AutoTrackBack – další vychytávka

Funkce TrackBack je na československých weblozích (?) málo obvyklá, znám asi jen dva nebo tři servery, co ji používají. Nicméně jde o zajímavou funkci – ke každému příspěvku, spotu, lze automaticky přiřadit odkaz, že na tento příspěvek ze svého webu odkazujete. A čtenář se tak dozví, co si o tomto tématu myslí další blogeři.


Původně jsem chtěl implementovat TrackBack funkci tak, jak je dokumentovaná, jenže TrackBack musí podporovat redakční (weblogerské) systémy a to jen málokdo má. U nás nejrozšířenější systémy to nemají a update Bloguje.cz stojí na tom, že Artur má doma nepoužitelné ADSL a není skrze něj schopen protlačit soubory na server. Kdyby Telecom věděl, za co všechno může 🙂


No, abych to zkrátil, naprogramoval jsem si trošku jednodušší systém, který je hlavně plně automatický a nazval jsem ho AutoTrackBack. Systém loguje weby, z nichž se někdo dostal na zprávy Marigolda a tyto odkazy vypíše, jen odkazy z agregátorů zpráv a z vyhledávačů vyhazuji, protože to asi nikoho moc nezajímá (a pokud ano, tady je moje test stránka, která vypisuje za poslední dva dny všechny referery na Marigolda).


Má to samozřejmě svá omezení: • autor příspěvku musí odkazovat přímo na zprávu, tedy na link, která mu udává ten oranžový odkaz Zalinkovat pod každou právou. Při linkování přímo na titulku Marigolda to logicky nefunguje, protože nelze zjistit, jakou zprávu kdo chtěl linkovat.

 • zpětý odkaz dovede čtenáře na URL webu, z něhož bylo kliknuto. V případě mnoha weblogů to bohužel je titulní stránka, protože na ní je plný výpis textu, z něhož si čtenář kliknul a dostal se na marigolda (chápete doufám tuto větu 🙂

 • AutoTrackBack se nedozví o odkazu, na který ještě nikdo nekliknul.

 • Odkazy se nezobrazují na titulce, tam by to administrátoři Genesis asi velmi těžce nesli, AutoTrackBack se zobrazuje jen po kliknutí na Zalinkovat. Například zde je to vidět, jak to vypadá, na spot už někdo odkazuje.

Pokud se to osvědčí či neosvědčí, zapracuji podle toho klasický TrackBack systém. Hloupé na tom je, že o telco je tu naprosté minimum weblogů, takže velké počty odkazů nečekám. Ale pokud někoho zajímají souvislosti a jiné názory, snad mu to pomůže.

Drobky: RSS pro MS Smartphone, vylepšení antén u APčka, dolarový EDGE upgrade atd…

Vstával jsem trochu později, přeci jen jsem včera nad počítačem seděl hluboko do noci. A přináším takřka obvyklou směsici internetových drobností, které mne po ránu (no, už je skoro jedenáct, já vím) zaujaly:


Smartphone RSS je čtečka RSS pro MS Smartphone 2003 telefony. Je zadarmo a ačkoliv na MS Mobiles varují, že nefunguje se všemi RSS, je to lepší než nic. Zdroj: MSMobiles (i download).


Chcete vylepšit antény svého access pointu? Zajímavý návod přináší M. Erskin na svém webu. Jde o přístavbu parabolického štítu kolem normální 2dBi antény APčka, která antény udělá trochu více sektorovými.


Na britském serveru 3G mne zaujala v jednom článku věta: Operators reported that the cost to upgrade from GSM/GPRS to EDGE is typically about $1-$2 per person in their licensed area. To jsem zvědav, kdy se k tomu dohrabeme u nás. Vsázím na Eurotel. Zajímavé je, že EDGE podporuje už 57 operátorů.


Slušné internetové rádio dělané jedním čechem z Bruselu. Napíšete si, co má hrát a on to zahraje 🙂 A hraje to moc hezky!


