Broadband Monday přednáška o Stream.cz

Dostal jsem video z přednášky Broadband Monday se záznamem mého povídání o videu na internetu a Stream.cz. Takže koho to zajímá, flash video si může přehrát rovnou zde.

Pozor, video má cca 86MB, nahrává se postupně. Škarohlídům připomínám, že není distribuováno z distribučního systému Streamu, tam se ještě bez hesla nedostanete.

Jak volat z Google Talku či MSN do telefonní sítě. A taky opačně a i z mobilu

Z Google Talku lze telefonovat zatím pouze mezi klienty, nikoliv do telefonní sítě. Minimálně oficiálně. Našel jsem ale zajímavou neoficiální možnost nazvanou GTalk2VoIP. Jednoduše si mezi kontakty v GTalku přidáte kontakt této služby (zadáte email) nebo službu necháte napsat vám a autorizujete ji. Pak stačí této službě napsat textově CALL a číslo, kam chcete volat, ona vám napíše informace o ceně hovoru a že máte akceptovat příchozí hovor. A přijde vám hovor – a propojí vás s protistranou. Hezké využití GTalk otevřenosti 🙂

Třeba vám to k něčemu bude. Jo, funguje to i pro MSN, prý, to jsem nezkoušel, nějak jsem si tuhle síť neoblíbil.

S tím související chytrou legráckou je aplikace Talkonaut. Tu si nainstalujete do mobilu (je v Javě) a můžete volat lidi na GTalku, MSN a do VOIP SIP sítí za cenu příchozího hovoru na váš mobil (hlas nejde přes data, ale používá se callback). Účto mají propojené s Gtalk2Voip, takže lze zaplatit jednou a užívat obě služby. Bohužel příchozí hovor na české mobily není nikdy právě levný, vychází to na 5-6 Kč za minutu dle kurzu a operátora.

Operátor je další finta. Talkonaut spolu s Gtalk2VOIP nabízejí několik operátorů, přes které lze volat. V ceníku si můžete najít, jak je drahé volání přes koho. Například volání na O2 mobil stojí od 0,22 do 0,32 USD, což je slušný rozdíl. Také lze posílat SMS zprávy, cena do českých sítí je 0,13 USD, tedy zhruba 2,6 Kč.

A to není všechno. Na další stránce www.didww.com si můžete za pět dolarů měsíčně koupit pražské telefonní číslo (a nebo hromadu jiných čísel z jiných zemí) a nechat si hovory přesměrovat na GTalk, MSN a další služby s VoIP.

Nu, s VoIP se dá pořád si hrát 🙂

Jinak ten mobilní klient doporučuji minimálně jako zdarma IM klienta pro MSN a Gtalk 🙂

Právě jsme na Křišťálové Lupě

**Noname píše:** nevím jestli někoho zajímá co zrovna s Patrickem děláme. Jestli ano, pak vězte, že jsme na konferenci „Křišťálová Lupa“:http://kristalova.lupa.cz/. Později sem určitě dáme nějaké info a fotky.

Abych alespoň trochu uspokojil ty, kteří omylem klikli na nadpis tohoto článku a zjistili, že tu nejsou žádné informace 😉 tak dám pár zajímavých dat k Marigoldu. **Tento článek začíná 3 tisícovku článků**, za téměř přesně *4letou historii*. Asi *3 roky zde fungují komentáře a je jich tu již 13700*. Nový *Marigold.cz 2.0 beta postavený na WordPressu je zde právě 3 týdny*. Za tři týdny zde zabudovaný *antispam zachytil 11 tisíc spamových komentářů*. Pokud je nám známo, tak *bez jediného zahození validního komentáře, asi 10x skočil spam do kolonky „nutno schválit“, ani jednou se ale spam neobjevil mezi publikovanými komentáři*. Přitom zde není žádná debilní obrázková CAPTCHA (jen když si robot není jist, jestli je příspěvek spam či ham). Je tedy s podivem, že podobný systém nenasazují i jiné servery a že podobný systém není nasazen třeba pro kontrolou e-mailového spamu.

