Mobildrobky: Samsung spolupracuje s RIM na bezdrátovém emailu, T-Mobile objednává Treo 600, NTT DoCoMo v ráži

Dvě zajímavé zprávy v jeden týden na téma mobilního (bezdrátového) emailu. Tak především společnost RIM (výrobce v USA tak populárního BlackBerry) a Samsung podepsali dohodu o spolupráci na vývoji email prostředí pro mobilní telefony, které by umožnilo co nejefektivnější práci s emaily. Abychom byli přesní, Samsung tím zahrne přístup k RIM serverům služby BlackBerry do software svých mobilů. RIM tím zvýší dostupnost své služby a Samsung zase bude moci nabídnout něco zajímavého pro firemní klientelu, protože BlackBerry služba je určená především pro čtení dat z firemních email řešení. Není to nic na způsobu bezplatné email schránky… Zdroj:CanadaIT.


Japonský mobilní operátor NTT DoCoMo včera oznámil, že počet uživatelů jeho 3G sítě přesáhl 2 miliony. Hezký výkon, ještě na konci roku jich bylo o dvěstě tisíc méně. Zdroj: infoSync. Aby si to osladil, bude svým logem i-mode sponzorovat tým F1 Renault. Zdroj: AFP. DoCoMo také likviduje jednu ze svých velkých spoluprací s Microsoftem, firmu Mobimagic. V té měl MS podíl 16%, zbytek patřil DoCoMo. Firma pracovala na vývoji mobilních produktů pro přístup k firemnímu groupware z PDA vybavených OS Microsoftu a z i-mode telefonů. NTT DoCoMo už dříve prohlásilo, že se zaměří na podporu Linuxu a Symbianu a dokonce se stalo prvním operátorem, který si koupil Symbian licenci. Není se ale zase tak co divit, NTT DoCoMo výrobcům dodává přesne návrhy a specifikace telefonů a výrobce je pro DoCoMo vlastně jen montuje, takže se licence k Symbianu hodí. Zdroj: PMN.


Podle serveru Gizmodo se Treo 600 v barvách T-Mobile nedostane na trh dříve než v březnu. Snad i na náš trh…


A naposled špatná zpráva o WiFi kartách SD pro Palmy: San Disk opět nenápadně posunul termín jejího uvedení na trhu a to na druhé čtvrtletí letošního roku. Já jsem věděl, co dělám, když jsem před pár měsíci svého Tungstena prodal, fakt nehodlám čekat, až se Sun Disk s Palmem uráčí nabídnout WiFi podporu…

Elektřina přes web – PRE

Nedávno jsem dostal spolu s fakturou za elektřinu od Pražské energetiky také upozornění na webovou aplikaci zpřístupňující data ze zákaznického účtu. A tak jsem se rozhodl to vyzkoušet. Dlužno říci, že aplikace mne příjemně překvapila! Na adrese https://phoenix.pre.cz si můžete zažádat o zaslání hesla (doporučeně poštou) na adresu své zákaznické smlouvy a až vám heslo dorazí, můžete se přihlásit na té samé adrese.


Aplikace nabízí přehled na vás vydaných faktur, můžete se podívat, kolik PRE dlužíte a další podobné věci, které by člověk očekával a které nejsou zdaleka vždy  a všude standardem. Moc se mi ale líbil graf spotřeby – za celé vaše zákaznické období vám vyjede, kdy jste kolik spotřebovali (tedy limity tam asi budou, nemělo by to být ještě za první republiky) a můžete přemýšlet o tom, zda by se vám nevyplatil přechod do jiného tarifu.


Energetika slibuje, že chystá aplikaci, která by vám s optimalizací vašeho odběrového tarifu pomohla právě na základě dat o vaší spotřebě. To by se mi hodně líbilo. Ostatně stránky PRE jsou docela příkladem toho, co mají firmy o svých službách zveřejňovat, ačkoliv jejich design je už trochu rustikální a vůbec neladí s firemními barvami PRE (které tedy znám vlastně jen z faktur).


