Integrace Skype do Outlooku

Chytrý prográmek Outlook Skype se popere s integrací Skype do Outlooku. Nyní budete moci kontakty z Outlooku volate přes SkypeOut. Prográmek je zde ke stažení (hu, oprava, cena 25 dolarů) a takhle vypadá v Outlooku.

Outlook Skype

CGH versus LPD miniprojektory

Na Mobil.cz dneska vyšel můj článek nazvaný Malý mobil, velký obraz (miniprojektory pro mobily okouzlily CeBIT). Původně jsem ho nazval prozajičtěji „Miniprojektory pro mobilní telefony“ – už proto, že na CeBITu jsem letos po devíti letech poprvé nebyl a také proto, že se o ty miniprojektory zajímám delší dobu.

O co jde? O projektory co nejmenší velikosti (max jako krabička cigaret), které připojíte k mobilu a oni na zeď nebo stůl promítají filmy, umožňují psát SMS nebo surfovat po webu atd. Dohledal jsem dvě technologie. CGH, Computer Generated Hologram a LPD – Laser Projection Display.

Jednou s tím bude ještě dost legrace. Přeci jenom možnost vyřídit emaily nebo zasurfovat z maličkého mobilu, který promítne obrazovku na zeď mi přijde atraktivní. Jen se bojím, že atraktivní to bude jen pro pár fajnšmekrů a většina lidí se spokojí u mobilu s voláním a se SMS. Na druhou stranu, než se tyhle miniprojektory dostanou z vývoje do výroby (a mají k tomu zatím safra daleko), už tu nějaká generační obměna proběhne…

Avátary pro mobilní telefony

Když jsem kdysi dávno přemýšlel o tom, co ještě není v mobilu a jak s námi jednou bude komunikovat, vzpomněl jsem si na avátary, vizualizované representace virtuálizované osobnosti, kdybyste chtěli nějakou definici.

Avátar může mít řadu podob, na netu se nejčastěji používají ikonky, jenže proč nepoužít celou animovanou postavičku. Siemens si třeba hraje s Woobbie – avátarem do svých chytrých telefonů (viz obrázek). Jenže zatím jen hraje, praktické uplatnění to nemá, protože něco jiného je, aby vám avátar v mobilu četl, co jste si do mobilu zapsali vy a něco jiného je, aby interagoval, aby vám byl schopen sdělit, že letadlo, kterým máte v úmyslu letět, se zpozdilo. Je něco jiného avátara implementovat jako imbecilního pana Sponku a jako samostatně „myslící“ objekt propojený s internetovými znalostními bázemi, už s omezeními pamětí mobilních telefonů, které neumožňují výrobcům nacpat do telefonu všechny potřebné algoritmy a ponechávají je uložené na vzdáleném serveru.

Woobbie

Sám jsem z tohoto provedení avátarů mírně na rozpacích. Osobně si do diáře píšu třeba kusou poznámku „17:00 letiště“ a většinou se mi daří vzpomenout nebo z letenek odvodit, kam to vůbec letím, jenže jak to pozná avátar? A budeme mít náladu pro něj vyplnit číslo letu, aby mi včas dal vědět, že odlet je tradičně opožděný, což se zjistí v okamžiku, kdy už stejně jsem na letišti?

Ve své povídce (Flotile) avátary považuju spíše za virtuální náhradníky volané strany. Počítačem generovaný obraz, který s vámi jedná a chová se, jako by šlo o telefonovaného – přijme a vyřídí vzkaz, nebo umožní volanému mluvit, aniž by byl viděn, když už chcete používat videotelefonii.

Nic z toho neznamená, že se avátary vůbec kdy prosadí, i když jako u blůstky, která je na ráně, bych to čekal. Problém avátarů je v tom, že musí být velmi dobře připravení, aby uživatele nezklamali a uživatelé na ně nezanevřeli. A to ještě nejsou ani ti počítačoví, natož telefonní.

