První mezicloudový sraz CzFree.net proběhl v sobotu

V sobotu proběhl první mezicloudový straz CzFree.Net, pořádal ho Edoras a musím říci, že se mu (a ostatním kolem) to povedlo. I když jsem mohl být jen na dopolední části.

Záběr hlediště ...

Sraz byl v kinu Aero na Žižkově a kino bylo prakticky narvané. Sraz byl nejdříve řešený formou přednášek, program najdete zde – jak vidno, jednu přednášku o WiMax a BWA jsem měl i já, všichni ji v klidu prospali, tak to má být 🙂 (největší potlesk jsem sklidil v okamžiku, kdy jsme si mírně vjížděli do vlasů s Ookem, vypadalo to, že nám je prnví řada ochotna rozdat zbraně 🙂

Podle hlasování na CzFree.Net (zatím pár hlasů) měl nejlepší přednášku Láďa o optických spojích, tu jsem bohužel už neviděl, škoda přeškoda. Ale natáčelo se video, snad se to dohledá.

Odpoledne se šlo na hlasování a diskuse o záležitostech CzFree, já jakožto nečlen jsem vypadl, maje ještě práci.

Přednáška o stavu CzFree byla osvěžující. Z webu si totiž o CzFree.net moc představu neuděláte, jakožto o síti a moje mapky a plánky, které si kreslím pro své analýzy nenahradí to, když někdo ze vnitř na slide hezky napíše, co kde a kam sahá. A v takovém momentě to fakt vypadá jako funkční síť 🙂

Pár fotek ze srazu udělal Maxinoha a Freenky, jsou v galerii zde (tamtéž jsem si půjčil fotku), pokud máte další, dejte link do komentářů. Video z odpolední části setkání je zde. Zápis ze srazu zde na Czfree.net (hromada scannutých dokumentů)

Poslední postřeh: vládci jednotlivých cloudů se už zcela legitimně jmenují gubernátoři. Zdůrazňuji to pro své nefanoušky z řad CzFree, kteří tvrdí, že jsem do CzFree ničím nepřispěl 😉

Oskarův povedený tah s datovým paušálem: jak vylifrovat sosače

Dneska na MobiluMobilManii (ta si zřejmě dost vypomohla článkem na Mobilu) vyšly podrobnosti k datovému paušálu Oskara, tiskovka bude zítra. Uvedené údaje ale sedí a teď je ta pravá chvíle zatleskat Oskarovi za jeho mistrovský tah. Jednoduchým a elegantním trikem totiž odstranil velkou část rizika sosačů. Ten, kdo to vymyslel (či spíše prosadil) by zasloužil pochvalu před nastoupenou jednotkou a čestné právo vyvěsit zítra nad (vino)hradní citadelou oskaří vysmátou zástavu.

O co jde? Oskaří neomezená data jsou totiž dražší, než podobná tarifní rozšíření u konkurentů. A navíc jsou levnější, než podobné tarify konkurentů. V čem je smysl tohoto nesmyslu?

Provnávejme neomezené tarifní rozšíření:

  • T-Mobile Unlimited: 831 Kč s DPH

  • Eurotel Data Nonstop: 831 Kč s DPH
  • Oskarovo Připojení NaDlouho: 952 Kč

Takovou cenou Oskar úspěšně eliminoval sosače, protože kvůli více jak stokorunovému rozdílu budou používat spíše sítě jeho konkurentů. V tom umění ale není – nasadit vysokou cenu, na to nemusíte být stratég. Oskar udělal něco lepšího, čím uchlácholí běžné profesionální uživatele mobilních dat, o které mu jde takovým tarifem především. Cenu za data totiž udělal dynamickou s automatickou selekcí nejlepšího tarifu. Prostě přenášíte data ve čtyřech tarifních třídách:

  • 238 Kč s DPH pro objemy dat 0–10 MB

  • 476 Kč s DPH pro objemy dat 10–40 MB
  • 714 Kč s DPH pro objemy dat 40–70 MB
  • 952 Kč s DPH pro objemy dat nad 70 MB

