Eurotel přináší EDGE (v síti T-Mobile)

T-Mobile včera oficiálně potvrdil, že jeho koketování s EDGE technologií se v České republice stává realitou. Zprávu vydal poté, co se už i v Hospodářkách psalo o tom, že si příští pondělí Eurotel vybral pro spuštění své vysokorychlostní datové sítě CDMA2000 EV-DO. Tyto dvě události lze jen velmi těžko nespojovat a je zdřejmé, že EDGE přináší T-Mobile do ČR jen proto, že všechny pokusy zabránit Eurotelu ve spuštění CDMA přišly vniveč – naposledy stížnost k evropské komisi.

T-Mobile má k EDGE rozporuplný vztah. Do EDGE se snaží konvertovat svojí síť v USA, kde je situace už neudržitelná, protože konkurenti zde s oblibou nabízejí vyšší rychlosti právě na CDMA – start je očekáván na rok 2005. A celá legrace zatím stála půl miliardy dolarů…

Rána přišla nejprve na evropském kontinentu a to když vloni spustil maďarský Pannon EDGE, T-Mobile jej v Maďarsku následoval o tři měsíce později. Z EDGE v Maďarsku si udělal výkladní skříň, když spolu s Ericssonem T-Mobile ustanovil rychlostní rekord v EDGE síti. Ačkoliv dnes ve své české tiskové zprávě udává rychlosti kolem 210 Kb/s, musíme mít na paměti, že v reálném provozu budou rychlosti v EDGE třetinové.

Zajímavá situace je ve slovenském EuroTelu, kde EDGE běží také a kde 51% vlastní Deutsche Telekom skrze Slovak Telecom a zbytek Atlantic West. Zdejší vedení má ovšem značnou autonomii v jednání, vyjádřenou mimo jiné i tím, že se firma nejmenuje T-Mobile, takže zde je o lokální (a moudré) rozhodnutí – asi tak, jako kdysi u nás za časů Paegasu.

Jak vidno, T-Mobile se do EDGE nikdy nehrnul, vsází spíše na WiFi a 3G a to jen v některých lokalitách, v zemích, které nepovažuje za primární linii střetu (například s Orange nebo Vodafone) na rychlá data spíše kašle. Ostatně i u nás jej k datovému paušálu vyprovokoval až krok Eurotelu.

V Čechách to dlouho vypadalo na odložený souboj. Eurotel sice EDGE testuje a má jím osazené několik základnových stanic, jenže se rozhodl dříve šlápnout do CDMA. A T-Mobile nezbylo nic moc jiného, pokud chtěl konkurovat. než udělat hlasité prohlášení o tom, že EDGE ano – a jít ho rychle někam nakoupit.

I časování odpovídá tomu, že T-Mobile svým EDGE jen kontruje. Pokud jej opravdu chce nabídnout do konce roku 2004, pak to znamená, že na EDGE v ČR ještě mnoho nesáhl, jen si několik lidí prolistovalo nabídkové katalogy a usoudili, že to půjde do sítě docpat (jinak by přeci všechno slavnostně spustili s tím, že pokrytí EDGE je třeba jen v pěti městech). Testovací provoz (zmíněný v tiskové zprávě) znamená, že je to nainstalované stejně jako v případě Eurotelu na jedné či dvou základnových stanicích a technici si s tím hrají.

Ačkoliv Eurotel již tradičně T-Mobile ujíždí o půl roku, nelze brát EDGE aktivity na lehkou váhu. EDGE, i když jej dodavatel (Siemens?) nezprovozní na slibovaných rychlostech a také terminály nenabídnou vyšší rychlost, než nějakých 80 Kb/s, bude mít výhodu v tom, že je součástí GSM sítě, takže stačí koupit EDGE mobil a můžete v té samé síti datovat, telefonovat a platit jedny poplatky najednou.Jenže to je jen o obchodní strategii, na kterou může Eurotel v zimě bez problémů odpovědět, pokud se mu to bude zdát důležité. Ve skutečnosti, z hlediska operátora je výhodnější mít datový provoz oddělený v jiné síti, dají se s tím dělat kouzla, když se do provozu nemíchají hlasové hovory a jejich nároky na kapacitu.

