Silničářská logika

ook píše: Tak jsem se včera probíjel z Dejvic ke
skorotchánovi do Přezletic (díky za optání, od zakruhování topologie
tam nám CZF cloud funguje dobře). Celou cestu až do Čakovic jsem se
probíjel neprotaženou silnicí (včetně ulic Argentinská a v
Holešovičkách). Stejným marastem jsem se probil Čakovicema … a když
tu náhle, na strategické silnici mezi Čakovicema a Vinoří … Sypající sypač s pluhem …

Tak nevim, jel jen taťka se sypačem domů na večeři nebo je ta silnice tak DŮLEŽITÁ?

Možná by stál za zveřejnění plán nasazení techniky v případě kalamity, kdy napadne víc než deset čísel sněhu.

Poštovní vyzíránky

My zíráme. Byl jsem na poště po dvou letech řešit něco složitějšího a jen jsem se podivoval. Ale po pořádku.

V Arize jsme si s Petrem založil shop s hodinkami. Abych byl přesnější – bylo to, zhruba jako vždy. Udělali jsme web o hodinkách, který překvapivě pár lidí začalo číst a po roce dosáhl nikoliv nezajímavé čtennosti. Jenže s prodejem hodinek po netu je to v Česku vachrlaté. Po internetu se u nás prodávají jen takové ty obyčejné mainstreamové hodinky jako Certina, Festina atd a pár úděsných značek pro náctileté jako DKNY a Diesel. Jenže to jsou hodinky, kde platíte značku (dle mého soudu dost pofidérní, proboha co je to za značku Diesel, to jako nafta do auta?) a dost potřeštěný design. Nic pro třicátníky.

A tak jsem pár měsíců pátral, hovořil s hodináři, v čem to vázne. Pokud už se totiž v Česku prodávají slušné hodinky, většinou za cenu o dost vyšší, než v cizině. Původně jsem si myslel, že není jinak možná, než že ty hodinky někdo kupuje v cizině na krámě a proto si tady na ně přiráží, ale přišlo mi to divné.

Pohovořil jsem následně s pár výrobci, kteří mne ujistili, že marže na hodinky jsou dostatečné, jen problém je jaksi v tom, že hodinky jest třeba naskladnit a zariskovat. Protože jsem obeznámen s provizemi na mobilech a další spotřební IT elektronice, naznal jsem marže na hodinkách jako královské a hodné elektronického prodeje. Pak ve mně doutnalo pokušení. A pak přišla ta pravá chvíle.

Tak především Petr odjel hájit firemní zájmy někam ke všem čertům do Asie, neměl tam roaming a ukázalo se, že naprosto nezbytně a urgentně ihned musím přijmout rozhodnutí, zda postavit shop s hodinkami. A tak jsem ho přijal, obstaral software (pozornějším došlo, že to bude CubeCart), Dita vymyslela jméno, nakoupil jsem na sklad hromadu hodinek a opatrně vypustil shop do světa. A je tu Kronium.

Pak dorazil Petr domů, já mu třesoucím hlasem sdělil, že kancl je po strop zarovnaný hodinkami a že máme skvělý shop s hodinkami a očekával jsem, že mne na místě umlátí notebookem. Petr pravil, že jest to super, že shop s hodinkami se hodí a povšechně nevypadal rozčilně. Což jsem si vyložil jako dobré znamení.

No a přišly první objednávky – a to i přes to, že jsem shop strategicky spustil po vánocích. A protože jsem se rozhodl odladit to osobně, vzal jsem hodinky, obálky na cenná psaní a vyrazil na poštu. Ještě před tím jsem se obeznámil s tím, co obnáší cenné psaní z webu a narazil na zajímavou informaci: lze jej sledovat přes web. Ne snad že by online na mapě jste viděli, kudy váš balíček jede, ale máte po zadání podacího čísla přehled, kde tak zhruba se pohybuje či spíše na kterou poštu právě dorazil.

