Invex musí zemřít, aby české IT mohlo žít

Pozorování veletrhu Invex je i pro velké fandy podobných akcí, jako jsem já, velmi smutná záležitost. Letošní ročník byl zatím největší pohromou od zničení Pompejí – tři čtvrtiny veletržních hal zavřených, zbytek povětšinou pronajatý hernímu mistrovstí nebo jiným pařanským akcím a pak tři haly, v nichž bylo bez ladu a skladu nashromážděno tolik firem, kolik se jich neodvážilo vypovědět smlouvu BVV.

Světlých momentů bylo pomálu a museli jste opravdu hledat. Snad jedině VoIP Expo bylo na ráně, ne snad že by přinášelo zásadní novinky pro novináře, ale odbornou veřejnost zaujmout mohlo. Pak ještě obrovský pult IDF s všemi možnými fotoaparáty, jenže to bylo tak všechno.

Pět let po sobě vykazuje Invex sestupnou tendenci co do atraktivity a také tím, jak moc profiluje český trh. Na svoji původní roli ukazatele trendů totiž veletrh před pěti lety rezignoval definitivně a čestné výjimky jako DVD a Linux hall byly už spíše reakcí, než vlajkonošstvím. Mnoho lidí včetně mne doufalo, že dojde ke změně kurzu, že zahnívání bude krátkodobé, vysvětlitelné změnou majetkových vztahů v BVV a celkovou dezorientací trhu. Jenže nic z toho – po pěti letech nadějí jsem nad Invexem zlomil hůl.

Pokračujte ve čtení článku…

Webové drobky

Zajímavé články na dnešek: Dost blábolů o  ptačí chřipce. Nový server: SlovoDne.cz– aneb každý den pochopit jedno slovo.

Majoritu ve Fayn.cz koupil podnikatel Jiří Hlavenka (já pro Mobilring)

Invex

Zítra mne čeká Invex. Kalendář v Nokia 6680 se červená schůzkami, poprvé za dlouhou předlouhou dobu se mi nepoštěstilo ukořistit volňásek ani jsem se neobtěžoval akreditovat se, takže u kasy budu poctivě platit vstupné. A ani jsem si nesehnal nic na přespání, takže večer pomašíruju zpět do Prahy.

Do Brna se těším, mám to město rád, na chvíli se projdu po oblíbených místech, než se zase poženu zpět do Prahy po úděsné dálnici. To je totiž největší slabina Invexu a Brna vůbec, alespoň pro mne. Dálnice. Jedete po ní něco mezi jednou a půl až pěti hodinami, to podle toho, jak se zadaří. Je to pro mne důvod, proč uvažovat, zda na Invex jet či nejet. Řešením může být autobus, spíše vlak – jenže vlak do Brna jezdíval dlouho a spolku s potřebnými přesuny byl děsivou časovou ztrátou. Takže zase autem – a doufat, že se dálnice bude dát projet v přiměřeném čase…

Většina schůzek je pracovních, nebo s přáteli a známými, kteří jsou většinou z Prahy, ale v Praze není tolik času na schůzky. Ani mne nenapadá, na co bych se chtěl jít podívat jako pisálek. HSDPA jsem viděl, TD-CDMA jsem viděl, mobilní televizi jsem viděl (a psal o ní teď zde na Mobilringu) VoIP jsem viděl, knížku jsem nestihl. Safra, ještě, že mám ty schůzky.

Je lepší Mac OS X nebo Windows XP?

Zajímavá otázka. Rozohněné a vcelku nesmyslné odpovědi. Moje doporučení je jedno: jděte se podívat na server Mac OS X versus Windows XP. Zde provedli velmi důkladné porovnání všech aspektů těchto systémů. Zatímco Mac OS X získal celkem 800 bodů, Windows XP Home získalo 665 bodů a Windows XP Profi 691 bodů. Vše důkladně zdokumentováno a vysvětleno, žádné flame, žádná I hate demagogie.

Můžete si nechat body také přepočítat podle toho, na co kladete důraz vy. Pro moje osobní potřeby vypadlo z tabulky, že Mac OS je o cca 22% vhodnější. Je to skoro jak v reality show – rozhodnout se musíte vy 🙂

Ministerstvo informatiky právě začlo rozdávat dotace na broadband internet. Pošlete mu číslo účtu…

Ministerstvo informatiky právě publikovalo na svém webu podrobnější materiály týkající se podpory širokopásmového internetu v ČR formou státních dotací. Na rok 2006 je připraveno 200 milionů, čtvrtina celkové sumy pocházející z odstřelu Telecomu do Madridu.

