Asijská lekce globalizace

Okřídlená definice označuje za globalizaci jev, kdy “v New Yorku máchne motýl křídly a způsobí tornádo v Tokiu”. Jak krásná definice, která tak citlivě obchází všechno, co globalizace obnáší. Po letošních vánocích budou průkopnické knihy ekonomie používat syrovější a surovější definici: “globalizace je jev, kdy tsunami v Thajsku zabíjí Američany/Němce/Brity/Čechy” (doplňte podle země vydání knihy).

A je to tak. Katastrofální zemětřesení v Arménii, Gruzii nebo v Azerbajdžánu mne nezajímalo – bylo pro mne příliš abstraktní. Ano, kdybyste se mne zeptali nahlas, řekl bych, že je mi jich líto, co taky lze jiného říct, jenže někde uvnitř, úplně lidsky, cítím lhostejnost nad něčím, co si neumím představit. Desetitisíce mrtvých azerbajdžánců? To je těžké, když to naživo nevysílala ani CNN…

Zemětřesení v Iránu se mne dotklo více. Mám známého v Íránu, který mi všechno barvitě líčil, na místě byly televizní štáby, kameramani. Jenže pořád tam byl jeden zádrhel – mrtví byli prakticky jen íránci a taková pecka, jako český autobus u Nažidel to pro nás není. Jak to chceme povážit – na jedné straně desetitisíce mrtvých a tragédie děsivých rozměrů, na straně druhé nehoda autobusu a devatenáct mrtvých.

Tsunami v Asii je zcela globalizační šálek kávy. Ještě nevíme, zda mrtvých budou desetitisíce nebo statisíce, už ale tušíme, že zahraničních turistů zemřela tisícovka. A ruku na srdce, kdyby jich nebylo, prošumělo by kolem nás asijské tsunami podobně, jako íránský Bam nebo chemička v Bhopálu. Takhle má tragédie všechny indgredience globálnosti – na místě jsou televizní štáby, vládní speciály nakládají mrtvé turisty, politici truchlí, případně vzkazují, že nebudou teatrálně přerušovat dovolenou. Mnoho z nás má známé, přátele, kteří se před pár dny vrátili z dovolené v Thajsku, nebo se na ni právě chystali. Rozdíl týdne – dvou a kdo ví, co by s nimi bylo. Co by bylo s námi, kdybychom místo do Egypta vyrazili do Thajska, jak jsme původně chtěli? Takovou svatební cestu není co závidět. Co Zlatý slavík, kdyby se právě kochal pozdním východem slunce nad pobřežím? Přiznejme si, že i ty televizní štáby (nebo většina z nich) jsou na místě především proto, že mezi mrtvými je i řada turistů z “rozvinutých zemí”.

Lidstvo nějakou názornou lekci v globalizaci potřebovalo a zkušenost ukazuje, že na jemné lekce nikdo nedbá. Tahle byla tvrdá. Vzpomeňme si na ni, až v novinách budeme bez zájmu projíždět titulky s tak nezáživnými zprávami, jako je spor Egyptu a Sudánu o vodu z Nilu, který začíná hrozit “pokračováním diplomacie jinými prostředky” a další podobné zprávy, které nás až doposud zajímaly méně, než zpráva, na kolik let si půjde sednout přítel Čejkové

PS: Na podobné téma s ohlédnutím do evropské minulosti doporučuji (a spíše jako povinné čtení) článek Pavla Kohouta: Zemětřesení, ekonomika a dějiny (mého oblíbeného ekonoma).

Je libo /etc/heslo ?

Ve dnešním vydání Mobil serveru vyšel článek (převzatý z ComputerWorldu) s názvem Jak jsou (ne)bezpečné bezdrátové sítě? Článek sám celkem rozumně popisuje možnosti zabezpečení infrastruktury postavené na WiFi. Překlad ovšem nedělal nikdo, kdo rozumí Unixu (aspoň na uživatelské úrovni). Perla “pokud svá hesla vedete na unixovém serveru ve formátu /etc/heslo” je hned dvouúrovňová. Jednak soubor /etc/heslo na svém Unixu nehledejte (/etc/password tam asi bude) a i když ten soubor prohlédnete, hesla budou pravděpodobně v /etc/shadow (či v nějaké AAA databázi).

