Svatý Václave, vévodo české země, v době předvolební…

Svatý Václave,
vévodo české země,
kníže náš,

V hodině těžké naší
stůj při nás,
rozpomeň se na své plémě,
tys dědic České země.

Víme, že jsme se provinili
zbabělostí, leností a nerozhodností.
Víme, že jsi před těmito hříchy
kázal nám se vystříhat.

Víme, že čeho se nám dostává nyní,
je trestem za tyto naše hříchy.
Víme, že sami se budeme muset přičinit,
a bez naší práce ničehož nevznikne.

Pomoci tvé my přesto žádáme,
abys probudil v nás moudrost
a my jsme zvolili ne zbabělostí a leností,
ale pro blaho tvojí země.

Svatý Václave,
tebe prosíme a upomínáme,
nedej zahynouti nám,
ni budoucím.

Kriste eleison

Billboard CSSD

Pěkná panika: EU prý chystá zdanění SMS a emailů

Už se to protřásá na českém i mezinárodním internetu. EU se chystá zdanit emaily a SMS zprávy, platit se má zhruba 40 halířů za SMS zprávu a zlomek fufníku za email. Skandál, co si to EU dovoluje. Fuj, hamba.

Tradičně je to složitější, než nám média předkládají. Tak především s nápadem nepřišla celá EU, ale Alain Lamassoure, člen Evropského parlamentu a mimo jiné i člen jeho rozpočtového výboru (zde kompletní info). Nějakou dobu byl ostatně i jeho předsedou. A právě tahle pozice nás zajímá nejvíce.

EU a Evropský parlament se potýkají s drobným problémem – musí si na sebe najít nějaký jiný zdroj příjmů, protože přímé členské odvody mají do roku 2009 poklesnout. A EU chce najít zdroje tam, kde pomáhá členským státům. Návrhů, jak provoz EU a EP financovat, je celá řada a jeden z nich v rozhovoru Alain Lamassoure prohlásil za zvažovaný – to je ta daň z emailu a SMS. Argument pro tuto daň je, že provozu SMS zpráv a emailů pomáhá právě integrace Evropy.

V každém případě je daleko od zvažované možnosti k možnosti navrhované a ještě dále k možnosti schválené. Najít zdroje financování bude kromobyčejně obtížné a není se čemu divit, že se zvažují nejrůznější obskurnosti.

Koncepce zdanění SMS/emailů narazí na několik drobných problémů. SMS zřejmě dodatečně zdanit lze, ačkoliv se to bude velmi obtížně uživatelům vysvětlovat a ještě hůře se to vysvětlí operátorům. Jenže SMS jsou provozované centrálně a pokud už, půjde to prosadit. Podobné rozdílné daně známe v případě spotřebních daní například u alkoholu a u benzínu, jen je neinkasuje EU, ale stát.

Horší a zajímavější to bude u emailu. Email není centralizovaný a těžko se bude vymáhat jeho provozování v rámci EU. Navíc narozdíl od SMS není přenosový protokol pro emaily vůbec zavedený na nějaké zpoplatnění, protože emaily jsou prostě zdarma. Muselo by dojít k úpravám emailových serverů a k tomu svět nedokopal ani jiný kanón. Před nějakými dvěmi lety totiž zavedení mikropoplatků za odeslání emailu navrhoval Bill Gates – a to je přeci jen ve světě IT jiná váhová kategorie, než Alain Lamassoure. Nepochodil, minimálně prozatím.

Do třetice bude problém se členskými státy EU druhé kategorie, jako je Česko – pokud mají schopné vyjednavače a nedávají tuto pozici jako trafiku (což vylučuje Česko). Tyto státy mohou logicky namítnout, že volný pohyb pracovních sil je jim upřen a že tedy nemusí akceptovat internatcioanlitu SMS a emailů, když jejich občané zdaleka tolik nemigrují.

