Ajaj. Budeme regulovat IP telefonii. Jen co regulátoři vymyslí, jak.

Včera, když jsem psal o kmitočtové tabulce vydané ČTÚ, všiml jsem si také zprávy na webu ČTÚ Stanovisko k zavádění technologie IP (web ČTÚ). Nejzajímavější pasáž:

Evropská komise v současné době projednává z hlediska regulace problematiku přístupu ke službám, které jsou poskytovány prostřednictvím telekomunikačních sítí, využívajících technologii na bázi internetového protokolu.

Společné stanovisko Evropské komise a evropských regulátorů k této problematice je předmětem zpracování Skupiny evropských regulátorů (ERG) a jeho návrh by měl být projednán do konce roku. Stanovisko vychází z nového regulačního rámce pro elektronické komunikace a jeho konečné znění zveřejní Evropská komise na svých internetových stránkách.

Poslední douška zprávy metaforicky sděluje, že ČTÚ rovněž sama pracuje na zásadách regulace elektronické komunikace že odborná veřejnost je vyzvána k zaslání svých připomínek. Učiňte tak prosím, protože taková věc hrozí průšvihem, tedy tím, že ČTÚ začne regulovat něco, co pod regulaci nespadá.

IP telefonie, když si budeme hodně fandit, sama o sobě nemá v regulačním rámci co dělat, protože regulace v jejím případě nesplňuje ani jednu ze dvou svých opodstatněni – nemá ani technický, ani ekonomický důvod. Na trhu není majoritní subjekt (zatím), který by si mohl monopolně diktovat pravidla hry ani není třeba řešit technické náležitosti.

Zde samozřejmě s výjimkou vstupu do telefonní sítě. A právě o tuto výjimku se opírá většina regulátorů, když si vyšlápnou na regulaci IP telefonie. Telefonní síť již regulaci podléhá a od toho alespoň prozatím není pomoci.

K americké FCC se dovolávali telco operátoři toho, aby na IP telefonii vzal metr regulace za to, že z IP telefonů se nelze zdarma dovolat na nouzovou linku 911 a že IP operátoři za její provoz neplatí. FCC tuhle habaďůru ustál a operátorům vzkázal, že jestli je nouzová linka tak důležitá, ať ji prodají jako konkurenční výhodu svých linek. Snad to u nás dopadne podobně…

UPC opět zvyšuje rychlost Chello internetu a to až na 4 Mb/s

UPC znovu zvyšuje rychlost svých služeb Chello pro domácí připojení k internetu. Od středy 1. prosince začne UPC postupně zvýšovat rychlost služeb Classic a Plus na dvojnásobek v odchozím směru a na dvojnásobek, respektive o třetinu v příchozím směru. Ceny za tyto nabídky chello se přitom nemění. Nabídka chello classic bude mít novou rychlost 2048 kbit/s směrem k uživateli a 256 kbit/s směrem od uživatele. Další nabídka chello plus pak rychlost 4096 kbit/s a 512 kbit/s. V prvních dnech prosince bude zvýšena rychlost pro více než 90 % uživatelů a nejpozději do vánoc pak pro všechny bez rozdílu.

Vypadá to, že UPC naděluje vánoční dárky v mírném předstihu a takový dárek uživatele jistě potěší. Méně pak poskytovatele ADSL…

Sny (a svatba) plus svatební oznámení na mobil

Poslední tři dny do svatby. Prakticky nespím. Když usnu, zdá se mi, jak jedeme autem na radnici, jak přijedeme před radnici a nedá se tam nikde zaparkovat. Matrikářka mne ujistila, že to nehrozí, že je tam hromada parkovacích míst vyhražených pro svatebčany. Šel jsem se tam podívat. Fakt jsou. Večer jsem v klidu usnul a zase se mi zdál hrozný sen, že tam přijedeme a někdo si tam prostě jen tak frknul auto a zase se nedá zaparkovat.