Jedinou informaci se mi na webu nedaří najít a dost jsem ji potřeboval pro svoji optimalizaci energotarifu v době, kdy tu aplikaci PRE na webu ještě nenabízí: PRE nabízí dvě metody řízení nočního proudu: programově a operativně. Zatímco operativně znamená, že se noční sazba zapíná, když se PRE hodí, programově se zapíná v určité pevně stanovené hodiny. Toliko praví cenník. Jenže vtip je v tom, že nikde nemůžu najít, jaké ty stanovené hodiny jsou. A volat na infolinku se mi kvůli tomu tedy nechce 🙂


Jen tak dále se zákaznickými aplikacemi. Ačkoliv, abych řekl pravdu, v okamžiku, když jsem si klikal na ten přehled spotřeby, tak jsem nějak do poslední chvíle věřil, že tam bude možné dát si vypsat spotřebu za včerejší den. Tak nějak mi nedošlo, že odečty elektroměrů probíhají offline jednou za uherský rok a že ta webová aplikace si je z prstu nevycucá :) I tak ji doporučuji vaší pozornosti…

3G sítě a UMTS/WCDMA k 31.12.2003

Je zajímavé podívat se na statistiku 3G sítí ke konci roku 2003. Podotýkám, že výše uvedená čísla jsou součtem oficiálně oznámených čísel 3G operátorů, skutečná čísla budou patrně ještě o něco vyšší.


Celkem do konce roku 2003 bylo 74 operátorů 3G sítí v 37 zemích, přičemž počet ohlášených uživatelů je 73 milionů – tolik ohlásilo 40 operátorů, zbývajících 34 svá čísla neudalo, ale také nejsou zrovna ti největší (s výjimkou .


Zajímavý je poměr pro jednotlivé standardy: • CDMA2000 1X – 67,9 milionu klientů

 • CDMA2000 EV-DO – 4,39 milionu klientů

 • WCDMA/UMTS – 2,92 milionu klientů

Při pohledu na čísla WCDMA/UMTS je vhodné si uvědomit, že jde o čísla zahrnující i japonské operátory NTT DoCoMo (1,8 mil klientů) a J-Phone (Vodafone). Takže na evropské UMTS provozovatele mnoho zákazníků ve statistikách nezbývá, britský operátor 3 (dost blbé jméno na googlování) hlásil kolem 660 000 klientů a dokonce ohlásil 5000 postavených Node B (to jsou základnové stanice pro UMTS), ale v konferencích na internetu se objevují zprávy o tom, že hodně zákazníků mu utíká a stěžuje si.  Zbytek evropy prakticky nestojí za řeč a z funkčích UMTS sítí stojí za to zmínit tedy jen konglomerát sítí 3 (vlastněných Hutchinsonem) v Británii, Itálii, Austrálii, Rakousku, Švédsku, Dánsku a v letošním roce pak spuštěna v Hong Kongu. V Evropě ještě jede rakouský Mobilkom a na start se chystá německá dvojka Vodafone a T-Mobile (resp už odstartovali, ale hodně tiše, aby jim do sítě nikdo nelezl), jinak vymeteno, prázdno a maximálně tak testovací provoz.


Asi darmo plakat – výsledky jsou pro UMTS žalostné, UMTS prakticky nefunguje kromě Británie v nějaké větší míře. A dlužno dodat, že v Británii pro síť 3 napínají své síly firmy NEC, Siemens a Nokia a dost je to zaměstnává.


UMTS sítě jsou složitý slepenec nejroztodivnějších technologií a snaha takový slepenec rozchodit dává zabrat výrobcům sítí, jejich stavitelům i výrobcům mobilů. Nějak mi přijde, že by nebylo od věci, kdyby také někdo v Evropě nadrzo spustil CDMA2000 síť…

Jak poznáme, kolik zaplatíme při volání na přenesená mobilní čísla?

