Internetová telefonie pro CzFree.Net

Internetovou telefonii do sítě CzFree.Net zavedla firma i4 Portfolio (odkazoval jsem už včera na ně). VoIP brána je přístupná na telefonním čísle 222 56 02 10.

i4 VoIP telefon

Zájemci ze sítě CzFree.Net mohou používat hardwarový telefon, dovolat se tedy dá i na něj, ceny za odchozí volání jsem ale nenašel. Na fotce je jeden z nabízených hardware telefonů.

Diskuse na CzFree.net je zde. Podrobnosti o nabízeném VoIP telefonu najdete zde u výrobce.

Router s řízením šířky pásma

Často poptávanou funkcí u malých routerů je možnost řídit šířku pásma a limitovat objemy přenesených dat nebo přípojnou rychlost do internetu. Zajímavé je to především pro lidi, kteří spolu sdílejí počítanou linku nebo linku s limitem, levné varianty ADSL.

Broadband router

Na trhu se objevuje další relativně levné řešení založené na hardwarovém routeru. Jde o klasický router se čtyřmi porty, NAT, dynamickým i statickým směrováním a především s možností přes webové rozhraní limitovat objem přenesených dat a určit šířku pásma zvláště pro každého uživatele – každou IP adresu. K routeru lze připojit přístupový bod a i jeho uživatelům řídit přes přiřazené IP adresy rychlost či objemy, router sám WiFi rozhraní nemá.

Zařízení prodává i4 zde za cenu 6000 Kč bez DPH.

Server MsMobiles.com je pěkně vysazený na Nokiu a padají ostrá slova

Někdy je to docela vtipné, sledovat zahraniční servery. MsMobiles.com je jeden z takových průbojnějších serverů, kde se ledaskdy vyskytne zajímavá novinka, ale na názory zdejších autorů si člověk musí dát trochu pozor a důkladně je sítem probrat. Server je zaměřený na PocketPC a obecně smártfouny vybavené Microsoftím řešením a Nokia jim tam leží vydatně v žaludku. V poslední době do toho ostře šlápli bez ohledu na slovník a já nestíhám žasnout.

Ponejprv jsem si všiml článku Andrew Orlowski – the incompetent liar. Ten se věnuje redaktorovi konkurenčního periodika The Register (o něco známějšího) – Orlowski se odvážil v nějakém článku poznamenat, Symbian je konkurenceschopná alternativa k MS produktům v mobilech a že MS chytrý systém nemá u velkých výrobců příliš podpory. Nekompetentním lhářem je proto, že MsMobiles si myslí, že to naprosto není pravda, že Symbian je monopolistická sra..ka a připomíná, že Motorola a Samsung, dva další největší výrobci, podepsali kontrakty s Microsoftem. To je pravda. Stejně tak podepsali se Symbianem.

Poté, co nakládačku dostal Orlowki, pustili se na MsMobiles přímo do firmy Nokia. Našli text věnovaný "Hodnotám firmy Nokia" a přeložili jej z "nokiácké finštiny" do "čisté angličtiny". Výsledek stojí za přečtení. Ne že bych s některými výhradami nemohl souhlasit, záleží ale na tom, jakému stupni paranoi dáváte přenost. Abych citoval:

Nokia is NOT what it seems to be – a multicultural corporation that is friendly to employees and business partners, but it is a brutal Finnish clique directed at destruction of everybody in cell phone industry. The latest decision of Nokia to overtake majority in Symbian is just the tip of the ice berg, ice berg that we hereby revealed to you.

Jenže my v Čechách máme naštěstí dávno jasno. Ještě horší zlo, než Nokia a Microsoft, jsou ještírci…

Aby to bylo ještě peprnější, MsMobiles se po grafické stránce serverem The Register dosti inspiroval, až bych se nebál říci, že logo obšlehli úplně, dlouho jsem si dokonce myslel, že jsou propojeni… tak asi nejsou :))

NetGear WGR101 – první kapesní router

Netgear představil první "kapesní" router s podporou WiFi – Netgear WGR101. Je vybaven podporou 802.11g, má interní anténu, nabízí WPA, NAT, SPI firewall, IPSec a především kapesní rozměry krabičky od cigaret a váhu 80 gramů.