Jen tak na okraj, jak se tlačí nové technologie. Vodafone měl trauma z toho, že videotelefonii v jeho síti prakticky nikdo nepoužívá. A tak někoho moudrého napadlo zavést volání na infolinku ve formě videohovoru, kdy na operátorku vidíte – a toto volání je rovněž zdarma. Popularita videohovorů od té doby v Portugalsku mírně stoupá i mimo infolinky… 🙂

Google vyhledávání ve wapu

Dneska jsem z Nokia 9500 hledal něco na Google a k mému překvapení mne automaticky přepnul na wap verzi, jejíž adresa je www.google.com/wml – vyzkoušel jsem to i z klasické Serie 40 vybavené jen WAP prohlížečem a udělalo to totéž.
Vyhledávat můžete jak v klasických stránkách, tak hledání omezit jen na wml stránky. Klasické HTML stránky Google správně parsuje do WML, takže se do nich i dostanete a nakonec z nich i něco vyrozumíte, jen s češtinou se to trochu pere.

Paráda. Konečně slušné vyhledávání i pro mobily.

PS: Možná nemám postřeh, ale přísahal bych, že ještě v pátek mi to cpalo normální Google…

Skype novinky: Hotrecorder, Mute a import kontaktů ze sítě

Mám několik novinek / stařinek ke Skype, která vám mohou přijít k chuti.

Hotrecorder

Tak především jsem konečně našel docela komfortní nahrávač Skype telefonátů. Jmenuje se Hotrecorder a stojí buďto 15 dolarů, nebo je zdarma a s reklamou. Důležité je, že nahrávat umí i další VoIP přenosy, nejen Skype, ale i AIM, Net2Phone, Yahoo! Messenger, FireFly a další. Zajímavá je také funkce Emotisound – při rozhovoru do něj můžete pustit zvukové efekty jako pláč, smích atd. Kravinka, která potěší. Kromě toho je v Hotrecorderu také záznamník, jenže pro něj musíte mít zapnutý počítač, není to jako u Skype záznamníku, kde můžete nechat vzkaz i člověku v offline režimu (jenže za ty peníze je mi to docela dost).

Použití Skype totiž mezi tím dostalo další rozměr. Kromě toho, že v zahraniční začíná nahrazovat 800 linky (ty zdarma) pro obchodní podporu a další podobné věci, se začíná Skype používat i pro podcast – k pořizování podcastů. I proto je Hotrecorder vybaven těmi zvukovými efeky. Web Hotrecorder.com. Verze jen pro XP a Win 2003, pro Win 200O má být prý brzy.

Zajímavou drobností z dílny Michala Bláhy je Mute for Skype, která stiší při příchozím hovoru na Skype přehrávače hudby na PC. Detaily a download zde na Michalově blogu. A je to zadara.

Skype

Poslední novinkou, alespoň pro mne, je možnost ve verzi Skype 1.2 improtovat kontakty ze sítě i z jiných programů. Osobně mne nedávno překvapilo, že Skype neukládá kontakty na serveru, tolik místa by jim to snad nezabralo. Ve verzi 1.2 tedy už je vestavěná slušnější podpora Importu a Exportu dat a kontakty se ukládají na server. Dokonce Skype prohledá adresáře Outlooku a podívá se, jestli ty lidi z vašeho adresáře nepoužívají náhodou Skype. Hledá to dost dlouho, než jsem napsal tenhle příspěvek, bylo to teprve v polovině, tak jsem zvědavý na úspěšnost. Kontakty se údajně také importují z Opery a MSN Messengeru – ty nemaje, nemohu potvrdit.

Zapalte Marigolda, vypusťte na něj stádo dinosaurů, polijte ho kávou… jak je libo!

Našel jsem takový vtipný modifikátor webových stránek. zajímalo by vás, jak vypadá Marigold po útoku bombardérů? Online to můžete sledovat zde 🙂

V horní liště si také můžete přepnout na devastaci Marigolda dinosaury, ufony, můžete jej nechat polít kávou, či zapálit cigaretou. A nejlepší na tom je, že vám za to ani nevynadám. Tož se bavte…

Licenci 872 MHz pro T-Mobile získává T-Mobile

ČTÚ dnes oficiálně potvrdilo, že licenci pro pásmo 872 MHz určenou pro společnost T-Mobile získává T-Mobile. Gratuluji. Takže se dočkáme pravděpodobně první komerční Flarion sítě na světě. Doufejme, že to bude lépe vychytané (hlavně po FUP stránce), než CDMA v pásmu 450 MHz u Eurotelu…
Pár úředních podrobností zde u ČTÚ

