Baseballová pálka se rychle ujala jako prostředek project managementu

Tahle fotografie dobře dokumentuje, jak se rychle vstřebávají ty nejlepší postupy do firemních procesů. Franci, náš minulý týden nastoupivší šéf vývoje moudře pravil, že sdílení informací o vývoji prostřednictvím mého Maca je poněkud složité, když on Maca nemá. Na zakoupení vlastního Maca přistoupit nechtěl a tak jsme se rozhodli k de-digitializačnímu kroku. Veškeré projektové plánování jsme zdublovali z OmniGraffle do paperwork.

Kateřina nakoupila hromadu balícího papíru, ten jsme nalepili na zeď projektové kanceláře a začali jsme ji tapetovat výtisky částí projektů a projektových oken a stavů. Vreco prokázal kreativitu s barvičkami a pravil, že sladíme fixové popisky s barvičkami, které u jednotlivých stránek vygeneroval Mac v OmniGraffle. Super nápad, nakonec jsme našli i žlutou.

Franci lepí baseball pálkou projektové sheety

A takto zabodoval Franci – baseballová pálka, používaná především pro kontrolu termínů, posloužila i pro lepení papíru na příliš vysokou zeď. Kateřina podotkla, že nám příště sežene takové ty brokerské hrabičky, co se jimi shrabují žetony.

Ano, pamětníci si možná vzpomenou – jde přesně o tu baseballovou pálku, kterou jsem používal i v Mobil serveru a v Mafře ji po mně podědil Vreco a od tamtud si ji také odnesl. Teď ji máme tady a díky Franciho zlepšováku s ní ladíme nejenom nedoléhající termíny, ale i začátek práce.

Inu, vývoj jde mílovými kroky a nedá se zastavit, všechna čest.

Praktická poznámka na závěr: pokud potřebujete kreslit vývojové grafy či rychlé náhledy návrhů GUI a stílet je ve skupině, doporučuji skvělou online službu Gliffy. Zatím je zdarma a používáme ji opravdu hodně, i když nevím, co já bych dělal bez OmniGraffleOmniPlan. Jenže ty jsou omezeny jen na Mac OS X – Gliffy funguje v každém prohlížeči, kde chodí Flash…

Našli jste nějaký software pro návrh GUI kromě template do MS Visio a podobných hacků? Nechce se mi věřit, že to všichni ostatní dělají v Illustrátoru nebo Photoshopu – nějaký software pro správu návrhů projektů s GUI by snad mohl existovat. Případné náměty uvítám v komentářích…

A tentokráte variace na Reddit – CoJeNoveho.cz

Abychom ještě trochu rozšířili počet Web 2.0 invazních modelů do českého internetu, objevila se česká variace na Reddit – jmenuje se Co je nového.

Čím se liší Redigg od Diggu a tedy i Co je nového od Linkuj? Redigg narozdíl od Diggu umožňuje ubírat body článkům, nejenom je přidávat. Navíc české Co je nového nevyžaduje narozdíl od Linkuj žádnou registraci. Zda je to výhoda či nevýhoda, uvidíme záhy.

Autorem služby je Jack DeNeut, kterého si asi pamatujete z AlbumCity a jeho firmou je Dekadu.

České banky, podpora osobního účetnictví a OFX

graf z moneydance

Řeším takový malý soukromý problém. Rozhodl jsem se výrazněji analyzovat výdaje naší domácnosti a při tom efektivizovat čas, který trávím s tímtéž. Našel jsem řadu programů k tomu určených od Quicken po multiplatformní Moneydance. Jenže jsem narazil na problém. Úžasné elektronické bankovnictví eBanky nemá k osobním účtům žádný export dat do textového souboru, natož pak do standardu OFX, který snad každý home-accounting software umí načíst.

Dost mne to rozlítostnilo, přitom třeba Moneydance už má podporu českého prostředí a účtovat i analyzovat v něm by docela slušně šlo bez dalších úprav.

Poslal jsem dotaz do eBanky, jestli někde export přeci jen není, u firemních účtů se to nějak dá. A také jsem se šel rozhlédnout po ostatních bankách, zda OFX mají.