Uklidňoval mne Petr, že když na to přijde, prostě hodíme auta na chodník a on je zaparkuje. Skoro to zabralo, protože vím, že Petr zaparkuje vždy a všude. Ale stejně, na něco jsem musel zapomenout. Jenže na co…

V Googgi vytvořili speciální “mobilní svatební oznámení” a propašovali jsme ho do systému. Pokud máte Nokia mobil s barevným displejem, můžete si poslat SMS s textem B W3576 na číslo 9070950, přijde vám to oznámení přes WAP push na mobil (nutno mít wap) – je vytvořeno jako tapeta na displej pro Nokia Series 40 telefony. Cena zprávy je 50 Kč s DPH, to je stejně, kolik stojí levnější statební oznámení, jenom ho zaplatíte vy 🙂 A abych udělal povinnosti zadost, službu technicky zajišťuje Pipeline a.s. a provozuje ji Googgi s.r.o. a jeho Bublo portál.

Plán přidělení kmitočtových pásem (národní kmitočtová tabulka)

ČTÚ vydalo v Telekomunikačním věstníku CD s přílohou “Plán přidělení kmitočtových pásem (národní kmitočtová tabulka)”. Tu si můžete stáhnout také z webu ČTÚ zde. Národní kmitočtová tabulka je uložena v PDF. V dalších věstnících by měly vyjít podrobněji rozebrané určité části kmitočtového spektra.

Průzkum využívání bezdrátových sítí

Pokud máte chvíli času, můžete jej věnovat Průzkumu využívání bezdrátových sítí. Průzkum bádá nad využití bezdrátových sítí a datových přenosů v nich, jejich klientely, potenciálu rozvoje služeb na základě této technologie, dostupnost informací o základně přístupových bodů atd.

K průzkumu pokračujte zde…

SMS u Českého Telecomu není špatný nápad

Přečetl jsem si Malérův spot týkající se SMS z pevných linek: SMSky u Telecomu za půl roku = 3 hodiny u Eurotelu. Ačkoliv bych nechtěl polemizovat s faktem, že těch SMS přes Telecom příliš neprošlo, což je z čísel evidentních, opravil bych rád nějaká fakta, která Malér uvádí ve své ekonomické kalkulaci, když říká, že “jenom zavedení služby a marketing musel stát násobky toho, co zatím služba přinesla jako příjem”.

Co se marketingu týká, asi není sporu a Telecom do něj narval hromadu peněz. Něco inzerovat musel a řekl bych, že SMS nebyly špatnou volbou, ale od toho abstrahujme. Malérova chyba je v předpokladech nákladů služby.

Pokud se podíváme na to, jak Telecom SMS odesílá, záhy se dopátráme toho, že se SMS z mobilu posílají přes PRSMS číslo. Náhledem do seznamu PRSMS poskytovatelů (příkladmo zde u ET) zjistíme, že číslo provozuje Fincom – Materna. A jsme již blízko poznání. Celá služba SMS z pevných linek je totiž provozována Fincomem, který ji nabízel už dva roky před tím, než ji nabídl Český Telecom (důkaz zde). Nové vedení Telecomu totiž pouze uzavřelo dohodu o dělbě výnosů a službu začalo masivně propagovat. Čili ho služba nestála nic, než ten marketing.

Druhou chybou v kalkulaci je cena odeslané SMS. Fincom posílá SMS do mobilních sítí přes Connect připojení, tedy za ceny v řádu cca 80-50 haléřů plus DPH dle aktuálního měsíčního objemu. To poznáte z čísla, z jakého SMS přichází. Ani při nejhorších cenách by tedy Telecom na posílání SMS za korunu (ani s DPH) nebyl prodělečný.

