3G Týden: prodeje 3G telefonů v Evropě stoupají

Podle výzkumů GfK rostou prodeje mobilních telefonů třetí generace v Evropě. Za duben 2004 bylo prý prodáno přes 225 000 telefonů pro 3G sítě v Evropě (tedy evropského UMTS standardu). To představuje 2% všech prodaných mobilních telefonů a do prosince to údajně má být až 10% celkového objemu.

Podíl na zvyšujícím se prodeji 3G telefonů mají dvě události, obě nepřekvapivé. Zaprvé se na trh dostala větší množsví docela zajímavých telefonů a to od výrobců Nokia a LG. Druhou podstatnou událostí je fakt, že 3G mobily začaly prodávat i velké sítě jako Vodafone, T-Mobile, Telefonica a TIM – do počátku letošního roku prodeje táhla prakticky jen hutchisoní Trojka. Zdroj: The Inquirer.

Za květen a červen budou čísla ještě lepší. Italský Vodafone také začal prodávat 3G telefony, jeho italský konkurent TIM spustil službu TIM Turbo kombinující nabídku UMTS a EDGE přenosů.

Cingular Wireless testuje 3G

Americký operátor Cingular Wireless začal testovat UMTS síť v Atlantě. Techniku dodává Lucent a síť by měla nabízet i HSDPA.

NTT DoCoMo se zbavuje podílu v britské Trojce

Japonský operátor NTT DoCoMo se rozhodl ve čtvrtek prodat svůj 20% podíl v Hutchison 3G UK. Podíl prodá druhému akcionáři Hutchison Whampoa za 220 milionů dolarů. Zdroj: CBS.

Problém není kolik, ale jak…

Když jsem tak minulý týden používal WiFi sítě (WideNet a Český Telecom), uvědomil jsem si, že největší problém pro mne a zřejmě pro řadu dalších lidí ani tak nespočívá v tom, kolik zaplatit, ale jak zaplatit. Vezměme si příklad WideNetu. Pokud chcete delší připojení, máte dvě možnosti: zaplatit si minimálně celou hodinu kartou nebo eBanka převodem (pokud tedy chcete zaplatit a ihned surfovat). Pokud se bojíte kartu svěřit a ebanku nemáte, musíte si koupit čtvrthodinový interval, který lze zaplatit přes SMS nebo voláním na Žlutou linku. Jako dobrý trik by vypadalo, kdybyste si předplatili čtyři čtvrthodiny a proužívali si je. Jenže ono to nejde – další čtvrthodinu si můžete zaplatit, až vám ta předchozí vyprší. Dost nepříjemné, když se snažíte něco dělat a najednou se vám všechny služby přeruší a musíte znovu od začátku, až po zaplacení…

Otázka zní, jak tohle řešit. Pro zákazníka by bylo asi nejlepší, kdyby mu přišel měsíční účet a ten si v klidu zaplati. Dá se chápat, že WideNet nechce jít do rizika, že účet za 120 Kč za nějaké WiFi hodíte do popelnice. Můžete na to jít oklikou a složit zálohu a z té peníze odečítat, nebo udělat nějaký semipostpaid, jako dělá Oskar – složit zálohu a posílat faktury, přičemž se tou zálohou jistit, že zákazník zaplatí. Ani to není úplně ideální, protože když spočítám, kolik záloh bych kde musel skládat a kolik už jsem jich kde složil, asi by mne záhy přešla chuť to dělat. Ideální by byla platba kartou – zadáte číslo karty a z ní se odečítá to, co právě prowifujete. Super metoda – akorát u nás nepoužitelná. Škoda přeškoda.

Lupa psala o mikroplatebním systému i-plus. Byla by to zajímavá alternativa, má své ale. Především se bojím, že provize požadované od obchodníků budou příliš vysoké. Zatímco platební karty se pohybují na úrovni zpravidla 3-6%, mikroplatební systém distribuující kupony přes trafiky a benzinky se bude pohybovat minimálně na 15%, ale možná na 20% i více, leda by se opravdu velmi dobře domluvili – jenže to už se zase nedomluví plošně, ale jen s pár distributory. Co taková česká oklika – mikroplatební kupony vydávané bankomaty přes platební kartu? Provize z i-plus se zatím blíží provizím za používání PR SMS, u kterých si je třeba uvědomit, že se do nich zahrnuje i DPH 19%, které odvádí operátor. Přitom použití PR SMS je jednodušší a hlavně vyúčtování provede operátor a obchodník dostane jen souhrnné vyúčtování a nemusí vystavovat doklad na každých přijatých 20 Kč. A to je v našem účetně-buzeračním státě docela důležité plus.