V každém případě bude letošní telekomunikační podzim velmi veselý. Naštěstí pro koncové zákazníky…

WideNet převzat německým AirNyxem

Aktivity společnosti WideNet, předního poskytovatele bezdrátového připojení k internetu prostřednictvím technologie WiFi, dnes převzala společnost AIRNYX CZ a.s.. Za ní stojí partneři druhého největšího provozovatele sítě HotSpots v Německu – AIRNYX AG.

Podpisem smluv a předávacích protokolů se AIRNYX CZ a.s. stává majitelem značky WideNet a zároveň provozovatelem hotspotů sítě „W“. Protože se Airnyx specializuje na veřejné WiFi hotspoty, prvořadým  zájmem je nyní rychlé rozšíření počtu pokrytých míst sítě WideNet, která k dnešku čítá 45 „horkých zón“.

Díky partnerství dojde nyní k rychlé implementaci služeb dalších roamingových partnerů v síti WideNet tak, aby do konce roku 2004 byla síť přístupná pro zákazníky všech hlavních světových dealerů bezdrátové konektivity.

Společnost Airnyx provozuje v Německu síť, která má nyní 500 aktivních hotspotů a spolupracuje se společnostmi jako jsou AIGP (HotSpoty na čerpacích stanicích), ADAC (Německý automobilový klub), nebo bft (německá Asociace nezávislých čerpacích stanic). www.airnyx.de

WideNet poskytuje služby bezdrátového přístupu k internetu od října 2003 na mnoha místech Prahy a v několika dalších místech. Do konce roku 2004 plánuje zprovoznit cca 200 hotspotů ve větších městech ČR. Firma doposud často stavěla spíše přípojné body pro trvalé připojení, tomu se nyní chce vyhnout a zaměřit se pouze na hotspoty.

Které Bílé zboží je nejbělejší

Zatímco fázi stěhování máme za sebou, fáze nakupování u nás právě probíhá. Po prostudování hory materiálů týkajících se praček, prolezení všech možných i nemožných diskusních fór jsem našel dvě variantní pračky, které připadají v úvahu a liší se prakticky jen tím, že jedna má větší informační displej LCD, ta druhá malý LED, což výrobce ohodnotil na dvoutisícikorunový rozdíl.

Už jsem byl na bilezbozi.cz a pak jsem si vzpomněl, jak se na Lupě, když tam byl rozhovor s Ondřejem Frycem, lidé dohadovali, že Bílé zboží.cz je předražené, o čemž jsem si tehdy dovolil vyslovit pochybnosti a vyjádřit svoji spokojenost s bilezbozi.cz. A tak jsem se rozhodl to ověřit v praxi. Zadal jsem do Google a Seznamu klíčová slova Boshpračky a obchody, které vypadly naprvních místech, jsem prosurfoval. Následující tabulka ukazuje, jak to v cenovém porovnání vypadá:

shop Bosch WFO 2442 BY Bosch WFX 2440
Bílý svět a a-a elektro.cz 15 190 17 150
Bery.cz 15 599 17 598
15.patro.cz 15 748 17 768
Bílé zboží 15 980 18 030
Korunka 15 980 18 030
AZ-elektro.cz 15 980 18 030
Elektrosvet.cz 15 982 18 032
Světnákupu.cz 15 982 18 032
ElectroHall.cz 15 990 18 090
Obchodní dům 16 080 18 140
elektro-eshop.com nemá 18 193
Elektroland.cz 16 303 18 395
Kasa 16 749 18 649
123shop.cz nemá 19 361

Jak vidno, pořadí je velmi vyrovnané, naprostá většina obchodů se pohybuje v rozmezí 100 Kč +/- okolo stejné cenové hladiny. Výjimkou je Bílýsvět.cz, který je prakticky o tisícovku lacinější. Tady musím poznamenat, že stejné ceny jako Bílýsvět.cz mělo také A-A Elektro.cz – jenže tento obchod běží na úplně stejném systému, jako Bílý svět, má stejné i další ceny a osobně mi přijde, že to je jeden a ten samý obchod. Proč je to tak, nevím.

