WiFiJet prý za paušál, Data Nonstop na původní ceny

Připojení k WiFi službou Eurotel WiFiJet prý bude od dubna za paušální poplatek a to za 1199 Kč bez DPH (=1463 Kč s DPH), tvrdí Živě. Eurotel Data Nonstop se od dubna vrací na původní ceny, tedy 799 Kč bez DPH pro vyšší tarify a 999 Kč bez DPH pro ostatní.

CDMA weblog a jiné nóvosti

Dneska odpoledne budu na konferenci IT Security vykládat o bezpečnosti bezdrátových sítí. Vymyslel jsem epesní scénku na začátek svého vystoupení, kdy pár přítomným jedincům nahackuji mobil s bluetooth, což rozšíří paniku a nebudou u mého projevu chrápat ale bedlivě poslouchat. Nakonec nemám Series60 telefon po ruce a i jsem si řekl, že možná bude lepší nedělat nějaký průšvih, protože je to usedlá konference a na estrádní oživení tam asi nejsou zvyklí…


Za dva týdny budu moderovat na Bezdrátové středě panel věnovaný Mobilním hrám, na to, že jsem přestal takovéto estrády po dlouho době odmítat jsem si toho najednou nabral nějak moc.


Na českém internetu se objevil weblog věnovaný CDMA – ačkoliv používá zkratku Vúčako, tedy Výzkumný Ústav Čarodějnictví a Kouzelnictví. A fakt je o CDMA… dělá ho Kamojedov a na to, že existuje pár dní je tam už docela dost článků, doporučuji zájemcům přečíst je všechny 🙂 Bylo by fajn, kdyby weblog chvíli vydržel…


V práci mi konečně funguje internet – nešel od čtvrtka, kdy jsme vyměnili ISP z neustále padajícího Havela na něco jiného (myslím že Tiscali)  a v pátek už na mne nezbyl router (starý nezvládal asynchronní provoz prý), takže jsem se připojoval přes GPRS… a pracovat tři dny via GPRS, to se s touto metodou připojování k internetu seznámíte více, než je vám libo. Na druhou stranu to opravdu funguje docela slušně, pokud nepotřebujete realtime aplikace (jako traceroute 😉 – na browserní a stahování pošty.


Tož hezký den všem 🙂

Drobky: Morphos mne zaujal, vzducholodi mají zase nabídnout broadband připojení

Koupil jsem si nový PC Magazine a protože si jej kupuji především kvůli Dvorakovým sloupkům, hned jsem v něm padl na Dvorakovu chválu operačního systému MorphOS. Zaujalo mne to, podíval jsem se na to, jak MorphOS vypadá a zaujalo mne to ještě více a tak jsem o tom napsal článek na Technet. Dita mi vynadala, že to nikdo nebude číst. Asi nebude – koho by dneska zajímal operační systém vzniklý kdysi pro PowerPC karty na Amigách, ačkoliv je dneska velmi technicky vyzrálý a hezká a má vlastní hardware platformu postavenou na PowerPC.


Jestli chcete vědět, za co se vyhazují peníze, tak se podívejte na projekt Capanina – v tomto případě se vyhodilo 5.6 milionů €. A jak se vyhazují? Ze vzducholodí. V tomto případě jde o vzducholodi umístěné ve stratosféře jako tzv. HAP – High Altitude Platform. Vzducholodi jsou umístěny ve stratosféře a distribuují levné broadand připojení. Toliko teorie, zatím nedistribuují nic a ani nejsou ve vzduchu.


To mne inspirovalo k podobnému business plánu: udělám dohodu s výrobci oblečení a do šatů se budou všívat samoorganizující se síťové přístupové body, takže člověk s sebou vždy bude mít přípojku do broadband wifi a bude stačit, aby kolem něj bylo dost lidí. Jen musím najít formulář, kterým se žádá o dotaci… 

Další WiFi telefon – Zyxel Prestige 2000W

A jsem tu z dalším CeBITovým WiFi telefonem. Jestliže ty předchozí vypouštěly do světa firmy jména u nás neznámého, tomuto modelu neznámost výrobce vyčítat asi nemůžeme – model Prestige 2000W vyrábí firma Zyxel.


