VoIP ekonomika

Tak jsem na Mobilring přidal článek věnovaný postřehům z dealerského systému VoIP služby Ha-loo společnosti Havel. Kolik protelefonuje průměrný uživatel takové služby a kdy se služba zaplatí? Zaspekulujme si…

Jen tak na okraj, dumám nad tím, co je více fér – dát či nedat možnost změnit dealera takové služby? Není dealerem ten, kdo službu zákazníkovi prodal, než ten, kdo pak po diskusních fórech láká ke změně na něj, protože dává lepší podmínky? Ha-loo umožňuje toho „dealera“ změnit – sám se zatím kloním k názoru, že je to špatně a že to bude potenciální dealery spíše odrazovat. Máte jiný názor, sem s ním…

Nefér odpověď

U zubaře: „A myslíte, že bych ty zuby mohl zlepšit nějakým prostředkem, nějakou jinou zubní pastou, těmi úžasnými novými elektrokartáčky nebo tak něco, že by pomohlo?“
Zubař: „Ano, dost by pomohlo, kdybyste si při vrtání zubů nečetl na mobilu emaily…“

Contactel prodán GTS CE

ook píše: Podle webu TDC byl Contactel prodán skupině GTS CE. Kdy bude GTS větší než Telecom?

Díky všem nepojmenovaným, kteří poslali odkaz.

Mikroplatby budou, nebojte se…

Na Pipay jsou zatím zajímavě polarizované reakce. Lidi, kteří se v platebních systémech moc nepohybují (používají je maximálně jako plátci, ale ne jako příjemci plateb) jsou vyvalení z provizí, které požadujeme. Ti, kdo jsou trochu v obraze, situaci chápou – část z naší provize musí ještě putovat k operátorovi. Jaká část to je, nemohu říci (NDA), ale můžete zkusit hádat, kdo dostane více, zda já nebo operátor.

Proč to tak je, proč je operátor „nenažraný“? Důvod je snadný: operátor ví, že peníze určené pro platbu mobilního účtu jsou jen jedny. Pokud někdo zaplatí mobilem za loga a hry měsíčně dvě stovky, budou mu ty dvě stovky scházet pro placení telefonování nebo esemeskování. Operátor, který si nevezme pořádnou porci ze služeb partnerů, jde proti sobě, protože ve výsledku se o peníze obere. Všichni máme zafixováno, že náš měsíční účet je X korun. Pokud je vyšší, hledíme šetřit a dostat se zpět na X, nedumáme nad tím, že jsme si přes mobil nakoupili přístup na web, hry nebo loga. A z vlastních služeb má samozřejmě operátor lepší příjem, než ze služeb partnerů. Pak už je to prostá matematika a trocha práce s Excelem, aby operátor zjistil, že se mu vyplatí brát vysoké provize z menšího množství plateb, než nízké provize z většího objemu plateb, protože k němu ve výsledku doteče méně peněz. A to je to, o co kráčí a dokud se nezmění systém plateb díky nějakému přímému spojení s bankovním účtem nebo platební kartou, nečekejme řádové posuny provizí z mobilních plateb.

Nezoufejte, intenzivně pracujeme na řešení situace. Víme, že mikroplatební systém jako je Pipay provozovaný přes Mplatby je velmi omezenou záležitostí a chceme jej doplnit o regulerní mikroplatební systém, kdy budete moci převádět libovolnou částku (do výše několika tisíců) za smysluplné transakční poplatky. Transakční poplatky poplatky za vyšší částky (co je vyšší částka právě řešíme, ale pracovně řekneme nad 100 Kč) budou srovnatelné s poplatky za akceptaci platební karty. Mikro a miniplatby budou mít vyšší transakční náklady, ale to už je osud, stejně se jimi většinou platí zboží, kde to lze akceptovat, i tak to bude ale podstatně níže, než současné mplatby.