Podporu OFX formátu hlásí Raiffeisen banka, která eBanku ostatně nedávno koupila. Bohužel demo soubor na webu je z roku 2002 a nelze jej žádným programem načíst. Proč – to nevím.

Další, kdo podporu OFX nenápadně uvádí v menu demobankovnictví, je Citibank. Jenže demobankovnictví mi na Macu není schopno ten soubor vygenerovat, otázka je, zda je to chyba Macka nebo banky nebo toho, že je to demo.

Update: export do CSV jsem detekoval také u HVB.

U jiné banky jsem OFX nenašel, ale dost možná tam je. Obecně podpora OFX nebo exportu dat není nic, co by banka nějak halasně hlásila na svém webu, většinou to najdete až v demu bankovnictví a to zase každá banka na webu nemá.

Mohli byste se podívat, zda vaše banka (jde mi o české banky) má export pohybů na účtě přes webové rozhraní do nějakého textového souboru, nejlépe do OFX? A pokud s jeho používáním máte nějakou zkušenost, podělit se o ni? Myslím, že by to i ostatní mohlo dost zajímat.

Podotýkám, že mne už také napadlo parsovat výpis z eBanky, ale to mi přijde dost opruz. To už raději tu banku změním, protože jakýkoliv vývoj v eBance za poslední roky je nulový. Přitom jakákoliv podpora domácího účta bylo to, na co se těším od založení účtu v eBance (a ten mám od prvního dne jejího startu a těším se stále marně).

Co je to OFX: formát pro výměnu finančních dat mezi programy, používají ho Money Quicken a řada dalších programů. Je to vlastně XML verze výpisu z účtu nebo platebních příkazů. Podávat platební příkazy přímo z home účetnictví nepotřebuju, to bych už chtěl asi moc…

PS: Zpráva dne: PayPal bude od 14.9.2006 umožňovat oficiálně příchozí platby na české PayPal účty. Jupí. Nová vlna ekomece v česku? Ne? Tak si jděte udělat svůj shop na Shopify a inkasujte přes PayPal 🙂

Radek Hulán a Motyka nebo etika

Radkovi Hulánovi je to jedno, zda je to motyka nebo etika, hlavně když se tím dá kopnout do lidí, které nesnáší. A tak si na mne vyšlápl v článku, kde tvrdí, že Jagg je neetická záležitost. Prý proto, že jsem dostatečně neoslavil open source projekt Scuttle, ze kterého vzešel. A že článek vyzněl příliš bombasticky.

Pravda je, že jsem poplach z tohoto směru očekával. RH nevynechá příležitost dokazovat si na mně, o co je moc lepší. Dělá to tak často, že mám podezření, že jsem unií schválená měrná jednotka, bohužel si pak vždy vzpomenu, že to dělá z prozaičtějšího důvodu. Zastal jsem se kdysi lidí, které bezdůvodně napadal. Na můj vkus málo důsledně a zřídkavě, na jeho až příliš.

Proto existuje licence – aby bylo jasné, co se má a co nemá

Abych to zkrátil. Ano, Jagg je instalací Scuttle. Pročetl jsem si licenční podmínky a ty to přímo povolují. Na co by taky někdo dělal software jako OS, kdyby nepovolil jeho instalaci. Že jsem ani nezměnil design? Proč bych to dělal, tenhle se mi líbí. A je také OS. Pokud si projdete referenční projekty Scuttle, prakticky nikdo ho nezměnil, maximálně používá ten starší. Polovina instalací WordPressu používá nějakou free šablonu.

Že jsem to nezmínil ve článku? Stejně tak jsem nezmínil, že server běží na Linuxu. Licence to nevyžaduje a byl jsem zvědavý, kdo na to přijde. Jiný smysl to nemělo. V sekci o projektu je na software odkaz. RH opět bystře vyvodil moji neetičnost z toho, že jsem tam přímo nenapsal, jak se soft jmenuje a je na něj jen odkaz. Inu, to je ten „otrocký překlad“, jak jej nazval – mrkněte na http://scuttle.org/aboutjagg.cz/about dolů a zjistíte, že ani originál jméno nepoužívá. Prostě se jménem software pracuje jako s proměnou a když si server přejmenujete (k čemuž je to výslovně určeno), tak se změní všechna jména v textech. Jména hloupých na všech sloupích.

