Pláž v Praze u Vltavy

Jdu si tak od zubaře a co nevidim: na druhém břehu Vltavy je regulérní písečná pláž a kypí tam zábava. Pokusil jsem se o fotku, ale už se stmívá, takže zřejmě mnoho neuvidíte. Ale celá akce má i web, jen nevím jaký, googlujte.

Ale bypadá to super, i plážový volejbal tu mají. Je to na levém břehu vedle botelu Admirál. Máte někdo nějaké zkušenosti? Sem s nimi…

Citát týdne (k HSDPA)

Narazil jsem na hezký citát (via David), jenž bych nazval Citátem týdne: Upgrade na HSDPA je z 90% softwarová záležitost, druhou půlku dělá hardware.

A je to tak. I přechod na GPRS nebo EDGE měl být pouhým update software v základnových stanicích a trvalo (či trvá) roky, než se to operátorům podařilo všude. Proto se nedivme, že řada operátorů čeká s objednávkou 3G sítě na to, až bude HSDPA v sítích ozkoušené a integrované a bez této funkce 3G stavět nebudou.

Interpelace D. Bérové ve věci provozovatelů Wi-Fi

Poslanec Zbyněk Novotný (ODS, jeden z mála, co se věnuje telco ne z pohledu, kde co sebrat) interpeloval ministryni informatiky D. Bérovou ve věci nového návrhu úprav WiFi pásem presentovaným ČTÚ.

Interpelaci (tedy dotaz poslance i odpověď ministryně) najdete zde na serveru poslance. Doporučuji přečíst. To nejpodstatnější od D. Bérové:

Tento materiál byl zveřejněn jako materiál k připomínkám a k diskusi, tudíž je správný okamžik pro to, vznášet případné připomínky k němu, ale adresátem těchto připomínek musí být Český telekomunikační úřad, který je jako nezávislý regulační orgán odpovědný za regulaci v této oblasti a především je odpovědný za vydání tohoto všeobecného oprávnění v rámci opatření obecné povahy.

Takže připomínkujme. Sám teprve připomínky smolím, termín ještě běží…

Česko hledá podcast star

Vypůjčil jsem si titulek MaLérova článku, protože je to tak. Podcast má v Česko/Slovensku zatím jen velmi mizivé rozšíření, co se dostupných zdrojů týká. Kromě projektu D. Pedéra, kde Violka automaticky načítá texty a kromě Rádia Acropolis s jeho talk-show nevím o jediném podcastu v ČR. A myslím, že jsem hledal dobře.

Čím to je? Je to tím, že MP3 přehrávače (a zejména iPody) jsou u nás málo rozšířené? Někde jsem četl, že se u nás letos má prodat 20 000 kusů iPodů, to není málo. Nebo je to tím, že u nás lidé nejsou na talk-show vůbec zvyklí, protože rádia je až na malé výjimky nedělají? Nebo je rádia nedělají, protože lidé talk-show vůbec neposlouchají? Nebo je to začarovaný kruh?

Přemýšlel jsem o tom, jestli by mi stálo za to nějaký podcast vytvořit. Sám nevím, co bych tam nakecával (i když někdy je jednodušší článek namluvit, než napsat), ale pro nejrůznější příležitosti by se to použít dalo – z různých konferencí sestříhat, co se tam zajímavého povídá. Jenže většina konferencí je zahraničních = v angličtině. Překládat, nechat v angličtině a spojovat to českým komentářem? Ještě nad tím zapřemýšlím, nejbližší konference, kam se pohrnu, bude někdy na podzim a fakt je, že většinu zajímavých věcí nikdy nenapíšu prostě proto, že už mne pak nebaví to psát. Na minulém Cannes jsem zrekvíroval vrecovu kameru a chtěl jsem dělat video, akorát se ukázalo, že 1) video je zbytečné, v sálu je dost tma a musel bych mít nějakou víc profikameru a 2) jsem líný tu kameru v tomhle případě tahat. Udělat podcast by nemuselo být tak složité (=diktafon je menší a mám ho i v Nokia 9500).