Projekty lze přihlásit do tří dotačních programů:

  • infrastruktura
  • nové aplikace a služby
  • podpora osvěty a marketingu

Projekty musí vyhovět několika základním kritériím, mimo jiné prokázat životaschopnost i po vyčerpání dotace Ministerstva informatiky a nabídnout takzvaně otevřené řešení. Další podmínkou získání dotace je finanční spoluúčast žadatele ve výši 30% z celkových nákladů.

Patřičné dokumenty najdete zde.

A nyní, co z toho pro normální lidičky a firmičky

Osobně se domnívám, že je potřeba zasnažit se, aby prostředky primárně čerpaly občanská sdružení a lokální ISP, nikoliv velké firmy jako Telecom, které prachů mají neúrekom. Provozujete nějakou síť připojující pár lidí formou, kterou byste mohli nazvat broadbandem? Máte například chuť zasíťovat váš panelák, nebo už jste něco takového udělali? Máte ve vesnici na holubníku všesměrovku a střílíte sousedům broadband skrze WiFi nebo ethernetový kabel vedený skrze brambořiště? Teď je ta pravá chvíle z toho něco udělat.

SEPSAT PROJEKT.

Důležité je, že do výběrového řízení o dotaci se mohou přihlásit fyzické i právnické osoby, obce, kraje, nadace i občanská sdružení, tedy prakticky všichni. Ministerstvo pouze požaduje důvěryhodnost uchazeče, mělo by tedy být dokladovatelné, že jste síť někdy viděli a že je to, co uskutečnit chcete, vámi uskutečnitelné.

Je třeba projekt sepsat podle zadání ministerstva – jak na to koukám, není to složité, vyplnit patřičné papíry. Důležité je všechno odevzdat na ministerstvo do 9. prosince 2005 do 14:00.

Není toho mnoho, ale je tomu třeba věnovat určitou pozornost a pečlivost. Pro diskusi zájemců o dotaci a výměnu zkušeností jsem zřídil diskusní fórum přímo na Marigoldovi a to zde.

Takže – do toho. Je to jedinečná příležitost, jak zaplatit vaší vesnici, městysu či obci pokrytí slušným internetem. Prokousat se pár papíry – to za to stojí.

PS: Hhhm, jak to tak studuji, že bych Marigolda přihlásil o dotaci jako vzdělávací projekt? Safra, kam jsem to nainstaloval ten software pro e-learnign… 🙂

Bezdrátová síť doma dostala padáka

Víkend byl ve znamení systémových změn domácí sítě. Ačkoliv mám doma instalované WiFi, pro připojení Ditiny pracovny se nepoužívá, protože prostě tak daleko nedosáhne, pracovna je vlastně nejdále od přístupového bodu. Zvažoval jsem zapojení WDS, ale přišlo mi trochu luxus mít v bytě dva routery, nehledě na to, že bych je musel někam dát a nějak šikovně zamaskovat, aby náš byt nevypadal jako laboratoř StarTreku. Ditina pracovna byla zatím připojena přes PowerEthernetové adaptéry, tedy přes elektrickou rozvodnou síť. Asi pamatujete, když jsme se tu s Texem v diskusi dohadovali, zda jsou ty Powernety šmejdy, které jsou k ničemu. Tři dny poté, co jsem vyhádal, že je to seriosní technologie, mi podruhé odešla dvojice adaptérů, takže mám v Corinexu celkem čtyři zářezy na pažbě a to mi ještě nezačal ani druhý rok záruční lhůty. Dobrý signál, že je třeba s touhle technologií se rozloučit (Tex bude mít radost, že na jeho slova došlo).

O víkendu přišel pokorný návrat ke strukturované kabeláži. Celá záležitost měla dva základní body:
1) kde uzmout krimpovací kleště a kabel
2) kudy ten kabel natáhnout, abych nemusel moc sekat do zdi.