Povšimnout si též lze toho, že doména Jagg.cz existuje půl roku. Od té doby ji používám jako svůj soukromý bookmarkovník u záložek, které z nějakého důvodu nechci vystavovat na delicious – pro nějaké pracovní věci, ze kterých by se dalo uhádnout, co dělám, což nebylo vhodné. Nyní, krátce před startem, je to z větší části fuk a proč službu nenabídnout i jiným. Nota bene, když je to pro mne skvělé pokusné akvárium na ověřování několika teorií a tvrzení.

Naposledy se Radek do mne opírá, když tvrdím, že „pracujeme na tom“. Že já v článku hovořím o průvodci pro instalaci a nastavení, které jaksi vůbec není v projektu ani anglicky, natož česky, to přeci nevadí. Nikde jsem netvrdil, že budu něco instalovat nebo programovat a pochopit to z toho takhle, muselo dát dost práce. Jenže bohužel podle mne je pro úspěch projektu dobrá dokumentace a lokalizace důležitější, než inovativní naprogramování.

Ponechme prosím stranou, zda má projekt nějaký potenciál, o to teď vůbec nejde. To uvidíme časem, samotného mne to zajímá a i když bych k tomu rád napsal obsáhlejší komentář stejně jako ke skvělému článku na Jilm blogu Web 2.0 je bullshit (částečně nesouhlasný komentář ovšem – něco je bublina, něco je super), musím si nechat zajít chuť do podzima. Důvod: projekt. Pak se k tomu velmi rád vyjádřím a doprovodím to argumenty. Všichni, kdo byli na mé páteční presentaci vědí, co si o tom myslím (Járo, ještě jednou se omlouvám za ten příklad 🙂 ).

Bylo by laciné připomínat, že zatímco použití open source není ani nelegální, ani nemorální, tak neoprávněné používání magisterských titulů či mazání cizích copyrightů ze zdrojáků je zřejmě obojí. O tom to není.

Dělat z lidí blbce – to mi vadí

Horší je, že tenhle tón nesmyslné agrese se nese skrze všechny Radkovy články. Šíření výmyslů, netolerance, absolutní soběstřednost a neschopnost akceptovat jiná hlediska a potřeby – to je společný průvodní znak většiny Radkových článků. To mne štve. Že šířením něčeho, čemu nemůže ani sám věřit, dezorientuje ostatní.

Naprostá polarita, nesmyslné zobecňování. Apple je hrozný, iPod je pro dementy, kteří si neumí koupit Creative a podlehnou reklamní masáži. Blog CMS je nejlepší a všechno ostatní nedodělek. Jedině Siemens Sony Ericsson P990 je to pravé, to co vymyslí Nokia je šmejd. Svět je jen černý nebo bílý a kdo nemá stejné potřeby, jako já, je neúspěšný looser. Že se někomu nechce trávit život tuněním své grafické karty nebo pícháním kůzlátek, to Radka nenapadne.

Osobně si myslím, že to tak není. Několikrát jsem narazil na to, že ve článku proklamoval něco, o čem sám musel vědět, že to není pravda. Nebo to minimálně na venek nepřipouštěl.

Abych dal příklad: Radkovo oblíbené hate-téma, Apple a článek Apple umírá. Neříkal jsem to? Radek v něm bere výsek grafu ceny akcií Apple a z jeho poklesu říká mimo jiné: „Apple kolabuje, cena akcií se zhroutila z $88 na $65 za pouhý jeden měsíc, a otázkou je, zda je tento propad již ukončen.“

Radek se ale dříve presentoval jako odborník na akcie, takže jistě věděl, že jeho analýza je ve všech ohledech akciového trhu nesmyslná. Pokud si triviálně přiložil křivku vývoje indexu Nasdaqu, musel si všimnout, že akcie Apple ji kopírují, tedy že se Apple nepropadá vůči trhu, ale propadá se celý trh. Predikovat něco z vybrané výseče grafu je ptákovina. Za poslední rok se ceny akcií Apple pohybovaly v rozmezí 45 až 86 dolarů, takže o propadu mluvit nelze – natož v momentě, když se propadá celý trh. O korekci? O tom, že celé odvětví je turbulentní? To možná. Od člověka, který pracoval s akciemi jde o neznalost, nebo záměrnou lež a dezinformaci?