Kandidátem na prvního zpravodajce – podcastera je tak Marek Lutonský, kterého na tiskovkých vídám s malým diktafonem, jak okukuje mobilní telefony a nahrává si, co ty telefony umí – že by ho nesvrbělo dát tyto „exkluzivní komentáře“ na web?

Co si myslíte o českém podcastu a jeho nedostatku vy? Jsme příliš malý trh na podcast, nebo to tu prostě lidi nezajímá, nebo by je to strhlo. Používáte nějaký (i zahraniční) podcast pravidelněji, nebo jste to vyzkoušeli a nechytlo vás to? A proč vás to nechytlo?

Tedy, to je otázek 🙂

!++19++!

PS: Poslední otázka je spíše právního a souvisí s mým sporem s K. Když nelze používat slovo SuperStar (ono jest registrovanou ochrannou známkou), můžu ho bez újmy na smyslu i právu nahrazovat SuperSral?

Na MFF v Karlových Varech lze využít zdarma WiFi

Přehled sítí v K. Varech u Thermalu :)

Zdarma WiFi přístupový bod je zprovozněn po dobu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, takže pokrývá hotel Thermal a jeho nejbližší okolí. SSID je KVIFFOPEN a připojení do internetu je 256 Kb/s. Pokud vám kvalita pokrytí či přenosová rychlost nebude dostačovat, můžete samozřejmě použít přístupové body T-Mobile, kterých je tu přehršel, ovšem placených.

Další promakaný VoIP klient – Jajah – pět minut hovoru zdarma

V poslední době se s telefoními službami na bázi VoIP roztrhl pytel. Kdekdo by rád zopakoval úspěch programu Skype a k tomu mají dopomoci nejrůznější metody. Dříve zmíněný VoIPBuster nabízí minutové hovory zdarma, Kapanga nabízí faxování i videohovory, bohužel v dosti nehezkém provedení. Poslední novinkou je pokus rakouské firmy Jajah technologies prosadit stejnojmenný VoIP klient na úroveň Skype mánie.

Jajah klient

Jajah k tomu má po pravdě řečeno řadu předpokladů. Tak zaprvé Jajah má docela hezké grafické provedení a ačkoliv ovládání není tak intuitivní, jako u Skype, je na míle daleko zoufalostem typu Kapanga nebo přeplácaným klientům jako Xlite.

Zadruhé Jajan nabízí telefonování zadarmo mezi Jajah klienty a také telefonování do veřejné telefonní sítě a to za velmi slušné ceny začínající na úrovni 35 haléřů za minutu hovoru do USA. Abyste neměli obavu z kvality Jajah služeb, máte pět minut na vyzkoušení zdarma – bohužel není zdarma volání na lokální 800 linky, takže i ty vám minutu hovoru sežerou.

Kromě toho umí Jajah telefonovat i do jiných SIP služeb a dokonce i na Skype klienty. Jak přesně je zařízena technologie volání na Skype, není známo a po internetu se spekuluje, že Jajah si rozchodil klienta tvářícího se jako supernode, přes něhož hovory do Skype směřuje, čemuž trochu napovídá, že opačně to v podstatě nefunguje a ze Skype nemůžete uživatele služby Jajah volat.

Jajah umí přenášet videokonference, telekonference a umí posílat textové zprávy včetně SMS zpráv (nikoliv do ČR) za slušné ceny. Dokonce umí zprávy překládat z jazyka do jazyka a ačkoliv čeština chybí, pokud vám jako cílový jazyk vyhoví třeba angličtina nebo němčina, můžete si popovídat třeba s italem, španělem nebo kataláncem a dlužno říci, že ten překladač funguje moc pěkně.

Další pěkné funkce Jajah: všechny hovory jsou šifrované. I když všechny ne – volání do Skype a do telefonní sítě je zašifrované jen po bránu. K dispozici je také hlasová schránka pro ukládání vzkazů, když nemáte zapnutý počítač. Zdarma, alespoň zatím.