Na tohle téma mne naťukl Maler – zajímalo ho, jak pozná, za kolik bude telefonovat na mobil, když si jeho majitel přenese číslo k jinému operátorovi, tedy použije Mobile Number Portability. Je to logická úvaha, protože ČTÚ dlouho trvalo na tom, že zákazníkovi musí být z telefonního čísla jasné, kolik bude za volání či psaní SMS na něj platit. Kupříkladu i proto měli operátoři problémy se zvláštně placenými SMS pro své služby a proto je tu koncept PremiumSMS, kdy se z posledních dvou čísel pozná cena.


Ale zpět k věci. Zatím jsme zvyklí, že předvolba 603 patří T-Mobile a podle toho také můžete usoudit, kolik vás bude stát volání na toto číslo. Jenže nově si bude moci zákazník číslo přenést k jinému operátorovi a jak se pozná, za kolik budete volat? Tož jsem se na to zeptal ČTÚ, jak to bude řešeno, tedy zda to bude na zákazníkovi, aby si zjistil, kam volá, nebo zda se to nějak vyřeší. A ČTÚ k tomu říká:


V souvislosti s přípravou podmínek pro zavedení MNP, na jejichž definování ČTÚ předpokládá spolupráci se všemi dotčenými provozovateli (nejen mobilními), budou proto konzultovány i možnosti jejich řešení. Lze přitom uvažovat s některými novými opatřeními, např. pro rozlišení volání ve vlastní síti  a sítích ostatních mobilních operátorů je možné uvažovat s formou určité „návěstní“ informace pro volajícího o aktuálním směrování jeho volání. Taková informace by mohla mít např. podobu hlasové informace s využitím automatické hlásky, krátké SMS zprávy anebo odlišného vyzváněcího tónu.


A abych nebyl nějak v rozpacích, že se ještě neví, jak se MNP vyřeší, tak ještě ČTÚ ústy šéfa D. Stádníka dodává: ČTÚ již v závěru loňského roku oslovil mobilním operátory s výzvou k zahájení vzájemných pracovních jednání při definování podmínek pro MNP. Musím však v tuto chvíli konstatovat, že s výjimkou Českého Mobilu a.s. je přístup ostatních dvou operátorů k navrhované spolupráci  prozatím spíše zdrženlivý.


Slovní obrat „spíše zdrženlivý“ bych přeložil do češtiny jako „brzdí patičkami“ – pro Eurotel i T-Mobile je zavedení přenositelnosti mobilních čísel hrozba nejhroznější a každý měsíc, který úhádají, je jim dobrý.

Přidávání MMS zpráv na Marigolda

Včera jsem za vydatné Arthurovy pomoci zprovoznil přidávání MMS zpráv na Marigolda. Proč Arthurovy? Inu proto, že Genesis (redakční systém který Marigold používá), nemá vstup dat via MMS a tak jsem udělal hezkou obezličku – založil jsem si weblog na Bloguje.cz, na které se MMS zprávy posílat dají. A Genesis si pak data stáhne z toho weblogu a uloží je do své databáze. Holt finta – a funguje náramně, jen ta čeština zlobí.


Na co potřebuji MMS zprávy? Rozhodl jsem se, že z Cannes bych mohl zaznamenávat nejrůznější postřehy právě pomocí MMS – pokud je člověk totiž nezaznamená ihned, zpravidla už na ně zapomene. A protože vloni to zkrachovalo na tom, že jsem včas nerozchodil systém pro přidávání MMS do Genesis, letos jsem měsíc v předstihu.


Takže teď už všechno hezky funguje, od okamžiku, kdy pošlu MMS zprávu, se přidá na Marigolda nejdéle do půl hodiny. Výše uvedené dvě vzorové zprávy nejsou mým narcistickým pokusem seznámit vás s výhledem z mého okna, ale pokusem ryze technickým, zda to všechno vůbec funguje…


Jenže se ukázal další problém – Oskar. Ten nenabízí GPRS roaming ve Francii a abych byl přesný, na GPRS/MMS roaming peče všude. Prolézal jsem tedy weby francouzských mobilních operátorů, zda někdo nabízí MMS zprávy na prepaid kartách – zásadně mají weby jen ve franštině a anglicky tak maximálně informace o tom, že u nich máte roamovat. Ale z výrazu sans mms bych soudil, že ani Orange, ani Bojžůs ani SFR MMS zprávy na prepaidu nemá. A teď babo raď…


