Speciální IM zařízení Zipit Wireless Instant Messenger

Na trh v USA má přijít speciální instant messagingové zařízení Zipit. Stát bude 99 dolarů a umožní připojit se přes WiFi k bezdrátové síti a používat vestavěný IM klient podporující MSN, AOL, Yahoo a ICQ. Monochromatická obrazovka, neidentifikovatelný a zřejmě nerozšiřitelný operační systém, plná QWERTY klávesnice, děti se po tom mají utlouci.

Zipit Wireless Instant Messenger

Není to zcela nový koncept, pamětníci jistě vzpomenou Cybiko, později před krachem zachráněné a odkoupené herním vývojářem InFusio. Byl to o něco zajímavější koncept založený na vytváření ad-hoc sítí a psaní si z Cybika na Cibiko. Propadl. Zipit má své šance v USA, kde rodiče nemají tak hluboko do kapsy a pár tisíc krabiček se může prodat, protože od dětí bude klid a budou trochu pod kontrolou.

Na druhou stranu to znamená, že o IM je stále neutuchající zájem a o to více mne překvapuje, jak málo to zajímá mobilní operátory v Evropě. Wireless Village je existující specifikace, v nových telefonech se objevují klienti, ale prakticky žádný operátor je nepodporuje, takže uživatelé, pokud je to moc zajímá, mohou hledat alternativní cesty, těch je ale málo a většinou je využijí jen fandové. Pro chytré telefony je tu například Agile Messenger (momentálně zdarma) – jenže javových klientů je pomálu a jsou různě kvalitní.

Operátoři tlačí uživatele do používání SMS, jenže SMS zprávy jsou v Evropě docela drahé, nejdražší v Holansku (21 centů) a v Německu (19 centů), což je už přes 6 Kč. Takže operátoři nikam s IM nespěchají…

Invex a Systems

Začal jsem dostávat otázky, zda se sejdeme příští týden v Brně. Trochu mne to vyděsilo, protože já se do Brna nedostanu, jak je rok dlouhý a najednou všichni předpokládají, že tam budu. Opatrně jsem se zeptal, kde bychom se tam setkali. Na Invexu. Ahááá, ja jsem zapoměl na letošní Invex…

Dlouhých deset let jsem nevynechal jediný Invex, velkou část z nich jsem si užíval jako vystavovatel. Už vloni jsem měl cukání na Invex nejet a letos ještě více přemýšlím nad tím, zda mi to za ty čtyři hodiny strávené v autě stojí. Zatím všechny pozvánky jsou totiž na téma “jít někam zachlastat a přežít to tu”, všichni mne svorně varují, že nemají prakticky žádnou novinku, že všechno už jsem někde viděl. Konferenční program mne zase tolik nezaujal a hlodá to ve mne hlodá, letos na Invex vůbec nejezdit.

Systems

Něco jiného je německý Systems. Na ten jsem naopak kdysi jezdil, ale pak jsem přestal, ačkoliv je v Mnichově, v mém oblíbeném (a rodném) městě, tedy “při ruce”. Jenže zvládat dva veletrhy během měsíce se mi nějak nedaří. Systems je 18. – 22. října, v pozvánce mi pro jistotu poslali vstupenku zdarma, program konferencí vypadá zajímavě, s pár lidmi se stejně potřebuji potkat a je mi milejší za nimi jet do Mnichova, než někam do porúří. Navíc by mne zajímalo povídání o Galileu, o výběru poplatků na dálnicích a samozřejmě Mobile Life věnovaný obsahu a službám pro mobily.

Že by bylo rozhodnuto?

Chello Easy bude místo Light varianty

UPC dnes oficiálně potvrdilo nabídku svého nejlevnějšího připojení k internetu pod názvem Chello Easy. To nabídne rychlost 256/64 Kb/s za 555 Kč s DPH při datovém limitu 5 GB měsíčně. Po jeho překročení spadne rychlost na symetrických 64 Kb/s.

V ceně je 5 MB prostoru pro web a jedna email schránka s pěti aliasy.

“Společnost zavedením služby chello easy vyšla vstříc velké skupině lidí, kteří z různých důvodů preferují cenu nad rychlostí, stejně jako rostoucí společenské poptávce po levném, ale kvalitním a bezpečném internetu a po  větší podpoře rozvoje “internetové” gramotnosti. Teď tu takováto požadovaná služba je a má evropsky srovnatelné parametry,” komentuje celou událost Václav Bartoň, generální ředitel společnosti.

