Hluboké poděkování za spásu notebooku

Děkuji všem, kdož se cennými radami podíleli na spáse mého notebooku. Ušetřil jsem díky nim dlouhou reinstalaci a mnoho nervů. Nepovažuji se za počítačově negramotného, ale vyhledat v registrech, jakým způsobem se spouští EXE programy a toto opravit, to by mne vážně nenapadlo. Hloupé ale je, jak tohle řešit, když nevíte – asi není jiná cesta, než se ptát po diskusních fórech, googlovat atd 🙁 Viděl jsem sice někde reklamu na firmu Počítačová pohotovost, ale také jsem slyšel povídat, jak rozcházela WiFi a nenaplnilo mne to důvěrou.


Začal jsem softwarovou čistku svého notebooku. Vyházel jsem řadu programů, které jsou zde k ničemu nebo pofidérního výrobce, nainstaloval jsem si Operu (teď, když v ní jde marigold, tak to jde) a jako email klient The Bat - a ponechal jsem Kerio Personal Firewall. Nyní budu intenzivně testovat nažívání bez microsoftích outlooků a explorerů, uvidíme, jak mi to půjde.


Kromě toho jsem zjistil, že jsem prošvihl prezidentské volby – byly o víkendu, měl jsem se dostavit na konzulát a volit Benitu Ferrer-Waldner. Nevyhrála a já si vyčítám, že je to vinou mojí občanské laxnosti. Ach jo. Ostatně, je to zajímavý přístup. Jako rakušan s trvalým pobytem v cizině mohu na konzulátu volit hlavu státu a zástupce Rakouska v EU. Na volby do parlamentu bych musel mít bydliště v Rakousku. Má to logický důvod – když bydlím v cizině, tak se mne týká hlavně rakouská zahraniční politika representovaná presidentem, zatímco vnitřní politiku dělá parlament. A ještě jedna finta – mohu si říct, že chci volit zástupce EU za zemi, v níž mám trvalé bydliště. Takže budu volit zástupce za ČR 🙂

Vítám vás, spoluobčané Říše

Myslím, že teď je ta správná chvíle, abych vás přivítal mezi spoluobčany Říše. Zítra se stanete jejími občany – pravda, zatím občany druhé kategorie. Ostatně i slavná Říše římská měla civis romanum, civis novus a ty ostatní (barbary). Tak si užijte své poslední hodiny samostatnosti a pokud chcete, tak si můžete zkoušet tu hrdost, jakou cítili občané Říše před dvěmi tisíciletími, když dostali privilegium říkat „Civis Romanum Sum“ – jsem občanem Říma. Škoda, že dneska už to ten nádech hrdosti nemá 🙁

Help, počítač se mi zbláznil….:(

Update: děkuji všem za rady, nakonec se ukázalo, že to byl tenhle trojan a už je po něm. Antivirus ho zachytil (zajímavé, jak se mi dostal do pošty, poštu scanuje antivirus na Runbox.com a pak ještě můj Norton Antivirus a všechny spustitelné přílohy automaticky maže) a smazal. Jenže ten trojský kůň ještě před tím zapsal nějak do registrů, že se mají všechny programy spouštět tak, že ho nejdříve zavolají (nikdy  jsem netušil, že tohle udělat je tak prosté). A protože ho antivir smazal, tak se exe programy odmítaly spustit, protože na disku chyběl ten virus… No, děkuji všem za řešení, obešlo se to bez reinstalace a jen s malým infarktovým stavem 🙂 Mimochodem, právě mi dobíhá roční předplatné za Nortona, jestli jsem ještě včera uvažoval, že si ho nepředplatím, nějak mne to pustilo a koupím si lepší verzi 🙂 Konec update


Můj notebook se mi zbláznil. Včera jsem se rozhodl instalovat si firewall (Kerio Personal Firewall byl nakonec ten šťastný) a po jednom dni používání se notebook úplně zjančil. Těžko říct, zda to souvisí s instalací firewallu, ale je to tak – notebook nabootuje, mohu spustit Internet Explorer a Outlook, obojí funguje. Snaha spustit cokoliv jiného není korunována úspěchem a systém ohlásí, že soubor nelze najít. Pokud dám Tento počítač (to funguje), soubor samozřejmě najdu, ale když na něj klepnu, opět zahlásí, že ho nelze najít.