PS: Samozřejmě jsem se dopustil nejběžnějšího prohřešku při programování v Genesis a to, že jsem z lenosti copypastnul demo aplikaci z nápovědy sloužící k výpisu z databáze ženských jmen (nevim, k čemu měla sloužit jinému, Jack to nepochybně myslel jako demo :). A protože na webu nebyly žádné MMS zprávy, tenhle příklad každého návštěvníka upozorňoval, že „žádné ženy nebyly nalezeny“. Omluva, už jsem to odstranil a nepíše to nic, jak to má být 🙂

Nomadix má patentovanou technologii přesměrování na titulní stránku ve WLAN

Tak tomu říkám bomba. Nomadix získal patent na technologii umožňující přesměrovat zákazníka v bezdrátové síti na titulní stránku s přihlášením. Nomadix tvrdí, že tuto technologii vynalezl a že ostatní ji zkopírovali. Plné znění patentu číslo 6,636,894 najdete zde.


Patent je platný v USA, našich firem (podle Nomadixu tedy zlodějů jeho IPR) jako Telecom, Eurotel nebo VancoNet, se problém netýká. Alespoň zatím, než se Nomadix pokusí rozšířit svá patentová práva i k nám, ačkoliv bych soudil, že zdejší patentový úřad není tak prostoduchý.


Nomadix chce za používání jím patentované technologie inkasovat peníze. Jak překvapivé. Firmy provozující v USA sítě hotspotů se samozřejmě bouří a T-Mobile prý už chystá nějakou pádnou odpověď. Jenže odpověď bude mít problémy v tom, že Nomadix je nyní podle zákona v právu a může se svého práva domáhat – technologii má patentovanou a ačkoliv je spíše otázka, jak mu ji někdo mohl patentovat, má nyní všechna práva vyplývající z držení patentu do okamžiku, než bude (pokud vůbec) patent zrušen. Může požadovat peníze, může požadovat zastavení sítí „zneužívajících“ jím patentovanou technologii – takový je zákon (i u nás).


Na Nomadix se hned sesypala vlna rozhořčení i urážek; další budou přibývat dneska, kdy se zpráva ve státech dostává do širšího podvědomí – sám Nomadix vydal tiskovou zprávu před týdnem. Naprosto netuším, jak ji distribuoval (asi hodně potichu), mně třeba nedošla (odebírám je) a i americké servery zaměřené na WiFi si jí všimly včera, kdy ji na Nomadix práskly firmy oslovené Nomadixím pokladním žádajícím royalty fee.


Proti patentu se vyslovují i lidé z různých free komunit, například Rob Flickenger z NoCat, což je něco jako přihlašovací open-source portál fungující zdarma. Podle něj autentizace NoCatAuth funguje jinak, než jak je popsáno v patentu, nevěřím ale, že by jeho názor Nomadix dojal – až si na Roba došlápnou právníci z Nomadixu, bude hodně muset přemýšlet, kde vezme peníze na obhajobu. V tom je to nebezpečí – Nomadix je nyní ze zákona v právu a ostatní musí prokazovat, že se jich to netýká (to stojí moře peněz) nebo platit poplatky. Pro free komunity používající přesměrování na titulku je to velmi nebezpečné, protože je mohou soudní spory zruinovat bez ohledu na jejich výsledek.


