Drobky: BREW a Java, weblogy zainvestované a konspirační iPod teorie

Na Mobil.cz jsem napsal článek o BREW a Javě – původně měl být zaměřen více na porovnání technologií, nakonec je spíše o obchodní stránce věci.

Na Lupě zase Mirek Zeman píše o tom, že weblogy přestávají být alternativními médii a popisuje investici venture kapitálu do Technorati a NewsGatoru. Obě firmy jsou ale tak trochu výjimkou, protože jde sice o firmy spřažené nějak s weblogy, ale o firmy založené spíše na software. Mohu vás ujistit, že před sídlem Marigolda se zatím venture kapitalisté netísní 🙂

Zajímavou zprávou je, že Amazon.com chce mimo normálních počítačových her začít prodávat i hry pro mobilní telefony.

Ericsson končí s bluetooth hardware – nadále jej pro něj budou vyvíjet a vyrábět jiné firmy. Prý v tom nevidí business. V čem ale Ericsson dneska business vidí a realizuje… Zdroj: InfoWorld.

A na závěr k mému novému tématu, iPodům od Apple. V USA se šíří konspirační teorie, podle níž Apple (nebo spíše Někdo) do shuffle přehrávání v iPodu (takové to náhodné) zabudoval speciální algoritmus, takže přehrávání není náhodné, ale ovlivňuje náladu lidí. Uvádí to článek v The New York Times. Apple popírá, že by jeho iPod uměl odezírat náladu svého majitele a přizpůsobit jí přehrávanou hudbu, podle mne už je pozdě a provalilo se to. Připomíná mi to aféru v NSA, Americkém bezpečnostním úřadě. Tam je výnosem zakázáno vnášet postavičky Furbyho, protože by mohly být naprogramovány k vynášení tajemství. Žádná vzpoura robotů! Dav Furbiů s iPodem za opaskem bude apokalypsou lidstva…

Story o sousedských sítích (6.)

V pátek jsme si užili nakonektorování koaxiálního kabelu. Přes spolupráci kolegů (je třeba poděkovat MM a JF) nám to trvalo čas, který považuju za nepřijatelný (a to ten spoj neni ani zdaleka dokonalý).  Kdyby tak byla nějaká sada pro úplné nešiky…

Později odpoledne jsem byl na Vinohradech vyzvednout anténu. Čekala mě dvě překvapení.

První z nich bylo, že anténa je nějaká menší (na to odvětil současný majitel, že to bylo na baráku, který mají pod palcem památkáři a velká tam nešla dát – fakt je, že barák má na fasádě nejmíň tři sprejerské tagy). Takže anténa má (asi) 11 dBi, takže bude třeba ji prohodit za anténu v lokalitě jedna (která snad ještě není na střeše).

Druhé překvapení bylo v tom, že anténa mi byla předána na stožárku (asi metr). Předávají děl, že nemá jedenactku a že stejně musí pryč, takže pokud jste v pátek kolem šesté, sedmé viděli exota, který jel z Flóry na Dejvickou a opíral se přitom o tyč a anténou, viděli jste autora článku.

V sobotu se mi ozval člověk z českého distributora Mikrotiku, že jsou svolní mi půjčit jednu licenci na testování. Sice byl zklamán, že nechci využít fascinující softwarové AP v software level 5, ale mít čtyři WLAN karty v jednom PC považuji za obtížně použitelné z důvodů rušení (pokud tedy rozteč mezi sloty v PC není dva metry).

Ještě k mikrotiku. V pátek jsem si nainstaloval na router zkušební 24hr verzi. Připojil jsem jí na segment, kde běží DHCP server. Zapnul jsem síťovou kartu (by default jsou všechny zakázané) a zapnul DHCP klienta. A nestalo se nic. Až po 20 minutách laborování a procházení CLI routeru na 21” monitoru (písmena jsou velká jak blázen), jsem přišel na to, že mikrotik narozdíl od většiny slušných operačních systému směrovačů čísluje rozhraní od jedničky. No ale zdařilo se.

