T-Mobile kupuje rakouský Metronet (a tak vůbec o profesionalizaci weblogů)

Na WiFiNetNews Glenna Fleishmana vyšlo zpozornění na akvizici rakouského provozovatele WiFi hotspotů, firmy Metronet společností T-Mobile Rakousko. Metronet je prakticky největší rakouský WiFi operátor, provozuje 300 hotspotů a s T-Mobile Austria se kamarádil již dříve, když klientům T-Mobile poskytoval WiFi přes účetní roaming. Tisková zpráva Metronetu v němčině je zde, za kolik se to prodalo, se neví. Nicméně není to špatná zpráva, mohla by povzbudit stavitele českých hotspotů k tomu, aby také napráskali pár stovek hotspotů v zajímavých lokalitách a pak poslali do T-Mobile svoji finanční nabídku 🙂


Když už jsem nakousl ty Wifinetnews – tak se u nich na chvíli pozastavím. Sleduji je prakticky od počátku a pozorně, protože mají zajímavý vývoj. Glenn Fleishman se nevynořil jen tak odnikud, je to autor technických článků už léta a také si jen tak ze začátku začal blogovat o WiFi, až to přerostlo do toho, že si zřídil vlastní doménu, přesunul se z Bloger.com a nedávno dokonce najal editora, čímž se zařadil do úzké sorty „profesionálních weblogů“, které mají svého placeného editora.


A tady se to pro mne trochu zadrhlo. Editor Nancy Gohring už má úplně jiné třídění a filtrování zpráv, dává tam prakticky cokoliv, kde je klíčové slovo WiFi – a to už se mi tolik nelíbí, protože to začíná zahlcovat. Například koncem týdne Glen prakticky vůbec neaktualizoval a zprávy přidával jen Gohring a já jsem si z toho žádnou nevybral. A před chvílí RSS čtečka vychrlila aktualizaci WiFinetnews (ha, dokonce je tam můj post o cenách T-Mobile CZ Hotspots!) a jedna zpráva zajímavější než druhá. Jak by ne, všechny přidával Glen Fleishman.


To je jisté memento pro mne  a potvrzení mojí teze, že weblog by měl zůstat svázán s osobou původního autora, který lidi zajímá. I proto třeba já nijak nenutím své různé přátele a známé, kteří mají přístup do systému Marigolda, aby sem psali – sem tam někdo z nich něco přidá, je to takové osvěžení, ale ne zaplácnutí místa. Jednou za čas to čtenář snese, ale tři příspěvky denně by bylo moc. Méně je někdy více. Pokud bych se náhodou někdy dobral k tomu, že bych investoval do editora, pak spíš na udržování databází – divili byste se, jakou dělají čtenost databáze WiFi techniky, ADSL (fuj, jak je neaktuální) a v poslední době i hotspotů.


Jenže to už je klasický problém toho, jak udělat komerčně úspěšný server. Mít editora rovná se mít tlak na peníze, aby bylo z čeho editorovi měsíčně vysázet výplatu. A to se rovná tomu, mít méně času na zajímavé zprávy, méně času na server a více času věnovat oblézání sponzorů a inzerentů. A to je přesně to, co nechci znovu podstupovat. Stejně bych ty peníze cpal jen do zaměstnanců a Špidlovi do žumpy a samotnému by mi to v šetření na vlastní helikoptéru nepomohlo :)) Takhle mám více času, peněz mi zůstává stejně (=nic) a méně nervů. Nicméně chápu, že Fleishman to má v USA trochu jiné.

Čipová sada Intel Grantsdale nabídne i WiFi přístupový bod

V informacích o nových čipových sadých Intelu na příští rok se objevilo také sdělení, že čipové sady pojmenované zatím Grantsdale budou mít možnost provozu přístupového bodu (AP) pro WiFi. To není nezajímavá informace, protože tahle čipová sada by měla přijít na trh v polovině roku 2004 a měla by se dostat do domácích a středně výkoných systémů, tedy se stát velmi rozšířenou v osobních počítačích. Ovšem v čipové sadě nebude prý vestavěné rádio pro WiFi, pouze ovládací software, takže radiokartu bude třeba dokoupit zvláště. Zdroj: Toronto Star, The Inquirer.