Jajah funguje na principu P2P, ačkoliv není zřejmé, jak to dělá, zda podobně, jako Skype pomocí supernode nebo třeba použitím P2PSIP. SIP není jediným protokolem, který Jajah podporuje, může pracovat i s IAX2 (pro Asterisk systémy), H.323 nebo POTS (klasický analogový telefonní systém). Pro telefonování mezi Jajah uživateli používá proprietární kodek, který vystačí s 4 Kb/s, může použití kodeky Skype, G.711, GSM a další včetně open source Speex.

Telefonní hovor na české pevné telefony přijde na 76 haléřů za minutu, na mobilní linky stojí 6,45 Kč včetně DPH. Pravda, telefonování na mobily je docela drahé, když porovnáme nabídku Dialpadu, který právě koupilo Yahoo a Skype, dostaneme tuhle tabulku (vždy byl vybrán tarif bez paušálu, český Softphone s příchozím číslem uveden pro srovnání):

Služba ČR pevná linka ČR mobil USA
Jajah 0,75 Kč 6,45 Kč 0,35 Kč
Dialpad 1,14 Kč 5,36 Kč 0,91 Kč
Skype 0,81 Kč 6,24 Kč 0,60 Kč
Softphone.cz 1,01 až 2,26 Kč 5,95 Kč 3,33 Kč

Chytne se Jajah? Bude to opravdu velká konkurence vůči Skype a zúročí svoji výhodu spočívající v SIP protokolu? Web Jajah zde.

!++18++!

Linksys upgraduje svoje produkty

Linksys updatuje svoje WiFi produkty na novou čipovou sadu Broadcom BCM5350/BCM5352. Tu dostanou Linksys produkty označované WRT54G v4.0, WRT54GS v3.0, WAP54G v3.0 a WTR54GS. U většiny produktů jde o mírné změny v nastavování některých funkcí a samozřejmě o převedení na novou čipovou sadu, zajímavé změny se ale v nové verzi dostává přístupovému bodu WAP54G. V třetí verzi firmware totiž bude podporovat také 802.3af, tedy Power over Ethernet.

Linksys Travel Router

Zajímavůstkou také je Linksys WTR54GS – bezdrátový cestovní router. Jeden WAN, jeden LAN port, podpora 802.11g a narozdíl od předešlých produktů také Speedboster technologie pro rychlejší přenosy dat.

Linksys RT042

Další libůstkou pro domácnosti i menší firmy je router Linksys RT042. Ten sice není bezdrátový, ale nabízí podporu QoS, řízení šířky pásma, má čtyři LAN porty a dva WAN porty (pro dvě různá připojení) a také nabízí přehled nejnavštěvovanějších webů z jednotlivých připojených počítačů a možnost přístup na určité weby zablokovat. Cena do 100 dolarů, web produktu je zde.

ZyAIR G-2000 Plus 802.11b/g s podporou PEAP

Zyxel

Zyxel přichází s novým malým bezdrátovým routerem vhodným zejména pro menší společnosti. Jde o  ZyAIR G-2000 Plus 802.11b/g, kterému je vestavěna podpora autorizace až 32 uživatelů pomocí vestavěného PEAP Radius serveru. Autorizace může probíhat i pomocí digitálních certifikátů a jako Radius server může sloužit i pro jiné AP.

Integrovaná je také podpora 64/128-bit WEP, WPA-PSK, chybí ale WPA2. Webová / telnet konfigurace, NAT/SPI. Cena 179 USD. Web výrobce zde.

Konec českých telekomunikačních bossů

Na včerejší valné hromadě prosadila Telefonica odvolání dosavadních generálních ředitelů Českého Telecomu Gabriela Berdára a Eurotelu Michala Heřmana. Uvědomil si to možná málokdo, ale s jejich odchodem také končí éra českých šéfů velkých telekomunikačních firem, nejbližší další český šéf telekomunikační firmy je Milan Rusnák, ovšem jeho firma má citelně slabší pozici, než Telecom a trojice mobilních operátorů.

