Krleš WordPress

Noname píše: Tak Patrick v mailu odsouhlasil přechod na WordPress, budoucnost ukáže, jestli to bude jen dočasné řešení problémů se zastaralým systémem a spamy, nebo jestli se z toho podaří vyvinout životaschopný systém pro Patrickovy plánynázory. Takže až budu mít hoďku čas (což bude doufám nejpozději příští týden), tak to tu převedu na WordPress nebo na WordPress MU, musím si nejdřív MU nainstalovat a zjistit rozdíly, jestli na to co Patrick chce není lepší klasický WP s nějakými pluginy.

A tímto se obracím na WordPress komunitu – ne že bychom byli úplní WP zelenáči, ale víc hlav víc ví. Uvítám náměty na zajímavé pluginy či „hacky“, aby to tu bylo co nejlepší. V Celém článku jsou pluginy a řešení, které zaujaly mě (netvrdím, že je tam všechny budu dávat, jen mě zaujaly), třeba se to bude hodit i dalším. Určitě uvítám, jestli máte někdo i nějaká nepublikovaná řešení a nebo jestli jen chcete nabídnout pomocnou ruku.

Tak držte palce.

Pokračujte ve čtení článku…

Spam prorazil až na titulku

Ach jo. Přísun spamu na Marigolda neustává a včera se jeden probojoval dírou v systému až na titulní stránku mezi články. Co naplat, mea culpa.

Po pravdě, moderní spam moc nechápu. Není v něm žádná informace, kterou by se mi podařilo dešifrovat a která by mne navedla na nějaký produkt, neřku-li web. K čemu takový spam je, chápe to někdo? Když už je v něm URL, tak vede na neexistující stránku, která ani nebyla nikdy registrovaná. Co mi uniklo ve spamerských metodách?

Práce na převodu redakčního systému neprobíhá momentálně nijak valně. Teoreticky mám odzkoušený WordPress, nechce se mi do něj. A to i přes to, že Blog:CMS je mrtvý systém, jenž autor rozvíjí přidáváním pluginů, ale už zastaralý ve své koncepci a jádře. Přiznám se, že jsem se nedíval na původní Nucleus CMS, zda se tato výtka týká i jeho. Je zřetelné, že udržet krok s vývojem redakčních systémů dnes není jednoduché a nejpokročilejší systémy jsou dnes napsané od počátku (a zpravidla v Ruby on Rails či Pythonu) a nejsou to nové verze starých systémů. Není se čemu divit, zbavit se staré architektury není easy. A navíc, už i CMS se začínají výrazně diferenciovat podle svého primárního určení.

Mezi tím jsem vyzkoušel další systém. Jmenuje se PublicSquare, jsem jeho betatester a je příjemný tím, že umožňuje snadnou spolupráci veřejnosti na obsahu. Má dvě nevýhody: jednak je to vývojová verze, druhak ho nelze instalovat, musí se používat formou hostingu a do toho se mi zase tak moc nechce. Hlavně proto, že netuším, jak bych tam nahrál staré články, natož zachoval jejich url. Jinak je to ale přesně ta jednoduchost a síla, kterou mám rád.

Jenže zatím musí mít přednost Stream. Takže posun s Marigoldem bude teď pomalejší, ačkoliv překvapivě dost toho je – už i nový design.

Budoucnost veletrhů

Noname píše: Měl bych dotaz na všechny zde přítomné zástupce IT/Telco firem. Situace: Představte si nový veletrh ala Invex, ovšem v Praze a prezentace by nestála 4 tisíce metr, ale řekněme 500 Kč/metr.