Petr Jílek, provozní ředitel UPC k zavedení služby chello easy dodává: “před ní jsme testovali službu chello light, o kterou nebyl při rychlosti 128 kb/s a  ceně 779 Kč až tak velký zájem. Proto jsme zvolili chello easy. Předplatitelé chello light se však nemusí obávat. UPC je automaticky převede na službu chello easy, čímž se jim zlevní měsíční paušální poplatek a zvýší rychlost jejich připojení. Jednoznačně na tom vydělají.”

Už několika předchozími články jsem naznačoval, že nějaká taková nabídka od UPC musí přijít, protože je tu řada uživatelů, kteří dají přednost pomalejšímu a omezenějšímu připojení za podstatně lepší cenu a to už proto, že řada takových nabídek jak ze strany ADSL tak od bezdrátových poskytovatelů se objevuje. Nyní bude zajímavé sledovat, jak počty aktivací u UPC půjdou nahoru a zda nakonec firma neprodělá na tom, že by mnoho klientů dražších tarifů přešlo na levnější, místo aby to přineslo nové klienty…

Drobky: AutoCell do NetGearu, Francie dostane WiMax síť, PalmOS pro chytré telefony

NetGear nabídl update pro své WiFi produkty WG302 (přístupový bod) a WAG511s (PC karta) o funkci AutoCell. Nové výrobky již funkci AutoCell budou obsahovat automaticky. AutoCell je zajímavá funkce vyvíjená firmou Propagate Networks, která umožní přístupovým bodům a kartám automaticky se naladit na nejlepší frekvenci a zároveň používat optimální vysílací výkon. Funkce má pracovat i ve velmi radiově rušném prostředí, nepotřebuje žádnou centrální správu a řízení kanálů i vysílacího výkonu zvládne zcela automaticky. Podrobnější presentaci najdete zde. Vhodné samozřejmě hlavně pro kancelářské budovy, zajímalo by mne, jak by to dopadlo v outdoor prostředí…

Francouzský Altitude Telecom, který je vlastníkem národní licence v pásmu 3,5 GHz, uzavřel smlouvu s Alvarionem a hodlá pokrýt celou Francii WiMax sítí. Služby bude nabízet hlavně malým a středním firmám. Tisková zpráva zde u Alvarionu.

PalmOS 6.1 - Cobalt

Už v nejbližší době by se měla na trh dostat zvláštní verze PalmOS 6.1 Cobalt pro chytré telefony, která bude podporovat bluetooth, WiFi a samozřejmě GPRS/GSM/CDMA. Podle některých zpráv první smlouvy na použití této verze PalmOS pro své chytrý telefony podepsali již tři výrobci mobilních telefonů ODM (GSPDA, Inventec Appliances aPortable Innovation Technology (PiTech)) a tento týden by mělo být představeno celkem 11 telefonů s PalmOS. Bude to obroda PalmOS, kterému v oboru ujížděl vlak? Poznámka: ODM jsou výrobci telefonů, kteří je neprodávají pod svojí značkou, ale pod značkou toho, kdo si je u nich objednal… Další odkazy a zdroje na The Feature. Finální tisková zpráva včetně soupisu vlastností je zde na Palmsource.com.

S platností od pondělí 27.9.2004 se obchodní název Český Mobil a.s. mění na Oskar Mobil a.s.

Ad: zřízení Národní vysokorychlostní laboratoře

Národní broadband strategii se věnuje Jiří Peterka na serveru Lupa a to ve dvou dílech. Provedením je to trochu rozporuplný článek, protože mi přijde delší, než samotný text broadband politiky, takže doporučím pozornost věnovat spíše originálnímu textu. O něco kompaktněji to týž autor napsal na DigiWeb.cz

Mne v textu zaujalo mimo jiné zřízení „Národní vysokorychlostní laboratoře“ – do konce roku 2005. Zajímalo mne, co by měla taková laboratoř zkoumat a tak jsem se po tom pídil u zodpovědných lidí. Ukázalo se, že je to zatoulaná zmínka o původní myšlence, která se nakonec ale ukázala příliš obsáhlou a složitou, takže byla z NBS vypuštěna, až na ten jeden odkaz v časovém harmonogramu. Takže Laboratoř se konat nebude. Alespoň prozatím.