Nomadix si tím udělal značnou reklamu a očekávám, že bude následovat i značná publicita. Nevím, zda mu bude milá, osobně očekávám první Boycot Nomadix stránku ještě během zítřka. Ale dost povídání, spěchám na patentový úřad nechat si patentovat ukládání stránek do vyrovnávací paměti za účelem jejich rychlejšího vybavování – Proxy ™ (r). Připravte si šrajtofle, budete klopit 😉

Linksys WRT54GS a Buffalo Buffalo WHR2-G54 jdou do vyších rychlostí WiFi

Linksys se rozhodl upgradovat svůj oblíbený router WRT54G na verzi Linksys WRT54GS – dodavatelem čipové sady je Broadcom a hlavní upgrade je v tom, že router nabídne vyšší rychlost, kterou Linksys nazývá SpeedBooster. Zatím bohužel není přesně jasné, o co v případě SpeedBoosteru jde, Linksys pouze uvádí, že jde o 802.11 kompatibilní technologii (zřejmě tedy zpětně, jinak by to nemělo smysl) nabízející na jednom kanálu propustnost až o 30% vyšší, než v případě 802.11g. Bohužel nejsou k dispozici oficiální informace, pouze tento přehled na Buy.com, kde se router nabízí za 106 USD s tím, že k dodání je do dvou týdnů. To znamená, že ho Linksys ještě oficiálně neprodává. Další vlastnosti už jsou klasické jako u dnešního WRT54G, stojí za zmínku podpora WPA a 802.1x.


Buffalo 125 Mb/s router...Podobně se k vyšším rychlostem postavil rival Linksysu Buffalo. To nedávno představilo svůj vysokorychlostní router Buffalo AirStation 125Mbps Wireless Cable/DSL Router-g označovaný také jako Buffalo WHR2-G54 (popis zde). Buffalo u tohoto routeru inzeruje rychlosti až 125 Mb/s. Kromě jiného podporuje WDS (až 6 stanic), WPA, AES, 802.1x a nabízí 4 lan porty. Jak to tak vypadá, tento router používá čipovou sadu Broadcom a její technologii zvýšení rychlosti Afterburner.


Osobně na tyhle nové technologie zvyšování rychlostí moc nevěřím. Kromě toho, že nejsou standardizované, jsou jejich výkonostní testy zatím rozpačité a sám jsem neměl možnost si je vyzkoušet a porovnat. Ještě se ani pořádně nechytila G rychlost. Tož uvidíme, až tahle technika dorazí i k nám. Využití pro takovou techniku je jen v prostředí, kde můžete ohlídat homogenitu sítě – v domácnosti nebo ve firmě, kde je centrální nákup a kde je tedy zaručeno, že všechny nakoupené výrobky budou podporovat vyšší rychlost a nedonutí router zdržovat. Jenže to jde proti snaze o obecnou zástupnost těchto zařízení. Jen tak mimochodem: když jsem doma upgradoval z B na G, nic se nezměnilo. Jak by mohlo – brzdou je internetová přípojka, ne rychlost mé domácí WiFi sítě…

Nominace na GSM Association Awards 2004

Na webu 3GSM konference byly zveřejněny užší nominace na letošní Ceny GSM Asociace. Letos tu nemáme žádného českého zástupce.


Nominováni v kategorii Best Mobile Terminal jsou: • Orange a Treo 600 za spolupráci mezi PalmOne a Orange

 • Motorola A835 za univerzální terminál kombinující mobil, videokameru, videohry a další funkce

 • Sharp za svůj Sharp GX20, mobil vybavený videokamerou s jednoduchým uživatelským rozhraním

 • Sony Ericsson T610 jako první mobil podporující QuickShare zjednodušujícím používání aplikací.

Zajímavé jsou i další nominace, které najdete na této stránce. Kategorie Best Mobile Application or Service – Corporate Market se hemží nominacemi produktů pro spolupráci s bezdrátovými sítěmi, vypadá to, že WiFi horečka zasáhla i 3GSM kongres 🙂


Kategorie Best Mobile Application or Service – Consumer Market má také zajímavé nominace: • DUCONT FZ-LLC za školní připojení ve Spojených arabských emirátech, které „překlenuje komunikační propast mezi školou, žáky a rodiči“, minimalizuje administrativní záležitosti a prohlubuje spolupráci.

 • mobilkom austria za m-parking umožňující motoristům platit za parkování pomocí mobilních telefonů.