Naše chtění není vždy v souladu s tím, co si myslí naši legislativci. Dumal jsem nad tím přes rok, ale řešení se nakonec našlo a ať si ČNB říká co chce, slušný, výkonný a bezpečný platební nástroj pro (český) internet prostě bude a na českou akciovku, žádné Bellize nebo Panama. Přitom to bude fungovat tak jednoduše, jako dnešní Pipay – platbu potvrdíte svým mobilem, takže budete moci platit nejenom na internetu, ale kdekoliv u sebe budete mít svůj mobil, tedy i za mobilní obsah, teoreticky i v obchodě, ačkoliv s tím zase tak příliš nepočítám, tam už to nějak vyřešené mají.

Pro stávající zákazníky Pipay se toho mnoho nezmění – prostě jim přibude další platební kanál a bude jen na nich, co si vyberou. Svůj business mohou budovat už nyní.

Takže to bude ještě veselý rok.

Dnešní momentky s články a vinotékou

Dneska Lupa vypadá, jako moje příloha. Kromě článku J. Peterky o naší službě Pipay.cz tam vyšel i můj článek o tom, zda ještě dnes mohou vzniknout výdělečné servery. Píšu tam o zkušenostech s Chronomagem. Chronomag právě slaví první výročí existence a na to, že šlo o takový pokusný projekt, má za sebou zajímavé výsledky, které mne stále přesvědčují o tom, že nové internetové servery, které na sebe vydělají, vznikat mohou i u nás – pokud je do vínku nezatížíte rozpočtem v řádu milionů.

Historie článku je docela legrační. Sliboval jsem ho Lupě delší dobu, jenže po nedávné smršti, kdy si na Lupě kdekdo stěžoval na kdejaký článek, že je to PR, jsem se jeho dodání začal vzpírat, protože se mi nechtělo číst v diskusi, že si dělám PR na Chronomag. Nakonec mne Aleš Miklík ukecal a článek jsem včera pozdě v noci dodal s tím, že se případně přizná, že si ho opravdu Lupa v této podobě obědnala.

Nakonec se ukázalo, že lidi si v diskusi článek pochvalují, což mne překvapilo.

Po hektickém pracovním týdnu ještě dneska zvládnout Sofiinu narozeninovou párty a bude klid. Abych byl přesný, Sofie má půlročniny – dneska je jí půl roku, takže se chystáme to maličko oslavit. Nakupoval jsem pro tu příležitost víno ve vinotéce a fascinovala mne obchodní zdatnost paní prodávající víno. Původně jsem přišel se nezávazně podívat, co bych asi tak mohl koupit. Pak jsem přispustil, že jednu-dvě lahve bych mohl vzít ihned. Odcházel jsem s dvanácti lahvemi a to jsem vyvinul maximum své resistence, abych toho nekoupil ještě více a podařilo se mi uchránit se nekonečného koštování. Při odchodu jsem se alespoň snažil paní zlanařit, zda by nešla prodávat k nám cokoliv, protože s takovým kádrem nemůžete střelit mimo. Tip pro vaše personalisty: zaměřte se na prodejce vína, jsou to fakt profíci v tom, prodat komukoliv co největší množství… 🙂

Druhý díl seriálu Rychle na Internet

Noname píše: Druhý díl seriálu Rychle na Internet se zabývá dial-upem (a nakousne i DSL), myslím, že je zajímavé i pro nás geeky zjistit, kolik že vlastně stojí hodina takového připojení těch 60% uživatelů Internetu v ČR. Úžasné je, že ČTÚ svým naprosto typickým způsobem v červnu t.r. snížil propojovací poplatky o desítky halířů, ovšem na koncových cenách se to neprojevilo, ba dokonce Telecom dial-up při posledních změnách mnohým zdražil, když zrušil balíčky na 780 minut atp.
Takže ČTÚ jednostraným zásahem zvrchu zvýšil o desítky procent marže Českému Telecomu, aniž by byl libovolný důvod. Vynásobte si tyto desetihalíře stovkami minut šesti set tisíc zákazníků měsíčně, a získáte slušný „přesvědčovací argument“ pro takové nepochopitelné rozhodnutí. Co na to ÚOHS a soudy? Že mlčí? Zavolejte mi Hrachovou!

