musí být vždy max. na rok), aby třeba postavil nějakou silnici či budovu, on nakoupí materiál a po roce mu řeknou prdlajz a on je v čudu.

Rozhodně je špatně, že stát nepodporuje informační politiku a to žádným způsobem, respektive prostředky vyhazuje naprosto nesmyslně – například peníze na SIPVZ by se krásně daly vzít z naprosto idiotských nových dotací na telefonování pro chudé.

Možná nejhorší je, že takové rozhodnutí padne týden před koncem fiskálního roku, přitom třeba jen výpovědi na stávající internetové připojení jsou 3 a více měsíců, tj. školy je budou muset platit ze svého.

Ovšem má to i svou pozitivní stránku

Cituji z článku na iDnes: „V praxi to podle ní znamená, že si škola bude muset vybrat například mezi vymalováním třídy a připojením na internet.“

To je podle mého názoru naprosto v pořádku a je to správně. Stát si přeci také musí vybrat, jestli dá škole peníze na provoz nebo na internet. Takže když stát dá školám peníze jen na provoz, tak vlastně tuto rozhodovací pravomoc předává škole, která se sama může rozhodnout, kolik dá na co peněz. Nebo co byste si vybrali vy? Milion na vymalování a 100 tisíc účelově vázaných na internet, nebo milion sto tisíc na cokoliv dle vlastního výběru?

Druhá citace: „Je mi to líto, přijdeme zhruba o sto třicet tisíc korun. Chápu, že se musí šetřit, ale mohli jsme dostávat třeba méně peněz. Takhle to naráz ukončit, to mi nepřijde dobré,“ posteskl si ředitel svitavské základní školy David Šimák.“ … Ještě větší problémy způsobí krok poslanců malotřídce v Lužnici. „Připojení stojí kolem tří tisíc měsíčně. Teď to budeme muset platit sami a to pro malou školu, jako jsme my, není zanedbatelná částka,“ říká ředitel Pavel Činákl.

Každá škola má telefonní přípojku a doposavaď byly připojeny přes ADSL nebo přes ISDN2, pakliže ADSL nebylo dostupné. Ve školách je přitom Internet využíván pro připojení jedné počítačové učebny, kde by měl být de-facto kontrolovaný provoz, občas možná nějaký ten učitelský kabinet, výjimečně ještě třeba školní knihovna. Srovnal bych to tedy s potřebami firmy o 15 lidech, tedy takové větší škole nyní v pohodě dostačuje (a používá) 2 Mb/s ADSL. 2 Mb/s ADSL s 15 GB limitem přitom stojí nějakých 500-600 Kč měsíčně, ve větších městech je za stejnou cenu dostupné dokonce 2 Mb/s ADSL bez limitu dat, při větším počtu možná i o něco levněji. Tedy nějakých 6 až 7 tisíc ročně za to samé, co nyní platí přes SIPVZ „telecomu“ podle velikosti školy tuším 60-130 tisíc ročně.

Navíc na mnoha místech je dostupné WiFi, konkrétně podle naší mapy pokrytí WiFi je pokrytá valná většina obcí v České Republice, sám odpovídám na dotazy lidí a firem na dostupnost a prakticky se mi ještě nestalo, že by někde nebyl bezdrátový internet dostupný. Takže ukončení „dotování telecomu“ jednou miliardou z fondů SIPVZ může naopak pomoci rozvoji alternativních sítí a tedy i konkurence.

A tam kde náhodou není bezdrátový internet a tam kde to doposavaď „telecom“ řešil 128 kb/s ISDN2 linkou za 3 tisíce měsíčně. si dovoluji upozornit, že to samé nabízí stejný „telecom“ na komerční bázi za 1000 Kč měsíčně včetně pěti set korun za ISDN linku (ještě o stovku levněji při omezení pouze na pracovní hodiny).

Protože jsou tedy dotčené školy státní či příspěvkové organizace, tak ukončení SIPVZ fakticky znamená jen mírné snížení celkového množství peněz, které škola dostane (nevím ale, jestli se nezvýšily peníze na provoz), což je po 600 miliardovém dluhu, který způsobila socialistická vláda celkem pochopitelné utahování opasků. A naopak – může to vést ke zlepšení využití internetu na školách, protože už nebudou vázány na jednoho dodavatele, budou moci využít alternativní připojení atd.

A pro školy, které se cítí postiženy (stejně tak další úřady atd., které nedostaly peníze na internetové připojení) mám nezištnou nabídku – můžete se mi ozvat na můj mail (tomas zavináč kapler tečka cz), uveďte adresu a telefonní číslo, a já ověřím, jestli je u vás dostupné ADSL nebo nějaké bezdrátové připojení ze všech možných dostupných databází a dám vám kontakty na nejvýhodnější nabídky. Kdyby byl nějaký hromadný zájem, jsem schopen zajistit i nějakou výhodnou množstevní nabídku.

Ostrá pracovní – aneb co posunout vánoce

Ve firmě panuje hustá pracovní nálada. Na to, že je neděle, si dovoluju velký luxus psát v devět příspěvek na Marigolda, namísto abych se odharcoval do práce.