Zyxel Prestige 2000WMobil pracuje na bázi 802.11b a podporuje SIP protokol v jeho verzi 2. Pro hlasovou kompresi podporuje G.711 a G.729, do jisté míry podporuje i služby na bázi QoS, v tomto případě DiffServ a ToS – Type of Service.


Telefon lze konfigurovat přes webové rozhraní a vydrží 24 hodin v pohotovosti nebo 4 hodiny hovoru, dodává se s nabíjecím stojánkem.


Co se firmware týká, zatím mi přišel jako nejlepší z WiFi telefonů, vyrovnává se s NAT, může mít jak pevnou IP adresu, tak přidělenou přes DHCP, má paměť na telefonní čísla a samozřejmě LCD displej.


Podrobnosti o Prestige 2000W najdete na stránkách výrobce a vzhledem k tomu, že produkty Zyxelu u nás jsou oficiálně distribuovány, je také docela dobře možné, že se s tímto telefonem setkáme i u nás. Za kolik, to netuším…

Skype pro PocketPC

Skype vypouští tento týden do uzavřených betatestů verzi svého VoIP telefonovacího software pro platformu PocketPC. Požadavek na testery zní PocketPC 2003 s 400 MHz procesorem a s WiFi, jímž se připojuje do internetu. Zatím není jasné, kdy se verze pro PocketPC dostane na veřejnost, ale dobré alespoň je to, že se chystá. Zdroj: Skype fórum.


VoIP software pro PocketPC není novinkou. PocketPC mají většinou dostatečný výpočetní výkon, dostupnou konektivitu via WiFi a vestavěný mikrofon a sluchátko, takže mohou sloužit jako „telefon“. Zajímavé bude vyzkoušet, zda VoIP telefonování funguje i při připojení skrze GPRS – do testů jsem se nepřihlásil nemaje PocketPC, takže to jen tak nevyzkouším.


Na Orkutu už se nadhodilo téma, jak to bude s VoIP ve vztahu k datovým paušálům, zda si nakonec lidi nebudou nejvíce volat přes nějaké VoIP aplikace. Zatím je to hračka pro fandy – Skype není zdaleka takový standard jako telefonní číslo a zdaleka ne všechny mobily mohou být o VoIP software doplněny. Takže jistě, pár lidí a geeků tak ušetří, většinou za telefonát typu „tak nám to funguje“, jinak se toho operátoři v nejbližší době bát nemusejí. Na to je svět software dost roztříštěný, aby mobilním operátorům hrozila dostupnost jednotného (=standardního a interoperabilního) VoIP řešení.

Mobildrobky: reklama z plakátu do mobilu, FOMA pro UMTS/GSM, WiFi je v Polsku dvakrát dražší než u nás…

Japonská firma Japan Ubiquitous Systems vyvinula multimediální rozšíření pro reklamní plakáty. Celá věc využívá faktu, že v Japonsku je prakticky každý mobil vybavený infraportem a je tak možno do mobilu posílat obrázky. Zařízení se tedy montuje k plakátům a stačí na něj zamířit telefon a dostanete do mobilu další rozšiřující informace k tématu plakátu, například podrobnější ceník, mapku, slevový kupon atd. Zatím se to testuje u východu 8 ve stanici Tameike-Sanno v Tokiu (kdybyste měli cestu kolem), ale v květnu by měly následovat další stanice.


V Japonsku zůstaneme – zdejší operátor NTT DoCoMo chce ještě v letošním roce uvést na trh mobil pro síť FOMA, který také zvládne telefonovat v evropských UMTS/GSM sítích. Zároveň s tím DoCoMo zřejmě uzavře roamingové smlouvy s evropskými WCDMA operátory, očekává se, že první bude britská 3, do jejíž sítě lze již provádět i videotelefonány z Foma telefonů. Zdroj: K-Tai Watch.


Na Lupě najdete článek věnovaný růstu mobilního připojení přes internet založený na výsledcích iAuditu. Nepřekvapí, že Oskar prakticky svůj podíl na trhu nezvyšuje, však také nemá žádný paušál. Autorem článku je Michal Krsek a autor sám říká, že není novinářem 😉


Na Mobil.cz zase najdete článek věnovaný zamyšlení nad CDMA – něco takového, jako jsem ráno psal já. Alternativní operátoři chtějí nabízet internet přes CDMA Eurotelu. A jak jsem psal o těch senzorových sítích, tak Mobil tomu také věnuje článek – tentokráte jde o senzorové sítě založené na ZigBee a už podle nadpisu poznáte, že článek psal Petr Nachtmann: Bezdrátové senzorové sítě přinesou vyšší bezpečnost a ohrozí soukromí.


