Placení přes Google Checkout je zde

Google dnes spustil svoji verzi elektronické peněženky. Jmenuje se Google Checkout a funguje jednoduše. Jako kupující si registrujete platební kartu a Google ji pro obchodníka zinkasuje, aniž byste museli svoje data o kartě dávat obchodníkovi. Data jsou uložena u Google, takže musíte věřit jen Google, ne každému obchodníkovi.

Obchodník má zase pro transakce velmi jednoduché API a pro Google platí určitou částku – zhruba 2%, pokud investuje do AdWords, něco je mu odpuštěno. Pro obchodníky je vstup zde.

Systém je zatím zřejmě určený jen pro občany USA. K registraci jako obchodník potřebujete federální Tax ID nebo Security number, takže asi nic pro náš. I když se registrujete jako kupující, je v podmínkách uvedeno, že musíte být občan USA. Přesto mi registrace české karty prošla i v momentě, kdy jsem přiznal, že bydlím v Česku – dokonce je na to roletové menu, kde vyberete, v jakém státě žijete.

Zaplatit se mi zatím nic nepodařilo, takže je otázka, zda účet alespoň pro kupující bude pro non-USA občany fungovat. Škoda, chtěl jsem si zaplatit 25 dolarů za Picasaweb… 🙂

PS: Kdypak budu moci přes Google Checkout platit na eBay? 🙂

Hodina pyšných otců

Vanda

Včera ráno mi zavolala Vanda, nejstarší dcera. Aby se pochlubila. Právě přinesla vysvědčení ze školy, své první celoroční vysvědčení, to pololetní se nepočítá. Samé jedničky. To je ten nejlepší moment pro pyšného otce, aby zvěstoval světu tento úspěch…

Dívám se na fotky před rokem, před dvěma, a když jí byl rok. Nedá se na to říct nic jiného, než ono obligátní: to to letí… Vždyť jsou to teprve tři roky, kdy jsem tu líčil, jak mne zachránila od pokuty… 🙂

Pořídil jsem si low-end

Tento týden přetekl pohár trpělivosti se stavem mého soukromého mobilního telefonu. Po řadě nehod a úmrtí v mém telefonním parku jsem byl několik týdnů odkázán na Motorola V3 RAZR, který mi dlužno říci pěkně pije krev. Zkracování SMS při psaní pomocí iTapu mne pěkně štvalo, takže jsem nakonec SMS psal postaru, jenže Razor mi občas „sežral“ nějakou tu SMS (nedošla) nebo ji neodeslal a tvářil se nenápadně. Možná starý firmware, možná jen odfláknutá práce Motoroly, v každém případě dobrý impuls posunout se dále.

Moje požadavky na soukromý telefon jsou trochu odlišné od telefonu firemního (to je smartphone, abych mohl cokoliv kdykoliv jakkoliv… ). Bod jedna, nechtěl jsem Nokia telefon, ten mám firemní a diverzita musí být Bod dvě: chci véčko nebo cokoliv, co je malé. A za třetí od soukromého mobilu požaduju pár zásadních věcí a to především přítulné psaní SMS zpráv, velkou kapacitu pro SMS zprávy, velkou kapacitu pro telefonní seznam, SyncML pro jeho synchronizaci, vyhledávání v seznamu ihned z menu pomocí více kláves. Za dobrý foťák, paměťovou kartu a MP3 přehrávač jsem ochoten si připlatit, ale velmi málo.

Ponejprv jsem se šel podívat, co mi nabídne Vodafone jakožto operátor mého soukromého čísla. Vodafone mi ozřejmil, že záleží na tarifu, nikoliv na měsíční útratě – mám tarif 50 Naplno, protože více jak 50-60 minut ze soukromého čísla neprovolám, kromě toho dostávám slevu na další minuty za Po svém, jenže hromadu další útraty mi dělají SMS a roaming, čímž se dostávám na průměrných 1500 Kč. Vodafone svobodomyslně usoudil, že bych si zasloužil Samsung X660V s podporou Vodafone Live! za zhruba 1600 Kč (sleva na polovic), ostatní véčka měla anténu nebo nezajímavou cenu.