Osobně službu SMS přes pevné linky nevidím jako zcela bezpředmětnou. Telecom do ní investuje marketing a SMS jsou docela atraktivní služba na to, aby alespoň část lidí zaujala a naznačila jim, že Telecom nechrní na vavřínech. Samozřejmě nepříjemné jsou problémy se službou jako takovou. Sám, když jsem ji na jednom místě aktivoval, jsem ji spolehlivě nerozchodil ani dle nápovědy helplinky, než mi po pár dnech řekly, že na některých linkách to prostě chodit nemusí (a zařízení za litr že si můžu strčit někam). SMS občas došla jako text, jindy došla jako hlasová nahrávka a při odesílání se mi SMS vrátila na vlastní číslo zpět. Problém také je, že jen u T-Mobile lze SMS odesílat na pevná čísla tak, jak jsme zvyklí, všude jinde je třeba používat obezličku přes posílání na PRSMS čísla. Navíc bych neřekl, že se to chytlo tak moc, jak Telecom předpokládal – spíše kvůli těmto praktickým problémům. Ale dobojováno ještě není a služba má šance…

Gmail propadl spamu, nebo jsem něco rozbil?

Poslední dny mám veliký problém s Gmailem. Nechytá spam. Všechny spamy, které mi až doposud spolehlivě mířily do přihrádky SPAM, zůstávají v mém Inboxu a je jich tam fakt hodně. Přitom Gmail avizoval, že bude systém obrany proti spamu zlepšovat! Co se stalo, zapoměl jsem na něco? Přehlédl jsem, že musím filtrování spamů někde znovu zapnout? Ale kde, prošmejdil jsem celou administraci a nic jsem nikde nenašel. Děje se někomu s Gmailem něco podobného?

PS: Alespoň už vím, kolik spamů mi chodí. Nedávno jsem se podivoval, co může být spam za problém, když já za den dostanu tak jeden-dva. No, přes noc jich byly asi tři stovky.

Internetové terminály v mekáči

Mc Donalds si na václaváku otevřel něco jako internetový mekáč. V patře nabízí několik počítačů napojených na internet a vybavených i kamerou, kde lze zasurfovat a vyřídit poštu. Kolik to stojí, jsem tam napsáno neviděl a ani nezjišťoval.

Jen chvíli před pořízením téhle fotky jsem byl v Cafe Louvre, kde zase někdo instaloval internetový kiosek. Neměl jsem ale čas se podívat, od koho byl ani jaké služby nabízí…

mekáč

Asus WL-500GX je v prodeji

Asus WL-500GX

O domácím WiFi směrovači Asus WL-500GX jsem tu kdysi psal. Hlavní sympatická záležitost na něm pro mne byla, že má dva USB 2.0 porty, takže na něj můžete navěsit pevné disky připojené přes USB (nebo samozřejmě kameru, jenže na tu stačí starší model vybavený pomalejším USB 1.1).

Asus 500GX je kromě toho běžně slušně vybavený WiFi router pro domácí použití, specifikace najdete zde u výrobce.

Důležité je, že se začal objevovat v nabídce některých prodejců v ČR a výrobek seženete za ceny kolem 3500 – 3700 Kč bez DPH, tedy kolem 4100 Kč s DPH. Bohužel u velkých WiFi shopů jsem ho nenašel, ale najdete ho na HSYS.cz, egServis nebo třeba Delcompu.

Na stavbu domácího souborového serveru je tedy jak dělaný. Škoda, že se do něj nenacpala Samba…

Wireless Wednesday: Kde jsou zisky z mobilních business aplikací?

Ve středu 1.12. od 17 hodin probíhá tradiční Bezdrátová středa – v Anděls hotelu vedle Nového Smíchova. Tentokráte je na téma Kde jsou zisky z mobilních business aplikací, takže se přijďte podívat, pokud vás to zajímá.

A aby čtenáři Marigolda měli výhodu – pokud při registraci uvedou, že se o akci dozvěděli na Marigold.cz, mají vstup na akci zdarma (=ušetříte tři stovky). Říkejme tomu demo vstupenka 🙂 Při registraci tedy do políčka nazvaného “Vložte kód pro volný vstup” napište kód “marigold”.