Peprnet.cz a projekty BBF vůbec

**Noname píše:** jak asi všichni víte, byl jsem člen odborné komise při Ministerstvu Informatiky známém jako Fórum pro vysokorychlostní Internet či Broadband Fórum (BBF). Obrátil se na mě proto teď Dan Dočekal, který psal „článek o Peprnet.cz“:http://digiweb.ihned.cz/c6-10053280-19807110-i00000_d-peprnet-cz-bulvar-za-5-2-milionu resp. „o porušování autorského zákona u Peprnet.cz“:http://digiweb.ihned.cz/c6-10053280-19808850-i00000_d-maji-miliony-a-porusuji-autorsky-zakon (Peprnet.cz je jeden z projektů, které dotaci dostali)
> Dobré ráno,

> Je toto autentické? A jak hluboko pod čarou byl PEPRNET.CZ? 🙂

> Jako člen BBF komise mohu říct, že MIČR naše doporučení rozhodně nerespektovalo a neschválilo projekty, které se umístily na prvních místech, zato schválilo projekty, které se umístily pod čarou. Nerespektovalo ani naše návrhy na snížení rozpočtů, ani si nevšímalo našich námitek proti některým projektům.

Než jsem stačil odpovědět, tak článek publikoval, a m.j. napsal něco s čímž hluboce nesouhlasím:

> Po pár minutách prohlížení jsem přemýšlel nad tím, kdo za to vlastně může. A pak mi to konečně došlo: Členové Fóra pro vysokorychlostní internet

Proto cítím potřebu veřejně odpovědět a reagovat na tyto (IMHO zcela oprávněně kritické) názory:

Pokračujte ve čtení článku…

Průvodce předvánočním nákupem ploché televize: LCD versus Plazma atd

Rok s rokem se sejde, Santa Klaus zvonečky v hypermarketech zacinká a k nákupnímu šílenství zvanému poesie vánoc patří stejně neodmyslitelně, jako bezobsažné plky politiků, také marigoldí článek věnovaný nákupu nového placatého televizoru.

Po pravdě řečeno, dvojice článků věnovaná každoročnímu předvánočnímu sebepřesvědčování, že již nadešel správný čas vyrazit do prodejny pro novou televizi, je už skoro tradicí. Vždy je to dobrá příležitost ohlédnout se za tím, jaké nové technologie už nás dostihly a jaké nás předstihly nebo nedostihly.

Proč dva roky dumám nad tím, zda si koupit novou televizi? Inu, při množství času, které věnuji sledování televize přepočteno na kvalitu televizní produkce, mi zatím vždy přišel nákup nového televizoru rozmarem, jaký si mohu nechat ujít. Ale vánoce jsou od toho, aby si člověk udělal radost, takže pojďme rekapitulovat současnou situaci na trhu.

{democracy:2}

Pokračujte ve čtení článku…

Jaký způsob komentování vám vyhovuje?

**Noname píše:** zkusil jsem nainstalovat plugin pro „threaded“ komentáře, tj. odpovídáte-li na něčí komentář, ten váš je odsazený přímo pod původním komentářem. Jenže nevím, jestli to vůbec někdo chce. Takže zkouším ještě jeden plugin – anketku

{democracy:1}

Drobky: Digit videocast, slevové kupony, WiFitastic a další směska

Chtěl bych zcela nesouvisle upozornit bez ladu a skladu na pár zajímavostí, které mi tu zatím ležely bez užitku, leč jsou pozornosti hodny.