Na americkém webu Computerworldu najdete článek o chytrých anténách pro zvýšení dosahu WiFi. Nepřináší zásadní objevy, ale jako úvod není špatný!


Můj včerejší odkaz na Michalovo web2rss přivedl Adama Javůrka na Kyberšmoku k úvaze, zda České noviny čeká zrušení: Ceskenoviny.cz mají RSS kanál. Další důvod, proč je zrušit. Nad tímtéž se zamýšlí o chvíli později Sova v síti České noviny mají RSS a co z toho plyne. České noviny mají problém s tím, že ČTK zde zadarmo publikuje to, co jiným draze prodává, už odedávna. Chvíli pomáhal trik zvaný Neris, nejvíc ale pomáhá to, že bez ČTK by ve většině novin byla možná tak tiráž. Ačkoliv ta úvaha je zcela jistě legitimní: nevyjde levněji najmout někoho, kdo bude přepisovat zprávy z Českých novin tak, aby to nebylo poznat? A nebylo by pro čtenáře mnohem lepší, kdyby ty zprávy někdo vzal jen jako inspiraci a šel po nich, prověřil je, sehnal další detaily atd? Promiňte mi ten názor, ale české noviny mi většinou připomínají tištěnou kategorii českých weblogů: od klávesnice se napíše článek jen z toho, co se posbírá na netu a za tiskové zprávy. A takové dílo České noviny neohrožují…

WiFi obchod Elity asi postihl hacker

Dneska mi z email adresy Elity@uvirt3.globe.cz přišel email následujícího znění:


Omouváme se ale náš obchod bude dlouhodobě mimo provoz z důvodů ztráty dat, všechny vaše osobní údaje byli vyzrazeny a ukradeny !!!!


Veselé Vánoce a šťastný Nový ROK 2004.


:-)))
:-)))
Vaše
www.elity.cz


Podíval jsem se na stránky Elity a opravdu, ten shop vypadá, jako když z něj někdo něco vymazal, především tedy nabídku zboží. A předpokládám, že k čertu šly i objednávky, protože podle toho emailu asi nepůjde o drobnou chybičku admina v konfiguraci shopu.  Inu, veselé vánoce… (PS: tu shodu podmětu s přísudkem v emailu nemám na svědomí já!)


PPS: už jsem to doplnil i do toho spotu o knihách, ale jestli si chcete na Amazonu koupit tu knihu o UMTS nebo GPRS Demystified, dostanete na ni 10% slevu klikem na tento link. Bohužel ji Amazon vygeneroval jako poděkování za moji objednávku, takže já už ji jaksi nepoužiju 🙁

Německý Mobilcom vrací UMTS licenci…

… a chce zpět své peníze. Na tuhle švandu jsem se tuze těšil. Nemluví se o tom, ale ví se o tom – operátoři, kteří si na aukcích zejména v Británii a v Německu nakoupili mastné 3G licence koumají, jak z problému vybruslit. V některých zemích (kde šlo o menší balíky) už to dopadlo tak, že pár operátorů licenci nezaplatilo, vrátilo a dohodlo se o tom, že budou prodávat síť svého dosavadního konkurenta přebarvenou do svých barev. V Německu a Británii operátoři jednali s místním regulátorem a vládou o odpuštění části plateb, čemuž se oba logicky bránili.


Německému Mobilcomu povolily nervy jako první a oficiálně ohlásil, že UMTS licenci vrací a chce zpět své peníze. Tu v roce 2000 vydražil za 8,5 mld euro, nyní si nárokuje 7,14 mld Euro s poukazem, že jde o alikvotní část za nevyužitou dvacetiletou licenci. Licence totiž bude Mobilcomu formálně odebrána pro nesplnění podmínek pokrytí, Mobilcom svoji rozestavěnou síť prodal už před časem konkurenčnímu E-plus a na další stavbu se vykašlal. Nyní Mobilcom vyžaduje odebrání licence, ta totiž s nějakým vracením nepočítala. Německá licence požadovala původně start v roce 2002 a pokrytí 25 procent populace koncem roku 2003.