Takhle to nějak vypadá ve vstupu do podpalubí naší římské galéry:

Pracuje se tu...

Kromě toho mám pořád náladu tu pouštět stále dokolečka Assonanci a její „Modli se, pracuj a poslouchej…“ – protože to je přesně to pořadí a činnosti, které teď potřebujeme.

Vánoce totálně nestíhám a asi navrhnu na poradě je odložit. Takhle o dva měsíce? Alespoň měsíc? O měsíc posunout vánoce? To je fér, stejně není sníh, tak co s nima teď…

Protože den zúčtování je blízko.

A komu se to nelíbí, může jít klidně na kožní…

A vůbec, proč by ne 🙂

Poděkování

Noname píše: nejdříve jsem neměl čas a pak jsme na to ve spěchu zapomněl – předně děkuji velice nethostingu Nethost za skvělý, rychlý a bezproblémový přechod na jejich servery, který probíhal při změně CMS na Marigoldu. Nebyla to vůbec prkotina – na jednom serveru bylo zároveň provázáno 9 dalších webů a služeb a některé musely zůstat, všechny ostatní bylo nutné překódovat na utf-8, protože původní databáze byla blbě kódována, na začátku jsem potřeboval udělat dočasnou doménu, aby byl přechod co nejplynulejší atd.

Vše probíhalo naprosto perfektně, jejich support linka fungovala okamžitě, na e-maily i na zavolání, jmenovitě pan Vladimír Helešic (doufám že mám dobře háčky a čárky, píše bez diakritiky), omlouvám se, jestli jsem zapomněl na někoho dalšího. Navíc znal WordPress, věděl co a kde je třeba udělat, kde by mohly být problémy, no prostě lepší to být nemohlo. Jako perličku a příklad perfektního přístupu – shodou okolností (nebo možná něčím? záměrem) se den po přechodu někdo pokusil udělat DDOS na marigold – ani bych si toho nevšiml, kdyby mi nepřišla zpráva, co se stalo, že během pár chvil bylo 38 tisíc požadavků atd., a že zablokovali příslušné IP adresy – prostě ukázkové proaktivní jednání.

Dále děkuji Accimu za jeho dopočeštění WordPressu a myslím i nějaké rady, stejně tak ostatním, kteří mi poradili ať už ve fóru či jinde.

No a poslední aktuální poděkování – někteří si zde stěžovali na nějaké zvláštní zobrazování ve Firefoxu 2.0, neměl jsem čas to řešit, a Petr Halas mě nasměroval správným směrem, takže už pár dní by to mělo správně fungovat i tam – díky Petře.

No a samozřejmě děkuji Vám všem, za to, že jste ten přechod ve zdraví přežili a nebili jste nás virtuálními holemi, a Patrickovi, že se do téhle pěrestrojky pustil. Myslím, že nový systém se velmi osvědčil – pro zajímavost – nyní je zde 14021 normálních komentářů za 4 roky provozu necelých 21 tisíc spamů za pár týdnů, z toho ale ani jeden neprošel (když nepočítám debilní příspěvky typu „hovno“, které nejsou klasickým spamem a nějaký vtipálek si tu zde za ně vysloužil doživotní ban, takže se nezkoušejte opičit), zaregistroval jsem jen jeden příklad, kdy byl validní příspěvek neodeslán (asi měl adresu nějakého spammera a obsah byl nějaký zvláštní či nějaká jiná souhra náhod). A nemusíme přitom trávit hodiny času neustálým moderováním (cenzoringem) všech diskusí a nemusíme znemožňovat komentování u starších článků, tak jak se to dělá jinde.

Zvědavcova etymologie kuličky z prdu na Křišťálové Lupě

Chtěl jsem něco málo kdysivá napsat ke Křišťálové Lupě, ocenění internetovým projektům. Jsa v komisi, chtěl jsem říci, komu a jak jsem hlasoval. Přepracování způsobilo, že příležitost vyšla jiná, než jsem snad původně čekal.

Začal bych tím, že mám rád konspirační teorie a občas si rád pročítám servery jim věnované. Vždycky dumám tím, nakolik je svět Matrixem a já jeho obětí a nakolik je autor takového článku zralý na psychiatrickou léčbu. Většinou usoudím, že pravda bude tradičně někde mezi – ale ne vždy mám čas na nějaký korektiv toho, co je mezi.

A takový korektiv se zpravidla dostavuje v momentě, kdy narazím na článek na téma, do kterého vidím. Vladimír Stwora se na svém Zvědavci pustil mimo oblíbené izraelsko-americké intrikační témata a vydal článek věnovaný ocenění Křišťálová Lupa. Název Ruka ruku…aneb Jak se hodní hoši, co si spolu hrají, navzájem poplácali po zádech už napověděl.

Vyznění článku lze shrnout, přes jeho obsáhlost, že uznandy si rozdali kotrčníci českého internetu. Kdo odbornou porotu sestavoval a jaká kritéria musel každý člen splňovat (kolik nul na svém bankovním kontě musel mít), aby se tam dostal, o tom pravidla cudně mlčí, říká článek.