Tipy na nové weblogy: Geeklandia, La Trine a Flotila

Mám tu zase nějaké tipy na zajímavé weblogy. Tak především Geeklandia je weblog Romana Staňka, věnovaný technologiím viděným z zaoceánského pohledu. Stojí za pozornost, už proto, že Geeklandii píše člověk, který něco dokázal, takže jeho názorům je vhodno přikládat váhu. A také proto, že výběr témat je hodně netradiční oproti běžným webům, takže je to příjemné osvěžení.

Druhým weblogem doporučeným ctěné pozornosti je La Trine Davida Grudla. Je více programátorský, ale i pro ryze neprogramátory se tam najde týdně něco, co stojí za to přečíst.

A milovníkům sci-fi přidám ještě k dobru link na moji oblíbenou a online psanou sci-fi povídku Flotila Země. Ale to už je opravdu spíše na chuť, než povinné čtení…

EarthLink SIPshare – P2P přes SIP protokol

EarthLink SIPshare

Při častých diskusích o VoIP hodně lidí poukazuje na to, že Skype funguje lépe, než klienti postavení na SIP a že tedy SIP je horší protokol, než proprietární Skype protokoly. Oponenti odpovídají, že záleží na tom, jak SIP použijete, jaké funkce z něj a jak. Programátoři společnosti EarthLink se rozhodli demonstrovat sílu SIP protokolu tak, že nad ním vytvořili P2P program pro sdílení dat nazvaný SIPshare. Ten využívá výhradně SIP protokolu…

SIPshare je napsaný v Javě, takže je přenositelný na další platfromy, poskytuje fulltextové a distribuované vyhledávání, automatické vyhledávání dalších připojení i stahování souborů tak, jak to známe z jiných P2P programů.

Zatím jde spíše o prototyp programu, o takové technology demo, které má svoje omezení, ale kolem SIPshare se již schází komunita, která na jeho dalším vývoji bude pracovat. Nakonec, proč by váš VoIP klient neměl sdílet i vaše soubory, když už přenáší váš hlas…

Web EarthLink SIPshare

WiFi ohrožují patentové spory se Symbol Technologies

Společnost Symbol Technologies oznámila, že bude požadovat poplatky od výrobců WiFi techniky za své patenty. A prvním, kdo jí peníze zaplatí, je Proxim. Ten uhradí za rok 2003 celkem 23 milionů dolarů za porušení patentových práv Symbolu.

Problém tradičně je v tom, že Symbol je držitelem patentu na běžně používanou funkci, která je navíc standardní součástí čipových sad. V tomto případě jde o funkci Power Save, která umožní vypnout vysílání v případě, že přístupový bod nemá, co vysílat.

V celém sporu je důležitý fakt, že Symbolu nemusí poplatky platit výrobce čipových sad, ale společnost, která tyto čipové sady do svých produktů integruje a funkci Power Save v nich aktivuje a využívá. Symbol své patenty nabyl zcela legální cestou a celý právní spor začal Proxim, když v roce 2001 se domáhal zrušení některých patentů Symbolu. Soud ovšem patentová práva Symbolu potvrdil a Proxim za “odměnu” dostal v roce 2003 právní spor na úhradu patentových poplatků. Protože Proxim většinu podstatných kauz z tohoto sporu u soudu prohrál, společnost se rozhodla dále se Symbolem u soudu nepokračovat a dohodla se na vyrovnání poplatků.

Nyní se čeká na to, kam Symbol šlápne dále ve vymáhání poplatků. Největšími výrobci WiFi techniky jsou Cisco / Linksys, tedy firma, která má kapsy plné peněz a ostré právníky, kteří už se domohli vymazání nejednoho patentu…

Poznámka na závěr pro patentové choleriky: patentové právo hovoří jasně – pokud jste držitelem patentu, máte právo na poplatky od firem, které jej užívají a to bez ohledu na to, co si o tomto patentu komunita myslí.
Zdroj: InfoWorld

Národní politika pro vysokorychlostní přístup předložena k veřejné diskusi

Ministerstvo informatiky předložilo k veřejné diskusi svůj návrh Národní politiky pro vysokorychlostní přístup (broadband strategie – NBS). Je to 12 stran textu, z nichž dvě třetiny zabírá rekapitulace stávajícího stavu. Ministerstvo si vytklo za cíl, abychom v roce 2010 dohonili vyspělé státy Evropy. Zde je ku stažení PDF verze.