Německému regulátorovi se to ale moc nelíbí, podobný postup už před časem zaujal i Quam (patřící španělské Telefonica Movile) – ten se na výstavbu prakticky úplně vykašlal a o licenci přišel rovněž. Britský Daily Telegraph již informoval, že o uvolněné frekvence by měli zájem stávající němečtí 3G operátoři Vodafone a T-Mobile, jenže se očekává, že celá nová aukce vynese za oba frekvenční pásy cca 100 milionů euro, tedy o hezkých pár miliard méně, než kolik za ně platil Quam/Mobilcom. Zdroj: Mobilcom.de.


Mobilcom má důvod frekvence vracet: S UMTS je to stále nalevačku (Vodafone v Německu UMTS startuje jen s datovými přenosy) a navíc Mobilcomu aktuálně v pokladně sedm miliard euro chybí a jeho finančním potížím by vrácení licenčního poplatku značně prospělo.


Mimochodem, německý regulátor RegTP v prosinci zahájil tendr na licenci frekvenčního spektra bývalé analogové sítě C-Netz (předchůdce GSM) v pásmu 450 – 455,74 MHz a 460 – 465,74 MHz). Bude zajímavé sledovat, kdo se o toto pásmo přihlásí a jakou službu v něm zájemci budou chtít nabízet. Zdroj: RegTP.

Knížky… drahé, jenže co nadělám…

Bránil jsem se tomu dost dlouho, ale dneska jsem se v noci vydal na Amazon na nákup knih. Zasnil jsem se do druhého vydání výborné knihy Introduction to 3G Mobile Communications od Juha Korhonen (tady na Amazonu ji můžete koupit se slevou 10%, případně se stejnou slevou GPRS Demystified – bohužel jsem tu slevu vygeneroval vlastním nákupem:) - sto dolarů bylo hned v pytli. Přihodil jsem několik dalších knížek a moje platební karta týraná už beztak vánoci, bude mít opravdu co dělat.


Amazon nabízí tu knihu v PDF formátu. To je hezká nabídka, jenže já knihu potřebuji v papírové podobě, abych si ji mohl v klidu číst kdekoliv, abych si v ní mohl podtrhávat a čmárat, abych si od ní nehuntoval oči. Ale taky se mi nelíbí to čekání, ačkoliv je pravda, že z amerického Amazonu mi knihy chodí svižněji, než zásilky z mnoha českých eshopů. Takže by se mi líbilo dostat k té knize i to PDF… já vím, chtěl bych toho moc.


Knihu (ostatně většinu, co jsem si letos o GSM/3G koupil) vydává Artech. Dělají moc dobré, ale také pekelně drahé knihy – většina titulů stojí kolem stovky dolarů, ve slevě se prakticky nedají sehnat. Na druhou stranu jsem ze žádné jejich knihy neměl pocit, že jsem vyhodil peníze a to je na odborné publikace co říct. Opsat normu umí každý, jen málokdo ji ale vysvětlí tak, že není co dodat. Na příkladu Artechu je vidět, že to jde: zaplatí se hodně někomu, kdo napíše OPRAVDU DOBROU a původní knihu.


Šlo by to i u nás? Nevím. Za pokus by to stálo – jenže aby autor za knihu dostal opravdu odpovídající honorář, musel by inkasovat zhruba 50 – 100 000 Kč za titul, tedy ekvivalent tří měsíců ostré práce. Vezměme si to na příkladu té knihy o 3G – kdyby vyšla u nás v rozsahu oněch 500 stran, asi by ji za těch 2500 Kč koupil málokdo. Za tisícovku by se muselo prodat minimálně 400 kusů, aby autor dostal slušný honorář a vydavatel slušný zisk. Evidentně nerentabilní business, 400 kusů knihy o 3G sítích se v češtině jen tak neprodá…