Když článek vyšel, probíral jsem to s kamarádem. Ten napsal do diskusí pod článkem velmi slušný příspěvek, kde celou věc rozebral. Bez invektiv a emocí, stručně a jasně napsal, proč si to nemyslí. Komentář se nikdy neobjevil. Zadal ho znovu, zase se neobjevil. Ukázalo se, že kritické komentáře se prostě neobjevují, Radek je smaže. Proto to pod jeho články vypadá jako na hlasování politbyra. Umělá umělá realita … A to nejde o jediný případ, další se mi akorát nechce vypisovat. Hodně lidí to pozná a bere to jako folklór českého internetu, jenže mnoho lidí to zřejmě zbaští i s navijákem.

Možná mi vadí jiné věci, než ostatním. Nevadí mi nějak zvláště smyšlené tituly nebo mazání copyrightů u open source. Jsou chvíle, kdy každý chceme vypadat o něco lépe a tahle kosmetika ega nic nestojí.

Ale dělat z ostatních záměrně blbce, to mi vadí.

Proto mám Radka plné zuby. A proto je také kromě italského spamu jediný, jehož komentáře mažu.

Šíření nenávisti se mi nechce podporovat alespoň tam, kde proti ní můžu účinně zasáhnout.

PS: A pro ty, kdo to nepochopili – Linkuj.czJagg.cz jsou dva hodně rozdílné projekty. Myslel jsem, že je to na první pohled poznat 🙂

Jagg.cz – záložky ulož, sdílej, najdi

Jednu radost si udělám ještě nyní – službou Jagg.cz určenou ke sdílení záložek. Kdo znáte del.icio.us, asi budete doma. Opravdu, český to klon del.icio.us, alespoň jeho starší verze, ta nová, nahozená o víkendu, mi toliko k srdci nepřirostla. A s jednou novinkou, kterou vzor nemá – možnost některé bookmarky nastavit jako privátní a nebo sdílené jen s přáteli.

Generated Image

Takže, chcete si záložkovat všechno, co vás zaujme, abyste se k tomu jednou mohli vrátit? Abyste mohli svoje záložky sdílet s ostatními? Abyste se mohli podívat, co zajímá ostatní na internetu?

Zkuste Jagg.cz – třeba se vám zalíbí…

Poznámka: bookmarklety pro přidávání záložek jsou odladěné jak pro Firefox/Mozillu, tak pro Explorer, ale není tam dobrý návod, jak je přidávat. Pracujeme na tom. Vy, jako profíci, si poradíte. Ještě chystáme rozšíření pro Firefox. Nebojte, s Jaggem by se mělo pracovat pěkně.

Připomínky zatím sem, do komentářů.

Jo, abych nezapomněl, je to samozřejmě beta, buďte shovívaví.

Podrobněji o sdíleném záložkování se rozepíšu později, aby bylo jasnější, co jest v tomhle přístupu k záložkování za výhody.

PS: Web 2.0 logo creator rulez, měl jsem ho znát, než jsem dopsal byznys plan 🙂

Jaké služby byste čekali od České pošty?

Nedávno jsem mazal spam pod článkem věnovaným službám České pošty. A vzpomněl jsem si na hezkou novou aplikaci této instituce doschranky.cz, v níž mám maličko (vážně maličko – více Wirenode) prsty. A na to, že pošta se snaží – elektronizovat se, jít s dobou. Jenže jako každá posta neví, kam se zhruba tak má snažit.