Jenže jsem nevěděl, kde vezmu to číslo. A tak jsem se rozhodl k tomu nejpodlejšímu činu, jenž mne napadl – zeptat se na poště. Pošta na Praze 4 mne překvapila a to tak, že velmi. Od doby, kdy jsem tam řešil cinetikovské problémy, zavedli takový ten číslicový rezervační systém, takže nestojíte fronty, ale přistupujete k přepážce na vyzvání. I přistoupil jsem na vyzvání, dobrotivý mladík mi poradil, kde co vyplnit na obálkách, všechno jsme zdárně a rychle odbavili. To mi dodalo odvahy k otázce a skutečně jsem se zeptal, jak zjistím to číslo, abych mohl na internetu sledovat zásilku.

Mladík mne šokoval. Nejenom, že věděl, co je to internet, ale také věděl, že nějakou takovou službu mají a dokonce věděl, že www.cpost.cz – a aby toho nebylo málo, tak mi řekl, že to je tohle tučně vytištěné číslo na podacím lístku.

Přišel jsem domů a klobouk dolů, fakt to funguje. Věc, na kterou jsem zvyklý od UPS, DHL, Fedexu a dalších, dorazila i k nám, byť ve zkušebním provozu. Takže až si objednáte na Kroniu nějaké zboží, přijde vám i URL a můžete se kochat, kde váš balíček je. Radost maličko „kalí“ fakt, že balíček stejně přijde do druhého dne, takže je to vlastně jedno.

Ale proč z toho nemít radost, když na webu vidíte nápis „zásilka se přepravuje do cílové pošty“.

Nu a kdyby někdo z pošty chtěl nějaké náměty na další služby, tak bych tu jeden měl – doporučené dopisy si nechat oscanovat a přeposlat do emailu. A nebo, pokud to není legislativně průchozí, tak je vracet adresátovi s poznámkou, že příjemce kašle na doporučené dopisy, pro které si musí chodit na poštu…

Moje bitva u Grunwaldu

Článek o Janu Sokolovi z Lamberka se setkal s ohlasy, které jsem ani nečekal. Pokračovat v tématu – nevím jak bych. Možná vidím husitství trochu jinak, než vy ostatní, protože v době, kdy jsem dějiny českých zemí studoval na univerzitě, už ze mne vyprchal odér heroických filmů a knih, v nichž husitství bylo pasováno na první komunistickou revoluci. A moji profesoři měli jiný názor, začasté proto, že to nebyli češi a nebyli poznamenáni požadavkem strany. Snad i proto si husitů vážím jinak a vidím je jinak a snad i proto vyzdvihuji Jana Sokola více, než „tradiční“ dějepisci čeští,

Jak jsem minule konstatoval, bitvy u Grunwaldu jsem se zúčastnil také, sice o pár set let později, ale neméně urputně. Pár marigoldích čtenářů se mnou tu dobu zažilo, takže proč bychom si nepřipomněli ve vánočním čase míru a hojnosti něco zcela jiného – boj družiníků Jana Lišky z Ronu u Grunwaldu… 🙂 Proč tedy nepokračovat právě tak – kolik z vás kdy stálo v bitvě? Nemyslím někde stranou jako diváci, když jste pozorovali, jak se pár lidí mlátí mečem? Alespoň na té dřevárně?

Stojí to za to prožít.

Byla ještě tma a příšerná zima, od níž mne neměl šanci zachránit provlhlý plášť, kterým jsem se snažil u ohně přikrývat. Ráno patnáctého července mojí bitvy u Grunwaldu. Někde daleko na obzoru se pomalu probouzelo slunce, ale zatím jen rozpíjelo temnou čerň všehomíra a hvězdy svítily ostře jako vždy, když máte v létě promrznout noc.