PS: když už jsem byl na nákupech, zaujala mne tahle výbava pro koupelnu. Ještě máte šanci překvapit přítelkyni. Já vím, že tam není cena. Hádejte proč…

Jak je to s používáním 5 GHz pásma pro WiFi

Já sám jsem v tom často měl nepořádek a tak jsem všechny údaje utřídil a na světě je článeček o tom, jak je to s používáním 5 GHz pásma pro datové sítě (a zejména WiFi) u nás. A přidal jsem tam i pár dalších generálních licencí, tak snad v tom udělám trochu pořádek a nic jsem nepřehlédnul nebo zle nepřepsal 🙂


Pokračujte ve čtení článku Licence ČTÚ pro provoz radiových zařízení >>

Licence ČTÚ pro provoz radiových zařízení

Na jakých frekvencích můžete provozovat své datové spoje v ČR a zejména jak je to s pásmem 5 GHz v současnosti a blízké budoucnosti? Pokračujte ve čtení článku…

WiFi bylo asi častý vánoční dárek :)

Vánoce jsme přežili daleko od Prahy, v Chotěboři. Namísto davů lidí a šňůry aut, jaké by nás čekaly v Praze, je Chotěboř klidné městečko především se spoustou sněhu (oproti Praze tutově). Ačkoliv i zde bylo třeba řešit několik problémů. Kupříkladu ten, jak uchovávat potraviny v ledničce, která stojí v místnosti, kde panují teploty mínus deset a přitom je potřeba, aby ty potraviny nezmrzly. Kupodivu je to problém, protože u ledničky se obvykle předpokládá, že bude chladit, ne že bude hřát. Nejdříve jsem přišel na to, že bych mohl do ledničky zabouchnout svíčku, pak se ale jako nejlepší kompromis ukázalo sežrat nejdříve všechno, co nesmělo v ledničce zmrznout. Háleluja, to byl štědrý večer 🙂


Vypadnutí z Prahy má své podstatné výhody, především klid. Ačkoliv Dita si sebou musela vzít notebook, GPRS připojení a pracovat, já jsem mohl jen lenošit, číst si hromadu knih a potulovat se po okolí. Na druhou stranu, Dita dostala k vánocům MP3 přehrávač (s 512MB paměti, to jsou časy, tohle nemá ani můj notebook:( a notebook se hodil, protože jsme do něj okamžitě ripovali hromadu hudby. S čímž se váže jedna nepříjemnost: program FreeRIP neuměl zjistit jména CDček, to uměl jen Windows Media Player. Ten ale zase zásadně neripuje do MP3, ale WMA – za ripování do MP3 si musíte připlati desítku dolarů, což nešlo, neměl jsem s sebou internet platební kartu a platit po netu normální se mi nechtělo. Takže jsme nakonec ripovali do WMA. Což je škoda, většina ostatních přehrávačů WMA nepřehraje. A pokud byste chtěli MP3 do auta, tady je zajímavé autorádio s 120 GB pevným diskem a podporou MP3 přehrávání, jmenuje se NeoCar Jukebox. Zatím si o něm jen snívám a čekám, až mi zase ukradnou rádio z auta…


Když jsem si teď pustil počítač, zjistil jsem, že přišlo solidní kvantum objednávek na WiFi knihu. Vůbec netuším, proč tak najednou – snad ty vánoce. Zatím se přes Marigolda prodávala tak jedna za den, za každý vánoční den přišla tak desítka objednávek, většinou doprovázených poznámkami jako „rychle ji pošlete, dostal jsem WiFi pod stromeček“. Tož je budeme v pondělí rozesílat…


A trocha nevánočních odkazů: Michal zprovoznil Web2RSS web, kde můžete vytvořit RSS kanál i pro weby, které ho samy nenabízejí. Fajn věc. Tady jsem zase našel program TetriNet, je to nějaká studentská práce, ale v podstatě je to Tetris hratelná po internetu. Pro tetris milovníky jako jsem já, to je lákavá myšlenka 🙂 A na Telnet.cz najdete článek GSM a zabezpečovací systémy – už dlouho hledám zabezpečovací systém na bázi GSM do auta, ale stále nic slušného a dle mých požadavků nebylo nalezeno 🙁