Jaké elektronické služby České pošty byste si představovali? Jak ji elektronizovat, co udělat proto, aby to byla pošta nového tisíciletí? Nejde mi o myšlenky, udělat víc přepážek nebo větší poštovní schránky – jde mi o to, co by pošta měla udělat, aby byla moderní institucí nabízející služby.

Samotného mne napadá pár věcí. Třeba to, že by mi mohli oscanovat došlé dopisy a přeposílat je emailem. To by se mi líbilo moc. Nebo že bych přišel s cennými psaními na poštu a adresu nedatlila na přepážce holčina a fronta za mnou netrpělivě nepodupávala. Prostě bych ta cenná psaní hodil do boxu, přitiskl svoji kartu středního zákazníka na čtečku a mnou předem vyplněné elektronické údaje a adresy by se načetly na doručenkový lístek a všechno se mi vytisklo, potvrdilo – aniž bych se škvařil ve frontě s důchodci.

Co napadá vás? Popusťme uzdu fantazii bez ohledu na legislativní překážky – už mi na poště vysvětlili, že skanovat dopisy mi nemohou, protože listovní tajemství to nedovoluje…

Dva tisíce marigoldích článků a dárek k desetiletému výročí

Když jsem tak kontroloval marigoldí databázi, všiml jsem si, že poslední článek má pořadové číslo 1999 – a tedy že další článek bude dvoutisící. Ne snad, že by to bylo nějak přehnaně významné výročí, ale je to dobrá příležitost, čím vyplnit ten dvoutisící marigoldí článek – totiž tento.

Marigold prošel v průběhu tří let své existence pár proměnami, sloužíc mi spíše jako pokusné zvíře a pár lidem snad také jako možnost dostat se k alternativním názorům. Ačkoliv v podtitulku má WiFi, v poslední době nemám k WiFi vlastně ani co říci. Tahle oblast se stala rutinní mainstreamovou oblastí, která mne zajímá už jen okrajově, už jen v některých svých šlahounech, které vyhání do světa. Nemám ani kapacitu ani chuť na to, abych tu vedl dále přehledy hotspotů, testoval access pointy a dělal podobné věci, kterým se mají věnovat média, jež právě proto zoveme mainstreamová.

Spolu s tímto marigoldím výročím se blíží něco, co považuji pro sebe za mnohem významnější životní mezník. Mých deset let na internetu. Jistě, není to přesné, na internetu jsem ještě o nějakou dobu déle, poprvé ještě v době gopherů a telnetů z ekonomky. Jenže listopad 1996 jsem se naučil považovat za svůj počátek na internetu, protože tehdy se zrodil Mobil server a s ním venkoncem se od základů změnil i můj život. Proto považuji toto datum za „mých deset let na internetu“.

Nebudu vás otravovat vzpomínkovým článkem, z něhož budou kapat slzy nostalgie, sdělující vám, jak to „tehdy“ bylo jiné, lepší. Něco takového budete muset přetrpět v listopadu, ačkoliv s tím lepší si nikdy nejsem jist. Jiné to ale vskutku bylo.

Jestli mne v posledních letech na českém internetu něco mrzí, tak je to jeho zatuchlá strnulost. Buďto jsem něco přehlédl, ale zajímavé projekty, které drží krok se světem, bych spočítal na prstech jedné ruky. Vlnou Web2.0 zůstáváme nedotčení a zpravidla si ji zaměňujeme s pouhým přechodem na XHTML a CSS. Že jde o zcela jiný přístup k informacím, identitě? Postřehl málokdo.

V televizní debatě v roce 2001 se mne redaktor zeptal, jakou máme ztrátu za americkým internetem. Označil jsem ji za zhruba dvou-tříletou. Zeptal se mne, kdyz americký internet dohoníme, což mne rozesmálo a odpověděl jsem, že nikdy. Že na to nemáme dynamiku. Že budeme spíše zaostávat.

