Důvod mé absence

Noname píše: Omlouvám se za svou dvoutýdenní téměř nepřítomnost na českém Internetu, měl jsem pro ni velký důvod. Tedy ne až tak velký – 51 cm, 3.1 kg těžký a jmenuje se Sofie. (ne, s Patrickovým potomkem to nemá nic společného, jméno jsem převzal z DaVinci Code).

Sofie Noname

Druhý důvod byl BBF, teď jsme finišovali a bylo okolo toho dost práce (tedy jestli jsem to chtěl dělat pořádně). Naše výstupy jsme postoupili dál, nyní má poslední slovo ministerstvo. Po každém mém podobném oznámení na ministerstvo volá mraky lidí a ptá se, jestli uspěli, takže vám předem říkám – nevolejte, nic vám neřeknou, sami to ostatně ani ještě neví. Já to také nedokáži s jistotou říct ani nikdo jiný z BBF. Prostě až to podepíše paní ministryně, tak se to okamžitě dozvíte, což bude v nejbližších dnech.

Nyní tedy již začínám opět fungovat, omlouvám se všem, které jsem v posledních 2 měsících velmi a v posledních dvou týdnech naprosto zanedbával.

Malé interní sdělení

Neradujte se předčasně. Titulní stránku Marigolda jsem zprovoznil proto, že jsem se na 3GSM kongres akreditoval jako „novinář Marigolda“ a nechtělo se mi na poslední chvíli to řešit a press oddělení kongresu by mohlo reptat. Za ty tři eurolitry to stojí. Navíc stejně většině zdatnějších došlo, že jsem na server jednoduše a prostě nahrál soubor nazvaný index.html, který má při servírování přednost před index.php, takže se k původní titulní stránce dalo dostat a nebylo proč ne.

Uznávám. Poznámka, že bych si zde mohl blogovat velmi neperiodicky, má něco do sebe. Trochu problém je v kázni a v tom, upřednostnit, co upřednostněno má být. Jestli znáte pojem pracovní přetížení, tak vás mohu hrubě ujistit, že se velmi pravděpodobně ani vzdáleně nerovná mému momentálnímu overloadu. Za posledních čtrnáct dní jsem pokročil tak daleko, že jsem vyřídil většinu urgentních emailů až do listopadu loňského roku a většinu SMS zpráv došlých do prosince a to je naprostý a definitivní pokrok. Z nejviditelnějších pracovních pokroků je, že jsem odevzdal první korekturu Flotily pouhý měsíc po termínu. Dlužno dodat, že jen proto, že se na tu knihu těším, jinak by se v normálním pracovním pořadí jen tak na řadu nedostala.

Anžto jsem v únoru v Barceloně na 3GSM a posléze v Mnichově na Inhorgentě, bude únor možná autorsky silnější, pokud se obtížím vzít si notebook s sebou. Nicméně drobná změna přijde: Marigold bude na pozvánky (tedy až bude a jestli bude).

O tom už jsem přemýšlel velmi dlouho a hodlám tak odfiltrovat nežádoucí návštěvníky. Jak už jsem říkal mnohokrát – nejde mi u weblogu o hrubou návštěvnost, ale o návštěvnost inteligentních lidí, což nenáhodní čtenáři povšechně splňují (blba bude těžko zajímat dlouhodobý vývoj 3G sítí), zatímco přišelci z vyhledávačů už zdaleka nemusí. A vysvětlovat jim pravidla, základy a dogmata dokola, mne neba. Buďto se tomuto problému budou přizpůsobovat články (haha, na to zapomeňte), nebo čtenáři – a rozhodl jsem se pro to druhé.

Pozvánky budou obecně dostupné – každý, kdo ji bude mít, bude moci pozvat kohokoliv, ale samozřejmě bude za něj zodpovědný a když se jím pozvaný projeví jako hulvát, černý puntík nemine i zvoucího. Inu, čínský princip tří rodin má něco do sebe.

A kdy to bude? Miles na tom pracuje, bude to modul do Textpatternu (Blog:CMS už nechci ani vidět) a až to bude mít, tak to bude mít. A když to nebude mít, tak to prostě nebude – to je jasné 🙂

E-volby v praxi

Noname píše: Vašek Rada z Internet pro všechny se ukazuje jako velmi schopný člověk, po kterém by měly toužit všechny technické redakce. Napsal 2 články, ale oba jsou IMHO úžasné, čtivé, plné informací i vhodných obrázků a hlavně unikátní. První byl průzkum telekomunikačních regulátorů, který by se měli za trest nazpaměť naučit vysoce postavení zaměstanci ČTÚ. Ten druhý, kvůli kterému zde píšu vyšel dnes a popisuje e-volby v Estonsku.