Telekom zveřejnil podrobnosti pro dostupnost ADSL v roce 2004

Český Telekom si dnešek vybral ku zveřejnění údajů o tom, kde bude do poloviny roku 2004 dostupná jeho PDSL služba (Parodie na DSL). Seznam lokalit je oficiálně zatím pouze v tomto Word dokumentu nebo zde na stránkách Živě. V zásadě jde o další větší města na úrovni krajů a okresních měst, dále rozšíření pokrytí na území Velké Prahy – tedy Černošice, Říčany, Kbely, Libeň atd.


Telecom uvádí, že tímto rozšířením bude PDSL dostupné pro zhruba 2,3 milionu zákazníků. Dosavadní pokrytí všech telefonních linek provozovaných Telecomem se zvýší ze 44% na zhruba 60%. DSL má zavedeno celkem 14400 zákazníků, z toho tisícovka se rozhodla pro připojení samoinstalačním balíčkem. Největší počet uživatelů ADSL je v Praze (7 390), následuje Jihomoravský kraj (2 000) a kraj Moravskoslezský (1 620). Zdroj: TZ Českého Telecomu.

Vyhodnocení ankety kolik mobilních čísel jste dosud vlastnili

Ještě jsem se rozhodl předvánočně vyhodnotit anketu o tom, kolik mobilních čísel jste vlastnili či nyní vlastníte. • Mám stále první (33%)

 • Mám druhé číslo (21%)

 • Tři čísla (16%)

 • Čtyři čísla (8%)

 • Pět čísel (9%)

 • Šest a více čísel (8%)

 • ještě pořád nemám mobil… (2%)

Co k anketě dodat, pouze třetina respondentů z 141 hlasujících má své první mobilní číslo a téměř polovina jich vystřídala alespoň tři čísla, to je zajímavý výsledek. Nová anketní otázka je opět z rodu provokativnějších: který ze serverů o mobilech sledujete více? Mobil nebo MobilManii?

Jen tak předvánočně

Den před štědrým večerem a říkám si, že by to ještě chtělo poladit konfigurací dárků. Letos jsem chtěl na Marigolda udělat doporučovátko dárků – vybrali byste si typ osoby, které dárek kupujete a z databáze by vám Marigold vysypal dárková doporučení, vy sami byste mohli nějaká přidat. Skončilo to na tom, že jsem na to ve frmolu posledních dní zapoměl a pak už se mi na to zdálo dost pozdě, navíc se obávám, že vzhledem k marigoldí návštěvnosti bych musel dárky vymýšlet sám a k ničemu by takové doporučovátko nebylo. Ale třeba to příští rok přeci jen vyzkouším.


Seznam, komu jsem co šlohl při aktualizaci Přehledu cen ADSL: na Yuhůově weblogu jsem šlohl tu kontextovou nápovědu, když lze podtržený odkaz přejet myší a v bublině se objeví nějaký další text. Z Pixyho knihy o CSS jsem zase vybrakoval formátování tabulek, díky čemuž jsem tabulku zformátoval prakticky čistě via CSS. A protože jsem to CSS dal globálně, tak všechny tabulky na marigoldovi se mi patřičně formátují a místy to vypadá zvláštně 🙂 Děkuji oběma pánům za jimi publikované návody a postupy, ze kterých my CSS/HTML slabší žijeme…


Doma přestala téci voda. Před vánocemi ideální čas, patrně to souvisí s tím gejzírem, co se nově objevil vedle silnice a u něhož jsem chvíli přemýšlel nad tím, zda má smysl dělat vodotrysky v zimě. Ejhle, nebyl to vodotrysk, ale prasklé potrubí. A Mattoni už není.