Tak především Honza Březina a Petr Mára spustili už před nějakou dobou projekt Digit, kde komentují IT události formou videocastu. Je to příjemný projekt a je vidět, že se střihem se oba rychle učí. A Petr Mára má kromě toho blog, který se mi líbí volbou témat. Digit je soukromým odlehčením života obou pánů, nemá žádnou souvislost s Grafika Publishing. Prostě si jen ulétávají na videu. Jen tak dále 🙂

WiFiTastic je zajímavá služba nabízející provozování placených hotspotů bez velkých nákladů. Finta je zhruba následující: za 80 USD koupíte od nich router Linksys WRT54G s upraveným firmware, který umožní lidem placené připojení s platbou kartou. Clearing plateb provede WifiTastic a dá vám 60%. Hezká lidová tvořivost a slušný business model pro garážovou firmu. Sám přemýšlím o tom, že takový router dám k nám na Římskou do recepce, aby se tam mohl konektnout kdokoliv a neměl jsem s tím práci.

Je správný čas na vánoční nákupy na amerických obchodech. Těm reklamu dělat nebudu, ale jestli jste vyrazili na nákupy na americký internet, může se vám hodit server Retail Me Not. Ten nabízí databázi slevových kódů na jednotlivé shopy. Než nakoupíte, mrkněte se … A až nakoupíte, udělejte něco takového i pro české shopy. Tedy, jestli používají slevové kódy…

Třetí praktickou službou, na kterou jsem chtěl upozornit, je server Zamzar. Nabízí konverzi dat z různých obrazových, textových a video formátů mezi sebou. Přišel vám Word soubor na váš Linux počítač? Zamzar pomůže a zatím zdarma.

Chcete pécéčko, co vypadá jako MiniMac a možná ještě o něco hárdkórovějc a není to od Apple? Zkuste Evesham Mini PC. Rajcovní…

V práci přišel požadavek na vývoj simulátoru EKG. Totální kravina. Jenže je potřeba pro důležitá videa. Víte, že existuje divadelní simulátor EKG? Wow, fakt je… Jára ho našel 🙂

Viděli jste vyhledávač v podobě slečny Dewey? Fajnová webová aplikačka – zadáte, co hledáte a holčina vám to okomentuje a najde. A když dlouho nehledáte, tak vás pobízí, abyste do toho šli.

Zprávičky – Seznam, Broadband Monday, CZFree, WiFi na IPV

**Noname píše:** jen heslovitě několik zpráviček

1) Seznam zřejmě opravil nějakou chybu (vlastnost), která zabraňovala načítání RSS. Už je tedy možné přidat si libovolný marigoldí RSS feed. Já jsem také opravil mod rewrite, takže by už teď opravdu měly být funkční staré adresy. Na feedu, který Seznam používá jako standardní se to zatím neprojevilo a stále tam jsou jen staré zprávy, nevím jak často se aktualizuje ani nevím co používají za adresu, tak snad se to opraví. Krom toho jsem přidal do pravého panelu i 5 posledních komentářů (chtěl jsem si dokázat, že umím napsat plugin 😉 )
2) Kdo jste zmeškal Patrickovu přednášku o „Stream.cz“:http://www.stream.cz tak už si můžete prohlédnou „záznam na videoarchivu Broadband Monday“:http://www.monday.cz/monday-tv/videoarchiv/ – Patrick začíná zhruba ve třetině záznamu. Mimochodem, Stream má nový vzhled webových stránek.
3) Tak už mě dostali – stal jsem se hrdým uživatelem sítě CZFree, respektive její odnože na „Praze 11 – JM-Net“:http://www.jiznak.cz/jmnet/ – musím říct, že mě to velmi mile překvapilo, nejen skvělá technická podpora, ale hlavně kvalita – mám vyhrazený půlmegabit a ačkoliv jsem přes dost skoků, tak ani „volání přes Internet“:http://www.sipy.cz není žádný problém.
4) Předevčírem po mě chtěl vlastník jedné slovenské WiFi sítě zaktualizovat údaje na „mapě wifi a jiných bezdrátových sítí“:http://internetprovsechny.cz/wifi.php na Internet Pro Všechny a velmi mile mě překvapil, když mi řekl, že má 1000 zákazníků, u každého vždy sleduje odkud zjistil, že ta síť existuje a plných 30 % z nich přišlo právě přes „slovenskou mapu wifi sítí“:http://internetprovsechny.cz/wifisk.php. Když by se k tomu připočetli ti, kteří tito lidé doporučili, tak by to byla možná polovina. Když jsem mu navrhl, že by nám tak mohl davat provize z půlky zákazníků, tak to bral jen jako vtip, ale snad si alespoň koupí nějaký banner 😉 Věděl jsem, že tuto mapu využívá hodně lidí ale tak vysoké číslo mě překvapilo a není jediný od koho mám podobné údaje.