Stejně se nedalo spát, pracovaly nervy a zima. Věci srolovat do pláště, odrhnout se tekutým ledem z potoka, aby člověk vnímal, vzít do ruky rozpálený kotlík s něčím, co by mohl být čaj nebo horký senný nálev. Všichni jsme se probouzeli, měli jsme před sebou deset kilometrů ostré chůze na naše tannenberské shromaždiště. Ze zvyku jsem se podíval na hodinky. Jasně, nechal jsem je doma, do středověké bitvy se nehodily. Odborně jsem pohlédl na oblohu a neomylně jsem z postavení hvězd vyčetl, že je kurevsky brzo. Je to tradiční astronomická poučka – vždycky, když vidíte hvězdy, je kurevsky brzo, ledaže by bylo kurevsky pozdě…

Pokračujte ve čtení článku…

Broadband Fórum – rozhodujeme

Noname píše: Na serveru Internet Pro Všechny jsem napsal své první pocity a názory na projekty, které jsme dnes dostali k hodnocení. Je to jen po letmém prolétnutí, tak po mě nechtějte nějaké pevné závěry, přesto si troufnu již teď prohlásit, že je to lepší než jsem čekal a že je tam vše v co jsem doufal a i něco více. Samozřejmě je tam i spousta nesmyslů, ale ty jsou myslím většinou zcela zjevné a nemají šanci.

Můj závěr je tedy takový, že věřím v úspěch tohoto dotačního titulu a stanovil jsem si interně takové jednoduché měřítko, podle kterého naši práci za rok ohodnotím. Cílem je rozvoj vysokorychlostního internetu v roce 2006. Věřím, že za rok bude v ČR dvojnásobná průměrná rychlost uživatelů internetu, dvojnásobný počet domácních uživatelů broadbandu a dvojnásobný celkový objem přenesených dat těchto uživatelů. Jinými slovy – za jeden rok se dosáhne více, než za všechny předchozí dohromady. Osobně věřím i v synergické efekty, které BBF přinese, dost bych se divil, kdyby třeba Telecom do února výrazné nezrychlil a nezkvalitnil ADSL služby, aby mohly být považovány za broadband a aby tedy do míst s ADSL nemohla dotovaná konkurence. Věříte, že se tyto cíle podaří naplnit?

P.S.: úplně offtopic, ale možná jste zaznamenali tiskovou zprávu MI, které se chlubí „analýzou jedné renomované britské společnosti“, podle níž Česká Republika udává tempo v rozšíření Internetu po boku třeba Velké Británii. Jak asi správně tušíte, pravda je úplně jiná, ona „renomovaná“ britská společnost existuje půl roku, nikdy nic jiného nevydala, a je dotovaná britskou vládou, navíc po detailním pohledu na celou zprávu vyplývá, že tato společnost si zjevně za pojmem „udávání tempa“ představuje být na chvostu a snažit se z toho vyhrabat. A já hlupák vždy při sledování běžeckých závodů považoval za toho kdo udává tempo toho prvního. Ostatně detailně to na IPV rozebíráme, tak se pobavte. Vím že občas musí P.R. oddělení projevit svou činnost, ale zas by se to nemělo dělat tak, aby ze sebe dělali hlupáky.

Včera mne pro změnu zachraňoval Eurotel

Předevčírem večer se nám ve firmě složila internetová přípojka od ha-vla. Abych řekl pravdu, technici vyslyšeli moje stížnosti na mizerné volání po Skype a dokopali dodavatele, aby to přišel poštelovat. Technik dodavatele vyřešil situaci tak, že linka zbuchla. Inu, večer se to stává. Jenže linka nešla ani druhý den a to už bylo dost nepříjemné, protože co má internetová firma dělat bez internetu. Aby to ještě bylo fikanější, samozřejmě nefungovaly ani telefony, protože ty jsou přes VoIP. PavelS prohlásil, že je to výhodný moment pro to, nepracovat, jenže já zrovna měl hromadu schůzek, hromadu dokumentů k nim na serveru a to nebylo zrovna milé.

Nejprve jsem vytáhl mobil, kde mám Týmobajlí nelimitovaná data. Jenže ouha, na notebooku nemám nainstalovaný software pro data a ten je buďto na CD doma, nebo na internetu ke stažení…

Nakonec situaci zachránilo eurotelí CDMA – to leželo v práci v koutě, bylo k němu CDčko, všechno jsem rozchodil za pár minut a pro větší luxus jsem na parapet hodil magnetku a jelo mi to jako z praku.

