Tak ještě jednou a pomalu: CzechTek nebyl právně zcela v pořádku, ale zásah proti němu byl nepřiměřeně brutální

Přiznám se, že jsem nečekal tak bouřlivou odezvu a diskusi na svůj pohled na CzechTek. Řada diskutujících pochopila, co jsem chtěl říct, část z nich se mylně domnívala, že na takový názor nemám právo a poslední skupinka mne buďto nepochopila, nebo se rozhodla uplatnit starou strategii: vyvracet mi něco, co jsem netvrdil a tím mne aklamovat nevěrohodným. Je to dobrá strategie, ale na mne nefunguje, znám ji taky.

Kromě toho se mi nechce odpovídat na jednotlivé výpady k mojí osobě jednotlivě (kromě toho, že vůbec). Ale budiž.


Právem hrdi na zásah?

Fakt 1: CzechTek 2005 nebyl zcela v souladu se zákony

Můj postoj se dá shrnout do dvou prohlášení, přičemž to první jsem ve článku nedeklaroval, protože jsem ho považoval za předem přijaté. To jest: CzechTek 2005 nebyl uspořádán zcela v souladu se zákonem. Co znamená zcela, je již diskutabilní a nemáme pro to všechny podklady, můžeme se ale minimálně domnívat, že akce nebyla řádně schválena, nebyla řádně vytyčena pronajatá zóna (tedy došlo k vstupu na cizí pozemek) a nebylo dostatečně dbáno na hygienické předpisy, zejména počet kadibudek na počet přítomných. Může být, že tam budou i další provinění. Oproti minulým ročníkům měla akce právně zcela jasně definovaného organizátora, i když účastníci tvrdí, že nikdo takový neexistuje (V. ŠrubařŠroub, jméno na smlouvě s pronajimatelem pozemku) a také zcela legálně pronajatý pozemek 15 ha, slušná to plocha pro 5000 lidí, málo na 20 000 lidí.

Pokračujte ve čtení článku…

CzechTek 2005: policie zmlátila naše děti, nás nechá tvrdnout na ucpané dálnici a nám je to jedno…

Můj vztah k CzechTeku byl vždy vlažný. Nikdy jsem na něj nejezdil, ale mám kamárady, kteří ano a od jisté doby také kamarády, kteří na něj jezdí služebně. Tedy na obou stranách barikády, kdysi barikády pomyslné. To, co se událo letos, se vymyká mému chápání.

Takže, rekapitulujme to, jak se celá věc jeví z tepla (věru tepla!) rodinného krbu středostavovskému buržujovi:

Lidé z CzechTeku si legálně pronajali pozemek, uzavřeli smlouvu a vyjeli si na něj na párty. Policie zakročila. Nejprve odmítla lidi vpustit na pozemek, čímž vznikla obrovská kolona aut, která ucpala dálnici. Policie to prezentovala tak, že techaři ucpala dálnici. Poprvé lhala, protože dálnici ucpala policie, která odmítla nechat techaře z dálnice sjet (na těchto fotkách je to dobře vidět). Podruhé lhala, když techařům tvrdila, že majitel pozemku odvolal svůj souhlas. Neodvolal, přetrvávající souhlas potvrdil novinářům. Police následně pravila, že souhlas s průchodem nedali majitelé sousedních pozemků, ačkoliv náš právní řád zakotvuje právo průchodu. Zde je to nejasné a spekulativní, někteří právníci tvrdí, že právní řád prostě nepočítá s tím, že průchod by chtělo uplatňovat tolik lidí najednou a že opravdu by mohli majitelé s průchodem nesouhlasit, jiní právníci tvrdí, že pokud nedojde k devastaci nebo dojde k uhrazení škod způsobených průchodem, nemají majitelé pozemků, skrze něž se prochází, co brblat.

Policie to vzala jako dostatečné oprávnění pro to, zaútočit na lidi, použít vodní děla a začít je rubat. Zmlátili naše děti a nás nechali na dálnici škvířit se v zácpě, takový je výsledek.

Jaké budou škody

Jaká byla celospolečenská nebezpečnost činu, jež hodlala několikatisícihlavá skupinka spáchat?

Chtěli porušit hygienický limit hlasitosti produkované hudby, což by znamenalo, že produkce by byla slyšet v několika sousedních obcích zhruba stejně, jako místní taneční zábava nebo sousedova okouřená televize, neb tento jest nahluchlý a znělky Novy jsou slyšet dodaleka. Jistě by poplašili uhnízděné ptactvo, pokáleli louku a holdovali drogám. Krom toho by prošli přes louku, která jim nebyla pronajata. Pak chtěli tancovat do úmoru.

Pokračujte ve čtení článku…

Boingo chystá roaming s WideNetem

Boingo

Americký provozovatel sítě WiFi hotspotů Boingo chystá roaming s českou hotspot sítí WideNet. Uživatelé Boinga by tak mohli využívat WiFi i v České republice. Podle Jakuba Ditricha je spuštění roamingu otázkou dvou týdnů.