Živě na téma blogy (a mrtvě já na téma blogy)

Na Živě dnes vyšel článek Diskutujte na téma: blogy. V. Bednář v něm presentuje protipól k mému názoru, že blogy začínají být čím dál více zajímavým informačním médiem, když říká „že blogy jsou ve skutečnosti zcela okrajovou záležitostí živenou určitou kategorií lidí“. Nakonec článek uzavírání názorem, se kterým bych z větší části souhlasil: „Tím netvrdím, že blogy a bloggeři zaniknou, ale že se jejich počet v nějaké, zřejmě dohledné době sníží. Tento úbytek aktivně blogujících by se mohl pozitivně odrazit na kvalitě informací jimi prezentovaných. Lidé, kteří se umějí skutečně podělit o své názory a informace, budou ale nejspíše vždy utíkat od deníčků jinam, nebo z nich udělají jen jednu, opět okrajovou, metodu své komunikace s veřejností.“

Velká část problémů ve vnímání weblogů plyne z toho, že blogy se většinou šmahem zaměňují za osobní deníčky adolescentů bez jakékoliv literární i obsahové hodnoty. Je to stejné zjednodušení, jako porovnávat server Novinky a Mobil.cz a z faktu, že na Novinkách o mobilech píšou velmi málo vyvozovat, že Novinky jsou mizerné. Nejsou mizerné, jsou o něčem jiném. Weblogů je celá škála – od osobních deníčků, přes politické, technické i finanční weblogy. Jde jen o to, abyste si vybrali weblogy dle svého gusta, říkat o těch ostatních, že jsou zbytečné a k ničemu, je jen znakem netolerance nebo nedostatku pochopení.

Jisté je, že weblogy se protřídí co do počtu i kvality. Řada autorů odpadne, stejně jako odpadla řada webových serverů založených v době bubliny, jenže to neznamená, že počet webových serverů či návštěvnost se snížil, jen jejich ambice dosedly na reálnější půdu. Podobně to bude a je s weblogy, navíc řada weblogů vzniká a mizí zároveň s událostmi. Řada tsunami weblogů vznikla pro informace o katastrofě v Asii a dnes již nejsou aktualizovány –svoji úlohu zdokumentovat katastrofu splnily.

Na weblogu je krásně vidět, kdo je kdo, protože kvalita se prosazuje sama, byť ne ihned. Na Lupě se v diskusích posmívají Ivo Lukačovičovi, že netuší, o čem mluví, když v rozhovoru vykládá o gigovém emailu. Podle názorů v diskusi bychom tedy Iva Lukačoviče mohli považovat za člověka, jehož firma se nějakým omylem vypracovala na nejnavštěvovanější serverovou farmu v zemi. A jen na bázi takové diskuse by se to dalo akceptovat, protože takové věci se stávají, že vlny nejrůznějších revolucí a proměn vyzdvihnou do čela někoho, kdo k tomu předpoklady jednoduše nemá. Jenže oproti tomu mluví ILblog psaný týmž autorem. Během pár týdnů se (bez odkazu z homepage Seznamu) stal velmi navštěvovaným, v Toplistu je v první dvacítce blogů obecně a když odmyslíme Pixiho blog, jde o nejnavštěvovanější český blog věnovaný převážně internetu. To už samo o sobě stojí za zamyšlení, protože k návštěvnosti nestačí, abyste byli vysoce postavená figurka, to už se prověřilo na řadě VIP blogů, kdy se nějaký VIPák chtěl svést na popularitě weblogů, jenže jeho dílko se nedalo číst. Názory z ILblogu prostě stojí za to přečíst si, pokud pracujete v branži, můžete s nimi nesouhlasit, protože se vám to nehodí do krámu, ale musíte uznat alespoň vnitřně, že mají hlavu a patu a že mimochodem Ivo Lukačovič asi bude vědět něco málo (jistě, že ne tolik co vy, to ani náhodou 😉 ) i o těch gigabajtových emailech nebo měření návštěvnosti. A že se Seznamu Lukačovičovo blogování nepochybně vyplácí více, než neslaný-nemastný „PR blog Seznamu„, je poznat i z toho, že nový příspěvek přidává Ivo každý den. I citační index Seznamu se zavedením Ivova blogu citelně zvýšil, protože řada médií a blogů o internetu se může přetrhnout, aby rozebraly nový Ivův článeček 🙂

Sám jsem si podobný přístup vyzkoušel, když jsem byl zvědavý, zda se Marigold čte proto, že ho píšu já, nebo proto, že je ke čtení; i založil jsem si weblog na jiné jméno i téma a bylo to opravdu zajímavé porovnání … 🙂

Takovéto blogy (tedy všechny mimo ty adolescentské) jsou reakcí na dvě slabiny tradičních médií.