T-Mobile Bonus program nenabídl za mých 4000 bodů nic, co by mne zaujalo cenově, nebo vzhledem. Stejného Samsunga bez podpory Live portálu a v červeno černé kombinaci mi nabídli o dvě stovky dráže, jinak se nemůžu zbavit dojmu, že Bonus katalog nikdo rok neaktualizoval, protože novější telefony tam najdete sporadicky.

Prošel jsem ceny nezávislých prodejců a přišlo mi, že do pěti litrů včetně DPH je možno nakoupit modré z nebe. V poslední době jsem pár výrobků vyzkoušel a tím jsem si ujasnil, že nechci nic od Siemensu (zastaralé grafické rozhraní u starších modelů, u novějších Benqových celková nezáživnost) ani od Motoroly (iTap je příšernost a pro sms v Česku děsné).

Nakonec jsem přišel na chuť telefonům Sony Ericsson. Mají několik výjimečně příjemných vlastností, které potěšily. Tak především má Sony Ericsson vzorově vychytané ošetření nestandardních stavů. Například když píšete SMS a zavřete véčko, rozepsaná SMS se automaticky přemístí do Konceptů a telefon vám to navíc napíše na vnější displej. Když to samé uděláte s Razorem od Motorky, o SMS zprávu přijdete. Podobně chytře řešené je odesílání zpráv – když dáte zprávu odeslat, zařadí se do fronty a posílá se bez ohledu na to, jestli jste zavřeli telefon. Dokonce některé verze firmware toto indikují ikonkou na displeji, i tom vnějším. U Motoroly mi tohle nefungovalo moc spolehlivě a například starší LG když jsem zaklapl v průběhu odesílání SMS zprávy, tak ji telefon vyhodil.

Sony Ericsson Z530i

Nakonec jsem tedy zakotvil v řadách Sony Ericsson a vybral jsem si model Z530i. S jeho předchůdcem, Z520i jsem udělal velmi dobrou zkušenost a 530 má papírově mírně silnější parametry. Oproti Samsungům a LG rozhodl integrovaný bluetooth i dopracovanější systém pro práci se SMS a seznamem, MP3 přehrávač a slot pro M2 kartu už byla třešnička navíc.

Co se mi hodně líbí: při psaní SMS je použita inteligentnější verze T9. Ta mi jako první nabízí varianty slov, jaké já používám nejčastěji. Kromě toho telefon zobrazuje smajlíky a umožňuje je snadno vkládat. Slovník pro T9 si můžete editovat – vidíte, jaká slova jste přidali. Automaticky se přidávají tvary, které jste napsali na klávesnici a vestavěný slovník je nezná. Při posílání SMS zpráv telefon automaticky nabídne nejčastěji používaná čísla jako první, což umí korejské mobily, ale třeba Nokia se to nenaučila dodnes. Praktické při posílání nových zpráv. Také vyhledávání kontaktů je možné ihned nejenom podle prvního písmene, ale i podle dalších písmen. Telefon je malý a lehký.

Své nevýhody oproti Z520 ale má. Tak především je o něco maličko větší (se mi zdá) a mechanické provedení není tak zvládnuté. Když véčko zavíráte, tak do sebe obě části véčka prásknou. Pravda, je tam gumový tlumič, ale soudruzi v Číně ho udělali nižší, než je okraj sluchátka, takže je tam na nic. Navíc se mi nelíbí klávesy – jsou vykrojené, dá se snadno přehmátnout a na Z520 s mírně vystouplými a obdélníkovými klávesami se psalo lépe. Naopak výhodou je odstranění vyhrazeného tlačítka pro foťák na boku telefonu. Když jsem Z520 nosil v kapse, divil jsem se, proč má tak rychle plnou paměť. Ukázalo se, že ji zaplnily fotky mojí kapsy, tlačítkem na boku se v kapse fotilo o stošest.

Slot pro M2 karty (Memory Stick Mikro) zatím zůstává nevyužit, ale třeba jednou přijde vhod. Prima je vestavěná RSS čtečka a podpora Mass Storage.