Vývojář her pro mobily Jamdat zkouší IPO za 86 milionů dolarů

Veřejný úpis emise akcií (takzvané IPO) hodlá vyzkoušet další zajímavá firma, Jamdat Mobile (web). Ta právě vyplnila potřebné dokumenty pro SEC a v IPO hodlá získat 86 milionů dolarů. Jamdat Mobile patří mezi významné vývojáře her pro mobilní telefony a protože její obchod je postavený výhradně na mobilních telefonech a hry pro mobily tu nejsou přívažkem k hrám pro jiné platformy, jako je PC, je toto IPO bedlivě sledováno. IPO Jamdatu povedou renomované banky Lehman Brothers a Merrill Lynch, firma bude obchodována pod symbolem JMDT.

Jamdat

Něco málo finančních dat (kompletní SEC dokumenty s dalšími finančními daty jsou zde, je to fakt dlouhé a skvělé čtení o content trhu pro mobily): firma zahájila provoz v březnu 2000 a za finanční rok 2003 měla příjmy ve výši 13,5 mil USD. Za první čtvrtletí letošního roku pak měla příjmy 7 mil USD. Čistá ztráta firmy za rok 2003 byla 7,1 milionů dolarů a netto výnosy za první kvartál letošního roku byly 0,7 mil USD. Za letošní rok se očekávají příjmy 30 – 40 milionů dolarů a firma se bude pohybovat v ziskové oblasti.

Na první pohled to nevypadá špatně. Problémy bych mírně spatřoval v tom, že firma v roce 2004 realizuje přes 42% svého obchodu přes amerického operátora Verizon Wireless a dalších 18% přes Sprint. To znamená, že aktivity firmy jsou omezeny prakticky na americký trh, domu také odpovídá fakt, že naprostá většina příjmů v roce 2003 pocházela z her pro platformu BREW a teprve v letošním roce se podařilo část aktivit přesunout k Javě – i letos ale bude BREW dělat více jak 40% obratu a firma ani nezastírá názor, že BREW a platforma GetItNow Verizonu je jediným místem na světě, kde jsou dnes velké peníze pro mobilní hry.

Není bez zajímavosti věta, kterou Jamdat uvedl ve svých dokumentech:

We derived… 97% of our revenues during the three months ended March 31, 2004, from a combination of BREW and Java applications.

Vzhledem k tomu, že Jamdat začínal jako vývojář her pro WAP, je tato věta znakem přesvědčení, že WAP je mrtev. Minimálně v USA.

Pokud vás IPO Jamdatu zajímá, doporučím sledovat skvělý weblog výhradně na toto téma –
Zigurd’s JAMDAT S-1 Blog. Pro české content providery je to prakticky povinné čtení namísto pohádek na dobrou noc.

Překvapivé chvíle s vlastním serverem…

Včera jsem pozdě do noci psal článek a když jsem ráno vstal a podíval se na Marigolda, nějak jsem ho nepoznával. Ukázalo se, že Radek Hulán nervově nevydržel stav, kdy Marigold používá tři měsíce starou verzi redakčního systému a upgradoval ho. Vypadá to teď lépe a hlavně je tu WAP, po kterém jsem tak prahnul…

Má to ovšem své problémy a “radoviny”. Tou první byla samozřejmě administrace přepnutá do ruštiny, nicméně my gavarím charašó pa růsky (tolko něznájeme, kak instalírovať ruskyj kejboárd), takže s tím jsem si poradil. Další šok je, že když přecházíte někam z Marigolda, tak na vás vybafne okno, že nemáte používat MSIE – zruším to, jen co zjistím, kde se to dělá. A takové drobnosti, jako menu vpravo, dám také postupem času do pořádku 🙂 Jo, dalším problémem se jeví být kódování UTF-8, které místy (při posílání emailů příkladmo) zlobí…

Také jsem chtěl upozornit na jedu věc, které jste si pravděpodobně všimli: v poslední době semo tamo nějakým zajímavým článkem přispěli další lidé – jmenovitě Oook (modří vědí) články o budování sousedské sítě, případně Noname. Pod článkem je vždy napsáno, kdo je autorem (Tangero = já)…

A je tu nový redakční systém

BLOG:CMS

Tedy, ne tak docela nový, ale spíše zrenovovaný, Patrick totiž používal
stařičkou verzi BLOG:CMS (stará 3 měsíce,
tedy na můj vkus a vražedné tempo vývoje byla zcela někde jinde), tak jsem
udělal její zálohu, upgrade na nejnovější verzi 3.4.5, kterou používám i
na svém
weblogu
, konverzi dat na UTF-8, a úpravu vzhledů a šablon.
Patrickovi jsem o tom poslal email (pravda, až s menším zpožděním, nechtěl
jsem jej příliš stresovat), a celé to dal na FTP.