A na MobilManii porovnává Tomáš Votruba nabídku WiFi od našich operátorů. A zdá se vám WiFi od našich operátorů drahé? Na tomto polském serveru je článek, kde autor vzdychá nad drahotou WiFi v Polsku a poukazuje na situaci v České republice, kde je WiFi od mobilních operátorů za poloviční cenu…

COL: Satana by připojoval Český Telecom

Vždy, když potřebuje někdo vysvětlit vysoké ceny, vlastní neschopnost, technologické problémy či průtahy, je v telekomunikacích pes k bití po ruce: Český Telecom. Móda označovat ho za původce všeho zla je tak rozšířená a tak vděčná, že nad tím mnohdy už ani nepřemýšlíme a jen automaticky odsouhlasíme konstatování faktu, že bez Telecomu bychom tu už dávno měli sítě čtvrté generace, volali za paušál, měli DSL za korunu a dopravní zácpu v Praze bychom vyřešili teleportací. Dlužno ovšem dodat, že Telecom příliš nevypadá, že by mu situace nějak vadila; minimálně proti ní nic nedělá alespoň v oblasti píárka. Pokud se říká, že Satan používá Windows, tak telekomunikační služby mu jistě dodává Český Telecom.


Jenže podívejme se na to blíže. Naposledy prskal minulý týden Czech On Line, provozovatel služby Volný, když vydal tiskovou zprávu věnovanou CDMA. COL požádal Eurotel o zpřístupnění CDMA na bázi velkoobchodního propojení a hned druhý den rozeslal tiskovou zprávu, kde Charles Peake (šéf COL) říká „Zdá se, že ČESKÝ TELECOM pokračuje ve zneužívání uživatelů internetu tím, že nedostatečně podporuje rozvoj ADSL. Místo toho spouští prostřednictvím své dceřinné společnosti Eurotel technologii v pásmu, ve kterém má stoprocentní a neregulovaný monopol.“


To je opravdu fajn přístup. Kdybych měl tu přímou řeč COLu přeložit do normální češtiny, asi by to znělo něco jako „Dobrý den, chceme nabízet vaše služby a tiskové oddělení už píše tiskovou zprávu, že jste debílci. Prdíme na vaše služby, chceme si udělat zdarma píárko.“  Vskutku, COL je mistr píárka a od doby Volného se rád zviditelňuje tím, že krmí lačné novináře nářky na Telecom. Jenže COLu ujíždí vlak. Jeho připojení Volný už novináře neláká, už není největší, navíc mu klesají preference spolu s tím, jak nastupují nové služby jako ADSL, kabelový internet a nově mobilní internet. A tam už COL má mělko pod nohami – nemá prakticky co nabídnout a stavět vlastní přístupovou síť se mu nechce.


Je zarážející, že COL nepotkáváme vepředu nikde, kde jde o velké investice, s jedinou výjimkou, jíž byl tendr na třetí mobilní licenci, kde se ovšem mateřský Telekom Austria/Mobilkom umístil se spolehlivým odstupem. Netlačil se ani o licence v pásmu 3,5 GHz, ani 26 nebo 28 GHz ani o UMTS licence, přičemž v každé této licenci by mohl stavět radiovou přístupovou síť do aleluja. Venkoncem licece na UMTS je volná, na infolince ČTÚ jistě rádi sdělí číslo účtu, kam stačí zaslat tři miliardy.


Zato o pásmu 450 MHz se nyní COL hrdě prsí, požádala ČTÚ o sdělení podmínek pro udělení licence v tomto pásmu. Jenže jde opět o krásný píár trik. ČTÚ licenci semozřejmě neudělí, COL začne křičet, jak je špatný trh, jak je hrozný Telecom a v tom křiku zanikne, že neschopnost je na straně COLu: firma by nedala dohromady peníze na to, aby CDMA450 postavila. Velikou výhodou Eurotelu je, že staví na stávající infrastruktuře (věže, elektřina, kontajnery atd) a tuhle výhodu COL nemá.