Mobildrobky: Sendo X a další zajímavosti

Na ISDN serveru najdete hezký článek o rozmáhajícím se připojování lidí přes bezlicenční pásma – Unlicensed Broadband Wireless. Doporučuji si ho přečíst, je krátký, ale pro přehled dobrý.


Díval jsem se na ComputerWorld, náhodou jsem měl vypnutý filt reklamy AdMuncher a zjistil jsem, že na českém ComputerWorldu inzeruje Inmarsat svoje celosvětové satelitní připojení Regional BGAN. Bohužel odkaz vedl jen na mezinárodní stránky a nic týkající se prodeje u nás tam nebylo. O Regional Bgan jsem už psal tady. Teď mne jen zaujala ta reklama na českém trhu. A co jsem si na ComputerWorldu vlastně četl? Článek Testy typu captcha redukují objem spamu věnovaný testům toho, zda s člověkem komunikuje počítač nebo stroj – bot. V daném případě jde o popis, jak zamezit automatickému zalogování do systémů, například automatickému vytváření poštovních kont botům a následnému spamování z nich.


V pátek byla oblíbená páteční chlastačka vývojářů mobil v Británii zvaná AAS Pub Meeting, kde lidé ze Senda představovali svůj chytrý model X. Něco málo z toho najdete na The Inquirer a především pak review na InfoSync. Já jen řeknu, že má Sendo X přijít na trh prý v únoru a za 500 €.


Updatoval jsem článek o bluespamu a bluejackingu – opravdu jde poslat velké množství vizitek i na nespárované bluetooth zařízení. Už jsem to ozkoušel.

Bluejacking bude nástroj mobilního spamu. A otestujte si své digitální IQ

Britská píár firma Rainier označila ve své tiskové zprávě bluejacking za další možný marketingový kanál, který bude v blízké budoucnosti hojně používání tak, že se vám přímo do kapsy povalí hromada komerčních sdělení pomocí právě bluejackingu. Co je bluejacking se dozvíte zde v mé starší zprávě.


Chlapci z Rainieru asi touto tiskovou zprávou uživatele bluetooth nepotěšili. Opravdu nechat se buzerovat ještě pomocí bluetooth by vedlo jen k tomu, surově ho na všech zařízeních vypnout. Snad to ale nebude tak žhavé, mám totiž takový dojem, že bluetooth zařízení přijme takto jen jednu vizitku, takže hromada bluejackerů by se vám prala o jediné kontaktní místo. Ale jistý si tím nejsem, musím to vyzkoušet. Update: tak jsem to vyzkoušel a ačkoliv jsem se domníval, že bez spárování zařízení nelze posílat více vizitek a každá následující se přepíše nově příchozí, funguje to jinak. I bez spárování můžete na libovolné viditělné bluetooth zařízení poslat velké množství vizitek a tedy bluejackovat po libosti. No, to bude ještě nepříjemné, s jedním kamarádem jsme se pokusili spíchnout bluespam software, který by vyhledával dostupná zařízení a posílal na ně spam a otravoval je jen jednou za čas – a ejhle, přes noc to naprogramoval, funguje to a nebylo to moc složité (software byl jen na test, jak je to složité). S tím spamem bude ještě veseleji, než jsem si myslel…takovýhle mobil dát do vchodu do metra, to by bylo (pokud by ho někdo nešlohl 🙂


Bojíte se spamu přes bluetooth? Co kdybyste si změřili svoje digitální IQ? Na MSNBC je velmi pěkný testíček.


A chcete nějaké odreagování na víkend? Tajná nahrávka (resp její přepis) manželského rozhovoru o tom, co má být k večeři, vás rozhodně pobaví.