Co je nového?
Vpravo máte nyní více statistik, snad to pomůže tomu, abyste více a
veseleji klikali, dostupná je taky WAP verze na adrese http://www.marigold.cz/wap.php (je
to Mobile XHTML, většina moderních telefonů ji podporuje), a zcela nové
jsou rovněž komentáře a reakce na ně. Pokud se v komentářích nevyznáte, dejte
mi vědět, napsal bych k tomu nápovědu. Pokud používáte Operu, či Firefox s rozšířením “Link Toolbar”, můžete se mezi články přepínat i na stavové liště browseru (má to rovněž obrovský smysl pro handicapované čtenáře). Celý redakční systém je plně online, nicméně, automaticky generuje statické stránky plus zapíná GZip kompresi, měl by tedy být mimořádně rychlý. Nový je mimochodem i celý back-end.

Pokud by se k tomu Patrick, Oook, a Noname donutili, je možné celý web servírovat
jako application/xhtml+xml, což je taková vyšší dívčí webu. Uvidíme.
Patrick se vyjádřil před pár dny na skype, že o tom nechce ani slyšet, stačí
mu prý XML v práci. Nicméně, až mu nepojede WAP a Atom kvůli špatně
napsanému článku, asi se k tomu bude muset donutit. 🙂

Náměty, podněty, a oslavné ódy vítám.

Story o sousedských sítích (5.)

Jak už jsem včera psal, dorazil mi balíček a v něm chybějící komponenty (karty, kabely, konektory, anténa). Vzal jsem svého Duroně – eh Durona, a nastrkal do něj bezdrátové a drátové karty (zatím obojí po dvou kouscích). Zajímave je, že v Duronovi jsem objevil SCSI řadič a disk, přestože si nevzpomínám, že jsem ho tam dával (nicméně to PCdlo sloužilo jako web a DB server v hostingovém centru PragoNETu a už je to hodně dlouho, co jsem ho viděl před předvčerejším vyzvednutím). Směrovač teď vypadá takhle:

Celkový pohled
Pohled na rozhraní
Detail karet

Jak je vidět, ve směrovači chybí ještě třetí bezdrátová karta. Podíváme se nejdřív, jak bude fungovat se dvěma.

Dopoledne jsem volně diskutoval s Patrickem na téma operační systém. Vypadlo z něj, že má doma compactflash s OS Mikrotik. Koukal jsem na ten web a vypadá to, že mikrotik má až na BIND všechno, co bych potřeboval. A protože verze, kterou bych potřeboval (level 4) stojí jen 65 ďolíků, myslím, že je rozhodnuto. Zrovna teď se vypaluje instalační CD a pokud bude mému Duroň^Hnovi (sakra, zas ten překlep) chutnat a rozpozná všechny kartice, myslím, že problém s distribucí bude vyřešen. Doufám, že nějakého dobrovolníka pro statický hosting zóny v gubernii najdu.

Abych nezapoměl, dnes jdu do lokality jedna předat kabel, který si natáhnou ze střechy. Musím ještě (nechat?) nakonektorovat jednu stranu. Zároveň vyzvednu na Vinohradech další anténu – zas budu v metru vypadat jak trubka, co veze anténu podělanou od (vysokorychlostních?) holubů. Spolu se včera doručenou novou anténou je odvezu do lokality dva. Skorotchán asi již postavil stožárek/konzoli na střeše a je žhav antény na něj přidělat (zaměřit je můžem iPAQem).

Pokud se mi podaří udělat nějaké použitelné fotky (Nokia 6230 není žádný Nikon), uvidíte je v pondělí.

Story o sousedských sítích (4.)