Zatímco tedy všude na světě internet zlevňuje, u nás dial-up neustále zdražuje a zdražuje.

Tisková zpráva: Internetový mikroplatební systém Pipay.cz a MT SMS

Hotovooooooo….

Praha, 23.11.2005: Společnosti Pipeline a Wirenode společně spouštějí mikroplatební systém Pipay.cz určený ke zpoplatňování digitálního obsahu. Pipay je první službou svého druhu, která umožňuje komukoliv a zdarma přijímat SMS platby. Provozovatelé webových služeb a tvůrci tiskovin mohou nynítímto novým způsobem začít své služby zpoplatňovat.

Hlavními výhodami Pipay jsou jednoduchost používaní, bezpečnost jak pro poskytovatele obsahu, tak pro platícího zákazníka, rychlé a bezplatné zprovoznění, vyřešené právní a účetní hledisko. Platit pomocí SMS může každý až do výše 79 Kč. Celý systém může provozovatel ovládat pomocí svého internetového prohlížeče.

Prvním projektem, který zpoplatnění přes Pipay přichystá, jsou Palmknihy.cz, největší český web distribuující digitální knihy. „Pipay nám umožňuje jednoduše zpoplatnit knihy, u nichž autoři nedali svolení k šíření zdarma,“ říká provozovatel Palmknih Jiří Vlček. „Původně jsme zvažovali zpoplatnění přes platební karty, ale ukázalo se, že lidé se oprávněně bojí čísla svých karet dávat všanc internetu kvůli platbě pár korun. U platby přes mobilní účet takové obavy nemají. Mobil mají vždy u sebe, takže platba je pro ně jednoduchá a rychlá. Navíc integrace platebních karet je drahá a zdlouhavá. Pipay jsme zprovoznili během několika hodin a i když provize jsou podstatně horší, než u platebních karet, můžeme snadno a rychle vyzkoušet, zda náš obchodní model má vůbec smysl.“

Služba Pipay je společným projektem Pipeline a.s., předního českého agregátora mobilních služeb a společnosti Wirenode, zaměřené na vývoj mobilních aplikací. Spojením robustního technického řešení firmy Pipeline pro odbavování mobilních plateb a uživatelsky jednoduchého a přívětivého řešení Wirenode tak přichází na trh široce dostupná služba pro zpoplatňování internetových služeb.

Pokud by se některým provozovatelům služeb zdálo Pipay příliš jednoduché a omezující, mohou vždy přejít na původní platformu GinDjin nabízející větší propustnost, škálovatelnost a neomezené možnosti zpracování mobilních plateb i textových zpráv, výměnou za výrazně náročnější a obsáhlejší implementaci.

MT SMS

Pipeline a.s. také oznámila dostupnost služeb MT SMS, tedy Mobile Terminated SMS, krátkých textových zpráv účtovaných nikoliv odesílateli, ale příjemci. MT SMS se používají pro periodické placení mobilního obsahu, kdy si uživatel například objedná odběr zpráv, obrázků, chatu nebo jiných informací a za každou jemu došlou SMS zprávu zaplatí určitou částku.

U služeb MT SMS se dbá na ochranu zákazníka, tedy na to, aby byl včas a pravdivě informován o platbě za služby a o jejich charakteru. Pipeline očekává, že službu MT SMS počátkem roku 2006 doplní také do Pipay pro zajištění periodických plateb za obsah, zákazníkům na platformě GinDjin je služba dostupná již nyní.

Srovnání všech typů připojení na Internet

Noname píše: Pro lednový (respektive půlce prosincový) magazín Click! jsem dělal kompletní srovnání všech myslitelných typů připojení na internet, zaměřené je to spíše na méně znalé uživatele, a hlavně na tápající a hledající zájemce. Byla to práce na desítky hodin, nejhorší bylo asi prozkoumání nabídek všech primárních ADSL poskytovatelů v ČR. Celkem toho je asi 24 normostran, takže spíš předpokládám, že si každý přečte jen to co jej zajímá. Domluvil jsem se s Click!em, že bude seriál vycházet i na Internetu, takže první díl vyšel už dnes, další budou následovat v rychlém sledu (2 díly týdně), kdo má čtečku, může je pohodlně sledovat přes RSS kanál Internet pro všechny. Uvítám samozřejmě vaše názory a připomínky pod články.

