Posnídal jsem s Arunem Sarinem

Oskar dneska ráno pořádal snídani s Arunem Sarinem, tož jsem se přidal. Vyleštil jsem botky, oblékl si slušnou košili i kalhoty, autíčko zaparkoval za nádražím a dorazil ke staré celnici na snídani. Bylo to zajímavé, neformální a nenucené, na to, že jsme zde mluvili s jedním z nejmocnějších mužů průmyslu vůbec (Vodafone je tuším čtrnáctá největší firma světa). Byla zde převaha netechnologických novinářů mimo obor, takže otázky více odborné, které jsem si připravil a na něž by mne odpovědi zajímaly, jsem si radši strčil za klobouk, asi bych s nimi byl dost nevhod a nechám si je na jindy.

Pokud vás zajímá, o čem se na setkání se šéfem Vodafone hovořilo, připravil jsem zápis na Mobilring a už jsem přidal i fotky …

Podzimní VoIP smršť v Zemích koruny České

Ještě jsme se nestihli řádně pomodlit za svatého Václava (současníky přezdívaného Ptáčníkův poskok) a už tu máme další záplavu novinek v české internetové telefonii. Předpokládám, že smršť souvisí s chystáním na Invex a s tím, že dneska VoIP představuje každý, povzbuzen úspěchem Skype, coby investici do budoucna.

Ponejprv MůjTelefon.cz – hezky navržená služba VoIP, bohužel s paušálem 50 Kč měsíčně za příchozí číslo (nemusíte si ho objednávat), což je už dneska přeci jen trochu out. Jinak má velmi příjemné ceny a hlasovou schránku. Volání ve vlastní síti zdarma (zatím žádný peering s jinými VoIP)a nabídku adaptérů a telefonů. Provozuje společnost Canistec.

Podruhé ha-vel se svojí službou ha-loo. Pokud si nejste jisti tím, jaká je kvalita služby na vaší lince, máte možnost si zdarma aktivovat testovací příchozí číslo na patnáct minut a nechat si volat nebo volat na Zelené linky zdarma. Vyzkoušet a testovat můžete zde – ovšem pozor, klikem na zelené sluchátko už si tu linku rezervujete, omylem jsem takhle zablokoval linku na čtvrt hodinu… Připomínám, že pokud byste si službu ha-loo potom chtěli objednat, uveďte jako kód dealera Marigold a dostanete slevu na volání, výsledky tohoto „dealerství“ budou publikovány někdy v říjnu. Kromě toho ha-vel potěšil zavedením kodeku G.729.

Třetí zprávou je EriVoIP, internetová telefonie v podání Českého bezdrátu. Služba bude dostupná od 1.10., ale už si můžete prohlídnout web a nabídku.

Ve fázi finiše také má být internetová telefonie u UPC, ta by měla být nabízena i samostatně, bez internetové přípojky. UPC už má i přidělená čísla.

SIP at Home

Firmware SIP at Home není samostatnou firmware modifikací routerů, ale něčím jako rozšířením pro OpenWRT spustitelným na všech routerech, které podporují OpenWRT – tedy zejména Linksys, Buffalo atd. Jak název napovídá, jde o rozšíření pro internetovou telefonii pro domácnost – přesněji řečeno SIP Proxy. Samozřejmě, že z běžného routeru můžete internetovou telefonii provozovat, pokud chcete a máte účet u nějakého poskytovatele internetové telefonie, projekt SIP at Home vám umožní změnit si domácí router na menší VoIP ústřednu pro využití z více telefonů.

Samozřejmě, že není problém použít jeden VoIP telefon v takové síti i bez podpory SIP proxy na routeru, pro častější použití více telefonů za NAT je ale nutné, aby byl nějaký takovýto software použit, navíc umožní vytvořit vnitřní číslování pro volání v rámci „ústředny“ a lepší správu volání ve vztahu k dostupnému přenosovému pásmu. Poslední verze přidaly i zasílání textových vzkazů skrze webové rozhraní SIP protokolem.

SIP at Home je založen na open-source řešení SIP Express Router a je vytvářen pod licencí GPL. Opět jde o mírně složitější software na instalaci, už proto, že vyžaduje OpenWRT firmware, do budoucna je to ale zajímavý projekt spolu s tím, jak se VoIP telefonie rozmáhá i u nás.