Mobildrobky: další PTT aplikace za 10 USD. Moblogy od Microsoftu

Našel jsem další zajímavý program, který se chce svést na vlně zájmu o Push to talk v mobilních sítích. Program vytvořila švédská společnost Sapio a jmenuje se Visual Communicator, určený je pro Series 60 telefony. Program si má umět stáhnout seznam kontaktů z Phonebooků vestavěného do telefonu a výběrem kontaktu tomu člověku můžete psát jako přes ICQ nebo mu poslat vzkaz právě funkcí obdobnou Push To Talk, to vše bez podpory operátora. Software stojí 10 USD, na Handango.com, kde má být prý vystaven, jsem ho nenašel.


Je to zajímavé – tyto programy více připomínají VoIP telefonii a autoři také jako hlavní výhody uvádějí možnost levnější komunikace mezi lidmi. Zní to slibně, ale jaká je skutečnost netuším, jdu sehnat dva series 60 telefony (resp jeden) a ten soft a vyzkoušet to. Firma Sapio už toho má na triku více, kupříkladu zajímavý software pro Series60/UIQ telefony na sdílení fotografií přímo z mobilů. Najdete ho na serveru photostore.se. Mimochodem tenhle Ser P800 to pěkně odskákal… (fotka z Photostore.se)


Když už jsem u těch fotomobilních komunit, jak to tak vypadá, i Microsoft by rád v tomto ranku zabodoval. Na svých stránkách přímo píše „Turn an ordinary blog into a moblog by including pictures from your Pocket PC or Smartphone. Check back here in December to learn how to create yours.“ Tak to jsem zvědav, co z toho bude.

Safra, vážně je to dneska roční marigoldí jubileum

Marigoldovi bude dneska přesně jeden rok. Náhodou jsem si toho všiml, když jsem se hrabal ve starých šablonách a díval jsem se na data jejich vytvoření a je to tak, 28. listopadu jsem udělal první marigoldí šablonu s přehledem WiFi techniky, ačkoliv první krátké zprávičky přibyly v prosinci.


Původně jsem Marigolda ani neměl dělat já. To bylo tak: jeden kamarád mi napsal, že by si rád udělal server o WiFi technice, že nemá co dělat. A tak jsem mu ho založil na jedné doméně, kterou jsem vlastnil leč nepoužíval a udělal jsem mu základní šablony. Jenže kamarád vyhrál nějaký konkurs, nastoupil do telekomunikační firmy a pravil, že by bylo nevhodno pro něj na Marigolda publikovat, že by mu to zaměstnavatel asi nepochváli. A tak jsem někdy na jaře zůstal s Marigoldem sám a zbylo to jako vždy na mne. A u toho to zůstalo, z Marigolda se stal můj osobní weblog věnovaný telekomunikacím, především pak WiFi s občasným úletem někam, kde mne to zajímá.


Zajímavé je to s návštěvností. Až do konce jara jsem si myslel, že marigolda čte ta desítka lidí, které jsem dal URL. Pak jsem nainstaloval nějaké měření návštěvnosti a zjistil jsem, že ačkoliv jsem na to nedělal prakticky žádnou reklamu (snad vyjma toho, že mám odkaz na marigolda v popisce emailu), server se docela dost rozkecal. Asi proto, že ve vyhledávačích toho o českém WiFi moc nenajdete. Mimochodem, kolem 20 procent návštěvníků na Marigolda přichází z RSS čteček. Nějak se nám ta technologie šíří 🙂


Každého autora podobného serveru někdy nutně přepadají pochybnosti, proč to dělá. Na to se špatně hledá jiná odpověď, než že to člověka baví. Čistý finanční zisk z Marigolda za ten rok je přesně 279 Kč (jedna textová reklama mínus poplatky za doménu), což je takový hezký příspěvek na stejčík v DiCarlo a nárok na titul nejziskovější český weblog. Nic víc. Asi to bude tím, že taková věc opravdu nejde dělat příliš jinak, než pro zábavu. A podle toho prosím Marigolda stále posuzujte…