Četl jsem to, studoval jsem to. Místy je to příliš obecné, přijde mi, že stát může státní orgány a samosprávu více tlačit ke konkrétní podpoře, jsou zde ale také velmi konkrétní věci týkající se státní podpory místních sítí a podpory ze strany EU a to prostřednictvím strukturálních fondů EU (což se týká zejména obcí) a také prostřednictvím Fondu pro rozvoj vysokorychlostního internetu.

Z prostředků Fondu budou spolufinancovány infrastrukturní projekty z oblasti metropolitních a místních sítí, přičemž podmínkou bude finanční spoluúčast regionu (kraje) a realizátora projektu a otevřený přístup operátorů k infrastruktuře. Fond bude moci přispívat jednorázově maximálně do výše 50 % investičních nákladů.

Fond bude dále spolufinancovat projekty z oblasti obsahu a služeb pro vysokorychlostní přístup. Příspěvek bude moci být čerpán jak na zřízení, tak i na první rok provozu, a to opět do maximální výše 50 %. Prioritně budou podporovány projekty, které budou agregovat požadavky na vysokorychlostní přístup rozdílných uživatelů (např. zdravotnictví, školství, samosprávné orgány, komerční subjekty apod.) v konkrétních územích a které budou zajišťovat vyšší ekonomický efekt investic.

Pro konkrétní opatření na podporu rozvoje vysokorychlostního přístupu předpokládá Strategie následující časový harmonogram:

  • zřízení „Národního fondu pro rozvoj vysokorychlostního přístupu“ – během roku 2005
  • ustavení „Fóra pro rozvoj vysokorychlostního přístupu“ – do března 2005
  • zřízení „Národního vysokorychlostního serveru“ – do března 2005
  • zřízení „Národní vysokorychlostní laboratoře“ – do konce roku 2005

Na papíře do vypadá docela slibně, záleží ovšem na tom, jak se všechno podaří uvést do praxe. Snadno se vytvoří Fórum pro rozvoj vysokorychlostního internetu, horší to bude s generováním výsledků prostřednictvím něj. Fond se také vytvoří relativně snadno (když to vláda schválí), ale problémem bude zajistit, aby se k prostředkům snadno dostaly i menší a začínající firmy, které nemohou zvládat obrovskou agendu a hromady dotazníků. Národní vysokorychlostní server a laboratoř – to už vyloženě záleží na tom, jaké lidi se pro takové úkoly podaří získat…

PS: Moji “verzi” Národní broadband strategie najdete zde.

Připomínky k vládní verzi můžete psát zde na stránkách ministerstva.

Proč alternativním operátorů nevoní developerské projekty?

Když jsem se stěhoval do Zeleného údolí, říkal jsem si, že to je ta správná lokalita, kde se alternativní operátoři porvou o nabídku připojení. Bláhově jsem si myslel, že dorazím do baráku a budu si moci vybrat minimálně ze dvou operátorů telekomunikačních služeb, ne-li více. Jak správně tušíte, nemohl – telefony jdou přes Český Telecom, televize přes UPC. Jediná konkurenční volba je ADSL versus Chello.

Přišlo mi to podivné, protože takovéto developerské projekty, velké obytné soubory, jsem vždy považoval za typická rejdiště alternativců. Po zkušenostech z německého trhu jsem si opravdu myslel, že se najde řada alternativců, kteří osloví IPB Real a další developery a protlačí jim svoji technologii. Co je na tom, přivést do lokality jednu tlustou linku a při stavbě baráku zakopat spolu s inženýrskými sítěmi také rozbočky z té linky. Potřebnou techniku si všichni operátoři dávají do podzemních garáží do škatule a od ní to rozvádějí šachtou do jednotlivých bytů. Jasně, nejsou to firemní zákaznící, ale nové byty si dnes kupují pouze milionáři (byt holt dnes miliony stojí) a lepší cílovou skupinu mezi domácnostmi abyste pohledali. Jenže nic nic, v garáži je jen pixla Českého Telecomu a UPC.