Opera je sice hezká, ale blokování reklam mi nějak nesedlo či spíše chybí úplně

Když už je Opera zdarma, stáhnul jsem si ji. Je pěkná, rychlá, stabilnější než FireFox, alespoň na mém notesu. Jenže mi na ní chybí zásadní věc a to nějaké inteligentní blokování reklam. Na Firefoxu jsem ho vytunil už prakticky k dokonalosti. AdBlock Plus blokuje nejrůznější blikadla, flash bannery a pro své pohodlí jsme si nainstaloval i rozšíření, které nespouští flash prvky ve stránce, ale nechá mne vybrat si, který chci spustit. Kdo používáte více otevřených oken a nechce se vám čekat, až se spustí Flash, asi chápete.

V Opeře mi silně vadí to, že jsem žádné slušné blokovadlo reklamy nenašel. Opera Ad Filter je slabý odvar, která se divně používá, musíte ho prakticky dohackovat do Opery a dlouho se v ní šťourat, abyste ji nějak slušně zprovoznili, na AdBlock Plus nemá ani náhodou. Neznáte někdo nějaký slušný plugin, který by reklamy z Opery filtroval co nejpohodlněji a nejvariabilněji?

Filtr reklam bohužel považuji za základní součást prohlížeče, protože některé weby se bez něj už nedají pořádně číst. Nebaví mne přetahovat se s reklamním software o plochu mého prohlížeče, čekat až se zaroluje reklama nebo ji posouvat myší. Chápu, že weby chtějí vydělávat, ale co je moc, to je moc. Přechodem na Operu jsem se s hrůzou vrátil do světa přeplácaných těžkotonážních webů a vůbec mi to nevyhovuje, takže jsem pokorně přešel zpět k FireFoxu, jehož chybky mi leznou na nervy, ale filtrovat reklamu, to tedy umí parádně…

PS:AdMuncher pro mne není moc řešení. Je to externí program a těch mám už v SysTray přehršel, nechci další záplacku do paměti. I když ho mám zaplacený, raději bych ho nepoužíval, nota bene když bych už těžko hledal registrační kódy.

Další VoIP nabídka XPhone od IPCom

Novou službu VoIP jsem našel v nabídce chrudimské firmy IPCom – služba se jmenuje XPhone, což mi nějak koliduje s doménou Xphone.cz, kde také vzniká VoIP služba, ovšem bez udání provozovatele. Kdo ví, třeba je to nějak propojené.

Služba je postavena na SIP protokolu a tady jsou ceny. Jak vidno, jedna z mála VoIP nabídek, kde se ještě více hraje na špičku a mimo špičku a meziměstské hovory…

Ceník služeb Xphone

  Paušál
0
Paušál
87
Paušál
169
Paušál
389
Paušál
589
Aktivace 0,- 0,- 0,- 0,- 0,-
Měsíční paušál 0,- 87,- 169,- 389,- 589,-
Volné minuty
na volání*
0 40 80 200 300
Tarifikace 60 + 30 1 + 1 1 + 1 1 + 1 1 + 1
Hovory v rámci
sítě Xphone
0,05 0,- 0,- 0,- 0,-
SMS v rámci
sítě Xphone
Hovory do VoIP
sítí (e164) **
0, 0,- 0,- 0,- 0,-
Místní hovory
ve špičce
1,45 1,00 0,98 0,94 0,90
Místní hovory
mimo špičku
0,80 0,65 0,64 0,62 0,60
Meziměsto
ve špičce
1,95 1,45 1,35 1,20 1,05
Meziměsto
mimo špičku
1,10 0,99 0,89 0,79 0,69
Mobilní sítě 5,80 4,50 4,40 4,25 3,99

Vztah IEEE 802.11e a WMM

Standard pro podporu QoS v sítích WiFi se připravuje od roku 2001 pod názvem 802.11e – je tedy oním „Éčkem“ v rodině písmen WiFi standardu. Jenže teprve v červenci 2005 došlo k finální dohodě pracovní skupiny TGe na rozšíření MAC vrstvy standardu 802.11 o podporu QoS. To ale bohužel ještě neznamená, že by standard byl schválen, pouze že byly uzavřeny práce na technických specifikacích a návrhy specifikací, na nichž se sjednotili všichni členové pracovní skupiny, tedy všechny firmy zainteresované do návrhu standardu, byly postoupeny Standardizačnímu výboru. Nejdříve v říjnu 2005 tak bude standard pro QoS publikován a s patřičným zpožděním potřebným pro jeho implementaci budou koncové výrobky s podporou QoS dostupné natrhu, neočekává se to ale před polovinou roku 2006.