S mikroplatebními systémy je velká potíž: každý se bojí s nimi začít, protože než projdou schválením ČNB, už tu mohou být nové systémy Visa a EuroPay, jimž se bude těžko konkurovat. Mikroplatební systém totiž musí natáhnout masu uživatelů a obchodníků, což vydavatelé karet zvládnou jednou rukou. Podstatu problému to ale zatím nemění – problém není kolik, ale jak…

MMS používá 700 000 uživatelů českých mobilních sítí

Dneska jsem na serveru Telefonie našel hezkou zprávu (původem z ČTK) o tom, že Eurotel i T-Mobile mají každý po 300 000 klientech s aktivovanou službou MMS a Oskar (který s MMS začal později a má méně klientů) jich má přes 130 000.

Podle mobilních operátorů se zvýšil meziročně počet uživatelů služby MMS na desetinásobek. Je to skoro impozantní, necelých 10 procent uživatelů mobilů tedy má MMS. Kolik z nich je používá, je otázka – tato čísla jsou evidentně jen o tom, kolik lidí si službu MMS aktivovalo, tedy kolika z nich lze zaslat MMS zprávu na mobil. Těm ostatním dojde jen SMS a mohou si vybrat zprávu přes web. A to už je slabší. Pamatujete si, kdo z vašich kamarádů má MMS mobil? Já mám tradiční problém s Petrem – ten má mobily tři, přičemž jediný z nich podporuje MMS. Otázka ovšem zní, které číslo z těch tří to je …

Zpráva ČTK (ono je to spíš takové maličké ospíárko) také zmiňuje drobný problém – jakpak se budou v českých mobilních sítích posílat fotky z megapixelových fotoaparátů, když se dnes MMS limity dávají na nějakých 30 Kb? Prý dojde k úpravě sítí – moje zkušenost je ovšem taková, že když fotku posílám na email, nikoliv na mobil, tak projde i velká. Ale zvětšení limitu pro posílání MMS mezi mobily bude určitě vítané…

Dnešní zkušební provoz na novém redakčním systému

Konečně jsem si dohrál se základními věcmi. Vyexportoval jsem z Genesis články a zprávy z Marigolda a nahrál jsem je do Nucleusu, obarvil jsem titulní stránku a stránku článků do designu Marigolda a mimo jiné jsem nově rozřezal titulní stránku tak, že je skoro XHTML Strict, kdyby nebylo problémů s externími kódy, kde to opravím časem.

A tak jsem se rozhodl pro zkušební provoz na novém systému, kdy se ukáže, jak je instalace stabilní. Dnešní titulní stránka tedy není generovaná z Genesis, ale dostáváte se na tu novou, Nucleusí. Ještě tu všechno nefunguje na 100%, ale to nejdůležitější snad ano. Nefunguje posílání emailů s články (nevím proč, ještě nebyl čas to nastudovat), vyhledávání hodí původní šablonu Nucleusu (vím, časem přebarvím), v detailu článku se pod logem Marigolda objeví ještě chvíli navíc ta béžová linka – nevím proč, nějaká chybka v HTML, zkusím opravit nebo to prohlásím za vlastnost.

Nefunguje přehled hotspotů, WiFi techniky ani ADSL, to mne ještě čeká nějak vyřešit. Nicméně je alespoň viditelný náznak toho, že se blížím k cíli. Nucleus se ukázal být schopnější, než jsem čekal, ačkoliv určitým postupům v něm je třeba přivyknout a naučit se problém řešit obchvatem. Pokud spatříte další závažnější nedokumentovaný problém, pište klidně sem do diskuse… (také asi jsou problémy s velikostí písma, mám ho nastavené podle svého rozlišení a na normálním rozlišení displeje to budu ladit večer…)

Nyní jsem v praxi ověřil svoji tezi, že design se má měnit co nejméně. V tomto případě jsem ani výrazně neměnil vzhled Marigolda, pouze jsem ho napasoval do nového redakčního systému. Zabil jsem tím vlastně celý víkend a část minulého týdne, za tu dobu jsem mohl něco kloudného a užitečného napsat. Takže filosofická otázka, zda se autor weblogu, jenž nerozumí finesám HTML/CSS, má snažit o excelentní design, nebo zda má psát o tom, čemu rozumí, pro mne došla určité opory v realitě… 😉

Františkánská zahrada – vážně WiFi pohoda

Od té doby, co vím, že ve Františkánské zahradě je WiFi, jsem čekal na příležitost to vyzkoušet. A ta právě přišla – ve firmě nefunguje síť a ja jsem potřeboval odpovědět klientům a rozdistribuovat nějakou práci. Chvíli jsem dumal, jak na to – pak jsem si ale vzpoměl na nový notebook, jeho WiFi schopnosti a Františkánskou zahradu a nebylo co řešit.