Výtah programu:

 • 17.10 Trendy v mobilním světě
  Rostislav Kocman (Ogilvy Public Relations, s. r. o.)
 • 17.20 Business aplikace z mezinárodního hlediska
  Mike Grenville (160characters.Org)
 • 17.50 Případové studie v jednání
  Martin Ryšánek (Eurotel Praha, spol. s r. o.)
  Vladimír Vejvoda (Princip)
  Jiří Čermák (LogicaCMG)

  Jiří Berger (Fractal s.r.o.)
  Vladimír Heřt (SAP ČR)

 • 18.40 Panelová diskuse: Kde jsou zisky v mobilních aplikacích pro firmy?
  Úvodní přednáška k diskusiPetr Maňas (LCS International)
  Diskutujte s operátory, developery a systémovými integrátory
 • 19.30 Networking
 • Kompletní informace a registrace zde

Killer App jako hromada utilit (aneb jak hledám adresy)

Četl jsem na Lupě zajímavou glossu. Autor (Pavel Houser z IDG) v něm konstatoval, že hromadu programů a utilit mu nahrazuje internet. A je to tak. O tom samém přemýšlím vždy, když musím reinstalovat systém a znovu uvažuji, co si nainstaluji na počítač. Jasný je email, prohlížeč, souborový správce (a FTP podle mne je taky souborový správce). Instaluji firewall, antivir, Office.

Pak mám hromadu utilit, které už pomalu nepoužívám. Slovníky, jízdní řády, CDčko s plnými texty zákonů. S tím nativním software se mi pomalu zle pracuje, všechno se musí dlouho nahrávat, zdržuje mne samotné zajetí do menu. Google mám jako CTRL-G (nebo na liště prohlížeče) a už jsem si navykl, že do něj zadám, co sháním a on to někde vyšťourá. Mor na samostatně instalované utility, web u mne vede.

Tento týden jsem rozesílal svatební pozvánky a v plné nahotě se ukázalo, jak jsem internetem pošahaný. Jasně, posíláme s Ditou již delší dobu pozvánky normálně, to jest emailem, SMS nebo po ICQ. Až později jsme přistoupili k papírové distribuci, která je podle mne nejméně osobní a následně se ukázalo, že také nejnákladnější a nejproblematičtější.

Když odhlédnu od samotného shánění, výběru a tvorby pozvánek, ukázal se u mne být zádrhel v adresách. Mám v adresáři pečlivě vedené kontakty na email i mobil, poštovní adresy ale nikoliv. Už léta jsem nenapsal nikomu z přátel dopis – už jsem plně přešel na elektronické verze (s jedinou výjimkou dědy).

Takže jak zjistit adresy? Pár nejstarších kamarádů mám v červeném bločku, který jsem asi deset let neupravoval, takže na těch adresách už ti lidé asi ani nebydlí. U většiny lidí si pamatuju, jak se k nim dostanu autem, z čehož sice odvodím ulici, ale těžko číslo popisné. Ejhle – vzpoměl jsem si na Justice.cz, natlačil jsem do ní kýžená jména a prakticky všechny lidi jsem tam našel, protože všichni nějak podnikají. Báječná věc, předpokládám, že většina z nich bude dnes překvapena, jak jsem sehnal jejich adresu domů.

Horší problém nastal s kamarádem, který nepodniká a zavolat mu a zeptat se ho, by zkazilo pointu posílání přáníček. Takže, znaje ulici, jsem mu poslal obálku a na obálku jsem vyvedl podrobný popis pro pošťáka, protože si pamatuju, že hned vedle je hospoda a dům má do výšky 1,5 metru tmavomodré kachličky. Ulice není tak dlouhá, aby to pošťák neodhalil. Takže uvidíme, jak si poradí. Příští týden, když se kamarád neozve, pošlu kontrolní SMS…

Pro nás, normální lidi, jedno doporučení. Služba Mobical.net zdarma (zatím) zasynchronizuje váš telefon a kontakty i kalendář v něm přes SyncML. Báječná věc, když jsem v kanceláři, edituji si kalendář a kontakty na PC a pak si je přes WiFi synchronizuji s telefonem, v němž mám zase mobilní úpravy…

Pointa příběhu? Asi není 🙂 Proč taky…

Drobky: souhrn poznatků o 5 GHz pásmu, Gmail J2ME čtečka a další odkazy

Hromada drobků bez ladu a skladu – omlouvám se, svatba se blíží a mám toho fakt nad hlavu.