Nový standard IEEE 802.11e je velmi komplexní záležitostí, která je navržena tak, aby byla otevřená co nejvíce do budoucna a byla schopna obsluhovat nejnáročnější klienty ve firemním prostředí. Jenže v praxi nebude taková robustnost a  rozšiřitelnost zapotřebí, protože největší požadavky přicházejí z oblasti domácích uživatelů. Potřeby domácích uživatelů jsou ale pouhou podmnožinou toho, co standard 802.11e řeší a proto vznikla již v srpnu 2004 určitá podmnožina QoS funkcionality nazvaná WMM tedy Wi-Fi MultiMedia.

WMM obsahuje funkce potřebné pro dnes nejčastěji na trhu žádané aplikace bezdrátových sítí, tedy priorizaci provozu multimediálních aplikací, jako je video, hudba či hlas v telefonním hovoru. WMM je takzvaným „profilem“, průřezem či výběrem funkcí z připravovaného 802.11e a všechny výrobky WMM budou fungovat ve spolupráci s výrobky dle standardu 802.11e. Je dokonce teoreticky možné, aby byly pomocí doplnění software upraveny na plnou podporu standardu 802.11e, ačkoliv to není očekáváno (výrobce by se tím připravil o možnost donutit vás k nákupu nového zařízení) a rozhodně se na to nemůžete spoléhat.

Výrobky s podporou WMM jsou již na trhu, v ČR je v prodeji Asus WL-520g a Buffalo AirStation WBR2-G54S.

Střednědobá strategie CZ.NIC

oook píše: CZ.NIC, správce národní domény .cz, to myslí s lepším informováním internetové veřejnosti vážně. Na jeho webu se objevila střednědobá strategie pro léta 2005-2009. Pokud chcete vědět, co bude CZ.NIC v následujících letech dělat, neváhejte.

To je fičák… (úvaha před pizzou)

Dorazil jsem si do Venezie o půl čtvrté na pizzu, mají ji tu za poloviční cenu po třetí hodině a dříve jsem se na oběd nedostal.
Cestou mne zaujal plakát na mé oblíbené čínské restauraci na křižovatce u Otakarovy ulice. Majitel zve všechny zájemce na prohlídku kuchyně a hlásá, že hygienické standardy ctí. Nedivím se téhle akci. V okolí synkáče je minimálně šestice čínských vývařoven a podezřele mnoho z nic vyhlásilo dovolené poté, co kolem prolétlo komando hygienika. Na obranu té mé oblíbené na otakarce musím řící, že tam vaří dobře, hygienika zvládli, ale přeci jen je tu znát odliv klientů a já čínu každý den přeci jen nemusím. Leč akci s vizitou kuchyně chválím a beru.

Než jsem se vyškrabal až na pavlák, potkal jsem další plakát, tentokráte na trafice. Někdo se s někým rozchází a Blesk k tomu dodává: To je fičák. Ráno u mne chrochtal K. nad novou službou a také ji zhodnotil těmito slovy. Automaticky jsem mu odpověděl „to každopádně“. Je zajímavé, jak rychle některé slogany z Vy..volených zdomácněly a staly se populárními. Kdybych teď prohlásil „já Patrick Zandl z Otakarky“ a dodal bych, že jsem do práce nepřijel na Babetě, je tu snad někdo, kdo by nevěděl, na co narážím? A to bez ohledu, zda Vy..volené sleduje?

Dost možná i to je odpověď na hlasy kritiků, že reality-show není na nic. Ten samý argument měli podobní kritici před sto lety na fotbal. Co je to fotbal? Nepraktická exhibice polonahých chlapů šmírovaných uhranutým davem. Být dobrým fotbalistou vám z hlediska antické filosofie nepřinese nic podstatného pro život, protože umění fotbalu nedává žádnou výhodu v boji. Je tedy zbytečné. Akorát, že se jím dost lidí velmi slušně živí.