Většina z těchto obchodů nabízí dopravu zdarma, pak mne to přestalo bavit kontrolovat. Rozdíly jsou ale v deklarovaných dodacích lhůtách. ElectroHall.cz uvádí tři týdny, většina ostatních na dotaz, někteří do 48 hodin.

Výsledek – na zboží, které jsem si vybral, poskytuje Bílé zboží.cz zcela adekvátní cenu – konkurence je drazší, byť o 2 nebo 10 Kč, což v tomto řádu cen není žádný rozdíl. Jedinou výjimkou je ten Bílý svět (a Beny.cz – o stovku) a teď ve mně hlodá červík pochybnosti, zda to s nimi nezkusit, tisícovka už je docela dost…

Poznámka: tohle není generálně platný a objektivní test, jen můj soupis nabídek cen. Narozdíl od (zřejmě) většiny nakupujících mám přesné zboží a to chci. Jiní lidé ale mohou nakupovat tak, že prostě chtějí pračku a je jim jedno jakou – a pak by jim vyhovovala nějaká akční nabídka, které jsem nezkoumal. Candy, Romo, Amica, Indesit, Philco – promiňte, ale nevěřím tomu, že to jsou taky dobré pračky… a pro pořádek – soupisku cen jsem udělal včera ve 22:30 🙂

A když už jsem u toho obchodování, podělím se o dobrý tip pro nákup židlí. Na Libeňském mostě si nějací číňani otevřeli podnik nazvaný Moře židlí – a mají tam fakt moře židlí. Je to v bývalé loděnici, nápis vidět z mostu (je to tam, jak jsou ty autobazary a nábytkové bazary), velká hala narvaná tak tisícovkou židlí všech druhů a určení včetně křesel pro kadeřnické salóny a nejrůznějších futuristických modelů. Jen rustikální nábytek tam nenajdete. A ceny opravdu zajímavé. Konec reklamní vsuvky…

Občanská kreativita na účet Oskar reklamy

Oskar kreativita

Trocha občanské kreativity na účet oskařích reklam nás vrací do časů kdysi tak uvolněné a vtipné reklamy Oskara. Fotografie pochází z mužských šaten v posilovně a omlouvám se za kvalitu, je to foceno Nokia 6820 a ta nemá zrovna excelentní fotoaparát.

Pokud nápis nemůžete vyluštit, tak zní: Jdete soupeři po ptáku? Oskar vám drží palce. Přišlo mi to chvíli tak vtipné, odvážné a provokativní (vzhledem k umístění), až jsem si myslel, že to fakt dělal Oskar. Ale je to výtvor nějakého místního kreativce, který si tak poradil se standardním oskařím reklamním produktem.

Drobky: CDMA v pondělí, iTunes v Motorolách, nový weblog, RFID

Vypadá to, že se dočkáme – v pondělí Eurotel oficiálně představí nabídku svého mobilního připojení k internetu přes CDMA EV-DO. Bude k tomu tisková konference, přemýšlím, že bych se tam měl stavit, abych to alespoň oficiálně a na vlastní oči viděl. Ale už je to tak profláknuté, že otázkou je, co dodat…

MaLér přemýšlí o iTunes v nových Motorolách. Chvíli jsme o tom brainstormovali po ICQ, ale nic kloudného jsme nevykomunikovali. Problém je v tom, že se sice velkohubě oznámilo, že Apple licencuje iTunes formát pro telefony Motorola, ale nikdo neřekl, jak ta spolupráce bude vypadat – kromě toho, že hudba se do telefonu nahraje přes USB nebo bluetooth. Narozdíl od MaLéra si nakonec nemyslím, že by motorkáři prgali rozhraní v Javě. Prostě si vyberou nějaké svoje modely a udělají rozhraní pro iTunes jako nativní aplikaci a budou sledovat, co na to lídi. Je i docela podle mne možné, že se to ještě během příštího roku neobjeví ve všech mobilech ale jen v jednom – dvou. Na zkoušku, co to udělá… (a tady je tisková zpráva Motorola k jejich mobilu Motorola CN620 vybavenému WiFi, zatím stále málo podrobností)