Na zhodnocení historické úlohy Gabriela Berdára v Českém Telecomu je zatím trochu brzo. Na jednu stranu za ním byly vidět výsledky, na stranu druhou také podivný způsob řízení a jednání s lidmi plus dva střelnou zbraní ohrožovaní občané. Až odstup několika let a policejního vyšetřování nám bude moci dát realistickou odpověď, zda právě tohle byl ten nezbytný přístup k vedení a úspěšné privatizaci Českého Telecomu, soudit teď s jednodenním odstupem znamená nevyvarovat se emocí. Šéfem Telecomu se nově stává Jaime Smith ze španělské Telefonica. Nepodařilo se mi ověřit informaci, zda je to ten samý pan Smith z Men in Black, mezinárodní protiufonské jednotky, v každém případě by si měl už nyní zvykat na to, že spolu s postem šéfa Telecomu přebírá také z rukou veřejnosti post největšího českého bandity, který je s místem generálního ředitele Telecomu již tradičně spojován.

U šéfa Eurotelu Michala Heřmana je hodnocení podstatně jednoznačnější. Eurotel rovněž převzal v nevděčné pozici a jako krátkodobou úlohu, se kterou si poradil – viděno z vnějšku – nadmíru dobře. V době, kdy Eurotel balancoval na ostří nože jak před politickou representací tak před veřejností se mu podařilo strhnout firmu na tu správnou stranu a zatímco z vnitřku pracovat na její integraci s mateřským Telecomem, z vnějšku budit zdání alternativy vůči Telecomu v datových službách a jedničky na trhu ve službách mobilních. A to nebyl zase tak lehký úkol. Řízení Eurotelu pod Heřmanem probíhalo vcelku v klidu a pokud se dály změny, nebyly na povrch viditelné a veřejně tolik propírané, jako Berdárovy rychlé personální šachy, kdy se s firmou ihned loučili i vysoce postavení zaměstnanci jako D. Duroň nebo tiskový mluvčí V. Crha.

Kromě toho měl Michal Heřman dobrou pověst i u novinářů a to je také to, co se do obrázku firmy počítá. Zatímco Berdár po několika nedorozumněních tiskové konference (kdy přítomní usoudili, že nemá přehled, o čem mluví) spíše vynechával, šéf Eurotelu se na tiskových konfereních ukazoval pravidelně a pravidelně k novinářům rozmlouval a to ještě tak, že novináři mohli usoudit, že rozumí tomu, o čem mluví. To není jen plané gesto, je třeba si uvědomit, že generální ředitelé T-Mobile i Oskara na tiskové konference svých firem prakticky nechodí a pokud ano, drží se spíše stranou, oproti nim měl M. Heřman pověst muže s vizí. Pro Eurotel to byly cenné PR body, které uměl dobře zužitkovat.

Na postu generálního ředitele Eurotelu nahradí Michala Heřmana Salvador Anglada. Jsem zvědavý, zda se ukáže na tiskové konferenci, vždy ochoten odpovědět na cokoliv, na co se jej novináři zeptají. Buenos Dias.

Digita získala finskou licenci pro 450 MHz a postaví…

… síť na bázi technologie Flarion FlashOFDM. Alespoň se to předpokládá, protože licence je (jak jinak) technologicky neutrální a Digita v tiskové zprávě připomíná, že by této neutrality ráda využila. Tisková zpráva Digita je zde. Pro Flarion jde o životně důležitý kontrakt a zřejmě první pořádnou komerční síť. Bude zajímavé sledovat, jak se Flarionu zadaří ve srovnání s EV-DO technologií budované ve stejném pásmu.

Připomínka k návrhu ČTÚ by ZUI & IPV

Noname píše: Na webu Internet Pro Všechny je k dispozici připomínka k návrhu všeobecného oprávnění na provozování bezdrátových sítí v pásmu 5 (a částečně 2,4) GHz. Uvítáme jakékoliv komentáře z vaší strany, budou-li rozumné, rádi je do připomínky zapracujeme.

TD-CDMA je UMTS. Jen není podporováno v terminálech.

Vznikl s tím trochu zmatek. Je ta nová technologie, kterou bude T-Mobile nasazovat, UMTS nebo ne? Já s oblibou říkám, že pokud se hovoří o 3G, lze prohlásit cokoliv a je to pravda. Taktéž v tomto případě nelze zcela jasně stanovit, co je a co není pravdivé tvrzení. Faktem je, že dle názoru standardizátora patří TD-CDMA od roku 1998 integrálně do rodiny UMTS standardů jako druhá duplexní technologie k FDD, k frekvenčnímu duplexu. Rovněž v technických specifikacích 3GPP, který práci na UMTS standardu převzal, figuruje TD-CDMA jako součást standardu. Z toho můžeme neomylně vyvodit, že TD-CDMA ve skutečnosti je UMTS.