P.S.: V šest hodin bude probíhat finálně přechod na nový hosting, tak držte palce

Seznam.cz a RSS – jak to zpracovat?

**Noname píše:** omlouvám se za dotaz, ale je tu mnoho znalých lidí, kteří možná znají odpověď na jeden problém – Seznam.cz umožňuje přidat si na homepage RSS zdroje, mezi pár vyvolenými servery, které jsou nabízeny standardně je dokonce i Marigold.cz. Problém je, že po migraci Seznam odmítá nové RSS akceptovat, ukazuje stále staré články. Přitom původní adresy na RSS zdroje jsou funkční (mod rewrite).

Hlavně ale Seznam odmítá akceptovat i když dám přidat konktrétní adresu na Marigoldí RSS zdroj, nezkousne ani http://www.marigold.cz/feed (plně validní RSS 2.0 zdroj), ani http://www.marigold.cz/wp-rss2.php (to samé bez mod rewrite), ani http://www.marigold.cz/wp-rss.php (RSS 1.0 zdroj). Nevíte někdo nějaký fígl jak udělat RSS zdroj, který Seznam „sežere“? (p.s.: support linka Seznamu samozřejmě nefunguje)

WiMax má v Česku přes 3000 uživatelů

Nemám rád tiskové zprávy, většinou je to seno na seno, ale tuhle od Inteleku jsem si přečetl s chutí. Ačkoliv zásadní informace z ní je ta, co je obsažena v nadpisu. Intelek totiž oznámil, že prodal tři stovky základnových stanic WiMax a tři tisíce koncových zařízení. Vzhledem k tomu, že Intelek má téměř stoprocentní podíl na trhu WiMaxu u nás, to také obnáší počet uživatelů WiMaxu u nás. Výrobky firem, které Intelek nezastupuje, se k nám dostaly spíše jen pro nejrůznější trialy a používají se minimálně. Alespoň zatím. Takže se dostáváme k číslu 80 provozovatelů WiMax sítí, většinou striktně regionálních.

„Téměř všechny instalace jsou realizovány technologií BreezeMax 3500 izraelské společnosti Alvarion, která funguje v licenčním pásmu 3,5 GHz,“ uvedl Ivo Kraváček, ředitel společnosti INTELEK. „Provozovatelé WiMAXu využívají tuto technologii částečně jako páteřní spoje ve svých sítích, částečně pak k přímému připojení uživatelů na internet,“ dodal Kraváček.

Projekt Venice a peercasting

Projekt Venice je něco, co posledních několik měsíců podněcuje fantazii internetových entiziastů i analytiků. Projekt, který vzbuzuje emoce. Důvod je přitom jednoduchý: jeho zakladateli jsou Niklas Zennstrom a Janus Friis, hlavní protagonisté Skype.

O tom, co ve skutečnosti je „The Venice Project“, se ví jen velmi málo. V podstatě jen to málo, co bylo oficiálně oznámeno a tedy, že oba skajpisti si hrají s distribucí televizního vysílání za pomoci P2P sítí.