A tak jsem se nedávno při své návštěvě IPB Realu zeptal, ještě v naději, že jde o nějakou exkluzivitu… Bylo mi řečeno, že situace je prostá. IPB Real vždy stavěl s Českým Telecomem a UPC, prostě proto, že nikdo jiný se nenabídl. A tak ani o nějakých alternativách neuvažovali.

Opravdu jsou developerské projekty pro alternativní operátory nezajímavé? Je ekonomicky nevýhodné je síťovat? Jaké jiné domácnosti by mohly být ekonomicky atraktivnější a jaká lokalita výhodnější k zasíťování, nežli nové obytné soubory? Co dělal Contactel, Aliatel, Tele2 nebo GTS a proč neoslovili developera a ve výsledku toho všeho mi v bytě nekouká ethernetová zásuvka a na stole neleží číslo k aktivaci telefonní a internetové linky?

Nakonec jediné dvě firmy ochotné do lokality přivést internet za rozumné domácí peníze byl tradičně Český Telecom a UPC. Nechápu to, ale jak to tak vypadá, alternativním operátorům se opravdu nechce nebo nevyplatí stavět cokoliv pro domácnosti. Ani udělat odbočku ze své kabeláže. Asi jim fakt stačí ty firmy a žebrání u Telecomu, aby jim za pár korun převedl linku, kterou jim se za plnou cenu nechtělo stavět 🙁

Nebo je ještě jiné vysvětlení, které jsem přehlédl?

PS: Ano, vím. Jsou světlé výjimky jako NetBox v Brně, ten se ale zaměřuje na stojící sídliště.

Tele2, Telecom a zdi mezi společnostmi

Z Českého Telecomu (oficiálně, z tiskového oddělení) mi poslali link na tu akci, kdyz Tele2 stavělo zeď před Telecomem a Telecom přitáhl dvě telata a vyvěsil transparenty. Telecom to hezky nazval happening 🙂 – a jeho fotky najdete zde.

Byla to povedená akce a bylo vidět, že je dvojsečná zbraň informovat novináře ve velkém předstihu. Někdo z nich to totiž prozradil Telecomu a ten měl chvilku času na to se připravit. A využil ji doopravdy dobře. Tiskový mluvčí Telecomu Vladan Crha dokonce zde v diskusi říkal, že největší náklad na akci byl pronájem těch dvou telat. Telecom prokázal slušný smysl pro humor a akčnost, kterou bych u něj nečekal.

Ale živě si představuji to pokračování. Bude to asi nějak takhle – pracovník controllingu Telecomu dostane na stůl podklady za zářiovou útratu tiskového oddělení. Jede prstem po těch sloupečcích jako chlebíčky, papír do tiskárny, pronájem sálu, tisk brožurek a pak se zastaví na řádku “dvě telata”. Zamyslí se, už se natahuje po sluchátku, aby se zeptal na tiskovém, jaká dvě telata se tím myslí a pak si vzpomene “Jo, to budou ty dvě telata z marketingu. Myslel jsem, že berou více.” Položku odškrtne jako schválenou. Další řádek: “dva zvonce”. “Aha, tak už ty kravky vyhodili, taky dobře”. Schváleno, akce prošla i controllingem…

Chtěl jsem včera napsat do Tele2, jak je to s tím převodem klientů a proč si nepožádali o navýšení kapacity přepojování u Telecomu, jak argumentují telekomáci, že měli udělat. Na webu jsem nenašel žádný kloudný press-kontakt, jen nějaký úděsný formulář, tak jsem se na to nakonec vykašlal. Zase natolik mne to nezajímá, jednoduše jsem si řekl, že si ty lidi holt mají pořídit normální telefon. A tím normální telefon už samozřejmě myslím mobil. Navíc Tele2 ve mne vždy budilo rozporuplné emoce – jak tak sleduju její tiskové zprávy a aktivity, tak si firma svojé píár založila na tom, že je vždy proti Telecomu, což je zajímavá strategie, ale je mi dost proti srsti. Navíc si pamatuji, jak se mi do baráku, ještě když jsem seděl na Opletalce, dobýval “technik Telecomu”, aby se podíval na naše telefony. A teprve, když jsem ho vyhazoval s tím, že asi musel padnout na hlavu a že žádné pevné telefony od Telecomu nemáme a že k firemní ústředně ho nepustím, se ukázalo, že to byl nějaký obchodníček Tele2. Nevím, čeho tím trikem chtěl dosáhnout, ale padla kosa na kámen…