Inu, to je evoluce. Budeme mít jednou profesionální účastníky reality show stejně, jako máme profesionální fotbalisty? A začnou nás pak tyto show nudit podobně jako fotbal, u něhož tušíme, že ho rozhodují úplatky soudcům a peníze na hráče a že doba, kdy záleželo na něčem jiném, než na rozpočtu, už je pryč? Bude reality show potom připravená včetně těch zaručených osvěžujících hlášek? A budeme se slzou v oku vzpomínat na dialýzu a další perly, které byly skutečnými perlami okamžiku?

Abych nějak futuristicky skončil zamyšlení bez myšlenky: co nám tahle evoluce přinese? Nebude s rozvojem virtuální reality a internetu nakonec důležitější, jak umíme vypadat a chovat se ve virtuálnu, než jací jsme ve skutečném světě? Nepadnou jednou solárka a fittnesy za oběť tuningovým centrům pro virtuální avátary?

Dost pitomin, nesou mi pizzu…

Google Secure Access – VPN pro GoogleNet

O GoogleNet se v poslední době hodně spekuluje. Google pravil, že lidé nemají fantazírovat, že spustil pár hotspotů v SF a o nic že nejde. Jenže na světlo světa se dostal Google Secure Access program, který slouží pro sestavení VPN na Google server z WiFi hostpotů nebo jinak nechráněného internetu. Sám jsem ho zkoušel stáhnout zde, nejde mi instalovat, jestli to někdo rozchodíte, pošlete pár screenshotů a napište, jak a zda to jede.

Program ale nedělá jen bezpečnou VPN, také monitoruje, na jaké weby lezete. Alespoň se to píše po netu. Juchuchů, to by bylo vtipné, zabezpečené VPN se sledováním 😉

Chce Evropská komise skřípnout internetové vydavatele nebo novináři vypustili kachnu?

Když jsem si dneska přečetl článek na iDNESu s nadpisem Novinám klesá náklad, EU zvažuje regulaci internetu, byl jsem v šoku. A stejně jako ostatní diskutující jsem začal nadávat na ty kretény v Evropské komisi. Pak se mi to rozleželo v hlavě a pravil jsem sobě, že k tomu nelze mlčet. Našel jsem si kontakt na zmíněnou komisařku Viviane Redingovou (info o ní zde) a rozhodl jsem se zatelefonovat ji svůj názor a vyřknout jej slovy, jenž nenaleznete ve slovníku spisovné evropštiny.

Jenže ještě před tím, než jsem jí opravdu zavolal, jsem našel odkazy na původní materiály, ne ty přežvýkané agenturami a novináři. Je to zajímavé, možná té angličtině a němčině rozumím trochu jinak, jenže se mi zdá, že Viviane Redingová, komisařka pro média a informační společnost, řekla něco maličko jiného, než vydedukovali novináři. Dokonce bych neváhal soudit, že někdo jednoduše a prostě špatně přeložil agenturní zprávu či se neobtěžoval podívat ke zdroji.

Tak především jí zřízená Pracovní skupina pro záležitosti médií konstatuje, že média jsou významnou součásti evropského průmyslu a mají nezastupitelný vliv na informovanost veřejnosti, to je fakt. Také konstatuje, že jako každý evropský průmysl si i tento zaslouží popdporu. Je zajímavé, že agenturní zpravodajství zmiňuje regulaci internetu, z materiálů EK není nic takového, co bych pod pojmem regulace chápal – jako licencování nebo omezování internetových médií – vůbec patrné. Evropské komisi zřejmě neuniklo, že provoz serveru Marigold lze během pár minut přemigrovat do seyschelské společnosti, ostatně máme na těchto ostrovech i své ambasadory, kteří rádi internetovým médiím vyjdou vstříc.

Redingová si povšimla několika témat, jež bych spíše než regulací internetu nazval připomenutím samozřejmého: 1) autorských práv (na které se obecně na internetu hodně kašle, rozvádět netřeba) a 2) zodpovědnosti autorů. Zodpovědnost autora za obsah, tím se nemyslí výkřiky do diskuse, ale určité ručení za obsah na internetu (a samozřejmě i jinde) publikovaného materiálu.