Takže závěr mého low-end pořizování je Sony Ericsson Z530i za běžnou krámskou cenu zhruba 4700 Kč s DPH. Není nad to vyškrtat z požadavků všechno, co opravdu nepotřebujete … 🙂

Recenze Flotily: pochvala a sepsutí

Flotila Země se po třech měsících, kdy vyšla s časopisem Pevnost, dostala do volného prodeje (za 89 Kč) – online například zde. Reakcí jsem dostal řadu, většinou takových těch po ICQ od kamarádů a známých, kteří na to někde narazili. Na Neviditelném psovi vyšly dvě recenze, jedna počátkem června od Henryho, druhá od Pagiho. Ani jednoho z pánů neznám osobně ani neosobně (aspoň myslím), takhle familierně je zovu jen proto, že se tak podepsali pod recenze.

Henry mne sepsul parádně (recenze zde). Děj „plyne v jediné lineární rovině bez neočekávaných zvratů k očekávanému konci“„výsledný dojem tak vyznívá opravdu jen jako sny malého kluka o česko-mimozemském setkání“. Podle Henryho „kniha sice vyloženě nenudí, ale je rozhodně tou nejméně zajímavou, kterou dosud Wolf Publishing v edici Pevnost vydal“.

Samozřejmě mne to nepotěšilo, spíš mne ale naštvalo, že Henryho článek sám obsahoval hromadu pravopisných chyb a i zkomolené jméno, nakonec to redakce opravila – a taky proto, že s tím z pohledu literární teorie nesouhlasím (co do nudnosti textu, to už je subjektivní věc, tam se nechci přít). O to více potěšila hromada alternativních názorů v diskusi, kde většina komentářů byla naopak positivní.

Pagi byl evidentně knihou zaujat více (recenze zde): „Poměrně rychle jsem se při čtení naladil na ironizující notu, kterou do knihy vnesl Zandlův českocentrismus, a díky tomu jsem tento příběh četl s radostí. Je to příjemné občerstvující čtení, které bezpochyby patří do kategorie vlakového čtiva – ale takového, při kterém se můžeme bavit o sto šest.“ Řekl bych, že v tomto ohledu Pagi více uhodil na hlavičku publikačního hřebíčku Flotily a asi i celé Pevnost edice (nerad bych mluvil za vydavatele). Při rozsahu, které mají zdejší knihy k dispozici (dáno cenou), lze těžko očekávat něco jiného, než oddechové čtení. Skripta mimozemské sociologie mají přeci jen jak jiný formát, tak jinou cenu.

Žádný závěr z toho nečiním. Byla to pro mne zábava, zajímavá zkušenost a chápu, že se těžko stanu klasikem české scifi. Druhý díl (pokud vůbec) jsem zamýšlel literárně postavit naprosto jinak, už ne jako tenoučkou knihu, ale propracovaný románový příběh, abych si vyzkoušel také něco jiného. Nicméně času na to není, takže… uvidíme 🙂

Údolí stínu a o významu dudlíkových barev

Jeden z komentářů se tu ptá, zda je to ještě můj weblog. Baže, je. Ale nějak jsem neměl, co psát. O čem taky? O mistrovství světa ve fotbale jako Noname, když mne fotbal nezajímá? Dokonce si ani nemůžu vzpomenout, na kolik minut se hraje poločas, pokud je to vůbec poločas? Mám vás oblažit svým komentářem k utkání Ghana – Česko, jež jsem ze společenské nutnosti sledoval a u něhož si nejsem jistý, zda se český tým včas dozvěděl, že se hraje fotbal a ne hokej? Samozřejmě kromě našeho brankáře, který si program show přečetl dopředu, jenže pak mu nezbývalo, aby sekundoval azylovému táboru ghanských uprchlíků rozloženému před naší branou. Asi těžko, nejsem sportmachr a jestli dneska prohrajeme s Itálií a pojedeme domů, tak mne to rozladí v jediném ohledu – budu se bát, že skončí slevy na LCD televizory, přičemž ještě pořád nejsem rozhodnutý, že nějaký chci.