COL předvádí nádherný plačtivý part, kdy „VOLNÝ jako průkopník přístupu k internetu se cítí zavázán vůči svým zákazníkům a chce jim nabídnout i vlastní CDMA služby.“ Ano – chce se dostat k lizu bez vlastních velkých investic, jenže Eurotel nemá proč ho k němu pouštět. Narozdíl od firem jako Telenor nebo BroadNet nepotřebuje Eurotel, aby někdo za něj přeprodával jeho služby, protože na to má vlastní distribuční síť – podstatně kvalitnější a lepší, než COL. Náš telekomunikační zákon sice přikazuje umožnit provozovatelům telco infrastruktury s velkým podílem na trhu, aby umožnili ostatním firmám zpřístupnění své sítě, ale jednak to zatím snad nikdy kam moje paměť vyjma Telecomu a dobrovolných akcí nedopadlo a navíc by mne zajímalo, jak by se COL tvářil, až by mu Eurotel lakonicky sdělil (nebo až by COL zjistil cenu), že si tedy má pořídit paketové servery pro obsluhu paketových dat (nutná to podmínka pro vlastní obsluhu dat v CDMA) a že mu je beze všeho připojí do své CDMA sítě.


A tak mi nezbývá, než poslední tiskovou zprávu COL považovat za cestu k levnému píárku, rozhodně ale ne za oznámení seriosních obchodních aktivit. Ty se nezahajují oznámením, že váš dodavatel je zloděj. A Satan by používal Český Telecom!

Tekuté čočky pro mobily

Na CeBITu také Philips představoval tekuté čočky pro fotoaparáty mobilů. Zatímco dnes mají fotoaparáty v mobilech trvalé zaostření – fix focus – tekuté čočky umí samy měnit zaostření. Chvíli jsem dumal, jak to vysvětlím, naštěstí se ukázalo, že už se to hojně probíralo na TechNetu, kde je i bohatá diskuse, zda taková tekutá čočka není kravina. Asi není, protože na CeBITu to fungovalo, měli to připojené na displej a vypadalo to hezky, ačkoliv je pravda, že z LCD houbeles pořádného poznáte. V každém případě už MobilManie informovala o tom, že Samsung ji představil také v některém ze svých výrobků. A tady jsou informace Philipsu.


Bylo by to užitečné, protože digitální fotoaparáty v mobilech limitují nejenom megapixely, ale také kvalitní optika. S tím, co v mobilech je dnes za plastové mikročočky, udělá slušnou fotku snad jen kouzelník (v rukávu má pořádný digitál :). Aby toho nebylo málo, Zeissové se chlubí speciálními a kvalitními složenými čočkami pro mobil, které nabídnou výrazně vyšší kvalitu a nejsou zase o tolik větší. Ale už i tak se musí montovat do boku, aby nedělaly telefonu „batoh na zádech“.

Wireless Sensor Network Spider-Net (další z CeBITu)

Na CeBITu jsem se šel podívat na další věc, Bezdrátové senzorové sítě, takzvané Wireless Sensor Network (WSN). V tomto případě jsem se šel podívat do Future zóny na Spider-Net, který vyvíjí Drážďanská technická universita. Bezdrátové senzorové sítě jsou taková zajímavá hračka, kterou chápu technicky, ale nějak mi stále mezi prsty uniká obchodně.


O co jde: WSN jsou bezdrátové samoorganizující se ad-hoc sítě určené pro sběr dat ze senzorů. Já jsem viděl nějaké využití pro zemědělství, kdy se po poli rozházely senzory a ty předávaly do centrály data o tom, která část pole je málo zavlažovaná a mělo by se tam zalít. Vtip u senzorových sítí samozřejmě má být v tom, že senzory budou malé, energeticky nenáročné či soběstačné a velmi laciné a bude se to vyplácet, rozházet je po poli. Oblast využití, kterou naopak chápu, je vojenství.


Senzorová síť Spider-Net pracuje v ISM pásmu 433 MHz a rychlostmi do 76,8 Kb/s.