Bod jedna chvíli vypadal zajímavě, protože firemní kabeláž se potuluje někde v Novém Boru, bůh suď, co tam dělá. Naštěstí se ve středu stavil Adam, který s sebou ve vozidle pravidelně vozí všechno k zasíťování menšího sídliště plus provizornímu zřízení menší metropolitní bezdrátové sítě. Na otázku, zda s sebou náhodou nemá i kleště a kabel, s přehledem odpověděl, že to jistě má, vždyť jel do Brna a nikdy nevíte, kdy se na dálnici mohou kleště a kabel hodit. Zkonfiskováno 🙂

Bod dvě byl slabším momentem celé akce. Ponejprv jsem zašel na konzultační návštěvu k Vrecovi, an právě investoval do domácího kina a asi desítka techniků běhala po jeho bytě a montovala tam padesatero reproduktorů, plátno, projektor a řadu dalšího. Poté, co mne Vreco uklidnil, že po domácím kině konečně příjdou na řadu lustry, aby se v pokoji dalo svítit, jsem očumoval, jak technici staví. Ejhle, měli moc fikanou věc – rohové lišty. Ty mají trojůhelníkovitý průřez, dají se do rohu, který tím zkosí a nejsou prakticky vidět.

Jenže problém doma je, že pracovny jsou v patře, k čemuž je rohová lišta na nic, leda bych chtěl zalištovávat celou chodbu a schodiště. Což jsem demokraticky usoudil, že nechci.

Nakonec mne přeci jen osvítilo. Ukázalo se, že nejvýhodnější bude protáhnout kabel větracím otvorem ven, přikurtovat jej k okapu a táhnout jej nahoru na terasu. Na terase se bude muset ještě zalištovat, ale na terase to nevadí, pak větracím otvorem dovnitř a jsme s kabelem v pracovně.

A tak ethernet slavnostně dorazil do patra a bezdrátová síť zůstává jen pro notebook pro případ, že by jej ještě někdy opravili.

Jsou to malá, leč slavná a důležitá vítězství … 🙂

Linksys WRTSL54GS Wireless-G Media Storage Link Router

Linksys bude mít svůj první router vybavený USB portem. Jde o model Linksys WRTSL54GS Wireless-G Media Storage Link Router, což už z názvu můžeme identifikovat jako router postavený na základu WRT54GS, tedy s funkcí SpeedBooster, rychlostím rozšířením BroadComu.

Ve výbavě je bohužel pouze jediný USB 2.0 port – což může být někomu málo. Podpora zabezpečení WPA2 a také QoS služby WMM. Na USB port může být připojený disk sdílený přes SMB / CIFS, není zde žádná podpora sdílení dat via FTP/HTTP. Ale lze vytvářet uživatelské účty a skupiny a se sdílením pracovat. Není zde ale žádná podpora automatického zálohování, s tím si musíte už poradit sami.

Router bude stát kolem 100 USD, kdy se objeví u nás, mi není známo. Oproti Asusu má své výhody, především slušně funkční Sambu, zavedenou značku a stabilní firmware a své nevýhody (všechno ostatní).

Level3 se přidal k diskusi na LUPĚ

oook píše: Před pár dny se na Lupě objevil článek Pavla Housera o stabilitě Internetu, kolem kterého se rozproudila částečně zajímavá diskuse.

Zatímco článek byl spíše intelektuálním cvičením autora, do diskuse se
dnes ráno rozhodla promluvit jedna z páteřních sítí Internetu – Level3.
Přidala se praktickou ukázkou toho, co je skutečným ohrožením
Internetu. Výpadkem směrování.

Podle všech dostupných údajů se dnes ráno kolem osmé hodiny zastavil
provoz na „nezanedbatelné“ části jejich IP páteřní sítě. Problémy
přetrvaly asi dvě hodiny a momentálně síť Level3 vypadá OK …

Drby zatím nesou informaci o výpadku interního směrování (to by
odpovídalo rozsáhlosti problému) údajně způsobeného upgradem software
na směrovačích, nicméně je možné, že síť Level3 se prostě rozhodla
promluvit do diskuse o globálním rozdělení Internetu. Případně si podle
nového zákoníku práce vybrala odborářské volno.

Pro všechny webožrouty – když nejde směrování, jsou diskuse o tom, jak SEOptimalizovaný máte web, pro kočku …

Zdroje:
Achív NANOG, Diskuse na Slashdot, Zpráva Netcraft, a ještě něco

Tímto bych chtěl poděkovat všem bezejmenným uživatelům sítě Level3 a jejich zákazníků, kteří upozornili na problém.