Ploužím se rozpáleným městem a vybavuje se mi jméno filmu Údolí stínů. Nevím, o co tam šlo, v tom vedru je to jedno, ale stín, to zní dobře. Semo tamo zapínám v autě klimatizaci, ale spíš se snažím bez ní obejít, abych ji neodstonal. Užívám si toho, že dcera se právě učí chodit. Jak to vypadá? Tvrdě vyžaduje, aby jí lidé nastavili prst na každé ruce, ona se jich chytí a ťape. Jenže je to turbomyšička – během pár minut létá po bytě jako torpédo, doprovodná osoba za ní vlaje a po deseti minutách odpadá s vyhřezlou plotýnkou nebo ischiasem. Sofie neodpadá, dožaduje se pokračování do večera.

Sofie s dudlíkem

Sofie mi v poslední době také dala krásné názorné vysvětlení, co je to anglický výraz occasional. Je to způsob, jakým používá dudlíky. Dudlíky jsou Sofiina vášeň. Zaprvé s nimi vypadá velmi roztomile, ale to i bez nich. Zadruhé s nimi vypadá jako Megie ze Simpsonových. Za třetí jich má slušnou sbírku v nejrůznějších barvách, tvarech a provedeních, protože dudlíky má rád a má je stále v puse. Poslední dva týdny trávím tím, že sleduji a zaznamenávám si logiku, s nimiž dudlíky Sofie střídá. Ono to totiž není jen tak. Sofie je používá nikoliv nahodile, ale v souvztažnosti s příležitostí. Například na ven chce bledě-modrý nebo hnědý s tygrem. Pokud pracuju na počítači a je u mne, vybírala si světle zelený a nebo nyní dostala průhledný po vzoru Macka – takže mi ladí s Mac počítačem.

Sledoval jsem ji nenápadně, přímo tajně. Připlazila se k zrcadlu v chodbě, stoupla si před něj a důkladně se prohlížela. Pak si vzala jiný dudlík a vyměnila jej za ten, co měla v puse a opět se upřeně pozorovala. Pak konečně v obýváku našla světle žlutý dudlík, který jí pasoval k šatičkám, s uspokojením jej ponechala v puse a pak teprve se mne vydala hledat. Inu, ke každé příležitosti patří ten správný dudlík a na detailu záleží. Logiku to má. V současné době je dudlík vlastně jediná věc na Sofii, kterou může změnit ona sama a hned – o tom, co má na sobě, rozhodovat zatím nemůže.

Z technoudálostí není asi ničeho, čeho by mne v poslední době zaujalo. Okurka je v plném proudu, takže poslední zásadní technoudálost se udála u Adama, kde jsme popíjeli víno a protože jsem měl jet autem domů, tak Adam vytáhl měřič hladiny alkoholu. Úžasný přístroj, dýchnete a ono vám to řekne, nakolik jste podobraz. Pil jsem málo, domů jsme jeli až v momentě, kdy přístroj hlásil střízlivost. Skvělá mašinka. Nemá ovšem ani wifi ani nic podobného, ale stojí pár stovek, ale proč ji nezmínit.

Ze software mne zaujal Google Picasaweb. Je to web s 250 MB volného místa zdarma pro fotky. Něco jako Flicker, jen jednodušší. Flickeru jsem nikdy nepřišel na chuť, Picasawebu ihned. Asi si zaplatím 6GB dat za 25 dolarů ročně, zatím jediné, co mne od toho odrazuje je právě Picasa software – ten mi blbne a nedaří se mu nahrávat fotky na web automaticky. Proč to nejde mně, nevím – třeba PavelS je tam tlačí bez problémů. A navíc nemá Picasa Mac verzi, můžu tam fotky přes Picasu posílat jen z práce, doma jen přes webové rozhraní. Ale ta jednoduchost, ta se mi líbí.

Jinak nic nového a zveřejnitelného mne nenapadá. Snad jen že mám oprávněný důvod se domnívat, že podzim a zima budou ve znamení dalšího rozmachu online videa u nás, Kinomania Seznamu není rozhodně poslední projekt.

Opera 9 oficiálně

Noname píše: Právě byla uvolněna ostrá verze devítkové Opery, zavádí spoustu novinek, předně asi nejlepší podpora CSS ze všech běžně dostupných ostrých verzí prohlížečů, bittorent klient, konečně také implementovali možnost pokročilých textarea, tj. možnost používat třeba wysiwyg editory na webu atd.