Tady mohu posloužit informací.

Pokračujte ve čtení článku…

Internet z elektrické zásuvky v Praze

Šušká se o tom hodně dlouho. Vysokorychlostní internet po elektrických rozvodech. Zatím jsme čítali hezká silácká vyjádření našich energorozvodců a krmivé tiskové zprávy zahraničních pilotů.

Dneska přichází (jestli mne paměť neklame) první komerční nabídka internetu po elektrických rozvodech (Powerline systém) – a to v Praze. Pražská Energetika (PRE) pro internetové přenosy nabídla svou síť společnosti ElectraStar.

Pokračujte ve čtení článku…

DivX business

Je zajímavé, jak se člověku otevírají naprosto jiné souvislosti s tím, jak mírně změní úhel pohledu. Dříve jsem se díval na video z pohledu mobilu. Teď, když na mobily, tak z pohledu videa. A zaujal mne obchodní model DivX.

Že je to nějaký kodek, původně šlohnutý Microsoftu, následně naprosto celý přepracovaný, je asi obecně známo. Kromě toho je také synonymem pro pirátsky zkopírované filmy. Pro svoji kvalitu ne neprávem. Jenže ty časy jsou pryč. Pirátské filmy ovládá dneska XviD komprese, v podstatě analogická k DivXu, ale otevřená. DivX naproti tomu jde silně do seriosního video obchodu.

Postupuje zajímavě. Nálepku DivX Home Theater najdete dnes na leckterém DVD přehrávači. Skoro na každém novém – více jak 140 jich je na trhu. Důvod je prostý. DivX chce za integraci svého kodeku do DVD přehrávačů směšné poplatky a nabízí zaručenou kompatibilitu v rámci profilu kodeku. A tím profilem je právě ten Home Theater. Stačí vám na kodeku nastavit jej a můžete si být jisti, že jej DVD přehrávač s tímhle logem přehraje.
Pokračujte ve čtení článku…

Když dnešnímu způsobu distribuce hudby zvoní hrana

Psáno pro sobotní Lidové noviny: Odvod poplatků ze záznamových médií a tiskáren přináší zajímavý problém. I pokud si nekupujete žádnou hudbu a používáte například CD k archivaci dat nebo tiskárnu k tisku vaší obchodní korespondence, platíte kolektivním správcům autorských poplatků. Za díla, která nespravují. Protože jsou vaše.

Tomuto postupu se neříká zlodějina ani svinstvo, ačkoliv znaky obojího to splňuje. Říká se tomu spravedlivá kompenzace nositelů práv. Minimálně proto, že to zní lépe.

Pokračujte ve čtení článku…

Google spustil AdSense pro Česko

Tak jsme se dočkali. Webové stránky psané v češtině mohou prodávat inzerci přes Google AdSense, což je velmi jednoduchý způsob, jak si vydělat nějakou tu korunku. Takže vyzkouším a uvidím 🙂

Google o tom říká: Program AdSense je zdarma a je postaven na kombinaci „platby za kliknutí“ (pay per click) a „platby za zobrazení“ (pay-per-impression). Poskytovatel obsahu získává peníze při každém kliknutí uživatele na inzerát na jeho stránce. Samotní inzerenti se navíc mohou snažit získat místo na stránkách prostřednictvím online aukce. AdSense pro obsah neomezuje inzertní formáty na prostý text, ale umožňuje i využití obrázků a to v takové úpravě, která koresponduje s povahou a designem stránek i požadavky vydavatelů.

Přihlášení do programu AdSense pro obsah je naprosto jednoduché. Každý majitel webové stránky, ať jde o fyzickou osobu nebo velký mezinárodní koncern, musí vyplnit jednoduchý formulář na adrese https://www.google.cz/adsense/. Jakmile je registrace schválena, přihlásí se uživatel ke svému účtu a zkopíruje příslušný kód na svou stránku. Do 72 hodin se na stránce začnou objevovat inzeráty s přesným zacílením vzhledem k obsahu stránek. Vzhled a design inzerátů na stránkách lze upravovat s pomocí široké škály formátovacích nástrojů a barev.

Je čas na Stream trailer

Zvědavost lidí je veliká. Denně odpovídají snad všichni lidi z naší firmy na řadu dotazů, kdy už…

Tak ještě ne.

Ale alespoň kluci ze střižen vzali hromadu materiálů, co jsou připraveny, sestříhali to, ozvučili a udělali takový malý trailer. A k tomu jsme spíchli web. To abyste věděli, že pilotní řada našeho seriálu Gynekologie 2 je už před dveřmi. Michale, stále platí, žádné porno 🙂

Takže pro ochutnávku račte na www.stream.cz. Jo a ta fialová grafika, která se vám nelíbila, je pryč. Tuhle už si představujeme jako skoro startovní. A komentáře pište sem 🙂

PS: Je nutné mít Flash Plugin 8 a více a rychlost připojení je vhodná tak alespoň 1 Mb/s. Pomalejší se může trhat, trailer nemá regulaci pro nižší rychlosti a bude bufferovat, pouze loguje pro nás, jaké problémy vyvystávají. Ale klidně je i pište.