Metro se blíží k letišti

Ook píše: podle diskutujících na serveru metroweb, došlo dnes k vykolejení soupravy metra M1 na Zličíně.

citace:
Sv přestala jakýmkoliv způsobem brzdit při jízdě lichým směrem, projela návěst Stůj na návěstidle ZT L1z, prorazila zarážedlo i plot a vyhřezla směrem k plzeňské dálnici D5, resp. ke spojce na Pražský okruh vedoucí ke Karlovarské a k letišti.

Doufejme, že se ta nehoda obešla bez vážných zranění. Fotky snad budou na výše uvedeném webu.

Pro odlehčení – zatímco se Praha6 dohaduje s městem Prahou, zda na letiště povede metro A z Dejvic nebo rychlodráha z Masaryčky, dopravní podnik testuje možnost protáhnout metro k letišti podél spojky. První pokus nevyšel …

Středověk máme v dějinách navíc

Udělal jsem na Amazonu další nehoráznou útratu a na poslední chvíli jsem si všimnul, že mi Amazon podstrčil knihu „která by se mohla líbit“. Nejdříve jsem jí nevěnoval pozornost, ono taky nadpis History: fiction or science, to je název, jaký mohl zvolit třeba ten kuchař ze švýcarského hotýlku (vím, znevažující tvrzení, ale co nadělám, nemám rád jeho metody). Jenže pak mi došlo, že to nečitelné jméno je fonetickou transkripcí ruského jména Anatolie Fomenka.

Anatolij Fomenko je dlouhou dobu můj favorit. Setkal jsem se s ním jednou, samozřejmě ne osobně a vyhrazeně, seděl jsem v řadě studentů v narvané posluchárně a poslouchali jsme člověka, který je světovým expertem na určování stáří radiokarbonovou metodou (C14) a řadou dalších metod. To z něj sice dělá hvězdu univerzit, ale asi by to nevysvětlilo, proč se jeho knihy prodávají jako bestsellery v zemích, kde nakonec vyjdou. Důvod s tím sice souvisí, ale je někde jinde. Fomenko totiž tvrdí, že ranný středověk je v našich dějinách jaksi navíc, že řada z toho, co o něm víme, se nestala, nebo se stala jindy. Do říše výmyslů odsuzuje karolínskou epochu a s ní Karla Velikého jako neexistující postavu (či přesněji řečeno „historický double“ – tedy neexistující postavu, která má základ v jiné historické postavě). Kristus se narodil a byl ukřižován v jedenáctém století a Trója byla ve skutečnosti v Itálii. Řekli byste – magor. Takových je fronta, zmíněného Danikena v to počítaje.

Co Fomenka odlišuje od těch ostatních, je jeho postavení ve vědeckém světě. Fomenko je vážený expert na určování stáří, sám přispěl řadou prací a zlepšení k moderním způsobům datace. Je Významným ruským matematikem, profesorem na moskevské univerzitě, členem ruské akademie věd, nositel ruské národní ceny za matematiku, má řadu doktorátů, titulů a členství v respektovaných institucích, že to těžko napočítat, i oficiální životopisy to berou šmahem. Publikoval 180 vědeckých prací, 26 monografií vědeckého charakteru a v poslední době se dal i na něco, co by se dalo nazvat beletrií – tím je ona zmíněná kniha. Shrnuto a podtrženo to není žádný mákoš, kterého můžete s klidem vykázat do suterénu akademického světa, jako Danikena.