Pokud jste tedy normální uživatel dat a máte například komunikátor nebo nějaký jiný smartphone, vejdete se v normálním měsíci do paušálu 238 Kč s DPH, tedy do 10 MB dat. Pokud limit dat překročíte, automaticky se vám účtuje vyšší cena za limit do 40 MB dat a pokud vaše data vzrostou přes 70 MB, je vám účtován paušál.
Zatímco sosač používající GPRS/EDGE jako stabilní připojení by prodělal více jak 100 Kč, běžný mobilní uživatel dat naopak ušetří. Oskar zřejmě pochopil taktiku normálních uživatelů, kteří si platí za data většinou nejnižší paušál a jen když jedou někam, kde data očekávají používat výrazně, si na infolince aktivují vyšší nebo neomezený datový paušál a rozhodl se z této taktiky udělat zákaznickou výhodu. A jen tak mimochodem vystrnadit sosače dat, o které opravdu nemá zájem.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak moc si T-Mobile a Eurotel neomezenými datovými paušály zavařili? Dumali jste nad tím, zda jim více přinesly nebo do budoucna je o více připraví?

Elegance, s jakou Oskar problém sosačů přenechal svým konkurentům, bere dech 🙂 Gratuluji.

V pořadí tendru o pásmo 872 MHz vede T-Mobile

Podivná soutěž krásy o licenci pro 872 MHz má už skoro svého vítěze. Podle pořadí, které na svém webu zveřejnilo ČTÚ, organizátor téhle pokoutnosti, je na prvním místě (chvíle pro překvapení) T-Mobile (překvapený výdech), následován Eurotelem a Českými Radiokomunikacemi.
Zdroj: ČTÚ

K definitivnímu udělení licence má dojít až v březnu, nicméně je načase gratulovat vítězi. A odplivnout si před regulátorem, který měl tu drzost tohle všem na očích zorganizovat. Kdyby nás ušetřil té taškařice a rovnou licenci udělil T-Mobile, také by se nic nestalo… (tady vysvětluji, proč se mi ten tendr zdá dost podívný)

WiFi Telecomu nanic?

Dnes v poledne jsme měl nějaký byznys v okolí Kulaťáku. I byla potřeba konektivita. Vědouc, že existuje nějaký hotspot v KFC, neváhal jsem a došel jsem (i s partnery) tam. Na dveřích je skutečně cedulka, že je v místě hotspot.

V místě jsem se snažil zakoupit nějaký kupón či jiný způsob, který mě připojí na Internet. Obsluha děla, že kupóny neprodávají, protože je to zdarma. Tak jsem zajásal a po zakoupení kusu pipiny jsem usedl ke stolu a pokusil se připojit. Uvítal mě hotspot Telecomu (s SSID telecom) a po zadání libovolného URL mi vyplivl stránku s přihlášením, která po mě chtěla kupón.

Takže finále dopadlo tak, že jsme zašli do kanceláře, Telecom neudělal žádný byznys a byl to opruz.

Sakra, pokud tohle čte někdo z Telecomu nebo Eurotelu, kdo má na triku WiFi hotspoty, tak budiž mu dáno na vědomí: Pokud umožníte uživatelům, aby mohli (zaplatit a) využívat vaše služby, nebudete muset fňukat, že je ta služba ztrátová.

Případně jsem ochoten Vám nabidnout svoje konzultační služby s 20% slevou, přece jen ten hotspot na Kulaťáku občas potřebuju.

Kde se vzalo více mobilů, než obyvatel

Počet SIM karet přesáhl koncem loňského roku počet obyvatel, takže jsme se v penetraci mobilů dostali na nějakých 104%.

V Cannes na to na jedné debatě jeden cizí operátor posměšně narážel. Tak jsem mu to vysvětlil. Řekl jsem mu, že u nás se dávají SIM karty i do Aral myček a automatů na Colu a tím že to bude. Pán chvíli mlčel a trávil tuhle informaci.

Pak konstatoval, že musíme mít hodně hustou síť benzinek Aral. Baže máme 🙂

Otázka z jiného symposia: když má SIM každý, nemělo by sim být nositelem občanských práv namísto občanského průkazu?

