Flotila Země vyjde v dubnu

Práce na knize pokročily tak daleko, že už se její existence dá oficiálně potvrdit. Kniha vyjde v dubnu 2006, nicméně pozor. Malá finta. Knihu vydává Wolf Publishing a toto nakladatelství vydává knihy primárně jako přílohu časopisu Pevnost. Takže zájemci o knižní vydání Flotily v dubnu budou muset knihu zakoupit i s Pevností. Jeslti vás to potěší, tak až později přijde kniha do volného prodeje, bude zhruba stejně drahá, jako bez časáku 🙂

Tahle finta má zajímavé konsekvence. Ponejprv tu, že se takto kniha vlastně automaticky stává bestesellerem žánru, protože přiložených knih je dost na to, aby překonaly normálně prodávané sci-fi. Rozhodně něco, čeho by začínající autor těžko za normálních podmínek dosáhl. Podruhé mne rozesmálo, když vydavatel Pevnosti pravil něco v tom smyslu, že na začínajícího autora se ten můj text dá překvapivě číst. Jen tak cvičně jsem si vytáhl později kalkulačku a spočetl jsem, že jsem průkazně sepsal 32 knih rozsahu Flotily – to když jsem sečetl délku svých digitálních textů v mém archívu na deset let zpětně. Strojopisy a rukopisy napočítány. Inu – v jednom oboru jste vidět na každém rohu a o kousek vedle už netuší, že jste někdy vzal pero do ruky 🙂

Takže v dubnu v trafikách 🙂

No a na závěr chystaný přebal knihy (kritku přímo vydavateli):

Flotila Země

Pár fotek z 3Gsm

Jen tak co se našlo…

Tak už na cestě domů

Už jsme na cestě domů. Petr moudře vybral let s odletem v 7 hodin ráno z Barcelony, který musel být tak alespoň o dvě stovky levnější než další let už v únosnou denní dobu. Jenže Petr neletí, takže mu nemůžeme nadávat a navíc za mne clí zásilku hodinek, takže vlastně je to od něj hezké, já bych s celníkem mohl jednat jen velmi obtížně. Stejně by mne zajímalo, jak to nakonec dopadne, protože se ukázalo, že hodinky se proclí podle materiálu, z něhož je řemínek. Jenže já jsem samozřejmě objednal modely z materiálu, který v tabulkách není…

Letošní 3gsm kongres byl větší než vloni, velikosti jeho přesun z Cannes rozhodně prospělo. Také je fajn, že tak daleko už nemáme tendenci jezdit autem, to prospělo nám. Několik ponaučení ale zůstalo. Přdevším ubytování je třeba zajistit dříve, abychom neměli byt vměstnaný mezi továrnu na plechové období a karosarnu s celonočním provozem. Také by mi dost pomohlo, kdybych si pamatoval pin od karty. Ale především je třeba říci, že Barcelona je velmi drahé město. Nejenom na výstavišti, ale prakticky všude ve městě je předraženo i podle mínění mých západních kolegů a přátel.

Navíc se tu neuvěřitelně krade, v dopravních prostředcích se o to pokusili jednou, podruhé v Burger King a vlastně vždy v Barceloně jsem na to narazil. Ale jinak je to moc milé město.
Samotný kongres letos spíše zklamal. Pět let pokračující trend vytěsnování všech alternativních názorů letos došel tak daleko, že zde už nebyl vlastně nikdo s trochou kritiky. Celý průmysl se zvrhl do sebeoslav, chyběla mu špetka sebereflexe. A bylo to vidět na každém kroku. Opět očekávání vložená do služeb a technologií, aniž by se někdo ptal, co to přinese klientům. Propagace nehotových polotovarů a služeb, aniž by se zmínily či vůbec náznakem řešily stávající problémy oboru.

Motto letos byla televize, Hsdpa a konvergnce v podobě Uma a Fmc. Jen pro pořádek připomínám, že Fmc je označení celého směru konvergence, ne jen technologie.
Žádné vystoupení na konferenci nebylo možno označit za zásadní a naprostá většina z nich nebyla ani osvěžující. Už poletíme, tak zbytek v praze…

Support Denmark není svoboda slova

Dostal jsem četné reakce a dotazy k rohu některých mých serverů, kde se píše Support Denmark. Ne každý to pochopil, takže se u toho radši maličko zastavím. Prostě proto, abych nebyl špatně pochopen.