Tou první je obecně nízká znalost popisované problematiky novinářem. I mezi odbornými novináři budete obtížně hledat někoho, kdo se vyzná detailně v jedné problematice telekomunikací, natož v celé šíři telekomunikačního odvětví. Jenže novinář musí sepsat i něco, čemu nerozumí a u takových kauz většinou vadí to, že nechápe nebo nevidí souvislosti. Bloger naopak většinou píše o tom, v čem se vyzná, nebo si to alespoň z nějakého důvodu myslí (například proto, že v té oblasti pár let úspěšně podniká). Vidí souvislosti, pohybuje se v nich. Proto si všimněte, že většina zahraničních a řada českých blogerů se vyhýbá tomu, komentovat zajímavá témata mimo jejich rank. Platí to i o mne a Marigoldovi, až na výjimky (jako třeba legrační politické billboardy) nekomentuji politiku nebo ekonomiku nebo výpočetní techniku. Ne proto, že bych neměl názor na Jahnovu reformu nebo prodej IBM Lenova, ale proto, že si nemyslím, že tento názor by byl podložený tak hlubokým věnováním se a soustředěním na tento problém a tedy že by byl v dlouhodobém horizontu přínosný i pro ostatní.

Druhým problémem médií je komolení názorů a stanovisek. Souvisí to s prvním problémem, novinář (nebo editor) prostě něčí názor zkrátí a udělá z něj něco prakticky jiného. Stává se mi to dnes a denně a nikoliv ze zlé vůle redakce, prostě se spěchalo, bylo třeba vypustit řádek a z hluboké myšlenky je kravina – editorovi to sice tak nepřijde, ale čtenáři se znalostmi to poznají a pomyslí si něco nepěkného… V případě blogu tenhle problém není. Rozsah článku na internetu je libovolný, lze odkazovat na celá stanoviska pro zájemce o zdroj a hlavně není (oproti zpravodajskému serveru) vůbec problém odkazovat na konkurenty.

Zakončím tím, co jsem říkal již dříve. Můj pohled na „internetový svět“ může být ohraničený tím, že se pohybuji především v rámci weblogů. Jenže tak jednoduše svůj názor odepsat nemůžu, protože je pravdou, že v agregátorech mám nacpaná RSS všech možných zdrojů o telekomunikacích a vůbec si nevybírám, kam skočím, podle názvu serveru, ale podle informace, kterou mi předkládá. Přesto v poslední době nejvíce z agregátorů chodím na weblogy. Mají nejaktuálnější informace, protože článek tam neprochází redakcí a nemusí být zveřejněn po půlnoci, kdy už je informace pro mne vlastně „stará“ a četl jsem ji na řadě serverů. Zajímají mne názory chytrých lidí na problém, což mi zpravodajské servery většinou nedají. Chci informaci včas a od člověka ponořeného do problematiky. A v tom mi weblogy spolu s agregátory obsahu velmi pomáhají.

Agregátory obsahu se stávají stále důležitější součástí pohybu po internetu, pokud se nechcete omezit jen na pár vybraných zdrojů a chcete sledovat téma podrobněji. A v agregátoru ještě hůře odlišíte, zda cílem je blog nebo zpravodajský server.

Kde je hranice mezi blogem a zpravodajstvím? Některé blogy mají své placené editory, některá zpravodajství se snaží přijít s nějakou formou blogů. Hranice se stírají, v jednom ale řada blogů boduje – v kvalitě informací. Jen je třeba si vybírat a hledat… a v tom blogy umí výborně pomáhat tím, jak odkazují na spřátelená témata a blogy.