Krásný fotbal – děkuji

Noname píše: přiznám se, nejsem fotbalový fanda, tedy alespoň nebyl jsem. Při běžně vysílaných zápasech české ligy usínám, nebo spíše přepínám jinam. V pondělí jsem v podvečer shodou okolností zavítal na Staromák, kde se promítal zápas Česko × USA a byl to neuvěřitelný zážitek, který s tím co se děje u nás nedá vůbec srovnávat. Ostatně vyzkouším mou novou hračku YouTube a to nejzajímavější tak můžete vidět sami:

Mimochodem na webu je i verze vysílaná americkou televizí a vždy mě překvapí, jak se američtí moderátoři radují z každé zajímavé akce, včetně gólů do americké brány. U nás by je asi ušlapali.

Takže resumé: objednal jsem rodině fotbalové dresy české reprezentace a těším se na další zápas v sobotu. Děkuji našim fotbalistům za krásný fotbal a držím jim palce.

DVB-T (digitální televize) rulez – jaké doporučujete DVB-T přijímače?

Noname píše: tak jsem se konečně dostal k vyzkoušení digitálního vysílání a musím potvrdit, že je to bomba. 15 km za Prahou (Světice u Říčan), předtím signál ČT+Nova obstojný, Prima hodně zašuměný, po připojení DVB-T přijímače signál 10 televizí (navíc ČT24, ČT Sport, 24CZ, TopTV, Óčko a nějaká slovenská) křišťálově čistý – digitálně dokonalý.

Přesto jsou tam i nějaké nevýhody:

 • Další ovladač – v Praze mám TV Sony, ta šla ovládat přímo z ovladače DVB-T přijímače, jinde mám ale TV Panasonic a ta takto ovládat nešla.
 • Horší ovládání – souvisí s výše uvedeným. U normální televize zmáčkente číslo na ovladači a fungujete, u digitální jsem musel zmáčknout tlačítko TV (přepnout ovladač do TV režimu) a tlačítko ON (zapnout televizi), následně tlačítko STB (přepnout ovladač do režimu ovládání DVB) a stisknout tlačítko stanice. U toho Panasonicu jsem musel vzít do ruky dokonce 2 ovladače. Koupě digitální televize by to řešila (ovšem za dost peněz), možná ale existuje i DVB-T přijímač s inteligentnějším ovladačem se zvláštním tlačítkem na zapnutí televize
 • Složitější nastavování – DVB má tolik funkcí, že nastavení je celkem složité a nepřehledné. České menu a návod to pomáhá řešit, ovšem některé návody zřejmě překládat troglodit, případně jsou na jinou verzi přijímače.
 • Čeština – předpokládám, že je to jen problém mého DVB-T přehrávače – ačkoliv šlo nastavit české titulky/menu/zvuk, tak názvy programů atp. byly zmršené, což by u normální televize nevadilo, ale když je možné pročítat si i program televize, tak je to dost problém
 • Nemožnost připojení na starší STA – musí se alespoň vyhodit pásmový filtr. V Praze jsem to proto musel zkoušet jen s drátem, ale to se většina kanálů škubala, musím zkusit koupit zesilovač.
 • Nutnost koupě DVB-T přijímače ke každé televizi – btw netušíte, neexistuje nějaký převodník, který byste připojili pod anténu a on by převedl všechny digitální signály na STA okruh, tj. všichni by mohli koukat na různé digitální programy na své televizi a nemuseli by mít vlastní přijímač?

Nicméně myslím, že výhody značně překračují nevýhody. Nehodlám platit UPC pět stovek měsíčně jen proto, že do nejlevnější nabídky za 2 stovky nedali všechny veřejnoprávní programy (ČT24 a ČTSport), návratnost od 3 měsíců u DVB-T přijímače je jasný argument. Televizní program na jednom tlačítku, rychlý přístup k informacím o programech, u některých programů pak možnost přepnout kanál do jiné jazykové mutace (v sobotu jsem koukal na májovku v němčině) atd.

Takže diskuse pro vás – jaké doporučujete DVB-T přijímače a proč? Já ten svůj (Strong 5155) vrátil kvůli zmíněným problémům s češtinou a budu si pořizovat 2 jiné, takže jestli bude nějaký zajímavý typ (tip), mohu jej vyzkoušet a napsat recenzi, jistě to ocení i více místních čtenářů.