Do zahrady jsem dorazil, připojil se objednáním WiFi připojení u WideNetu přes SMS a už jsem připojený. Je to pohoda – blbé je, že pomocí SMS se dá platit jen krátký časový úsek. Ach jo.

Co je ale třeba optimalizovat, je místo, kam si sednout – když si sednete blbě, svítí vám na displej sluníčko a je houby vidět. Ale po chvíli laborování jsem našel báječné místečko, sleduju tu cvrlikající ptáčky, zahradníka, chodící lidi a přitom poctivě buduju kapitalistické hodnoty. A tak to má být, technologie zvítězila 🙂

Marigoldí rozsah…

Připravoval jsem data k exportu a podíval jsem se, kolik jsem toho vůbec na Marigolda napsal. Pokud vezmu jen zprávy (to jsou ty texty v tomhle sloupčeku, ne ty velké články vpravo), tak jsem se dostal mírně pod 1,9 MB textu v celkem 1053 zprávách. To je jen rozsah textu bez formátování stránky. Uff… to není tak málo, dva miliony znaků…


Update: nyní jsem přidal i články a jsme na 2,3 milionech znaků. To je zhruba deset mých WiFi knih…

Tak porůznu…

Občas se dívám, jaké dotazy pokládají lidé vyhledávačům, než dorazí na Marigolda. Je to poučné čtení – zatímco dotazy z ranku ADSL a WiFi tématky se dají očekávat, poměrně velký provoz mám na dotazy jako „Sluha dvou pánů“ – přičemž jsem o té hře jednou psal, nebo třeba SuperStar, přičemž si nepamatuji, že bych o tom někdy psal.

Zato s údivem sleduji, kolik blogů u SuperStar píše a kolik lidí ji sleduje. Včera jsem v metru poslouchal dvě paní, které se dosti hlasitě věnovaly komentování SuperStar. Připadám si méněcenný, když nemám fundovaný názor na to, kdo tam zpívá nejlépe a tak mi odpusťe, že zůstanu u svých tradičních témat a nebudu se montovat do hodnocení zpěvu. Asi mi opravdu s moderní kulturou ujel vlak, můj pop idol je Vivaldi, pokud chci sáhnout po ultrahardcore, tak Vangelis nebo Čechomor. Na SuperStar opravdu nemám. Sledujte například u Tokugawy.

Včera jsem zakoupil knihu MySQL za 21 dní, takže běží countdown (jestli titulek nelže) – už včera jsem ale pojal mírné podezření, že začínám chápat, o co u SQL jde a že by snad nemuselo být složité udělat tabulku a číst z ní přes PHP data. Tak jsem započal s vymýšlením, co všechno by v databázi hotspotů mělo být jinak a budu se muset krotit, nebo to do skonání světa neudělám. Zatím jsem všechny inovace odkládal, protože chvíli to vypadalo, že horečka hotspotů nějak ustane a když se ukázalo, že nikoliv, tak zase to vypadalo, že Lupáci udělají databázi hotspotů a budu mít konečně klid. Jenže ji ještě nemají a kdo ví, kdy budou – přišlo mi, že udělat jednu tabulku a nacpat do ní data musí být práce na den, když umíte PHP/SQL a nemusíte se to učit… 🙂

Obdžel jsem dopis (papírový) od dědy, od toho dědy, kterému jsem instaloval internet. Psal jsem mu několik emailů a když mi došlo, že je opravdu nevyzdvihává, jsem mu poslal i knihu a podrobný návod, jak si je přečíst. Pak bylo chvíli komunikační ticho a minulý týden mi došel dopis, kde mi děda psal, že je trochu unavený, tak na experimenty s emaily nemá chuť a že si vystačí s čtením webu a že se velmi omlouvá. Závěrem dopisu se ukázalo, že dědův výraz „trochu unavený“ doktoři překládají jako slabší infarkt. Budu tam muset zajet a podívat se, co za eufemismus přesně je slabší infarkt, nicméně předpokládám, že s takovým detailem děda odmítl jít do nemocnice.