Kolik telekomunikačních operátorů musíte mít vy, abyste byli všude online? 😉

PS: Internetová přípojka naběhla až včera večer, jdu se podívat, zda to alespoň mělo nějaký smysl a konečně zákazníky volající přes Skype uslyším…

Zapomenutá osobnost: Jan Sokol z Lamberka

Dostal jsem minulý týden od jednoho novináře obligátní otázku, koho považuju za největší osobnost českých dějin. Vzhledem k tomu, že druhá otázka v emailu zněla něco jako „A proč právě Paroubka,“ rozhodl jsem se potvrdit svoji pověst cvoka a ihned jsem vypálil: „Jan Sokol z Lamberka“. Na emailové lince bylo následující hodinku tichu, novinář zřejmě zoufale googloval, o koho jde. Na netu toho o Janu Sokolovi z Lamberka něco málo najdete, ale bez většího vlastního historického pozadí vám nedojde tak rychle, proč bych neváhal tohoto člověka zařadit mezi největší osobnosti českých dějin.

Je to tak – ne snad, že by významem přímo převyšoval císaře Karla nebo TGM a další ikony české historie. Jenže já jsem vždy měl slabost pro hrdiny, kterým doba jejich význam a hrdinství upřela, nebo se na ně z jiného důvodu zapomnělo. A protože je čas vánoční a nehodí se, psát o práci, můžeme to Janu Sokolovi z Lamberka alespoň částečně touto poklonou vynahradit zapomnění.

Pokračujte ve čtení článku…

Vánoce se blíží

ook píše: Že se blíží
Vánoce spolehlivě poznáte poté, co Vás opět začne spamovat Vltava a tým
InternetShops. Jejich naivní představa, že si něco objednám od
spammerů, by byla úsměvná, pokud by těma spamama nevotravovali.

Podotýkám, že v posledním spamu nebyl ani uvedený způsob, jak se
odhlásit. Asi proto, že jsem se před nedávnem poctivě ze všech jejich
spamlistů odhlásil.

Příští sezóna nejistá

Říkám to předem a na rovinu, příští sezóna Marigolda v této podobě je velmi nejistá. Důvodů, které mne k tomu vedou, je vícero a následující soupis není nutně dle pořadí důležitosti.

Čím dál více se stává, že se svojí nevymáchanou webovou hubou narážím. Doba, kdy Marigolda nikdo nečetl, je pryč. Zmínka o podivně fungujícím bankovním systému vede k tomu, že mi pět zaměstnanců té banky nejrůznějších pozic nabídne osobní proškolení, to je ještě to nejmenší. Lehký povzdech nad službou operátora už má dramatičtější následky a zajímavé je, že dotčeni jsou všichni operátoři najednou, protože jednoho jsem „pomluvil“, druhý brblá, že jsem nepochválil jeho a třetí vrčí, že tahle věc konkurenta vůbec nestála za zmínku.

To by ještě šlo, prostě se člověk musí krotit a více u psaní myslet na důsledky. Horší jsou technické potíže v poslední. U Xhostu jsem poslední týdny na proskripčním seznamu, protože Marigold shazuje i ostatní servery. Se Špuntem jsme to intenzivněji řešili, odinstalovali jsme, co se dalo obětovat, ale zlepšení je pramalé. Redakční systém prostě uhnil do stádia těžko ukočírovatelného rozkladu. Myslel jsem, že hnijí jen živé systémy, ale chyba lávky. Blog:CMS po sobě vytváří řadu nejrůznějších odkladových souborů, které po sobě neuklízí. V poslední době zvládá zaplnit databází téměř desítkou vcelku nesmyslných MB dat za den (naštěstí se to dalo eliminovat), k tomu vytváří cache soubory ke každé navštívené stránce, hravě půl giga za den (naštěstí se to ustaluje na cca 1,2-1,5 GB, více stránek tu nemám). To by bylo jen o místě na disku, ale horší je, že se kouše na serveru z důvodu, který jsem nepochopil, zato jsem pochopil, že ho nevyřeším. Špuntovy stížnosti jsou vcelku oprávněné, protože když spadne Marigold, vezme s sebou i ostatní servery na virtuálu. Špunt sice nabízí východiska, protože chápe, že jako klient můžu odrzovat a tvrdit, že je to jejich problém a protože chápe, že je to třeba nějak vyřešit, jenže obě východiska jsou špatná. Mít vlastní fyzický server, do toho se mi nechce. Mám jich na internetu minimálně pět a vždycky mi ho někdo sebral s tím, že ho stejně neumím spravovat a že bude lepší, když k němu nebudu mít přístup 🙂 – s tím lze sice souhlasit, ale nic to neřeší. Jak mi bylo pregnantně vysvětleno, Marigold je pomsta – potřebuje více údržby, než kolik mu jsem schopen poskytnout a najímat administrátora, který bude odchytávat problémy, to mi přijde přeci jen na osobní weblog trochu luxus.