Možná to vypadá na první pohled příliš exoticky, ale rozhodně doporučuji k pročtení, článek je plný informací, co Estonsko udělalo pro to, aby byli na telekomunikační špici (už teď mají 4× větší penetraci internetu než u nás a předstihují i mnohé západní státy), opět by se zde mohlo inspirovat pro změnu Ministerstvo Informatiky. Podstata článku je pak v popisu e-voleb a já se přiznám, že jsem žasnul, že to už někde opravdu proběhlo (a divím se a stydím, že jsem o tom nevěděl).

Měl jsem za to, že to je zatím stále naprosto nereálné, dva hlavní problémy jsem viděl v možnosti jednoduché, dostupné a průkazné identifikace a ten druhý pak v možnosti zneužití a ovlivnění voleb pomocí uplácení či zastrašování voličů. První problém vyřešili tím nejlepším řešením, ke kterému se ostatní vlády složitě a pomalu odhodlávají deset let a tam zavedení trvalo pár měsíců – čipové karty místo občanských průkazů. Druhý problém vyřešili IMHO naprosto geniálně a jednoduše a já se opět strašně stydím, že mě takové řešení ani nenapadlo, nebudu teď prozrazovat, přečtěte si to.

Jestli je zde nějaká společnost, která má schopnosti, zkušenosti a znalosti k tomu toto u nás pomoci zavést, tak jí tímto vyzývám, ať do toho rozhodně jde (nebo někdo kdo má známé v té Estonské firmě). Má teď 11 měsíců na to, aby předjednala nutné kroky a aby stihla nové rozhodování BBF a já nepochybuji, že by uspěla.

WRT-311 AP/Router/Client

Noname píše:
Už tu dlouho nebyl žádný článek na téma Wi-Fi hardware, já teď jednu krabičku sháněl, hledal jsem, co je nového a přitom jsem našel něco úžasného – WRT-311 AP/Router/Client.

Jednu věc musím vyzdvihnout nejdřív – v krabici je český manuál, webové rozhraní je plně v češtině. Je to sice věc, kterou asi hodně místních neocení, protože umí dobře anglicky, ale i přesto že čtu anglickou beletrii stejně rychle jako českou, tak to, že někdo investuje do českého překladu oceňuji a byl bych za to ochoten i připlatit – snad bude takových výrobků přibývat.

To ale není ten hlavní důvod, proč si to asi většina z nás bude kupovat, to nejdůležitější budou pro nás funkce a těch to má mraky:

Pokračujte ve čtení článku…

Zajímáte se o BBF?

Noname píše: Minulé články o BBF sklidily rozporuplné reakce, až jsem o tom pak přestal publikovat vůbec. Chtěl jsem původně psát detailně, k čemu budou primárně dotace určené, dát návod (možná i vzor) na vyplnění žádosti, na co si dávat pozor atd., ale za ty nadávky mi to nestálo, kdo chtěl, mohl si zavolat na MIČR, nebo to zvládl sám, takových bylo 300, takže to evidentně šlo.

Jak víte, podávání už bylo uzavřeno, nyní hodnotíme. Byly vyřazeny projekty, které nesplňují formální žádosti, nyní jsme vyřadili asi polovinu zbylých projektů, které byly z rozhodnutí výrazné většiny vyloženě špatné (poškozují konkurenční prostředí, neřeší „rozšíření vysokorychlostního připojení v ČR“, atd.). Zbývá celkem rozumný počet projektů, které tento týden hodnotíme, příští týden se pak z toho udělá finální nabídka.

Pokračujte ve čtení článku…

Jsem zvědav kdo si to přečte ;-)

Noname píše: Patrick zavřel Marigold, nevím jestli na dobro, nebo jestli svůj názor změní, posílal jsem mu e-mail, že klidně veškerou zátěž vezmu na sebe, nechám mu zde jeho reklamy i možnost publikovat atd., tak uvidíme jak moc je děním okolo marigoldu hnusen.

Jsem zvědav, kdo si tento názor přečte, měly by jej zaznamenat čtečky, takže asi jenom my s RSS. Docela by mě při té příležitosti zajímalo, jak by fungoval takový web, kdyby byl veřejný jen přes RSS – spousta problémů co Patrick má by odpadla, lidi mimo mísu by tam nelezlyi, search engines by jej neprohlížely atd.

Držme tedy palce, ať se Patrick trochu lépe vyspí než po silvestrovké party a znovu to tu otevře. Jinak jestli chcete Marigold číst přes web stále (než to Patrick zatrhne), můžete vyzkoušet tento velmi tajný odkaz.