O pět let později se moje slova vyplňují, k mé vlastní mrzutosti. Oproti roku 2001 se na českém internetu vlastně nic moc nezměnilo. Po pěti letech od existence AdWords se podobné systémy spouštějí i v Česku (eTarget bez velkých hráčů byl spíše popelka, než královna jako AdWords) a stejně tak obdoby AdSense jsme se dočkali až letos (zase odmysleme popelku a smlouvu spíše nemravnou, než vyváženou). Řeknu-li bez velkého počítání, že za americkým internetem ztrácíme pětiletku, nejsem dalek pravdě.

Český internet má málo nových hrdinů, málo nových tváří a mágů. Málo věrozvěstů, kteří by provokovali k dalším výkonům. Hladinka žumpičky se usadila, vytvořila se krusta – proč, to by bylo na dlouho.
Byl jsem nedávno s Vrecem vyzdvihnout nějaký parfém, který si koupil na Parfém.cz – parkovali jsme nedaleko autem, tak jsme tam skákli oba. Nic proti, je to slušně fungující obchod, jenže když jsme vylezli z kanceláří té firmy (kousek od Moráně), dostali jsme oba záchvat smíchu: takhle jsme přeci my dva dělali webshop před pěti lety. To se proboha za tu dobu nic nezměnilo? Pět let uteklo, aniž bychom se někam posunuli, vyjma replikování zreplikovaného? Neříkám, že je to špatně – ten shop funguje hezky, jenže vývoj pražádný.

Hrdinů českého Webu 2.0 je pramálo.

Martin Malý, o němž si většina lidí myslí, že se jmenuje Artur Dent – tvůrce systému Bloguje.cz. Dobrý příklad smrtícího kliku po česku: byl to první český blogový systém, ještě nedávno nabízel mizivý výběr šablon a měl časté technické problémy. Přesto ho žádná česká konkurence nedostihla co do pestrosti blogů, protože nenabídla ani to, nebo nebyla schopna zaujmout komunitu.

Jiří Lahvička a jeho Nový den, systém pro automatické procházení českých webů a třídění jeho zpráv. Teoreticky by mělo stačit podívat se na tento web a věděli byste, co se kde na českém internetu šustlo. Službu koupil Atlas a předvedl její vzorové dokurvení a umrtvení, takže medaile je spíše in memoriam.

Strýček Link (či též Martin Snopek) za to, že byl jediný, koho napadlo použít formát Diggu na český internet. Co na tom, že nepřinesl do vzoru nějakou velkou inovaci – alespoň to zkusil a jeho Linkuj si příznivce nabírá.

Líbímseti.cz (jehož provozovatele neznám ani jménem) za to, že si usmysleli udělat portál pro mladé jinak, než jako obyčejnou a tradiční seznamku a taky za to, že se jim to povedlo – co do návštěvnosti vybudovali po Seznamu druhý největší server, aniž by si toho někdo vlastně všiml.

Marně si teď lámu hlavu, na koho jsem zapomněl. Mail centra s jeho problematickou funkčností v čemkoliv, co není mainstream (zkuste si poslat email s diakritikou z Centra prostřednictvím Mac prohlížeče a podivíte se, co zvíte)? Aktuálně.cz, které je zajímavé jen po stránce materiálů, ale jejich webová presentace se neliší od všech webů první generace, mezi něž patří i iDnes jako konkurence, vůči níž se chce vymezovat?

Bude dalším sukcesem herní Torch.cz, až překoná dětské bolístky a pokud se mu příběhem podaří zaujmout mladou generaci úměrně s tím, jak bude schopen řešit problémy plynoucí z takového zájmu?

A kam se poděli všichni ti věrozvěstové Webu 2.0 na českém internetu? Nadšení propagátoři beztabulkových vzhledů, kaskýdových stylů a jiných DIVů? Pixiové, Sovové a další? Jeden blog či magazín věnovaný modernímu webu za druhým umlká. Mizí inspirace a s ní zřejmě i potřeba překonávat. Ačkoliv každý prorok i poustevník má právo slézt ze svého sloupu a vyvěsit na něj ceník služeb, je to smutný pohled na krajinu opuštěných sloupů…

Zdálo by se, že to moje soukromé desetileté výročí, nebude vlastně jak slavit. Jenže pak přišla ta možnost, udělat si sám pro sebe dárek. Vyzkoušet, zda to všechno, o čem slýcháme ze zámoří, je u nás pomýlená pověra. Provokovat, sáhnout po limitech toho, čemu říkáme český internet, podívat se do hlouby vlastní fantazie a představivosti. A na den přesně s mým desetiletým výročím takovou věc spustit.