V poslední době mne zaujala další informace. Americká armáda hledá blogery. Nechce je zavřít, ale zaměstnat. Proč? Protože armádní verze internetu své vlastní blogery nemá a americká armáda přitom publikuje na své síti materiály pro miliony lidí. Jenže vyhledávat v nich a držet přehled o jednom oboru, se armádě nedaří zajistit. Chcete tedy být placeným blogerem píšícím na armádní internet o nejnovějších postupech v detekci trhavin? Máte šanci. Americká armáda přitom živými blogery nahradí původní expertní fulltextový systém, který se snažil tyto informace ze všech možných armádních webů extrahovat a analyzovat sám. Prý se to po něm nedalo číst. PS: ten americký armádní internet není samozřejmě propojený s tím normálním, takže takové blogy si přečtou jen příslušníci americké armády.

Update: Ivo Lukačovič na svém blogu říká, že blogy budou pro novinařinu totéž, co open source. Jen ještě hustěji mydlí do zpravodajských serverů a dokládá grafy, kdo koho nemá rád. Stojí za přečtení zde. Dále La Trine a pikantní příklad: Je to naprosto stejná demagogie, jako kdybych napsal: „Nikdy jsem se neukájel při sledování nahých malých chlapců a nikdy jsem nenapsal článek do Živě. Pravým opakem je Vojtěch Bednář, který do Živě píše.“

Drobky: seznam MVNO, blogy rostou, český podcast a další drobky

Narazil jsem na skvělý seznam MVNO, Mobile Virtual Network Operators – virtuálních mobilních operátorů (těch, co nemají mobilní síť, ale pronajmou si ji a tváří se, jako by ji měli). Takoví mají dorazit i k nám, EU chce, aby uvolnění trhu pro MVNO bylo povinné stejně, jako pro alternativní pevnolinkové operátory. Zatím to u nás povinné není a pokud si chcete založit virtuálního operátora, musíte se dohodnout s nějakým vlastníkem místní mobilní sítě. Tenhle seznam vám řekne, kde a jak moc MVNO frčí.

Další zajímavý drobek patří do kategorie vyhledávání knih. Amaztype je služba, kde zadáte, co hledáte a ono vám to na „hromadu, kterou se můžete prohrabávat“ vyhází nalezené knížky (či DVD a CD) z Amazonu.

Na webu Komunikátory.cz najdete odkazy a screenshoty na Windows Mobile 2005 aka Magneto.

První český horký kandidát na podcast jsou stránky audioarchívu Českého Rozhlasu 6. Už by stačilo jen ty MP3 vřadit do zvláštního RSS – neznáte někdo někoho, kdo ty stránky dělá, že bychom ho třebe přemluvili? Je tu dost zajímavé publicistiky, která se hodí (upozornil Bakovský ďábel).

Pokud máte rádi teorii weblogů, podívejte se na článek Anil Dashe The Blog Cycle. Zajímavé shrnutí cyklů, jimiž blogy procházejí. Na Telecom Flashi zase stojí za prolétnutí zrakem článek Still Waiting for the Semantic Web – podtitulek je výmluvnější: Sir Tim Berners-Lee, WWW inventor, says Web evolution is „not fast“.

Když už jsme u těch weblogů, zajímavé zjištění: NY Times jsou předehnány kumulovanou návštěvností blogů umístěných na blogspot.com (free umístění weblogů z Blogger.com). Potvrzuje to srovnání z Alexy. Opravdu ještě považujete weblogy za minoritní záležitost?

Orgastické ringtony hitem

Občas mne pohled do vlastního průmyslu mobilního obsahu zaujme. Před několika týdny se totiž objevil nový hit mezi vyzváněcími tóny na mobil – takzvanými RealTone, RealSounds nebo TrueTone. Realtone jsou nahrávky určené jako zvonění pro telefony schopné přehrávat MP3, nejde o polyfonické skladby, ale normální MP3 nahrávky se zvuky či hudbou.