Nový layout ISDN serveru

ISDN server má nový layout. Nehodlám hodnotit jeho validitu – to ponechávám odborníkům z lupy.cz, ale vizuálně se mi to docela líbí. Pokud to doplní kvalitním obsahem, může se velký český metablog (lupy.cz) opět něčeho obávat.

Slate prodán

Pamatujete se na doby internetové horečky, kdy si Microsoft pořídil hračku (webzin) jménem Slate? Poté, co v polovině roku MS vyjádřil zájem Slate prodat, se našel kupec. Je jím Washington Post. Kromě “oficiálního” vyjádření si můžete přečíst taky diskusi na SlashDotu.

Tohle Copperfieldovo telekomunikační kouzlo mi učarovalo

V listopadu jsme byli s Ditou na vystoupení Davida Copperfielda v T-Mobile Aréně. Vstupenky drahé jak (píp), ale vidět to na vlastní oči je zážitek, který stojí za to. Chválu Copperfieldovy magie jste si mohli přečíst v některých novinách po vystoupení, mně se ale líbilo jedno kouzlo, které mi přímo učarovalo – i když mi přišlo, že ho muselo pochopit málo lidí. Navíc mi přišlo šité na regionální poměry – v takových USA by vyšumělo bez pochopení.

Kouzlo bylo vlastně jednoduché, jako všechna Copperfieldova kouzla – tedy jednoduché na pohled a efektní omáčkou kolem. Šlo o to, přesunout nějakého chlapce na Jamajku a přímým videomostem prokázat jeho přesun. A to byl samozřejmě ten trik – jak se podařilo Copperfieldovi udělat tak kvalitní videopřenos z Jamajky? Kde za těch pár dní sehnal tak rychlou a kvalitní linku propojující jamajské pobřeží s T-Mobile arénou v jedné banánové republice? A co víc, jak to, že tahle linka neměla žádné pozorovatelné zpoždění? Tomu říkám kouzlo!

Dlouho jsem nad tím dumal. Jistě, jde sehnat narychlo nějakou jednoduchou linku typu ISDN, kterou protlačíte velmi mizerný obraz. Jenže obraz na plátně byl křišťálově jasný. Seženete nějaký satelitní spoj, na kterém latence vylétne do nebes. Nebo můžete tunelovat skrze internet, což chce skutečného mága na to, abyste se na Jamajku protunelovali v takové kvalitě a bez znatelného zpoždění. Kouzlo mne prostě uchvátilo a aplaudoval jsem mágově mistrovskému výkonu.

Show se povedla. Jen mi na závěr chybělo prozrazení, jak se některá kouzla dělala. Třeba tohle… 🙂

Predictor@home opět žije

Po několika měsících se opět probudil k životu projekt distribuovaných výpočtů Predictor@Home, který se snaží předpovídat strukturu proteinu z jeho sekvence (na bázi software BOINC). Pokud už jste s Predictorem počítali, stačí se opět připojit k projektu. Nové účty bude možné zřídit někdy od ledna.

Digitální televize pro BFU

Poslední pokračování pořadu Popularis se zabývalo digitální televizí. Takže trpíte-li fatálním nedostatkem know-how v této problematice, po shlédnutí záznamu (je na těch stránkách k dispozici ve formátu Real Video) budete o něco moudřejší.

Zanevřel jsem na emailová PéeFka

V poslední době mi emailová schránka přetéká přáními k vánocům a novému roku. Na jednu stranu je to hezké, že si na vás někdo vzpomněl, na stranu druhou je také dost pravděpodobné, že ten člověk jednoduše a prostě to PF nechal odeslat na všechny adresy ve svém adresáři, takže si na vás vlastně ani nevzpomenul. Do třetice takový PFmail je většinou vyzdobený obrázkovou přílohou, kde uživatel demonstruje své schopnosti v práci s fotoeditačním software, někdy dosti slabé. A stahovat to během svátků přes GPRS není žádný med.