Výrobci mobilních telefonů ale usoudili jinak a podporu TD-CDMA do svých terminálů nezařadili. Důvod byl jednoduchý a prostý, nikdo je do toho netlačil a patlat se s TD-CDMA by zdrželo nástup terminálů pro UMTS o další dva roky. Z toho bychom mohli rovněž spravedlivě usoudit, že tato technologie tedy není součástí UMTS. Co je větší pravda – realita nebo teorie standardu? Na to není jednoznačná odpověď.

Jak je to s duplexy v UMTS?

Když jsem před lety začínal s UMTS standardem, dost mne mátlo, že první věta každého textu o UMTS začínala tím, že UMTS předepisuje jak frekvenční, tak časový duplex. Dále v textu se ale už nikdy o časovém duplexu nehovořilo. Z toho jsem získal dojem, že časový duplex je nějak tajemně skryt pod frekvenčním duplexem a mátlo mne to. Později se ukázalo, že knihy pouze téma TD-CDMA mazaně vynechávaly. Pro přenos okruhově spínaných dat se v UMTS používá výhradně frekvenční duplexace z mnoha důvodů, jež považuji za dobré. Rovněž klasický přenos dat ať již v provedení klasické Release 99 nebo HSDPA je realizován na FDD, frekvenčním duplexu. Jenže v době tvorby standardu se přemýšlelo o tom, že pro výrazně asymetrické přenosy dat není frekvenční duplex vhodný. Důvod je nasnadě – frekvenční duplex nabízí symetricky stejnou kapacitu pro download jako pro upload a pokud potřebujete kapacitu přerozdělovat asymetricky, jako třeba v případě přístupu k internetovému obsahu, kde více stahujete než odesíláte, máte probém. Nedostává se vám kapacita na downlinku, zatímco kapacita uplinku přebývá.

U TDD je tomu jinak. Celá komunikace probíhá na jedné frekvenci a základnová stanice pouze „zmlkne“ na časový úsek, kdy očekává vysílání z mobilky. A samozřejmě opačně mobilka mlčí po časový úsek, kdy očekává vysílání základnové stanice. Celý tento komunikační rámec TDD má definovanou délku 10 ms a je rozdělen do patnácti časových úseků, slotů – každý o trvání 0,667 ms (podobně to známe u GSM). Aby se předešlo problémům s interferencemi, má v sobě každý časový slot na konci ještě hraniční periodu, po kterou už mobilka/základnovka nevysílá. Dva z těchto timeslotů jsou určeny pro signalizaci na downlinku (jeden pro broadcast a druhý pro obecnou signalizaci), jeden na timeslot je pro signalizaci směrem k základnovce, tedy na uplink. Zbývá dvanáct timeslotů pro data.

Rozdíl mezi FDD a TDD vidno z obrázku

TDD a FDD vícenásobný přístup

Výhody a nevýhody TDD

Výhody i nevýhody jsou zřejmé. Hlavní výhodou je, že pokud spravíme mobilku o tom, že by měla mlčet častěji, můžeme ihned a dynamicky změnit objemy dat tekoucích k mobilce v neprospěch těch tekoucích od mobilky do základnové stanice. Ergo dokonalá možnost asymetrie, protože teoreticky lze vypnout odesílání dat z mobilky úplně po dobu, kdy mobilka nepotřebuje do sítě data odesílat a naopak mobilce lze přiřadit celou kapacitu sítě. Teoreticky.