Nejdříve byly realtone používány pro zkrácené hudební melodie, jak je zvykem u běžných vyzváněcích tónu, jenže pak přišla vlna „reálných zvuků“ – nejdříve různá štěkání, krákání, šplouchání vody atd, pak se přitvrzovalo. Zvuky krkání, prdění a další ovládly hitparádu zvonění na další týdny. A bylo zase třeba přitvrdil, došlo na nejrůznější sexuální zvuky a výkřiky jako „fuck me hard“. A to už jsme u toho hitu poslední doby – zvuk orgasmu. Objevil se před pár týdny a záhy se stal hitem v prodejnosti, i když si nejsem jistý, kdo si ho může nastavit jako vyzváněcí tón. Pokud si je budete poslouchat v práci, doporučím do sluchátek 🙂

Jenže to by ještě nebylo tak pikantní. Pak přišla mladá dáma Darla Mack se názorem, proč by člověk měl draze kupovat vyzváněcí tón orgasmu, když je přeci mnohem zábavnější si ho sama vytvořit (zde). A protože v diskusi na jejím blogu ji pár lidí vyhecovalo, dala o pár dní později na blog svoji free verzi orgasmu jako MP3 – zde o ní píše, zde je MP3 (do telefonu si ji můžete zadarmo nahrát kabelem). A pomalu se objevují i další zájemci o vytvoření „vlastní verze mobilního orgasmu“.

Přijde vám to komické? Inu, taková Jamba (EU gigant mezi dodavateli mobilního obsahu) má v nabídce osmnáct verzí orgasmu pro mobilní telefony a to například v bavorské, francouzské, holandské nebo sadomaso verzi (vidno zde). Můžete si je oposlouchat zde. Podobně hitparády dalších prodejců vyzvánění na západ od našich hranic (bohužel prakticky nikde nelze objednávat přes PR SMS, jen u MediaPlazza, kde ale orgasmus ještě nemají).

Co příjde dál po opovržení nahranými orgasmy? Hitparáda true-orgasmů? Já nevím 🙂

PS: Ne, tento článek nemá být žádnou dalekosáhlou úvahou, prostě mne to jen zaujalo a dneska mám plné zuby vlastních PRSMS, tak proč nestudovat prodeje orgasmů pro mobilní telefony.

PPS: Ano, vím, že někdo odlišuje označení RealTone a TrueTone a že jedno se používá pro zvuky a druhé pro hudbu, ale kromě zjištění, že za zvuky nemusíte platit OSA, to asi nemá smysl a navíc se to plete.

Rychlovarná konvice s Bluetooth? To je vtip?

Dneska ráno mi to nějak moc nemyslí, včera byl trochu náročnější den. Začetl jsem se do svého digestu článků z netu a našel jsem informaci o první rychlovarné konvici s bluetooth ETA Digita, Electronic Kettle. Někdo méně rozespalý: netušíte, jestli je to vtípek nebo to fakt existuje?

Proč si myslím, že ministr Mlynář prospívá

V souvislosti se svojí opovážlivostí pochválit ve svém článku v Lidovkách minulý týden ministra Mlynáře jsem dostal řadu emailů, v nichž mi většinou zcela neznámí lidé psali, že mne považovali za inteligentního člověka a co že jsem si tedy odvážil pochválit toho debila a defraudanta. Jelikož si obojí nemyslím, rád bych osvětlil svůj názor, proč soudím, že Mlynář jako ministr informatiky spíše prospívá, než škodí a proč mu fandím v jeho práci (i když moje fandovství – a to si řekněme na rovinu – je mu na houby).

Především je potřeba udělat si jasno v pozici ministra menšinové koaliční strany. Ministr informatiky nemá žádnou pravomoc, jak ovlivnit nastavení cen za telekomunikační služby, protože většina telekomunikačních firem jsou soukromé subjekty a na ministra mohou z vysoka. Regulaci cen u Českého Telecomu provádí ministerstvo financí ve spolupráci s nezávislým regulátorem. Ministr informatiky nemůže zasahovat ani do práce ministerstva financí, ani do práce ČTÚ, protože ani jedno mu nepodléhá (šéfa ČTÚ jmenuje zástupce generálního ředitele státní služby). Byly tu sice jisté pokusy, aby telekomunikační politika více či úplně podléhala ministerstvu informatiky, kam logicky patří, jenže vzhledem k tomu, že jde plné koryto disponující rozsáhlou soustavou možných trafik pro přátele ČSSD, nikdy k tomu nedošlo. Z toho vyplývá, že ministr Mlynář nemá jinou možnost, jak se dohodnout na změně cen či služeb u ČTc, než běžný občan – zavolat a přesvědčovat. Což vzhledem k tomu, že současný management ČTc je placený od výnosu z privatizace, je dost k ničemu. Proto také kritizovat ministra informatiky za to, jaké ceny má Český Telecom, je spíše projevem nevědomosti o tom, jak to tu funguje. Nižší ceny je třeba chtít u Sobotky… Ministr menšinové koaliční strany se také těžko může opírat o nějakou větší vyjednávací pravomoc – těžko může brečet u premiéra, že lidi třeba v Telecomu (často právě premiérem dosazení trafikanti) nedělají, co by ministr chtěl.