Serializovaná emailová PFka jsem nikdy neposílal a léta letoucí jsem jejich nepřítelem. Jsem mnohem radši za osobní email, esemesku nebo icq zprávu a sám používám téhož. A v poslední době na sobě s překvapením zjišťuji, že se vracím i k starodávnému způsobu zasílání papírových přániček poštou. Což mne nedávno přimělo k tomu, že jsem se musel zamyslet nad tím, jak se některá tiskací písmenka píšou. Graffiti mi sice do jisté míry tiskací praní zúhlednilo, nicméně přeci jen existuje jistý rozdíl mezi graffiti A a tiskacím A 🙂

Takže pokud by vám přesto a stále chybělo nějaké serializované péefko ode mne, tak ho máte tady: Vše nejlepší do nového roku přeje Patrick 🙂

Hromada divení se nad našimi UMTS licencemi

Ještě v letadle z Hurgady jsem se nad novinami podivoval, kam se to vůbec vracím a kdybych ty noviny začal číst ještě na letišti, asi bych návrat zavrhl úplně. Za všechny ty podivnosti, kterými nás české politická žumpérie častuje, bych připomněl něco z oboru – UMTS licence. Ejhle, hlavy pomazané pravily, že by bylo vhodno udělit další licenci pro 3G sítě. Modří již vědí – nejde o šanci na nové zajímavé služby, ale o další pokus zaplnit státní i stranické pokladny, státní z tender-fee, stranické pak z interes-fee.

Licence je jedna (2 x 20 MHz plus pět mega v nepárovém spektru, to je slušná porce, zde info u ČTÚ), zájemci dva. Kdo očekával nějaký běžná postup jako aukce, bude zklamán, tak naivní může být asi jen zahraniční turista. U nás se licence přednostně nabídne Oskarovi za 2 mld Kč. Pokud ji nebude chtít, bude se licence za tutéž minimální částku dražit – pravilo ministerstvo informatiky ústy svého šéfa Vladimíra Mlynáře.

Pokud netrpíte pokročilejší sklerózou, asi si vzpomenete, že Oskar se již před lety k podobné ceně za 3G licenci vyjádřil něco v tom smyslu, že není padlý na hlavu, za což sklidil varovně zdvižený prst analytiků a uštěpačné poznámky svých konkurentů u o tom, že v konkurenci 3G služeb nebude ubohoučký oskárek schopen obstát.

O čtyři roky později už víme z praxe, že aplikační smršť se lépe kreslí do powerpointové presentace, než realizuje ve skutečnosti. A taky i ti nejméně bystří asi pochopili, že Oskar jednal správně, když se na 3G licenci vykašlal. Nyní oskárci říkají, že nic proti 3G, ale za cenu 300-500 milionů.

K tomu velmi hezky řekla Diana Dobálová, že nevidí důvodu, proč by cena 3G licence pro oskara měla být jiná, než u ET/(TM). Já bych o jednom věděl: cena je věc nabídky a poptávky. Pokud stát chce licenci prodat a nikdo za ni víc nedá, ať si ji zájemce odnese třeba za korunu. Oskar navíc šel do rizika: kdyby to šamanské mámení o výnosnosti 3G přešlo do reality, lkal by dnes krokodýlí slzy.

Z této situace je jednoduché východisko: aukce a nechť si licenci odnese, kdo dá více. Cenu nechť stanoví trh a jeho očekávání. Argumentu pro toto řešení je několik:

  • stávající operátoři budou muset zavřít papulku, protože se bude hrát podle jasných kritérií, jako tehdy. Já vím, že ji držet nebudou, ale jejich argumenty nebudou mít váhu.
  • Zastánci myšlenky, že Oskar jakožto fungující firma by měl dostat výhodu, aby nebyl znevýhodněn proti ET/TM, by si měli uvědomit, že Oskar má GSM pásmo, zatímco čtvrtý mobilní operátor by šel do čistého UMTS, což je akce i optimisty nazývaná harakiri. Proto je pravděpodobné, že čtvrtý operátor by nabídl méně peněz.
  • Cenu licence by stanovil trh – nabídka a poptávka. Politikové se bát nemusí, i za těchto podmínek lze usypat do stranických kasiček. V každém případě bychom se dozvěděli, jakou víru v 3G na našem trhu mají firmy jako Orange a Vodafone a jak moc věří tomu, že si jednou koupí Eurotel…