Netgear WGR101

Díky tomu si ho mohou cestující přihodit do tašky k notebooku a používat jej kdekoliv, kde je širokopásmového internetového routeru třeba. Router můžete přepnout mezi režimi pro jednoho nebo více uživatelů, takže nemusíte svoji přípojku nedobrovolně s někým sdílet. Zajímavé je, že i když je to router, asi nemá ethernet porty pro kabelové připojení, alespoň je Netgear neuvádí ve specifikaci.

Cena kolem 75 USD. U nás bohužel není Netgear tak rozšířený.

PS: Asus nabízí také kapesní produkty, ale v tomto případě jde o přístupové body.

Cha, díval jsem se na fotbal a nerozumím tomu…

Dita včera pravila, že nejsem normální chlap, že normální mužský by si měl pustit televizi, vytáhnout z ledničky pivo a čučet na fotbal a ne si číst o OFDM modulaci signálu ve vícecestném prostředí. Chtěl jsem vyhovět, tak jsem si pustil fotbal, na který jsem v televizi koukal naposledy tak před deseti lety někde na návštěvě – jen na to pivo jsem nějak neměl žaludek.

Překvapení ve fotbale bylo pár (nejdříve jsem myslel, že poločas je dvacet minut, pak jsem přidal na půl hodiny a ty mrchy ho dělají po 45 minutách a to ještě jak kdy, na konci vždycky něco přidali jen tak pro srandu!), pak jsem se dozvěděl asi tři různé definice ofsajdu. A nakonec to skončilo u toho, že jsem dumal nad tím, proč fotbalisti nepoužívají vysílačky (takové ty náhlavní agentské soupravy). Evidentně měli problémy s komunikací a přišlo by mi užitečné, kdyby nepoužívali brankáře jako inteligentní retraslaci, když koordinoval, kdo komu má přihrát – ale kdyby si to mohli vyříkat sami vysílačkou v uchu. To už přeci není žádný technický problém a bylo by to pro hráče velmi užitečné. Že by to zakazoval nějaký předpis???

Open Mobile Terminal Platform – za zájmy operátorů nebo uživatelů?

Na mobilním trhu lze už delší dobu vypozorovat tenzi mezi mobilními operátory a výrobci mobilních telefonů. Mobilní operátoři říkají, že výrobci mají vyrábět a necpat se do služeb, výrobci zase namítají, že vyrábět za levno se jim neoplácí a že chtějí mít výhled na příjmy ze služeb s přidanou hodnotou. A tak Nokia má svůj Club Nokia, kde vám zašle loga, zvonění atd na váš Nokia mobil, Samsung má svůj Funclub dělající prakticky totéž a každý větší výrobce mobilů má něco podobného, nebo to plánuje (nebo mu na to došly peníze a nenápadně to zrušil…)

Je to tradiční rozpor, protože výrobci do telefonů samozřejmě primárně vestavují podporu svých shopů. Na Nokia telefonu se i z továrního nastavení dostanete v pohodě na Softwaremarket pro nákup a stažení software (vlastněno Nokia), Club Nokia pro stahování log atd. Operátorům se to nelíbí.

Prvním východiskem byla vyhrazená tlačítka, jimiž jste se dostali na WAP portál definovaný zpravidla operátorem, takže kdo si koupí Nokia telefon u T-Mobile, dostane se stiskem nuly na T-zones. Některé telefony (třeba právě Samsung) mají přímo speciální klávesu určenou pouze pro operátorovu službu. Klávesu lze samozřejmě předefinovat na jinou službu, jenže jako na potvoru se to v manuálu moc nerozebírá a jako na potvoru je to v menu tak zahrabané, že jsem si s tím u Samsungu dal pěknou práci…

Do toho operátoři přicházejí s aktivitou Open Mobile Terminal Platform (web zde). Tato iniciativa by měla zajistit sjednocení ovládání mobilních telefonů. Kravina nebo budoucnost?

Pokračujte ve čtení článku…

Já vím, že mne nebudete mít rádi – ale proč by Telecom měl zlevnit ADSL…?