Osobně celý návrh považuji za plácnutí do vody a to hlavně v případě emailů. Tam si vůbec nedovedu představit ani technickou realizaci, leda to, jak by se SMTP servery začaly hromadně stěhovat mimo EU. Kromě těchto drobných technických problémů jsou tu i problémy legislativního rázu. EU totiž mimo jiné nemá hotovou legislativu k mikroplatbám a bez nich bude obtížné si zpoplatnění emailů představit. Pokud vůbec.

Na webu Alaina Lamassoureho se už objevují velmi konzistentní názory na jeho politickou orientaci a mentální integritu. Zjednodušeně řečeno tento politik prokázal EU medvědí službu, i když to bylo jen nešťastným žbleptnutím. Euroskeptici mají nad čím hodovat. My ostatní mějme na paměti, že z téhle bouři ve sklenici vody pršet nad Říší nebude.

Linksys má dva VoIP WiFi telefony: WIP300 a WIP330

Linksys přichází na trh (samozřejmě ten americký zatím) se dvěma VoIP telefony, jež se připojují skrze WiFi. Není to žádná novinka, s VoIP WiFi telefony se roztrhl tak pytel, že už se jim muselo začít nějak šikovné říkat, což má být VoWLAN – jako Voice over Wireless LAN. Jenže Linksys, to je něco trošičku jiného, než asijská rychlofabrička – Linksys má jméno a Cisco v zádech. Navíc potřebovalo ukázat něco, s čím by vytřelo zrak NetGearu, an nedávno představil VoWLAN telefon podporující Skype (ještě se neprodává). Linksys samozřejmě podporuje SIP.

Linksys WIP330

Dvojice telefonů se jmenuje WIP300 a WIP330 (na obrázku) a liší se samozřejmě cenou, ale také určením. WIP330 má totiž vestavěný i prohlížeč. Ten je na telefonu z pragmatického důvodu – abyste se mohli zalogovat přes dashboard u sítí, které takové logování vyžadují. To je super, protože tak se můžete přihlásit na cestách i k hotspotu, který požaduje přihlášení přes web. Kromě toho je zde integrované 802.1x. Rozdíl je také v LCD obrazovce, zatímco WIP330 ji má 2,2 palce, WIP300 jen 1,8 palce.

WIP300 je k dispozici za 220 USD, WIP330 za dosti vysokých 370USD, tady už se projevuje zřejmě silnější hardware pro prohlížení webu. Prý si dokonce na telefonu pak můžete přehrávat internetové video. Co se tím myslí, není přesně známo.

Rozdíl mezi oběma telefony tedy asi chápeme. Zatímco levnější model je vhodný pro domácí a kancelářské použití, dražší model je určený pro použití na cestách, když nevíte, do jaké sítě a jak se budete muset hlásit. Mezi tím stihla řada WISP potvrdit, že se jím do jejich sítě dostanete – například Boingo, T-Mobile a další. Hlavní výhodou obou telefonů má být podpora 802.11g a především jednoduché a spolehlivé uživatelské rozhraní, což není zrovna vlasnost, na které by se ostatní (hlavně noname) výrobky shodly. Uvidíme, jdu objednávat.
Ofiko info Linksys.com

ČSSD jsou zločinci

Noname píše: Doporučuji všem ke čtení stránku ČSSD – aneb co jste se nikdy neměli dozvědět…. Výstižná, doložitelná, a přesto takto po hromadě až neuvěřitelná fakta.