Takže jsem moc zvědav, jak plážové tanečky kolem 3G licence pokročí a skončí. Jen tak na okraj – nějak se při těch všech tancích přehlédlo, že se z licence vytratila technologická neutralita a ČTÚ již natvrdo hovoří o UMTS. A ještě na okraj – také se nějak přehlédlo, že ČTÚ hodlá udělit jednu telekomunikační licenci na širokopásmovou veřejnou mobilní síť v pásmu 872 MHz, kde by nový operátor dostal 2x 3,8 MHz párového spektra. Tedy dost na to, aby vyzkoušel hrátky jako Flarion a další…

Není vůbec bez zajímavosti, že u uvolnění této licence vyprovokoval ČTÚ právě Eurotel se svým CDMA, sám regulátor říká, že licenci uděluje “s cílem vytvořit dostatečně silnou konkurenci na trhu veřejných mobilních širokopásmových telekomunikačních služeb poskytovaných v jiných kmitočtových pásmech, např. prostřednictvím sítí s technologií CDMA v pásmu 450 MHz.” Kdyby ČTÚ frekvence uvolňovalo poněkud pružněji (a nečekalo na řev konkurentů Eurotelu), kdepak už jsme s internetem mohli být…

Zpátky z Egypta

Tak jsem zpátky. Ještě včera v Egyptě teploty kolem 25 stupňů Celsia, dnes v Praze o tricet méně. Co naplat. Legendární egtyptští chaosáři odbavili náš let na minutu přesně, zato pražskému letišti trvalo hodinu vyložit zavazadla. A abych věděl, že jsem zase v Česku, zjistil jsem, že mi někdo v podzemní garáži našeho domu vykradl auto. Roztřískaná okénka, sklo všude, vybitá autobaterka, zablokované zámky a zisk: autorádio bez panýlku. Vítej doma…

chrám královny Hatšepsut

Je na místě samozřejmě poděkovat Tomášovi Kaplerovi (Nonamemu) ja jeho starost o Marigolda po dobu mé nepřítomnosti. Pobaveně jsem si pročítal diskuse o tom, zda je zaprodancem píárovým nebo nikoliv, venkoncem by každý jednou měl okusit druhou stranu skývy a v danném případě kterak chutná publicistův krajíc.

Tady vsuvka na vysvětlenou. Tomáše jsem poprosil o občasný článek ne proto, aby nepoklesla návštěvnost Marigolda. Ta mi může být upřímně lhostejná, protože mi je k ničemu a pokud bych po ní prahnul tak vím, že většina čtenářů se včas vrátí pomocí RSS nebo prostě tím, že si vzpomenou, že už bych mohl být doma. To je výhoda pár stovek čtenářů, které vpodstatě osobně znám. Motiv byl prostší – vím, že by se mi nechtělo zpětně komentovat a zaznamenávat události, které už proběhly. Jenže jiné servery je moc nesleduji, takže by bylo hezké, když se podaří trochu udržet kontinuitu zpráv o bezdrátových sítích a nepřeskočit prosinec jen proto, že jsem tu prostě nebyl. Tomáši, děkuji!

Na fotce je chrám královny Hatšepsut u Luxoru (info). To abyste měli také trochu dojem z Egypta 🙂 Cestu jsme si samozřejmě užili, plni dojmů, však to byl zasloužený odpočinek. A jestli mohu doporučit, o cestě do Egypta přemýšlejte. Je to vcelku levná dovolená (na poměry) a moře u Hurgády je opravdu nádherné. A pokud investujete do nějaké all-inclusive hotelu, bude se vám parádně lenošit. Jen doporučím plný batoh knih (měji jsme) a místo pro ukládání fotek (taktéž). A nepočítat s tím, že s Sunrise Palacio hotelu se dá zhubnout. Nedá. Vlastní zkušenost, nedá… :/

Telefonní automaty for ever

Opět píšu já, předpokládal jsem, že od včerejška bude psát už Patrick, že už se měl vrátit.