Doporučuju podívat se na web university do rubriky projektů, na kterých pracuje. Jsou tam hodně zajímavé věci a alespoň chápete, jak se univerzity na západě živí…

Zloděj ukradl na CeBITu u Siemensu mobil. Bohužel pro něj byl vybavený GPS…

Tohje je opravdu pikantní historka z CeBITu. Na stánku Siemensu někdo ukradl mobil, konkrétně prototyp Siemens SX1. Až do tohoto okamžiku běžná scéna. Jenže ten Siemens SX1 byl prototyp proto, že byl vybaven A-GPS, tedy takzvaným asistovaným GPS, polohovacím systémem, kde mobilní síť předá přibližnou polohu GPS modulu a ten ji zpřesní. Výhodou oproti normálnímu postupu je, že je to citelně rychlejší i šetrnější na baterie.


A tak zatímco milý zloděj šupajdil s ukradeným telefonem, technici Siemensu poslali na mobil skryté SMS zprávy a požádali jimi o polohu mobilu. Poté, co ji zjistili s přesností na 40 metrů, předali ji hannoverské policii a ta už jen zloděje na udané poloze vyzdvihla. Tomu říkám reklama na novou technologii – však se touto historkou chlubí Siemens i na svých stránkách a přiznává, že to vypadá jako dobře uděláne PR, ale že vážně není.


Vzpomínám na podobnou historku, která se odehrála před lety u nás, takže začátek byl podobný. Někdo mému kamarádovi ukradl mobil i s kufříkem, notebookem atd – prostě dost peněz. Přes známé jsme zjistili přibližnou polohu mobilu a s pomocí trochy štěstí a náhody jsme identifikovali zloděje. Nahlásili jsme to policii, ta nás poslala k šípku, že i když víme, kdo to je, že nějakého blbého zloděje mobilů chytat nepůjde. Nakonec jsme si pro něj došli sami, měl kratší soud, nemusel dlouho sedět (spíš nemohl) a bylo vyřešeno.


Hm, jak tak o tom přemýšlím, podstatný rozdíl nebyl ani tak v tom A-GPS, ale v rozdílu Polizei versus Policie…

T-Mobile představil komerční službu HotSpot

U dalšího poskytovatele WiFi hotspotů nám skončila doba hájení – T-Mobile dnes oznámil své představy oceňování své služby T-Mobile Hotspot, která také dnešním dnem přechází do komerčního provozu.


První důležitá věc – můžete používat všechny hotspoty T-Mobile ve světě, nejenom ty české. T-Mobile provozuje 4000 přípojných bodů v USA a další tisícovku v Evropě, z toho tak třicítka hotspotů je v ČR – zejména hotely.


Důležité je, že lze platit jak ve vyúčtování mobilu vedeného u T-Mobile, tak platební kartou. Platba z mobilu probíhá takto: zašlete registrační SMS s klíčovým slovem „OPEN“ na číslo 9526 (WLAN), a to zdarma a pouze jednou; vzápětí obdržíte unikátní přihlašovací jméno a heslo, s nimiž se můžete přihlásit ke službě T-Mobile HotSpot (i v roamingu v rámci sítí T-Mobile a jejich roamingových partnerů). Cena je 20 Kč bez DPH za 15 minut, účtuje se po 15ti minutách a twisťákům se to rovnou odečte z kreditu, tarifáci to dostanou na faktuře.


Platba kartou probíhá vyplněním údajů o kartě na stránce, na kterou vás T-Mobile hotspot přenese ponejprv. Cena je 150 Kč za hodinu, 200 Kč za tři hodiny a pětikilo za den, vybrat si můžete délku podle svého uvážení. Dlužno dodat, že ta hodina běží od prvního zalogování, takže jestli si myslíte, že po půl hodině přestanete sufrovat a máte hoďku k dobru, tak jste na omylu.


T-Mobile slibuje, že do konce roku bude možno využívat i další hotspoty partnerů jako TIM, Telefonica atd, ale předpokládám, že vás to zase tak nerajcuje. Přeci jen to připojení není z nejlacinějších a výše uvedené ceny jsou platné jen pro tuzemské hotspoty, za hotspoty v cizině se platí jiné ceny!!!
Celá tisková zpráva je na MobilManii.