Já si pamatuju na tu Fomenkovu přednášku, kdy nám vyprávěl o problémech v určování času v historii, rozebíral kombinaci nejrůznějších používaných metod jak exaktně fyzikálních (jako je radiokarbonová C14), tak empirických (jako je paleografie). Hltali jsme ho, i když jsme jeho angličtině tolik nerozuměli. A pak se v diskusi někdo přihlásil a zeptal se, že jestli tomu dobře rozumí, tak nejsme schopni s naprostou přesností určit nejenom rok nebo desetiletí, ale ani století u řady nálezů či jevů. A Fomenko k našemu zděšení přikývl. Znáte nějaký příklad, kde víme o problému s datováním, zeptal se? Špitnul jsem ze své třetí řady „Herodotus versus Manethon“ – a Fomenko se toho ihned chytl.

Pokračujte ve čtení článku…

Maličký výprodej techniky (průběžný update, nyní 21 věcí)

Začal jsem doma čistit šuplíky a Dita mne nutí, abych začal likvidovat poklady shromážděné v průběhu věků. Vyhodit je mi to líto, takže jsem to přidal na iKup s dražbou za symbolickou korunu, takže kdo byste měli zájem, můžete zkusit přihazovat, co to udělá a kde to skončí 🙂 Je to lepší, než to vyhodit…

Chcete se přidat k zimnímu výprodeji digitálního šrotu? Úžasné poklady, které jste za spoustu peněz koupili, protože jste je naprosto nezbytně potřebovali a nyní jen zabírají místo a manželka/přítelkyně na ně vrčí? Pošlete mi link na vaši aukci (třeba do diskuse či na mail) a já ho sem přidám – podmínkou je výprodejová počáteční cena na aukci 1 Kč, aby váš poklad ocenil trh (doporučuju iKup nebo Aukro). Nebojte, pokud to za něco stojí, prodá se to slušně, lidí, kteří si chtějí udělat radost a zrovna váš technobazmek je zaujme, je dost. Nabídka se týká jen techniky, knižní výprodej teprve chystám 🙂

 • Od pondělí: Palm m515 – starý palmík s PalmOS 4, ale pořád dobře funguje, pro začínající. Start: 1 Kč.
 • Od neděle: Telefonní číslo 777-994-994 – Oskarovo, už je k ničemu, ale škoda ho vyhodit, hezká čísla se zle shánějí. Opraveno chybné url aukce. Start: 1 Kč.
 • Od neděle: Pokojová TV anténa Schwaiger ZA 8750 – se zesilovačem, jenže k čemu teď, když máme kabelovku. Start: 1 Kč.
 • Od neděle: Telefonní číslo 777-994-994 – Oskarovo, už je k ničemu, ale škoda ho vyhodit, hezká čísla se zle shánějí. Opraveno chybné url aukce. Start: 1 Kč.
 • Od neděle: Palm Tungsten T3 – perfektní stav, manuály, krabice, kabeláž – kompletní. Start: 1 Kč.
 • Od neděle: Nokia 3510 – bůů, mám dovoleno mít doma maximálně deset mobilů najednou, takže taky půjde z domu. Start: 1 Kč.
 • Od neděle: Router SMC Barricade 7004BR – nemá WiFi, není to hit moderní techniky, ale na domácí síť je fajn. Start: 1 Kč.
 • Nově mobil: Motorola V3 RAZR – pár měsíců starý. Zásadní vada pro mne: při psaní SMS používá diakritiku a tím zkracuje zprávy a posílá je na vícekrát. Zcela nový, příslušenství jen bez krabice, tu jsem vyhodil. Start: 1 Kč.
 • Nově: USB lampička – svítí bílým světlem, fajn k notesu, husí krk, reklamní Eurotelí, ale někomu jistě udělá radost, je hezká, ale co s ní – mám lampičku v notesu. Start: 1 Kč.
 • Minidisc rekordér Sharp MD-701 – pět let stará věc, vždy spolehlivě sloužící, na záznam zvuku a reprodukci minidisců skvělý, ale MP3 už nepodporuje. Start: 1 Kč.
 • PDA s barevným displejem, Palm Tungsten E, super pro začínající palmaře
 • GPS Garmin eMap – fajn GPS, černobílá, odolná, ale se seriovým portem, který už nevlastním, tak na to kašlu.
 • Microcom Phone Buddy Comfort pro posílání a příjem SMS z pevné linky – fajn věc, pokud máte doma klasickou pevnou linku
 • USB floppy mechanika 3,5 palce – fakt už nevím, co bych s ní dělal, ale někomu se může hodit, začínáme na 10 Kč.
 • IOmega ZIP 100 – externí zálohovačka přes paralelní port na 100 MB ZIPky.
 • Edimax USB – Ethernet adaptér – rozchodí ethernet síť na USB portu, fajn pro případ, že potřebujete ethernet a nechce se vám do počítače cpát karta nebo když máte dost místa ve skříni na takové krámy.
 • USB-WiFi adaptér SMC 2662W-AR – pro připojení do WiFi 802.11b přes USB port, spíše stacionární, ne dongle, také 10 Kč.
 • CB ručka Albrecht AE-2800 – ještě dle staré normy 40 kanálů (jasně, bezlicenčních), ztracený čudlík hi/low power. Začíná na 10 Kč.
 • Kazetový diktafon Panasonic RQ-L309 – ztracen jeden čudlík na přepínání nějaké kraviny, jinak snad funkční, na norální kazety, start: 10 Kč.
 • CB základnovka DNT Strato Plus – legenda cbčkářů, 40 kanálů, start: 1 Kč.
 • WiFi PCMCIA SMC, 802.11G – model smc 2835w start: 1 Kč.
 • Nokia 6210 s Li-Pol baterií – vínově červená, ta Li-Pol baterka je dost unikát, dole s nápisem Technet 🙂 start: 1 Kč.