Pro pořádek připomínám – za pár dní jsou volby, kdo volit nepůjde, odevzdává cca. 50% svého hlasu KSČM nebo ČSSD, stejně tak každý, kdo bude volit stranu, která se nedostane do parlamentu. Jestli nevíte, které to budou tak malá nápověda – od roku 1998, kdy se zde dělají profesionální předvolební výzkumy voličských preferencí, se nikdy nestalo, že by se do parlamentu dostala strana, kterou renomované agentury v posledním předvolebním výzkumu netipovaly, jen dvakrát se nedostaly strany, které nominovaly (DZŽJ, Republikáni), obě měli v posledním předvolebním výzkumu odhad okolo 6-7 %, mnoho lidí je proto raději nevolilo. V roce 2002 takto zahodilo svůj hlas 12,55% oprávněných voličů, což odpovídá přibližně 25 mandátům ve sněmovně. Když by připadly některé z nekomunistických stran, pak by tyto měly pohodlnou většinu. Takto má ČSSD s KSČM dohromady 111 mandátů a může prosadit jakýkoliv krajně levicový zákon (vyvlastňování atp.) a mohou snadno přehlasovat i veta „ustavních pojistek“ – senátu a presidenta.

Tento článek je mimo záběr Marigoldu, proto k němu vypínám diskuse, můžete mi psát na e-mail

Po vítězství prodám levně

Tak tahle fotka, ta stojí za to… 🙂 Web nabídky. Upozornil: Tigra

PR T-Mobile jsou pěkné trubky

Hned musím předeslat, že řeč je o britském T-Mobile, ne o tom českém. Britský T-Mobile totiž se spuštěním služby web ‘n’ walk do jeho 3G HSDPA sítě prohlásil, že používání služeb instantních zpráv (IM jako ICQ, AIM atd) nebo VoIP je důvodem k rozvázání smlouvy:

Use of Voice over Internet Protocol and Messaging over Internet Protocol is prohibited by T-Mobile. If use of either or both of these services is detected T-Mobile may terminate all contracts with the customer and disconnect any SIM cards and/or web ‘n’ walk cards from the T-Mobile network.

Britský T-Mobile nejprve tuto podmínku nekomentoval, později se na internetu objevila vysvětlení, že zákazníci T-Mobile by neocenili, že služby IM a VoIP nejsou dostatečně kvalitní. „Internetová telefonie je jako technologie teprve ve vývoji. Z našeho pohledu zatím není natolik kvalitní, aby dokázala zákazníkům v naší síti zajistit dostatečně vysoký standard služeb,“ sdělili zástupci operátora novinářům (referuje Mobil.cz).

V každém případě to bylo krajně nešťastné.

Tak především zákazníkům to musí připadat, že někdo v britském T-Mobile utrpěl vážný úraz hlavy. Co je komu v T-Mobile, jak člověku běhá IM nebo VoIP? Co kdyby se raději starali o to, jestli jim vůbec běhá hlasová služba? Samozřejmě, že nic – T-Mobile UK se nemusí bát, že by někdo IM nebo VoIP nadužíval, datový limit je tu 2GB dat, takže zákazník oříznut v základu je.

Tradičně jde o prachy. Takové ICQ je pěkná svině na výnosy. Psát si z mobilu přes ICQ (či jiný IM) a přes SMS je sakra rozdíl pro ARPU. Uživatelé si toho povšimli. Operátorům se rozmach IM daří důstojně sabotovat dvojím IM standardem. Wireless Village se nechytila díky masivnímu bojkotu ze stran operátorů. Ti nedávno přišli s novou iniciativou na druhý mobilní IM klient, který je technicky mnohem lepší, než WV (nikdo neví v čem, protože standard ještě neexistuje) a kromě jiného má již v základu paušální zpoplatnění odchozích zpráv. Ty příchozí jsou zdarma. Arun Sarin vysvětlil, proč to tak je – aby se zabránilo spamu, protože spamer by si ho musel zaplatit. Děkujeme, Arune, spasiteli vsego mira.

Drobnou nevýhodku můžeme u nového standardu spatřovat snad jen v tom, že ho budou podporovat jen chytré telefony. Alespoň zatím. Implementace totiž bude náročná na hardware, což by autory Jabber protokolu asi překvapilo. Ti ale nemuseli myslet tak dalece a hluboce, jako Arun Sarin – zejména hluboce do našich kapes. Co na tom, že klienti pro Wireless Village jsou dnes v každém druhém sebehloupějším mobilu. Je třeba odluka mobilu od sítě – jen tak se lidem zatrhne ta pošetilost, jako je IM na mobilu.