Redingová tím připomíná jednu jedinou věc: pokud online média chtějí rovnoprávnost s papírovými, musí kromě výhod dostát i povinnostem. Tím se myslí zákonná ustanovení týkající se práva na odpověď, ochrany autorského materiálu a dalších ustanovení, která se týkají tisku. Mimo jiné i zákony týkající se provázání vydavatelů s jinými společnostmi a křížového vlastnictví médií. Je zajímavé, že zrovna tuhle pasáž novinové články vypustily úplně, ačkoliv podle mne zrovna tohle je velmi zajímavý bod, protože legislativní úpravy EU zapovídají křížové vlastnictví médií v případě určitého podílu na trhu a pokud by do tohoto bylo zahrnuto i vlastnictví internetových médií, mohlo by to znamenat určité změny na trhu a troufám si také tvrdit, že pro řadu internetových serverů značné změny a pro některé i ulehčení života.

Přijde mi, že aktivita Evropské komise byla novinami podána velmi zploštěle. Těžko říci, zda šlo o zploštění účelové, či z neznalosti. Podle toho, co jsem četl z oficiálních materiálů, EK nehodlá internet omezovat, pouze požaduje, aby práva a povinnosti online i tištěných médií byly rovnocenné. O tom, co bude těmito právy a povinnostmi bude pracovní skupina jednat ze zástupci tisku a později i se zástupci online médií.

Je také s podivem, že novinová zpráva zmínila podporu, kterou hodlá pracovní skupina věnovat tištěným médiím a jejich dalšímu šíření a využívání, zatímco podporu, která bude věnována online médiím, přešly tyto zprávy mlčky. Pracovní skupina totiž pracuje na plánech podpory nízkonákladového přístupu k online médiím formou digitálního papíru nebo čteček, má se zasadit o popularizaci e-knih atd – abych byl přesnější, má tyto cesty prozkoumat a vyhodnotit.

Abych citoval základní myšlenku doslova:

„First, publishers need to overcome the idea that “content is free” on the internet. Internet and the web will always offer a “Digital Commons” where anyone can publish an item and make it freely available. But unless consumers pay for commercial content (which includes music, movies, and printed press content), the supply is likely to dry up. Developing that market place is a core challenge, and attractive business models with user-friendly pricing and access technologies are essential to success.“

Možná se pletu, špatně jsem si to přeložil já nebo to zle pochopil, ale přijde mi, že panika je předčasná a noviny dělají z komára velblouda. Podobně jako v případě VoIP prostě EK konstatuje, že podmínky v obou příbuzných oborech mají být stejné a že je třeba zjistit, jak se toho dosíci. Kromě toho bych rád poznamenal, že většina zákonů, která platí na tištěná média, se vztahuje i na média digitální. Jen si to ne každý uvědomuje.

PS: Není tu nějaký inteligentní web nebo weblog, který by se díval, jestli ty předpisy EU, kterými nás vláda mlátí po hlavě, opravdu existují a říkají, co vláda tvrdí, že říkají? Aby to pořád nebylo jako s těmi reflexními značkami…

Odkazy:

OPERA ZDARMA

Noname píše: Jedna zpráva, snad nezvýší Patrickovi návštěvnost 😉
Opera – IMHO nejlepší prohlížeč (no flame, příspěvky téma co je lepší budu mazat či je vypnu úplně) – je odtěď zcela zdarma!!! Někteří jsme to věděli již dříve, osobně mi to ani nic moc nepřináší, neboť text ads jsem si tam nechával i přesto, že jsem nemusel. Důvod pro Operu je prostý – hlavní těžiště příjmu je nyní úplně jinde – mobilní Opera, která se velmi úspěšně vyvíjí, a nabídka kvalitní desktop Opery zdarma může znamenat získání podstatně větší známosti (jako nyní FF) a tedy i zákazníků pro mobilní Operu, kde jsou v podstatě jediní a bezkonkurenční.

Lov na LCD televizor po roce

Vloni jsem tu na podzim dumal, zda si mám pořídit LCD televizor nebo plazmu. Nakonec jsem zvolil kompromis a nepořídil jsem si nic, neb nákupní seznam byl tehdy až neúnosně dlouhý, ale ukázalo se také, že nejsem sám, koho tohle dilema zaujalo.