 • a) Nevystavovali byste na novém veletrhu – báli byste se, jak by se ujme
 • b) Nevystavovali byste na novém veletrhu – myslíte, že podobné akce pro IT/Telco už nemají smysl
 • c) Nevystavovali byste na novém veletrhu – vyhovuje vám Brno
 • d) Nevystavovali byste na novém veletrhu – jiný důvod (prosím jaký)
 • e) Vystavovali byste pouze na novém veletrhu – kvůli lepší ceně
 • f) Vystavovali byste pouze na novém veletrhu – více vám vyhovuje Praha
 • g) Vystavovali byste na obou veletrzích

A k tomu důležité statistické podotázky

 • 1. vystavujete/vystavovali jste na Invexu (Ano pokaždé, ano poprvé, Ne nikdy, už x let ne …)
 • 2. na jaký segment se vaše společnost zaměřuje, případně podíl důležitosti (consumer / business)
 • 3. jak byste pojmenovali/charakterizovali obor, ve kterém firma podniká
 • 4. cíle vaší prezentace (představení nových výrobků, přímý prodej ze stánku, hledání odběratelů, hledání dodavatelů, jen podpora vztahů, budování značky …)

A ještě jednu kvalitativní:
I. Jaké služby očekáváte/využíváte od výstaviště?

Invex skončil

Noname píše: před pár lety by to jistě byla informace týkající se mnoha lidí v IT/Telco, nyní už to asi zas tak moc lidí nezajímá. Jak už jsem psal, sám jsem byl na stánku IP telefonie SIPY a jsem spíše spokojen. Objem dojednaných obchodů několikrát překročil plány a akce tak nebude prodělečná. Ovšem mnoho firem jiště tak spokojeno nebude a já se jim nedivím.

Předně zde bylo opět mnoho velmi špatných kroků BVV, které žhavily vystavovatele do běla, opět středa a čtvrtek byly ve znamení dětí-sběračů. Byly zde jisté pozitivní posuny, ovšem vesměs za nimi byli lidé mimo BVV – viz Jakub a jeho Broadband & VoIP fórum a Sofa.

Na druhou stranu musím říct, že si za vlastní neúspěch může mnoho vystavovatelů samo. Byli zde mnozí, kteří mají velmi úzkou skupinu zákazníků – předem známou, nebo firmy, jejichž typický zákazník není invexový návštěvník.

Hodně jsem nechápal prezentace některých firem třeba právě na B&V fóru – dělali je zjevně dobří technici, ale naprostí ignorantni co se týče obchodu a propagace. Nejsem marketingový poradce a už vůbec nemám patent na rozum a jistě i my jsme dělali mnoho chyb, ale přesto zkusím shrnout mé pololaické názory (a musím s mírnou pýchou v hlase konstatovat, že na mých prezentacích pravidelně sedělo nejvíce lidí a i nejvíce lidí se pak odebéřalo k našemu stánku a jalo se předobjednávat).

Typickou chybou bylo zcela zjevná neznalost publika a tedy i prezentování informací, které publikum naprosto nezajímají (věk zaměstnanců, case study z afriky, sálodhlouhé texty o bůhvíčem). Ne zcela vyloženou chybou bylo používání profesionálního přednášejícího – jenže takový člověk potřebuje být dostatečně předem kvalitně seznámen s řešením (občas to bylo tak, že přednášející dali prezentaci čtvrt hodiny předem a nic jí k tomu neřekli) a navíc jen těžko může danou věc nějak dobře p(r)odat, když jí vůbec nerozumí.

Účast na veletrhu a prezentace totiž není jako „zprávy“ – tj. sdělení nějaké informace. Je to marketing a podpora obchodu. Informace musí zaujmout, nezáživné informace patří do datasheetů někde v dolním šuplíku na stánku. PPT pak musí být zpracováno jako reklama (samozřejmě s vědomím si znalostí publika) a dokonce není vůbec špatné prezentaci přizpůsobovat každý den podle otázek návštěvníků stánku, podle dne (první dva dny pro odborníky, pak pro méně odbornou veřejnost) či denní hodiny (první prezentace potřebuje více akce na začátku …).