Co bude dál s Marigoldem? Na to není jednoznačná odpověď. Nechci z něj udělat zpravodajský web s obecným telekomunikačním záběrem, chci ho nechat rozhodně v rovině svých osobních glos a názorů jako takovou třešničku na dortu pro lidi, kteří se o telekomunikace opravdu zajímají. Dokonce si dlouhodobě pohrávám s myšlenku uzavřít část marigolda a nechat do ní projít lidi, kteří splní nějaký „inteligenční“ test – nestojím o to, aby tu diskusní fóra zapatlávali náctiletí frackové, pro něž je jediné schůdné vyjádření názoru „Nokia rulezzzzz“. Jediné, co mne od toho odrazuje je to, že na to nemám čas a moc takových sem ani nechodí 🙂


Smysl u Marigolda také vidím v databázi hotspotů -  s růstem počtu hotspotů roste i zájem o databázi a dokonce i na wapu (vím, musím změnit délku stránky, na starých telefonech to funguje blbe=nefunguje vůbec). Naopak asi zruším přehled cen ADSL – je už neaktuální, samotnému se mi to sledovat nechce a nepřijde mi to už ani tak důležité. Ještě uvidím. A do třetice musím zvážit, co s Přehledem WiFi techniky. Dá to hromadu práce a bude jí čím dál více…


Inu, uvidíme, jak se to vyklube. Snad vám za ten rok byl alespoň někdy marigold užitečný…

GPRS u T-Mobile – CS3 a CS4 nepovažuji za velkou výhodu

Prakticky pokaždé, když T-Mobile „komunikuje“ svoje GPRS služby, neopomene zmínit, že jeho síť jako jediná v ČR používá progresivnější kódování CS3 a CS4. Tato kódování umožní dosáhnout vyšší přenosové rychlosti a to je nepochybně zajímavé. Jenže proč se používá v tak málo sítích?


Hlavní důvod je ten, že kódování CS3 a CS4 jsou málo robustní – vyžadují vysokou kvalitu signálu, protože vyšší přenosové rychlosti dosahují odstraněním korekčních menchanismů a v případě CS4 dokonce i konvolunčního kódování. V praxi to znamená opravdu vysoké nároky na kvalitu signálu a to nejenom na jeho sílu dannou vzdáleností od základnové stanice, ale také na absenci vícecestných odrazů, tedy vázanou na požadavek přímé viditelnosti k základnové stanici. Pokud bych měl mluvit přímo v číslech, tato kódovací schémata jsou vhodná pro vzdálenosti do tří kilometrů od základnové stanice, přičemž ta horní hranice je limitovaná nemožností deformace signálu cestou od BTS k terminálu. Schéma CS4 se dokonce uvažovalo spíše pro nasazení v pikocelách, tedy do základnových stanic určených k vykrývání budov zevnitř.


Pokud máte T-Mobile, je dobré si to prakticky ověřit. Nechejte počítač stahovat a sledujte, jakou rychlost vykazuje. Budete překvapeni tím, že rychlost se od kódování CS2 prakticky neliší, může být ale i horší. Výrazně lepší je jen málokdy.


Takže to novinářské nadšení z GPRS kódování u T-Mobile bych příliš nepřeháněl. Obě kódování se dají plně využít spíše ve specifických podmínkách a tomu odpovídá nadšení ostatních operátorů ve světě pro tato kódování – prakticky nikdo je nepoužívá.


Zdroje pro samostudium:


T-Mobile Hotspoty od ledna naostro – a za peníze

T-Mobile na dnešní tiskové konferenci oznámil způsob zpoplatnění svých WiFi hotspotů. Zatím jich má 16, zhruba stejně, jako CzNet, třetinu oproti Eurotelu. Do konce roku jich chce mít celkem 40 a rovnou vám můžu říct, že to nestihne – můj soukromý názor podepřený informacemi od lidí, co o tom něco ve firmě vědí.