Analytiky zaujala jedna věc. Projekt nespadá pod nákup eBay a zdá se tedy, že oba pánové mají možnost si rozjet další projekt. S penězi od eBay to jistě nepůjde špatně, tím spíše to ale vrhá pochybnosti, co z toho eBay chce těžit, když oba tahouny Skype projektu nechává pracovat si na dalším projektu.

Ty ostatní zajímá, co z toho bude. Benátský projekt není, podobně jako Skype, novinka technická, ale spíše marketingová a obchodní. Tak, jako Skype byl první, kdo nabídl opravdu jednoduché internetové telefonování, tedy založené na uživatelské přítulnosti pochopitelné pro běžného člověka, slibuje totéž projekt Venice v oblasti internetové televize.
Pokračujte ve čtení článku…

Akce Kulový blesk – nějak moc jich bylo na jeden týden

Kulový blesk se netýkal jen stěhování Marigolda z Blog:CMS na WordPress. Rozlučkový článek jsem původně chtěl napsat já, nakonec jen napsal Noname a tak se připojím: děkuju autorům Nucleusu a jeho lokalizované kopie Blog:CMS.

WordPress zatím funguje báječně. Dlužno říci, že někdy vloni jsem na dvojkovou verzi přešel u jiných serverů a je to něco naprosto jiného, než jedničková verze, ani komfortem, ani stabilitou se to nedá srovnat. A samozřejmě ani množstvím funkcí a komfortem jejich obsluhy. Ostatně, nepřehlednost starého systému z hlediska použitelnosti byl důležitý důvod, proč od něj jít pryč.

Typickým příkladem je obrana proti spamu. WordPress se soustavou dvou aktivních filtrů na spam zatím nepropustil jediný spam. Sedm podezřelých příspěvků poslal do karantény (skutečně šlo o spam) a za ty tři dny další tisíc příspěvků označil jako spam. Bezchybně. Toho se mi v Blog:CMS nepodařilo dosáhnout ani náhodou a používat captchu jsem nechtěl. Blog:CMS propouštěl denně několik spamů a naopak vyhazoval řadu komentářů skutečných, což nebylo dobře a protože vývoj Blog:CMS nepokračuje a už vůbec ne alternativními směry boje proti spamu, je WordPress s rozmanitou nabídkou různých pluginů dobrá volba.

Poslední akce kulový blesk proběhla u nás ve firmě. Stěhovali jsme se. Konečně a snad na dlouho definitivně. Nová adresa Global Inspiration je tedy Římská 20 a už tam sedí všechny dříve rozházené části firmy hezky pohromadě. Sedíme v krásném funkcionalistickém domě, přes roh od Českého Rozhlasu a jen o ulici od toho místa, kde jsme seděli v Mobil Media a s iDNESem. Inu, Praha je malá.

V pátek jsme se zabalili v Opatovické, v našem dočasném útočišti. Na fotce vidíte můj stůl v našem „velínu“. Všechno už mám zakrabicováno a připraveno ke stěhování, takže jsme věci v sobotu naložili do auta a dopoledne všechno přestěhovali. Nábytek už na nás čekal nový, takže v Římské stačí vybalit počítač a hrnek na kafe a jsme doma … 🙂

Opatovická - stěhujeme se.

Pár fotek z nového útočiště také uděláme, v pondělí se chystá slavností přípitek a večerní opening párty pro zaměstnance.

Drobné problémy jsou dva. První byl s internetem: velké společnosti typu Telefonica O2 se podivily naší poptávce na 100 Mb/s přípojku a nabídly nám desetinovou kapacitu s tím, že nám to jistě bude stačit a že do dvou měsíců ji tam máme. Kupodivu nám to nestačilo. Naštěstí stačilo se obrátit na jiné, ne tak velké a zvučně znějící firmy. V tomto případě Dial Telecom. Jeho obchodník se pro jistotu přeptal, jestli se nemýlíme v řádu našeho požadavku a pak s radostí zkonstruoval cenu odpovídající tomu, co O2 nabízelo za desetinovou kapacitu. Kromě toho mu nabídka a nakonec i instalace dohromady (včetně týdne našeho rozmýšelní) trvala tak dlouho, jako Telefonice vytvoření samotné cenové nabídky. Pravdou je, že zatím tam nemáme optiku, jen nějaké provizorní pojítko, ale zatím jede jak má. Snad mu to vydrží.