Dost nářků nad IM. Zlí jazykové říkají, že hlavní důvod omezení u T-Mobile UK spočívá v tom, že firma chce představit vlastní verze těchto služeb.

Jenže to všechno zanechává nepříjemnou pachuť v ústech. Jakákoliv omezení na bázi provozovaných služeb byla vždy uživateli na internetu vnímána velmi negativně. Něco jiného je datový limit a něco jiného je znemožnit používání určitých služeb. A Evropská komise je momentálně v ráži, nějaká oběť by se šikla.

S mobilními telefony je to totiž zajímavé. V zásadě pořád nám totiž operátoři prodávají jedno a to samé, pouze ceny se různí. Telefonní hovor i internetové připojení je (když odmyslíme propojovací poplatky) pro síť stejná zátěž. Přesto, kdybychom od koncových cen odpočetli právě ty propojovací poplatky, je cena za internetové připojení, za telefonní hovor, za WAP nebo hovor do hlasové schránky diametrálně odlišná.

Operátoři to zatím šalamounsky vysvětlovali tím (pokud se někdo omylem ptal), že pro provoz těchto služeb musí nakupovat drahou jednoúčelovou techniku. Pro odesílání SMS potřebují SMS centrum, pro WAP potřebují WAP bránu, na internet zase media gateway server a na hlasové hovory ústřednu. Každá tahle hračka se jinak amortizuje, jinak stojí a jinak se používá, což umožní operátorům bez uzardění účtovat za WAP desetinásobek ceny, co za internetové připojení, ačkoliv v principu je to z hlediska rádia sítě totéž.

Podobné rozlišování cen jsme tu již jednou měli. Před sto lety ho zavedly elektrorozvodné závody, to byl trh s elektřinou mladý. Pokud jste chtěli elektřinu na svícení, stála jiné peníze, než elektřina pro zásuvky spotřebičů. Důvod byl jednoduchý: zatímco svítit se musí večer, spotřebiče se používají běžně přes den, takže jejich spotřeba je rovnoměrnější. Mělo to svoji logiku. Večer byl nápor na svícení, takže bylo potřeba mít připravenou další elektrárnu, která přes den stála a nesplácela se tedy investice do ní.

Postupem času se samozřejmě vyskytla řada metod, jak toto obejít. Z pohledu energofirmy bylo krajním svinstvem připojení světel na zásuvkový rozvod – existence dvou či tří okruhů umožňovala oddělenou tarifikaci. Jenže tací filutové se našli. Ještě, než energetici investovali do zařízení zvyšujících cenu žárovek na dvacetinásobek a zamezujících svícení zásuvkovým proudem, se to vyřešilo samo, protože vhodným balancováním zátěže začalo být jedno, k čemu tu elektřinu zákazníci používají. Rozdílné sazby nám ale vlastně přetrvaly dodnes pro akumulační vytápění nebo v podobě časově omezených slev. Dnes se jim ale moderně říká množstevní sleva.

Dlužno říci, rozdílné ceny služeb neodůvodnitelné rozdílnými cenami na předávacím rozhraní nebo cenami právě onoho rozhraní, budou trnem v oku bdělého regulátora – až tento se stane bdělým. T-Mobile UK si nakálel prohlášením o tom, že zákazníci nechtějí laciný VoIP a IM do vlastního hnízda.

Teď si jistě říkáte, jak by to napsal ten pán všechytrý a velekněz skromnosti, když to tak sžíravě sepsul.

Nu, také jsem o tom přemýšlel. Asi bych si vzal příklad z Humprey Applebyho. Zaprvé je třeba mlžit, zadruhé zkoumat, zatřetí přijmout patřičná rozhodnutí.