Prakticky vznikají problémy, z nichž bych jako nejvážnější zmínil řízení vysílacího výkonu a vlastní interference. Vše totiž funguje kolosálně, pokud je v síti jedna mobilka a jedna základnovka, což je sice dnes typická konfigurace TD-CDMA sítí (viz Optus v Sydney), ale není to udržitelný obchodní model. Horší je, jakmile přidáme základnovky a mobilky. Ponejprv je třeba, aby mobilka i základnovka pregnantně věděla, kdy smí a nesmí vysílat, k čemuž jí slouží řídící kanál, příkladmo Shared Channel Control Channel (SHCCH). Podruhé je třeba důsledně řídit vysílací výkon jak základnových stanic, tak mobilek a to tak, aby se nerušily. Velmi snadno může vzniknout situace, kdy by mobilka komunikující s jednou základnovou stanicí překřičela jinou mobilku ve své blízkosti, která už ale komunikuje s jinou základnovou stanicí. Řešení tohoto problému není zrovna jednoduché a IP Wireless bývá často napadáno, že se s řízením vysílacího výkonu nevyrovnalo zrovna nejlépe.

Dalším problémem je synchronizace. Mobilky i základnovky musí vědět, kdy maji vysílat a kdy mají poslouchat, protože jinak by se zarušily. K tomu je nutná časová synchronizace. Lze použít časovou synchronizaci přes satelitní systémy jako GPS nebo přes distribuci času v síti skrze nadřazené základnové stanice. V problémech můžeme pokračovat – například kolísání vyzařovacího diagramu, kdy posun mobilek v prostoru spolu s odrazy a tedy působením dopplerova efektu ovlivňuje signálovou skladbu na základnové stanici.

Právě pro možnost asymetričnosti provozu se o TD-CDMA v UMTS uvažovalo a proto se i také prosadilo, ačkoliv větší roli zřejmě v prosazení hrálo lobby operátorů vlastnících patenty k této technologii. Ostatně právě TDD technologie je ta, která v UMTS sítích měla zajistit rychlosti až 2 Mb/s, tak často s oblibou u UMTS uváděné jako maximální rychlost. Jenže proto se také TDD předpokládala pro malé vzdálenosti od základnové stanice, řádově do 4 km a pro málo se pohybující uživatele, v zásadě pro městské aglomerace, kde může být infrastruktura hustěji. Stávající rychlosti UMTS 384 Kb/s založené na FDD jsou něco úplně jiného.

Modifikace u IP Wireless

K technologii IP Wireless je třeba ještě jedno dodat. Jejich technologie TD-CDMA se sice v základních aspektech shoduje s definicí UTRAN TDD (tedy TD-CDMA specifikace zahrnutá do UMTS normy), ale v řadě detailů se odlišuje. Jen díky tomu také IP Wireless může nabízet vyšší sdílené rychlosti na sektor, než jsou zmíněné 2 Mb/s; IPW propaguje dvoj i trojnásobek). To ale také automaticky znamená, že pokud se objeví mobilní telefony UMTS podporující i TDD, nebude je možné v síti IP Wireless použít na plné rychlosti a otázka je, zda vůbec (propagační materiály naznačují, že ano – jenže duální FDD/TDD sítě nikde nejsou rozvinuty, takže nelze ověřit). Je také ale pravda, že IPW se snaží své dodatky protlačit do UTRAN TDD, jak je s tím úspěšná, mi není známo – ale v normě o tom nic není. Vzhledem k tomu, že většina infrastrukturních výrobců spoléhá spíše na úpravy FDD vedoucí do HSDPA končin (blíže o HSDPA zde), nejsou tyto snahy asi chápány příliš vážně – ale to je jen můj soukromý názor.

Na závěr je třeba dodat, že v posledních letech (vlastně v 3G sítích) už přestalo být důležité, které rodiny standardů jsou si či nejsou příbuzné – důležité je, jak to výrobci doflikují do mobilů. A ti se samozřejmě snaží, když čují zajímavý trh. Pokud se T-Mobile se svým TD-CDMA chytí a bude mít statisíce uživatelů (tedy zejména pokud by to implementoval v jiných částech Říše, zejména těch německy hovořících), jistě by se našel výrobce, který by radostně kývnul na objednávku půlmilionu terminálů s podporou TDD. Že bychom se s nimi setkali v nejbližších patnácti měsících na našem trhu ovšem považuji za velmi nepravděpodobné – ani IP Wireless / UT Starcom přes všechny sliby vzorový 3G terminál nemá.