Dita jde dneska na americkou ambasádu žádat o vízum, jede do států na nějakou konferenci a včera vyplňovala obsáhlý formulář. Co všechno ti amíci nechtějí – jaké školy studovala nebo taky výpis z účtu za tři měsíce. Někdy mne zcela neobchodně napadá – jak vy k my, tak my k vy – hezky na ruzyni prstíky do černé razítkovací barvičky a obtisknout na papírek a vyplňovat na stojáka formulář, pak 2000 Kč vjezdní poplatek (ne, valuty nebereme, ano, směnárna je až za odbavovacím prostorem, ne tam, vás nemůžeme pustit bez víza, to dostanete po zaplacení, jak si to představujete nemít koruny a cpát se do země, co si myslíte)

Ale dobrá zpráva nakonec – Telecom navrhuje slušnou dividendu a já jako akcionář při ní nepřijdu zkrátka 🙂

FCC vydala návrh pravidel pro uvolnění nových frekvencí

Americký regulátor FCC vydal návrh pravidel pro uvolnění nových frekvencí – týká se to frekvencí pod 900 MHz a v 3 GHz pásmu. Na tomto URL najdete PDF verzi. Návrh nyní musí projít připomínkovacím řízením, kdy se k němu mohou lidé a firmy vyjádřit a jejich připomínky následně FCC může zapracovat, všeho všudy to může platit za více jak 100 dní.


Je vtipné, jak se liší úřední angličtina amerického FCC od úřední angličtiny evropských institucí typu CEPT. Zatímco americký dokument je docela čtivý materiál vysvětlující situaci a uvádějící detailní příklady a důvody pro to, proč se navrhuje, co se navrhuje, dokumenty CEPT jsou prolátány citacemi nejrůznějších předchozích pamfletů a odkazy na ně přímo v textu (FCC pochopilo funkci poznámek pod čarou pro zájemce o plná jména a čísla dokumentů). Angličtina CEPT čiší okecáváním a ožbleptáváním, ze kterého mi vstávají hrůzou vlasy na hlavě, protože nechápu, jestli jsem já tak tupý, že jsem si ze šesti stránek textu odnesl pouze poznatek o tom, jak se smí vysílat v pásmu XY, nebo zda tam skutečně nic víc nebylo. Ale to jen tak na okraj – materiál FCC si přečtěte, je to prima úvod do problematiky trhu a těch 40 stran se čte prakticky jedním dechem…

Update a upgrade (o IBM a Nucleusu)

Zastávám fordovskou zásadu, že nezáleží na značce notebooku, pokud je to IBM. Včera se mi podařilo úspěšně zajistit nový IBM R50, jímž nahrazuji dosluhující R31 – a chrochtám si blahem. Půl giga paměti, displej o rozlišení 1400 bodů, takže už se na něj opravdu vejde všechno, co bych potřeboval vidět. A toho místa na disku, paráda. K tomu displeji – což je moje klíčové místo každého notebooku – oproti R31 je citelně kontrastnější a samozřejmě lepší. Chrochty chrochty. Kromě toho je v notebooku Centrinu a tedy i WiFi 802.11b, což se hodí, protože jsem nedávno v kufříku zlomil svoji PCMCIA WiFi kartu. A také bluetooth, ještě ho rozchodím a budu megaspokojen. Takže dneska mimo běžné práce kopíruju data ze starého na nový notebook, instaluju programy a vůbec si nový notebook uživám. Dovedete si představit pět hodin práce na baterky? Já snad dneska půjdu pracovat do Františkánské zahrady na místní WiFi od WideNetu 🙂


Obrovskou WiFi výhodou IBM je konstrukce antény – ta je napasovaná do displeje (doufám, že i v mém modelu), takže například i v práci chytám tři cizí WiFi sítě z okolních kanceláří. Asi jim udělám bezpečnostní prověrku 🙂 A další výhodou je, že mi chodí NetStumbler i s Centrinem, v což jsem původně ani nedoufal.


Abych těch upgrade neměl najednou málo, už nějakou dobu pracuji na migraci Marigolda z Genesis na nějaký free redakční systém. Udělal jsem si výběrové řízení a vypadá to na Nucleus, který jsem chvilku testoval na obětním serveru a včera nainstaloval na ostrý server. Jak vidno, design teprve po večerech ladím, času ale není mnoho, protože licence Genesis 4 free se ruší a stávající hosting je záhodno opustit. Genesis je sice báječný systém, ale na weblog mých potřeba zbytečně robustní – z asi dvaceti položek menu používám pravidelně dvě, výjimečně dvě další, jenže titulka Genesis po zalogování má asi 300 Kb a trvá to, než se mi všechno nahraje. Navíc administrace je maxibezpečná přes HTTPS a certifikát, čímž je nepoužitelná z většiny malých zařízení, zatímco Nucleus ji má jen přes HTTP a bez certifikátu. A navíc jsem si řekl, že se naučím něco nového.