Viděl jsem včera, jeda autobusem (den bez aut!), skvělý billboard. Samozřejmě parodie na Grossovu sérii, profi tištěná, zcela v tom barevném duchu: fotka člověka (asi neznámého) a vedle něj slogan “Jsem sociální případ. A myslím to upřímně. Volič – živnostník.” A vedle toho srp a kladivo. Musím to vyfotit 🙂

Nedostatek nebo lenost?

Nedávno si Patrick na Marigoldu postěžoval, že mu chybí obsah pro broadband. Včera si na totéž stěžoval Martin kopta na Lupa(.cz). Podle zcela relevatního zdroje je v doméně .cz k dispozici na 100.000 audio a video příspěvků.

Je otázkou, zda jde o Áčkové filmy nebo filmy typu “moje sestra ve sprše”, nicméně obsah tu je. Problém je, stejně jako byl zpočátku u webu, na straně uživatelů. Očekávají, že obsah bude ve stejné kvalitě a kvantitě jako u televize (ostatně, stejně to očekávali u webu).

Druhý problém je, že s audiem a videem nedokáží jeho vlastníci pracovat. Například už dříve jmenovaný Martin Kopta již několik měsíců disponuje (legálně a zadarmo) odkazy na záznamy z pořadu Diagnóza, které se zabývají sexem. Myslíte, že je nechal zalinkovat na svůj sexus.cz?

All-in-one zařízení (kombinace foto-mobil-média) jsou cesta do pekel

Nedávno jsem u Radka Hulána četl spot, v němž přesvědčoval, že budoucnost patří jen kombinovaným zařízením, takzvaným též All-in-one. Nemyslím si to, ačkoliv tento názor jsem slýchával na 3GSM World až příliš často a od chytrých lidí.

Mohl bych předeslat, že kombinovaná zařízení se uplatňují jen výjimečně – například televize spojená s videorekordérem je obchodně propadák, i když je to logická záležitost. Kombinovaná zařízení se uplatňují spíše tam, kde lze do stávajícího zařízení přídělat něco, co zvýší jeho původní funkčnost, nikoliv přidá novou. Kupříkladu kombinací pušky, automatického nabíjení a velkého zásobníku vznikne samopal, což je věc, která se prodává dobře. Ještě k němu můžete přidělat baterku a laserové zaměřování, možná bajonet – a to je asi tak všechno. Pokusy americké armády tuto sestavičku rozšířit ještě o komunikační modul s GPS už v praxi narazily a takovéto “komunikačně-palebné” centrum vojáci hromadně vraceli. Jak by ne – od zbraně se očekává, že může spadnout na zem, což elektronika nemá ráda. A dost možná si někteří vojáci pletli ústí zbraně se sluchátkem a spoušť s PTT tlačítkem, to nevím, tak daleko jsem to nezkoumal.

V telekomunikacích se nedělají kombinace s palnými zbraněmi, spíše se mluví o kombinaci telefon – very-personal computer – fotoaparát – herní mašinka – přehrávač multimédií – – přijímač TV a rádia – navigační zařízení.

Většinu takových zařízení lze dnes nacpat právě pod ten pojem very personal computer, velmi osobní počítač, protože chytré telefony jsou dnes schopny obsloužit multimédia, příjem TV/rádia i poměrně výkonný software. Fotoaparáty se dnes stále více miniaturizují a navigace do chytrých telefonů pomalu také přichází (v Asii už tam je).

Jenže to není všechno. Některé části této kombinace nejsou zatím technicky dost na výši, zejména fotoaparát), aby konkurovali samostatným zařízením pro běžného uživatele (digitálním kompaktům) – jenže to je věc, která se během pěti let srovná a fotoaparáty v mobilu budou mít schopnosti naprosto dostačující pro běžného uživatele. To není nic, co by nesrovnal dnes myslitelný evoluční pokrok.

Pokračujte ve čtení článku…