Je to nepříjemné, na notebooku mám uloženou a prakticky nezálohovanou veškerou práci, navíc na něm potřebuju pracovat, anžto je i můj pracovní. Netušíte někdo, co s tím?


Samozřejmě mám na notebooku antivirus, poštu mi filtruje ještě jeden speciální antivirus, jenže nejdou spustit – nejdou ani instalovat nové programy. Nesetkal jste se s tím někdo?


A neříkejte mi, že mám zformátovat disk… tudy cesta nevede. Mimochodem, nějaký trotl v IBM vymyslel, že operační systém se nedodává na CD, ale předinstalovaný na partition pevného disku. Odtud ho sice lze instalovat, ale nejde pouze přeinstalovat původní instalaci, zformátuje to disk a teprve pak to instaluje.

Pro Operu opraveno

O víkendu jsem na základě bohatého servisního poradenství Radka Hulána opravil pitomou chybu, díky níž se Marigold nedal zrovna dobře číst v Opeře – měl jsem prohozené HTML značky a Opera si nebyla schopna domyslet, co jsem tím myslel. Takže už to funguje, dokonce jsem se vydal opravovat další chyby ve validitě Marigolda, ale skončil jsem u nahrazení entit. Dalším problémem totiž je, že tu mám nějak moc ID tagů a to se validátoru také nelíbí a tak budu muset večer nastudovat v moudrých knihách, jak se to řeší. Zatím jsem jen prakticky ověřil, že vyhozením tagu cesta nevede 🙂


PS: na Opeře mne míchnou klávesové zkratky. Moje oblíbené CTRL ALT V místo zavináče nahodí validátor stránky 🙂 (ano, jde to vypnout, vypnul, neuložil, zanevřel – ještě mi nefunguje IBM posouvadlo/rolovadlo po stránce(tm) a to mi vadí hodně a to jsem ještě neodchytal)

Mobile urban legend: uvítací tóny (ringback)

Mám rád městské legendy ve spojení s mobilními telefony – ženy, které uhořely, když se jim vznítil mobil, benzinové stanice, které explodovaly, když při tankování zákazníkovi zazvonil telefon. Ale občas to nic není proti městským legendám, kterými nás častují výrobci a zejména operátoři ve snaze něco prodat. A tak jsem se rozhodl, že semo tamo nějakou úspěšnou legendu zmíním. Narozdíl od těch hořících žen a vybuchujících benzinek jim často totiž věří i lidé z branže. A první příklad, který jsem si vybral, jsou uvítací tóny, tedy ringback. To je takové to vyzvánění když někomu voláte, do něhož hraje nějaká hudba…


Uvítací tóny spustil původně jihokorejský SK Telecom pod názvem Coloring v srpnu 2002. Legenda praví, že službu začalo používat 6,5 milionů klientů a že obratem převýšila klasické vyzváněcí tóny. Díky tomu služba přišla do Japonska i dále do Evropy a nakonec i k nám.


Bavil jsem se o tom s člověkem z SK Telecomu a ukázalo se, že to bylo maličko jinak a že za skvělý výsledky může především jazyková bariéra a zájem inventora systému prosadit jej do světa. SK Telecom totiž službu surově aktivoval pro první měsíce velké části klientů (dle typu klienta) a zdarma. Tím prakticky okamžitě vytvořil velikou uživatelskou základnu, oněch legendárních sedm milionů uživatelů. Velká část zákazníků se později, když služba byla zpoplatněna částkou několika dolarů, odhlásila. Nicméně i to stačilo na druhou část legendy – překonání zisků klasických vyzvánění. To opravdu bylo – první a druhý měsíc zpoplatnění služby. Pak šly tržby dramaticky dolů a klasická vyzvánění jsou zase na koni.