Děkuji, pane doktore.

Snad se podaří, nás oba nezklamat.

Když IM klient, tak se podívejte na QIP

V posledních pár dnech jsem dostal nebývale dotazů na Mirandu, kecálka instant messagingu – alternativu k ICQ, samozřejmě s podporou ICQ. Nejdříve jsem nevěděl, odkud vítr fouká a došlo mi to až později – má to být ten zaručeně nejlepší IM program v tomto universu. Jistě, že není – či spíše, jak pro koho.

Nemám tahle paušalizující hodnocení rád. Miranda je dobrá, používal jsem ji dva roky. Jenže každý chce něco jiného a je těžké mít nějaký program, který by vyhovoval každému.

Za hlavní problém Mirandy považuji fakt, že pro její rutinní používání si ji musíte sami „vytunit“ – tedy postahovat hromadu pluginů a ty si nastavit. Bez toho je Miranda dosti pitomá a pro práci s více kontakty vlastně nepoužitelná.

Po několika reinstalacích počítače se mi začalo zajídat, že musím pluginy znovu hledat a instalovat. Jistě, můžete je mít stažené a připravené, jenže s novou verzí mohou chodit všelijak a je dobré je občas aktualizovat, což Miranda zatím centrálně neumí a musíte ručně.

Pak jsem našel Qip a k naprosté spokojenosti jsem na něj přešel. Je to prográmek tvořený ruskými programátory, je maličký a to nejenom při instalaci, ale i v paměti. Samozřejmostí je, že nenasírá s reklamou v chatovacích oknech a všechno, co jsem si na Mirandě musel doinstalovávat, má už v sobě. Naprosto mi vyhovuje svým ovládáním, vzhledem, vším v podstatě tak, jak to je po instalaci, snad až na maličkost – těžko si zvykám na to, že při psaní zpráv více lidem je to řešené tak, že je jen jedno okno a lidé – rozhovory s nimi – jsou záložky tohoto okna. U ICQ, Mirandy a dalších je každý rozhovor ve zvláštním okně. Asi se to dá nějak změnit, ještě jsem se nedostal k tomu, abych to studoval.

QIP a jeho statut okno
Tohle se mi líbí – když najedete nad kontakt, hned vidíte, co používá za klienta, jak dlouho je přihlášený, jakou má IP adresu a další data.

Kromě hromady funkcí, které Qip má a má je již v základu, zmíním těch pár, které se mi moc líbí – i když se to mohou zdát drobnosti. Některé má Miranda po doinstalování pluginu, jiné v základu či vůbec, neporovnávám to.

Tak především hot-klávesy, kterými kdykoliv zavolám vyhledávání v kontaktech (sorry, mám jich moc) nebo jen okno Qipu na popředí – pozadí. Dobré vyhledávání v historii. Snadné přepínání viditelnosti offline kontaktů a vypínání třídění podle skupin ikonkou na okně Qipu.

Když mi někdo píše zprávu, Qip mi může dát na obrazovku upozornění, že mi uživatel začal něco psát – tatáž informace v průběhu chatu s uživatelem je samozřejmostí. Když mi zpráva přijde, vyskočí mi v pravém dolním rohu obrazovky jako malý žlutý štítek včetně plného textu, takže si ji mohu přečíst, aniž bych přepínal okno. Prima jsou zvláštní stavové ikonky a texty, fajn je možnost zjistit, na jaké IP adrese je který uživatel a co používá za klienta. Mimochodem, přes polovinu kontaktů, které mám, nepoužívají ICQ klienta.

Skvělý je Spim filtr – filt na nevyžádané zprávy. V Mirandě mne pořád někdo otravoval i přes instalovaný plugin, v Qipu zatím za tři měsíce neprošel nikdo.