Jak jsem už včera psal, dorazil balíček, ve kterém jsou náležitosti pro připojení (kabel, anténa, dvě bezdrátové karty XI-626 a nějaké ty konektory). Takže mě čekají dvě povinnosti. Dovézt kabel do lokality jedna, ať si natáhnou těch 15 metrů kabelu za střechy a upevní anténu na stožárek (a zbytek do 30 metrů mi vrátí pro lokalitu dvě).

A budu muset uchodit ten linuxovej směrovač. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl schopen pořídit si redukci CF <-> IDE, použiju plnokrevnou distribuci. Protože strávím víkend v lokalitě tři (někdo musí krmit kocoura), kde je přístup na Internet přes GPRS nebo dial-up, doufám, že si stáhnu VŠE, co bude potřeba. Pokud se týče distribuce, asi si hodím korunou

Jako story pro pobavení nabízím jedno z témat, které se řeší na veřejném fóru CZFree.Net. Jde o to, že velká část uživatelů má lepší dostupnost do Internetu než v rámci CZFree. Například dostupnost tzv. Connected fóra, kde jsou kromě dalšího závazná technická pravidla, je z některých částí CZFree.Net nulová.

První záznamy z konference VRS 2004

Dnes byla zveřejněna první várka videozáznamů z konference Vysokorychlostní počítačové sítě, pořádané sdužením PASNET. Hity Digital divide po česku, Vývoj technologií optických sítí nebo Wave division multiplexing můžete najít bud ve videoarchívu CESNETu nebo na webu PASNETu. Program můžete najít na stránce konference.

Vážně rozkošný iPod mini

Včera jsem po velmi dlouhé době podlehl MP3 přehrávačům. Když jsem naposledy investoval do mobilní hudby a koupil si minidisc (v roce 1996), lezlo mi na nervy, že do něj nahraju pár písniček a konec. Nosit sebou hromadu minidisků mne nebavilo a tak jej používám spíš v případě, když potřebuji něco nahrát (rozhovor) a najdu externí mikrofon. Pak jsem Ditě k vánocům koupil iRivera s půl gigem paměti – a to je věru už o něčem jiném. Do toho se vejde slušná porce písniček, je to malá krabička a tak vůbec. A Dita to používá každý den.

Včera jsem podlehl. Na vině je zejména MaLér, jehož iPod jsem nedávno viděl a opravdu moc se mi líbil zejména stylem ovládání. Utěšoval jsem se jen tím, že je na mne moc velký. Pak jsem ale zjistil, že dělají menší verzi iPod mini, která má místo několika desítek GB prostoru jen 4GB místa, tedy více než dost. A tak jsem ho koupil v modravém provedení.

iPod mini v blue provedení

Je to opravdu mazlíček. Už tím, že je úplně jiný, než třeba ten iRiver – copak vzhledem, ale logikou ovládání. Zatímco iRiver připojíte jako mass-storage a přesypete na něj z disku MP3 soubory, iPod (i když to umí taky), má aplikaci iTunes, která umí ograbovat CDčka, zjistit názvy písniček, interpreta, žánr – a tyto informace automaticky nahraje do iPoda. Pokud se vám něco nelíbí (bacha na diakritiku), můžete si to upravit. Až potud asi nic nezvyklého – jenže v iPodu si pak můžete procházet nahrané soubory nejen podle adresářové struktury, ale hlavně například podle alba, podle interpreta, podle žánru nebo podle vašeho subjektivního hodnocení (jednoduše ohodnotíte během přehrávání) nebo podle popularity – počtu přehrání. Velmi to zjednodušuje hraní toho, na co právě máte chuť.

Kdo jste neviděl ovládání iPoda – doporučím, vyzkoušejte si to. iPod používá něco, čemu Apple říká Click Wheel – je to takové kolečko, které se ovládá jen pohybem, nikoliv tlakem. Něco, jako touchpad na notebooku. To jsou přesně ty detaily, co mi vadily na iRiveru – pokud jsem dlouho jezdil v menu, měl jsem na prstu rýhu od ovládacího joysticku.