Další VIP weblog je na adrese http://akabelog.blogspot.com – a autorem je Petr Koubský, šéfredaktor Inside. To je dobře, protože články Petra Koubského stojí za to a na internet se dostávají zřídka, většinou jdou rovnou (či jen) do papíru. Ale z poslední doby doporučuji k přečtení Císařův nový počítač – a křičím Ano ano

Na Lupě najdete první díl (ze dvou) mého článku věnovaného bezdrátovým identifikačním čipům RFID, které se mají objevovat na zboží.

Tak obecně o mobilním socioware

Proč mobilní socioware? Socioware je obecně nějaký software, který propojuje jednotlivé lidi, kteří se před tím většinou neznali. A mobilní socioware je takový, který to dělá mobilně. Po úspěchu (minimálně prozatimním) Orkutu, Friendsteru a dalších podobných socioware se tento typ aplikací dostává i na mobilní zařízení a také s proměnlivým úspěchem. Je třeba zajímavé, že Orkut si nejvíce oblíbili brazilci a prakticky jej ovládli, zatímco Friendster zůstal doménou američanů atd – regionální specifika se uplatňují i u globálních aplikací.

Podobně to podle mne bude s mobilním socioware, to limitují především technické možnosti v jednotlivých zemích. Například na fláky jako Mogi Mogi u nás nemohou prosperovat, protože mobilním sítím u nás chybí podpora lokalizace přes GPS…

Dobrý „mobilní socioware“ jsem našel v USA. Je to taková jednoduchá hra – chodíte po městě, máte pistolku na vodu a na displeji mobilu vidíte fotku soupeře. Jak se k němu přiblížíte, tak ho pokropíte pistolkou a rychle vyfotíte a fotku pošlete přes MMS na server. Tam ostatní hodnotí, jak moc jste ho dostal a přidělují vám body. A je tu samozřejmě žebříček střelců.

Hra měla i své stinné stránky – to když jeden z účastníků vytáhl vodní pistolku na protihráče, jenže si to popletl a místo účastníka hry si vychutnal agenta FBI v civilu. Ten si zase o chvíli později vychutnal jeho. Obrázek agenta FBI promočeného dětskou stříkací pistolkou a s absolutním zděšením ve tváři musel provozovatel hry ze serveru stáhnout – škoda.  Hra se jmenuje Damp Assassins a funguje úplně triviálně – kromě mobilu s MMS a vestavěnou kamerou a stříkací pistolky nepotřebujete už nic jiného.

Jsou i složitější mobilní socioware a je to fascinující oblast software – chystám se o tom napsat něco většího, když zbude času…

AirCQ: WiFi Instant Messenger

Tenhle program je už skoro rok starý, ale tehdy mi na něj nějak nepřišla chuť, už proto, že je placený. Jenže dneska přichází renesance zájmu o něj spolu s tím, jak se kategorii programů, do níž spadá, začalo moderně říkat mobile social software – zkráceně MoSoSo (fuj – mám raději „mobilní socioware“).

AirCQ messenger

AirCQ s podtitulem WiFi Instant Messenger je software na propojování počítačů a sdílení informací skrze WiFi. Pomocí AirCQ lze přenášet z jednoho na druhý počítač hlas, video, soubory, chatovat atd – stačí jen WiFi karta. Program umí využívat jak infrastrukturní, tak ad-hoc síť včetně samoorganizujících se sítí a víceskokového routování, podmínkou ovšem je, aby na těch dalších počítačích také bylo AirCQ. Takto se dá propojit až 200 počítačů najednou – všechno bez potřeby internetu a s velmi jednoduchou konfigurací.