Především si nemyslím, že nějaké takové karikatury měly vyjít. Šéfredaktor dánského listu, jehož jméno mi vypadlo, projevil jejich zveřejněním příliš vysoký stupeň demence jejich zveřejněním a majitel listu tím, že dotyčného neposlal na pracovní úřad do hodně dlouhé fronty. Proč? Protože celá věc nemá nic společného se svobodou slova. Jen s pitomou provokací, která navíc ničemu neprospěla.

Evropa se snaží mluvit o arabském útoku na svobodu slova a zatracen bude každý, kdo je proti tomu a projevil méně radikální názor. Zátraťte i mne. Svoboda slova je tu od toho, aby bránila sdělení, nepohodlné informace. Kdyby se ukázalo, že ten a ten přijal úplatek, to je svoboda slova o tom informovat. Takovou informaci je třeba vzít pod ochranu i s tím, kdo ji vypátral, protože to slouží k očistě společnosti od něčeho, co si nepřejeme.
Čemu slouží karikatura Mohammeda? Copak nevnímáme, že se nám nedostalo podstatné informace? Že šlo jen o snahu někoho zesměšnit? A copak nás překvapilo, že se zesměšněný ozval? To opravdu mohlo překvapit jen duchem slabší.
I my máme svoje tabu, tak proč je upíráme ostatním? Není to tak dávno, kdy jsme upírali právo na svobodu slova při vydání knihy Mein Kampf. V čem je to jiné? Zkusme si představit nějaký takový zásah do nesvobody, kterou my uznáváme.

Představte si třeba šéfredaktora Mf Dnes jak vyhlašuje soutěž o dvanáct nejlepších pornofotek holčiček ve věku do dvanácti let. Nebo o nejhezčího hajlujícího nácka. Jak si představujete, že by to vysvětlil státnímu zástupci jako svobodu slova? Není spíše pravděpodobné, že až by lékaři u herr Arnolda obnovili vitálné důležité funkce (jež ohrozilo přečtení takového článku ve vlastních novinách), tento by neprodleně Čásenského učinil nezaměstnaným a ještě mu za odměnu nechal ochrankou rozkopat obličej za problémy, které taková akce přinesla? Kde by najednou byl boj za svobodu slova? Najednou to není svoboda slova?

Přesto Mf Dnes karikatury přetiskla a není sama. Budiž, teď už je to zpravodajská událost a na to se dá vymlouvat. Jenže pořád je to jen ubohá provokace.

Asi si teď řekněte, proč podporuju dány, když si myslím, že zveřejnění karikatur byla blbost. Inu, to je snadné. Ačkoliv to považuji za debilitu prvního řadu, nelíbí se mi, jak paušálně to některé muslimské extremistické frakce či organizace využily či zneužily. Paušální postih dánů je stejně nesmyslný a vášně, při nichž umírají lidé, to je extrém. A u každých extrémů by člověk měl vědět, na jaké straně stojí.

Abych to shrnul: karikatury neměly nikdy vyjít. Majitel novin měl šéfredaktora vyhodit za jejich zveřejnění a omluvit se. Nemá to nic společného se svobodou slova, jde jen o provokaci. Protesty nemají paušálně odsuzovat Dánsko a nebo evropany a už vůbec se při nich nemá rabovat a vraždit.

Lepší provokaci na zostření poměrů ve světě abyste pohledali…

UMA a FMC. Učte se nová buzzwords

Tyhle dvě zkratky jsou na 3gsm skloňována ve všech pádech a který výrobce si až tady povšiml trendu, utíkal rychle do copy centra natisknout pár slide jako že je taky In. Já jsem si přečetl článek o Uma na mobilmanii a upřímně mne překvapil, protože jsem tu asi viděl něco jiného. O co tedy jde?

UMA je Unlicenced mobile access, tedy přístup k mobilním službám skrze bezlicenční pásmo, například (a nejčastěji) skrze Wifi nebo méně přes bluetooth. Proč to? Inu, zakopaný a notně zasmradající pes je v indoor pokrytí 3g služeb. Těžko si je někdo bude ochotně pořizovat, když si povšimne, že uvnitř budov je dost slabý příjem.

Jenže aby operátor každému koupil jeho mikrocellu, to by bylo drahé. Samozřejmě pro operátora. A tak je třeba vymyslet řešení, kdy si zákazník takovou cellu koupí sám a ještě bude rád. A to jsou právě obě zmíněné zkratky schopné zajistit.