Pročítal jsem statistiku o poměru instalovaných a objednaných linek ADSL, zjednodušeně na webu ji najdete například zde. Ze statistiky vyplývá jedno – instalace ADSL se nestíhají, je neustálý převis objednávek a to v řádu měsíce a půl, dvou měsíců. Situace se tedy prakticky nezměnila od začátku prodeje ADSL – na ADSL se v praxi musí docela čekat.

A tady přichází ta otázka: proč by měl Telecom snížit cenu služby, které je schopen instalovat jen omezené množství? Ke dnešnímu dni je instalováno něco málo přes 27 000 linek, o další čtyři tisíce linek si lidé žádají. Vypadá to tedy, že prodej jde dobře, hůře již instalace. A tady přichází poučka o výnosech. Pokud je Telecom schopen do konce roku instalovat pouze celkem 60 000 ADSL linek (na víc to zatím nevypadá), je lepší tyto linky prodávat dráže, než levněji, protože víc jich prostě nebude schopen instalovat. Chybou by tedy bylo prodat jich sto tisíc a nemoci jich z kapacitních důvodů čtyřicet procent instalovat. Jsou to jednoduché počty a Telecomu to těžko můžeme zazlívat.

Říkám to delší dobu a málokdo z novinářů si to uvědomuje.

Problém českého ADSL není jeho cena, ale rychlost jeho zavádění a dostupnost – a také zpoždění, se kterým se u nás zavádí.

ADSL nemůže být od prvního týdne svého nasazení nejlevnější službou na trhu, službou pro masy. Operátor ji nasazuje pomalu, zkouší své možnosti a cena úměrně s tím postupně klesá. U všech zahraničních operátorů tomu tak bylo a pokles cen na dnešní úroveň trval dva roky. Srovnání na Internetu pro všechny si tenhle aspekt neuvědomuje. Je snadné srovnávat ceny, na které se Deutsche Telekom dostával dva roky s cenami začínající služby, ale nedává to smysl. I když, bohužel pro nás.

Osobně věřím tomu, že na přelomu letošního roku bude ADSL mnohem atraktivnější. Bude dostupné ve více lokalitách a jeho cena ještě více klesne. Nejlevnější služby s rozumným limitem 3GB se budou pohybovat kolem pětistovky, ostatně už i dneska si kolem šesti stovek vyberete (přehled cen ADSL mám zde). A stojí tu hromada zákazníků, kteří ADSL za šest stovek i s těmi proklatými limity chtějí, jenže u nich ADSL není. Limity půjdou pomalu k čertu, ADSL se rozšíří a Telecom bude stíhat ho zavádět. Největším problémem ADSL tedy zůstává jeho dostupnost, rychlost zavádění a zpoždění ADSL oproti světu…

!++0|2|Bude ADSL do konce roku pod 500 Kč měsíčně?|Ano|Ne++!

Přehled.net už třídí podle zájmu

Petr Olmer zapracoval do Přehled.net další funkcičku. Důležitost zpráv nyní určuje také to, jak si na které zprávy kdo kliká.

Tady je třeba předeslat, že funkce funguje jaksi interně dlouho, ale rozhodli jsme se aktivovat ji, až návštěvnost a proklikovost bude natolik velká, že budou odkliky na články moct být opravdu směrodatné a nebudou představovat statistickou chybu.

A zajímavé je, že to opravdu funguje. Kliky polehoučku mění naše váhova kritéria a vytahávají nahoru témata, která lidi zajímají. Povětšinou témata technicky bulvární… 🙂

Správně nakvašené ČTÚ (na Telecom)…

Český Telecom se na tiskové konferenci před deseti dny opřel do ČTÚ, že zneužívání devítistovkových linek pro podvodné dialery je jeho problém a že na to ČTÚ kašle (český překlad).

ČTÚ dnes vydalo tiskové prohlášení, že na podvody se žlutými linkami rozhodně nekašle a že je to od Telecomu nefér to tvrdit – úředním jazykem se to řeklo takto: "ČTÚ s tímto vyjádřením zásadně nesouhlasí a vyhrazuje si právo vyjádřit své stanovisko k této kauze".