PS: Problematika TD-CDMA a TDD versus FDD v UMTS sítích je samozřejmě mnohem složitější, než jsem zde v rychlosti, zjednodušeně a z hlavy zkusil načrtnout, bohužel se tomu zatím žádný server nevěnoval, takže se musíte spokojit s tímto nebo na Amazonu nakoupit příslušnou literaturu. Ze srdce mohu doporučit knihu z dílny Artech House, TDD-CDMA for Wireless Communications (tady je i PDF), odkud jsem také vykradl obrázek nebo novější a skvělou Wideband TDD: WCDMA for the Unpaired Spectrum, autor Prabhakar Chitrapu. Po stránce technické je stručná výjimka zde na MobilManii. A UMTS TDD Rity Pužmanové.

O krmivosti operátorově a slastných očekávání nejrychlejšího UMTS

T-Mobile dnes oznámil, že štěstěna se usmála na občany této růží obsypané země a sestoupí na nás v podobě „nejrychlejší komerční UMTS sítě na světě“. Abychom byli přesnější – síť podmanivě nazvaná Fast UMTS a dodávaná firmou IP Wireless pojede v nepárovém spektru 3G licence zakoupené za 3,8 mld Kč a ústy tiskové zprávy slibuje průměrnou rychlost 512 Kb/s a maximální sektorovou rychlost 4,75 Mbps.

Než začnou teenageři omdlévat radostí a vyhazovat z ledniček rozjedné plechovky kosteleckých párků, z nichž ještě včera se zavázali vytvořit luxusní broadbandovou přípojku k nejbližšímu wifistickému ápéčku, chtěl bych varovat před přílišným optimismem.

Ponejprv musíme mít na paměti koeficient operátorovy krmivosti. Pravda, u T-Mobile v poslední době klesal – zatímco u GPRS byla udávaná rychlost v tiskových zprávách zhruba 6x vyšší než realita, u EDGE už jsme jen na trojnásobku a protože EDGE není zase tak stará technologie (T-Mobile ji nasadil v listopadu 2004), pohybuje se aktuální koeficient krmivosti T-Mobile někde na čísle 2,5. Z toho můžeme odvodit, že skutečná průměrná rychlost řádně zatížené sítě Fast UMTS bude mírně přes 200 Kb/s. A hned je zřejmo, proč laboratorní testy eurotelecího CDMA hlásané T-Mobilem na tiskové konferenci se pohybují na úrovni 100-150 Kb/s.

Podruhé mějme na paměti, že když se před UMTS dá jakákoliv předpona, automaticky to znamená, že to není UMTS, jen to tak vypadá, aby regulátor neřval. Fast UMTS je časově duplexní UMTS, zkráceně TD-CDMA nebo též UMTS TDD. Drobná, leč podstatná změna, protože normální 3G terminály dnes hojně prodávané žádné TDD UMTS nepodporují a hnedle ani podporovat nebudou, ergo výběr terminálů bude chatrný. Co jsem tak sledoval po konferencích, IP Wireless je umí lépe slibovat, než dodávat a i když se můžeme těšit, že česká zakázka pro něj bude tak atraktivní a že se pochlapí, nevyhnou se těmto malosériovým produktům problémy známé z Eurotel CDMA. Zkrátka, tested on you.

Potřetí, T-Mobile deklaruje důvěryhodnost IP Wireless technologie řadou instalací v mnoha zemích „včetně“ Austrálie, Německa, Litvy, Malajsie, Nového Zélandu, Nigérie, Portugalska, Jižní Afriky, Švédska, Velké Británie a USA. Řada z těchto instalací jsou pouze zkušební provozy, například Austrálií je zřejmě myšlena část Sydney zvaná Belmore s jednou instalovanou základnovou stanicí provozovanou místní dvojkou Optusem. Počet
zákazníků neuveden, ale můžete si být jisti, že většina pražských WiFi bodů jich bude mít více.