Pro české uživatele by mohlo být zajímavé to, že by pak mohli hotspoty WideNetu využívat v rámci tohoto roaminu s programem Skype Zones, umožňujícím za 3 USD měsíčně až dvě hodiny připojení přes Boingo partnery nebo za 8 dolarů bez omezení. Skype tento software a tarif pro připojení do WiFi sítí spouští samozřejmě proto, aby umožnil cestujícím lidem využívat telefonování přes Skype, což je pro ně zajímavé…


Skype Zones software

Email Centra se nám v horku odlehčil

Pro všechny zastánce nehynoucí kvality centráckého emailu zde mám raní screenshot – takhle vypadalo v sobotu cca v 8 ráno email Centra. Nenatahovaly se styly a co hůře, do mailu jste se nakonec museli dostávat oklikou, takhle snadno to nešlo. Není to mé první setkání s nějakou podobnou systémovou chybkou na emailu Centra a i to je důvod, proč košatá vyjádření o tom, jak je Centrum Email generačně napřed před ostatními emaily, považuji za báchorky. Zajímavé je, že jiný účet u Centra mi fungoval…

Na druhou stranu je možné, že email Centra konečně prošel letní redukční kůrou a hodlá se oprostit od své nápadné podobnosti Gmailu. V tom případě gratuluji.

mail.centrum.cz 30.7.2005 v 8:04 ráno

Páteční čtení: jak nám hackli Mobil server (a Seznam i MaMedia taky)

Na pátek už tradičně chystám vzpomínkové příběhy, jak jsme začínali podnikat na internetu. Rád bych poprosil o malou shovívavost při jejich čtení, tohle už jsou části, které jsem psal kdysi pro interní potřebu a pobavení pár lidí, kteří znali historii Mobil serveru a chtěli si ji připomenout. Aby to byl seriosní text, musel bych do toho hodně sahat a přepisovat, což se mi teď nechce.

Navíc text byl psán v roce 2001 a řada citací, na které se zde odkazuju, už na internetu není kloudně k dohledání. Berte, jak je.

Takže, jak nám hackli Mobil server…

Jak nám hackli Mobil server (a taky pár dalších serverů)

Rok 1997 nám přinesl ještě jedno nemilé překvapení. Na náš server se dostal hacker a pořádně nám zatopil. A nejenom k nám, ale i na MaMedia, Seznam a další servery. Jak k tomu došlo?

Pokračujte ve čtení článku…

HP 6 – česká verze na světě

Noname píše: Pro ty kdo to nezaznamenali, neoficiální český překlad HP je na světě, dokonce jsem viděl několik verzí (je i hezká PDF s obrázky). Nejrychlejším to trvalo týden. Samozřejmě je to občas vogonská češtin daná amatérským až otrockým překladem, občas nějaká ta shoda podmětu s přísudkem, nic ale co by se nedalo za týden opravit a jistě i opraví, jak budou čtenáři posílat opravy autorům. Opravdu musí Albatros čekat do příštího roku? V tiskárnách už se mohli připravovat a HP tu mohl být do začátku školního roku.

Určitě by se tohoto fandovství dalo i nějak obchodně využívat. Nikde jsem neviděl hůlky, hábity, čepice, trička atd. (i můj oblíbený 3KO má stále jen southpark, prahu, krtečka, che-guevaru a pod.). Jen když vycházel první film, tak se objevily čokoládové žabky a bertíkovy nechuťárny, ale okolo knih se nic takového neděje. Evidentně knižní prodejci neumí „marketovat“ své zboží, ve srovnání s filmovými producenty, možná i proto se tak málo knihy čtou.

P.S.: U příspěvku jsou zakázány diskuse, neptejte se kde překlad najít, ostatně funguje jeden z odkazů pod starším článkem

Voipově rušný týden

Jak to tak vypadá, poslední doba je docela rušná na události na VoIP scéně a to nikoliv jen české.

Softphone

Tak ponejprv Softphone. Zdá se, že můžeme už poměrně přesně rekonstruovat, co se událo v síti tohoto českého VoIP provozovatele. Hlavní vývojář a administrátor Petr Styx se definitivně nedohodl s majiteli Softphone na tom, že by měl dostat podíl ve společnosti, pro kterou je klíčovým zaměstnancem a jeho software (který vyvíjel již dříve, nikoliv tedy pro ni) vlastně jediným aktivem společnosti. Následně tedy obsluhu Softphone převedl ze svého řešení na open-source řešení Asterisk, s jehož administrací si nový administrátor Softphone neuměl poradit. Řadu dní tak nešlo v síti Softphone telefonovat a když už to šlo, platili zákazníci i za zvonění. Bohužel i ti, kteří do sítě Softphone volali. Rozchod s administrátorem Softphone zvládl na pětku a nad jeho dalším fungováním se vznáší velký otazník, protože podobná situace se může evidentně kdykoliv opakovat. Počíst si můžete v komentářích u článku na Marigoldovi.