Redakční systém – výběr pokračuje

Dostal jsem řadu emailů na téma výběru redakčního systému, řadu materiálů jsem vygoogloval a protože více hlav více ví a kromě toho to více hlav zajímá, dávám k dobru (či zlu) své dojmy z výběru redakčního systému.

Ukázalo se, že to bude horší, než jsem si myslel. V době PHPNuka to bylo easy – nebylo na výběr. Dneska je. Existují stovky nejrůznějších redakčních systémů a CMS. Pokud se něco zaškatulkuje jako CMS, není ještě jasné, že je to to správné. Pro Marigolda potřebuji systém na vedení zpravodajských serverů. Tedy ani systém blogovací (je příliš jednoduchý na moje hračičkovství), ani CMS zaměřené na firemní weby, který má většinou slabou (nebo komplikovanou) sekci zpráv.

Mám tu zhruba čtveřici aktuálních kandidátů. Tak zaprvé Drupal. Původně jsem ho preferoval, protože jsem si myslel, že má diskuse řešené tak, jak potřebuji (s hodnocením příspěvků), jenže to jsme se asi přehlédl, nemá. Místo favorita tedy nyní zaujala Xaraya – vypadá dobře napsaná, se slušnou podporou, řadou funkcí, které by se výhledově hodily.

Moje požadavky na redakční systém jsem se pokusil minimalizovat. Potřebuji, aby bylo jasné a přehledné zadávání článků i přes mobilní připojení, aby byla co nejrozvinutější podpora diskusí, systém se rozvíjel a vyvíjel (nejlépe měl i servery v ČSR, které ho používají) a aby měl šablonovací mechanismus pro snadnou a jasnou definici vlastního vzhledu. Tyhle požadavky vypadají vcelku jednoduše, jenže když to domyslíte do důsledku, není to zrovna málo, protože doplnit do systému načítání počasí z Yahoo je jednodušší, než v něm vytvořit promyšlené diskuse, které neshodí server.

Další v pořadí jsou PloneMambo, na rozdíl od Xaraya jsou zde lidé, kteří se těmihle servery už zabývají. Xaraya u nás má jen velmi málo nasazení, i když o ní přemýšlí, jak jsem si všiml, PC Tuning (hledali programátora).

Plone u nás má své zastání u Portalhosting a Mambo má zase českou komunitu kolem Mamboserver.czMamboportal.cz (nezjistil jsem, jaký je mezi těmi dvěmi komunitami kolem Mamba vztah). Jenže zatímco Plone mi přijde vysloveně pro portály a zbytečně masivní pro zpravodajské servery v komponentech, které nepotřebuju (a které mi to znepřehlední), Mambo zase tlačí napevno do stránek tabulky (i když na jejich odstranění se pracuje) a po zkušební instalaci nepíše zrovna hezké věci. Plone zkoumám už předinstalovaný.

Kromě toho se snažím instalovat Xarayu. Má přes 30 mega, nahrává se to na server pekelně pomalu. A zatím všechny závady při instalaci jdou na vrub toho, že nahrání souborů na server šlo na čtyřikrát (v kuse se to nepřeneslo, padá to nevím proč) a sem tam se mi daří nějaký soubor vynechat. Tak uvidíme – porovnat čtyři systémy není vůbec tak nenáročná a rychlá práce, jak jsem si myslel 🙁

Děkuji všem, kteří mi napsali a radili ze svých zkušeností. Jinak studie na téma publikačních systémů je zde. Tehdy jsme ji ovšem nepsali jako porovnání systémů, spíše průvodce výběrem.

Oskar dostal 3G licenci, start v lednu 2008

Oskar Mobil a.s. souhlasil se zaplacením částky 2 miliard korun za poskytnutí licence v souladu s návrhem vlády České republiky, splatné ve splátkách během pěti let. Licence byla udělena na 20 let provozu a její podmínkou je spuštění sítě v Praze nejpozději do 1. ledna 2008.