Zajímavé je srovnání Genesis a Nucleusu. Berte mne jako mírně deformovaného, Genesis používám léta, Nucleus tři týdny.


Nucleus se pro konkrétní záměry konfiguruje podstatně složitěji, než Genesis. Zatímco v Genesis si můžete vzhled naprosto libovolně změnit v rámci „šablony“, kde si parametrizujete značku tak, aby dělala, co potřebujete, Nucleus za tím účelem má hned tři instance a tři místa, kde musíte něco měnit. Především jsou tu SkinyTemplate – pořád si pletu, co je k čemu a jako na potvoru vlezu do menu toho druhého, když něco dělám. Jedním upravujete vzhled okolí stránky a druhým zase vnitřek – konkrétní vzhled odkazu na kometáře, detail článku atd. Původ tohoto rozdělení jest mi záhadou a jeho smysl mi uniká, ačkoliv Radek Hulán mi to nějak vysvětloval, spíše mi přišlo, že už je na to zvyklý, než že by to mělo nějaký důvod. A když ještě pořád nejste spokojeni, musíte sáhnout přímo do konfigurace pluginu. Plugin je zhruba totéž, co v Genesis značka, jenže narozdíl od Genesis nejsou pluginy konfigurovatelné parametry přímo v rámci šablony, ale konfigurují se přes web . Jak obsáhle, záleží na autorovi, většinou (co jsem koukal) je ta konfigurace přes web hodně oškubaná, takže když chcete plugin přizpůsobit svým záměrům přesně, musíte kromě web administrace šáhnout do PHP kódu pluginu a upravit si to ve zdrojáku. U Nucleusu si můžete plugin sami naprogramovat, když víte jak, což v Genesis sami nemůžete, neb ho nijak na server neuložíte – v Genesis se normálně k úrovni zdrojáku a PHP nedostanete.


Na druhou stranu, pokud potřebujete nějaký design a nechcete ho měnit, Nucleus už několik vzhledů obsahuje – Genesis přichází jako tabula rasa. Jenže já chci vzhled po svém, takže mám s čím si hrát. Chcete příklad? Podívejte se na new.marigold.cz – k tomu, abych správně (=dle svého) zobrazil Poslední komentáře (menu vpravo) musím sáhnout až do zdrojáků pluginu. Není to moc složité, prostě jsem tam nahradil jednu HTML značku jinou, kterou jsem chtěl – jenže v Genesis stačilo upravit šablonu, kterou jsem designoval celou stránku. V jednom případě to není tak hrozné, ale takových věcí potřebuju upravit hromadu. Ano, asi by to šlo z části přeskinovat pomocí CSS, ale to už je zase o něčem jiném…


Srovnávat Nucleus s Genesis samozřejmě nejde, pokud se bavíme o provozu větších serverů. Nucleus nemá žádnou podporu pro cache, minimální podporu týmové práce a nula u dokument workflow a hromadu takových věcí, bez které se u velkého serveru zahrabete po krk do problémů. Vzhledem k rozsahu redakce Marigold.cz (1 ks člověka) a vzhledem k návštěvnosti, mne to tížit nemusí. Tož uvidíme, jak si s konverzí poradím, protože to nejlepší teprve přichází. Vycucat všechny zprávy z marigolda a zkusit je nacpat do Nucleusu. Pak teprve bude mít smysl ladit design, když se mi to náhodou podaří… 🙂 Jo, jedna věc mne ještě láká – že bych se s Nucleusem konečně trochu naučil PHP. Protože například databázi WiFi hotspotů a Přehled WiFi techniky bych musel naprogramovat v PHP, uživatelské databáze v Nucleusu jsou zatím moc jednoduché. Ale napsat v PHP příkaz na vypsání dat z databáze do web stránky snad nebude tak složité, jdu si koupit knihu a přijít, jak na to 🙂

Drobky: WiFi seminář, nové logo pro certifikaci atd

Dneska začíná dvoudenní seminář o WiFi pořádaný firmou Vanet. Škoda, že jsem na webový odkaz padl až náhodou, když jsem na novém notebooku ještě neinstaloval AdMuncher pro filtrování bannerové reklamy, tak jsem si na Živě všimnul banneru. Takže tady odkaz zdarma 🙂