T-Mobile bude své WiFi zpoplatňovat za čas a nabídne dva druhy placení – jeden přípisem na účet u tarifu, druhý placením přes platební kartu. Na to placení kartou jsem zvědav, dobře si pamatuji, jak se vyúčtování za služby Paegasu dalo platit jen platební kartou určitých bank a dost bych nerad, aby se to opakovalo.


Postřehl jsem také zmínku, že WiFi od T-Mobile CZ je nejlevnější ve skupině T-Mobile. Není to překvapivé, kdyby nasadili normální koncernovou cenu, asi by to lidem přišlo k smíchu. Už takhle se jim snadno mohou cukat koutky, pokud se podívají do jiných ceníků.


Takže trocha porovnání (uvedené ceny jsou bez DPH)Cena za T-Mobile CZ Eurotel WideNet T-Mobile USA
1 hod 150 Kč 60 Kč 50 Kč 6 USD (165 Kč)

Z této tabulky asi chápete, že za ceny ode mne velký aplaus T-Mobile neuslyší. Ceny jsou, jednoduše řečeno, vysoké. Budiž, ceny jsou v lokacích, kde se pohybuje jiná klientela, než klientela, jakou zatím disponuje WideNet a porovnání s Eurotelem je složitější o to, že uvedená cena u Eurotelu platí při platbou přes Premium SMS, což lze jen, pokud máte tarifní program Eurotelu. Jinak je u Eurotelu nutno použít Go kupon a to už je stupidní a drahý způsob.


Při platbě přes vyúčtování mobilních služeb je služba účtována po 15minutových blocích, přičemž jeden blok stojí 20 korun bez DPH. To už je zajímavější podmínka a je vidět, že technologii účtování má T-Mobile zvládnutou hezky. Jen ty ceny… Zamyšlení nad cenami někdy příště, nechám si to rozležet v hlavě…


Jen tak na okraj – celodenní přístup k WiFi u T-Mobile stojí 500 Kč. Za ty peníze dostanete od většiny ostatních firem přímo celoměsíční připojení. Je vidět, že T-Mobile hodně vsází na to, kde svoje hotspoty má. Jenže pokud si aktivujete GPRS Business tarif, který nově nabídne data bez limitu, tak na co byste potřebovali v českém hotelu WiFi? Opravdu za tu vyšší rychlost obětujete za den pětikilo, když za podobnou cenu 699 Kč bez DPH dostanete GPRS data bez limitu u toho samého operátora? Nebo za podobnou cenu u Eurotelu (Eurotel v reakci na T-Mobile změny sám vydal zprávu o změnách!)? Že by T-Mobile doufal, že jeho WiFi vytrhnou zákazníci Oskara?


Zdroje:
Mobil.cz, T-Mobile má internet za paušál.
Mobil.cz, T-Mobile: Wi-Fi placené přes SMS, MDA II
Mobilmania.cz, Živé zpravodajství: T-Mobile má neomezený internet za paušál
Mobilmania.cz, Eurotel Data Nonstop už za 649 korun
T-Mobile USA – hotspoty v USA
T-Mobile CZ – hotspot služba v České republice
Marigold.cz – přehled hotspotů v ČR

Inetdrobky: proč používám komerční email, nápad vydat bloggerskou knihu, cyklistický závod Ruská ruleta

Na Lupě dnes vyšel můj článeček věnovaný zamyšlení, zda a proč používat místo freemailů placený email. Konkrétně to ukazuji na příkladě mnou používaného Runbox.com. Přečíst si ho můžete zde.