Dnes jsem si přečetl zprávu ČTK: Telefonní automaty budou muset být nejspíš vybaveny tak, aby je mohli bez potíží používat i neslyšící a další postižení. Za speciální telefonní přístroje by pak handicapovaní měli platit tolik jako zdraví za běžné aparáty. Řekl to předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Opatření, která umožní handicapovaným telekomunikační služby používat, by měl zaručit zákon, který zatím schválila sněmovna.

Já nevím, já mám skoro dojem, že toto na první pohled hezké gesto je spíše maskované obejití zákona o zadávání státních zakázek. Je jasné, kdo dostane miliony na úpravu telefonních automatů, ovšem proč? Jaký mají v dnešní době telefonní automaty vlastně význam? Kdysi byly často jedinou možností jak si zavolat, a když vám hořel byt, mohli jste zavolat hasiče z budky.

Jenže v době, kdy má přibližně 100% obyvatelstva schopného vytočit číslo nějaký mobilní telefon, jsou IMHO automaty jen zbytečnou finanční zátěží. Všichni postižení s takovým stupněm postižení, aby mohli nějaký přístroj ovládat už dávno mobilní telefon mají. Ti s motorickými poruchami mohou vytáčet libovolné číslo hlasem, pro lidi se sluchovým omezením jsou skvělé SMS, nevidomí mohou také vytáčet hlasem ale při jejich schopnostech zvládnou i vytočit číslo ze seznamu, když ví na jakém je místě.

Pokrytí mobilní sítí je tak dokonalé, že se do míst bez signálu nedostanete jak je rok dlouhý. A v krizových podmínkách? Určitě najdete pokryté místo dříve než telefonní automat; i kdybyste neměli vlastní mobil, určitě najdete někoho s mobilem, kdo vám pomůže, dříve než automat. A pro běžné volání si koupíte stejně rychle volací kartu do automatu jako volací kartu do mobilu případně celý mobil v sadě.

Nestálo by tedy za to přehodnotit prehistorický zákon o univerzální službě a telefonní automaty z něj vyjmout? Vždyť i potom mohou mít svůj význam – jejich majitel je může velmi jednoduše předělat na informační kiosky a bezdrátové přístupové body (jak se tomu dějě třeba v Anglii) a mohou si tak na sebe vydělat.

Tisková oprava

Když jsem psal článek na „Nákup na Wifi shopu„, byl jsem vámi hodně kritizován. Nevadí mi, když mě lidé obviňují, že píšu PR články (viz „Jsem hnusný úplatný hrdobec„) ovšem v tomto respektive v jeho komentářích jsem se dopustil chyb, na které mě e-mailem upozornil pan Klečka z další firmy obchodující s Wi-Fi technikou InWifi.cz, a já se je tímto pokusím uvést na pravou míru.

Napsal jsem: „Krom toho také mají on-line stav skladových zásob, takže víte přesně co je a co není, umí potvrzování objednávek a dodávek e-maily a SMS což je velmi užitečná vlastnost a afaik také nikdo jiný nemá„. Na všech těchto informacích trvám, ovšem věta může vyznít jinak než jsem myslel.

Wifi shop zobrazuje on-line stav skladových zásob formou zelené a červené ikony je skladem, není skladem. On-line myslím to, že tato informace je dle sdělení zaměstnanců Wifi shopu brána přímo ze systému a tudíž vždy aktuální. V komentářích jsem ale napsal, že InWifi žádný zobrazovaný stav zásob nemá, což není pravda, má jej, i když jen zřejmě formou komentáře k produktu a dokonce ukazuje přímo aktuální počty. I když jsem ale několikrát prohlížel jejich stránky, tak jsem to prostě nenašel, nebylo to ani u ceny, ani v košíku, prostě nikde kde bych to čekal, tato informace je totiž uvedena pouze zeleným fontem pod obrázkem, a tak i na mém 19″ monitoru není na první pohled vidět (viz např. tento detail produktu). Ostatní obchody to mají řešené podobně jako InWifi pouze formou poznámky, ale někomu to může vyhovovat více než ona barvou odlišená ikonka, já spíše věřím těm on-line datům (není tam žádné zpoždění, než je někdo edituje), ovšem ani ty nemusí zajistit, že to co je zobrazeno skladem také opravdu skladem je (může tam být jeden kus a zelená ikonka, vy ale koupíte dva; nebo objedná více lidí ve stejný moment a podobně), od toho jsou potvrzovací e-maily.