Podobně zvláštní byly některé stánky, často hodně drahé, ale zjevně zcela neplnící cíle a plány firmy. Jako by ty firmy žádné cíle a plány neměly, jako by si mysleli, že to v dnešní době může fungovat jako před deseti lety, kdy stačila pouhá přítomnost na Invexu pro získání kšeftů. Doporučoval bych každé firmě navštívit nějaký světový veletrh – stačí Cebit – a možná pochopí co tím myslím.

Vůbec nechci tvrdit, že se vyplatí na podobný veletrh jezdit – právě naopak, je mnoho firem, pro které je to ztráta času a peněz. Na druhou stranu naopak mnoho firem se veze na vlně tohoto „antiveletržního trendu“, ačkoliv pro ně by naopak účast při kvalitním řešení mohla být velkým přínosem. Rozhodně by to chtělo ale hodně velké změny na straně BVV, nebo vůbec změna BVV za něco jiného.

A co vy, jaký je váš názor? Vystavovali jste letos na Invexu a s jakým úspěchem? A nebo proč jste (už) nevystavovali? Které služby pro vystavovatele vám chybí, nebo jaké kroky BVV vás štvaly?

PayPal už rozumí české měně

Včera pozdě v noci se PayPal stal plnohodnotným platebním systémem pro český internet. Po možnosti peníze přijímat totiž přidal i možnost pracovat s českou korunou (a pár dalšími měnami). Do té doby mohly převody probíhat v eurech, dolarech a pár dalších měnách.

Pokud chcete přijímat české koruny, musíte se přihlásit na svůj PayPal účet a přidat si v přehledu měn vedených k účtu českou korunu přes tlačítko Manage Currency.

Zřízení české měny je zdarma, stejně jako používání PayPalu.

Pokud provozujete obchod a chcete, aby vám lidé platily přes PayPal, nezapomínejte na to, že kód měny je CZK. Takže v URL musíte předávat currency_code s hodnotou CZK.

Příklad je zde.

Tlačítko pro podporu serveru v Kč s přednastavenou platbou 50 Kč vypadá takto a můžete v klidu vyzkoušet 🙂

Posledním problémem Paypalu je fakt, že rozhraní není česky.

Update: Poplatky za převod jsou pro příjemce peněz na business account 10 Kč + 3,2% převáděné částky. V případě, že překročí obchodník určitou hranici, tak se ta procenta snižují.

Proč Telecom (=O2) nemůže nikdy nabídnout konkurenceschopnou službu

Z pondělního Broadband monday jsem si přinesl hluboké poznání o tom, proč Telecom nemůže nikdy nabídnout konkurenceschopnou službu. Proč říkám Telecom, když se to dnes jmenuje O2? Protože části, který se kdysi jmenovala Eurotel, se to zatím netýká. Snad.

Miroslaw Smyk mluvil o O2TV a z jeho presentace to čouhalo každým coulem. Bavil jsem se po presentaci o tom i s dalšíma lidma a všichni si toho všimli, takže nešlo o podprahové sdělení.

Hlavní problém Telecomu je skálopevné přesvědčení, že nová služba by neměla „kanibalizovat“ služby stávající. Pojmem „kanibalizovat“ se v newsspeaku powerpointových mágů rozumí ohrožovat. Chcete příklad klasický nad jiné? Zpoždění nástupu ADSL tu bylo proto, že se Telecom obával „kanibalizace“ ISDN.

Když Telecom připravuje nějakou službu, vedou se bezbřehé diskuse o tom, aby služba „nekanibalizovala“ stávající služby. A protože Telecom má služeb rozsáhlé portfolio, je to neřešitelný úkol. Představte si například možnost provozovat ADSL bez poplatku za hlasovou linku. Neprůchozí – kanibalizovalo by to telefonní linky! Však by si je lidi mohli odhlásit a používat je jen na ADSL a používat VoIP!

Co na tom, že by oddělení hlasového paušálu od ADSL zamezilo hromadnému rušení telefonních linek a přechodu na jiné typy přípojek nezávislé na Telecomu.