Dále se přetřásá, jak jsme pokročili s digitalizací státní správy a Mlynářovi se o hlavu omlátí portál státní správy. Je nepřístupný, má divná URL a kdesi cosi. Přiznám se, že divná URL jsou mi ukradená a s přístupností taky problémy nemám (Firefox ani MSIE). Možná bych ho udělal hezčí, možná trochu jinak udělal přístup k informacím, jenže to jsou koncepční věci a někdo rád holky, jiný vdolky, o tom těžko dojít k objektivnímu stanovisku. Pro mne je důležité, že něco takového existuje a dá se na tom dost informací najít. A ještě více důležité pro mne je, že řada procesů dosud nutně papírových začíná fungovat digitálně. Máme náhledy do katastrů nemovitostí, máme podávání různých přiznání přes internet i málo používaný digitální podpis. Nemáme hromadu dalších věcí, které bychom mít mohli. Problém zpravidla je zase v tom, že státní správa není zrovna nejpružnější a ministerstvo informatiky nemůže z pozice minoritního koaličního partnera nic nařizovat jiným rezortům. Nemůže zadupat na ministerstvo vnitra a říct: „do příštího roku udělejte internetové občanky“. Takhle rozsáhlé projekty jsou spíše věcí celovládního souhlasu a především celovládní vůle, což se v takhle rozhádané koalici dá očekávat jen velmi těžko.

I pokud bychom porovnávali stav digitalizace české státní správy s jinými státy – v něčem jsme na tom lépe, v něčem hůře. Ani řada zemí EU dodnes neumožňuje podávat přiznání k dani nějak extra komfortně přes net. Nejsme sice drsně napřed, ale ani pozadu a je dobré si uvědomit, že změna (kromě vzniku Justice.cz) přišla až za Mlynáře.

Pokud bych měl uvést dva zásadní klady Mlynářova ministrování, které jsou viditelné na první pohled, hovořil bych o protlačení CDMA u Eurotelu, které spolu s Waleskim prosadil „navzdory mnohým“, přičemž to mnohým zahrnuje vládní kolegy, šéfy Telecomu i ČTÚ. I když pár uživatelů na CDMA nadává, přesto je to dnes plošně i cenově prakticky nejdostupnější nabídka od větší firmy, se kterou se dá počítat a která řádně zamíchala s trhem pro ISP a mimo jiné k nám dotlačila i EDGE od všech mobilních operátorů. Pokud bych měl v záslužných výkonech pokračovat, zmínil bych znovu dokoupení Eurotelu Telecomem, rovněž toť ministerská práce a „navzdory mnohým“.

V médiích teď sviští o Mlynářovi především negativní zprávy. Co si myslet o kauze Testcomu? Sám jsem ji asi moc nepochopil, protože z toho, co jsem četl, jsem se dozvěděl, že ministr založil klasické eseróčko patřící státu, jemuž dal do kompetencí správu vládního portálu. Tedy účetně vyčlenil do samostatné státní firmy něco, co mělo být samostatné, protože to nesouviselo s prací ministerstva. Běžný postup, na který jsou velké firmy zcela zvyklé. Za to má hrozit ministrovi osm let natvrdo? Hu – to snad, kdyby si napsal tu firmu na sebe a přelil do ní rozpočet ministerstva, těžko ale za to, že se vláda nemůže dohodnout, zda ministerstvo může nebo nemůže zakládat eseróčka. Myslím, že v této věci je evidentní, že nešlo o zlý úmysl stopit prachy, ale delegovat práci na portálu mimo mumraj a vlastní politické šarvátky ministerstva a forma je podle mne lhostejná. Faktury za tři mega pro uzavření účetnictví a vyrovnání firmy? To asi ministr Sobotka nikdy neviděl účetnictví komerční firmy…