Ano, iPod mini má i své mouchy – dlouho jsem o něm nechtěl ani slyšet, protože nemá linkový vstup ani mikrofon, takže neumí nahrávat zvuk. Jenže pak jsem uvažoval nad tím, jak často jsem tuhle funkci používal. Bingho – jednou za rok jsem si nahrál nějakou svoji přednášku či rozhovor a dodnes se mi neposlechnuta válí na disku. Kvůli tomu se iPodu nevzdám.

iPod překvapivě nemá takovéhle funkce (jako rádio, nahrávání přes mikrofon), ale má věci a vychytávky, kvůli kterému si ho člověk zamiluje. Především ta automatická synchronizace a komfort zpracování a roztřídění hudby je parádní. Cokoliv, co v iTunes vytvoříte se automaticky synchronizuje přes firewire nebo USB 2.0 (tedy fakt rychle) s iPodem. Ano, oproti iRiveru mu chybí hromada věcí, které jsem považoval za podstatné. Ale už mi nechybí. Prostě poslouchám hudbu a iPod se snaží mi v tom bránit tak málo, jak je to jen možné…

Aby z toho bylo nějaké morální ponaučení: je zajímavé, jak často požadujeme věci a funkce, které prakticky nevyužíváme. A je zajímavé, jak se časem člověk naučí oceňovat eleganci na úkor strohých technicistních funkcí…

Story o sousedských sítích (3.)

Dnes se podíváme na druhý případ, jehož cílem je zapojit malou obec do CZFree.Net. Tedy přesněji řečeno zajistit, aby rodiče přítelkyně meli přístup k Internetu z domácího počítače a já měl přístup k Internetu u venkovního bazénu (když tam zavítám s notebookem nebo iPAQem). Stejně jako v předchozích dílech se nejdříve podíváme, co se již stalo (narozdíl od ostatních kauz zde nastala i sociální interakce s poskytovatelem).

Nejdříve jsem nahlédl do mapy CZFree.Net, zda je někde v okolí nějaké funkční AP. Protože jich pár v okolí (do čtyř kilometrů) bylo, vylezl jsem na střechu (respektive se vyklonil z vikýře) a projel okolí 10 dBi anténou. V okolí bylo asi pět sítí, bohužel žádná z nich nevypadala, že patří CZFree.Net. Nezbývalo, než opatřit lepší anténu (se ziskem 24 dBi) a zkusit to znovu. Byla to větší opičárna, protáhnout sebe i anténu vikýřem, ale ne nadarmo jsem měl v dětství lego. 

Hurá, objevily se čtyři AP, které měly v SSID kus textu, který indikoval, že jde o APčka, která patří CZFree.Net. Dvěma nejnadějnějším (nejsilnější signál) jsem napsal hned, zároveň napsal do příslušného vlákna diskuse CZFree.Net, že zamýšlím připojit dotyčnou ves (tedy především skorotchána). Jedním z oslovených byl provozovatel WiFi sítě ve vedlejší vsi, která není připojena do CZFree.Net. Zároveň jeden z provozovatelů AP projevil zájem zakruhovat infrastrukturu CZFree.Net v dané oblasti přes moje AP.

Protože jsem maximalista a žádná špatnost mi není cizí, po chvíli přemýšlení jsem vymyslel megaplán, kdy místo jedné směrové antény na střeše tam budou tři (dvě na zakruhování CZFree.Net a jedna jako tranzit pro sousední ves). Zároveň se pochopitelně nehodlám vzdát síťové konektivity u bazénu. Takže na střeše budou čtyři antény.

Celý článek kromě dalšího popisuje sociální komunikaci mé osoby s lidmi v CZFree.Net, proto by neměl být zobrazován před dvaadvacátou hodinou …

Pokračujte ve čtení článku…

GMail – kouzlo není ve velikosti

Dlouhou dobu jsem GMailu – emailové schránce od Google – odolával. Jeden GB prostoru je sice lákavá věc, jenže po pravdě řečeno mám stejnou kapacitu u RunBox.com, mám hromadu dalších kapacit u různých hosterů, ve firmě i na vlastním serveru a prakticky nikdy to nevyužívám, protože si poštu stáhnu přes POP3 a zpracuji v The Bat. Jenže s velkým množstvím pošty se pracuje stále hůře a prakticky nejvíce na The Batu oceňuji jednoduché i silné vyhledávání. A GMail slibuje právě s tímhle pomoci. Tak jsem od Petra Weidy dostal pozvánku na GMail (registrovat se nejde) a už tři dny si nechám všechnu poštu směrovat tam.