Uma je jedna cesta, která vyžaduje nové mobilní telefony. Pár výrobců již představilo jak telefony, tak síťové prvky. Uma vůbec neznamená, že bude zákazník telefonovat přes wifi zadarmo nebo přes libovolného poskytovatelé. Uma je tu od toho, aby při připojení přes wifi nebo bluetooth měl zákazník své mobilní číslo funkční a volal přes svého operátora. A nemusel nic konfigurovat a aby mu chodil i handover mezi sítěmi. Zda si bude moci nastavit i jiného poskytovatele přes Sip konfiguraci, která nad tím vším ve skutečnosti stojí, záleží na úvaze výrobce takového telefonu. Třeba Nokia telefony to umí, zda i další, to nevím a výrobce to může kdykoliv zablokovat – jistěže kvůli vaší bezpečnosti.

Zkrátka FMC je akronynem z fixed mobile convergence. Tady na kongresu konverguje všechno se vším, ale hlavně pevné linky s mobilními. A to je tento případ. Je totiž třeba pevné linky vymýtit všemi prostředky a k tomu je tohle gizmo naprosto ideální. FMC nevyžaduje nové mobily. V tomto případě totiž kupujete přímo vlastní základnovou stanici pro 3g síť. Přesněji pikocellu. Tu také připojíte stejně jako Uma do ethernetu a přes Ip se propojí až do sítě operátora. Opět si zlepšite indoor pokrytí a hlavně nemusíte měnit telefony, na druhou stranu je zde potřeba aktivnější účast operátora, protože bez jeho rozhraní vám to nepoběží. Uma telefony Nokia rozchodite s libovolným sip poskytovatelem, jen mobilní číslo bude problém.

Cenová politika je v obou případech na libovůli operátora. Může datové přenosy zpoplatnit nebo dát zdarma, nabídnout jiný tarif na hlasové služby či volání mezi stanicemi v lokalitě dát gratis. Po libosti a své úvaze. A právě na ní podle mne záleží to, jak se technologie chytí. Podle mne více šancí by za předpokladu stejné ceny mělo Fmc, protože nevyžaduje změnu telefonů.

Ale není všem dnům konec a nakonec to stejně bude záležet na podmínkách operátorů. Ale ten sip telefon si pořídím. Funguje to totiž moc hezky…

Na obrázku je Uma ready router od Lg o němž byste možná řekli, že ho vyrábí Linksys. O ono taky jo, je to jen malý hack do firmware… Jo, otocte hlavu…

Kniha: Šíření vln v zástavbě

Noname píše: Právě se mi dostala do rukou knižní novinka z nakladatelství BEN: Šíření vln v zástavbě – modely pro plánování mobilních rádiových systémů. Detaily někdy později, ať tu nenarušuji Patrickovo aktuální zpravodajství, rozhodně je to ale nutnost v knihovně každého bezdrátového ISP či technického pracovníka mobilního operátora. Přitelkyni tuto knihu nekupujte (leda by studovala Matfyz či FEL).

Skype představil Pocket PC 2.0

Zapomněl jsem to napsat přímo z tiskové konference, ale skype má novou verzi pro Pocket PC 2.0. Ptal jsem se na verzi pro Symbian. Pořád se na ní pracuje, ale nemá vysokou prioritu, protože se očekává málo uživatelů…

Další operátor zradil a paktuje se Skype

A je to tady. Právě běží tiskovka Skype, přišli jsme mírně pozdě kvůli tomu, že jsme potkali cestou známé. A Skype právě oznámil, že ho bude doporučovat a používat i 3 tedy síť Hutchisonu. To je velmi vyzname, je to největší evropská UMTS síť. Christian Salbain z Hutchisonu prohlásil, že Skype je jedna z věcí, proč si lidé pořizují nebo budou pořizovat 3G služby.
Jde samozřejmě hlavně o podporu Skype ve Windows Mobile telefonech, zatím to nevypadá na nic jiného, než jen uznání oficiální podpory.

Steve Ballmer má svoji show

„Jsem tu nováček, ale vy mne asi znáte. Minimálně jste mne viděli tancovat na tom videu na internetu a křičet, že miluju Microsoft. Ale já taky miluju telekomunikační průmysl.“ tak začal Steve Ballmer svoji show na kongresu. A přihlíží mu naprosto narvaný sál, lidi sedí i na schodech v uličce.