Politika „nekanibalizace“ jiných služeb je něco, co posílá trvale nové i stávající služby Telecomu mimo zájem trhu. A to, i když to na první pohled nevypadá.

Například masivní reklamní akce na O2TV podle Telecomu přinesla přes 3500 zákazníků této služby za ty tři týdny. To je ale zoufale málo. Kromě toho nelze zaměnit zákazníky s počtem objednávek, jak Telecom rád dělá – je pravděpodobné, že většina těchto zákazníků představuje nevyřízené a nerealizovatelné objednávky, které zákazníci nakonec zruší. Proč je zruší? Protože Telecom díky chaotickému systému vyřizování nových objednávek své služby prostě nestíhá instalovat dříve, než se zákazníci naštvou a najdou si někoho jiného.

V souvislosti s  tím stojí za pozornost, že poskytovatelé domácích přípojek mi hlásí vzrůst dotazů na to, zda budou poskytovat IPTV. Lidi tu službu chtějí, ale ne za podmínek Telecomu. Na co si pořizovat technicky horší službu, než je příjem z televizní antény a satelitu za více peněz? Jenom proto, že jste viděli reklamu? A navíc, když v té reklamě ani nebyl Kraus?

Telecom by se měl naučit, že služby je třeba tlačit i do vnitřní konkurence. Jinak ho ta vnější konkurence roznese na kopytech, což je přesně to, co se posledních pět let děje. Telecom ztrácí.

A žádný viditelný plán na reconquistu trhu zatím nepřišel.

Zatím žádné detaily

Je mi líto, ale presentace na Broadband Monday byla pro nějakou dobu jedinou závažnější informaci, kterou dáme k projektu Streamu. Informace ani nebudeme opakovat, takže kdo nebyl na Broadband Monday, ten se to dozví až s oficiálním představením nebo od těch, co tam byli.

Důvod je jednoduchý, chtěli jsme informace v předstihu poskytnout lidem z branže, které to může zajímat, může to nějak navazovat na jejich business, nechtěli jsme odkrývat karty konkurenci. Proto byla informace hlavně v programové oblasti dost povšechná a šlo především o technickou informaci.

Google koupil YouTube (už je to oficiální)

Noname píše: kdo četl v posledních pár hodinách web, tak se dozvídal rumours o tom, že Google asi bude kupovat YouTube, zmiňoval se o tom i Patrick ve své prezentaci (viz předchozí příspěvek). Před 2 hodinami se to stalo oficiální. Google kupuje YouTube za 1.65 miliardy dolarů a to formou výměny akcií. Více informací v tiskové zprávě Google.

Připomenu stručně slide Patricka na prezentaci – YouTube, založeno únor 2005 třemi lidmi, nyní 60 lidí. Měsíčně prý prodělávají 1 milion $. Nyní dostanou 1650 milionů, takže jsou nějakých 1640 milionech dolarů plus během roku a půl. Tohle je myslím možné jenom v Americe. U nás je vidět na každém rohu mraky podobných a lepších nápadů, ale není odvaha, nejsou peníze, nejsou investoři, nejsou kvalitní lidi a když něco z toho náhodou je, tak to nějaký mezičlánek uprostřed (podle mých zkušeností vždy obchodní/produkťáci, ale může to být náhoda) podělají. Ale podobně to není asi ani nikde jinde. Takže právě proto držím palce Patrickovi a jeho Streamu – ne proto, že by to bylo něco zajímavého – třeba je, ale těžko říct, když je to teprve v 68 % rozpracovanosti (nebo tak si alespoň ono procento na webu vysvětluji, možná je to ale procento alkoholu používaného při vývoji 😉
Ale hlavně prostě proto, že zjevně sehnal peníze, investory, odvahu a pár kvalitních lidí. Bez dostatku informací ale z toho klidně může být i Český Sen 2.0beta

Postřehy z Invexu i z Broadband Monday

Noname píše: právě končí první den Invexu i Broadband Monday, o kterých jsem tu prve informoval, takže zkusím sdělit své dojmy.