Bezdratovepripojeni.cz – WiFi sítě k výběru po celé ČR

Došla mi tisková zpráva na službu, která se mi docela líbí a ze které nebude mít asi pár telco firem radost. Co se mi na tom líbí a zdá zajímavé? Že to vypadá, jako by šlo prakticky o jednu celorepublikovou síť. Jestli to opravdu bude fungovat tak, že si to přes tento web objednáte a oni to s lokálním poskytovatelem vyřídí, bude to vážně docela zajímavé a nebezpečné pro běžné ISP, protože hodně lidí ti malí provozovatelé matou a nedůvěřují jím. Jenže takový web s celorepublikovým pokrytím, to je něco trochu jiného 🙂

Následuje tisková zpráva:

S cílem stát se nejaktuálnějším katalogem poskytovatelů
bezdrátového připojení v ČR startuje nová služba společnosti
InWiFi, s.r.o. – webové stránky www.BezdratovePripojeni.cz.

„Nebyli jsme spokojeni s kvalitou současných katalogů“, říká
Michal Klečka, jednatel společnosti, „a tak přicházíme
s obdobnou službou, založenou nikoliv na rozsáhlosti
databáze, nýbrž na aktuálnosti dat, individuální komunikací
s potenciálním zákazníkem a finanční podpoře od společnosti,
která se v tomto oboru již úspěšně prosadila. Rádi bychom tímto
podpořili naši dlouhodobou snahu o rozvoj bezdrátových sítí
v ČR.“

BezdratovePripojeni.cz, to není jen aktuální katalog
poskytovatelů rychlého a levného bezdrátového připojení v ČR,
podrobných návodů a informací o Wi-Fi, ale do konce února
také možnost výhry věcných cen pro zákazníky a slev na nákup
produktů pro poskytovatele Wi-Fi.

Cannes: podvedení novináři, rozmrzelí vystavovatelé

Pokud bych měl shrnout svoje letošní dojmy z 3GSM kongresu v Cannes, asi bych řekl to, co jsem použil do nadpisu. I když s drobným vysvětlením.

Mnoho novinářů, se kterými jsem v Cannes (a po něm) mluvil, brblalo, že se zde vlastně nic nepředvedlo. Když jsem namítal a jmenoval konkrétní záležitosti, které mi přišly zajímavé, odpovídali mi novináři, že to je sice hezké, ale že hovořím o nějaké vyvíjející se technologii, která kdovíjak dopadne v praktickém provozu. Zamyslel jsem se nad tím a dlužno říci, že měli pravdu.

Vystavovatelé naopak byli rozmrzelí, že o jejich úžasných technologiích nikdo nepsal tak vyjásaně a nadšeně, jako v minulých letech – jako by nic nevystavovali, nic nedělali a nic zajímavého neukázali. Zamyslel jsem se nad tím – a měli pravdu.

Problém bych viděl v hromadě zklamání, které novinářům a publicistům v minulosti telekomunikační firmy vytvořily. WAP = mobilní internet. GPRS = vysokorychlostní data. M-platby = univerzální platební nástroj. Tohle všechno nám v minulosti telco firmy tvrdily a braly to za samozřejmost, že se o tom i tak píše.

O pár let později už víme, že to není pravda. WAP není mobilní internet, GPRS a jeho deklarovaná rychlost 171 Kb/s je pohádkou, M-platby jsou cokoliv jiného, jen ne univerzální platební nástroj. Takových příkladů najdete desítky.

Dnes jsou tu operátoři zase ve frontě s výrobci a zase chtějí, aby ze sebe novináři znovu udělali voly. Aby znovu chválili služby, jako jsou smartphone, stahování trailerů filmů, lokalizační služby, Push to Talk, IMS, videhovory, 3G sítě a data na nich – a další a další. Bez ohledu na to, že novináři se už probrali z přeludu, že tyhle úžasné funkce považují za krávoviny, že jim nevěří minimálně proto, že v minulosti se už tolikrát spálili a mají tendenci v principu tvrzením telco firem nevěřit a přemýšlet o tom skrytém háčku.