Druhá část věty v článku „umí potvrzování objednávek a dodávek e-maily a SMS což je velmi užitečná vlastnost a afaik také nikdo jiný nemá“ byla velmi špatně formulovaná. Chtěl jsem pomocí ní informovat o novince — SMS potvrzování, které opravdu nikdo nemá, ale tak jak jsem to napsal to vypadá, že ostatní obchody nemají ani potvrzování formou e-mailů, což samozřejmě pravda není. Pan Klečka i napsal, že je samozřejmě možné napsat jako e-mail nějaký, který to přesměruje na SMS na mobil, takže i to mají, ovšem já to jako SMS potvrzování neberu (to už bych pak mohl cokoliv).

Další s čím pan Klečka nesouhlasil je prohlášení výrobců, to ale vyvracet nebudu. Chápu ale, že tyto chyby mohly poškodit ostatní prodejce, což jsem neměl v úmyslu a velice se za ně omlouvám. Abych alespoň částečně svou chybu napravil, požádal jsem pana Klečku o informaci, jestli i oni mají nějaké vlastnosti které jiní nemají, či zajímavé výrobky, ať sem mohu na „revanš“ napsat něco o nich. Dotyčná část odpovědi je zde: Zákazníci u nás oceňují především výrazné slevy u větších objednávek a stálých obchodních partnerů (cca 30%), skutečně online skladové zásoby, individuální komunikaci se zákazníky (emaily, telefony), možnost odběru na fakturu, velké množství zboží na skladě (95% položek skladem), dodávky zboží do 24 hodin od objednání, možnost osobně vyzvednout veškeré zboží v sortimentu, možnost vrácení zboží bez udání důvodu, řešení VŠECH reklamací okamžitou výměnou za nový kus, jedinečnost sortimentu (StarOS, WRAPy, Atheros pro 5 GHz) přehledný a rychlý eshop a mnoho dalších drobností“.

Aby se i ostatní prodejci necítili dotčeni, pak alespoň seznam 4 největších (dle abecedy): www.elity.cz, www.inwifi.cz, www.i4.cz, www.wificentrum.cz, www.wifihw.cz, www.wifishop.cz. Ostatní napište do diskuse a já vás připíšu. Věřím v rozumnost místních čtenářů a že se nenecháte ovlivnit ani mnou, ani nikým jiným a rozhodnete se sami, který obchod vám vyhovuje nejvíce.

Stanovisko IPV, ZUI a SOS k regulaci VoIP

Zasvěcení vědí, že jsem již od počátku “technický konzultant” sdružení Internet Pro Všechny, i když nikdy jsem nechtěl být moc viděn (dělal jsem pro jednoho AO a to se někomu zdálo v rozporu). Nyní jsme vypracovali opět jedno společné stanvisko k regulaci VoIP a to si sem dovolím umístit. V prvé řadě chci ale upozornit, že pod tímto stanoviskem není podepsaný vlastník tohoto serveru Patrick Zandl a nemohlo to být s ním ze známých důvodů zatím ani konzultováno, proto to opravdu berte jako stanovisko čistě IPV, ZUI a SOS, nikoliv Marigoldu a Patricka (je na něm, jestli se po svém návratu přidá k našemu stanovisku, či napíše vlastní, či se k problému nevyjádří). Děkuji

Stanovisko IPV, ZUI a SOS k regulaci VoIP

Dne 26.11. vydalo ČTÚ Stanovisko k zavádění technologie IP, kde oznamuje, že “Evropská komise v současné době projednává z hlediska regulace problematiku přístupu ke službám, které jsou poskytovány prostřednictvím telekomunikačních sítí, využívajících technologii na bázi internetového protokolu” i ČTÚ formuluje “v současné době svojí představu o regulačních aspektech těchto služeb z pohledu stávající i připravované právní úpravy pro oblast telekomunikací, resp. elektronických komunikací” a žádá odbornou veřejnost o zaslání připomínek. Tento dokument je společným stanoviskem sdružení Internet pro všechny (IPV), Zástupci uživatelů internetu ČR (ZUI) a Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS).

Pokračujte ve čtení článku…