Zkušenosti s CDMA ve východní Evropě

Narazil jsem na zajímavá článek věnovaný zkušenostem s CDMA ve východní Evropě na Kremlinově weblogu. Jen podotýkám, že CDMA se může snadno plést s CDMA – jedno je rozhraní pro radiové přenos, druhé je samotná mobilní síť 2G, takže se může snadno stát, že se pletou člověku sítě vystavené na radiovém rozhraní CDMA (což jsou jak 3G tak 2G sítě). A já si bohužel z hlavy nepamatuju, která ruská síť je CDMA a která je CDMA2000 (byť na frekvenci 450) …  Jo a tohle je rulézní přístup, cituji z článku :)


Zajímavá je situace v Moldavsku, kde CDMA provozuje Interdnestrcom. Jak název napovídá, jedná se o podněsterskou firmu. Její síť je ovšem pirátská, protože nemá udělenu licenci od Moldavského telekomunikačního úřadu…

HD rekordery na CeBITu – zase prakticky nic

Další věc, po které již delší dobu pasu, je HD rekorder – ani nevím, jak se to jmenuje česky. Jde o set-top box o formátu vhodném do věže, který umí ukládat video (přivedené televizní anténou SCART a jinými videokonektory) přímo na pevný disk nejlépe v MPEG4 a z něj ho zase přehrávat, to vše samozřejmě s podporou časování nahrávání, ShowView a podobných udělátek. Ideálně to má také ethernet nebo FireWire konektor pro propojení s počítačem.


Námitky k tomuto zařízení, které slýchám, jsou dvojího charakteru – jednak už to každý někde viděl a druhak si to mám zbastlit sám, nejlépe na Linuxu. Tak za prvé – když se toto zařízení někde prodává, tak jen v kombinaci s něčím jiným, například kromě ukládání na pevný disk je tam i DVD vypalovačka a když už ta ne, tak alespoň dekoder satelitní TV. To samozřejmě o desítku tisíc zdvihá cenu a přidává mi to tam zařízení, které nepotřebuji. Já opravdu jen potřebuji ukládat na pevný disk filmy, ty si pak případně pustit a zase smazat, vypalovat na DVD je fakt nepotřebuju a samotný DVD přehrávač už mám. A stavět něco takového na Linuxu, když odmyslím od toho, že tomu nehovím? Především potřebuju, aby ta mašina byla opravdu tichý settop box, nepotřebuju, aby mi do přehrávaného filmu hučely dva turbovětráky. A pak také potřebuji, aby ji ovládalo dálkové a jednoduché ovládání. Výrobce, nechť si dovnitř nacpe Linux nebo venkoncem cokoliv, ale tyto dvě podmínky jsou bazální a v tuto chvíli nad síly mého konstrukčního umu.


Mysleli byste, že takových zařízení musí být kupa. Vyptával jsem se na CeBITu všech a každého to překvapilo – nikdo to neměl a i když pochopil, na co to může být dobré a že většina lidí opravdu asi nepotřebuje filmy pálit a přenášet na DVD, tak mi v lepším případě nabídli úpravu stávající verze vyhozením DVD páličky, což mělo jedinou vadu – odběr min 1000 ks. Přísahám, našel jsem na CeBITu jediné a to prolezlo s odřenýma ušima. Jmenuje se to DMUZE CANNY.


DMOZ Canny


 I DMUZE Canny má několik verzí, včetně vypalovačky DVD, ta co mne zajímala se jmenuje Canny Personal Video Recorder (PVR) a filmy ukládá podobně jako videorekordér, jenže v tomto případě na pevný disk v MPEG4. A protože ta bedna má i ethernet přípojku, můžete ji zapojit do počítačové sítě (přes ethernet WiFi klienta i bezdrátově) a může si sahat na internet do Electronic Program Guide. Ceské programy tam asi nebudou…


Jiné verze Canny mají DVD páličku, nebo naopak slouží jen k propojení s počítačem a posílání videa z počítačové sítě na televizi, Canny Premium má všechno, vestavěný je i web prohlížeč a dokonce čtečka zpráv, která vám předčítá headline anglicky, tedy text to speach.


Výrobek najdete zde na stránkách DMOZu, bohužel to u nás nikdo neprodává, podívám se do Německa, zda alespoň tam. A pokud víte někdo o nějakém HD recorderu, dejte mi vědět…