Japonský NTT DoCoMo službu instaloval vloni a vydal heroické tiskové zprávy, jaký bude sukces. Cena 25 nebo 50 Kč za měsíc, sukces nebyl. Tím se ale NTT DoCoMo už pochlubit zapoměl. A pro evropany spolehlivě funguje jazyková bariéra – dostal jsem odkaz na korejské fórum o colorings a opravdu jsem z toho nic neměl 🙂


T-Mobile se těší, že Uvítací tóny budou úspěšné. Snad se mu to splní. Mně pěkně lezou na nervy – pokud je má někdo aktivní, vždy to vypadá, že přijal hovor, já na něj začnu mluvit a do toho se snaží přes GSM kodek vyhrávat nějaká hudba.Jen tak na okraj, povšimli jste si, že české stránky T-Mobile Uvítací tóny jsou umístěny u britského T-Mobile?

Drobky: Mapa pokrytí Eurotel CDMA, T-Mobile Německo ztratil

Dovoluji si upozornit na mapu pokrytí Eurotel CDMA sítě, kterou jsem nahodil na Mobil.cz. Také jsem v systému viděl článek o GSM 1X, Kamojedov bude mít radost (nebo taky ne, já ho ještě nečetl, tak nevím).


Sbírku zajímavostí pokračuji zprávou, kterou jsem vyštrachal na německých serverech. V prvním čtvrtletí tohoto roku chtěl německý T-Mobile ukořistit 340 000 zákazníků. Nepovedlo se, získal jen 190 000 klientů. Oproti tomu O2 jich za stejnou dobu získal 400 000. T-Mobile Německo měl koncem roku 2003 celkem 26,3 milionu zákazníků a někteří mu již věští, že záhy přenechá post největšího německého operátora Vodafone. Ostatní operátoři zatím nereportovali.


A jak se to dělá v USA? Verizon Wireless (Verizon a Vodafone joint venture) získal za první kvartál 1,4 milionu zákazníků. ARPU má na 48 USD (Evropští operátoři zpravidla hluboce pod polovinou). Zdroj: The Feature.

Online hra pro dlouhou chvíli

Našel jsem velmi jednoduchou a povedenou webovou hru. Jmenuje se Escape! a musíte vzít myší červený čtvereček a uhýbat před modrými objekty tak, aby se s nimi nesrazil nebo nenarazil do přechodu černé a bílé. Poradím zahájení – jeďte rychle do pravého horního rohu. Úkolem je vydržet co nejdéle bez kolize. Můj rekord je zatím 18,42 vteřin, takže jde opravdu o takový rychlík. Tož se dobře bavte 🙂

WDS hezky podrobně

Už delší dobu jsem (si) sliboval, že napíšu něco většího k nějakému WiFi tématu. A tak jsem splodil článek o WDS, Wireless Distribution System. Jde o technologii, která umožní na stejném kanálu propojovat jednotlivé přístupové body a na stejném kanálu k nim také připojovat klientské adaptery.


Hodit se bude všem, kdož by si rádi udělali nějakou větší WiFi síťku s přáteli a chtějí co nejvíce ušetřit a optimalizovat náklady. WDS je na to jak dělané a už tuto funkci podporují i velmi levné prvky. Text o WDS (má přes 16000 znaků) jsem vytvořil jako upgrade WiFi knihy, tak ať slouží…