Invex byl dnes velmi komorní – rozhodně tu o sebe nezakopávají lidé, na druhou stranu je díky tomu příjemná atmosféra a je čas se věnovat každému zákazníkovi. Jak už jsem naznačil minule, sám jsem na stánku služby IP telefonie SIPY, pro které nyní externě spolupracuji a musím říct, že se nepotvrdily obavy z poklesu zájmů zákazníků.

Možná za to může i naprostá unikátnost firemního řešení, které představujeme, ale již za dnešek se nám podařilo získat několik velmi zajímavých firemních zákazníků. Dokonce přišel asi ve 12:00 jednatel jedné firmy, kterým dneska spadla klasická telefonní ústředna pro 100 lidí, prohlédl si všechny nabídky a okamžitě si objednal řešení od nás, ve 14:35 už mohli všichni opět telefonovat. Takže vzkaz pro vystavovatele – máte-li kvalitní produkt, zákazníka si najdete a veletrh se vyplatí – není nad osobní kontakt a možnost vidět vše na živo.

Ještě jednou děkuji za pomoc s drobným problémem na webu – nový web sipy už běží na ostro a dozvíte se zde více. Zapomněl jsem odpovědět minule v diskusi – takže přednášku budu mít zítra ve 13:00, ve středu v 11:00, ve čtvrtek ve 14:00 a v pátek hned ráno v 9:30. Ale navštívit mě můžete kdykoliv na stánku F42 – už dnes jsem se osobně seznámil s pěti čtenáři Marigolda 😉

Zatím jsem se nedostal mimo pavilon F, ale mám z něj celkem pozitivní pocit. Žádné vyložené novinky zde moc nenajdete – líbí se mi bezdrátové produkty Straightcore, určitě o nich napíšu – sám je používám a imho dnes nabízí nejlepší poměr cena/výkon na českém trhu.

Vtipná je prezentace MI, kde pod ohromnou cedulí „Ministerstvo Informatiky“ jsou informace o Ministerstvu vnitra.

Velmi pozitivně hodnotím samotnou organizaci VoIP & Broadband EXPO (má ji na starosti Jakub Ditrich), tedy konference související s BB a VoIP – střídají se zde prezentace za prezentacemi a velmi pozitivní je, že vše můžete sledovat online. Zajímavá je vždy ve 14:30 panelová diskuse pod názvem Broadband Sofa (červená sedečka se 4 hosty a diskuse na všemožná BB&VoIP témata) – to je podle mě jednoznačně budoucnost podobných veletrhů. Dnes tam byl ovšem nejsledovanější přímý přenos z Broadband Monday, zejména pak prezentace Patricka. Více informací se dozvíte na stránkách věnovaných VoIP & Broadband EXPO.

A teď k tomu hlavnímu – Patrickova prezentace byla velmi příjemným osvěžením, sedělo tu asi 30 posluchačů a velmi často se všichni smáli – ne obsahu či podání, ale hláškám – některé se stanou jistě legendární. Ostatně prezentace by se měla objevit ve videoarchivu Broadband Monday. Patrick skvěle shrnul dění okolo video over Internet a pak krátce představil své TV řešení. Neřekl ovšem přesně jaký obsah bude, řekl ovšem jaký typ obsahu tam bude a to bylo velmi zajímavé. Každý si pod tím představil něco jiného, mně z toho vyšel pořad „Na stojáka“ smíchaný s „Ivánku kamaráde“, YouTube a jednou scénou z filmu Demolition man – konkrétně rozhovor Stalloneho a Bullock v autě při poslechu rádia. Dost pravděpodobně to bude ale něco naprosto jiného. Vše ale jistě časem popíše Patrick. Nová služba poběží na webu Stream.cz, doufám, že nám Patrick rozdá jména a hesla, ať se můžeme kochat s předstihem.