Wi-Fi Alliance - certifikace produktůWi-Fi Alliance bude používat nový grafický symbol pro zobrazení, pro jaké WiFi technologie bylo danné zařízení certifikováno. Zatím v tom byl trochu bordýlek, protože se používalo takové zaškrtávací vyjádření, případně něco samostatně vymyšleného výrobcem, když se mu alianční obrázek nezdál dost dobrý. Podle WifiNetNews se chystá certifikační program pro 802.11i (WPA2) a 802.11e (wireless multimedia extension) (Yahoo)


WiFi bude hlídat děti v Legolandu, píše Živě. Děti dostanou náramek s WiFi kartou a sloupky v Legolandu snímají, v okruhu kterého sloupku děti jsou. Rodiče si mohou poslat SMS a zjistit, kde děti jsou. Aneb jak prodat malý dosah 🙂


O Wifi novinkách u Asusu píše IT News – mají nové Compact Flash, PCMCIA a anténní kit.


Na WiFionline mají recenzi outdoor přístupového bodu Zcomax XI-1510V – konečně něco více up-to-date.

Skype přidává funkci obrázků „My Picture“

O hezkou novinku se dnes rozšířil populární VoIP program Skype. Nová funkce My Picture Skype business ikonkapřenese při hovoru mezi volajícími obrázek nebo fotku druhé strany. Tato funkce patřila prý mezi nejžádanější a tak ji k Skype programu (pro PC) přidali (do verze 0.98.0.04).


Pokud svůj vlastní hezký obrázek nemáte, můžete si pořídit nějaký ze stránek Skype, kde jich najdete celou řadu… a docela vtipných 🙂 (via Voxilla.com)

Tim Berners-Lee proti mobilní doméně

Tim Berners-Lee nazývaný nyní s oblibou „otcem internetu“ (tvůrce HTTP protokolu) se vyslovil proti zavedení speciálních domén pro mobilní obsah. Své stanovisko zaslal 14. května World Wide Web Consortium (W3C). V něm mimo jiné říká, že zavedení .mobi domény je proti návrhu a účelu internetu. Tuto doménu by si mohli registrovat pouze mobilní operátoři a tvůrci mobilního obsahu (safra, kdo by hodnotil, zda děláte mobilní obsah, říkám já). Lee také dodává, že internet by měl fungovat nezávisle na typu zařízení: „The Web must operate independently of the hardware, software or network used to access it, of the perceived quality or appropriateness of the information on it, and of the culture, and language, and physical capabilities of those who access it.“ Zdroj: InfoSync a česky DigiWeb.


Já jsem ve věci mobilní domény značně neutrální. Když vznikne a na trhu se uchytí, bude to zřejmě ku prospěchu, jinak by se nechytila. A v opačném případě zapadne mezi ostatní podobné nepoužívané domény. Nebo si někdo z vás trhá žíly kvůli doméně .eu? Myslíte, že si mám registrovat marigold.eu, abych byl dostatečně in?

Drobky: WiFi televize, recenze ethernet wifi adaptérů, SMS z pevné linky

Microsoft skončil s prodejem WiFi produktů. Důvod: ceny za zboží odpovídají komoditnímu trhu a home segment se Microsoftu nepodařilo tak zlanařit, jako u myší a klávesnic. Inu, ergonomie access pointů není tak důležitá, dá se strčit i pod skříň a nikdy na něj nemusíte popatřit.


Palmserver píše trochu zmateněWiFi televizi od Sony – přesněji řečeno je to základnová stanice s WiFi a odnímatelný LCD displej rozměru závislého na ceně.


Na WiFionline.net najdete další recenze – ethernet adaptérů LinkSYS WET11Zcom XI-500A sma-r. Recenze WiFi techniky jsou jistě chválihodné, ale poněkud žasnu nad výběrem – copak by nebylo lepší recenzovat něco, co se dneska více prodává? Nemá linksys WET54 na 802.11g?


Server Telefonie přináší první postřehy z posílání SMS na pevné lince, tedy k službě, kterou nedávno Telecom výrazně zviditelnil. Nadšením moc nejásají a tak se potvrzují moje rozpaky nad touto službou.


Živě updatovalo design a přijde mi teď hodně sexy. Ty barvičky jsou pěkné (dle mého skromného soudu). Gratuluji.