Vyplatil se telekomunikačním firmám tenhle marketingový podvod? Vyplatilo se jim vyhecovat očekávání do nesplnitelných mezí a pak počítat s tím, že nalákaní a rozvášnění zákaznící se spokojí s tím málem, co jsou firmy schopny splnit? Není celé PR v dnešní podobě jen nechutný a nerovnovážný podvod na novinářích a zákaznících? Není s podivem, že zatímco PR firmy a oddělení firem mohou lhát, až se jim od huby práší, novináři jsou popotahováni za jakýkoliv drobný přehmat či pochybení, je jim vyhrožováno žalobou a jsou vydírání odebráním reklamy? Kam tahle strategie celé odvětví dovedla?

Přesně na prah letošního Cannes. K podvedeným novinářům, kteří si poslechli bez zájmu přednášky, nevěřícně prohlédli výstaviště a pak napsali „telekomunikační průmysl se ani po pěti letech nevyhrabal z krize“.

Jenže v krizi je důvěra a v propadlišti dějin víra. Co si prolhaná píárka naložila, to si nyní budou muset sníst…

Ministerstvo proti SMS soutěžím

Na Mobil.cz vyšel můj článeček o tom, kterak je ministerstvo financní proti SMS soutěžím. Všem, kdož podnikají v SMS businessu doporučuji k přečtení, pokud na to ještě nenarazili, protože kdyby na to narazili plnou rychlostí, mohlo by jim to být nemilo…

Flotila Země po delší odmlce zase pokračuje

Koukám, že moje mezery mezi publikováním jednotlivých částí dosahují nebezpečné délky, pričemž prodleva je výhradně technická, v digitalizaci vymyšleného do Wordu.

Nicméně Flotila Země pokračuje pátou kapitolou a částí nazvanou Převlečen za admirála

Protestakce uživatelů Eurotel CDMA

Někteří nespokojení uživatelé datové sítě Eurotel Data Expres (prostě CDMA) se rozhodli dát svoji nespokojenost Eurotelu prakticky najevo a to tím, že budou 1.3. od devíti od rána sosat co nejvyšší množství dat. A jak se uvádí v prvotním vyhlášení akce: „stahovat a stahovat bez prestani stahovat a stahovat ….. dokavad si ten eurotel neuvedomi ze neco ZKAZIL“.

Upřímně: dopsal bych k tomu ještě jednu větu – A pokud se neustahovali, stahují dodnes. Co tou akcí asi tak chtějí dokázat? Že najednou těch pár zákazníků na stejné buňce nebude moci stahovat, než to během pár minut nějaký mechanismus ořízne? Že Eurotelu vyskočí graf přenesených dat za den o něco výše? Fakt netuším.

Problémy Eurotel CDMA nejsou dány tím, kolik dat se celkem stahuje po internetu, ale spíše tím, že CDMA je sdílené rádiové médium a Eurotel potřebuje uspokojit všechny klienty, kteří toto médium chtějí využívat.

Co mi na celé akci vadí, kromě toho, že nemá smysl, je spamování diskusí všude možně a to anonymně. Když proti něčemu protestuju, tak se anonymita hodí snad jen v nějakém totalitním režimu, takhle mi to přijde po verichovsku řečeno jako dopředná předposranost. Ale třeba se pletu, akce bude mít obrovský úspěch, Eurotel dokope čmoudíky, aby dodali slušné modemy a Qualcomm, aby se vykašlal na předpotopní shanonovy limity a navýšil kapacitu sítě stokrát.

Vyhlášení protestakce včetně diskuse najdete zde na CDMA.cz serveru.

!++14++!

Dočasně jsem zrušil trackback

Dočasně (v čechách víme o dočasnosti své, berte to stejně) jsem musel na Marigoldovi zrušit funkci trackback, která umožnila přidat link ke článku na váš článek na totéž téma. Bohužel ji začali hromadně využívat spameři a vzhledem k tomu, že převýšili provoz této funkce pro normální lidi, tak jsem ji deaktivoval. Až po přechodu na nový systém do něj doplním nějaký antispamový nástroj pro trackback.