 • Shazam Entertainment za službu Shazam nabízející rozpoznání libovolné melodie zavoláním na vyhrazené číslo. Uf, vypadá to tak, že fakt stačí zavolat na nějaké číslo, do mobilu pustit hudbu třeba z rádia a za půl minuty přijde SMS s názvem kapely a skladby… web mají tady.

 • SMART Communications za SMART Load, první službu prodávající předplacené služby pomocí SMS. Nejdříve mi to znělo strašně mysticky, říkal jsem si, že by bylo fajn nabít si z vlastní Oskarty kredit na té samé Oskartě pomocí SMS, ale nějak jsem v tom neviděl to kouzlo. Pak se ukázalo, že Smart Load je vlastně elektronické nabíjení, kdy úplně odpadají kupony a prodejní místo vám mobil nabije na dálku pomocí OTA SMS. Podrobnosti jsou zde, zase tak moc fikané mi to nepřijde…je to něco podobného, jako u nás to jde z bankomatu a Sazka kuponu…

Můj favorit je tedy Shazam nebo Mobilkom a z mobilů to Treo 600 (Motorka je dobrá, ale nějak mi ty první UMTS mobily nejdou pod nos).

Vyhodnocení anketky: Rok 2003 patřil Eurotelu

V minulé anketce jsem se ptal, který operátor podle vás v roce 2003 nejvíce zabodoval. Celkem tu máme 106 hlasujících, z nichž 45% hlasovalo pro Eurotel, 38% pro Oskar a 16% pro T-Mobile.


Nejsou to překvapivé výsledky – Eurotel opravdu měl velmi zajímavý a událostmi naplněný rok. Už delší dobu se k tomu chystám napsat komentář na Mobil, ale nějak ne a ne si na to udělat ten správný čas a náladu.


Další anketka se týká provozních věcí a otázka je také jednoduché: Máme do RSS vypisovat plné znění článků? To by umožnilo si přečíst celý článek ve vaší RSS čtečce. Chápu, že je to mírně proti pravidlům RSS, na druhou stranu by to mnoha lidem umožnilo si číst články pohodlněji třeba na PDA a postahávat si všechny zajímavé články najednou. Původní verze obsahující jen nadpis by samozřejmě zůstala…

Yahoo nabízí RSS

RSS je už opravdu důležitý formát. Jak to poznáte? Tak, že ho bere vážně i Yahoo, které na svých stránkách od pátku nabízí možnost sbírat RSS zdroje a zobrazovat je v oblasti na My Yahoo. Patřičnou stránku, kde si funkci RSS nastavíte, najdete na Yahoo zde. Samotnou možnost odebírat zprávy z News Yahoo jako RSS už firma nabízí od srpna 2003 zde.


Je zajímavé, že u nás se RSS portálování zatím žádné mainstream médium nechytlo. Samozřejmě, některé mainstream weby (jako iHned) mají možnost odebírat zprávy via RSS a Novinky se dokonce pokusily vytvořit takový malý portálek Denní tisk, kde se zprávy syndikují pomocí RSS, uživatel ale nemá žádnou možnost si tam přidat vlastní oblíbené RSS zdroje vyjma těch, které zde Seznam nastavil. Přitom možnost sestavovat si vlastní zpravodajství z RSS zdrojů vypadá hodně lákavě – jenže důvod, proč do toho mainstream média investují jen velmi pomalu je jasný: za prvé se tím propaguje konkurence a za druhé je to funkce jen pro pokročilé uživatele, masy Nováků se žádné RSS zatím netýká. Jenže i tak není na škodu ukázat svým uživatelům, že o ně máte zájem i v případě, když si jen bezduše nekupují prací prášek a mobily podle reklamy běhající na vašem webu – a tedy že váš server jde vstříc i náročnějším uživatelům.