Na programování P2P knihovny se přihlásila čtveřice programátorů a vypadá to, že se to nakonec opravdu naprogramuje. Tož jsem zvědav. Zadání si jako RTF soubor můžete prohlédnout zde a do komentářů sem můžete psát svoje připomínky… Zajímavé je, že všichni čtyři programátoři na netu nejsou nijak neznámí, pár projektů za sebou mají a dělají i komerční práce, já jsem si myslel, že by se mohl najít někdo začínající, kdo by si rád vyzkoušel svoje schopnosti na maličko větším projektu, než je instalace phpRS … 🙂


Ook mi poslal odkaz na cesnetí server věnovaný „proudování“ videa, jde hlavně o videoarchív přenosů pořádaných Cesnetem, rubrika Návody a popisy je bohužel prázdná, nějaký ten návod, jak si rozchodit video, by se mi hodil. Přemýšlím, že bych video streamoval z 3GSM kongresu z Cannes – WiFi přípojku tam letos rozhodně znárodním, takže svižnější připojení by bylo.


Jiří Bureš vyhodnocoval anketu BlogCenzus 2003 – tedy průzkum mezi bloggery. Můžete se podívat, co o sobě bloggeři říkají. Anketa jde bohužel jen po několika základních otázkách, takže zase tolik zajímavého se toho o blogerech nedozvíte. Čtyři blogy mají na svých stránkách placenou reklamu, takže dělám 25 procent reklamního obratu českých weblogů, tomu říkám markitšér… 🙂 Zajímavé také je, že jen deset procent blogů dostává tipy od firem na jejich produkty. Hlavní důvod je podle mne v tom, že většina weblogů je neodborných, věnují se spíše životu, politice a tak kolem. Leda bych si uměl představit, že Kostěj dostane tip od vedení CarreFoure, aby šel taky fotit do Tesca, jenže co jiného? Marigoldovi firmy docela často píší a posílají tipy, pokud je to zajímavé (cena, inovativnost, dostupnost atd), také to sem (a zdarma) dávám.


Tohle je pravděpodobně můj poslední osobní předvánoční blogpost (=příspěvek na weblog 🙂 – takže krásné svátky všem a zkuste si ty vánoce hezky užít!

Mobilita v bezdrátových sítích, aneb 802.16e versus 802.20

Pod názvem Mobilita v bezdrátových sítích, aneb 802.16e versus 802.20 vyšel na Lupě článek Rity Pužmanové věnovaný problémům s mobilitou v bezdrátových sítích. Článek je zajímavý, věnuje se nejrůznějším záměrům a návrhům, jak dostat mobilitu do bezdrátových sítí. Na závěr je dokonce malá anketka, která z technologií pro mobilitu WLAN zvítězí: Roaming mezi mobilními sítěmi (GPRS/3G) a WLAN, MBWA podle 802.20. nebo Metropolitní bezdrátová komunikace podle 802.16a/e.


Anketa teprve odstartovala a zatím všichni tři čtenáři hlasují pro GSM/WLAN roaming, jak by také ne, nic jiného zatím nefunguje a GSM/WLAN roaming známe spíše z doslechu, ale umíme si ho představit. Sám se ale ptám, zda vůbec mobilní WLAN použijeme. V současné době pokrytí není zdaleka takové, abyste mobilitu ve WLAN sítích nějak použili, protože než dosprintujete z jedné buňky do další, už máte dávno conection timeout. Neexistuje ani technické zázemí pro mobilitu integrující WiFi a další způsoby. Mobily integrující WiFi a GSM/3G se teprve ohlašují, takže mobilitu dnes zajišťujete ručně tím, že když vyjedete z WiFi pokrytí, vyměníte kartu v notebooku a připojíte se přes GPRS, šťastnější z nás mají Nokia D211 a nemusí nic měnit. V tomto okamžiku je ale jedno, jak jste na tom s mobilitou, protože vás stejně čeká ruční výměna karet a přepojování zařízení.