Další vyjádření ČTÚ je už v PDF a je v něm docela hutně vyjmenovaný seznam kroků a opatření, které ČTÚ podniklo. Je toho pět stránek a ČTÚ mimo jiné konstatuje (dle mne správně), že je to taky na uživatelích, aby si dávali pozor (a radí, co mají dělat a hlavně co nedělat).

Když chcete psa bít, hůl se vždy najde, chce to jen chvíli hledat. Kdyby bylo všude za babku dostupné ADSL, neměly by podvodné dialery šanci, protože by jaksi nebylo co dialovat 😉 (a má to Telecom zase doma)

WiFi telefon Fujitsu, co se umí přepnout do mobilní sítě

Fujitsu ve středu společně s Net-2Com představilo první telefon vybavený WiFi rozhraním, který se umí bezproblémově přepojit do mobilní sítě, v tomto případě bohužel do japonské PHS. Prototyp telefonu (na fotce) je vystavován právě teď na China Telecom 2004 v Šanghaji, tak se tam nezapomeňte stavit.

Fujitsu WiFi telefon

Přepojení hovoru z VoIP do mobilní sítě není technicky zrovna triviální, ale najde se skupina operátorů, kteří něco takového chtějí, v Evropě po tom touží T-Mobile, který to považuje za slušnou zbraň proti Vodafone, i když by mu stačilo začít s bezproblémovým přepnutím dat …

Jak vidno ze snímečku, ten WiFi telefon není žádná šunka. QVGA TFT displej 2,2 palce, k tomu slot pro CompactFlash, USB rozhraní, vestavěné WinCE .NET 4.2 a chystaná podpora Linuxu, na takovém mobilu bychom si tady smlsli. Tisková zpráva anglicky zde.

Bezpečnostní standard 802.11i byl schválen

V tomto týdnu byl také konečně schválen nový bezpečnostní standard 802.11i. Tento standard přináší výrazně posílenou bezpečnost oproti WEP a WPA – především nabídne AES šifrování s 802.1X/EAP-TLS nebo PEAP.

Podle článku na eWeeku by mělo být možné udělat software upgrade pro všechna zařízení vyrobená po září 2002. A to by bylo samozřejmě moc fajn…

První mobilní virus Cabir/Caribe má prý český původ

Na autorství prvního mobilního viru Cabir nebo též Caribe si údajně dělá nároky česká skupina autorů virů, která se nazývá 29A. No to je super, takové prvenství jsme fakt potřebovali.

Zpráva se prosákla přes The Prague Post, kterým se autoři Cabiru ozvali. Cabir se šířil jen přes bluetooth u telefonů vybavených Symbianem, takže mi není zcela jasné, jak si u nás mohl nacházet oběti. Pravidleně scanuji v metru zapnutlé bluetooth a nenacházím nic, natož něco se Symbianem.

Na článku v The Prague Post je vtipná ta poznámka o původu jména 29A – má to být hex převod čísla 666.

Jsem fakt zvědav, zda naše policie bude tak promptní, jako policie německá, když šlo o autora Sasseru. Ale dost o tom pochybuji…

U čtrnácti japonských firem mohou hlasovat akcionáři mobilem

Když už jsem se tak rozepsal o možnosti volit mobilem (o něco obsáhlejší článek se zkušenostmi z ciziny vyšel na Mobil.cz), tak přidám zprávu z Japonska. Už čtrnáct japonských firem umožňuje svým akcionářům hlasovat pomocí mobilního telefonu. Jaká technologie se k tomu přesně používá, jsem bohužel nezjistil.

Minulý pátek zasedala valná hromada japonského NTT DoCoMo, přičemž 774 akcionářů hlasovalo pomocí mobilního telefonu. Také na valné hromadě obchodního řetězce Matsuzakaya hlasovalo 23 akcionářů mobilním telefonem, hlasování mobilem umožňuje i několik bank a také koncern Sony. Zdroj: Japan Today.

Když byla na podzim valná hromada TIW (viamajitel Českého Mobilu), dostal jsem jako akcionář hlasovací lístek s možností hlasovat po internetu. Letos by mohli také hlasování mobilem přidat (samozřejmě jen z Oskara 🙂