SONY KLV-L32MRX1

Po roce vybavování bytu a nákupu věcí pro Sofii (taková normální látková hračka pro Sofii stojí zhruba tolik, co WiFi router!) pokročilo natolik, že nákup nové televize je na pořadu dne. Ta stará má své nevýhody, především dorvané připojení antény, takže signál nic moc, vyhulený zvukový filtr, takže slyšíme strašně hlasitě hudbu, ale řeč skoro není slyšet (nevím jak se to podařilo a není v tom žádný pokus s AI) a především je dost velká na to, aby se nám v obýváku líbila.

Letošní rozhodování je podstatně snadnější. Chci něco o úhlopříčce cca 80 cm, tedy 32 palců a tenhle rozměr je ideální pro LCD. Pro LCD oproti plazmě hovoří i pár dalších argumentů a ty nové generace LCD už vypadají slibně. Tradičně jsem sestavil seznam základních a nezbytných požadavků na LCD displej, s nímž byste museli také souhlasit:

  • podpora High Definition (tedy nálepka HD ready) – to jest poměr stran alespoň 15:9, ideálně 16:9 a vstup pro HDMI nebo DVI konektor (lze převést jeden na druhý, lepší je HDMI, ale máloco ho dnes má, takže stejně většinou budete muset kupovat za tisícovku redukci na DVI). Důvodem je fakt, že se mi nechce po nástupu HD DVD (ať už jakékoliv) kupovat nový panel a navíc bych k tomu rád připojil počítač, kde se HD upotřebí už dnes).
  • digitální televizní tuner – proč si má dneska člověk kupovat panel s analogovým tunerem. Tenhle požadavek se ukázal být nejvíce smrtící a kromě velmi drahých Loewe panelů není na českém trhu panel z DVB-T. Po zralé úvaze vypuštěno ze seznamu požadavků.
  • minimální parametry displeje: Svítivost minimálně 400 cd/m2, doba dosvitu max 12 ms, kontrast alespoň 800:1, ideálně nad 1000:1 (je to přeci jen rozdíl).
  • digitální přizpůsobení/zlepšení obrazu pro LCD – Digitální hřebenový filtr a progresivní scan pro úpravu obrazu.

Po porovnání těchto požadavků se seznamem výrobků se ukázalo, že trh není zase tak veliký, jak bych očekával. V zásadě prošly tyhle výrobky:

  • SONY KLV-L32MRX1 (64K Kč, dost drahé, nedá se ověřit, zda má HDMI/DVI, slot pro memory stick, fakt hezký – to je ten na obrázku)
  • PHILIPS 32PF9966 (57 KKč, skvělé reference na obraz, prima parametry, levnější i dražší verze s rozdílnými funkcemi)
  • THOMSON 32LB220B4 (50 KKč, skvělé reference na obraz, byť papírově slabší kontrast)
  • Panasonic TX-32LX500P (48 KKč, skvělé reference na obraz, slot pro SD kartu)
  • JVC LT-32S60BK (64 KKč, dost drahé, jinak obdobné parametry jako ostatní)
  • D.Boss LT 32HL (48 KKč, skvělé parametry, značka je mi neznámá, safra, přehlédl jsem odezvu 23 ms, škrtám ji)

Ze short listu jsem vyškrtl záležitosti jako Xoro, Benq a další, které sice mají velmi podobné parametry, ale namají systémy pro vylepšování obrazu, které u LCD pokládám za docela důležité pro výsledný dojem (je to mylný dojem), nebo je mají a podivné jako Benq, prostě tomu nevěřím a nechci to zkoušet na sobě. Překvapivě jsem nenašel nic, co by splňovalo parametry od LG.

A protože zase platí, že řada čtenářů ví, co já nevím a vyřešila, co já řeším, tak otázka do pléna: kupovali jste LCD televizi a podle čeho jste se nakonec rozhodli? Máte nějaký tip, čeho má smysl se držet nebo po čem se podívat?

Na závěr: už jsem taky zjistil, proč je v prodejnách tak otřesný obraz televize na LCD. Protože na anténním rozvodu je dvacet televizí a signál je tak slabý, že je logicky dost mizerný obraz.