Pokud se podíváte na stránky programu, budete asi souhlasit, že je velmi efektní a zajímavý. Má ale i své nevýhody – především nevýhodu cenovou. Stojí 20 USD, k dispozici je třicetidenní demo, což na velké a jednoduché rozšíření programu nestačí.

Kolik zákazníků mají mobilní operátoři DOOPRAVDY?

Mobilní operátoři se radostně chlubí počty zákazníků, přitom většina lidí znalých věci má o těchto číslech seriosní pochybnosti. Ledaskomu už pomalu dochází, že počet SIM karet se nemusí rovnat (a nerovná) počtu skutečných fyzických uživatelů, neb jeden jedinec může mít a začasté také má i více SIM karet. Na tohle už jsme si snad i zvykli a pokud jsou ty SIM karty živé, nelze zase tak moc namítat, snad jen hádat se o slovíčka.

Jenže magií je také způsob, jakým operátoři počty SIM karet počítají. U klientů tarifních je to jasné – sečtete ty, kteří platí paušál a výsledné numero je nezpochybnitelné – když někdo platí paušál a nevolá, pořád je to klient. Horší je to u prepaid karet. Jak dlouho může být SIM karta neaktivní, tedy bez hovorů, SMS či dat, aby se nezapočítávala do „živých karet“? Každý operátor na to má jiný přístup a nikdy se jím moc nechlubí. GSM Asociace k tomu kdysi vydala doporučení, na které každý zhusta kašle a jede po svém.

V poslední době se až příliš často ozývá hlas, že Eurotel má klientů ve skutečnosti mnohem méně, než kolik udává. Eurotel stále udává čísla z letošního března, kdy prý měl 4,3 milionu klientů. Ve skutečnosti těch, kteří mohou volat, může mít až o milion méně. Důvěryhodné zdroje se zapřísahají, že nedeaktivovaných, tedy funkčních SIM karet v síti Eurotelu je kolem 3,5 milionů (údaj z května). Na zprávu narážím stále častěji – ptají se na to novináři i zaměstnanci operátorů a nejsem sám, kdo to slyšel.

V květnu jsem se pokoušel to ověřit. Není jak. O počtu klientů můžete pochybovat, můžete mu věřit, ověřit ho ale nemůžete, protože k databázi vás nikdo nepustí. Volat tiskové mluvčí je zbytečné, ostatní lidé neví jistě nebo ví jistě a vy nevíte jistě, proč oni vědí jistě. Jistě se tedy nedá říct nic. Můj názor je ale ten, že na zvěstech něco pravdy bude a číslo 3,5 milionu klientů považuji za realistický odhad situace Eurotelu na trhu. S tímto číslem koresponduje vývoj ARPU i některé další nepřímé indicie – a nakonec až příliš zřídka kolem sebe vídám Goučkaře, zatímco pozici Oskara považuji za realisticky udávanou a pozici T-Mobile za mírně nadhodnocenou. Pokud by to tak bylo, Eurotel už před několika měsíci ztratil své prvenství v počtu zákazníků a přenechal je T-Mobile. Kdyby to tak bylo, tomíčkáři by měli důvod k jásotu. Jenže jistě se neví nic a zpráva žije na rozhraní fámy a pikantní insider info…

PS: Není bez pikantnosti, že v tiskové zprávě Sonim Technologies o tom, že Terrence Valeski se stává šéfem této společnosti, se uvádí počet zákazníků Eurotelu jako 3,4 milionu. Podle mne ovšem spíše než pozdní přiznání jde o překlep. Není v zájmu Valeskiho ani Telecomu nyní zveřejnit skutečný stav, pokud je takto odlišný…

!++0|4|Jak vypadá pozice Eurotel versus T-Mobile v počtu zákazníků podle vás?|Eurotel stále vede|Oba jsou prakticky vyrovnáni|T-Mobile jej pomalu předehnal++!