Je ale také zajímavé, že málokterý český nezávislý RSS portál (a těch už je celá řada) se dal do výstavby pokročilejších funkcí nebo lepší presentace syndikovaného obsahu. Většina tvůrců RSS portálů nejvíce doufá v to, že chcete mít jednotlivé servery rozšoupané do vlastních chlívečků a na to, abyste si udělali obraz o tom, co se dnes píše, že projdete všechny chlívečky. Některé portály chronologické nastavení mazaně skrývají (například Blogportál zde). RSS.Pooh.cz mi dává divné výpisy, používá se tam zvláštní kombinace fontů, navíc přetékajících skrze úvodní rámeček, míchají se tam české a zahraniční zdroje a chce to hodně času na to, abyste se zorientovali – Dan Dočekal to nepochybně lépe naprogramoval, než graficky rozvhrnul – pro takový portál se nehodí, aby byl zarovnáván do mateřského designu weblogu, ubírá to zbytečně místa. Ani Jyxo nenabídlo RSS nějakou sofistikovanější formou – fakt nechápu, co všichni mají s tím rozstrkáváním do chlívečků po jednotlivých webech. A tak, pokud jste programátoři, máte pořád šanci udělat pořádná RSS portál, to je dobrá zpráva, ne? 🙂


PS: Ano, uznávám, že RSS není obecně známá technologie, dokud ji Halina Pawlovská nezmíní v banánrybkách. Ale údajně se to blíží;)

Přehled cen WiFi techniky na počátek roku 2004

Přišla chvíle updatovat ceny v Přehledu WiFi techniky a z této dvouhodinové práce si odnáším několik poznatků, o něž bych se s vámi rád podělil.


Tak především to vypadá, že cena většiny značkovějších výrobků šla v ceně dolů spíše o pokles ceny dolaru. Týká se to produktů jako Linksys nebo Buffalo.


Dále to vypadá, že se trh zahušťuje. Zatímco některé shopy dříve nabízely haldy nejrůznějších značek, dnes se soustředí jen na pár značek (asi nejvíce značek za dobré ceny má AutoCont). Nejmarkantnějším příkladem může být shop Elity, který udržuje dobré ceny jen na několik značek a slabší značky  buďto vyřazuje, nebo jsou ceny pro ně příliš vysoké. Je také vidět, že trh můžete zaujmout jen na chvíli a svůj zisk prakticky nijak nezúročit: příkladem jsou WiFi produkty Benq, dříve tak oblíbené a levné. Dnes jsou cenově na úrovni výrazně lepších produktů a nevypadá to, že by se k nám měly dostat pokročilejší produkty Benq.


Na trhu se projevuje posilující pozice D-Linku, který zde otevřel koncem loňského roku české zastoupení a mnoho prodejců ho s radostí nabízí. Dlužno dodat, že se také prodává řada produktů typově shodných s D-Linkem, které jsou ještě o pár stovek levnější (v nabídce především inWiFi a i4). Nejlevnější přístupový bod D-Link DWL-700AP je nyní v nabídce 1631 Kč (všechny ceny bez DPH), tím se ale nestává nejlevnějším. Na českém trhu to vypadá, že nejlevnější přístupový bod je ASUS WL-330b za 1420 Kč. Asus je novější značka na našem WiFi trhu a nabízí nejenom zajímavé ceny, ale i zajímavé rozšiřující funkce (například USB port u routeru), bohužel ale nemá konektor externí antény.


V případě přístupových bodů se veliká skrumáž koná kolem 2500 Kč, pokud vystačíte s 802.11b standardem – v těchto cenách je i 3Com OfficeConnect 11 Mbps AP. Nejlevnější 802.11g přístupové body začínají u 3000 Kč, za ty značkové si musíte minimálně tisícovku připlatit. Je vidět, že zatímco v B technice se cenové rozdíly díky výprodejům stírají, v G technice se výrobci snaží diferenciaci mezi značkou a neznačkou držet.