Další záležitosti budou zřejmě postupně přibývat, jak je tam přidám. Je to těžké loučení s věcma, které se jistě ještě mohly hodit 🙂 Dražba platí na sedm dní, tedy zhruba do čtvrtka 24/11…

Kompletní přehled mého výprodeje jsem našel zde. Poznámka na závěr: možná nebude něco fungovat, ne všechno mám náladu kontrolovat. Když to nebude fungovat, máte měsíc na reklamaci a vrátím penízky.

Zase po dlouhé době jedna tiskovka (vlastní, ne navštívená)

Spolu s Wirenode pořádáme firemní tiskovou konferenci. Ve středu, tématem jsou internetové mikroplatby a SMS. Po dlouhé době tak jdu na tiskovou konferenci na tu druhou stranu místnosti. Několik novinářů to už ocenilo poznámkou „tak se konečně dozvíme, čím se živíš“ – nepřeháněl bych ale s optimismem, to já umím zamlžit i sobě 🙂

Podrobnosti z tiskovky až po jejím skončení, žádné podpultové informace zatím nebudou, protože to by tam nikdo nepřišel, ale myslím, že pro lidi zajímající se o mobilní služby to zajímavé bude. Což mi připomíná, že pokud jste novináři (ehm, alespoň máte blog), tak klidně napište na patrick.zandl zavináč pipeline.cz a dopošlu pozvánku (ano, je to inteligenční test, pokud vám přijde zpět chybová hláška, neprošli jste) – ne že by na pozvánce tak záleželo, ale je dobré vědět, kde se to koná…

Což mi připomíná, že mediálním partnerem akce je UPC, jen o tom neví. Jejich seznam novinářů, na nějž posílají pozvánky, jsem totiž použil – takže pokud jste pozvánku nedostali, reklamujte to u UPC, ať si vás přidají do listu a stále posílají pozvánky jako CC a ne BCC …

No a pak si konečně vydechnu… za poslední tři týdny toho bylo vážně nahusto.

Nestíhám

Dobrá připomínka – co nové články. Nu, nestíhám. Finiš dvou velkých věcí najednou mi nedělá dobře. Napsal jsem asi trojici článků na Mobilring, ani jsem nestihl dát odkaz, tak si je tam přečtěte (a dnešní článek o tom, co chystá Vodafone na příští rok taky, je to hustné 🙂 …

Více později…