Které služby na Internetu používáte?

Noname píše:
Chtěl bych lidem, co začínají s počítačem ukázat, jaké aplikace na internetu jsou a jak internet efektivně využívat. Sám se na to ale koukám „z vnitřku koule“, takže moc nevím, co ve skutečnosti používají ostatní. Dáte mi vaše tipy? Důraz – online, jednoduchost, využitelnost, čeština if possible ;), rozšíření

Návrhy aplikací

Komunikace

 • Gmail
 • ICQ (jako aplikace ale spíš Mirranda)
 • Skype (ale v ČJ asi není)
 • nějaký blog/web editor/portál – google creator?
 • Prohlížeč Firefox/Opera
 • Nějaký český VoIP s přednastaveným SW telefonem (viz můj favorit)

Multimédia

 • Fotogalerie – flickr (existuje něco takového i v ČJ?)
 • Videogalerie – Youtube (existuje i v ČJ?)
 • Nějaká česká on-line rádia
 • Hudební socioware – Last.fm

Kancelář

 • ThinkFree
 • Google Spreadsheets. Existuje něco takového již veřejně dostupné? V češtině asi pochybuji
 • Google Writely – viz poznámka u spreadsheets
 • Poznámky (buď Gmail, nebo třeba pozvanky.cz)
 • odchytávač oblíbených webů – del.icio.us
 • Kontakty (Gmail??)
 • Databáze (google base?)
 • Nějaká file storage
 • Online-slovník (seznam???)
 • Online překladač textů (existuje nějaký dobrý do češtiny?)

Online hry

 • Jaké hry navrhujete?

Ostatní

 • Hledání – Google, Seznam, Jyxo
 • Mapy – mapy.cz, mapy.atlas.cz, google maps

Informace

 • RSS čtečka – přehled.net
 • Zpravodajství – iDnes, Novinky, Blesk…
 • On-line poradna lékařů
 • aukce, info auta, deníky pro ženy, ….
 • Tv program

Zapomněl jsem na něco, uvítám vaše tipy. Máte nějaké vlastní favority. co používáte vy, nebo vaši rodiče? Pak to dám dohromady a samozřejmě opublikuji

Děkuji všem voličům, kdo je ale vítěz?

Noname píše: Shrnutí voleb ode mě, kdo si to chce přečíst, musí kliknout na celý článek, už je to tu moc přepolitizováno. Kdo nechce a klikne, tak ať si pak nestěžuje 😉

Pokračujte ve čtení článku…

Nešťastná země…

Včera jsme jeli se Sofií na výlet. Na Zbraslav, místo posledního odpočinku přemyslovských králů. Poklonit se těm, kteří tenhle stát založili a udrželi, ať byla doba jakkoliv turbulentní.

Slíbil jsem si, že když vyhrají svobodné strany (rozuměj vlastně cokoliv mimo KSČM a ČSSD, nově též pro stručnost označované jako KSSD), půjdu v neděli na Václavské náměstí položit kytici rudých růží k soše svatého Václava. Tak nějak jsem si říkal, že jsme se tu v Čechách nenaučili dávat najevo vděčnost za samozřejmé maličkosti, které nás potkávají. A také to, že je to symbolické. Že by ta rudá pakáž odírající zemi měla skončit opravdu pod kopyty koně.

Samozřejmá maličkost nás nepotkala. Asi nám ještě nebylo souzeno dopít kalich hořkosti, vlastní lenosti a pohodlnosti až do dna. Volby skončily vítězstvím na procenta, plichtou na počty mandátů. Co se zrodí za situace, kdy svobodné strany mají sto mandátů a totalitní strany druhou stovku, to netuším. Zřejmě nejsem sám. Úřednická vláda a nové volby? Co vyřeší nové volby za půl roku, když zase bude půlka země volit KSSD? A co já s těmi růžemi, když vlastně nevyhráli?

Do toho všeho projev premiéra Paroubka, že neuznává volby, protože porušily vyhlášku o teplé vodě. Žluč, síra a smrad. V několika chvílích jsem musel na televizi kontrolovat, zda jsme nepřepnuli na thriler Mumie běžící na Nově, protože ti chlápkové a ty kecy si tam byly tak podobné. Jenže Mumie na Nově měla dobrý konec.