Weblogerská úmrtí

Letos nás postihlo několik virtuálních weblogerských úmrtí. Po zavření aKB@large Petra Koubského následoval nedávno Pixy. A já musím říct, že jakkoliv je to smutné, chápu to.

Jakkoliv má blog své výhody, od určitého zlomového bodu se člověk musí potýkat také se spoustou nevýhod. A tím zlomovým bodem je do značné míry čtenost. Čtenost je pro komerční servery zpravidla modla, k níž se vzhlíží a pro niž je radno ledasco udělat. Zřejmě si to myslí i řada weblogerů, než se o svojí újmě přesvědčí o tom, že u weblogů to tak zřejmě neplatí.

Bod první: místo můžu je musím. Narazil jsem na to častokrát, kdy jste mi „vynadali“, že jsem nezaznamenal nějakou událost. Jako bloger se kochám tím, že ji zaznamenávat nemusím a to z libovolného důvodu. Nezaujala mne, měl jsem ten den moc práce, nelíbila se mi nebo se mi prostě jen nechtělo. Jenže od určité velikosti se ukazuje, že to není politicky správné. Proč jsem popsal všechny VoIP služby v ČR a vynechal jsem právě jednu konkrétní? Proč nezapomenu oglosovat všechny operátorské služby, ale zrovna tuhle jsem vynechal? Obtížně se vysvětluje, že nemám nic proti té službě, jenže ze zkušenosti vím, že když se navalí práce, tak prostě musím pracovat a na blog nezbývá času, takže i když ji osobně zaznamenám, nic o té službě nenapíšu. Vysvětlujte to ale jejímu hrdému tvůrci nebo jeho PR. Okamžik, kdy se z můžu stává musím, je velmi nepříjemný.

Bod druhý: vy je neznáte, oni vás ano. Příběh: jednání u nejmenovaného mobilního operátora o nejmenované službě. Už jsme skončili, loučíme se, když jeden z výše postavených lidí dodává, že by byl rád, kdyby se informace o tom neobjevila nikde v médiích. Oponuji, že jednak má od nás podepsané NDA, druhak že už nikam nepíšu, jak mne jejich inovativní služby vytěžují. „Tedy ani na Marigoldovi“, dodává protistrana. Pak nutně člověka napadne, kde probůh tenhle člověk mohl narazit na Marigolda? Já sice vidím IP adresy lidí, kteří sem lezou a vidím, že zrovna ten a ten člověk přispívající do diskuse pracuje u toho-kterého operátora, ale to je tak všechno. Kdo se za kterou přezdívkou skrývá, se mohu jen dohadovat. Až do extrému se mi stává, že mne poznají lidé na ulici (proklatá fotka na obalu knihy) a zdraví mne a diví se, že já je nepoznám. Jak bych mohl, já je nikdy neviděl a přezdívku z ICQ nebo email adresu na čele vytetovanou nemají.

Dalších bodů by se dalo najít mnoho a mnoho, příkladů z poslední doby je povážlivě mnoho. Dorazil mne minulý týden, kdy jsem se prakticky bez svého přičinění potkal s jedním hodně vlivným člověkem a když se mne ponejprv zeptal, jak se daří Sofii, tak jsem si myslel, že se ptá na situaci v Bulharsku, protože tam kupuje nějakou fabriku. Ne – prostě jen četl blog a ptal se na dceru.

I proto jsem se rozhodl trochu vydusit články z Marigolda a nechat to tu trochu vymřít, protože za poslední měsíce si sem navyklo chodit více lidí, než je zdrávo. Za následek to má, že když napíšu článek o řepkovém oleji, už mne někam nahánějí, že by potřebovali názor odborníka na řepkový diesel atd. Jenže to já nejsem. Rozumím svým pár rádijkům a to ještě kdo ví jestli.

A už je to vážně spíše na škodu, protože přeci jen mezi blogem a odborným zpravodajským serverem by měl být trochu rozdíl.

Abyste nepřišli o odbornější materiály, domluvil jsem se s lidmi z Mobilringu, že odborné věci budu směřovat tam. Samozřejmě příležitostně, když něco zaujme a bude čas. Abych to dovysvětlil, nezavírám to tady, jen varuji nad tím, že odbornějších věcí bude méně a někdy nebude chvíli taky vůbec nic. To jsem to tedy vysvětlil 😉