T-Mobile měl informovat, že s ohledem na povšechně nebezpečný charakter VoIP a IM, který používají ke své komunikaci i teroristé a živly nekalé, je třeba důkladně prozkoumat, jak zajistit provoz těchto služeb nejenom s ohledem na přání zákazníků,ale také s ohledem na bezpečnostní politiku státu, boj proti terorismu a požadavky vyplývající z licence. Neprodleně po této analýze bude provoz těchto služeb upraven v souladu se zjištěními.

Jen je třeba tohle odůvodnění rozepsat na další tři stránky, ale to by neměl být problém…

Ostře s postojem britského T-Mobile kontrastuje postup sítě 3 Hutchisonu. Ta uzavřela pakt se Skype o podpoře a Skype je v síti 3 podporován a předinstalováván. Ještě lépe se mu bude dařit, až se na trh dostanou první 3G telefony s podporou Skype via Windows Mobile nebo nově se Symbianem. Ještě do konce letošního roku má být na trhu speciální Nokia s podporou Skype v 3G/WiFi – Nokia na ní spolupracuje se Skype.

Kde se dá volit ODS Mínus

Politice se chci vyhýbat, seč mohu. Jenže těžko to učinit ve volebním roce. Domů dorazily oficiální volební letáčky a já jsem je procházel. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že bída a utrpení. Před chvílí jsem si dal trochu práce a ta jména z některých kandidátek jsem progoogloval (slovo progooglovat nahrazuje pomalu slovo prolustrovat, co? Co to bylo za tu firmu Lustr, nevíte někdo?). Ejhle, řada těch jmen má za sebou minimálně na místní úrovni ledasco zajímavého, s čím lze souhlasit. Jenže k čemu mi to je, když se ti lidé s jednoduchými a čitelnými myšlenkami nepropracovali do televize či novin, kde bych je na vteřinu zahlédl a udělal si samozřejmě nekompromisní a instantní názor?

Abych volební povinnosti udělal zadost, sledoval jsem nějakou nedělní debatu na ČT1, hustě obsazenou vysokými představiteli parlamentních stran. Nic to nezjednodušilo. ČSSD nemám rád, protože s jejich politikou apriori nesouhlasím, byť volební bonmoty (aka hesla) mají dobré – jenže povrchní a je to z nich cítit. Sobotka je chytrý člověk, škoda že v tom národně-socialistickém táboře (pardon, sociálně demokratickém, mne se ty partaje někdy pletou) – v debatě dělal dobrý dojem. Filip za KSČM – uf, rozhodně bych nepaušalizoval filmové heslo, že Je třeba míti FIlipa. Ze všech účastníků byl hrubě nejslabší. Nejmileji překvapil M. Kalousek, kterého jsem snad slyšel mluvit v debatě poprvé. Byl připravený, klidný, vyrovnaný a zejména Sobotku s Filipem utíral s takovým přehledem, že po debatě nemuseli studio uklízet. P. Němce mi nemožno komentovat, mám ho ambivalentně rád a nesnáším ho – ale tentokráte vyjímečně mile překvapil a i když proti Nové Unii Svobody slyším mnohého reptání, jejich program je mi zatím sympatický. A to tak, že velmi. Už proto, že zdůrazňuje, čeho se bojím já. Jen aby jim tahle konzistence vydržela.

Nejvíce mne v poslední době zaujaly plagáty ODS s modrou šipkou a programem ODS Mínus. Hesla jako „Okamžitě zvýšíme nájemné“ nebo „Zvýšíme činže“ či „Výpovědi bez udání důvodu“ mne mile překvapila. Nestává se, že by se v politice bojovalo tak neobvyklou zbraní, jako je pravda. Tenhle program bych ihned volil a podepsal. Zavolal jsem jednomu známému, který pracoval na kampani ODS, abych mu to pochválil. Chvíli mlčel. Pak pravil, že to jsou plakáty vylepené ČSSD. Nechápu to – proč by ČSSD měla nahrávat ve prospěch ODS?