Možným řešením je tu přechod na jiný redakční systém, s čímž jsem velmi výhledově počítal, ale opravdu velmi výhledově. Špunt doporučil některé, které by měly být stabilnější a lépe naprogramované z hlediska zátěže databáze a zákusů, jenže přejít ze systému na systém není legrace, to nejsou dvě kliknutí myší. Nabídla se řada lidí ochotných s tím pomoci, ale spolu s prvním problémem a problémem třetím mi na to zachází chuť.

Třetím problémem je, že jsem se podíval na cíle, které jsem si pro Marigolda stanovil. Chtěl jsem alespoň mírně pomoci osvětě v telekomunikacích, v rámci skrovných znalostí a schopností. Chtěl jsem mít více času na témata, kterým se jiné servery nevěnují, protože pro ně nejsou obchodně zajímavé. Chtěl jsem dát do kupy obsáhlejší publikaci věnovanou historii telekomunikací zejména s přihlédnutím k lokálním podmínkám. Za ty tři roky, co tu Marigold je, jsem se ani nedostal do Klementina, abych si vypůjčil noviny a zjistil, co se psalo o Křižíkovi, o prvním telefonu atd. Rešerše mám jen z internetových zdrojů či zahraniční literatury a neponul jsem s tím ani o píď, která by stála za zmínku.

Chtěl jsem sepsat publikaci věnovanou UMTS jakožto technologii, která má přijít. O UMTS stejně jako o GSM v češtině vlastně nic není, o GSM jen pár článků a skripta. Za tří roky jsem postoupil na sto tisíc znaků, zhruba desetinu zamýšleného objemu, abych zjistil, že většina publikací, která vyšla, taktně přechází to, čemu jsem se chtěl věnovat nejvíce – základy. Nejnižší základy technologie WCDMA. Každý vám vysvětlí, co je jádro sítě, jenže při vysvětlování o tom, JAK skutečně funguje CDMA, OFDM atd, se vlastně žádná kniha nevymotá z nicneříkajících frází, nebo ve světlých výjimkách ze vzorečků, které už jsou asi nad moje síly. Je třeba sebekriticky uznat, kdy ujel vlak a že česká kniha vysvětlující pozadí CDMA čeká zřejmě na jiného autora, než jsem já. A bylo dobré připomenout si tento fakt takovýmhle článkem na VÚČAKO… Místo takových materiálů se tu vrtám v blbostech, jakých najdete všude kolem přehršle.

A nakonec, Marigold žere dost času, který by se dal věnovat něčemu jinému, smysluplnějšímu. Webů o telekomunikacích je tu hromada.

Sečteno a podtrženo je další sezóna Marigolda velmi nejistá, ačkoliv zatím nevím, v jaké formě. Od varianty nejdrsnější, že Marigolda zavřu zcela, web smažu aby mne to neotravovalo a neponoukalo jsou i mírnější varianty. Například velmi málo aktualizovaný web, o nějž se v poslední době pokouším, pravděpodobně s povinnou registrací a přihlášením, které mne zbaví řady návštěvníků, jež by to stejně nezajímalo a zároveň mi to umožní více sledovat, co a kdo čte a vystrnadit osoby nevhodné.

Jasno zatím nemám, uvidíme po svátcích.