Drobností už zůstává dodávka switche – máme kabeláž CAT7, síť zatím uděláme jen gigabitovou, ale switch ještě nedorazil. Zdá se, že gigabitové switche potřebné kapacity nejsou ještě stále běžný artikl – to se dneska ještě opravdu ve firmách dělají stovkové sítě? Jinak – a to je vtipné – náš průměr uvaření routeru je jeden měsíčně. Používali jsme Asus WL-500 a nějak nás v tom frmolu nenapadlo, že při větším množství lidí a větších datových objemech to nebude tenhle domácí router zvládat. Když jsme ho připojili do gigového switche a proháněli přes něj každý den hromadu videa, tak se nám prostě a jednoduše banálně uvařil. Jeden měsíčně. Jenže protože jsme se „zrovna“ měli stěhovat, tak jsme jen vzali nový ze zásob, abychom neřešili něco, co budeme muset řešit v celé firmě o pár dní později.

Další problém je na Římské pro Prahu klasický. Parkování. To prostě není, musí se bloudit a hledat. Ach jo 🙂

Zato je všude blízko.

Jak se to říká? Všechny cesty vedou do Říma? 🙂

Jsem ztahaný jako kůň. Jdu dokoukat druhou řadu Lostů a spát. Ale ty největší bojovky jsou snad už za námi. A to je dobře i pro Marigolda.

WiFi či 5 GHz – bezdrátové připojení přehledně na mapě pokrytí

**Noname píše:** musím se pochlubit svou prací, kterou jsem v poslední době dělal, omlouvám se předem za mírně reklamní charakter článku. Vytvářel jsem dva weby pro služby bezdrátového připojení k Internetu. První je obecně známá, ostatně je to asi jedna ze 3 nejpoužívanějších komerčních WiFi sítí v České Republice – „WIA WiFi“:http://wifi.wia.cz.

„[* http://f.im.cz/ftxt/000/184/898.jpg .(Internet WIA WiFi) >]“:http://wifi.wia.cz WiFi služba zůstává na první pohled stejná, tj. rychlosti 768 kbit nebo 1536 kbit, s garancí minimální rychlosti a bez datových limitů. Co je u ní nového je možnost zaplatit si připojení na 1 den za jednu SMS (via Patrickův „Pipeline“:http://www.pipeline.cz). A další fičura tam není nijak anoncována, ale nabízí jí prodejní a instalační partneři – možnost „IP telefonování se SIPY“:http://www.sipy.cz bez nutnosti platit za Internet – tj. vlastně **první služba pro telefonování zcela bez paušálu**.

„[* http://f.im.cz/ftxt/166/585/164.jpg .(Internet WIA 5G) >]“:http://5g.wia.cz Ta druhá služba je pro profíky vašeho kalibru zajímavější – „Internet WIA 5G“:http://5g.wia.cz. Jak jste si jiště všimli a jak poznamenal i Patrick, když jsem mu to říkal: „tak už máme i 5G“ ;). Je to samozřejmě na jednu stranu vtip na adresu nesmyslného označení Internet 4G, má to ale i hlubší myšlenku – jedná se o připojení k Internetu v pásmu 5 GHz (5,4 GHz abych byl přesný). Výhody jsou nasnadě – naprostá spolehlivost díky minimálnímu rušení a vysoká rychlost (3 Mb/s) díky širokému pásmu. I zde si můžete předplatit připojení na 1 den za 1 SMS (3 Mb/s !!!).

Pokračujte ve čtení článku…