Hotspoty Českého Telecomu: prý zadarmo, přitom za peníze

Povšiml jsem si v podnicích, kde provozují hotspoty Českého Telecomu, že naprosto nic nevědí o tom, že WiFi od Telecomu je již placená služba. Nejrůznější KFC, Pannerie a Nescafe Café mají dokonce s oblibou na pultíku propagační brožurky s nápisem, že služba je zdarma, v KFC jsem dokonce narazil několikrát na cedulku WiFi hotspoty zdarma na dveřích. Přitom služba není zdarma už několik měsíců. Personál na můj dotaz bývá dosti udiven, v Nescafé na Smíchově se mi dívenka přiznala, že už jí to taky nějaký zákazník říkal.

Jak se dalo předpokládat, kartičky na nákup WiFi airtime nejsou v provozovnách k dostání a protože to není trhák pro trafiky, musíte hledat provozovnu TelePointu. Možná jsem měl jen smůlu na zmíněné firmy v Praze – ale prošel jsem jich na svých prahotoulkách desítku a to už je slušný representativní vzorek na to, aby se dalo usoudit, že se Telecom na update informacích u svých hotspot-lokací vybodl…

Dorazil k nám internet (domů)

Objednávání internetové přípojky do nového bytu se konečně včera završilo úspěchem. Ze začátku to vypadalo docela triviálně, tedy že postačí nahlásit na UPC, že se stěhujeme a že chceme přeložit modem do nového bytu z bytu starého. Jenže na infolince nás ujistili, že je to operace na měsíc a že to není jen tak. Dita pravila, že internet potřebuje k tomu, aby mohla pracovat a že to tedy ne – a že její redakce mají tradičně dobré vztahy s UPC a že jí UPC jistě vyjde vstříc, když jsem já neschopen to zařídit. A obeslala nějaké pohlaváry v UPC. Když se dva týdny nic nedělo a vynadáno jsem dostával pořád já za to, že nemáme doma internet, jsem sáhl do svých tajných kontaktů, kde jsem našel vizitku na člověka, co tu v baráku připojuje UPC. Objednal jsem u něj připojení, za týden (včera) naklusali dva technici, přinešli modem a všechno připojili.

Mělo to vtipnou vsuvku. Chtěl jsem samozřejmě připojit svůj Linksys router a přes WiFi roztahat signál po bytě. Technici s ulehčením ocenili, že po nich nebudu chtít, aby tahali ethernet po bytě – jenže problém přišel v okamžiku, kdy se zjistilo, že UPC můj router nechce vzít. Následně se ukázalo, že pokud je MAC adresa zařízení už v síti UPC registrována, nelze to zařízení připojit jinde do UPC, dokud se předchozí odběrní místo nezruší. Nepochopil jsem smysl toho opatření – představte si, že si ode mne ten router koupíte, připojíte si ho doma do UPC a ono to nepojede a na infolince vám řeknou, že dokud si Zandl nezruší UPC, nemůžou vám ho připojit.

Technik ovšem správně pochopil, že si kvůli tomu nepůjdu koupit nový router – a naklonoval MAC adresu mého notebooku do routeru, s čímž UPC nemělo problémy.

Dostal jsem mimo jiné hezkou příručku o 31 stranách věnovanou popisu služby Chello. A zaujala mne stránka, kde píšou, že k odpojení od Chello může dojít, pokud zákazník provozuje nějaké nevhodné aplikace – například „nelegální DHCP“.  Co je to „nelegální DHPC“? Já doma samozřejmě používám DHCP, protože jak jinak bych pohodlně administroval svoji síť, přeci nepojedu na statických adresách? A přeci nepojedu bez routeru s firewallem a NAT? Co je na tom nelegálního? Asi to, že UPC nechce, aby lidi jeho internet sdíleli. Ale obávám se, že u domácích routerů má smůlu – nepoužívat na nich DHCP je skoro stejně rozumné, jako na nich vypínat firewall…

V každém případě internet doma konečně jede.