P.S.: až budete sledovat záznam z akce Broadband Monday, určitě počkejte po Patrickově prezentaci na záznam diskuse – snad všechny otázky směrovaly na Patricka – jasný to důkaz, jak jeho řešení vzbudilo zájem a jak je skvělý řečník.

Pojďme udělat nějakou šílenost. Co takhle akciový Marigold?

Delší dobu mi straší v hlavě udělat nějakou šílenost. Já vím, že naše pondělní oznamka bude trochu šílenost, jenže z obchodního hlediska je to taková… klasika.

Před pár lety, když jsme přemýšleli, co udělat s Mobil serverem, mne jedna taková správná šílenost napadla. Říkal jsem si, že by bylo fajn další peníze na rozvoj serveru získat tím, že prodáme akcie malým akcionářům. Prostě si na serveru objednáte jednu akcii třeba za tisícovku. Přijde vám krásný kus papíru, vy si ho dáte do rámečku a na zeď a každý den si čtete „svůj server“ a víte, jaký k němu máte vztah. Došlo to tak daleko, že jsem sháněl tiskárnu na ty akcie, ale pak mne kluci přesvědčili, že bubliny je třeba využít. A měli pravdu, i když jen finančně, z hlediska serveru to byla škoda.

Poslední rok přemýšlím, co udělat s Marigoldem. Asi tak stejně, jako jsem přemýšlel, co udělat s Mobil serverem. Narozdíl od něj ale není moc co prodávat, protože Marigold je velmi neformální záležitost. A o peníze nejde. Spíše bych řekl, že jde o něco jako provokaci trhu. Snaha přesvědčit se, zda to žije, zda je to jen tím, že u nás nikdo nezkusil vydat akcie serveru atd.

Zkusme vymyslet nějakou šílenost. Něco, co by nás těšilo a přitom dávalo smysl.

Mně hned jedna napadla.

Pokračujte ve čtení článku…

Ztracené procesory, požární poplach a další bojovky z instalace serverů

Vreco píše: Když nám do Opatovické dorazilo osmnáct nových našlapaných černo-modrých skříní od IBM v objemově cca 10x větších obalech, netušili jsme, že netrpělivě očekávaný okamžik se změní ve dvoudenní bojovku. Ačkoliv náklaďák přepravní společnosti se do Opatovické vměstnal, palety jasně naznačily, abychom nepočítali s tím, že by prošly dveřmi. Přemluvili jsme tedy notně přinasraného řidiče (po telefonu jsem ho mírně odbyl s tím, že nevím, proč by kvůli pár serverům byl potřeba vysokozdvižný vozík a ať vydrží minutu, že zrovna zatáčím do Opatovické), aby nám servery transportoval do TTC, které je naší první a do budoucna primární serverovou lokalitou. Přiznávám, faux pas s náklaďákem v centru Prahy byla naše chyba, předtím jsme servery kupovali po 1-2 kusech dle potřeby a z IBM nám je vozili Oktávkou, takže nás nenapadlo, že tentokrát toho budou rovnou dvě palety.

Řidič dorazil do TTC druhý den. Vyhnul se zaparkovaným autům, aniž by na to kterékoliv z nich pamatovalo hůře než poškrábaným lakem, a zacouval do zadního dvora. Marně hledal rampu, žádná nebyla. A protože nebylo ani čelo ani vysokozdvižný vozík, nezbylo nic jiného, než cca půl tuny serverů vyskládat ručně. Práce na půl hodinky pro řidiče a čtyři silné chlapy (tj. nás). Podepsali jsme převzetí zásilky, dostali dodací list a začali stěhovat servery a hromadu krabic s příslušenstvím do výtahu (servery chodí zvlášť, disky jsou zabaleny zvlášť, další „víceprocesory“ a „vícepaměti“ mají také každý svou vlastní krabičku). Ještě že nákladní výtah v TTC uveze 1 tunu, nafouknout jej ovšem nelze. Naplnili jsme ho po okraj, někteří se naložili s ním, méně šťastní museli budovu obíhat a schody vybíhat po svých.