Pokračujte ve čtení zde…>>

CDMA sága v technoreflexi

Také Unstrug vydal článek o CDMA sáze Eurotelu (samozřejmě anglicky), Unstrug situaci kolem CDMA450 sleduje a bedlivě reportuje. Pročpak to? Protože s CDMA450 se „do ráje vkrádá kacířství“. Že si pár bláznů a pošahanců z Běloruska nebo Moldávie nějaký podobný systém pořídí, to by se ještě dalo tolerovat, od pohrobků CCCP  jsou západoevropské firmy zvyklé na ledasco. Jenže Eurotel byl až doposud braný jako pravověrná firma. Léta kupoval od firmy Nokia cokoliv co prodávala a byl vždy první hotov vyzkoušet nový objev. Jenže jednou zjistil, že má volné 450 MHz pásmo a tehdy to začalo být nahnuté. Eurotel poslal na Nokiu uctivý dotaz, co že v pásmu 450 Nokia dodává. Nokia odpověděla, že ničeho. Eurotel se pro jistotu přeptal, zda by nešlo přeladit Tetru do jeho pásma a Nokia odvětila, že do toho se jí tedy faaaakt nechce. Někdo v Eurotelu pak sedl k internetu, zadal do Google klíčové slovo 450 MHz a zjistil, že na světě už dávno není jen Nokia a že už nejsou jen evropské megasystémy jako TETRA, GSM a UMTS. A tak si koupil CDMA2000 EV-DO v pásmu 450 MHz, protože Nortel neměl žádné hemzy, že nic takového se mu dělat nechce, naopak se tlačil přede dveřmi s dalšími zájemci o to, technologii Eurotelu prodat. A tak do evropského uniformního ráje vstoupilo kacířství.


Pravda, nějaké americké technologie jsme tu již měli – v sousedním Polsku už si nějaký pomýlenec CDMA pro WLL koupil, dokonce i u nás si Aliatel pro své WLL koupil CDMA technologii, jenže to bylo v době, kdy UMTS mělo daleko do realizace. Ale už například taková německá AirData používá WCDMA řešení pro rychlou datovou síť. Evropa si na své GSM/UMTS hegemonii zakládá. Kdysi jsem to považoval za výhodu, ale v poslední době se mi nějak zdá, že zpoždění Evropy v 3G je hmatatelné a neoddiskutovatelné.


Bylo by zajímavé sledovat, co by se stalo, kdyby Eurotel lakonicky požádal dodavatele o nabídku CDMA2000 pro své 3G pásmo.  Podle nových pravidel platných v EU by mu nesmělo být bráněno, jinak by začala prskat WTO (jistě na přímý telefonát Qualcommu) a šeredně by to EU zavařila. Bohužel se to nestane – CDMA2000 se těžko integruje se stávající GSM sítí a smysl má spíš pro operátory, kteří by začali s výstavbou CDMA sítě na zelené louce, majitelům stávajících licencí by zadělalo na problémy. A tak tahle myšlenka zůstane asi jen mým snem 🙂


Chtěl jsem napsat něco povzbudivého o UMTS, ale nějak nevím, co. Akorát koukám na zprávu o problémech Vodafone s rychlostmi 384 Kb/s v UMTS síti… no, máme se na co těšit :) 

WDS – pro pohodlnou stavbu větší WiFi sítě

Potřebujete propojit bezdrátově několik přístupových bodů? Udělat větší WiFi síť bez nutnosti každé AP připojovat do ethernetu? Pomůže WDS a zde se dočtete, jak.

Pokračujte ve čtení článku…

Meshování (samoorganizování) bezdrátových sítí

Nedávno jsem našel báječný překlad pojmu mesh sítě – samoorganizujícíse sítě. Bohužel už si nepamatuju kde, až později mi totiž došlo, o co jde a jak je to báječný překlad. Autorovi (žel neznámému) gratuluji a hodlám jej používat 🙂


Takže, mám tu několik odkazů k samoorganizujícím sítím. Především na jednu již fungující holandskou nazvanou FolDerEn. Jejím heslem je Free but not „for free“ – a je to síť komunitní. Tato síť používá (resp doporučuje) již hotový hardware Soekris jakožto embended PC, zde je popis ale holandsky.


Pokud vás láká si nějaký takový hardware pro AP udělat sám, tady jsem našel diskusi o další báječné miniatuře o rozměru vyššího chladiče procesoru… tady je přímo pro embended PC určená deska P50x Spider od GMS.


A tady je přímo zkompletované Outdoor MeshAP za 450 USD rovnou s celou komunitní sítí UltraMesh. Mesh sítě se těší větší a větší oblibě – i v ČR mi už dva lidi slíbili, že mi napíší o svých pokusech a pokrocích a vykašlali se na to 🙂


Tak snad vás chytne také nějaká inspirace.