Pražský internet zdarma: je třeba poslouchat, abyste slyšeli

První akce vzniklé oficiálně proti pražskému projektu magistrátního internetu zdarma jsou zde. Tak především a oficiálně Asociace lokálních poskytovatelů internetu vydala k tomuto prohlášení, jež bych shrnul jako shodné s tím mým, jen více newsspeakové (je také psáno pro média), projekt se neoznačuje za kravinu, ale za nepřijatelný. Čtěte zde.

Kromě toho se chystají první žaloby, vím již o jedné firmě, která najala právníky a v případě, že magistrát do internetu zdarma půjde, vypustí ohaře na stopu. Pak bude ještě veselo. Další dvě firmy právní kroky zvažují a zatím se vyjadřují tak, že taková blbost přeci nemůže projít. Sám jsem větší pesimista, Rath je přeci také ministr zdravotnictví a to mi nedává naděje, co se neprůchodnosti blbostí týká.

Půvabná je dnešní globa Pavla Housera na Lupě. Pavel Houser je šéfredaktor Science Worldu vydávaného IDG, velmi chytrý a vzdělaný člověk. A dobře demonstruje to, co české novinařině vytýkám – pramalý zájem o naše lokální záležitosti. V glose se přímo ptá, proč nebyly žádné protesty, když ten projekt byl jen lokální pro Prahu 5 a proč se mu na Invexu tleskalo, když je to tak špatné, jak tvrdíme…

A tady je ten problém. Ne, že by protesty nebyly – jen nedolehly do výšin IDG a dalších mainstreamových periodik. Já se docela často s lidmi provozujími lokální sítě scházím nebo alespoň si píšeme po netu a nářků ke mně dolehlo hodně. Hodně jsem toho vyslechl o tom, jak Casablanca tím budováním internetu na Praze 5 surově začala rušit ostatní sítě a jak velká byla její neochota řešit rušení, které způsobila, ačkoliv regulátor výslovně praví, že rušení má odstranit ten, kdo přišel poslední. Pravda je, že stížnost k ČTÚ, co vím, nikdo nakonec nepodal. Většina lokálních sítí mi na to řekla, že ČTÚ je banda podplacených úředníčků, kteří stejně dají za pravdu magistrátu a přes moje naléhání, že to není pravda a že to mají zkusit, nic za to nedají, do toho zřejmě nikdo nešel. Ne, že bych je nechápal.

Naopak třeba na Praze 6 se podařilo podobný projekt městské části zarazit, aniž by se o tom mainstreamová média kdy zmínila.

Stejně tak potlesk na Invexu. Já jsem nebyl na oficiální párty BVV, takže jsem žádný potlesk neslyšel. Zato na stáncích provozovatelů jsem slyšel skoro městské legendy o tom, kdo se na tom projektu jak napakoval nebo i střízlivější názory, kde se musela jaká síť přehodit do 5GHz pásma, aby vůbec fungovala. Na potlesk jsem nezavadil, čímž neříkám, že nebyl. Umím si představit, kdo tleskal a proč.

Abyste slyšeli, co se říká, je bohužel potřeba naslouchat. Na tiskové konferenci magistrátu bude možno protestující zaslechnout stěží. Protestující se s tím nakonec nějak vyrovnali, protože při českém právním systému jim bylo jasné, že jen na soudních poplatcích a výdajích na právní pře je magistrát nechá vykrvácet a pravda vysouzená čtyři roky po odchodu exekutora je vám prd platná stejně, jako Husovi.

Abych shrnul svůj postoj k internetu zdarma a podepřel jej jasnými argumenty:

  • pokud ten internet zdarma bude tak nekvalitní, jak je dnes, je zbytečný za ty náklady. Něco jiného je, když dá úřad do budovy jedno ápéčko za dva tisíce a nechá lidi zdarma sdílet svou přípojku a něco jiného je, když se za to mají vydávat miliony. Miliony jsou vyhozené peníze, dva tisíce jsou dobrá legrácka pro čekání na úřadě.
  • Pokud ten internet zdarma má být kvalitní a plošně dostupný (pomiňme, že víme, že nebude), bude likvidovat hospodářskou soutěž v regionu a zmaří obrovské investice firem jako UPC, Telecom, Karneval a stovek malých ISP. Těm se to líbit nebude a já se jim nebudu divit.