Serverovna je v TTC ve druhém patře a zrovna ve středu tam technici prováděli kontrolu systémů. Když viděli plný výtah IBM serverů, zajiskřily jim oči a ochotně nám pomohli se stěhováním. Byť to na TTC není vzácnost, protože hned vedle nás jsou tři řady racků Seznamu, který staví také téměř výhradně na IBM. Dlouho jsme si ale neužívali, začalo totiž dohadování, jestli máme všechno. Nejprve přišly na řadu disky. IBM nám je dodalo pod různýma názvama a part-numberama a Franci se začal děsit, jestli je vše OK. Když se mi ho podařilo uklidnit a všechno nám vyšlo, zjistili jsme při prvním rychlém rozbalování krabic, že nám chybí cca 40 GB RAM a čtyři Xeon procesory. Zkontrolovali jsme vše s dodacím listem a volali do IBM.

V IBM začali zjišťovat, proč to k nám nedorazilo, my jsme zapózovali pro film (foto vyšlo na Marigoldu) a dohodli se s šéfem SuperHostingu, který nám poskytuje prostor a síťové zázemí, že servery přijdeme nainstalovat zítra a určitě nechceme, aby nám to dělali oni, protože se těšíme, až budeme moct na jeden den vypnout a manuálně si seskládat to modro-černé lego. V půl druhé v noci nám Zdeněk (Cendra, šéf SuperHostingu) poslal SMS s tím, že servery jsou vybalené a naskládané v racku. Tedy ve dvou, do jednoho se nevešly. Když jsem to ráno četl, napsal jsem mu, že je mrtvý muž. Franci už ho přede mnou stihl varovat v noci, takže mobil měl přesměrovaný na hot-line.

Ke hraní nám zbyl jediný počítač, do kterého Franci málem nenasytně nacpal 16 GB RAM

Pokračujte ve čtení článku…

Prosba – hlavolam pro CSS guru

Noname píše: omlouvám se, že takhle zas po dlouhé době zneužiji Marigolda, snad mi odpustíte. Má prosba se týká problému s CSS a IE, jistě tu je nějaký guru, kdo na rozdíl ode mě v posledních 48 hodinách spal a tak mu to ještě myslí. Předem díky, dotaz následuje.

Pokračujte ve čtení článku…

Konečně: PayPal funguje i pro české účty. Už doopravdy!

Vypadá to tak jednoduše, dělat platební převody mezi státy po internetu. Adaptovat mikroplatby. Technicky jistě. Právně je to opruz nesmírný, dělat takový systém. PayPal měl do Česka nakročeno dlouho a konečně dorazil. Dnes vypršelo i poslední zpoždění a uživatelé v Česku (i pár dalších dalších zemích, Slovensko mezi nimi ale není) mohou přijímat na své PayPal účty převody peněz. Zatím v eurech, dolarech a dalších obskurnějších měnách, naše vlastní a nejobskurnější měna mezi nimi zatím chybí. Ale všeho do času.

PayPal funguje

Proč je vstup PayPalu do Česka tak důležitý

Zaprvé umožní mikroplatby, respektive menší platby. Na obrázku vidíte příklad, kdy PavelS mi poslal dvě eura, za příchozí platbu jsem zaplatil 42 eurocentů. Oproti jiným systémům je to zlatá provize, navíc většinu z ní dělá fixní částka, která neroste. PayPalovské marže se pohybují kolem 3%, což je mnohem snesitelnější, než mikroplatby přes SMS.

Zadruhé umožňuje českým obchodníkům jednoduše zobchodovat své zboží v zahraničí. PayPal je široce akceptovaný systém a například na eBay jinak zboží z Česka těžko prodáte, protože PayPal tam má skoro každý a kdo nemá ten, chce platit kartou. PayPal umožňuje obojí.