V každé kabelce je něco, co stojí za pozornost

Sofie v akci – bez dalšího komentáře.

Svět za zrcadlem

Asi znáte Lewisovu Alenku za zrcadlem. Krajina za zrcadlem je pro nás symbolem jiného světa. Světa, který na první pohled vypadá skoro stejně, ale řada věcí tam funguje jinak. Objevujete je, zkoumáte, pokud jste se odhodlali zrcadlem projít. Pokud ne, stojíte před zrcadlem, dumáte nad svým světem a nemáte odvahu projít rámem, abyste poznali onu jinakost, o níž si čtete v dílech mystiků.

Mac je pro peckaře tím Světem za zrcadlem. Rámem procházíte v okamžiku, kdy se na monitoru objeví místo zprohýbaného okenního rámu modrá usměvavá tvář, znak Mac OS. A pak už jste v jiném světě, který je podobný jen na ten nejpovrchnější pohled. Chvíli se po něm procházíte a vidíte, že je jiný, ale jiný k lepšímu. Otočíte se a díváte se skrze rám zpět, odkud jste přišli. Znovu je to svět, z vašeho pohledu teď svět za zrcadlem, jenže ne ta krajina divů a zázraků, z které jste přišli. Víte, že před sebou máte jíné problémy. Asi tak podobně, jako Alenka – jestli si čokoládu máte dávat do kelímku nebo do kornoutku. Vidíte problémy, které jste nechali za sebou.

Ve Světe za zrcadlem čtete jiné servery. Ty vaše staré nepíšou o Macu, ale o PC a najednou nevíte, proč byste si měli číst o PC. Nečtete staré diskuse, protože se na nich lidi baví o PC a najednou k tomu nemáte co říct. Nezajímá vás, kolikrát se musí rebootovat, aby konečně systém pochopil, že jste opravdu chtěli provést změnu nastavení. Stahujete jiné programy, protože ty staré na PC nefungují a co více, často ani stejný výrobce nedělá verzi pro Mac.

Zato vám řada jiných lidí v úplně jiných diskusích ochotně doporučí seznamy úplně jiných programů, o kterých zjišťujete, že fungují a vypadají lépe, než ty na PC. Najednou vás nezajímají spory, proč ti kteří webdesigneři neoptimalizují stránky pro jiné prohlížeče, než pro MSIE, protože to MSIE, který vy používáte, stejně stránky mrší tak důstojně, že je to vlastně jedno a používáte raději Safari, o němž si ti na druhé straně zrcadla myslí, že je to nástroj pro evidenci opic v pralese. Jste za zrcadlem a tu jinakost nemůžete jinak pochopit, než si ji prožít.

Máte úplně jiné problémy a zcela jiné potřeby.

I ten torrent používáte jiný.

Jen jedno zůstalo. DivX a XviD, styčné body s Druhou stranou.

Doporučuji vyzkoušet. I když možná je potřeba, abyste spíše než bohatí statky hmotnými oplývali statky duševními. Bohužel to nejde vždy ruku v ruce a to bohužel platí na obě strany.

Ptali jste se na výkon a stabilitu. Dobrým výkonnostním testem je pro mne ripování DVD, protože je to po pravdě jediná výpočetně náročná operace, kterou s počítačem dělám, psaní v texťáku, surfování, email, IM, fotky atd to vše najednou neberu za náročné. Mac Mini ripoval stejné DVD se stejným nastavením o 20% času déle, než Ditino docela nadupané PC na dvojnásobné taktovací frekvenci a s papírově silnějším vším okolo včetně ceny. Jenže PC jen ripovalo, na Macu jsem při tom i pracoval. Jediné, co na ripovači (HandBrake) u Maca mate, je nadhodnocený čas odhadu. Když mi ponejprv napsal, že DVD ripne za dvanáct hodin, omývali mne. Nakonec z toho byla čtvrtinka. Ještě to budu muset poštelovat a pak publikuju srovnání. Máte nějakou jinou reálnou aplikaci, kterou byste chtěli porovnat? Ne výkonnostní testy, ty jsou poněkud na prd.

Co se podpory češtiny týká, chystám na to téma nějaký větší článek, protože je to zajímavé téma. Pro mne je naprosto uspokojivě vyřešena, mám dostatečný výběr pracovních nástrojů pro text i tabulky včetně DOC/XLS kompatibility. Jen podotýkám, že jsem si záměrně nevybral počeštěný operační systém, takže mám menu v angličtině a němčině. Slovník pro kontrolu pravopisu samozřejmě v češtině mám.