Kostěj se rozhodl vydat vlastní knihu sebraných blognutí a dělá to formou „předobjednávky“ – tedy až najde tisíc zájemců, vydá ji. Sám jsem zvědav, zda se mu podaří tolik lidí sehnat – jen pro porovnání, na Marigoldovi jsem prodal zatím stěží 150 ks knihy o WiFi (ačkoliv uznávám, že se dá sehnat v krámě). Daniel Dočekal navrhuje, že by se mohly vydat sebrané příběhy několika blogerů a že to už by si své zájemce našlo. Takové best of. Já bych zkusil propašovat příhody s jablečnou taštičkou v mekáči 🙂 Špatný nápad to nakonec není, mnozí blogeři se vypsali už velmi slušně, příkladmo u Chinina je vidět značný posun v kvalitě literárního projevu: před půl rokem když začínal, to byly viditelně mírně neohrabané zápisky, půlrok každodenní dřiny a dnes jsou to prakticky literární skvosty, radost počíst.


Na BakovDevils byla zveřejněna přihláška cyklozávodu Ruská ruleta 2004, to je takové sněžné lednové (a ledové) šílenství na kole, jehož jsem se vloni chtěl účastnit (ahorečka nedovolila) a letos přemýšlím o tom, že bych to zkusil. Pokud také chcete trochu cyklistiky v náročných podmínkách, přihláška je zde a vyřiďte si zdravotní připojištění 😉

Nové ceny PDSL (Parodie na DSL) od Telecomu – sleva zleva

Telecom právě oznámil nové ceny své parodie na službu DSL. Technologicky se nic nemění, mění se ale ceny, nezvykle k lepšímu. Tabulku cen jsem šlohl na Mobilu, tiskovou zprávu s omáčkou okolo najdete na webu Telecomu. Fantastická je věta „Datový limit je u technologie ADSL jedním z řešení používaných pro zajištění rovnoměrného přístup zákazníků ke službě.“ To už tam rovnou mohli napsat, že „jedinou překážkou v zajištění excelentní kvality ADSL je dnes už pouze fakt, že tato služba je zákazníky používána“. Ceny platí od 5. ledna 2004. Mimochodem, už při spuštění služby jsem tipoval, že koncem roku se dostane pod tisícovku… (musím se pochválit, kdo by to udělal jiný, už jsem jako Telecom s tiskovou zprávou 🙂


Rychlost Objem dat Cena bez DPH Cena s DPH 22 %
512/128 3 GB 899 1097
512/128 6 GB 1019 1243
512/128 10 GB 1239 1512
1024/256 6 GB 1469 1792
1024/256 12 GB 1709 2085
1024/256 20 GB 2049 2500
256/64 bez omezení 2049 2500
512/128 bez omezení 2975 3630
1024/256 bez omezení 5675 6924

Dvoustý hotspot v databázi, recenze ZyXEL ZyAIR B-3000

Tak jsem dnes slavnostně schválil dvoustý hotspot v databázi hotspotů, ten dvoustý patří do sítě CzFree.Net a jeho MAC je CZFree.Net.Heaven. Legrační je, že je na Praze 4 v Batelovské ulici, kde máme sídlo Cinetiku (jen to úřední, fyzicky je tam byt, ve kterém bydlí Vreco 🙂 Dlužno ale dodat, že to takhle hezky vyšlo jen díky nedostatku času přidat do databáze hotspoty AutoContu – jinak by to vyšlo na AutoCont. A protože další hotspot si přidal CzNet, máme v databázi 201 hotspotů – hotspot CzNetu je přímo na Václaváku a zdá se mi, že se tahle síť hezky rozjíždí – provozuje už 12 hotspotů, na Václaváku nabízí zdarma 32 Kb/s sdíleného prostoru, to už je veliká WiFi síť…


Z WiFi bych ještě rád upozornil na recenzi ZyXEL ZyAIR B-3000 na WiFiNetNews.


Ericsson zase posunuje uvedení svého prvního 3G telefonu Z1010 – podle všeho by ale na trhu měl být opravdu v lednu 2004. Zdroj: 3G.