V prvé řadě by tedy měla být státní politika a rozhodnutí, která určí, že internetová přípojka o kapacitě alespoň (například) 128 Kb/s je stejným právem každého občana ČR, jako zdravotní péče a telefonní přípojka. Pokud na tomto vznikne shoda, můžeme postoupit dále a zamýšlet se nad tím, zda je lepší budovat státní síť, nebo záležitost outsourcovat formou Univerzální služby na jednotlivé operátory například tím, že doplatí rozdíl mezi běžnou cenou přípojky a cenou, kterou stát určí za cenu univerzální služby hrazené občany. Osobně bych to považoval za moudřejší, než vytvářet vlastní síť. Jednu takovou jsme nedávno horko-těžko prodali a stejně tak té magistrátní se Praha před lety s nějakou tou ztrátičkou zbavila…

Velký bratr na Internetu zadáčo

ook píše: Provozovatelé Velkého Bratra se rozhodli spustit vysílání po Internetu zadarmo. Vysílají v lepší kvalitě než svého času VyVolení, nicméně PAL to stále není.

Začali včera (pondělí) a ze statistik jejich ISP vyplývá, že valí do NIXu tak 300 Mb/s.

Regulační trh v ČR – jeden z nejhorších

Noname píše:
Kolega Vašek Rada připravil krásný článek na webu IPV, vycházející ze Studie Jones Day a SPC Network realizované pod názvem „Regulatory Scorecard 2005“ pro organizaci ECTA (The European Competitive Telecommunications Association).

Je z něj zcela jasné, že regulace telekomunikačních služeb v ČR je na jedné z nejhorších úrovní ze všech sledovaných zemích, jediné co je u nás z 21 kritérií na slušné úrovni jsou zpracování náležitostí a nezávislost. Takže jinými slovy, ČTÚ pracuje sice nezávisle a papípově správně, ale strašně pomalu, průměrně trasparentně, s průměrnými pravomocemi a sankcemi, neschopné získávat přiměřené zdroje pro svou činost, naprosto nesleduje ani nenapravuje trh, jeho sankce jsou zcela neúčiné, odvolací řízení naprosto neefektivní, na příšerné úrovni je povinnost přístupu, ohromně diskriminuje některé účastníky, dělá špatnou cenovou kontrolu, špatně separuje účetnitví, dává průměrné právo na prostor a špatně řeší dostupnost a přenositelnost čísel. Co se týče klíčových produktů pak regulace úzkopásmového přístupu je na příšerné úrovni, stejně tak mobilního přístupu a služby podnikové sféře, regulace na úrovni širokopásmového přístupu je průměrná.

ČTÚ a pan Stádník osobně při poukazování na svou neschopnost vždy tvrdili, že za vše mohou špatné zákony a že vše vyřeší nový telekomunikační zákon. Ten už je zde více než půl roku, za tu dobu se nestalo ale vůbec nic, když nepočítáme prapodivné rozhodnutí, kterým fakticky zvýšili o desítky procent příjmy Českého Telecomu z vytáčeného připojení a až 70% snížili příjmy alternativních operátorů; a dále rozhodnutí o pokutě pro ČTc, kdy jej pokutují za to, že uvedli na trh nabídky s volnými minutami, které jim ale před tím schválili.

Prosím, jestli to tu čte někdo z rady ČTÚ, můžete s tím proboha začít něco dělat! A nebo ještě lépe někdo z těch, kdo zmíněnou radu volí.

Jak umírají data

„Takový důl, to je díra v zemi. Ten vám nikdo nevezme,“ říkal klasik. S daty je to stejné. Jsou bezpečně uložená na pevném disku, disketě, cédéčku. Opravdu bezpečně, stejně jako ten důl v zemi…

Jak umírají data? Proklatě snadno. S počítači pracuji dvacet let, jen o deset let méně, než žiju, prakticky celý svůj tvůrčí život. Kromě první žádosti o patent na hyperprostorový pohon (kterou jsem sesmolil v devíti letech, napsal na stroji a vyvedl mikrotužkou za 19,90 Kčs a patent mi bohužel nebyl uznán) mám prakticky veškeré své „životní dílo“ někde v počítačových datech. Zatraceně dobře vím, jak ta data umírají.