Kouzlo GMailu není jen v té velikosti, ta sama o sobě by byla rozporuplná. Kouzlem je právě to zpracování emailů. Došlá pošta se sama shlukuje podle odesilatele a tématu, takže pokud si s někým píšete delší dobu na jedno téma (podle mne to poznává podle subjectu a nějaké hlavičky, ale je to jen povrchní pozorovací úsudek), tak všechny tyto emaily se na titulní stránce GMailu shluknou do jednoho. Když na něj kliknete, vidíte za sebou kráčící posloupnost konverzace, přičemž GMail automaticky vyhodí quotovanou část, pokud je na konci emailu – tím se konverzace stane přehlednější a hezky vidíte, co vy jste psali a co vám na to odpovídají, nejste zatěžování násobnými kusy textu. Moc moc hezké.

Na titulní stránce si můžete vybrat to, aby k předmětu zprávy přibyl také výcuc zprávy, takže stačí jediný pohled a zhruba tak víte, o čem je v tom emailu řeč. Moc moc praktické.

Zprávy netřídíte do složek, ale takzvaných Labelů. Chápu, že z hlediska fyzického umístění je to rozdíl, ale z hlediska uživatelova jsem na velký rozdíl nepřišel, snad jen, že ty Labely jsou takové intuitivnější. V podstatě jsou to různé Pohledy, Průhledky, jimiž se díváte na svoji poštovní schránku a ony vám jinak přeskupují zprávy v ní tak, že vám vypíší jen ty správné. Labelování se může provádět také automaticky jako akce při příchodu zprávy, můžete si olabelovat zprávu při jejím čtení. Jediný rozdíl co mne napadl mezi složkou a pohledem – zpráva může mít více pohledů, ale do více složek byste ji bez vytvoření kopie nenarvali. Plus pro Pohledy.

Finta: pokud někomu odpovíte, přidá se kontakt automaticky do adresáře. To Outlook umí, ale málokoho jiného to napadlo…

Mazání – kdysi se říkalo, že v GMailu se nedá mazat. Dá. Nebo to tak alespoň vypadá – označil jsem zprávy, přesunul je do Koše a nechal jsem vysypat Koš. Místo se mi zvětšilo a zprávy zmizly… Zatím mi také nepřišel žádný spam, jen takové ti tiskové zprávy, k nimž jsem se někdy někde upsal – a ty jsem také zkoušel smazat, úspěšně. Ejhle….

Hledání je nejsilnější zbraní GMailu. Cokoliv najde ihned ve vašich emailech. Napíšete, kliknete a máte výsledek. Žádné čekání.

GMail je velmi hezký kus software, už tím, jak je naprogramovaný a jak hezky a interaktivně běhá v prohlížeči. Není to jen zvětšená kapacita schránky, je to opravdu užitečný nástroj pro správu emailů pro lidi, kteří nemají tu trpělivost každý došlý email pečlivě rozřazovat do složek a přitom se potřebují rychle v emailech orientovat. Na tohle je GMail lepší, než jakýkoliv jiný software – právě systémem Labelů, právě systémem shlukování konverzace.

Své nevýhody ale stále má – především nemůžu nastavit, aby moje odchozí email adresa byla mnou definována (firemní, marigoldí atd), mohu jen nastavit Reply-To adresu. Vypadá to stejně, není to totéž. Absence POP3 není problém, už existuje software, který si s tím poradí a hlavně tím ztratíte výhodu třídění zpráv, kterou jiný program neposkytne. Opravu není smyslem GMailu poskytovat POP3 schránku – to pochopíte, až jej použijete. Lze také importovat jiným software emaily z jiného klienta do GMailu (jednoduše je tam ten software naposílá přes SMTP Google 🙂 a je i program (dokonce i oficiální od Google), který kontroluje nové emaily a napíše vám na Windows obrazovku, že máte nový email.