ODS Minus

Proč bych ODS nevolil? Rád strany a volební programy posuzuji podle toho, v čem se nějak a alespoň maličko vyznám. Ze všech volebních témat jsou to nejvíce telekomunikace.

Pamatuji si ty hrůzy, které ODS i ČSSD způsobily v telekomunikacích, ačkoliv řada chytrých a úctyhodných lidí říkala, že se to má udělat jinak. Neposlechli je a dopadlo to, jak to dopadlo – zaostáváme světelné roky za Evropou a z USA necítíme ani ten smrad pálící se optiky. Co se nerozkradlo, na tom se korumpovalo. Šéfa dislokované divize Českého Telecomu přezdívané za účelem kompatibility legislativy regulátor trhu vydlažbili až letos. Darmo mluvit, kdybych byl svatý Jan, vybral bych si pro apokalypsu spíše náměty z českého telekomunikačního trhu, taková trojice Dyba, Gross, Klíma na koních, to by bylo čtení jen pro otrlé a zvuk polnice rozhodně nesl by se z Olšan. (ano, jedno místo je ještě volné)

Nu, škoda. ODS Mínus volit nemohu. Asi to zůstane pro tu legraci zase na Unii Svobody.

Česká republika je WiFi velmoc

Noname píše: věta z nadpisu zní jako obehraná písnička, mnozí by namítali, že je to blbost, že to je jenom náš pohled „z vnitřku koule“. Jenže teď pro to mám hezký důkaz. A to díky novému nástroji od Google – Google Trends. Ten srovnává počet hledání v čase a jako perličku ukazuje i regiony, kde se dané fráze vyhledávají nejčastěji, respektive kde tvoří největší podíl mezi vyhledávanými frázemi. Schválně si dejte hledat wifi resp. wi-fi.

Nástroj lze využít i k mnoha dalším účelům. Zajímá vás například, kde lidé nejvíce hledají práci? Nebo jestli google používají spíše voliči ODS nebo ČSSD. Když jsem takhle odbočil k politice a nezaměstnanosti a jsme pár dní před volbami, doporučuji graf vývoje nezaměstnanosti na Ministerstvu financí – mozkové cvičení, odhadněte podle grafu, kdy padla pravicová vláda. Ani se nedivím, že u kamarádovy IT personální agentury je taková poptávka po zaměstnání v Anglii, Irsku nebo Americe. Mimochodem, všimli jste si také korelace mezi českými povodněmi (1997/2002/2006) a význačnými politickými událostmi?

Ale zpět k tématu článku. Velmi zajímavé je srovnání „poptávky“ po Internetu přes WiFi, ADSL a kabel ve světě. Vyhledávání můžete omezit i na určitý region, takže koho zajímá, ve kterých městech se hledá jaké připojení, není nic snazšího.

Mimochodem, všichni asi zaznamenali – inovovali jsme významně databázi bezdrátových sítí na serveru Internet Pro Všechny. Nyní můžete hledat přímo podle názvu obce, v databázi je jich přes 4 tisíce. Poskytovatelů pak evidujeme přes 600, což je stále jen cca. čtvrtina celkového počtu. V březnu databázi navštívilo 50 tisíc lidí, takže kdo ještě nemáte vaši síť zaregistrovanou, udělejte to co nejdříve – můžete získat nové klienty a tedy i peníze pro další rozvoj.