Nokia přidává VoIP podporu SIP pro Series 60 2.0 telefony

Mobilní telefony vybavené grafickou nadstavbou Series 60 ve verze od 2.0 dostávají další zajímavé rozšíření – podporu oblíbeného VoIP protokolu SIP. SIP Stack a nastavení SIP profilu si mohou vývojáři zdarma stahovat zde ze stránek Forum Nokia. Ačkoliv jde zatím o vývojářskou verzi, resp podporu do Series 60 a tedy ne o hotový program pro koncové uživatele, je to velmi důležité. Dá se totiž nyní čekat, že se objeví řada programů pro VoIP založených na SIP pro Series 60 telefony. I když – VoIP přes GPRS není zrovna to pravé ořechové. A také se tím ulehčí vývoj nejrůznějších kecálků blížících se svojí filosofií Push to talk…

Věru nevím, jak bude Český Telecom čelit lavině komunitních sítí

Udělal jsem o víkendu zajímavou zkušenost. Až doposud jsem považoval české komunitní sítě za výsadu prakticky jen měst, neřku-li přímo měst větších. Praha je jasná,  Brno je jasné, Kladno, Slaný, ještě tak Mělník. O víkendu jsme byli u rodičů v Pardubicích. Zdejší nabídka internetu přes WiFi se ustálila na 300 Kč měsíčně, pokud netoužíte po dokladu (zdravíme Sobotku) a pokud nepotřebujete extra garantovanou linku – v praxi dostáváte něco jako lehce agregovanou čtvrtmegovku. Jenže věru, Pardubice jsou město s 90 000 obyvateli a tam jsem něco takového také čekal.

Ovšem rodiče bydlí ve vesničce deset kilometrů od Pardubic. Z hlediska katastrálního jsou to ještě Pardubice, protože tam jezdí místní MHD (jednou za dvě hodiny a končí tu), z hlediska faktického je to samostatná vesnička s hospodou (2 ks), tak čtyřiceti domy a sámoškou. Ještě za komoušů tu byly dva telefony, jeden z nich mělo JZD, druhý my (to snad nějak když zrušili školu a udělali z ní hospodu a ta telefon nepotřebovala a my bydleli hned vedle, tak jsme ho zabavili). V plánu pro pokrytí ADSL – ne v této desetiletce, přílišná vzdálenost od ústředny (ačkoliv telefony už se naštěstí normálně přidělují a dokonce dorazilo i ISDN). Signál operátorů se v posledních dvou letech zlepšil, ale ještě nedávno bylo potřeba vylést na půdu pro pohodlný přenos dat.

Jenže i sem dorazily komunitní sítě. Jeden místní mladík pečlivě obešel všechny domy, naházel do schránek letáky a nabízí na podzim přivedení internetu. Linka 256 Kb/s sdílená deseti lidmi vyjde na 300 Kč, internetovou přípojku obstará pardubická INS (která v Pardubicích levný internet přes WiFi tahá). Prostě pohoda – stačí na holubník přidělat směrovku směr statek a je připojeno. A když trochu osolíte výkon, i pečení holuby budou…

Vypadá to, jako docela dobrá legrace. Jenže není, alespoň pokud jste Český Telecom a chcete prodávat ADSL. Komunitní sítě se rozlézají do nejmenších vesniček, kde se vždy najde nějaký fanda, kterého napadne na kurník hodit všesměrovku, jedno ápéčko k tomu a udělat ze sebe ISP. A to nemyslím nijak pejorativně, prostě je to tak – on se jím stává a stane. Má přímé vztahy s potenciálními klienty, většinu z nich zná jménem, pečlivě jim nahází nabídku do schránek a je k sehnání na mobilu i přes SMS hluboko do večera. V případě zájmu přijde se žebříkem všechno proměří a připojí vás. Ještě ten večer vám běží linka, u které si pamatujete, že jednou za měsíc se staví Lojza, zinkasuje své tři kila a že když to neběží, máte mu zabouchat na okno, on se podívá na kurník, odežene slepici, která se uhnízdila na jeho všesměrovce a všechno běží zase jak z praku. Žádná křeč – takové věci se přeci stávají. Pořád lepší, než se dovolávat na anonymní infolinku operátora, který chce vědět, jaký máte modem (Genius, optický. Aha, to je myš?), jesli bliká kontrola ACK (???) a jaký máte operační systém (????, jo mladej říkal, že ten padací. Ano, Windows). A to jste měli štěstí, že jste se dovolali.