Až PayPal zavede i placení v korunách, bude také drsným konkurentem veškerým českým bankám, které v případě placení kartama těžce prokadily příležitost (osobní zkušenost, integraci placení kartou mám za sebou). PayPal integrujete v cuku letu a navíc většina e-komerce systémů ze zahraničí je na něj připravena, jen vyplníte své MerchantID. Jestli vyvíjíte e-komerce systém, tak doporučuju IHNED (=zítra nejdýl) začít pracovat na podpoře PayPalu, protože i u nás má před sebou velkou budoucnost.

Vyzkoušet můžete – pošlete mi euro 🙂

Chcete si to vyzkoušet?

Nejprve se musíte zalogovat do PayPalu na svůj účet a potvrdit nová pravidla (v levém menu je něco jako Policy update).

Nyní mi můžete poslat jedno euro stiskem následujícího tlačítka. Tohle tlačítko znáte z mnoha mezinárodních webů a projektů. Autor si ho umístí a vybírá peníze za to, že něco dělá pro ostatní. Není v tom žádný nátlak, prostě se vám líbí jeho práce, tak mu darujete kus své ve formě převoditelné měny. Pamatuju si nádherný článek o Bramu Cohenovi, autorovi BitTorrentu. Ve článku psali, jak se ráno probudí a jde se podívat na svůj PayPal účet, zda dneska musí do práce, nebo může pracovat na dalším vývoji bittorentu. Pomůže tohle i nám v Česku? Najdou se i u nás projekty, kde autor svých dvacet hrušek dostane od spokojených uživatelů, kteří prostě chtěli? Nevím. Sám jsem takhle přispěl, mám to mnohem radši, než shareware – a tak rozdávám. Tu euro, tu deset, jak se mi zlíbí. Utratil jsem tak mnohem více, než za shareware nebo jinak placený obsah.

Ani já vás nijak nevydírám. Nežebrám. Nehraju na city. Chcete nebo nechcete si to vyzkoušet, chcete nebo nechcete poslat, to je princip takových tlačítek. Nic za to nedostanete, než to, že autor něčeho zajímavého, až ho jednou posedne depka, že kdyby místo toho hákoval někde u soustruhu, tak by na tom byl líp, si vzpomene, že mu to nějakou satisfakci přináší. A to není v takové chvíli málo. A to víte, takové euro nebo dolar, to je v naší civilizaci totéž, jako „děkuji“ 🙂


Dovolte mi, abych start PayPalu pro české zákazníky považoval za jednu z nejdůležitějších událostí pro český internet.

Dvě poznámky na závěr: já vím, že šlo PayPal oblafnout (dalo to práci) a mohli jste přijímat platby i dříve, ale bylo to s rizikem, že na to PayPal příjde a účet zarazí. Nic pro seriosní podnikání. A také vím, že existují jiné platbení systémy jako PayPay nebo MoneyBrokers. PayPay je o několik řádů méně důvěryhodnější, MB jen o něco málo. Oba systémy jsou ale naprosto nerozšířené zejména mezi zahraničními zákazníky a například na Kronium.cz, kde přijímáme platby přes MoneyBrokers, jimi ještě nikdo nezaplatil, zatímco platební kartou tam platí třetina klientů. Díky spuštění PayPalu můžeme konečně spustit anglickou verzi Kronia a prodávat české hodinky do světa. Jak to bylo snadné – registrovali jsme si shop na Shopify.com a nyní k němu jen přidáme PayPal Business Account.

A ještě jedna doplňková informace. Víte, proč je mi na kulové procesing platebních karet od českých bank na anglickou verzi shopu? protože neumožňuje příjem plateb z karet vystavených mimo ČR (a možná ještě tam je SR). Proč? Prý podvody. Tož tak. Moc lepších řešení, než PayPal, není. Tedy, nevím o žádném jiném 🙂