Potíže se spamem

Delší dobu jsou na Marigoldu potíže se spamem, které se už obávám označit za drobné. Dokud chodilo denně pár spamů do komentářů na web, dalo se to řešit ručně. Když to byly desítky, přestalo ruční řešení stačit a Noname do té srágory tvářící se jako redakční systém doinstaloval nějaké pluginy, které se snaží spamu v komentářích vzdorovat. Jde jim to docela slušně, ale i tak se denně (spíše nočně, hlavní nápor je v noci) dostane do komentářů tak desítka spamů. K čemu má plugin nastavení, že má vyhazovat komentáře, v nichž je více odkazů než jeden, jsem nepochopil, ale co naplat.

Dneska jsem znovu poštelovával nastavení a jelikož jsem si všiml, že řada spamů používá znak | pro oddělení odkazů, zadal jsem tento znak na blacklist. Úvaha to byla zralá, snad nikdy jsem tenhle znak v regulérním komentáři neviděl.

Jenže ejhle, blacklist se urazil a začal preventivně celý provoz serveru přesměrovávat na sprostou hlášku, že jste spammer. Kdo na to narazil, omlouvám se, nebylo to úmyslné.

Je zajímavé, že Chronomag, který má asi tak desetkrát větší provoz, než Marigold, spam zdaleka tolik netrápí a dostane se tam tak jeden spam komentář týdně, zbytek zachytí redakční systém. Zdá se, že WordPress (který Chronomag používá) si s tím umí poradit o dost lépe. Jenže všechno je otázka nastavení. V poslední době musím logy spam filtrů mazat ob den, aby se v nich dalo vůbec pohnout a vyznat.

Za případné zmatky a potíže se omlouvám.

Rovněž se omlouvám za omylem publikovaný článek o informační globalizaci z minulého týdne, neměl na serveru vyjít. Kdo jste se po něm sháněli, je sundaný záměrně.

Pozvánka na Širkopásmové pondělí 22. května

Tuesday Business Network pořádá Broadband Monday, širokopásmové pondělky, na nichž se hovoří o broadbandu a co a jak s ním. Další takový pondělek je 22. květen a registrovat se na něj můžete zde. Pokud do políčka kódu pro vstup zdarma uvedete Marigold, nemusíte platit poplatek 500 Kč za účast na akci.

Sám zde moderuji panelovou diskusi na téma Základní bariéry nástupu nových broadbandových aplikací, což znamená, že sem patrně dorazím. Panelové diskuse se účastní Michal Žilka (Český Telecom), Miroslav Semrád (České radiokomunikace), Miloš Mastník (GTS Novera), Petr Šrámek (BenchCom) a nedostal jsem od tuesdayáků žádné instrukce ohledně toho, že bych se měl krotit, takže ještě uvidíme, v jaké sestavě diskusi dokončíme… 🙂

Další program:

16.30 Registrace
17.00 Úvod – Tomáš Nielsen (Rowan Legal, sdružení advokátů)
17.10 Poptávka po broadbandu – fikce nebo realita?
John Gole (IDC CEMA)
17.30 Perspektivy rozvoje broadbandu do roku 2008
Michal Žilka (Český Telecom)
17.45 Broadband a jeho další vývoj,
Miroslav Semrád (České radiokomunikace)
18.00 Příležitosti broadbandu očima GTS Novera,
Miloš Mastník (GTS Novera)
18:15 Panelová diskuse

Web Monday.cz.

Radiokomunikace odkoupily Tele2

Po dlouhé době jsem zase napsal nějaký článek. Na Lupu, jmenuje se Radiokomunikace odkoupily Tele2. Vznikl trochu narychlo, literární kvality nevalné, ale nebylo, komu jinému to hodit na hlavu.

Tož mi připomíná, že jsem letos chtěl slavnostně zvěstovat, že moji soukromou cenu „O největší telekomunikační svině roku“ letos poprvé namísto mého dlouhodobého favorita Českého Telecomu (který vystřídal jiného favorita a to SPT Telecom), získává právě Tele2. Škoda, pozdě… Tak ať se Radiokomunikacím s tímhle podnikavým dárečkem daří o něco lépe naplňovat zásady obchodní etiky.