Komunitní sítě to řeší po svém. Uživatelé dávno zjistili, že rozdíl mezi spolehlivostí 99,9% a 95% je zhruba tisícikoruna měsíčně, jenže pro většinu dnešních uživatelů internetu nemá pětiprocentní rozdíl ve spolehlivosti ceny tisícikoruny. S tím může ADSL bojovat dvěma cestami. Zaprvé sníží cenu (neee, volají v Telecomu). A za druhé, bude jednodušší pro uživatele – a to už dnes vlastně je. Přijede technik, zapojí, něco mu zaplatíte a ono to jede. Nebo dostanete krabičku, podle tří obrázků ji zapojíte a ono to taky jede. S tím se WiFi nemůže měřit, už jen nakrimpovat konektory bude pro většinu normálních smrtelníků velký problém. Jenže komunitní sítě se s tím dobře popasují tím, že přijede člověk, kterého to baví a kterého navíc i znáte – a všechno nainstaluje. A ono to zase jede. A otázka je, proč byste měl platit 1200 Kč za ADSL, když můžete platit 300 Kč za WiFi. Kvůli StarZone? Ha, praví bystý provozovatel komunitní sítě – tady máte IP adresu interního serveru v naší síti, kde běží něco jako StarZone, jen jsou tam nové filmy a neplatí se za to. Kvůli tomu, abyste měli telefon? Zkuste Fayn, Wirphone, Skype nebo SoftPhone. Tak kvůli čemu? Že ADSL funguje spolehlivěji? Je to jisté? A má to pro vás cenu 900 Kč měsíčně?

Internetové připojení pro domácí uživatele se stává bez diskuse komoditou. Rozhoduje uživatelovo pohodlí a cena, nerozhoduje technologie a do určité míry není ani podstatná rychlost. A jestli je něco velmi špatný obchodní předpoklad, pak myšlenka, že až někam dorazí ADSL, uživatelé komunitních sítí radostně a rychle konvergují. Proč by to dělali? Konverze znamená chvíle nepohodlí a těch se uživatel bojí, takže by je musela odůvodnit cena. A já vskutku nevěřím tomu, že ADSL podleze ceny komunitních sítí.

Takže když o tom tak přemýšlím, někdo tu má závažný problém…

Další anténní zázrak – Flatenna společnosti Tritium

Takhle v létě se to vyrojí řadou různých zázraků, které miluji. Například v oblasti antén se objevil nový výrobek od společnosti Tritium a jmenuje se Flatenna. Jde o anténu, která se přidělává na klasickou pendrekovou anténu na router, jak vidno na obrázku. A jde o anténu, která vám příjde ve složeném stavu jako vystřihovánka z papíru a vy si ji sestavíte – připomíná mí to staré dobré časy Ábíčka, jestli ještě vychází, mohli by své vystřihovánky inovovat na vystřihovánky antén 😉

Tritium Flatenna

A nyní k těm zázračným specifikacím. Anténa je velmi ostře sektorová s vyzařovacím úhlem kolem 90 stupňů. Pokud se nasadí na pendrek 2 dBI, pak z něj udělá 9 dBI sektorovou anténu. Specifikaci včetně vyzařovacího diagramu najdete zde.

Vtip je samozřejmě v tom, že zadní strana toho papíru je pokovená a odráží tedy signál zhruba jako parabolická anténa do konvertoru – v tomto případě do samotné antény, do pendreku. Takže spíše než o anténu, jde o odražeč – což není podstatné. Fotky včetně fólie najdete zde. Cena antény je 10 liber, zhruba 440 Kč, když ji objednáte od výrobce – ale takovou vystřihovánku si skoro můžete udělat sami… (jestli vás přesvědčila).