Pamatuju si, jak jsem ještě za komunismu šel v Pardubicích kolem nástěnky Svazu protifašistických bojovníků. Byl jsem malý klučina, možná deset mi mohlo být. Svaz se chlubil svými zásluhami a měl tam kolem fotografií zasloužilých bojovníků z ruské fronty napsáno „Nešťastná země, která nemá hrdinů“. Zastavil jsem se, spočinul v rozjímání desetiletého chlapce. A tak jsem připsal dodatek: „Ne. Nešťastná země, která hrdinů potřebuje.“ Nevím, jaké jsem si z toho tehdy odnesl ponaučení, ale vím, že bylo hluboké.

Jsem zvědavý, jaké ponaučení si odnesu ponaučení nyní. A také se bojím, že se to nikdy přesně nedozvím.

Prosím, jděte volit

Noname píše: Právě to začíná, možná nejdůležitější okamžik v dějinách samostatného Česka. Podle posledních předvolebních prognóz agentury Factum by komunisté s ČSSD mohli utvořit většinu 101 křesel v poslanecké sněmovně. Dlouho jsem ve Factumu pracoval a jejich práci dlouhodobě sleduji a musím vám bohužel říct, že za posledních 8 let, kdy se tyto výzkumy dělají se Factum v odhadu od skutečnosti nelišil o více než 2%. Kdo nechápe co znamená většina ČSSD s komunisty, pak je třeba připomenout rok 1948, viz. následující obrázek.

KSČSSD a je to tu zas

Je třeba říct, že tyto dvě strany mají ve sněmovně většinu již nyní a od té doby, co se moci v ČSSD chopila levá klika, tak prosazují jeden nedemokratický zákon za druhým.

Jděte prosím volit, a volte rozumně. Hlas straně, která má < 3 % ve volebním výzkumu je v podstatě zahozením hlasu. Strana která získá méně než 5 % jenom bere hlasy ostatním stranám. Nejde o to zvolit toho, kdo je nejlepší. O tom nejsou volby nikde na světě. Jde o to volit cestu. Např. rozhodujete, jestli podporujete vyvlastňování či znehodnocování soukromého majetku, kdy např. i když jste 100% vlastník bytu, který vám komunisti s ČSSD ve ’48 zabavili, tak jej nemůžete využívat, protože tam komunisti mezitím ubytovali někoho jiného. Rozhodujete, jestli se mají zvýšit daně podnikatelům, kteří pak budou muset propustit zaměstnance. Regulované nájemné a vyšší daně pro podnikatele zde prosazují z velkých stran KSČM, ČSSD a Strana Zelených. Proti jsou KDU-ČSL a ODS. Volíte, jestli zde může policie mlátit lidi co neporušili žádný zákon, volíte, jestli se má na státní moci podílet strana, která za 40 let totálně odrovnala nejen českou ekonomiku, zavírala lidi do koncentráků, a celosvětově jich přes 100 milionů pozabíjela (mnohem více než nacisti, kteří zde přitom ani nesmí zvednout ruku, natož aby jich několik desítek sedělo ve sněmovně).

Jestliže volit nepůjdete, nebo budete dávat hlas některé z ostatních stran, pak většinu svého hlasu dáváte komunistům a ČSSD, která komunisty podporuje a většina z jejich kandidátů a poslanců jsou bývalí komunisté. Tyto strany nejvíce těží z nízké volební účasti, jejich voliči jsou důchodci s množstvím volného času, někteří si ani neuvědomují, že za hození něčeho jiného než rudého lístku už nehrozí persekuce ani jim, ani jejich dětem.

Můj kamarád, podnikatel, dal právě svým zaměstnancům, kteří jinak nestíhají jít volit, volno, případně jim půjčil i automobil (včetně svého vlaastního). Výsledky jsou tak vyrovnané, že může rozhodovat jen pár hlasů, třeba právě ten váš. Proto ještě jednou prosím, jděte volit. Vemte i svou maminku, tatínka, babičku, dědečka. Vysvětlete jim, jak jsou tyto volby důležité.