PS: Tady se přiznává Pavel Kout, proč s Macem končí 😉

Nová verze firmwaru pro Asus WL500 přináší podporu modemu AnyData

Adam Koppel vydal novou aktualizaci firmware pro Asus WL-500. Nejočekávanější je podpora CDMA modemu AnyData E100h, se kterou přicházíme jako první platforma mimo oficiální Windows driver.

Nový firmware uživatelům umožňuje sdílet připojení realizované modemem GTRAN nebo AnyData bez nutnosti provádět jakákoliv složitá nastavení.

Nový firmware ovšem nekončí u podpory CDMA, ale umožňuje připojit téměř jakékoliv zařízení, které používá sériovou komunikaci přes USB. Přímo jsou podporovány oblíbené převodníky PL2303 obsažené ve většině USB kabelů k současným mobilním telefonům. Zpřístupňuje se tak široká škála dalších technologií jako GPRS, EDGE nebo 3G UMTS. Tím se Asus WL500 stává univerzálním zařízením, které umožní vytvořit připojení k internetu přes wifi nebo ethernet téměř na každém místě v ČR.
Podpora dalších zařízení může být později přidávána samotným uživatelem bez nutnosti měnit firmware zařízení.

Nová verze firmwaru také výrazně ulehčuje správu a nasazení AP v nové lokalitě pomocí funkce AP Scan. Ta vyhledá stávající wifi sítě a umožní tak nalezení volného kanálu.

Aktuální firmware samozřejmě obsahuje i vymoženosti ze starších verzí jako OpenVPN server/klient, SNMP monitoring a podporuje monitorování přenosu pomocí grafické utility AsusMon pro Windows.

Asus WL500 se ve své kategorii také díky našemu firmwaru stává nejuniverzálnějším SOHO bezdrátovým routerem s velkou uživatelskou bází a doboru podporou realizovanou mimo jiné i na specializovaném Fóru. Firmware je dostupný na http://koppel.cz/cdmawifi

VirtualWiFi – virtualizace WiFi karet, ano, od Microsoftu

Na VirtualWiFi jsem narazil docela náhodou nedávno. Jde o zajímavý projekt z dílny vývojového centra Microsoftu. VirtualWiFi je prográmek pro virtualizaci WiFi karet. O co jde? Máte jednu WiFi kartu, ale chcete se pomocí ní NAJEDNOU připojit do více WiFi sítí. Například se chcete připojit na LAN párty do více různých ad-hoc síti nebo do ad-hoc sítě a další internetové WiFi sítě. A právě na tohle je VirtualWiFi. Pro hračičky doporučuji ctěné pozornosti, pro zvědavce ještě na témže webu dokumenty věnované Slotted Seeded Channel Hopping (SSCH).

PS: Já vždy říkal, že na tom výzkumnickém webu Microsoftu jsou skvělé poklady.

Jak jsem se pokoušel na Mečíka instalovat virus

S Mečíkem si neznalý Windowsář užije řadu zábavy. Kupříkladu včera jsem si vybíral firemní schránku a viděl jsem tu frontu virů. Antivir jsem si na Mečíka ještě neinstaloval, neb mne někdo ujistil, že to není k ničemu. Na mečíkovi fungují zejména albánské druhy virů: Jsem virus z Albánie, vzhledem k situaci v mé zemi bych potřeboval, abyste mne pro moje správné fungování rozeslali emailem svým přátelům a pak si zformátovali pevný disk.

A tak jsem se odhodlal k pokusu, na který bych si pod Windows netroufl. Spustil jsem virus. Samozřejmě pod neprivilegovaným uživatelem, přeci jen, co kdyby. Mečík chvíli chroustal a pak bodře pravil, že tento typ souboru neumí sám spustit a že jestli se má podívat po nějaké aplikaci, která by to zvládla. I řekl jsem si, proč ne. Mečík opět vteřinku chroupal a pak mi poradil, že si můžu instalovat VirtualPC, což je emulace Windows prostředí poc Mac OS. Nevýhodou myslím je, že je placená (informace bez záruky a torrentu).

No super. Kdyby mi chyběly viry, mám vyhráno 🙂

Poznámka na závěr: zatím mi nechybí. A je to příjemné vědomí.