Osobně bych si více sliboval od prostého zavedení MobileIP. Podpora v Linuxu, MacOS X a WinXP  je dostačující, nižší Windows se už neprodávají a pro WiFi je stejně nejlepší notebook s Centrinem (=dodávaný s XP). Nic sofistikovanějšího zatím netřeba.


Snaha tlačit bezdrátové sítě na pomezí sítí mobilních je podle mne směsná a nezodpovědná. Je to totéž, jako snažit se z DECT sítě udělat klasickou mobilní telefonní síť. K tomu bezdrátové sítě nikdy nebyly určeny a než se dodělají potřebné standardy, vše se zavede do výroby, patřičně padnou ceny a někdo tu síť také postaví, budeme mít i my v ČR dávno 3G terminály s rychlými daty. Možná nebudou tak rychlá jako WiFi/WiMax, ale na to, abyste si na nádraží stáhli poštu, zasurfovali na reklamou natučnělých stránkách a přehráli trailer StarWars 7 to bude stačit.


3G sítě se nezpozdily jen tak pro nic za nic. Ukázalo se, že zavést je jednotné je obrovský problém, pro který se to ostatně nepodařilo. Ukázalo se, že vyvinout je technicky kvalitně a uživatelsky jednoduše, je problém, pro který se zdržují o téměř pět let. Ukázalo se, že je jednoduší ve vlaku udělat vlastní přístupové body (například AP pro WiFi) a ty z lokální vlakové sítě centrálně propojit do internetu, než se snažit přes metalizovaná okna vlaku a odlehlost vlakových tratí zajistit plnohodnotné rychlé mobilní připojení pro každého cestujícího jeho 3G/GPRS telefonem.


Na co je nám tedy bezdrátová mobilita? Je to další zajímavý sen, je hezké zamyslet se nad tím, jak by vypadalo CzFree.Net jako bezdrátová mobilní síť. Ve skutečnosti se taková síť objeví v použitelné konfiguraci a ceně někdy v roce 2008 (a to v USA, ne u nás), tedy v době, kdy 3G vysokorychlostní sítě budou už několik let odzkoušené a na trhu. To je jako z příručky pro rizikové kapitalisty: naše společnost má skvělé a dokonalé řešení a nemá na trhu konkurenci. Vyjma firem IBM, Sun a Microsoft. Investujte do nás… 


Dobrá rada: zapomeňte na mobilitu v bezdrátových sítích, ušetříte si nejedno zklamání. Není pro ni ani technické ani obchodní opodstatnění.

Valeskiho keynotes na 3GSM světovém kongresu v Cannes

Šéf Eurotelu Terrence Valeski je uveden mezi hlavními řečníky na 3GSM kongresu 2004 v Cannes. Zjistil jsem to dneska, když mi přišel poštou seznam přednáček, na které se lze těšit. Hned na první stránce vyhrazené právě nejdůležitějším řečínkům (takzvané „keynote sessions“) je Terry Valeski uveden.


Stát se jedním z hlavních řečníků na 3GSM kongresu v Cannes je veliké privilegium a veliká pocta. Tyto přednášky bývají hojně navštěvovány, vystupují na nich vždy velmi vlivní a významní lidé z největších společností. Ostatně letos je to například CEO Vodafone Arun Sarin nebo předseda T-Mobile International Rene Obermann, případě Jorma Ollila, šéf koncernu Nokia a také šéf Ericssonu Carl-Henric Svanberg.


Valeski má podle programu vystoupit ve čtvrtek 26. února 2004 v 9:40 na panelu věnovanému distribuci služeb zákazníkům. V panelu dále vystoupí s Valeskim výkonná ředitelka Interbrandu Rita Clifton, dále šéf Research in Motion RIM Jim Balsillie a evropského šéfa internetové divize Walt Disney Attila Gazdag. Program keynotes je zde.


Na 3GSM kongresu bych se měl objevit, takže budu reportovat, jak to celé dopadlo a co hezkého i nehezkého Valeski řekne.