Tak jsem si vyzkousel HSDPA

Na vystavisti jsem ukoristil neci notebook IBM vybavenz kartou Globe Trotter s podporou HSDPA. A protoze tu ma Qualcomm spolu s Vodafone rozchozenou implementaci HSDPA, tu jsou prvni vysledky ze speedtest.cz: download rychlost: 1 107 kb/s (138,3 kB/s) a upload rychlost: 113 kb/s (14,1 kB/s). Ping na Google.com se pohybuje dost vysoko, kolem 120 az 200 ms, ale je nas tu na tom HSDPA fakt hodne, protoze po pondelnim vypadku site jej pouzivaji i vsici novinari na mistnich masinach.

Podobna cisla jeste hodilo mereni pres dsl.cz a upresnilo prumerny ping na 187 ms. Takze konec HSDPA pokusum, mam schuzku se Steve Ballmerem, tak abych ho nenechal moc dlouho cekat [ani dalsich tisic ucastniku schuzky] …

PS sorry, notes nemel czech keyboard.

Šéf China Mobile: trh s mobilní hudbou předstihl tradiční prodej

Na kongresu právě běží keynotes a já sedím na setkání šéfů Vodafone, Telefonica a China Mobile. Arun Sarin si dneska silná prohlášení odpustil, zato Wang Jianzhou z China Mobile do toho šel ostře, když prohlásil, že v Číně předstihla mobilní hudba tradiční prodej. Jako příklad uvedl prodejnost místního hitu, který se na Cd dostal ztěží přes milion kusů, zatímco online stažení za půl roku šlo přes 15 miliónů. V sále se strhl potlesk. Abych nekřivdil Arunovi, v průběhu psaní téhle zprávy stihl v diskusi k hsdpa prohlásit, že si myslí, že význam WIMaxu nebude nijak velký a lidé budou spíše používat Hsdpa. Jestli operátoři nebudou pitomí, tak plošně má pravdu.
Jinak ranní zprávy z kongresu: je tu narváno ještě více, než včera. Na keynotes se skoro nedalo dostat, ačkoliv sál je dost velký. A to tu odpoledne bude Steve Ballmer a snad se na něj protlačíme.

IPWireless představuje další mobilní televizi – TDtv

Jestli se vám zdálo, že standardů pro mobilní televizi je tu nějak málo, tak mám pro vás dobrou zprávu. IpWireless představilo na 3GSM svoji variantu mobilní televize nazvanou TDtv. Jak asi chápeme, jde o snahu přihrát si trochu vlastní polívčičku.
V tomto případě je polévka založena na časovém duplexu známého v našich krajích pod tajnosnubným názvem Internet4g. Polévka je zahustěna pomocí Multimedia Broadcast and Multicast Standard (MBMS), jenž je součástí UMTS Release 6. Takto zvládne technologie na 5 mhz šířce pásma přenášet až 50 televizních kanálů ve standardním rozlišení pro mobily, v režimu vyšší kvality QVGA pak 15 kanálů. Samozřejmě bez ohledu na počet příjemců, protože jde o multicast. Jeden trial jede v Japonsku na frekvenci 2,01 ghz, další mají přijít na řadu v půlce roku. Prý bude možná i konverze na jiná pásma a bude to fungovat nakonec i v existujících umts sítích po drobném upgrade. Tak vám nevím. Běhá to tu hezky, ale těch standardů už je na mne moc a to je zajícova smrt. Přednášky, které mne mají vyvést z nebezpečného bludu, že mobilní televize jest kravina, začnou až zítra. Takže sledujte, jak plynule a zda vůbec převléknu kabát…

Roaming je tu předpeklím

Hodně se tu mluví o tom, jak Eu tlačí na snížení roamingových poplatků. Neříkám, že jsou nízké. Spíš mne ale aktuálně trápí, jak roaming funguje. Či spíš nefunguje. Ze sítě Ameno mi preventivně nejde odeslat mms zpráva (karta T-Mobile) a data tam začala pořádně fungovat dneska. Nebo je to možná změnou lokace. Z karty Vodafone mne zase občas volající neslyší. Musím říci, že příjemně po stránce informační překvapil Vodafone. Hned po příjezdu mi přišla sms s cenami. U T-Mobile mi přišly zbytečné plky o tom, na jaké číslo volat pro informace. Ceny jsem si musel vyžádat via sms a přišel mi ceník v devíti sms. Co mne ale štve je, že nikoho nenapadlo říct mi, kolik stojí mms a kolik data. Přitom to je moje nejpoužívanější služba hned po sms. S Eurotelem jsem přímou zkušenost neudělal, ještě jsem ho nezapnul. Ale i na něj jsem u kolegů slyšel stížnosti. Takže problém roamingu je, že se nedá moc spolehnout na to, co a jak bude fungovat…