Co dodat. Qip má své nedostatky. Nepodporuje jiné protokoly, než ICQ – používám jen GTalk a ten mám zvláště puštěný, takže mi to neva. Češtinu si musíte doinstalovat – kupříkladu. Víc mne toho nenapadá a to ostatně v Mirandě taky, pokud vůbec existuje, nikdy jsem to v ní neřešil. Nedostatkem politického rázu je fakt, že jde o closed-source program, u něhož není zřejmé, proč je zdarma. Ale zatím žádnou neplechu nedělá.

Abych to shrnul. Pokud nemáte náladu několik desítek minut či spíše hodin tunit Mirandu, sáhněte po Qip – umí toho vážně dost a je moc příjemný.

QIP česky.

Český web o QIPu

Původní rusko-anglický web

Qip a Adium X

Abych vás trochu osvěžil, dovolil jsem si drobný multiplatformní vtípek. Jak si všimnete na následujícím obrázku, okno Qipu je vpravo, spuštěné pod Windows. Jenže Windows doma nemám, jsou jen emulované na Macu – a ten klient vlevo je mackovské Adium X, které jsem si oblíbil a které Windows verzi nemá.

Adium je samozřejmě ve vrstvě Mac OS, pod ním je okno virtualizovaných XPček …

Jak si všimnete, v Adium X jsem přihlášení jen ke Google Talku, ICQ mám odhlášené – protože v tom jsem přihlášený na Qipu a multiplatformnost sem a tam, dvakrát na ICQ se stejným přihlášením být nemohu… 🙂

Vodafone zrušil 3G a přišel o zákazníka

Jmenovitě o mne. Byl jsem u Oskara a později u Vodafone nějakých pět let s průměrnou útratou kolem dvou tisícovek měsíčně. Celou dobu jsem se ujišťoval, že ty ceny ospravedlňují to, že nedostanu ani pitomý dotovaný telefon levněji (Vodafone nebere v potaz vaši útratu, ale tarif, který jsem měl vždy nízký, protože používám hlavně SMS, roaming a data). Jestli mne něco štvalo, tak trvalé zaostávání Vodafone v progresivních službách, zejména v těch datech.

Několikráte jsem měl tik přejít. Hlavně k Eurotelu, který nabízel přesně to, co jsem potřeboval – hlavně slušnou nabídku datových služeb. Až na maličkost – SMS za 2,8 Kč. To by můj účet zvýšilo o další minimálně tisícovku. Rozhodl jsem se vydržet do léta, kdy měl Vodafone ohlásit spuštění 3G.

Vodafone nedávno ohlásil, že 3G odkládá na neurčito.

Zrovna v té době jsme s V. dělali výběrové řízení na operátora pro padesát SIM karet. Původně jsem za horkého favorita považoval T-Mobile, protože jsem očekával, že kombinace služeb a cen bude nepřekonatelná. Což o služby – ale v cenách T-Mobile propadl. Zůstal Vodafone a Eurotel.

Moje veškerá dosavadní zkušenost byla, že Eurotel je suverénně nejdražší. Inu, zřejmě došlo k drobným změnám, protože stačil jeden telefonát a v Eurotelu nabídli stejné ceny, jaké nabízel Vodafone. Zatraceně slušné ceny. Bez rozlišení 3G nebo GSM. A to rozhodlo, protože řada lidí tu potřebuje rychlá data a to zejména v Praze, kde pokrytí 3G daty Eurotelu je už fajné.

Včera jsem se podíval do administrace svého čísla u Vodafone, zda jsem přeci jen nepřehlédl nějakou zajímavou nabídku. Ne. Sleva tisíc korun na telefonu za deset tisíc mne nezaujala.

Dokud to byl Oskar, byla to sympatická značka. S její smrtí jsem čekal něco zajímavého jako protiváhu. Po roce stále nic, pokud nepočítám Vodafone Live, který mne nezaujal. Rychlá data stále nikde. Je čas udělat pápá…

Takže mé číslo se převádí na Telefonica 02 …