U směrovačů, domácích routerů, zaujímá zvláštní pozici SMC 54Mpbs Barricade Router z nabídky Elity za 2699 Kč – jde o domácí směrovač s podporou 802.11g za opravdu nízkou cenu. Zajímavé je to tím spíše, že u ostatních výrobků je SMC prakticky neschopno konkurence. Směrovače se pohybují kolem 3000 Kč, za G produkty připlácíte další pětistovku, pokud chcete značkové Buffalo nebo Linksys pak jste až u 5000 Kč. Solidní cena je rovněž na produkty US Robotics, U.S.Robotics 100Mb WLAN Turbo Router vyjde na 3500 Kč, podobně jako 3Com – oba jsou už v G provedení a USR dokonce umí Turbo G, tedy 108 Mb/s, pokud máte odpovídající klientské adaptéry.


V přehledu se tentokráte nedostalo na výrobky OvisLink, ovšem i s aktualizací koncem listopadu jsou v zajímavých cenách. Důvod je prostý, jejich distributor 100Mega už nenabízí ceník pro neregistrované uživatele svého shopu a čekat na registraci se mi nechtělo. Pokud víte o někom, kdo má ceník OvisLinku na webu, dejte vědět.


Měl-li bych trh znodnotit jednou větou, pak bych řekl, že stojí za to zajímat se o ceny D-Link a Asus. Pokud máte tipy a poznatky, co do přehledu zařadit, pište samozřejmě na cokoliv v doméně marigold.cz. Přehled cen WiFi techniky má svoji vlastní rubriku a dostanete se do ní klikem zde…

Oskar se snad konečně dokope ke snížení cen GPRS

Dnešní MobilMania přináší zprávu (dosti obsáhlou) o tom, že Oskar konečně sníží svoje ceny za GPRS. Když jsem před dvěmi měsíci doporučoval Oskaru „v tarifu Basic nasadit stejné ceny, jako má GPRS Standard, ale bez měsíčního poplatku. A u Standardu dát minimálně 5 MB dat v rámci toho paušálu (jako má T-Mobile), lépe pak 10 MB, ať trumfujete,“ nebyl jsem zřejmě daleko od toho, jak to Oskar udělá ve skutečnosti. Podle MobilManie opravdu sníží cenu přenosu dat u GPRS Basic na stejnou hladinu, jako GPRS Standard (ale bez paušálu a bez určitého objemu dat zdarma) a u tarifu GPRS Standard opravdu zavede pětimegový limit místo stávajícího 1 MB. A přibude 1 MB pro wapování. Lepší než nic, ale žádný odvaz to také není.


Musím konstatovat, že oskaří GPRS je dost slabé. Pro mne to ale jednu výhodu má – než abych si dělal naděje, že přes oskaří GPRS udělám něco jiného, než že do své 6800 stáhnu emaily, raději ho nepoužívám. A tím báječně šetřím. Je to tak – kdyby ta služba fungovala rychle, asi bych ji používal a nezřízeně tak utrácel. Přechod z T-Mobile se mi opravdu vyplatil, protože jeho GPRS funguje dost svižně a asi bych měl tik ho opravdu seriosně používat.


PS: V tom nehledejte ironii, to je prostě marketingový fakt.

Siemens představí v Cannes nové mobily s PTT over Cellular

Už je to prakticky oficiálně potvrzené: Siemens bude v Cannes představovat nové mobily vybavené funkcí Push to talk over Cellular. Zatím se hovoří o dvou mobilech vybavených touto funkcí, jeden by měl být manažerský, druhý střední třídy do terénu – takže řekněme S a M řada, ovšem to není oficiální informace. Jak se budou jmenovat a jaké funkce budou obsahovat, to mi zatím kromě onoho PTT není definitivně známo, ačkoliv hádat bychom jistě mohli.


Software pro PTT dodává pro Siemens firma Ubiquity specializovaná hlavně na produkty týkající se SIP protokolu a přenosu hlasu v IP sítích. Tedy má k PTT blízko. Siemens bude tedy patrně první firma, která představí ucelené PTT řešení pro mobilní sítě – jak mobilní telefony, tak aplikaci pro síť. Jsem na to zvědav, dostal jsem pozvánku na presentaci, má být hned v pondělí 23. února, takže budu referovat, jaké jsou praktické zkušenosti.