Sám nevím, zda budu GMail používat. Určité věci mi vadí (maličko), trochu s ním blbne čeština, většina věcí mne ale nadchnula a zatím mne u GMailu drží. Nicméně bych se nedivil, kdyby nějaká firma vyrábějící email klienty GMail z velké části okopírovala do podoby Windows aplikace, protože vymyšlené je to opravdu hezky. Pak, že se s freemailem nedá vymyslet nic navíc…

Několik Google related článků na závěr:

Několikero důvodů, proč dnes nejít do práce…

Rozhodl jsem se dnes ráno provést průzkum, shromáždit body pro a proti rozhodnutí jít do práce a na základě tohoto průzkumu se rozhodnout. A zjistil jsem, že:

  • jsem si vzal jeden den dovolenou, maje dnes narozeniny, které bych nerad trávil prací
  • včera jsem získal dojem, že jsem vyřešil všechny problémy, které se v hojné míře nakupily, nebo jsem je úspěšně přesunul na jiného kompetentního řešitele (příkladmo na straně dodavatele). Jít do práce či zapnout firemní mobil hrozí rizikem, že se tito pokusí mi problém přehrát zpět. Když nebudu reflektovat, budou se s tím muset poprat sami.
  • v souvislosti s řešením problémů jsem také získal dojem, že by nebylo od věci se trochu vyspat…
  • bych mohl kouknout do kalendáře a pak se jít programátorů zeptat, kdy bude ten software, u něhož mám termín dokončení 30.4.2004. Při té příležitosti bych mohl být jízlivý či téže sprostý a to bych nerad, už proto, že by se nic nezměnilo
  • bych mohl potkat uklizečku a toužil bych se jí zeptat, jestlí jí nápis „vyhodit“ na krabici s odpadky něco nenapovídá. Dopadl bych, jako s programátory.

Při pohledu na samá negativa je myslím rozhodnuto – dneska je den toulek po městě, knihkupectvích a jiných kratochvilných podnicích… 🙂

Wi-Bro – další broadband technologie

Japonsko, Čína a Korea spojují síly pro vývoj nové širokopásmové technologie, prozatím nazývané Wi-Bro nebo též WiBro, což má evokovat širokopásmovost a bezdrátovost a také úspěch WiFi.

Technologie bude pracovat v pásmu 2,3GHz, tedy v licencovaném pásmu a bude pro nomadické (málo se pohybující) uživatele nabízet přenosové rychlosti 30 – 50 Mb/s za využití MIMO antén. První taková síť by se měla objevit v roce 2006 v Jižní Korei, k dispozici budou PCMCIA karty a modemy, postupem času by technologii měli výrobci zavést i do mobilních telefonů pro rychlé datové přenosy. Další detaily jako dosah, jsem nenašel, protože v angličtině existuje jen minimum a navíc obecných a povrchních informací (viz zde GlobalSource). Nějaké další info jsem našel na stránkách korejského Samsungu, který o Wi-Bro a zejména o sítích čtvrté generace, které by asijské státy rády implementovaly v roce 2010 (viz zde), pořádal konferenci. Jenže anglické materiály jsou jen pro delegáty a korejské jsou sice zdarma, ale neznaje korejštinu, tak mi k ničemu.

Právě Wi-Bro technologie má být první odrazový můstek pro sítě 4G.

Je to zajímavá situace. Asie je už delší dobu silně proti technologické nadvládě Západu a zejména USA. Populární jsou aktivity jihokorejských výrobců proti Qualcommu a jeho čipovým CDMA sadám, za které musí místní výrobci mobilů platit tolik, že se jim to nelíbí a dali se do vývoje vlastních sad a to i s podporou jihokorejské vlády. Čína se dala už před lety do vývoje vlastního 3G systému TD-SCDMA a NTT DoCoMo původně zainteresované v UMTS má už delší dobu dojem, že evropští partneři jsou mu koulí na noze a sítě 4G hodlá řešit spíše ve vlastní režii. Pokus všechny snahy o nové síťové technologie v Asii sjednotit na jednu myšlenkovou pan-asijskou platformu je tak jen dalším logickým krokem k technologickému osamostatnění a také kýženému osvobození od části IPR poplatků.

Myšlenka na závěr: je to špatně? Vadí, že bude existovat hromada různých standardů? Asi nikoliv – výměna spojení a informací se mezi rozdílnými standardy provádí pomocí dokumentovaných rozhraní, navíc už dnes se jednotlivé standardy výrazně liší a v telefonech jsou vlastně častokrát implementovány jako samostatné části…