CDMA se u Eurotelu zřejmě opozdí

Na Euru vyšel článek (později ho ze zdrojů ČTK potvrdily i další servery) o tom, že Eurotel odloží spuštění CDMA na později. Trnem v oku je Eurotelu tentokráte absence závěrečného požehnání ČTÚ. Poprosil jsem koncem minulého týdne šéfa ČTÚ D. Stádníka o vyjádření a přišlo mi následující: V současné době není nutné vydávat nějaké další vyjádření ve věci povolení provozu CDMA sítě. Český překlad této odpovědi si raději nebudu domýšlet…:(


 Já bych k tomu přidal komentář Carlo Longina z The Features, který říká: „…While EV-DO could perhaps command a slight premium because of its mobile aspect, nobody’s gonna shell out $80 [for EV-DO] on top of $50 for their home [ADSL] connection and another $50 for their cell phone each month.“ Longino správně pochopil, že málokdo bude platit radostně účty za mobil, za ADSL a ještě za mobilní internet – jen si spletl ADSL, jaké je běžné ve světě, s tím naším PDSL (Parodie na DSL) od Telecomu. A to si v Eurotelu nespletli…


A abych dokázal, že nejsem jediný sarkastik v telco průmyslu, tak ještě přidám komentář Steva Jonese z 3G Portálu: If you are planning to run both an ADSL and a CDMA2000 1xEV-DO network within the same corporation, and try and do it without Government permission and without the support of your employers – it is no wonder that the Eurotel executives face the sack over their EV-DO plans.


No, co dodat. Prostě je to škoda…

Drobky: J. Hlavenka o Telecomu, konec dial-up paušálu GTS Pohoda, WiFi pro doma

Na MobilManii vyšel komentář Jiřího Hlavenky k pokusu o odvolání Valeskiho: Český Telecom vs. Eurotel: boj o moc, nebo něco víc? Článek na mne chvíli deklarativně působil, jako by se snažil polemizovat s těmi mými dvěma předchozími, závěry jsou tu ale nakonec prakticky stejné: do sporu vidíme málo, situace ale není ani černá ani bílá. A Telecom by se měl privatizovat (nevíme jak) a o osudu Eurotelu a Telecomu by měl rozhodnout jeho nový majitel. Jiří Hlavenka připomíná, že zatím se jedná pouze o odvolání Valeskiho z pozice jednatele, nikoliv ředitele Eurotelu, já ale soudím, že to je prakticky totéž, jen to pro nezasvědceného lépe vypadá. Bez pozice jednatele Valeski (soudím) odejde, protože bude na Eurotel mít menší vliv, ale prakticky stejnou zodpovědnost.


Veselá je diskuse, nějaký Han Solo (znám se s ním z Hvězdých válek:) tu vytahuje, že článek (ten můj) vypadá, jako by mi ho nadiktoval Adam Blecha (dozorčí rada Telecomu) - protože ho znám. Solo zapoměl dodat, že znám i ostatní členy dozorčí rady a těžko najdete někoho v telekomunikacích, s kým jsem si jednou nevyměnil email či nepotřásl rukou (výjimkou je v tomto případě G. Berdár i T. Valeski, ani s jedním jsem v životě nemluvil, jestli mne paměť neklame). Bohužel i v tomto případě šlo o můj osobní názor 🙂 Chcete další konspirativní teorii? A. Blecha sedí ve stejném baráku, jako Vrecova firma Expres Stores, to určitě není náhoda 😉 (poznámka: je, protože Vreco si ten nájem sehnal přes známého sám, ale zní to přeci také hezky konspiračně…).


Na Lupě Jiří Peterka píše o konci paušálního tarifu pro dial-up připojení k internetu GTS Pohoda. Nově jde o paušál s limitem 120 hodin měsíčně. Konec dalšího snu…


Na Mobil.cz se rozjelo něco, co snad bude seriál o stavbě metropolitní WiFi sítě. První díl ze šesti je zatím takový obecný, těžko dle něj cokoliv soudit, také autora Jana Beránka neznám, čtěte zde: Jak si postavit síť Wi-Fi na malých městech.