Jan Sedlák popustil uzdu své klávesnici a vyplodil velmi obsáhlý a komplexní článek na i4 věnovaný problematice 5GHz pásma. Doporučuji jako povinné čtení.

Odchytil jsem z refererů zajímavý blog “Maratonský deník aerobního tragéda” – určený zájemcům o tělesnou fyzkultůru.

Na ISDN serveru vychází seriál o IP Multimedia Systému, první díl viz zde, zbytek snadno dohledáte.

CD-R server: UWB jen tak standardizováno nebude.

Middlet pro čtení pošty z Gmailu na Java podporujících mobilech je zde. Nevyzkoušeno, čte to Atom formát pošty, takže to nebude asi velká sláva…

Chcete se dozvědět něco o dluzích, pozadí vymáhání a vyhýbání se dluhům? Inspirativní Dluhy.bloguje.cz – zejména Jak vydělat na konkursu. A ještě jeden můj oblíbený finanční blog – Pavel Kohout. Taky bych tomu tak chtěl rozumět…

Poznámka na závěr: pokud je ve smlouvě cestovního pojištění uvedeno, že v případě únosu letadla vyžaduje pojišťovna písemné potvrzení o únosu, není třeba toto potvrzení požadovat od únosců, stačí jej vyžádat od letecké společnosti. Jaká úleva před cestou 🙂

Bezdrátová webkamera D-Link DCS-5300G

Společnost D-Link ohlásila zahájení prodeje internetové kamery DCS-5300G. Kamera umožňuje maximální využití diskového prostoru tím, že záznam probíhá pouze tehdy, pokud je aktivováno pohybové čidlo. DCS-5300G odstraňuje potřebu toho, aby na konkrétním místě musela být fyzicky přítomna nějaká osoba, neboť přenáší proud živého videa (streaming) a zvuku přes Internet do předem určeného počítače. Kamera využívá bezdrátové rozhraní 802.11g.

webkamera D-Link

Kamera DCS-5300G je vybavena 10/100 BASE-TX Ethernetovým portem pro jednoduché připojení k síti Ethernet nebo k širokopásmovému internetovému připojení prostřednictvím domácí brány nebo routeru. Kamera je navíc dodávána s vestavěným čtyřnásobným digitálním zoomem umožňujícím podrobnější sledování a s funkcí naklápění a otáčení, přičemž všechny tyto funkce je možné ovládat na dálku pomocí snadno použitelného webového rozhraní.
Jako ideální řešení pro prostředí s více kamerami DCS-5300G disponuje předinstalovaným software, který umožňuje připojení a souběžné sledování až 16 kamer na obrazovce jednoho počítače. Kamery mohou být připojeny k externím zařízením, jako jsou poplašné systémy a senzory, čímž je možné vytvořit úplnou bezpečnostní konfiguraci.

Hlavní funkce DCS-5300G:

 • samostatná internetová kamera s CPU & RAM
 • vestavěný rotační motor pro otáčení a náklon s možností širokého úhlu pohybu
 • místní přístup prostřednictvím bezdrátové sítě LAN 802.11g a Ethernetu
 • vzdálený přístup prostřednictvím internetového prohlížeče
 • sledovací software pro ovládání až 16 kamer
 • spuštění záznamu pomocí detektoru pohybu
 • režim MPEG4 s krátkým záhlavím umožňující vysokou kompresi dat
 • konektivita pro externí zařízení umožňující záznam událostí po aktivaci alarmu
 • podpora DDNS a UpnP pro snadnou konfiguraci v síťovém prostředí
 • přenos živého videa rychlostí 30 snímků za sekundu