Ve skutečnosti stojí za zmínku dvě sítě. Tou první je novozélandský Woosh, který pokrývá metropolitní oblasti zélandu a v únoru 2005 měl přes 10 000 klientů, které nahromadil od roku 2003. Zajímavé je, že Woosh udává, že získal 40% broadband klientů v lokalitách, kde působí. To je NZ taková broadbandová sahara? Asi ano, Woosh zde nabízí jedinou rychlost a to 256 Kb/s s cenami dle FUP politiky.

Tou druhou sítí jsou německá Airdata slibující výhledově pokrýt třicítku metropolitních oblastí v Německu, dnes pokrývá 3 města (Stuttgart, Berlin a Bensberg) jenže počet jejích zákazníků není znám, odhaduje se na cca 15 000 klientů. Použivá se pásmo 2,6 MHz, tedy nikoliv UMTS pásmo.

Zajímavou sítí je i jihoafrický Sentech, kde situaci příliš neznám a nerad bych, abychom si zrovna v Africe museli brát příklad.

Nadějnou sítí je portugalský Clix, dceřinka místního operátora Optimus, který má hodně na háku místního inkumbmenta s jeho postojem k DSL přeprodeji, neboť je to stejný sympaťák, jako náš Telecom. Zatím ovšem
teprve staví a začínají.

Čili síť T-Mobile s předpokládaným konkurenčním počtem zákazníků kolem 20 000 bude největším úspěchem IP Wireless, protože zájem japonského Softbanku o nějakých 13 000 základnových stanic pro pokrytí Japonska nakonec evidentně nevyšel.

Nerad bych navodil dojem, že technologie IP Wireless je šunt. Není, funguje to pěkně, jenže T-Mobile svými tiskovými zprávami vzbuzuje očekávání, která nebude schopen naplnit. Je to rádio, nikoliv kabel. Nemůžeme očekávat sosací ráj, protože toho zatím stále nejsme hodni a bez španělského slovníku jej už asi ani nedosáhneme.

Není náhodou, že se všude ve světě tato technologie porovnává s DSL a opravdu třeba v Německu je nabízena s deklarovanou rychlostí 1024/128 Kb/s. Jenže také s platbou za data nebo za čas online připojení, tedy rozhodně žádný favorit pro sosače a pokud chcete mít fixní cenu bez ohledu na data nebo čas, vyjde vás tahle rychlost na 45 euro, tedy na cca 1450 Kč. A to už není žádná láce ani zaslíbený sosáčský ráj.

Pokud bude T-Mobile chtít udržet rychlost a zároveň solidní cenu, bude muset dříve či později (a spíš dříve, až se do sektoru připojí tak osm-deset lidí) nějak zfupovat, ostříhnout křidélka sosačům, protože z jednoho sektoru na rychlosti necelých 5 Mb/s nemůže rozdávat manu dlouho.

UPStarcom PCMCIA

K té nejrychlejší UMTS síti světa: jsem zvědav, jak tohle tvrzení skousnou kolegové v rakouském T-Mobile, kteří právě nasazují HSDPA a kochají se rychlostí, jakou jim létá. Asi budou překvapeni a snad jim to kvůli pravdivosti českého PR nezarazí…

A na závěr k terminálové podpoře TD-CDMA. IP Wireless na termináléch a implementaci spolupracuje s UTStarcom, který UMTS terminál s podporou TD-CDMA sliboval na první kvartál letošního roku. Zatím nemá nic, jen PCMCIA karty a USB terminály vyráběné pod značkou MovingMedia, teprve před pár dny představil na Supercommu vlastní UMTS terminál, ovšem bez podpory TDCDMA. Takže bych se na velikou terminálovou konvergenci příliš netěšil.

Co bude se sítí v pásmu 872 MHz, na kterou T-Mobile koupil nedávno licenci, zatím není známo. Spouštět se prý bude v půlce roku 2006, což není zrovna nadohled. Snad to nezapadne a T-Mobile to nepojme jen jako blokaci pásma před konkurenty. Zdá se, že v soutěži krásy nebyla rychlost spuštění to nejdůležitější 🙁

A v posledek – proč chce T-Mobile začínat pokrytím Prahy? Nebylo by zajímavější vzít mapu pokrytí ADSL a službu budovat tam, kde ADSL není?