Na kauze Testcomu mne děsí mnohem více něco jiného. Fakt, že se koaliční ministr dozví z novin, že byl obviněn. Ne z obsílky, ale z novin. Co a jak se dozvíme z novin my, normální občané? Že už máte rovnou nastoupit k výkonu trestu, protože je zbytečné se účastnit soudu? Jestli něco na kauze Testcom smrdí enormně, pak je to tenhle moment, protože jak je možné, že se novináři dozví o obvinění dříve, než obviněný? Neměl by ten státní zástupce dostat okamžitě padáka, nebo kdyby měl sám trochu slušnosti v těle, neměl by se zamknout v kanceláři a s kvérem a stopkou vodky vyvodit na místě personální důsledky? Neměl by ho ministr spravedlnosti zfackovat a premiér požadovat sankce, když se tohle stane ministrovi? Už proto, že jen mírně podezřívavému občanovi to nutně připadá jako odvádění pozornosti od současných problémů premiéra a tedy jako nechutná habaďůra?

Prezentovat někoho v novinách jako blba a zloděje, je velmi snadné. Často slýchám, že Mlynář se v telekomunikacích nevyzná. Mohu vás ujistit, že vyzná. Pravda, z hlavy by nevěděl, který paritní bit určuje u A/5.2 hlavičku šifry, ale velmi pravděpodobně nenarazil za celou svoji kariéru na moment, kdy by to potřeboval ihned vědět a nepočkalo to na poradce (pokud na takový moment vůbec narazil).

Vím také, jak je jednoduché v novinách presentovat nejasnost jako prohřešek a průser jako vítězství. Dovedu si představit boj o momentálně nejlukrativnější koryto plné peněz a vím také poměrně přesně, jaké znalosti o telekomunikacích mají sociálně-demokratičtí zájemci o toto koryto a jak by si oni představovali telekomunikační budoucnost téhle země. Z toho všeho mi vychází, že Vladimír Mlynář na svém postu spíše prospívá, než škodí (a to prací, ne nicneděláním) – a to je v případě téhle vlády co řici.

Tož tak.

PS: Ano, do toho závěrečného shrnutí jsem zahrnul všechny možné aférky, kauzy a případy z doby jeho vlády, o nichž si mimo jiné troufám myslet, že do nich mírně vidím i za obzor toho, co se píše v novinách…

!++15++!

Pozice Vodafone v Evropě

V
poslední době občas čtu zajímavé úvahy na téma Vodafone a toho, jak se
všude snaží být číslem jedna. Což o to, to se asi snaží každý operátor,
důležitější je, jak moc dobře mu to jde. A zde je důležité si uvědomit,
že ač se to obecně tvrdí a bere za fakt, Vodafone není na
nejdůležitějších (=největších a nejziskovějších) evropských trzích
jednička ani v počtu zákazníků, ani v obratu (výjimkou je Itálie, kde v
obratu předhonil TIM a domovská Británie, kde v obratu předhonil taktéž
soupeře).  Dokonce svoji pozici vytrvale (byť pomalu) zhoršuje
– v Německu byl do převzetí Vodafonem D2-Manesmann největším operátorem
v obratu i klientech, ale od převzetí už se mu nedaří. (Promiň Arie)

Německo (po
započtení virtuálních operátorů):

Operátor

Zákazníků
v milionech (2004)

Obrat
v mil euro (2003)

T-Mobile

27,6

8
400

Vodafone

25,1

7
800

E
plus

8,7

2
453

O2

6,3

2
170

Itálie 

TIM

26,2

7381

Vodafone

21,7

7596

Wind

10,2

2278

3

2

Není
dostupné

 Francie

Orange

20,4

7983

SFR
(44% Vodafone)

14,9

6750

Bouygues
Telecom

6,9

3280

 Velká
Británie (obraty jsou za rok 2003)

Orange
 

13,67  

4078

Vodafone

13,01

4744

O2
(BT Cellnet dříve)

13,67

3451  
 

  T-Mobile
(OnetoOne)
  15,21   2950
  3 (Trojka)   1,49   nedostupné