K pondělnímu spotu o Martinovi a marmeládě u Donalda – dostal jsem jeden email od člověka z jisté telekomunikační firmy, který mi psal, že si na poradě všimli, že jejich šéf měl pokecanou košili a že to tedy nutně byl Martin. Humorné ale bylo, že to byl člověk z úplně jiné firmy, než z které je Martin, takže to vypadá, že je to docela rozšířený problém, konzumace marmeládou plněných pokrmů v manažerském obleku. Jupí, nejsem jediné prasátko na světě 🙂

Seriál Obchodujeme s akciemi v USA je na světě

Na Peníze.cz začíná vycházet můj seriál o obchodování s akciemi na amerických trzích. Hodně lidí tu moje namátkové informace o akciovém obchodování zaujaly, psali mi, Peníze.cz se nápadu ujaly a seriál se začíná publikovat. V prvním díle se snažím představit výběr českých i zahraničních brokerů z pohledu obchodování na burze v New Yorku, kterážto je největší, v diskusi mne už někdo pucuje, že nepřihlížím k evropským burzám jako je XETRA, což je pravda – obchodoval jsem na nich párkrát, vždycky mne to zklamalo a nějak mi Xetra k srdci nepřirostla. Navíc seriál je o americké burze, tož se snažím tématu držet a nemontovat se do Xetry, kterou neznám zdaleka tak dobře.


Čili na Peníze.cz si můžete přečíst první díl seriálu, než příští týden vyjde díl druhý, už můžete mít založený brokerský účet a být připraven na vydělávání/prodělávání obrovské spousty peněz 🙂


Pokračujte ve čtení na Peníze.cz Obchodujeme s akciemi na amerických trzích I.>>

Blogeři zase vymysleli kravinu: hon na Černovlásku

Někdy přemýšlím, co české blogery pořád bere na tom někoho štvát a pronásledovat a proč to ještě vydávají za recesi typu flashmob. FlashMob na Smíchově nedávno skončil držkovou, budiž, bylo to poprvé a ne všechno se vydaří. Pak někdo ukradl design Piximu, budiž, to neni správné a je to třeba říci – a hned se organizovala Google bomba. Chvilku jsem přemýšlel, jak za to může Google, když si vysloužil do baráku bombu, než se ukázalo, že to je takový fórek: postup, který způsobí po vyhledání na Google jména toho postiženého, že to jako první našlo článek o tom, že krade design. Budiž, třikráte budiž, krást se nemá.


No a dneska ve 13 hodin začne hon na Černovlaska.cz. Černovláska – Radka Pilná – je nějaká dívčina, občas vystupující na Nově, jestli to dobře chápu, která blogery namíchla tím, že několikrát smazala nějaký kritický příspěvek ze svého blogu a publikovala články co jí přišly emailem, aniž by ověřila autora. DarkMaster, jehož jsem považoval za rozumnějšího, vyhlásil (První internetový Flash Mob zahájen) že dnes v jednu mají lidi chodit na její web a psát tam příspěvky do diskusí, celou akci nazval První internetový FlashMob, takže z normální pitomosti (nebo taky DDOS útoku na webový server) udělal vznešenou akci. Dovolil bych si ji nazvat píčovinou na entou, protože nemá nic společného s flashmobem a oproti Google bombě dokonce ani s morálním apelem.


Černovláska si může na svém serveru mazat co chce, je to její věc (a server), jak přistupuje k diskusím a komentářům čtenářů. Vystavení emailem došlých děl je sice problematičtější, jenže co s tím – emailem se rozesílá spousta humorných textů, shromažďuje je mnoho serverů a autora určit je velmi problematické, protože se v emailech většinou neposílá. Černovláska, jak jsem tak četl u Artura Denta, odpověděla na upozornění kdo je skutečným autorem, trochu příkřeji, než by měla, nikoliv však sprostě, ale za to svoje dostala v článcích a reakcích. Rozhodně to není důvod pro pořádání honu na Černovlásku a napadání jejího serveru. A nejhorší na tom je, že jediný, kdo se proti celé akci postavil, je Filip Rožánek v příspěvku Dělají české flashmoby buzeranti?. Ostatním se to asi zdá normální. Pardon, ještě Kostěj je proti. Ach jo…