Kupříkladu třídní časopis Opozist Bulletin. Vydával jsem jej na Commodore 64 v nějakém programu, jemuž jsem hrdě říkal DTP a který jsem si za tím účelem i počeštil. Nedávno jsem našel pětačtvrtkové diskety s nápisem Opozist Bulletin archiv v bedně. Chvíli jsem s nimi postával před svým Mini Macem a když jsem žádnou floppynu nevykoukal, hodil jsem je do odpaďáku. I kdybych ji vykoukal, není mi vůbec jasné, jak bych formát Commodore 64 na Macu nebo na PC vůbec přečetl a i kdybych ho přečetl, netuším, jakým programem bych ho otevřel. Vždyť i to kódování bylo ještě z doby před Kamenickými … a to neberu v potaz, že to DTPko ukládalo data binárně. Inu, Opozist Bulletin se propadl peklu a v digitální formě příštím generacím zachován nezůstane.

Ačkoliv se nedá říci, že by to byla dramatická ztráta pro lidstvo a dost možná ani pro naše gymnázium, přesto je to dobrý příznak toho, jak umírají data. V prvé řadě změnou nosiče a v řadě druhé změnou formátu. Od roku 1992 jsem už pracoval na PC a mám řadu svých textů a článků ve formátu PC. Jenže už dnes je trochu problém pracovat s formátem Text602, nejjistější cestou je ručně opravit špatně rozpoznané znaky a pracovat s tímto formátem jako plain ascii nebo doinstalovat prastarý importní filtr pro Word. A to jsem kdysi měl dost rozumu na to, abych z 5,25 palcových disket přetahal všechno na disk a dodneška mám všechno na disku. Co bych dělal s těmi floppy dneska?

I změna formátu mne dojímá. Například moje prastaré články na Mobil serveru prošly velikým technickým vývojem, kdy se z Genesis 1 stěhovaly do Genesis 2 a pak na Oris. Z těch nejstarších zbyl už jen rozsypaný čaj, který těžko rekonstruovat a to je necelých deset let od jejich vzniku. Co s tím bude za sto let?

Dumali jste někdy nad tím, proč má na sobě sonda Voyager destičku s vyrytými obrázky místo toho, aby nesla o dost lehčí a datově výtěžnější štůsek CDček nebo rovnou pevný disk s encyklopedií Britanikou (a DRM, protože co by si to nějaký zelený tlamy měly warezit, jedna kopie a dost!)? Inu, důvod je jednoduchý. U technicky vyspělých civilizací bychom se mohli dost ztrapnit, ty méně vyspělé by zase nepochopily, co je to za stříbrné kotoučky. Nehledě na to, že plastový kotouček asi vydrží méně, než deska ze slitiny potažená zlatem, alespoň v případě, že není připevněná na baráku v Karlíně.

Pokračujte ve čtení článku…

Lupa fušuje do železnic :-)

ook píše: Ve zprávičkách na Lupě
se panu Nehasilovi podařil hezký kousek. V souvislosti s problémem
volání z/do Pendolína způsobeného existencí Faradayovy klecí se
dopustil myšlenky, že problém je možné vyřešit odstátněním.

Myslíte, že budeme odstátňovat Pendolíno nebo přímo Faradayovu klec?

————-

Text zprávičky:
Chlouba Českých drah, rychlovlak Pendolino má malou vadu na kráse.
Původně byl prezentován jako rychlovlak vhodný nejen pro širokou
veřejnost, ale i pro náročné manažery. Podle stížností mnoha
cestujících se ovšem z vlaku Pendolino nikam nedovoláte svým mobilním
telefonem, což na tak dlouhých tratích může mnoho cestujících odradit
od využití tohoto supervlaku. Na vině není slabé pokrytí železničního
koridoru signálem, ale celokovová konstrukce vlaku, která brání
pronikání signálu. Nedostatek je celkem jednoduché odstátnit. Ale kdo
to zaplatí?