Fayn

Fayn neopomenul vrátit Softphone půjčku za oplátku. Když měl před více jak rokem své problémy Fayn, Softphone přetahoval jeho zákazníky na konkurenční upgrade. Nyní nabídl konkurenční upgrade Fayn v okamžiku, kdy Softphone nefungoval. Aktivační poplatek pro zákazníky Softphone, Viphone nebo Wirphone (tedy českých VoIP služeb) je nyní jen 99 Kč místo původních 299 Kč – podrobněji zde. Kromě toho Fayn začal propagovat deset tezí, proč je zajímavější Fayn než Skype.

Voipex

Událostí včerejška bylo spuštění další voip služby do ostrého provozu – jde o Voipex společnosti Ipex. Měl jsem již dříve možnost testovat a na UPC jsem s Voipexem byl velmi spokojen. Uvidíme, co další firmy na listině betatesterů VoIP – především Vanconet, Tiscali, UPC a Xphone. Jestli mi něco u Voipexu chybí, tak je to peering s Ha-vlem. Jednak jistě proto, že Ha-vel používáme ve firmě a šiklo by se mi do ní volat zdomu zdarma, druhak také proto, že Ha-vel se potichu stává českým VoIP gigantem, když svým zákazníkům s analogovými ústřednami briskně připojuje tyto ústředny přes voip, aniž by si toho řada klientů všimla.

Jajah

A něco ze zahraničí: Jajah vydal novou verzi klienta, kde jsou snad ostraněny problémy s voláním do sítě Skype a nově také je možné volat ze sítě Skype na Jajah klienty. To by bylo super. Osobně jsem to nezkoušel. Na Jajah blogu je odkaz na marigoldí článek v češtině, velká to čest – ale asi mu moc nerozumněli 🙂 Čímž také chci upozornit na Jajah blog, je docela prima na čtení, nově zde probírají integraci Jajah a Asterisku.

PGP pro VoIP

Na Wired vyšel článek, který se ihned rozletěl internetem. Phil Zimmermann (tvůrce PGP) hodlá v nejbližším týdnu vyjít na světlo světa s podobným programem pro VoIP. To by znamenalo, že můžete své telefonní rozhovory přes VoIP kódovat tak, že i CIA se hezky (a hlavně dlouho) zapotí, než si je bude moci poslechnout. Takže se těšíme a vývojáři Echolonu se rovněž těší.

Skype

Skype provedl některé redukce cen telefonování, v Čr se to týká telefonování na mobily. Oslavil tak první výročí SkypeOut služby.

Válka proti terorismu zapsaná v shellu

Tohle se nedá neblognout. Takhle vypadá válka proti terorismu, když se zapíše v příkazové řádce linuxu.

Kauza Berdár – pokračování

Ook píše: Kauza Berdár, ve které někdo
přepadl a zranil (tehdejšího) šéfa Telecomu a ten následně za několik
desítek minut střílel po žluté škodovce, se dočkala prvních výsledků.
Policie oznámila, že dva týpci, které Berdár považoval za strůjce
přepadení a po jejich autě střílel, nebyli pachateli loupežného
přepadení.

Policie nadále zkoumá, zda Berdár spáchal střelbou přestupek či trestný
čin. Ať to dopadne jak dopadne, doufám, že pan bývalý ředitel nerozšíří
seznam potenciálních podezřelých aut (která zastavuje střelbou) ze
žlutých škodovek na další barvy a značky.

Tolik zpráva ČT24.

IPEX právě představuje svoji VoIP telefonii Voipex

Službu internetové telefonie nazvanou vtipně Voipex právě představuje na tiskové konferenci společnost Ipex.

Hlavní zajímavostí je jednoduchá možnost volat zdarma nejenom v rámci vlastní sítě, ale i do řady dalšých VoIP sítí založených na SIP, jmenuju alespoň českou 802.VOX od Mattes AD nebo mezinárodní SIPphone. Jde o SIP Peering.

Ceny volání: 1 Kč v rámci ČR bez DPH, minutová tarifikace. Na český mobil 4,5 Kč, po první minutě tarifikace po třiceti vteřinách. Číslo si můžete v určitých intencích vybrat zdarma. Nulový instalační poplatek, nutno platit nákupem kreditu, který vyprší za půl roku a v ceně kreditu za 3500 Kč je i hardware telefon Grandstream 102. Nejlevnější kredit je za 500 Kč, ke kterému je X-Lite. Měsíční paušál není.

Dnes v 16:30 další pokus raketoplánu Discovery (update)

Ook píše: Dnes v 16:39 (našeho času) se NASA
pokusí podruhé odstartovat misi STS-114 (raketoplán Discovery k ISS).
Přímý přenos bude pochopitelně vysílat NASA TV a můžete ho naladit
třeba na portále přenosy. (omlouvám se za zmatení v původním článku, skutečně jde o Discovery, mea culpa)

Update: Discovery ohodil přídavnou nádrž. Tak už to vypadá, že počáteční fáze dopadla dobře. Záznam startu by se měl objevit ve videoarchívu NASA.

Update2: Link na video z vypuštění (Real Video).

Recept na spammery?

Ook píše: S tímhle komentářem mi přišel odkaz na diskusi na Slashdotu.
Nejsem si úplně jist, zda tento způsob skutečně ovlivní objem spamu –
jeho objem, který zaznamenává naše antispam řešení, se nezměnil.